Corporatie raakt in rode cijfers Pietjes sporten zich fit Oekraïnse zeelieden vrezen terugreis Ruim twee ton verlies Aggregaat Zierikzees tehuis weigert dienst bij stroomstoring Tanker loopt vast bij Hansweert Man bracht aan drank verslaafde echtgenote voorgoed tot zwijgen RLD legt Zeeland Airport niet meer beperkingen op zeeuwse almanak Acteur PZC zeeland vrijdag 4 december 1998 Boor Peter van den Belt BRUINISSE - Onvoorziene on derhoudskosten dwingen de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland- /Bruinisse tot de verkoop van twee woningen. In een toelich ting op de begroting voor 1999 erkent het bestuur dat er de af gelopen jaren een slechte in schatting is gemaakt van de te verwachten kosten. In plaats van een positief resul taat van 133.000 gulden moet de corporatie 1998 afsluiten met een negatief resultaat van 224.000 gulden. Een verschil van 357.000 gulden. „De laatste jaren is meermalen gebleken dat de werkelijke onderhoudskos ten uit de pas liepen met eerdere ramingen. Reden om het gehele woningbezit onder de loep te nemen. Zo voorkomen we grote afwijkingen", aldus het bestuur. Ket tegenvallende jaarresultaat zorgt ervoor dat ook de algeme ne basisreserve (ABR) van de Bruse coi-poratie voor het eerst negatief uitvalt. Eind 1998 zal de ABR 134.000 gulden in de [mmstaan. Het bestuur zegt zich 'diepgaand bezonnen' te heb- Dure rugzak MIDDELBURG - Een 37-jarige vrouw uit Middelburg is woens dagavond in haar woonplaats bekeurd voor diefstal. In een winkel in de Nieuwe Burg had de vrouw een rugzak van 79,95 ilden niet afgerekend. De iddelburgse kreeg een boete jvan 240 gulden. ben op de financiële situatie. Besloten is 'gelet op deze uit zonderlijke situatie' in 1999 twee van de 15 3 huizen te verko pen. Naar verwachting levext de ver koop de vereniging 335.000 gul den op. De corpox-atie verwacht daarom het jaar 1999 af te slui ten met een positief resultaat van 327.000 gulden. Ook voor het jaar 2000 wordt winst voor zien: 143.000 gulden. Onderhoud Het verschil van 357.000 gulden op de begroting van 1998 is ont staan dooi'dat veel meer geld dan verwacht moest worden uitgegeven voor onderhouds werkzaamheden. Vooral het op knappen van de schuurtjes bij de woningen in de Bui'gemees- ter Romeinstraat en de Brou werstraat in Bnxinisse zorgde met 155.000 gulden voor een ex tra kostenpost. Ook moest er geld worden uitge- ti'okken voor het vervangen van cv's en kozijnen (Singel, Kerk straat, Beursstraat) en keuken blokken (Dr. de Kockstraat). Voor het verwijderen van asbest moest 41.000 gulden extra wor den uitgegeven. De begx-oting van 1999 is onder deel van de bestuurs- en bewo nersraadvergadering die don derdag 10 december wordt gehouden in het Dorpshuis aan de Molenstraat 52 in Bruinisse. In de begroting is tevens vastge legd dat de huren per 1 juli 1999 tussen de 2 en 3,5 procent zullen stijgen. De gemiddelde huurstijging komt op 2,83 pro cent. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Verpleeghuis Cornelia in Zierikzee heeft woensdag grote hinder onder vonden van de tijdelijke stroomstoring. Vanaf 11.30 uur kwamen Zierikzee en Noord- gouwe ruim een uur en Dreischor bijna twee uur zonder stroom te zitten. Oorzaak was een defecte kabel. De problemen in het verpleeg huis ontstonden toen na kox-te tijd ook het noodaggx-egaat uit viel. „De storing was een goede testcase voor ons. Het apparaat dat de noodstroom opwekt, moet warmte kwijt, maar dat kon niet omdat de pompen niet werkten", vex-klaarde adjunct directeur P. Jongepier. Gisteren middag nog zijn werklieden be gonnen om het systeem aan te passen. Afwas Door de dubbele stróömuitval kon in het verpleeghuis geen water meer worden betrokken, viel de verwarming uit en werk te de telefooncentrale niet opti maal. Jongepier: „We hadden gelukkig net het eten klaar, maar de afwas moest enige tijd wachten." Vanwege de betrekkelijk korte duur van de stroomstoring had den de bewoners overigens wei nig last van de problemen. Bij (Advertentie) het naastgelegen Rode Kruis- ziekenhuis werkte het noodag- gregaat wel naar behoren. Volgens een woordvoerder van Delta heeft de stroomuitval ver der weinig problemen opgele verd. TERNEUZEN - De Nederland se binnentanker Odorata (999 ton) is donderdagmorgen vroeg aan de grond gelopen op de Wes- terschelde bij Hansweert. De tanker was ondei-weg van Hansweert naar Vlissingen en liep door nog onbekende oor zaak om 6.40 uur bij boei 36 bui ten het vaarwater. Een oproep van de verkeerscen- trale Hansweert werd nog wel beantwoord, maar de schipper kon een stranding niet meer voorkomen. De lege tanker kwam door het vallende water muurvast te zit ten op de Plaat van Ossenisse. Pas om 10.40 uur bij vloed kwam de Odorata op eigen kracht weer vlot en keerde sa men met een aan boord gestapte ambtenaar van een patrouille boot teiujg naar Hansweert. doorLucQggel GOES - Sportpunt Zeeland was donderdagmiddag voor de vier de keer het decor voor de jaarlijkse Sinterklaassportmiddag van de sportopleiding Cios. Maar liefst 750 kinderen uit groep 3 en 4 van de basisscholen uit Goes en omgeving leefden zich tussen de Pieten uit bij diverse behendigheidsspelen, die allemaal in het teken stonden van het aankomende Sinterklaasfeest. Terwijl de Sinterklaasliedjes vrolijk uit de boxen schallen, pro beert een groepje kinderen zich staande te houden op een dikke mat die aan de klimtouwen is bevestigd. Dat is niet makkelijk, want het gevaarte schommelt wild heen en weer. De stoomboot is dan ook de toepasselijke naam voor dit onderdeel. Verder kan er onder meer stokpaardje gereden worden en is er een heus schuin dak met kartonnen schoorsteen nagebootst. De kleintjes hebben het zichtbaar naar hun zin. „Ik krijg er een warm gevoel van", zegt Arte de Krey, coördinator van het evenement. „Dit jaar doen er al 150 kinderen meer mee dan afgelopen jaar. Alle zeven zalen zijn in gebruik, en er zijn ook veel ouders komen kijken. Dat is toch te gek?" Het sportieve evenement is opgezet door de tweedejaars studen ten van het Cios, als onderdeel van hun opleiding. foto Willem Mieras door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Het is een gespannen drukte van jewelste bij hotel Bos in Vlis singen. Faxen en telefoontjes voor de be manning van het Oekraïnse zeeschip Ice Cape komen achter elkaar binnen. Vakor ganisaties en consulaten zijn druk iix de weer om nog iets van het achterstallige jaarsalaris los te krijgen. Maar over de kansen om hun 150.000 dollar terug te zien, is nog weinig duidelijk. De scheeps lieden houden goede moed. Vaixdaag, vrij dag, keren zij in alle onzekerheid huis waarts. De 21 mannen en 2 vrouwen van de Ice Cape zijn bang voor de terugreis. Ze weten niet hoe de situatie thuis is en hoe de fami lie zal reageren als blij kt dat ze na een jaar geen enkele cent bij zich hebben. „Er is sinds ons verbli j f hier in Vlissingen wel te lefonisch contact geweest met het thuis- front", vertelt kapitein Vasiliy Px-ischeda. „Maar hoe het ze daar vergaat, weet ik niet. De vrouwen en kinderen zeggen dat ze het x-edelijk goed maken, maar ze waar schuwen ons dat we niet met lege porte monnees mogen aankomen. Of ze nog geld hebben om te eten of om de huur te betalen weet ik niet. Ze hebben in ieder geval de plaatselijke autoriteiten ingeschakeld om iets voor ons te kunnen doen." Hoewel de bemanning donderdagmiddag nog van plan was om in de bus richting huis te stappen, zal vandaag moeten blij- Kapitein Prischeda overlegt met de reder. ken of ze dat echt doen. „Van het agent schap moeten ze naar huis, maar van de bemanningsleden hoor ik dat ze niet zon der geld willen vertrekken. Ze blijven daarom liever hier", zegt Ruud Touwen van ITF, de vakbond voor zeelieden. „In middels heb ik van de eigenaren begrepen dat ze bezig zijn om 7000 dollar over te maken. Ze zeggen nog 20.000 dollar over te maken als wij hun de garantie geven dat we het schip, dat met een andere beman ning dinsdag naar Zaïre is gevaren, niet blokkeren. Die toezegging kan ik momen teel niet doen." De zeelieden van de Ice Cape zijn inmid dels het wachten meer dan zat. Zij brach ten de afgelopen dagen door op eikaars hotelkamer. Daar waren ze volop aan het regelen, hopen en praten. Aan de ene kant willen ze dolgraag naar huis om de feest dagen door te brengen, maar aan de ande re kant zijn ze bang dat ze er niet meer welkom zijn. In ieder geval is de beman ning vastbesloten snel op zoek te gaan naar een andere werkgever. „Ik heb écht helemaal geen vertrouwen meer in deze rederij. Maar we moeten vlug een andere vinden omdat we absoluut geld nodig hebben", zegt Prischeda. Zakenman Het zeeschip is deze week in Vlissingen aan de ketting gelegd door een Egyptische zakenman Om ervoor te zorgen dat het schip toch naar Zaïre kon vertrekken, is de vordering van de man betaald met het salaris van de bemanning. De Ice Cape was, toen het vorig jaar vertrok, eigendom van de staat. Na de pxivatisering kwam het schip vorige maand onder de vlag van Belize. Maar a 1 voor die tijd waren er grote problemen aan boord. Er waren bijvoor beeld geen medicijnen en er was gebrek aan voedsel en water: De oorspronkelijke bezetting bestond uit 26 bemanningsle den. Eén is door de toestand overboord ge sprongen en de andere twee zijn door ziekte van het schip moeten gaan. Twee weken geleden is één van hen overleden. Eis vijf jaar cel voor doden vrouw door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 32-jarige bewoner van La Salette uit Vo gelwaarde wilde gisteren bij de rechtbank in Middelburg de zwrare mishandeling, waaraan zijn vrouw 29 augustus over leed, op geen enkele manier goed praten. „Ik heb geen ex cuus, maar dit is nooit mijn be doeling geweest. Ik hield van haar", zei hij op de zitting. Te gen de man werd zes jaar gevan genisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk, geëist. Officier van justitie H. I. den Hartog hield in haar eis reke ning met de voorgeschiedenis van de fatale ruzie in het op vanghuis van Vogelwaarde. „Het is een dramatisch einde van een dramatisch leven ge weest. In zijn beleving heeft hij haar hai'dhandig willen aan pakken, maar hij heeft de gren zen overschreden. Hij wist dat dit de laatste keer was. Omdat ze straalbezopen was, moest ze maar weg." De man was bang dat ze anders uit La Salette zou den worden gezet. Op de laatste zaterdag van au gustus sloegen bij de verdachte de stoppen door. Hij trof zijn vrouw stomdronken, voor de zo veelste keer, aan in de schuur van La Salette. Twee dagen daarvoor was ze, nadat ze voor haar drankprobleem was opge nomen in De Honte, uit het zie kenhuis weggestuurd. Toen ze begon te schelden, gaf hij haar een paar klappen in het gezicht. „Haar gedrag was abnormaal als ze gedronken had. Ik werd door haar vernederd en kreeg allerlei verwensingen naar mijn hoofd geslingerd Er viel niks met haar te beginnen", vertelde hij. De man nam haar mee naar hun kamer en legde haar op bed Daar ging hij verder met de mis handeling. Dit was in hun rela tie (sinds mei vorig jaar waren ze getrouwd) niet ongewoon, want bij vorige ruzies vielen er ook klappen. „Dat hield pas op als ze bewusteloos raakte", wist de officier. Woede Die zaterdag liep het helemaal uit de hand. Machteloosheid en opgekropte woede maakten zich van hem meester. Hij bleef haar schoppen en slaan. Tot drie keer toe had hij een schoon hemd aangetrokken en ging hij telkens voor tien minuten de ka mer uit. „De andere bewoners zouden schrikken als ze zagen dat mijn hemd onder het bloed zat", verklaarde hij later. De verdachte probeerde na de zo veelste woede-uitbarsting het bloed in haar gezicht met een washandje te stelpen. Omdat ze weer begon te schelden, gooide hij een fles naar haar hoofd. „Ik hoopte dat ze in slaap zou val len", zei hij. Ze gaf bloed op en ze mompelde nog wat. Toen hij uiteindelijk besefte dat haar le ven in gevaar was sloeg hij, na dat hij hartmassage had gepro beerd, alarm. Sectie wees uit dat de vrouw hersenletsel en diverse ribbreuken had opgelopen. Bloedverlies werd haar fataal. Volgens gedragsdeskundigen is de man geen gewelddadig type. Uit de rapportage bleek dat hij een zwervei'sbestaan had ge leid. Hij was van zijn drugsver slaving af en was van plan om nog iets van het leven te maken. Raadsman A I. Cambier vond het een trieste zaak. „Hij had niet gedacht dat ze zou overlij den. Het was al vaker gebeurd, omdat haar gedrag vanwege haar drankgebruik niet te rem men was." De raadsman vond de eis aan de hoge kant De leiding van La Salette heeft al laten weten dat de man na zijn detentie weer welkom is. Ook zelf zei hij graag terug te willen. De rechtbank doet 16 december uitspraak. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - De ontwerp - zonering voor vliegveld Zee land Airport bij Arnemuiden wordt volgend jaar zomer waarschijnlijk ongewijzigd vastgesteld. De toegestane geluidsoverlast die door de Rijksluchtvaart dienst (RLD) is berekend, staat meer starts en landingen toe dan de provincie Zeeland altijd voor ogen heeft gehad. Gesprek In een gesprek met vertegen woordigers van de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie hebben RLD-mede- werkers laten doorschemeren dat de zonering in de zomer van 1999 aan de minister van Ver keer en Watei-staat kan worden voorgelegd. De tussenliggende tijd, ruim zes maanden, is te kort om de zonering van Zeeland Airport opnieuw te berekenen. Omwonenden van het vliegveld hebben hier de afgelopen maan den op aangedi'ongen omdat zij van mening zijn dat de RLD de verkeerde gegevens heeft ge bruikt bij het vaststellen van de gelui dsgrenzen. Convenant In afwachting van de vaststel ling van de zonering hebben de provincie en de vliegvelddirec tie onlangs een convenant ge sloten. Voor onbepaalde tijd be looft Midden-Zeeland jaarlijks maximaal 60.000 vliegbewe gingen toe te staan. Ondanks het convenant blijft een meerderheid van Provincia le Staten vasthouden aan een juist berekende zonering. De afspraken in het convenant kunnen niet juridisch worden afgedwongen De zonering biedt deze mogelijkheid wel. (Advertentie) „Knap staaltjedacht die man uit Vlissingen toen hij deze week zijn kleinzoon Bryan aan de telefoon had. Met een accent dat voor Spaans moest doorgaan en met verdraaide stem sprak hij de zesjarige toe. Of het jongetje een beetje zijn best deed op school en hoe het ging op de sportvereniging en of hij zijn m oeder toch wel regelmatig hielp met de af was. „Ja Sinterklaas," zei Bryan. En:„Goed Sinterklaas." Ze bespraken uitvoerig de ivensen van de zesjarige, die nog niet aan de klapschaats toe was, maar wel belangstel ling had voor computerspe len. De grootvader had voel ple zier in de mystificatie en deed aan het eind van het gesprek nog wat voorspellingen over hoe de vijfde december zou verlopen en wat er aan ge schenken in de mand zou zit ten. „Tot op mijn verjaardag dan maar,"sloot hij af. Waarna Bryan met twee woordjes zijn trots in gruze lementen sloeg: „Dag opa." Bemanningsleden met kapitein Prischeda (midden) wachten op de hotelkamer tot er iets meer bekend wordt over hun achterstallig salaris. foto Ruben Oreel Indisch restaurant BANDOENG 25 jaar! Lieve mensen, BEDANKT! Zonder u was dit nooit gelukt! Ter gelegenheid van dit jubileum is er van 6 t/m 30 december elke dag (dus ook op ma., di., en wo.) ons JAVAANS BUFFET VOOR 25,- Eindigt het nummer van uw nota op 25.50,75 ol 00 dan krijgt u van ons ook nog een cadeaubon van 25,- Reserveren gewenst: 0118-462260 Kanaalstraat 53, Oost-Souburg (kerstdagen gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37