Zalm botst met Kamer over euro m 20% Bosnië-militairen van wapensmokkel beticht Heerlijk avondje? Aantal WAO'ers stijgt spectaculair Laatste loten! Allochtone meisjes doen meer zelfmoordpogingen binnenland Twist om omwisseltermijn Oude scheepshellingen Zaandam blootgelegd 3 Oproep Kok tot loonmatiging is misverstand 'flfffffl JxiöJijjyi; j\|jj Brieven Annie M. G. Schmidt RIOD krijgt nieuwe naam Benzine 1 cent goedkoper Oss heeft eigen Sinterklaas Overleg Van Melle levert niets op Albert de Klerk (81) overleden 26,99 24,99 24,99 GALLGALL Kamerlid Poppe geweerd bij hofjacht Ook D66 kiest voor groei Schiphol op huidige plek *j\5| - 'V u*' S. ZAANDAM - Aan de Hogendijkin Zaandam zijn de resten blootgelegd van een aantal scheepshellingen uit de zestiende en zeven tiende eeuw. De opgraving werd ingezet als een archeologische begeleiding van de saneringswerkzaamheden voorafgaand aan de bouw van het woningcomplex Sarabande. Tijdens de werkzaamheden van de saneerder was het wegens vervuiling noodzakelijk om dieper te gaan dan de geplande saneringsdiepte. Hierbij stootte men op een partij hout. waarin de archeologen een oude scheepshel ling herkenden. Op het terrein bleken nog meer hellingen in zijn geheel aanwezig te zijn. foto Paul Vreeker/ANP |door Lianne Sleutjes E)EN HAAG - De Tweede Kamer Jjlijft erbij dat de praktische 'omschakeling van de gulden naar de euro het beste in één dag jian plaatsvinden. Minister Zalm (Financiën) is voor een angere termijn van maximaal vierweken, zo heeft hij het kabi- net deze week laten weten. Het kabinet vergadert vandaag )ver de overgangsperiode van le gulden naar de euro. Zalm raseert zich op het advies van iet Nationaal Forum voor de in voering van de euro dat een korte periode tot maximaal vier weken wil'. Per 1 januari 2002 wordt dan de euro officieel ngevoerd als betaalmiddel naar er kan tot uiterlijk 28 ja- ïuari met guldens worden be- aald. Het kabinet besluit nog voor Kerstmis over de over- (Advertentie) OVERHEMDEN o.a.: Arrow, John Miller Ledub, Melka STEUTEL ya-ik. Lange Kerkstr.. 41 Goes Tel. 0113-270025 gangsperiode, aldus Zalm giste ren In tegenstelling tot de minister vindt de Kamer dat in één keer overgestapt moet worden op de euro, de zogenoemde 'big bang'. Begin dit jaar had de Kamer, uitgezonderd de SP, hiertoe een D66-motie willen steunen. Ze stelde het indienen ervan uit op verzoek van Zalm. Hij wilde wachten op het advies van het Forum. Zalm meent dat banken en post kantoren niet in staat zijn om in één dag aan de grote vraag naar euro's te voldoen. Hij voorziet lange rijen bij betaalautomaten en is bang dat kwetsbare groe pen als ouderen en gehandicap ten de dupe worden bij een te kort aan baar geld. Financieel woordvoerders Cro ne (PvdA) en Wijn (CDA) vinden dit flauwekul. Vier weken lang twee munten naast elkaar, dat is pas lastig vinden zij. Crone schetst het beeld van een kassa juffrouw die bij iedere klant naar het rekenmachientje moet grijpen om te berekenen wat het wisselgeld in euro's is.Mensen gaan elkaar wantrouwen; krijg ik wel genoeg terug", meent Crone. Wijn en Crone zijn zeer gecharmeerd van het bod van het MKB (Midden- en Klein Be drijf) en de Raad Nederlandse Detailhandel. Die willen de om schakeling in één dag. De financieel specialisten Van Beek (WD) en Giskes (D66) blijven eveneens hun eerdere overtuiging - de big bang - trouw. Van Beek wil van Zalm weten waarom het niet in één dag kan. ,,Ik vind het trouwens vreemd dat er tussen één dag en vier weken kennelijk niets an ders zit." Giskes, die destijds de motie wilde indienen, vindt dat Zalm zijn voorstel beter moet onder bouwen. ,,Zo'n argument dat het geldtransport zo gevaarlijk is als je omwisselt in één dag, overtuigt niet." GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Het aantal perso nen met een WAO-uitkering groeit spectaculair. Dit jaar ko men er 32.000 WAO'ers bij. De stijging is even groot als voor de ingrijpende wijzigingen in de WAO-wetgeving begin jaren negentig. Eind dit jaar komt het aantal personen met een ar beidsongeschiktheidsuitkering op 894.000. De cijfers zijn afkomstig van het Landelijk Instituut Sociale Ver zekeringen (LISV). De resulta ten worden volgende week door staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken naar de Twee de Kamer gestuurd. Na afloop van het Najaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers- en werk nemersorganisaties zei Hooger vorst nog geen dui del ij k beeld te hebben van de cijfers. Volgens werkgeversvoorman Blankert wordt de groei vooral veroor zaakt door jongeren. Nog voor het einde van dit jaar komt Hoo gervorst met een plan van aan pak om de explosieve toename van het aantal WAO'ers in te dammen. Al eerder gaf hij aan dat arbeidsongeschikten vaker moeten worden herkeurd. Tijdens het Najaarsoverleg is vooral gesproken over de ma nier waarop voorkomen kan door Yvonne Hamar de la Brethonière ROTTERDAM - Allochtone meisjes doen twee tot drie keer zoveel pogingen tot zelfdoding als Nederlandse meisjes. Met het aantal pogingen dat jongens ondernemen, allochtoon of au tochtoon. is dat verschil nog groter. Dat blijkt uit een epidemiolo gisch onderzoek dat de Erasmus Universiteit in Rotterdam over een periode van zes jaar uitvoer de in Den Haag. Volgens onder zoeker J. Schudel. hoogleraar klinische en sociale psychiatrie, is sociale stress de oorzaak van het hoge aantal zelfmoordpo gingen (parasuïcide) door Turk se, Marokkaanse en vooral Hin- doestaans-Surinaamse meisjes. Tussen 15 tot 19 jaar is het aan tal zelfmoordpogingen het grootst. In die leeftijd zijn er ook grote verschillen tussen de sek sen. Vooral bij Turkse jongeren: 510 pogingen onder 100.000 meisjes en slechts 25 per 100.000 jongens. Schudel: ..Jongens ui ten hun onvrede, andei's dan meisjes, als agressie naar buiten worden dat zoveel werknemers arbeidsongeschikt raken. Er zijn afspraken gemaakt om de arbeidsomstandigheden bij be drijven fors te verbeteren. In 1991 besloot het toenmalige kabinet tot een verkorting van de duur en de hoogte van de WAO om te voorkomen dat het aantal arbeidsongeschikten zou doorgroeien tot 1 miljoen. Het aantal daalde van 921.000 in 1993 tot 855.000 in 1996 Sinds twee jaar stijgt het aantal WAO'ers weer. Dat werd door het kabinet altijd geweten aan de groei van het aantal mensen op de arbeidsmarkt. Doordat meer personen aan het werk toe. Meisjes richten het pro bleem eerder naar zichzelf.Ne gatieve uitschieters zijn de Hindoestaans-Surinaamse jon geren ,,De Hindoestaanse cul tuur lijkt meer op de Turkse en Marokkaanse. Creoolse meisjes hebben meer vrijheid, zijn mon dig en zelfstandiger", zegt be leidsmedewerker Bellaart van Forum, het Instituut voor Mul ticulturele Ontwikkeling in Utrecht. De adolescentie is altijd moei lijk. maar juist allochtone meis jes komen in de knel tussen het gezin en de maatschappij Ze worden in het gezin belast mei veel zaken en moeten voldoen aan hoge verwachtingen, zegt Bellaart. Bij allochtone adolescente meisjes gebeuren allerlei stress volle zaken tegelijk. Naast school is dat het zoeken naar een eigen en een etnische identiteit en het zoeken naar een partner. „Ze trouwen rond hun twintig ste in meer traditionele gezin nen. Voor autochtone jonge mensen beginnen die dingen la ter". zegt Bellaart „Bij alloch tone jonge vrouwen neemt parasuïcide vanaf 20 jaar af, gingen, kwamen er ook meer mensen in de WAO en de Ziekte wet. Het aantal WAO'ers als percentage van de beroepsbe volking neemt nu echter toe Bij het aantreden van het nieuwe kabinet is afgesproken dat de komende vier jaar 250 miljoen gulden moet worden bespaard door het aantal WAO'ers terug te dringen. Niet alleen dienen er minder mensen in de WAO te recht te komen, ook wil het ka binet meer arbeidsongeschik ten aan een baan helpen. Via de wet REA (Reïntegratie Arbeids gehandicapten) moeten vol gend jaar 30.000 WAO'ers werk vinden. GPD mogelijk omdat zij berusten in hun situatie." Onder Nederlan ders neemt het aantal pogingen toe naarmate ze ouder worden. Daadwerkelijke zelfdoding blijkt tussen de genoemde groe pen jongeren redelijk gelijk te liggen. ANP vrijdag 4 december 1998 door Jaap Folkerts DEN HAAG - Als laatste rege ringspartij heeft D66 zich giste ren uitgesproken voor verdere groei van Schiphol. Eerder al schaarden PvdA en VVD zich achter de plannen van het kabi net. Dat wil het aantal vluchten afhankelijk van nieuwe milieu- grenzen fors laten toenemen. Een luchthaven in de Noordzee wijst D66, in tegenstelling tot PvdA en VVD, voor de komende twintig jaar resoluut af. Groei van de luchthaven binnen de milieunormen is volgens de democraten alleen mogelijk als het banenstelsel verandert. „Dat betekent versnelde aanleg van de vijfde baan en realisatie van een tweede Kaagbaan", al dus Tweede-Kamerlid Van Wal- sem. Woningen in Zwanenburg die pal onder de aanvliegroute liggen, kunnen tegen de vlakte. De bewoners moeten hiervoor een flinke vergoeding krijgen, zo vindt D66. Ook het CDA is voorstander van groei van Schiphol. Binnen de coalitie is wél ver deeldheid over de noodzaak van een tweede luchthaven. Een overlooplocatie in Flevoland wijst D66, in tegenstelling tot de PvdA en WD. zonder meer af. „Zo'n overloop is niet rendabel en bovendien smeer je de over last uit over een groter deel van het land", meent Van Walsem. Ook een luchthaven in de Noordzee is voor D66 de komen de twintig jaar niet in beeld, vanwege de grote onzekerheden over milieu-aspecten, veilig heid en kosten. PvdA en WD willen dat de optie Noordzee de komende jaren nader wordt on derzocht en dat over vier of vijf jaar een definitief besluit valt. Het kabinet zal op 18 december beslissingen nemen over de toe komst van de Nederlandse luchtvaart. ANP DEN HAAG - Het kabinet roept de werkgevers en de vakbonden niet op tot loonmatiging. Vol gens minister K. de Vries van Sociale Zaken en Werkgelegen heid zijn de sociale partners mans genoeg om in de huidige sociaal-economische situatie op verantwoorde wijze CAO's af te sluiten. De bewindsman zei dit gisteren na afloop van het Najaarsover leg in Den Haag. Hij ontkende dat premier Kok twee weken ge leden wel tot loonmatiging op riep. De minister-president zei toen naar aanleiding van nieu we. somberder economische prognoses van het Centraal Planbureau dat de loonontwik keling volgend jaar wel wat la ger kan zijn omdat ook de infla tie lager uitvalt. In de prognose gaat het planbureau uit van een gemiddelde loonstijging van 2,5 procent in 1999, terwijl de FNV een looneis van maximaal 3,5 procent hanteert Maar volgens De Vries moeten de woorden van Kok niet als een oproep gezien worden.FNV- voorzitter L. de Waal zei giste ren dat de uitspraken van Kok in zijn organisatie aanvankelijk wel degelijk gezien zijn als een oproep „Maar dat was kenne lijk een misverstand." ANP TREKKING 8 DECEMBER i Een absoluut record: 13 miljoen belastingvrij! Zo hoog heeft de Jackpot in de Staatsloterij nog nooit gestaan. Koop dus vandaag uw loten. Dan maakt u ook nog kans op één van de 100 Creditcards t.w.v. f.3000,-. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. DEN HAAG - Het Haags Letterkundig Museum is gister avond de nieuwe eigenaar geworden van 23 brieven die Annie MG. Schmidt in de jaren zeventig schreef aan de Bodegraafse publicist en journalist Frits Bromberg. Het museum moest er deze week in het veilinghuis van Bubb Kuyper in Haarlem 8000 voor betalen. Bromberg kwam met Annie M.G. Schmidt in contact door haar zijn eerste manuscript van een kinderboek toe te sturen voor commentaar. Daarna hebben ze gedurende vier jaar brieven uitgewisseld. Aan de correspondentie kwam een ein de toen Annie's man stierf en zij alleen nog met een heel klein groepje mensen contact wilde. GPD AMSTERDAM - Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) wordt op 1 januari omgedoopt tot Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumentatie (NIO). In de wandelgangen gaat het instituut Oorlogsdocumentatie' heten. De nieuwe naam moet de onafhankelijkheid van het Rijksin stituut ten opzichte van de overheid bevestigen. De band met de overheid leidde soms tot kritiek als het insti tuut zich uitliet over politiek gevoelige zaken. ANP ROTTERDAM - Benzine wordt vanaf morgen 1 cent goedko per. De prijs van een liter euro ongelood gaat van 2,04 naar 2,03. Super met loodvervanger komt uit op 2,15 en super plus op 2,09. Diesel blijft even duur 1,37). Eerder deze week ging de prijs van benzine en diesel ook al omlaag. ANP OSS - Een onbekende gulle weldoener heeft in de Brabantse plaats Oss alle kinderen van ouders die een bijstandsuitke ring krijgen, een goede Sinterklaas bezorgdHet gaat alles bij elkaar om 765 kinderen die allemaal een cadeaubon hebben gekregen van 50 gulden. Die kunnen ze besteden in een plaat selijke speelgoedwinkel. De bonnen zijn bezorgd in nauw overleg met de Sociale Dienst. De weldoener wilde onbekend blijven. ANP BREDA - Overleg tussen de bonden en de directie van snoep fabrikant Van Melle over een sociaal plan heeft gisteren nog niets opgeleverd. De bonden vinden dat het bedrijf niet ge noeg duidelijk maakt in hoeverre het tegemoet wil komen aan een aantal eisenVan Melle wil de fabrieken i n Breda en Weert reorganiseren. Dat kost 140 arbeidsplaatsen. Het bedrijf wil ook andere vestigingen reorganiseren FNV Bondgenoten vindt dat in het sociaal plan moet worden vastgelegd dat gedurende een bepaalde tijd geen gedwongen ontslagen vallen.Ook eist de bond dat Van Melle de overtolli ge werknemers een baan- en inkomensgarantie geeftANP HAARLEM - De Haarlemse componist, organist en dirigent Albert de Klerk is dinsdag in Amsterdam op 81 -jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een herseninfarct. In 1956 werd De Klerk samen met Piet Kee benoemd tot stads- organist van de gemeente Haarlem, een functie die sinds 1983 door Jos van der Kooij wordt vervuld. De Klerk was sinds jaar en dag de vaste organist van het Adema-orgel in de Joseph- kerk. Albert de Klerk werd geboren op 4 oktober 1917 in Haarlem als zoon van componist/organist Jos de Klerk. Hij werd wereldberoemd als concertorganist en was vermaard om zijn improvisaties. GPD ..door Hans Leber i.DEN HAAG - Uit Bosnië terug kerende Nederlandse militairen hebben scherpe munitie, gra naatwerpers en een peperduur jjsatellietpositiesysteem van De fensie naar ons land gesmok keld. Een deel van de goederen Js mogelijk gestolen. De zaak kwam vorige week aan iet licht tijdens een massale :ontrole door douane en mare- :haussee, waarbij alle contai ners met privé-spullen van 800 «rugkerende Bosniëgangers werden doorzocht. Bij de zaak :ijn ook officieren betrokken. Woordvoerder P. Mulder van de louane bevestigt de smokkel van 'goederen van deze aard' naar wil verder niet op details ngaan. De controles hadden ilaats in het Duitse Seedorf en n Venlo, Amersfoort en Eind hoven waar de containers per trein arriveerden. Ook drank, sigaretten, stereoapparatuur en kleding behoorden tot de smok kelwaar. Een woordvoerder van de land macht zegt dat mderdaad slor dig met scherpe munitie is om gesprongen, waardoor patronen in voertuigen werden aange troffen. De aanwezigheid van een satellietsysteem in de privé- bagage is volgens de woord voerder in overleg met de batal- jonsleiding gebeurd. Over de smokkel van luxe goederen zegt de woordvoerder: „We zullen de discipline wat aan moeten trek ken." Er zijn nog geen arresta ties verricht. Douane en mare- chaussee hebben de zaak nog in onderzoek. Het is de tweede keer binnen twee jaar tijd dat Bosniëgangers bij hun terugkeer worden ver rast door de aandacht van doua ne en marechaussee. Destijds ging het om een controle waar bij bleek dat de terugkerende militairen massaal illegale cd's naar Nederland hadden ge smokkeld. De cd's moesten zij inleveren en de militairen kre gen een boete. De manschappen die terugkeer den en hun persoonlijke spullen per container lieten vervoeren, behoorden tot de Nederlandse eenheden die in Bosnië onder deel zijn van de SFOR-vredes- macht van de NAVÖ. Zij werden na een inzet van zes maanden afgelost door andere eenheden. De teruggekeerde militairen zijn voornamelijk afkomstig van de 42e brigade Pantserin fanterie Limburgse Jagers uit het Duitse Seedorf. In Bosnië zijn nog ruim 1400 Nederlandse militairen actief. GPD Advertentie Famous Grouse Scotch Blended Whisky 70 cl met gratis (lesstopper 1 Bonus Mile Di Saronno Amaretto Originale •70 cl in luxe geschenkverpakking Chateau Maine d'Artnan Cores de Bourg 75 cl 2 (lessen in een Iraaie geschenkdoos 28^5 Drie toppers uit de Gall 8 Gall Cadeau-Toptien De komende dagen kunt u flink uitpakken. Met de toppers uit dc Gall Gall Cadeau-Toptien. Heerlijk om te krijgen, heerlijk om te schenken. En nog feestelijk voor u ingepakt ook. Dat worden nog eens heerlijke avondjes! Altijd iets bijzonders. iatc Aanbieding is geldig tot en met dinsdag 8 december 1998. zolang de Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel. 021 - S* 60 555. APELDOORN - Beveiligingsmensen van het Koninklijk Huis houden het Tweede-Kamerlid van de Socialistische Partij. Remi Poppe (links) tegen bij de toegangsweg tot het Kroondomein. Pop pe wilde gisteren een inspectie uitvoeren tijdens de hofjacht. foto Martin Hollering/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3