Prinsenhoeve blijft splijtzwam PZC PZC Peuterspeelzalen hechten aan identiteit Gat van Renesse moet snel dicht Inspectie bekijkt klachten personeel stichting Arduin zeeland s 19 VVD-wethouder ondervindt nog altijd meeste weerstand van eigen partij Geen dennen uit Domeinen Nominaties voor beste scriptie Prijs voor kwaliteit in verpleging Snorfiets gestolen in Vlissingen Automobilist krijgt rijverbod Tafeltennistafel raakt auto Besluit over fusie vuilverwerkers Verkenningen in de wereld onder water vrijdag 4 december 1998 rlnor Peter van den Belt ZIERIKZEE - Politiek Schou- 6 (ven-Duiveland blijl't verdeeld over de voorgenomen sa'nering van camping De Prinsenhoeve ju natuurgebied Oosterenban Renesse. WD-wethouder C W. Veerhoek (o.a. recreatie en ruimtelijke ordening) onder- vindt nog steeds de meeste te- genstand van zijn eigen fractie- 3 genoten. Dat bleek donderdag in Zierikzee tijdens de raads- conunissievergadering grond gebiedzaken. ruimtèiijke orde ning en economische zaken. 1 yvD-commissielidH. Coomans zag een grote discrepantie tus- de gevraagde investeringen (minimaal 600.000 gulden, maximaal 1,7 miljoen) en de be labberde financiële positie van de gemeente Sehouwen-Duive- land. Bovendien wilde hij meer weten over de bufferfunctie die het natuurgebied kan hebben met betrekking tot de water huishouding en de wijze waarop het recreatief medegebruik is geregeld. In zijn ogen moeten over dat laatste punt hardere voorwaarden worden gesteld. De PvdA voegde daar bij monde van A J. van den Berge aan toe dat aan eigenaar A Ruytenberg van De Prinsenhoeve meer toe zeggingen moesten worden ge vraagd voor herplaatsing van de gasten die al vele jaren op de camping verblijven. Tot nu toe kunnen 35 bewoners terecht op camping Renesse. Mede namens de drie insprekers (allen cam- pinggasten) vond hij dat te wei nig. Bepalingen Wethouder Veerhoek stelde in zijn verweer dat het elders on derbrengen een zaak is tussen de campinghouder en zijn gas ten. Ruytenberg krijgt daar 190.000 gulden voor en moet zich in ieder geval richten naar bepalingen van de Recron. Veer hoek wees verder nog eens op het unieke van het project. Ge deputeerden J. G. van Zwieten en J. I. Hennekeij, politieke vrienden van de VVD-wethou der, kwamen er zelfs de afgelo pen weken aan te pas om de weifelende Schouwse gemeen teraadsleden over de streep te trekken. Zonder veel succes bleek gisteren. Want qua stand punten was er weinig verschui ving opgetreden. R.J. van der Wekken (CDA) vond dat hij en andere raadsle den zelfs behoorlijk onder druk waren gezet om voor het sane ringsvoorstel te stemmen. „Ik wordt niet graag gechanteerd, maar naar mijn gevoel is dat wel zo. Mijn verzet wordt steeds groter." Net als GroenLinks onthield het CDA zich van een positief voorstel. De reden is de grote financiële investering die de uitvoering van het plan vergt. Vóór dinsdag 15 december hoopt het college alle plooien in het voorstel gladgestreken te hebben. Naar verwachting is er dan een kleine meerderheid voor het saneringsvoorstel. Over een ander voorstel met be trekking tot de natuurwaarde in het gebied was de commissie het gisteren snel eens. De wallen- verordenmg werd zonder com mentaar aangenomen. Het gaat hier om heuvels opgestoven zand in westelijk Schouwen die dienen als erfafscheiding of wildkering. De meeste zijn beplant en vor men een karakteristiek onder deel van het Schouwse land schap. De wallen zijn ontstaan in de zeventiende en achttiende door Peter van den Belt RENESSE - Er is het dagelijks gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland alles aan gele gen het 'gat van Renesse' zo snel mogelijk op te vullen. Wanneer het de bouw aan de Hogezoom bevordert willen B en W de kóp- tussen winkel en boven laten vallen. Alleen 5 de bouw van de grote super- marktvindt het college dan ook acceptabel. ..Het. belangrijkste is dat het gat moet. Er zijn in Renesse locaties waar woning- kan plaatsvinden", stelt '"wethouder C W. Veerhoek (on- 11 der andere Ruimtelijke orde ring). Na het terugtreden uit het .bouwplan van woningbouw vereniging Beter Wonen, eerder '"[deze week, kondigde de project beheerder uit Almere aan dat hij £'het liefst het oorspronkelijke hplan zou uitvoeren. Maar na op het gemeentehuis in Zierikzee, heeft ook BEM Vast- goed BV zich uitgesproken voor bouwen, van alleen de win- r- kei. Wanneer BEM had vastge- houden aan de bouw variwonin- gen én winkels had er voorlopig nog niet gebouwd kunnen wor den. BURGH-HAAMSTEDE Staatsbosbeheer verkoopt dit aar geen kerstdennen uit de Westhoek van Schouwen-Dui- veland. Er zijn onvoldoende bo men van goede kwaliteit voor- handen. 61 De afgelopen drie jaar was de verkoopactie van de dennen een groot succes. Jaarlijks werden er vanaf de hoofdingang van de Domeinen aan de Kraaijestein- weg te Burgh-Haamstede enke- J' le honderden verkocht Het geld F" dat ze opbrachten werd gestort lf in het beheerfonds van Staats- R bosbeheer. De dennen bomen maken onder deel uit van de brandvertragen de singels tussen de loofbossen in de Boswachterij Wester- jschouwen. Omdat de laatste ja pen selectief gekapt is, zijn er te weinig geschikte bomen voor handen. Boswachter D. Fluijt verwacht bovendien dat ook volgend jaar geen Schouwse kerstbomen op de markt zullen komen ,We zullen proberen om speciaal voor dit doel de komen de jaren extra inspanningen te leveren", stelt Fluijt. Hij ver wacht in december 2000 'wel weer kerstdennen te kunnen aanbieden REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax:(0111)454657 e-mai!: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE J Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 I 4380 AA VLISSINGEN 'Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Maar ook nu er alleen een super markt wordt gerealiseerd, moet de gemeente de provincie nog overtuigen van het nut van het project. Met de komst van de winkel wordt het totaal aantal toegestane vierkante meters winkeloppervlak in Burgh- Haamstede namelijk riant over schreden. Met de 800 vierkante meter grote winkel komt het to tale winkeloppervlak op 6700 vierkante meter, waar 6000 als grens is gesteld. Winkelbestand Veerhoek verwacht vanuit Mid delburg echter weinig proble men. ..Overschrijding van het aantal vierkante meters is toe gestaan, mits het niet voor een duurzame ontwrichting zorgt van het winkelbestand. Dat lijkt ons niet het geval. Een gro te supermarkt trekt juist meer mensen naar het centrum van Renesse." Voor de komst van de winkel zonder woningen zal een nieu we bouwtekening moeten wor den gemaakt. Veerhoek wil daar een snelle artikel-19-procedure voor voeren, het liefst buiten de raadscommissies om ,,Want dan win ik een maand. Het is de snelste weg om het gat dicht te krijgen." - f Zandwal op de Laone in Renesse. De raadscommissie ging donderdagavond zonder commentaar akkoord met de verordening die de wallen in de gemeente beschermt. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow Begin jaren zeventig schoten ze als paddenstoelen uit de grond, de peu terspeelzalen. In vrijwel elk dorp of ie dere kern bleek plotseling behoefte aan zo'n voorziening. Veel jonge moeders en een paar jonge vaders waren bereid vrije lijd te steken in het opzetten van een peuterspeelzaal. De inzet was meestal kort en hevig. Kroost blijft nou eenmaal niet lang peuter, maar altijd waren er weer nieuwe ouders om de fakkel over te nemen. De peuterspeel zalen floreerden op het stevige funda ment van het ambitieuze particulier initiatief. Pas later ging de overheid zich ermee bemoeien en kwamen er re gels en wetten. Financiële steun en offi ciële voorschriften waren welkom, maar de peuterspeelzalen bleven wel een zaak van het volk. Voorzitter Frans Kok van peuterspeel zaal De Drie Schorren in Dreischor vindt het dan ook begrijpelijk dat de elf peuterspeelzalen op Schouwen-Duive- land hechten aan het behoud van eigen identiteit. Overleg, prima En samen werking waar mogelijk, maar bij De Krukels in Bruinisse gaat het er nou eenmaal iets anders aan toe dan bij De Duinkonijntjes in Burgh-Haamstede. Kleine verschillen behoeven niet zo'n probleem te zijn. vindt Kok. maar dat de gemeente Schouwen-Duiveland eindelijk eens orde op zaken stelt, acht hij hoogtijd. Zelf kan hij zich gelukkig prijzen als voorzitter van De Drie Schorren. In Dreischor heeft men wat peuteropvang betreft de zaakjes goed op orde. Prima huisvesting in een eigen onderkomen in het dorpshuis, 21 peuters die verdeeld over drie ochtenden terecht kunnen, een ouderbijdrage van 42,50 per maand en twee ervaren leidsters die volgens de CAO-welzijn worden be taald. Harmonisatie zoals de gemeente voorstelt, betekent wellicht een fikse stap terug; twee in plaats van drie och tenden per week draaien bijvoorbeeld. Toch vindt u het hoog tijd dat er meer eenheid komt in het beleid voor de peuterspeelzalen ...Jawel, er zijn nu binnen één gemeente heel grote verschillen en dat klopt na- tuurlijkniet. Er zijn nog steeds leidsters die het minimumloon of minder krij gen. Ook wat huisvesting betreft, moet er meer eenheid komen. Ook nu wij het zelf aardig voor elkaaf hebben, kun je daar natuurlijk niet tegen zijn." U bent het alleen niet eens met de manier waarop de gemeente die harmonisatie tot stand wil bren gen Er wordt te veel uitgegaan van kosten beheersing en te weinig van de kwali teit Twee jaar geleden formuleerden alle elf peuterspeelzalen al gezamenlijk Voorzitter Frans Kok van peuterspeelzaal De Drie Schorren in Dreischor: ,,Er wordt te veel uitgegaan van kostenbeheersing en te weinig van kwaliteitseisen." foto Marijke Folkertsma hun uitgangspunten over onder meer leeftijd en minimum- en maximum groepsgrootte. Die zijn niet overgeno men door de gemeente. Er zou ook cen traal overleg komen ten behoeve van die harmonisatie. Eén keer is er een ambtenaar van de gemeente geweest bij het overleg van de toenmalige Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ). Daarna hebben we niks meer gehoord. Blijkbaar had die harmonisa tiegeen hoge prioriteit. Eris tussentijds nog wel gesproken met twee peuter speelzalen en dat noemden ze dan 'klankbord-overleg'. Uiteindelijk is er de afgelopen weken snel een enquête doorgejast. Alle besturen kregen net voor de herfstvakantie van het bureau Maat Co een vragenformulier, dat binnen een week moest zijn ingevuld en teruggestuurd. Wat vindt u van één centraal be heer voor alle peuterspeelzalen, zoals de gemeente dat voor ogen staat? ..Op zich is dat een goed iets. Zo'n cen trale organisatie zou de besturen van de peuterspeelzalen belangrijk werk uit handen kunnen nemen, de salarisadmi nistratie bijvoorbeeld. Daar is veel kennis van zaken voor nodig en dat be sef je vaak niet als je als vrijwilliger aan zo'n bestuurstaak begint. Het zou effi ciënt kunnen zijn gezamenlijke taken door zo'n centraal beheer te laten uit voeren. Alleen ook hier gaat het de wet houder (P. W. Ringelberg-Berrevoets, red.) weer vooral om kostenbeheersing. Dat centrale beheer moet ervoor zorgen dat de leidsters flexibel worden ingezet en er zo min mogelijk wachtgeld hoeft te worden betaald." Zijn peuterleidsters eigenlijk ivel flexibel inzetbaar? ..Nee, dat kan volgens mij alleen maal ais er sprake is van één werkgever en onder het mom van subsidieverstrek ker word je nog geen werkgever. Als er bij V&D te veel verkoopsters zouden zijn. kun je ze toch ook niet in de Bijen korf aan het werk zetten? En dan die ei gen identiteit. Ik heb vaak ervaren dat iedereen die graag wil behouden. Hoe wel zo'n centraal beheer op zich dus he lemaal niet verkeerd is, betwijfel ik of alle besturen er wel aan zullen meewer ken." Venvacht u een terugloop van het aantal peuters als gevolg van de verhoging van de ouderbijdrage? ,,Nee, daar maak ik me niet echt zorgen over. Er komt aardig wat bij de komen de jaren, maar daar kan ik me toch wel wat bij voorstellen. Tenslotte hebben heel wat leidsters lang op een karig loontje gezeten. Wil je dat salaris om hoog hebben dan zul je dus solidair moeten zijn als ouders en wat meer gaan betalen." VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft zes studenten genomineerd voor de HZ-stern. Deze prijs, die bestaat uit een bronzen beeldje en duizend gulden, krijgt een student die vol gens de jury de beste afstudeerscriptie van het jaar heeft ge maakt. Drie genomineerden komen van de technische oplei dingen, twee van de economische opleidingen en één van de vorming verpleegkunde. De prijsuitreiking vindt plaats op 9 december, de dag dat voor alle studenten een carrièredag wordt georganiseerd. In het atrium van de HZ staan die dag stands: zo'n veertig bedrij ven presenteren zich aan de studen tenlevens verlenen uitzendbureaus, oud-studenten en parti culieren hun medewerking aan deze dag. VLISSINGEN - De Kwaliteitsprijs 1997 van het Ziekenhuis Walcheren is donderdag gewonnen door de verpleegafdelin- gen Verloskunde/Gynaecologie en de Kinderafdeling. Deze winnaars kregen van het bestuur van de Godshuizen een ge zamenlijke prijs van vijfduizend gulden Dit bedrag mag het personeel naar eigen inzicht besteden. De afdelingen Oost-1 en Oost-5 wonnen de eerste prijs omdat zc consequent de op merkingen van patiënten gebruiken om de zorgkwaliteit te verbeteren. Andere genomineerden voor deze prijs waren de Transmurale zorg en de afdeling Milieuzorg. Zij kregen een certificaat. Vorigjaargingdeeerste Kwaliteitsprijs 1996 naar het Klinisch Chemisch Laboratorium, VLISSINGEN - Uit de Weteringstraat in Vlissingen is woens dagavond tussen acht en elf uur een paarse Gilera snorfiets gestolen. Het nummer van het verzekeringsplaatje is TJZ- 300. Het voertuig heeft oranje stenvielen en is tweeduizend gulden waard. KAPELLEBRUG - De politie heeft gistermorgen een dag vaarding uitgereikt aan een 52-jarige automobilist uit Waas munster. De man werd aangehouden op de Gentsevaart in Ka- pellebrug en had een alcoholpercentage in zijn bloed dat ruim boven het maximum zat. De dronkaard kreeg tevens een rij verbod van zes uur opgelegd. GOES - De auto van een 36- jarige inwoner van Kamperland liep donderdagmorgen schade op, toen de voorzijde van zijn voertuig werd geraakt door een deel van een tafeltennistafel. Het ongeval gebeurde rond half tien op de N265 bij Kortgene, toen het tafeldeel uit de aanhangwagen van een 64-jarige in woner van Goes waaide. De bestuurder uit Goes had ver zuimd de tafel met touwen vast te zetten. TERNEUZEN - De Temeuzense gemeenteraad beslist deze maand over de fusie tussen afvalverwijderaars OLAZ en AV- ZV. Verder komen in de raadsvergadering op donderdag 10 december aan de orde het herstructureringsplan voor de wo ningbouw, de bouw van een theater en de aanschaf van bijna vier ton aan computerapparatuur voor de gemeentelijke diensten. Het college wil verder deze maand nog 145.000 gul den uittrekken voor de aanleg van een fietspad nabij het be drijventerrein Hughersluys.Het restant van het budget voor fietspaden - nogzo'n 30 mille - willen B en W aanwenden voor een fietspad op de Scheldedijk tussen de Stuvesandeflats en het wijkje Oesterputten. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Regionale Inspectie voor de Gezondheids zorg gaat zich verdiepen in de klachten van personeel van Ar duin over de kwaliteit van zorg bij de Zeeuwse stichting voor verstandelijk gehandicapten. Dat heeft de Inspectie toege zegd na een onderhoud met de beroepsorganisatie voor ver pleegkundigen Nieuwe Unie '91 (NU '91) die de afgelopen maan den ruim zestig klachten over personeelsbeleid en kwaliteit van zorg bij Arduin heeft gekre gen. De Inspectie gaat eerst de brie ven met klachten van het Ar duin-personeel lezen. Daarna beslist zij of zij een officieel on derzoek naar de kwaliteit van zorg bij Arduin begint. Als dat onderzoek er komt. moet er wel een einde komen aan de anoni miteit van de klagers. Bij een onderzoek past de Inspectie hoor en wederhoor toe en be hoort de aangeklaagde directie te weten wie er klaagt. NU '91 heeft de anonimiteit van de kla gers steeds gegarandeerd. NU '91 gaat volgens M. van Erp van de beroepsorganisatie kla gers proberen te bewegen voor cle Inspectie in de openbaarheid te treden. „Alleen dan kan de In spectie wat met de klachten doen", aldus Van Erp. „Maar we weten hoe moeilijk het voor het personeel is om uit de anonimi teit te treden. Ze zijn bang voor hun hachje. Er heerst heel veel angst voor het management." Maar ook als de klagers ano niem willen blijven kan de In spectie tot een onderzoek bij Arduin overgaan als zij de klachten ernstig genoeg vindt, ,,De klachten krijgen dan niet de status van een melding", zegt inspecteur R. le Cocq d'Armandville. „We gaan dan niet de klachten onderzoeken maar kunnen wel intensievere bezoeken aan Arduin brengen om te kijken wat er aan de hand is," Le Cocq is verbaasd over de gro te hoeveel klachten over de situ atie bij Arduin, „Wij komen re gelmatig bij Arduin en ons is niets gebleken van zorgwek kende toestanden. Wij hebben in het gesprek onze verwonde ring geuit over het feit dat NU '91 en de bonden CFO en Abva Kabo diametraal tegenover el kaar staan." CFO en AbvaKabo toonden zich tevreden met toe zeggingen van Arduin-direc teur P. van den Beemt nadat ook deze bonden klachten hadden ontvangen. NU '91 heeftsteeds een onafhankelijk onderzoek naar de situatie bij Arduin ge- eist. Pak papier De inspecteurs hebben zich la ten overtuigen door 'dat dikke pak papier met klachten', aldus Le Cocq. „Daar zitten ook klachten over arbeidsomstan digheden bijdaar gaan wij niet over. Maar als een substantieel deel van de brieven over de kwaliteit van zorg gaat, moeten we ons nog maar eens achter de oren krabben." De Inspectie be slist binnen twee weken over een onderzoek bij Arduin. VLISSINGEN - De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) afdeling Walcheren houdt donderdag 10 december een excursie naar het zeeaquarium van het Arsenaal in Vlissingen. Bioloog Jan van Veen zal hier vertellen over de Natuur onder water. De excursie begint om 19.30 uur. De deelnemers verza melen zich bij de ingang van het maritiem attractiecentrum het Arsenaal aan het Arsenaalplein in Vlissingen. (Advertentie) t>as 3*381°

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39