Verzet BBR tegen Nationaal Park PZC PZC Tholen zal nooit een winkelstad zijn lIW Tevreden cursisten bij vakopleiding Thoolse activiteiten voor twaalfplussers in de wintermaanden zeeland 19 <racties Reimerswaal vrezen dat visserij dupe wordt van natuurbescherming )rankrijder noet boeten oor ongeluk ieen dennen it Domeinen Tafeltennistafel raakt auto Nominaties voor beste scriptie Prijs voor kwaliteit in verpleging Snorfiets gestolen in Vlissingen Automobilist krijgt rijverbod Besluit over fusie vuilverwerkers Rij-ontzegging en boete voor brokkenmaker vrijdag 4 december 1998 Dor Esme Soesman rUININGEN - De Reimers- aalse partij BBR heeft zich mderdagavond, in een verga fing van de commissie wonen j milieu, bij monde van J. Kra- er stellig tegen de instemming o de gemeente met de aanwij- van de Oosterschelde als ationaal Park uitgesproken, e overige fracties gingen, zij >1 schoorvoetend, wel ak- oord. De vrees bestaat dat de sserijsector de dupe wordt van atuurbeschermende maatre eën. Vat blijven de mogelijkheden ior vissers? Daar zijn best wat jrgen over in de visserijsector de ruimste zin van het woord lYerseke", opende M. J. E. van IDDELBURG - Een 31-jarige itomobilist uit Waarde moest oensdag in Middelburg leer- ld betalen voor zijn fouten. De an was op 6 mei met een flinke ok op in Kruiningen door een »od stoplicht gereden. Hij nam in botsing met een andere ito, waarvan de bestuurster et snijwonden in het zieken- uis moest worden opgenomen, etuigen verklaarden dat de met zeker 140 kilometer ;r uur door rood licht was ge- den. Uit de blaastest bleek dat maximaal toegestane alco- phvaarde in zijn bloed drieën- alt' maal werd overschreden. ilitierechter M..J. M. Klaren- ek veroordeelde de man tot igen maanden rij-ontzegging 1900 gulden boete. Dat was inform de eis. Het was volgens rechter een wonder dat de itsing niet slechter was afge- aen. De verdachte moet daar- asthet slachtoffer 15.000 gul- in vergoeden, voor de schade e de verdachte aan zijn auto left toegebracht. e man vertelde in een café in ruiningen tien flesjes bier te ibben gedronken. ,,Ik was lerstuur, omdat mijn vriendin izerelatie had verbroken." URGH-HAAMSTEDE aatsbosbeheer verkoopt dit ar geen kerstdennen uit de èsthoek van Schouwen-Dui- land. Er zijn onvoldoende bo rn van goede kwaliteit voor- iden. afgelopen drie jaar was de rkoopactie van de dennen een it succes. Jaarlijks werden vanaf de hoofdingang van de imeinen aan de Kraaijestein- ?g te Burgh-Haamstede enke honderden verkocht Het geld it ze opbrachten werd gestort het beheerfonds van Staats beheer. dennenbomen maken onder- iluit van de brandvertragen- singels tussen de loofbossen de Boswachterij Wester- iouwen. Omdat de laatste ja- selectief gekapt is, zijn er te linig geschikte bomen voor- ïden. Boswachter D. Fluijt 'acht bovendien dat ook tlgend jaar geen Schouwse itbomen op de markt zullen imen. „We zullen proberen om iciaal voor dit doel de komen- jaren extra inspanningen te 'eren", stelt Fluijt. Hij ver- icht in december 2000 wel ■r kerstdennen te kunnen inbieden. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND [Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A, van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 f Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet l http://www.pzc.nl i e-mail: pzcredcity1@pzc.nl der Meijden-de Dreu (VVD) de discussie. Een stelling die door alle frac ties werd onderstreept. Want, zoals Kramer het uitdrukte, de vissers mogen niet verder de du pe worden. Zij zijn al genoeg be knot. Visserij moet op z'n minst gelijkwaardig - en in de visie van sommige partijen zelfs ho ger - dan natuur worden ge waardeerd. zo luidde de inhoud van de reacties. Niet somber Die eerste slag is al gemist, gaf burgemeester A Verbree (porte feuille milieu) aan. „Het zal ook best een behoorlijke discussie worden om de visserij op het zelfde plan te houden, ander zijds zie ik de toekomst van de sector niet somber in.Verbree - zelf betrokken in de oesterwe reld - is ervan overtuigd dat het Nationaal Park, zij het dat nog niet bekend is wanneer, een feit is. Niet meedoen betekent, met andere woorden, de boot mis sen. Dus niet meer kunnen meepraten over de precieze in vulling en uitvoering van de in richting als Nationaal Park. Veel meer kan bereikt worden, zo betoogde hijdoor het nieuwe predikaat te gebruiken om de beeldvorming over de sector te verbeteren. Dit door middel van de inrichting van een educatief centrum in Yerseke, de enige lo catie rondom de Oosterschelde waar economie en ecologie dui delijk zichtbaar zijn. Ook de visserijsector zelf kan daar, zij het onder voorwaarden, mee in stemmen. De sector is zelfs, al dus Verbree, bereid daar geld in te steken. Uiteraard alleen wan neer een dergelijk centrum wordt gegarandeerd. Verbaasd Met uitzondering van de BBR wist hij met deze argumenten de fracties te overtuigen. Alleen Kramer bleek niet gerust. ,,Ik ben verbaasd. Is dit nu een de mocratisch land? Als je ergens nee tegen zegt, mag je blijkbaar niet meer meepra ten." Bovendien weegt, lichtte hij zijn standpunt toe, voor de BBR het financiële aspect zwaar. Den Haag mag dan met geld over de brug komen, uitein delijk zullen de kosten toch door de burger moeten worden be taald. n un Oud-cursisten en andere belangstellenden nemen een kijkje in het pand van het Centrum Vakopleiding Goes, foto Willem Mieras door Luc Oqqel GOES - Leren door doen. Dat is na tien jaar nog steeds het belangrijkste motto van het Centrum Vakopleiding Goes. In het kader van dit jubileum hield het centrum donderdag middag open huis. In het in mei dit j aar bet rokken pand aan de s-Heer Elsdorp- weg was het een drukte van belang. Oud-cursisten en an dere belangstellenden die wel eens een kijkje wilden nemen in het om- en bijscholingsge bouw werden in groepjes rondgeleid door de verschil lende ruimten van het gebouw, zoals de oefenfirma en het in- formaticalokaal. Ondanks de open dag gingen de nieuwe cursisten onge stoord door met hun bezighe den. Ko van Strien uit Middel burg is een van hen. Hij volgt de opleiding financiële admi nistratie en is erg enthousiast. „De oefen firma vind ik zeer leerzaam. Het is net als in de praktijk, alleen zijn de zaken natuurlijk fictief. Toch geeft het voldoening als iets me lukt." Ook Linda van Pelt, do cente secretariaatpraktijken, is tevreden: „De mensen die hier komen, krijgen een goede basis waar ze op de arbeids markt alle kanten mee uit kun nen. Ze leren niet alleen een vak, ze krijgen ook een stukje persoonlijke vorming mee. Dat is ook belangrijk.'' Een levend bewijs van deze stelling is Allan van Alten. Hij rondde, na enige tijd thuis te hebben gezeten, de cursus die opleidt tot secretarieel mede werker vier jaar geleden af. „Het is zonder meer een goeie opstap", zegt hij. Van Pelt vult hem aan: „De meeste mensen die een tijd geen werk hebben gehad, krijgen toch een be paalde angst om weer te begin nen. Het volgen van een cursus kan dan uitkomst bieden." Biedt het Centrum in Goes voornamelijk cursussen aan op administratief gebied, in Middelburg kan gekozen wor den voor een technische rich ting. Het is de bedoeling dat over een aantal jaren alles in één gebouw wordt onderge bracht. door Esme Soesman Een globaal onderzoekje naar de haalbaarheid van een distributie centrum buiten de kern van de stad Tholen. De Thoolse wethouder K. A Heijboer (ruimtelijke ordening) wil zo'n eenvoudig onderzoek best laten uitvoeren. Daarnaast toont hij zich be reid om rond de tafel te zitten en te overleggen met de middenstanders uit de stad. Maar, zo maakte hij onlangs duidelijk aan de leden van de commis sie gemeentelijke ontwikkeling, voor alsnog ziet hij zelf weinig toekomstper spectief in het idee. Tholen-stad is kleinschalig en dat maakt de oprichting van een distribu tiecentrum tot een grootschaligproject. Bovendien maakt een dergelijk cen trum een breed draagvlak onder de middenstanders noodzakelijk. De com missieleden van de fracties VVD, D66 en PvdA lieten zich niet een-twee-drie ontmoedigen en lieten de wethouder zijn toezegging doen. Onder binnen stadbewoners wordt namelijk veel geklaagd en het veelbesproken - gelei delijk doorgevoerde - Verkeerscircula tieplan (Vcp) Tholen-stad heeft tot dus verre weinig oplossingen weten te bieden. Het voornemen om vrachtver keer voortaan via de Molenvlietse- straat af te voeren is in een eerdere hoorzitting gesneuveld. Alleen voor vrachtwagens korter dan twaalf meter gaat deze maatregel door. Langere voertuigen blijven de oude route via de Oudelandsestraat volgen. „Probleemverplaatsing, maar het vin den van een oplossing voor het zware verkeer is ook niet eenvoudig", consta teert secretaris en penningmeester N. J. G. Jansen van Ondernemersver eniging Tholen - en tevens eigenaar van drogisterijen in Tholen-stad en Sint Philipsland. Als afgevaardigde van de plaatselijke middenstand heeft Jansen deel uitgemaakt van de werkgroep Vcp. Als geen ander kent hij de problematiek van twee kanten; zowel de wensen van de klant als het belang van een snelle aanvoer zijn hem goed bekend. Biedt het oprichten van een dis tributiecentrum daarin een op lossing „We hebben daar in de werkgroep wel eens over gepraat Een prachtig plan, maar het kost gigantisch veelJe zit met de grond en het gebouw, maar vervol gens moet je daar ook nog een vent neerzetten die een vertrouwenspositie bij alle ondernemers inneemt. Want zij laten daar wel hun goederen achter. En dan zit je nog eens met het overladen en het vervoer van het distributiecentrum naar de winkels. Wie gaat dat allemaal betalen? Er komen gigantische kosten bij, dit is een onhaalbare kaart." De gemeente kan toch iets bijdra gen Een vrachtverkeervrije bin nenstad komt tenslotte, zoals E. Secretaris en penningmeester N. J. G. Jansen van Ondernemersvereniging Tholen: „Als de C1000 is verhuisd, is tachtig pro cent van de problemen in de binnenstad opgelost." foto Willem Mieras Frigge-Hogesteeger van de VVD- fractie in de commissievergade ring zei, de leefbaarheid van de hele stad ten goede. „Maar dan moet de gemeente wel met een behoorlijke subsidie over de brug komen, dan pas zou er te praten zijn. Buiten dat: het plan bestaat om de C1000 te verplaatsen naar een locatie buiten de kern en dat is eigenlijk dé gro te boosdoener. Is de C1000 verhuisd, dan is het grootste probleem, of eigen lijk tachtig procent van het probleem, opgelost. Natuurlijk komen er ook gro te wagens voor bijvoorbeeld de bakker in de kern, maar die komen veel minder frequent." Snapt u wel dat omwonenden hinder ondervinden van het zwa re verkeer „Ja, natuurlijk. Wagens zijn groter ge worden en de stad is oud, met smalle straten, Het is logisch dat je daar als omwonende last van hebt. Maar het is een kwestie van geven en nemen. Er is ook een buitengebied waar huizen leeg staan. Kies je voor wonen in de binnen stad, dan is dit een consequentie." Heeft u een oplossing „Paard en wagen. Maar dat wil de klant ook niet meer, want je wilt niet wachten op je spullen. De gemeente wil het meeste verkeer uit de kern weren. Daar zijn ondernemers niet blij mee Tholen is een boodschappenstad, geen winkel stad zoals bijvoorbeeld Bergen op Zoom. Je wilt in Tholen gewoon even boodschappen halen en daarbij het liefst je auto voor de toonbank parke ren. Tholen wordt ook nooit een win kelstad. De winkels liggen verspreid, met woonhuizen ertussen. Dat zou je kunnen concentreren - wat ook weer heel veel geld kost - en dan krijg je mis schien een zuigkracht voor grotere win kels. Maar dit is een klein tot midden- klein stadje. Je kunt wel een grote broek aantrekken, maar je moet 'm ook kun nen ophouden. Met die gegevens moet je rekening houden Als dit geen win kelstad wordt, kun je ook de structuur niet ombouwen tot zo'n stad." Hoe zag u het zelf het liefst „Eveneens niet te betalen, maar het mooiste is natuurlijk als alles - net als in grote steden - onder de grond gaat. Dat is hier alleen nooit haalbaar. Daar is het veel te kleinschalig voor." En wat nu als de wethouder bin nenkort aanklopt bij de onderne mersvereniging „Dan gaan we natuurlijk gewoon met hem praten." GOES - De auto van een 36- jarige inwoner van Kamperland liep donderdagmorgen schade op, toen de voorzijde van zijn voertuig werd geraakt door een deel van een tafeltennistafel. Het ongeval gebeurde rond half tien op de N265 bij Kortgene, toen het tafeldeel uit de aanhangwagen van een 64-jarige in woner van Goes waaide. De bestuurder uit Goes had ver zuimd de tafel met touwen vast te zetten. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland heeft zes studenten genomineerd voorde HZ-stern. Deze prijs, die bestaat uit een bronzen beeldje en duizend gulden, krijgt een student die vol gens de jury de beste afstudeerscriptie van het jaar heeft ge maakt. Drie genomineerden komen van de technische oplei dingen. twee van de economische opleidingen en één van de vorming verpleegkunde. De prijsuitreiking vindt plaats op 9 december, de dag dat voor alle studenten een carrièredag wordt georganiseerd. In het atrium van de HZ staan die dag stands: zo'n veertig bedrijven presenteren zich aan de studen- ten.Tevens verlenen uitzendbureaus, oud-studenten en parti culieren hun medewerking aan deze dag. VLISSINGEN - De Kwaliteitsprijs 1997 van het Ziekenhuis Walcheren is donderdag gewonnen door de verpleegafdelin- gen Verloskunde/Gynaecologie en de Kinderafdeling. Deze winnaars kregen van het bestuur van de Godshuizen een ge zamenlijke prijs van vijfduizend gulden. Dit bedrag mag het personeel naar eigen inzicht besteden. De afdelingen Oost-1 en Oost-5 wonnen de eerste prijs omdat ze consequent de op merkingen van patiënten gebruiken om de zorgkwaliteit te verbeteren. Andere genomineerden voor deze prijs waren de Transmurale zorg en de afdeling Milieuzorg. Zij kregen een certificaat. Vorigjaargingdeeerste Kwaliteitsprijs 1996 naar het Klinisch Chemisch Laboratorium. VLISSINGEN - Uit de Weteringstraat in Vlissingen is woens dagavond tussen acht en elf uur een paarse Gilera snorfiets gestolen. Het nummer van het verzekeringsplaatje is TJZ- 300 Het voertuig heeft oranje sterwielen en is tweeduizend gulden waard. KAPELLEBRUG - De politie heeft gistermorgen een dag vaarding uitgereikt aan een 52-jarige automobilist uit Waas munster. De man werd aangehouden op de Gentsevaart in Ka- pellebrug en had een alcoholpercentage in zijn bloed dat ruim boven het maximum zat. De dronkaard kreeg tevens een rij verbod van zes uur opgelegd. TERNEUZEN - De Temeuzense gemeenteraad beslist deze maand over de fusie tussen afval verwij deraars OLAZ en AV- ZV. Verder komen in de raadsvergadering op donderdag 10 december aan de orde het herstructureringsplan voor de wo ningbouw, de bouw van een theater en de aanschaf van bijna vier ton aan computerapparatuur voor de gemeentelijke diensten. Het college wil verder deze maand nog 145.000 gul den uittrekken voor de aanleg van een fietspad nabij het be drijventerrein Hughersluys.Het restant van het budget voor fietspaden - nog zo'n 30 mille - willen B en W aanwenden voor een fietspad op de Scheldedijk tussen de Stuvesandeflats en het wijkje Oesterputten. De vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. door Esme Soesman THOLEN - De kinderactivitei ten die sinds de herfstvakantie elke woensdag worden gehou den in jeugdsoos Thjos in Tho len-stad krijgen deze winter nog een variant - in aangepaste vorm - voor twaalfplussers. De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Tholen is momenteel met zeven jongeren in overleg over de invulling van deze 'inloop middagen'. Verwacht wordt dat op de eerste donderdag van de kerstvakan tie de serie inloopmiddagen van start gaat. „Het is afhankelijk van de sluitingsuren van scho len, maar ik denk dat jongeren op donderdagen vanaf een uur of twee tot etenstijd in de soos terecht kunnen", schetst Wil Berkelaar van Jeugd- en Jonge renwerk het huidige plan. De precieze invulling moet nog kort worden gesloten. Het is. zo vindt Berkelaar. vooral aan de jeugd zelf om met ideeën te ko men. Tot de mogelijkheden be hoort in ieder geval het opzetten van (tafelvoetbal-)competities Bovendien wordt gedacht aan het inrichten van een informa tieve hoek voor de jeugd van cir ca twaalf tot achttien jaar in het gebouw van Thjos. De roep onder twaalfplussers naar acti viteiten is groot. Jeugd- en Jon gerenwerk heeft daarom, in overleg met de jongeren, meteen al besloten actieve dingen te or ganiseren. „Het is niet de bedoe ling een hangplek in te richten", aldus Berkelaar. Succesvol Het plan om inloopmiddagen op te zetten komt voort uit het-suc- ces van de ktnderactiviteiten, die sinds de herfstvakantie een behoorlijk succesvol verloop doormaken. Aanvankelijk meldden zich zo'n twintig kin deren per keer aan. Inmiddels is deze opkomst verdubbeld. Kin deren tussen de zeven en twaalf jaar kunnen elke woensdag tus sen twee uur en half vier, even eens in jeugdsoos Thjos, terecht voor het spelen van spelletjes. „Op den duur willen we ook meer creatieve activiteiten op zetten, maar nu zijn het vooral ouderwetse spelletjes die wor den gespeeld", zegt Berkelaar, die zich verbaast over de uitleg die aan spelen als vier-op-een- rij en ganzenbord moet worden gegeven. De kinderen weten alles over computer-en videospelen, maar blijken opmerkelijk slecht thuis in familiespelen. De initiatieven die door Jeugd- en Jongeren werk zijn ontwikkeld, worden geleidelijk aan overgenomen door vrijwilligers. „Alleen in het voorwerk en het opstarten steken wij heel veel tijd, maar het is leuk dat het zo wordt op gepikt. Nu merken we dat we spijkers met koppen slaan." MIDDELBURG - Een 67-jarige man uit Wemeldinge is vvoendag door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot tot 1350 gulden boete en zes maanden rij-ontzegging. Hij veroorzaak te op 5 maart in Kapelle bij het achteruitrijden voor 2.200 gul den schade aan een aanhangwa gen. Voor de schrik had hij vervol gens drie borrels gedronken in een café en was naar huis gere den. Daar werd hij aangehou den door de politie, die hem een blaastest afnam. De score be droeg bijna drie keer het maxi mum. De verdachte vertelde gisteren niets van de aanrijding te hebben gemerkt. De Wemel- dingenaar was niet eerder voor dronken rijden in aanraking ge komen met justitie. t de \ag0ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33