Sjaak de vakman is geen cliënt in Volumia! schudt haar klef imago van zich af PZC Achter elk schilderij zit een filosofie zeeland 18 In de bedrijven van Arduin werken de gehandicapten gewoon mee Bakkersactie voor Mitch brengt 2400 gulden op in detail ondernemend zeeland HZSafety bouwt vrije-valboot in Vlissingen Verdachte verkrachting vrij in afwachting van voortgang proces Anderhalf jaar cel geëist voor overval en inbraken kunst cultuur Terneuzense cabaretier presenteert eerste boek vrijdag 4 december 1998 door Roelf Reinders VLISSINGEN - Hij gaat maandag commissaris van de koningin Wim van Gelder in terviewen. Dat is voor z'n ru briek in het Arduinblad: De tien. Lennart Huisman van de drukkerij in de nieuwe Arduin- bedrijvenhal op het industrie terrein Vrijburg in Vlissingen maakt zich er niet zenuwachtig over. Van Gelder verricht maandag de opening van de be- drijvenhal van de stichting voor verstandelijk gehandi capten. De vragen staan al op papier getikt. 'Van Galder'. Foutje. De a is doorgestreept, een e-tje met pen erbij. Of Van Gelder de ko ningin wel eens spreekt? En wat hij mooier vindt, Arduin of de Oosterscheldekering? ,,Mag" ik 's wat zeggen?", vraagt hij aan Arduin-manager Onno Jongewaard. Dat mag. „Weetje KRABBENDIJKE - De actie die bakkerij Hirdes in Krab- bendijke voor de slachtoffers van de orkaan Mitch heeft ge houden, heeft 2400 gulden op gebracht. De bakkerij hield open huis in verband met het gereedkomen van een totaal nieuw bedrijf. Op een oppervlakte van 650 vierkante meter is een bakkerij verrezen die bakt voor de eigen winkel, maar ook voor super markten en melkwagens. Ter gelegenheid van de open dag was in de bakkerij een tijdelijk winkeltje ingericht waar voor al banket en brood werden ver kocht. De opbrengst daarvan was voor de actie naar aanlei ding van de orkaan Mitch die in Midden-Amerika woedde. Het bedrijf Hirdes is verhuisd naar een locatie buiten het dorp, on der meer om minder overlast in de bebouwde kom te veroorza ken. waar ik me nou heel erg aan er ger?" Nou? „Dat ze soms nog cliënt tegen ons zeggen. We zijn toch gewoon medewerkers?" Dat vindt Jongewaard ook. „Geestelijk gehandicapten heetten eerst oligofreen. Toen was het pupil, later cliënt. Nu moet het medewerker zijn. Als je in een bedrijf werkt, ben je nou eenmaal een medewerker. Maar voor de betaalde Arduin medewerkers is dat nog wel even wennen.In de nieuwe hal zijn acht bedrijfjes onderge bracht waar ongeveer 125 ver standelijk gehandicapten van verschillende niveaus werken. „Al die bedrijfjes zijn geheel zelfstandig met eigen perso neel", zegt Jongewaard. „Het past allemaal in de visie van zinvolle dagbesteding van ze ven uur per dag, vijf dagen in de week. We hebben de gehandi capten weggehaald uit de saai- De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Claudia Son- dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. heid en futloosheid van de oude situatie. Die was uitzichtloos met steeds hetzelfde werk en geen keuze om wat anders te doen." 'Annelies' staat met grote let ters achter op de stofjas van de man met de rode vingers. „Sjaak de vakman", noemt hij zich. Hij draait in de hoek van houtatelier Vakwerk een sjek- kie. Vakwerk, heeft hij be dacht. Sjaak de vakman levert vakwerk. Hij heeft net 'bloed- bladeren' geverfd, houten bladeren voor bakjes voor vo- gelvoer. „Ik kan goed figuurza gen", benadrukt hijHet is geen ateliertje spelen wat hier ge beurd, stelt Jongewaard. „De medewerkers maken hier een volwaardig product. Er ligt hier niet een zootje oude schroevendraaiers. Wij nemen de medewerkers serieus. Dan Repro Walcheren aan de Dam in Middelburg heeft een groot formaat kleurenplotter/prin- ter aangeschaft waarmee kleu renprints tot 90 cm breed en ve le meters lang kunnen worden afgedrukt. Originelen kunnen digitaal worden aangeleverd via alle transportmethodes van diskette tot e-mail. Het bedrijf heeft een internetsite op www- .zeelandnet.nl/repro. Een nieuwe winkel die zich specialiseert in wijn en kristal is geopend aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. De Karaf van Ans en Marco Boekema-de Schipper biedt handgegoten en geslepen kris tal dat zij zelf importeren uit Hongarije en rode en witte wij- De wasserette Waskracht 2000 in de Arduin-bedrijfshal op het industrieterrein Vrijburg in Vlissin gen, waar alle bedrijfskleding van Arduin wordt gewassen. foto Lex de Meester blijkt dat ze zichzelf meer gaan waarderen en trots zijn op wat ze kunnen." In het werkatelier Creatief zit ten drie mensen op een bank. „Die hebben vast geen zin", zegt Jongewaard. „Die rusten wat uit." In Creatief hoeft het allemaal niet zo. „In de bedrijf jes is het soms: 'Jongens, 't is even druk, het moet af'. Bij Creatief gaat het meer om de sfeer, er zit geen werkdruk op." Hij noemt het werkatelier een verbindingsschakel tussen de gehandicapten die zonder pro blemen in een bedrijfje kunnen werken en de lagere niveaus die dat niet kunnen. „Bij Creatief onderzoeken we de mogelijk heden van mensen om aan het werkproces deel te kunnen ne men." Jongewaard erkent dat het er met al die leuke bedrijfjes op lijkt dat er bij Arduin alleen aandacht is voor de hogere ni veaus. „De buitenwereld mag dat denken, ouders ook. Maar als personeel dat roept, hebben ze niet goed opgelet. Het is waar, de medewerkers in de be drijfjes zijn goed te etaleren. Maar we hebben ook serieuze aandacht voor de meervoudig gehandicapten. Ook zij hebben zeven uur per dag dagbeste ding. Hun vooruitgang, dat zijn ver beteringen op de vierkante centimeter. Ze zijn rustiger ge worden, ik zie ze beter in hun vel steken. Het hele model buigt zich nu naar de kant van de meervoudig gehandicapten. We nemen nóg geen genoegen met wat er is, daar zijn we heel eigenwijs in." VLISSINGEN - Het trainingcentrum van de brandweer aan de Buitenhaven wordt uitgerust met een 'vrije-valboot' met Ian- ceerinstallatie. Dergelijke reddingsboten worden steeds meer toegepast bij schepen en offshore-installaties, omdat de boten direct vrij komen van het vaartuig. De installatie is van HZSafety bv, dochter bedrijf van Hogeschool Zeeland. Het be drijf verzorgt maritieme veiligheidsoplei dingen voor scheepvaart, offshore en de nautische opleidingen in Vlissingen. De vrije-valboot moet vrijdag 6 februari in gebruik worden genomen, tijdens de jaar lijkse scheepvaartdag van de nautische opleidingenHet proj eet kost circa een half miljoen gulden en wordt mede betaald uit het Zeeuws Participatiefonds en de Stich ting Maritieme Activiteiten De Ruyter. De boot gaat van vijf meter hoogte in een aan te leggen bassin dat dertig meter lang wordt, zestien meter breed en vijf meter diep. De voorziening van het bassin maakt de trainingen onafhankelijk van getijden en weersomstandigheden. De vrij e valboot wordt ingezet bij cursussen brandbestrij ding, overleven op zee en ehbo voor off shore en scheepvaart. Ook kunnen de aan komende maritieme officieren van de Hogeschool Zeeland en ROC Zeeland er hun verplichte training 'sloepgast' mee vervullen. HZSafety verwacht een groei in het aantal trainingen in de komende jaren door verscherping van internationale re gelgeving op veiligheidsgebied in de mari tieme sector. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Een 26- jarige Terneuzenaar die van drie ver krachtingen wordt beschul digd, is tot aan zijn proces in fe bruari op vrije voeten gesteld. Zijn raadsman E. G. M. Smits had hier donderdag bij de ar rondissementsrechtbank in Middelburg om gevraagd, om dat de zaak volgens hem 'aan al le kanten rammelt.' De Terneuzenaar wordt ervan beschuldigd tot driemaal toe onder bedreiging van geweld onzedelijke handelingen te heb ben verricht, ondermeer bij een minderjarig meisje. Smits heeft zes getuigen - vier waren er op de zitting - die de onschuld van zijn cliënt moeten aantonen. De rechtbank zag gisteren geen kans hen binnen één uur te ho ren. Uitstel tot 4 februari werd noodzakelijk geacht. Smits vond dat zijn cliënt daar- op niet in de gevangenis hoeft te wachten. Dat zou oneerlijk zijn. De aangiften van de twee slachtoffers zitten volgens hem vol hiaten en de politie heef geen goed onderzoek uitge voerd. Smits: „Beide vrouwe; komen uit de nabije omgevin van de verdachte, dat is toch we heel toevallig. Een groepje menl sen heeft zich tegen mijn cliën °VL, geiicht." In de verklaring van één van di verdachten stond dat ze in he: huis van boven naar benedei ging. „Terwijl iedereen kan zie- dat het appartement in kwesti gelijkvloers is", stelde Smits Het andere slachtoffer heef volgens de advocaat geprobeen; de politie om de tuin te leiden „Door te zeggen dat ze de ven dachte nauwelijks kende. Ten wijl hij regelmatig bij has: kwam slapen. Ook hier klopt d aangifte niet." Smits vond het belachelijk zijn cliënt tot 4 februari in de ci moest wachten. De rechtbani kon zich daar wel in vinden Maar de verdachte mag gedu rende deze tijd geen contac hebben met slachtoffers en tuigen en komt onder strer toezicht van justitie te staan. geb nin w: zag door Arjan van Westen MIDDELBURG - Tegen een 29- jarige Terneuzenaar die onder meer van een overval wordt be schuldigd, is donderdag twee jaar gevangenisstraf gecist, waarvan een half jaar voor waardelijk. „Als het even tegen zit gaat u in de fout gaat. Daar mee richt u bij anderen grote schade aan", meende officier van justitie C. Fetter. De Terneuzenaar heeft op 22 september jongstleden een ben zinestation in de gemeente Ter- neuzen overvallen. De toe dracht was vaag. Hij zou met een mes de caissière hebben ge dwongen tot het openen van de kas. Volgens de verdachte was dat geen mes maar een aanste ker. In ieder geval had hij ruim zevenhonderd gulden buitge maakt. Volgens de verdachte en zijn raadsman R. R. E. Nobus moet niet worden uitgesloten dat de medewerkster er in de aangifte een mes van heeft ge maakt, omdat zij wel erg ge- re: gen wei gen .H makkelijk het geld meegaf. „Za slaapt er nog steeds niet van et vey als ze niet bedreigd was, hadaBw toch heel gemakkelijk de alarm- installatie in werking kunner^ stellen", wierp de officier tegen ma) De verdachte stond tevens tekcc, recht vanwege twee inbraken', in Sas van Gent en Terneuzeni Horloges, een televisie, cd's et 'j- buitenlands geld behoorden to!!'mef de buit. Na overleg met zimou vriendin keerde hij bij de ;iniwe(. braak in Terneuzen terug naai;i(|er het pand en nam alsnog een hoe-njn veelheid parfum mee. „We had-LQl[ den allebei geen geld", liet hijjven gisteren weten. Een drugsver-LeZi slaving dwingt hem tot diefstal Verdachte stelde zich gisteren. bereidwillig op. Alle beschuldi-L gingen gaf hij grif toe. De bui: |Jve van de overval wilde hij graag: 2,e- terugbetalen. „Dat er met dere-jgoe classering een oplossing vooi zijn persoonlijkheids-, drugs-, en schuldproblemen wordt ge- j][)U zocht, vond hij een stap in di _en goede richting. Uitspraak 16 november door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De uit Terneu zen afkomstige cabaretier Frank vanPamelen (33) zal zon dag 6 december in Zaal 16 in Til burg zijn eerste boek 'Min 9 en Min 10' presenteren met daarin de teksten van zijn twee caba retprogramma's Jongleren en Planken Wambuis. Van Pame- len won in 1995 de publieksprijs van de Cabarestafette en heeft al in het hele land op het podium gestaan. Met de presentatie van zijn eerste boek hoopt hij zijn carrière een duwtje in de rug te geven. Van Pamelen heeft Letteren en Taalwetenschappen gestudeerd aan de Tilburgse universiteit en heeft tijdens zijn studie een uni versiteitscabaretgroep opge richt genaamd Balkenbrij. Eén van zijn leraren was zo onder de indruk van Van Pamelens kun nen dat hij hem stimuleerde om door te gaan met de optredens. Van Pamelen wou liever teksten schrijven voor anderen, maar om zelf mee te maken hoe het voelt om op de planken te staan, heeft hij nu zelf voor het podium gekozen. In 1996 kwam Jongleren, zijn eerste programma uit, een jaar later volgde Planken Wambuis. Nu is hij bezig aan zijn derde programma, dat in 2000 uit komt. De titel is nog niet be kend, maar zeker is dat die iets te maken heeft met het millen nium. Van Pamelen schreef ook teksten voor het cabaretpro gramma Vijf Hoog op RTL 5, soms voor het KRO-radiopro- gramma Theater van het senti ment en is vandaag (vrijdag) te gast bij Ivo de Wijs op Radio 2 bij het traditionele programma Rijmservice, waar hij twee uur lang luisteraars uit de brand gaat helpen die moeite hebben met Sinterklaasgedichtjes. Tek sten van de Terneuzense cabare tier verschenen eerderal in bun dels en zijn liedjes kwamen uit op cabaref-cd's. Terugblik Van Pamelen woont nu in Til burg, maar hoopt dat hij Plan ken Wambuis ook in zijn ge boortestad kan opvoeren. Samen metzijnimpressario An- gelique Finkers, de zus van de bekende cabaretier Herman, werkt Van Pamelen aan plannen om samen met collega-cabare tiers een cd op te nemen waarop wordt teruggeblikt op de afge lopen twintig eeuwen. Alexander Rodin. Zijpaneel van Double Standard. foto's Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Aan de meeste doeken heeft hij twee jaar of langer gewerkt. En zelfs als de schilderijen han gen neemt de Wit-Russische kunstenaar Alexander Rodin vaak nog de kwast ter hand. Om de kaal geworden plekjes bij te werken. „Het raamwerk is iets te groot", verontschul digt hij zich als hij het doek dat net is opgehangen in een schoolkantine in Middelburg vanaf een afstand bekijkt. Plet kost de kunstschilder heel wat werk voordat zijn doeken hangen. Eerst moet met spie- latten een raamwerk worden gemaakt. Daarna moet het doek met punaises worden vastgemaakt. Het schilderij Reflections in the Desert dat bijna drie meter breed en hoog is, bestaat ook nog eens uit vier delen. En thuis heeft hij nog twee zijpanelen staan die hij later bij het schilderij heeft ge maakt. Rodin - geen familie van de be kende Franse beeldhouwer - neemt zijn schilderijen altijd opgerold mee, als een reizende koopman met tapijten. Zo kan hij goedkoop reizen met de trein en de bus. Deze manier is overigens niet altijd zonder ri sico's. Onlangs is op het station in Keulen bagage van hem ge stolen, met daarin ook enkele doeken. Watertoren Sinds hij vier jaar geleden in De Watertoren in Vlissingen exposeerde, heeft hij al ver schillende exposities in West- Europa gehad. Vorige maand hingen zijn doeken nog op de tentoonstelling van Oost-Eu- ropese schilders in het gebouw van het Europees Parlement in Brussel. Kort voor zijn vertrek naar Minsk, vandaag, heeft hij een expositie ingericht in de hal van het stadhuis in Vlissin gen. Tot en met 15 januari hangen hier oudere en nieuwere wer ken van Rodin. Double Stan dard, een surrealistisch doek, dateert nog van 1984-1985. Het is een drieluik met in het midden een voorovergebogen man met een uurwerk dat drei gend boven zijn hoofd hangt. Op de zijpanelen zijn de geke tende vuisten van de man ge schilderd, die lijken los te bre ken. „Net als alle anderen ben ook ik een gevangene van de tijd. De tijd laat niemand los. En toch ben ik vrij. Vrij van tijd. Vrij van militarisme. Vrij van politiek", verklaart de schil der. Achter al zijn schilderijen zit een filosofie. „In Rusland heb ik altijd een begeleidende tekst bij de schilderijen han gen met uitleg over hoe het schilderij tot stand is geko men, over wat me heeft gedre ven. Misschienmoet ik ook nog een keer Engelse teksten ma ken." Abstract Zijn nieuwere werken zijn vaak abstract geschilderd. Maar wie lang en vanaf een af stand naar de doeken kijkt, ziet in de duizenden klodders verf herkenbare vormen. Zo zijn op het schilderij Who are we? twee personen zichtbaar. Ze bestuderen met een ver grootglas de 'circle of know ledge'. „Het zijn wetenschap pers. Ze onderzoeken en letten niet meer op het leven om hen heen. Ze bestuderen de ato men, de oneindigheid, en on dertussen maken ze deel uit van de macrokosmos", ver klaart hij. Monsters Het menselijk bestaan in de context van micro- en macro kosmos. De complexiteit van handelen en niet-handelen die maatschappelijke situaties voortbrengt. Dit zijn de the ma's die Rodin uitwerkt. Zo beeldt hij met vliegende mon sters uit dat de industriële macht niet alleen positieve dingen teweegbrengt. Mensen maken dingen die ze niet kun nen beheersen. Een van de gevolgen hiervan heeft hij verwerkt in het doek April, 26. Morning. Rodin schetste tien jaar na de ont ploffing van de kerncentrale wat er overbleef van Tsjerno- byl kort na de ramp. Frappant is dat hij zijn emotie uitbeeld de, maar ondertussen de wer kelijkheid wel griezelig dicht benadert. Satellietfoto's van het getroffen gebied tonen pre cies dezelfde structuren. door Guido van der Heijden VLISSINGEN - In een relatief korte tijd is de Maastrichtse band Volumia! één van de meest succesvolle Nederlandse for maties geworden. Met lieve liedjes veroverde de groep de hitlijsten en een wat zoetsappig imago was geboren. Onterecht. Gisteren was in het uitverkoch te Arsenaaltheater in Vlissingen te horen dat Volumia! eigenlijk helemaal niet zo klef is. Vanwege de bezetting - twee blazers en een sterke nadruk op toetsen - en de Nederlandse tek sten is de vergelijking met De Dijk snel gemaakt. Volumia! is echter toch wat lichter van op zet, minder rauw en met een voudiger teksten. Op andere momenten doet de groep, door te stoeien met interpretaties van reggae weer - ver weg - denken aan Doe Maar. Hoewel het allemaal wat be kend voorkomt heeft Volumia! haar eigen geluid en vooral haar eigen gezicht. En dat gezicht is dat van Xander de Buisonjé, de zanger, de com ponist en voor het voor het gro tendeels vrouwelijke publiek reden om hem met luid - positief bedoeld - gefluit te begroeten bij zijn opkomst. Niet ruig Volumia! is niet ruig. De liedjes laten zich het best omschrijven als popmuziek: niet hard, niet zoet maar er net tussenin: mu ziek zónder al te veel pretenties. De hitjes vormen met hun lie vigheid eerder een uitzondering in de rij 'happy' nummers. Het sloeg aan. Voorzichtig werd jjan er wat bewogen op de mea pe swingende nummers. Maar dac V(,r ineens: overal aanstekers sterretjes de lucht in. Xander zit er v achter zijn keyboard en speelt^ de eerste noten van zij n grote hit Hou me vast, van de gelijknami ge en inmiddels platina gewor- u den cd. Een oorverdovend; reactie. Hoewel de rappen, nummers wel leuk gevondec worden, is het publiek hier voo ^ee gekomen. Steevast worden dt ballads met luid gejuich ont vangen. Het lijkt niet aan dt band te liggen dat Volumia! ee: soft imago heeft. Dat een zachl zingende en pianospelend! Xander het meeste succes heer lijkt wel duidelijk. Vanaf april duikt De Buisonjf weer met zijn band de studio ir om aan de derde cd te beginnen Spe |e leve Hoewel de snellere nummers ook goed werden ontvangen, was het grotendeels vrouwelijke publiek vooral gekomen voor de ballads van Volumia!. foto Ruben Oreel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38