Belastingplan CDA afgeschoten PZC Eerste schetsen voor tolplein tunnel Amerikaans bezoek Inspectie bekijkt klachten Arduin Zeeuwen bellen minder met de Opvoedtelefoon F\tness yoor ambtenaren Commissie met eisen kassen zeeland b 2C Meerderheid Borselse raad voelt niets voor vooruitschuiven verhoging ozb JE WILT TOCH ZO VROEC MOGELIJK HET HUIS UIT? bezorgers Csters) Ovezande KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD VOOR IEDEREEN VAN 12 t/m 18 JAAR: Haal nu de krant bij de bibliotheek of vraag 'm aan (030-2541076) vrijdag 4 december 1998 door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - In de ge meenteraad van Borsele is donderdagavond een serieuze poging ondernomen om aan po litiek te doen. Die poging moest wel mislukken. Als puntje bij paaltje komt, en dat kwam het in Heinkenszand, is de raad het gewoon bijna roerend eens. Inzet van de discussie was de eerste wijziging op de begroting voor 1999. Die begroting moest vorige maand al zonder al te veel plichtplegingen worden vastgesteld omdat de gemeente anders te laat was. Het nieuwe beleid, voortvloeisel uit het col legeprogramma, moest bij de begrotingwijziging worden be handeld, die vorige maand nog niet klaar was. Het CDA, dat in het voorjaar min of meer buitenspel, in ieder geval buiten het college, werd gezet, was de enige fractie die nog het kopje AJgemene Be schouwing boven de uitgeprinte reactie zette. Daarin kwamen wel wat twijfels naar voren over het halen van bezuinigingen en over het waarmaken van nieu we voornemens, maar het enige concrete voorstel was een amendement waarin de verho ging van de onroerend zaakbe lasting (ozb) een jaar vooruit werd geschoven. Voor die, structurele, ingreep wilde het CDA een eenmalige uitgave, een ton voor het maken van een ge luidsplan, schrappen. Diezelfde eenmalige uitgave werd door de andere fracties ge bruikt in een amendement wat Drankrijder voor de rechter MIDDELBURG - Een 43-jarige drankrijder uit Goes kreeg woensdag een boete van 1650 gulden en een rij-ontzegging van drie maanden van de poli tierechter in Middelburg. Zijn geslinger verraadde de au tomobilist op 2 mei in Yerseke. De man vertelde ter zitting na een feestje bij vrienden te kun nen slapen en reed zodoende achter hun auto's aan. Uit een bloedproef bleek dat hij ruim drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol op had. de verhoging van de kwijtschel dingsnorm naar 100 procent in eens, in plaats van in vier jaar, beoogde. Fractievoorzitter A Lijmbach van het CDA kreeg voorgere kend dat zijn sommen niet klop te. Als de opbrengst van de ozb in 1999 niet met een ton omhoog gaat, komt de gemeente in de drie jaar daarna ook jaarlijks een ton tekort. De verhogingen die voor de jaren daarna ge pland staan komen dan ook la ter met als gevolg dat de burgers een jaar laten in precies hetzelf de schuitje zitten, maar de ge meente vier ton tekort komt. Digitalisering Behalve de CD A-fractie steun de niemand het amendement. Het college nam wel het amen dement over de kwijtschel dingsnorm over, al werd het tweede lid van het dekkings- voorstel wel betreurd. Dat betrof het schrappen van de di gitalisering van het Bestem mingsplan 's Gravenpolder. Ook de CDA-fractie ging uiteinde lijk met het amendement mee. Een motie van de hele raad, waarin het college de opdracht krijgt, om bij de provincie aan te dringen op een ruimere bestem ming van de Bernhardweg- Oost, werd door het college min of meer gelaten in ontvangst ge nomen. Het dagelijks gemeen tebestuur heeft al honderd keer bij de provincie aan de bel ge hangen om de Bernhardweg- Oost ook te laten gebruiken door landbouwverkeer. Het gaat vooral om fruittelers die naar de veiling gaan. Nu de ge meente geld heeft gevonden voor de herinrichting van de Gravenstraat in 's Gravenpol der, begint het allemaal wel erg te dringen. Tijdens de werk zaamheden zullen de trekkers met fruit helemaal nergens meer langs kunnen. Met de herschikking van het welzijnswerk gingen de frac ties, waar het de grote lijn be trof, wel akkoord. De raad wilde wel eerst uitgewerkte plannen zien voor de manier waarop de welijnstaken in een gemeente lijke organisatie worden onder gebracht. Ook het geld dat bespaard is door de straathoek werker te schrappen, 40.000 gulden, moet voor het jeugd werk geoormerkt blijven. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Regionale Inspectie voor de Gezondheids zorg gaat zich verdiepen in de klachten van personeel van Ar duin over de kwaliteit van zorg bij de Zeeuwse stichting voor verstandelijk gehandicapten. Dat heeft de Inspectie toege zegd na een onderhoud met de beroepsorganisatie voor ver pleegkundigen Nieuwe Unie '91 (NU '91) die de afgelopen maan den ruim 60 klachten over per soneelsbeleid en kwaliteit van zorg bij Arduin heeft gekregen. De Inspectie gaat eerst de brie ven met klachten van het Ar duin-personeel lezen. Daarna beslist zij of zij een officieel on derzoek naar de kwaliteit van zorg bij Arduin begint. Als dat onderzoek er komt, moet er wel een einde komen aan de anoni miteit van de klagers. Bij een onderzoek past de Inspectie hoor en wederhoor toe en be hoort de aangeklaagde directie te weten wie er klaagt. NU '91 heeft de anonimiteit van de kla gers steeds gegarandeerd. NU '91 gaat volgens M. van Erp van de beroepsorganisatie kla gers proberen te bewegen voor de Inspectie in de openbaarheid te treden. „Alleen dan kan de In spectie wat met de klachten doen", aldus Van Erp. „Maar we weten hoe moeilijk het voor het personeel is om uit de anonimi teit te treden. Ze zijn bang voor hun hachje. Er heerst heel veel angst voor het management." Maar ook als de klagers ano niem willen blijven kan de In- Eerste schets van de verzorgingsplaats bij de Westerscheldetunnel, gemaakt door architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hoofd. door René Schrier BORSSELE - Het tolplein dat voor de Westerscheldetunnel nabij Borssele gebouwd wordt heeft een ruwe vorm gekregen. Het ontwerp moet op de teken tafel verder ingevuld worden. Begin volgend jaar worden, in combinatie met de toeleidende wegen, de eerste voorbereiden de werkzaamheden aangepakt. Hoewel het gebiedje in eerste instantie ontworpen is om de gebruikers van de tunnel tol te laten betalen, heeft de NV Wes terscheldetunnel het liever over verzorgingsplaats dan over tol plein. C. de Reu, projectmanager voorbereiding en exploitatie van de NV Westerscheldetun nel, daarover: „Het is toch de enige plaats waar de gebruikers echt contact met ons krijgen. Ze moeten er stoppen en betalen. Voor de rest van het tracé kun nen ze gewoon doorrijden. Dat moet er natuurlijk ook goed uit zien, maar de verzorgingsplaats beschouwen we een beetje als het visitekaartje van de tunnel. Dat reizigers niet alleen moeten stoppen en betalen op de verzor gingsplaats blijkt uit de eerste schetsen die van de tekentafel van het architectenbureau Rot huizen van Doorn 't Hoofd zijn gerold. Van noord naar zuid be zien komen er eerst parkeer plaatsen voor carpoolers en een zogenaamde P en R-parkeers- plaats voor automobilisten die daar hun auto neerzetten en verder gaan met het openbaar vervoer. Daarnaast is er een 'ge wone' parkeerplaats voor men sen die bijvoorbeeld naar het restaurant op de verzorgings plaats willen gaan. Letterlijk en figuurlijk als een verbindend element loopt dwars over het terrein een soort overdekte loopbrug, die de ter reinen aan weerskanten van de wegen met elkaar verbindt. Die brug moet het mogelijk maken dat reizigers veilig de weg over kunnen steken. Aan de noord zijde komt ook het restaurant. Dat restaurant is in de eerste schetsen van het architectenbu reau als een rond gebouw gete kend. Maar het is best mogelijk dat dat in overleg met de toe komstige exploitant nog in een andere vorm wordt gegoten. Overigens heeft de NV nog geen mogelijke exploitant op het oog. Dat geldt ook voor de twee ben zinepompen die aan weerszij den van de wegen komen. Onder de loopbrug komen per rijrichting drie tolhuisjes, met de mogelijkheid dat naar vier spectie tot een onderzoek bij Arduin overgaan als zij de klachten ernstig genoeg vindt. „De klachten krijgen dan niet de status van een melding", zegt inspecteur R. Ie Cocq d'Armandville. „We gaan dan niet de klachten onderzoeken maar kunnen wel intensievere bezoeken aan Arduin brengen om te kijken wat er aan de hand is." Le Cocq is verbaasd over de gro te hoeveel klachten over de situ atie bij Arduin. „Wij komen re gelmatig bij Arduin en ons is niets gebleken van zorgwek kende toestanden. Wij hebben in het gesprek onze verwonde ring geuit over het feit dat NU '91 en de bonden CFO en Abva Kabo diametraal tegenover el kaar staan." CFO en AbvaKabo toonden zich tevreden met toe zeggingen van Arduin-direc teur P. van den Beemt nadat ook deze bonden klachten hadden ontvangen. NU '91 heeft steeds een onafhankelijk onderzoek naar de situatie bij Arduin ge- eist. Pak papier De inspecteurs hebben zich la ten overtuigen door 'dat dikke pak papier met klachten', aldus Le Cocq. „Daar zitten ook klachten over arbeidsomstan digheden bij, daar gaan wij niet over. Maar als een substantieel deel van de brieven over de kwaliteit van zorg gaat, moeten we ons nog maar eens achter de oren krabben." De Inspectie be slist binnen twee weken over een onderzoek bij Arduin. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Cynthia P. Schneider, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, heeft vrijdag een werkbezoek gebracht aan de provincie Zeeland. Haar be zoek stond vooral in het teken van cultuur en historie. De ambassadeur bekeek de kunstschatten in het Zeeuws Museum, kreeg een rondlei ding door de monumentale binnenstad en bezocht een ex positie in De Vleeshal. Schneider is pas enkele maan den in functie. Haar bezoek aan Zeeland was de eerste van een reeks. De kersverse am bassadeur heeft ondanks haar korte functioneren toch al een speciale band met de provin cie. Een oom van haar was een zoon van F. Roosevelt jr. In Middelburg is, zoals bekend, het Roosevelt Study Center gevestigd. Schneider was voor haar be noeming hoogleraar kunstge schiedenis, gespecialiseerd in de schilderkunst van de ze ventiende eeuw. „Ze was", vertelde commissaris van de koningin W T. van Gelder, „enorm geïnteresseerd in de schilderkunst in het Zeeuws Museum. Ik was echt onder de indruk van de vragen die ze stelde, de schilderijen die ze wist te plaatsen. Het was echt heel bijzonder." De commissaris overhandig de de ambassadeur tijdens haar bezoek een halsketting met een Zeeuws knopje en voor haar kinderen een cd van Blaf. Mevrouw Schneider De Amerikaanse ambassadeur (m) en haar man (1) krijgen een rondwandeling door de Kuiperspoort van gemeentearchivaris Sijnke. foto Ruben Oreel adopteerde op haar beurt met haar echtgenoot een orgelpijp van de Nieuwe Kerk. De kerk heeft grootse restauratieplan nen. Om de financiering rond te krijgen, kunnen belangstel len tegels, kolommen of orgel pijpen financieel adopteren. door Mieke van der Jagt WISSENKERE - Het Noord- Bevelandse gemeentebestuur heeft er 30.000 gulden per jaar voor over om ambtenaren aan het bewegen te krijgen. De over tuiging dat een gezonde geest in een gezond lichaam betere pres taties levert dan een kwakke lende, tobberige werknemer, heeft inmiddels postgevat in ve le gemeentebesturen en is op di verse plaatsen vertaald in sport programma's voor ambtenaren. Noord-Beveland wil dat nu ook. Ambtenaren en vrijwillige brandweerlieden moeten op kosten van de gemeente kunnen fitnessen. Dat gaat de gemeente 600 gulden per werknemer per jaar kosten. De commissie be stuurlijke zaken en financiën bespreekt woensdag 9 decem ber een voorstel daartoe. Het bedrag van 30.000 gulden is gebaseerd op een onderzoek on der het personeel en de vrijwilli ge brandweer. Hen is gevraagd of ze belangstelling hebben om te gaan fitnessen bij High Five in Goes of bij de sportschool Thalatta in Kamperland. Slechts 21 ambtenaren en 28 brandweerlieden gaven aan te willen fitnessen. Veruit de meesten willen in Kamperland gaan sporten. In de regeling die de gemeente gaat hanteren, is voor elke sportende ambtenaar 375 gulden uitgetrokken. Om dat het sporten niet op het werk en niet in de baas zijn tijd ge beurt, wordt dit bedrag belast. Dat kost het de gemeente nog eens ruwweg 225 gulden. door Esme Soesman KRUININGEN - Het glastuin bouwgebied in de Eerste Bath- polder krijgt een verkeersont- sluiting via de Lindeweg en de Bathpolderdwarsweg. Een nieuwe rotonde aan de Valcke- nisseweg is vooralsnog te duur. Ook wil de gemeente ten noor den van de Bathpolderweg bo- venafscherming van assimila tiebelichting verplicht stellen. Deze kenmerken van de beoog de glastuinbouwlocatie in de Eerste Bathpolder kwamen donderdag in de commissie wo nen en milieu van Reimerswaal ter sprake. Het zijn enkele van de eisen in het voorkeursalter natief van het voorontwerp-be stemmingsplan Glastuinbouw locatie Eerste Bathpolder, dat unaniem door de commissiele den is aanvaard. Eerder zag de gemeente zich gedwongen haar bestemmingsplan te vernieti gen. De Raad van State bepaal de dat er eerst een milieu-effect- rapportage (MER) moest worden opgesteld. Deze rappor tage ligt nu klaar. In de MER zijn zowel het basisaltematief - de versie volgens het eerdere nietig verklaarde bestemmingsplan - als ook het meest milieuvrien delijke alternatief opgenomen. Het nu aanvaarde vooront werpbestemmingsplan sluit op veel punten bij deze laatste ver sie aan. Zo is bepaald dat langs de hoofdontsluiting bomen ge uit te breiden. In één huisje kan met Euro's betaald worden, in het huisje ernaast met allerlei (pin)passen en in het derde huis je kan op de manier betaald worden zoals dat nu ook gebeurt met de meerwaardekaarten van de veerdienst. Alleen zal het systeem bij de tunnel wat mo derner worden uitgevoerd. De hele verzorgingsplaats wordt ingepakt in het groen. Hij komt te liggen in het Sloebos dat aan de rand van het Sloegebied aangelegd wordt. Gekozen is voor een strak rechthoekig plein, mede omdat de Borssele- polder en de opzet van het ge lijknamige dorp ook vierkant is. Verder moet nog een beeld kwaliteitsplan voor het gebied uitgewerkt worden. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Zo n honderd Zeeuwen hebben in 1997 met de Opvoedtelefoon gebeld. Dat zijn twintig telefoontjes minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Op voedtelefoon, een landelijke in formatielijn die ouders kunnen bellen met vragen over opvoe ding en ontwikkeling van kin deren. Het Zeeuwse aandeel in de tele foontjes is ongeveer twee pro cent van de bijna 5400 maal dat de Opvoedtelefoon is gebeld. „Dat lijkt weinig, die twee pro cent, maar dat valt wel mee", zegt M. van Aalst van Stichting Jeugdzorg Zeeland en de pro vinciale coördinator van de Op voedtelefoon. De Stichting Jeugdzorg doet sinds het voor jaar van 1995 mee aan de hulp lijn. „Het blijkt dat er veel tijd overheen gaat voordat ouders op grote schaal weten van het bestaan van de Opvoedtele foon." Het schort nog aan de publici teit in Zeeland, aldus Van Aalst. In de meeste provincies zorgt een publiciteitsbedrijf voor de verspreiding van folders bij huisartsen, apothekers en bi bliotheken. Dat bedrijf komt volgens Van Aalst niet in Zee land omdat er te weinig mensen wonen. „Het is belangrijk om voortdurend de Opvoedtelefoon onder de aandacht te brengen", zegt de Zeeuwse coördinator. „We kiezen nu steeds aparte doelgroepen uit om te bereiken. Dan de scholen, dan weer bi bliotheken." Slaapproblemen De meeste telefoontjes gingen over slaapproblemen, onzeker heid bij de ouders en ongehoor zaamheid. De medewerker helpt om de ouders om iets aan het probleem te doen. „Maar soms is het al heerlijk om je ver haal kwijt te kunnen", vertelt Van Aalst. Ze benadrukt dat één vraag niet steeds dezelfde ant woorden oplevert. „Vele wegen leiden naar Rome, het gaat om wat bij de ouders past. Als een kind niet kan slapen, hoeft het helemaal geen probleem te 2 als het bij de ouders in bed bli Ook al zegt oma dat je dati moet doen. Maar als ouders echt niet meer willen, geel praktische tips waar ze vooruitkunnen." Ouders bellen het vaakst 0 peuters (bijna vijftig proce Over de babyfase hebben- ders nog weinig opvoedingsv gen en kunnen ze nog bij consultatiebureau terecht, 83 procent van de telefoon bellen moeders, nog geen procent komt van vaders. „I komt misschien omdat het 1 niet goed bekend is dat wei drie dagen 's avonds bereikb zijn", denkt Van Aalst. „Ik! alleen maar constateren dat het bellen van de Opvoedti foon de emancipatie nog 1 ver is gevorderd." Medewerkers van de deel mende jeugzorgorganisa zorgen bij toerbeurt voor de manning van de Opvoedti foon (0900-8212205). Geluk bij ongel» MIDDELBURG - Een 41-jai man uit Lewedorp had woe dag geluk bij de Middelhui politierechter. Met drie flei bier had hij op 2 oktober nét veel gedronken. Er hing t echter nog een voorwaarde! rij-ontzegging van zes maam boven het hoofd. De poli rechter hield rekening meti omstandigheden en besloot proeftijd een jaar te verlenge De politierechter veroordef een 31-jarige man uit Berge? Zoom voor het rijden onder vloed tot 1350 gulden boete zes maanden voorwaarde! rij-ontzegging. De Brabari was 1 juni bij Waarde meti auto over de kop gegaan. In\ waning gebracht door het geval liep hij naar het politie! reau. Een bloedproef had resultaat 1,42 milligram verdachte vertelde door 1 vriendin uit het huis te zijn gt en daarna met drank op r. zijn ouders te zijn gereden. plant worden en zal restwarmte van BASF worden benut. De minimale afstand van de kassen tot de Oosterscheldedijk, is vastgelegd op dertig meter. Ruimtelijk worden mogelijkhe den gecreëerd om grote water bassins neer te zetten. Een mo gelijkheid waar waarschijnlijk niet snel gebruik van wordt ge maakt, omdat dit goed gedichte bassins dienen te zijn. Dat kan tot problemen leiden bij ziekte bestrijding. De rotonde aan de Valckenisse- weg is volgens burgemeester A Verbree nog niet geheel van de baan. Hierover wordt nog over legd met de provincie en de Zeeuwse Milieufederatie. C E Z O C H T DAGBLADBEZORGERS ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERGENS Wij zoeken met spoed voor Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA viissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, de heer R.J. de Nooijer, tel. 0118-462606 (na 18.00 uur). [♦L-iLra

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34