Roelofs blikt tevreden terug Familie De Hond gek van korfbal Hagenbeek rekent op zege Rillandia Brabander weg uit Zeeland met pijn in 't hart Rongen coach van DC United Hoor Jasper van der Bliek GOES - Een Zeeuw met een Brabants aceent. Klinkt raar. maar het kan wel. „Ik woon al tien jaar in Zeeland en ik voel me hier goed thuis. In dat op zicht ben ik een echte Zeeuw." Helaas voor hem moet hij bin nenkort de provincie verlaten. Zijn werk noopt hem tot verhui- zen naar Brabant, zijn geboor- testreek. Atleet Frans Roelofs (33) kan terugkijken op een mooie periode. Een tijd waarin ihij niet veel won, maar wél goed werd. Roelofs is een schoolvoorbeeld van een laatbloeier. „Dat kun je wel zeggen, ja. Ik ben pas op mijn 23e, toen ik naar Zeeland kwam voor het eerst lid gewor den van een atletiekvereniging, dat was AV'56 in Goes. Ik was ook helemaal niet fanatiek. Ik ben opgegroeid in Esscharen, een klein plaatsje in Oost-Bra bant, en daar liep ik af en toe wel eens een rondje, en deed mee aan wedstrijdjes in de omgeving. Bat was het wel. Er was daar geen vereniging in de buurt, dus heb ik er nooit echt achteraan gezeten. Fruitteelt Toen hij tien jaar terug in Goes als onderzoeker in de fruitteelt kwam werken, werd de aimabe le Roelofs binnen no-time door zijn collega's bij AV'56 geïntro duceerd. „In die begintijd had ik zoiets van: een paar keer in de 'week trainen en een paar wed strijdjes lopen, verder niet. Maar ik begon het gaandeweg steeds leuker te vinden en ik werd steeds feller. Dan had ik (etraind en kon vervolgens van de spierpijn twee dagen niets doen." De hardloper, die inmiddels van baan is veranderd was in zijn >erste paar jaar in'Zeeland nog anoniem. De doorbraak kwam ;ek genoeg na een lange, slo- jende blessure. „Vijf jaar gele ien heb ik een blessure aan mij n knie opgelopen die maar niet Wilde genezen. Ik heb zo'n beet je alle therapieën gehad die er 'WASHINGTON - Thomas Kon- gen heeft weer een baan, hij is de nieuwe trainer van DC United. De Nederlander volgt in Was hington Bruce Arena op, die is ^aangesteld als coach van het 'Amerikaanse nationale voet balteam. 'C United is voor Rongen zijn lerde team in Major League lOccer. Hij begon bij Tampa Bay jen ging daarna naar New Enge land Revolution. Daar kreeg hij 'op 22 augustus zijn ontslag. DC United is een succesvolle dub. Onder leiding van Arena won de club twee keer de MLS Cup (1996 en 1997), de US Open Cup (1996) en de Concacaf Champions Cup dit jaar. >ud-ajacied Rongen is al zo'n twintig jaar actief in Amerika. In 1980 speelde hij in hetzelfde tadion in Washington voor de •iplomats .ANP Oud-bondscoach van Paraguay trainer Sao Paulo SAO PAULO - De voormalige [bondscoach van Paraguay gaat aan de slag als trainer van de Braziliaanse club Sao Paulo. De Braziliaan Paulo Cesar Carpe giani heeft een contract voor één jaar getekend. Inder leiding van Carpegiani bereikte Paraguay bij het WK in frankrijk de tweede ronde. Na een nederlaag tegen het gast land en latere wereldkampioen moest de coach vertrekken. Bij Sao Paulo moet Carpegiani oude tijden doen herleven. De Club die in het begin van de jaren negentig twee maal de wereld beker won, wist op het nippertje Uitschakeling in de eerste ronde Van het Braziliaanse kampioen schap te voorkomen. DPA Ronaldo hervat groepstraining MILAAN' - Ronaldo hervat van daag de groepstraining. De aan valler van Inter kampt met een knieblessure en volgde hiervoor afgelopen drie weken een aangepast programma. „Mijn knie is nog steeds niet in orde, maar ik voel me al veel beter", aldus de Braziliaan. Ronaldo kwam in het Cham pions League-duel met Real Madrid voor het laatst in actie. Ondanks dat hij de groepstrai ning hervat, is de kans klein dat bi] zondag voor de wedstrijd te gen Vicenza inzetbaar is. SID zijn. Twee jaar heeft dat bij el kaar geduurd. Daarna ben ik gerichter gaan trainen, en ging het snel veel beter. Dertig was Frans Roelofs toen al, eigenlijk te oud om nog goed te worden als senior. Of toch? „Furore maken als veteraan is leuk, maar dat zag ik niet zitten. Ik wilde nog wat bereiken, een marathon lopen bijvoorbeeld. Ik ben vier keer per week gaan trainen om dat te halen en twee jaar later-liep ik de marathon van Rotterdam in minder dan drie uur. Doel bereikt. Podiumplaatsen Langzaam werd de Brabantse Zeeuw een bekende naam in de provinciale atletiek. Als laat bloeier haalde hij ineens podi umplaatsen en werd hij een lo per om rekening mee te houden. Ik had zelf niet gedacht dat het nog kon, maar ik bleek aardig met de Zeeuwse top mee te kun nen. Helaas meestal net niet goed genoeg. Ik ben te vaak af getroefd, net voorbijgelopen. Ik weet zeker dat dat komt doordat ik zo laat echt met de sport be gonnen ben. Ik heb daar nu ook spijt van, maar kan er niets aan veranderen." De data-analist won in zijn loopbaan slechts één belangrij ke wedstrijd: de Singelloop in Middelburg, pakweg een maand geleden. „Maar dat is niet mijn belangrijkste prestatie", vindt Roelofs. „Dat was de Pannen koekloop eerder dit jaar. Daar versloeg ik alle toppers. Edwin de Leeuw, Theo Rabout, Miguel van Tongeren, ik liep ze alle maal voorbij. Een echte per soonlijke overwinning Vrij gevoel De 33-jarige import-Zeeuw vindt de cross het mooiste on derdeel van de atletiek. „Heer lijk in het veld lopen, door de bossen, omhoog en omlaag. Het geeft je een vrij gevoel, en is goed voor de afwisseling. De baan is toch wat saaier en daar loop je sneller blessures op. Frans Roelofs neemt momenteel deel aan de crosscompetitie. Het is vrij wel zeker dat het zijn laat ste Zeeuwse competitie is. want over een halfjaar verhuist hij naar Eindhoven. Een hoge klas sering is dus van belang. „En dat lukt ook wel. Ik mik op de tweede plaats in het eindklasse ment, dat is best haalbaar Tot nu toe ben ik een keer derde, en een keer vierde gewordendus ik heb er alle vertrouwen in." En na dit jaar? In Brabant is het atletiekklimaat heel anders. De concurrentie is vele malen gro ter. „Ach, ik zie wel. Ik blijf in elk geval lopen en aan wedstrij den meedoen. Waarschijnlijk moet ik mijn instelling wijzigen Niet meer naar een wedstrijd gaan om met de top mee te doen, maar meer om het beste uit me zelf te halen en tevreden zijn met de plaats die ik daarmee verdien. In Brabant heb je jon gens als Greg van Hest en Luc Krotwaar en daar kan ik echt niet tegen op." Doorzetter Het onderste uit de kan halen is altijd Roelofs' devies geweest. „Ik ben een doorzetter. Ik zal nooit opgeven. Als je doorloopt, terwijl je kapot zit, haal je de eindstreep ook, dat weet ik. Het is een kwestie van doorgaan. Maar ik ben ook realistisch. Als een derde plaats voor mij het hoogst haalbare is, ga ik daar voor." Sport is belangrijk voor de in woner van Goes, maar hij heeft nog meer hobby's. „Tuurlijk, ik zou niet zonder sport kunnen. Als ik het lopen moest opgeven, zou ik wel gaan fietsen of schaatsen, in elk geval een duursport. Daarnaast heb ik nog een hobby waar ik me heel fanatiek mee bezighoud: mu ziek. Ik ben dirigent van een straatorkest in Goes, we spelen op braderieën en dat soort din gen. Met muziek ben ik al bezig sinds ik een klein ventje was. Ondanks zijn 33 jaar wil Roelofs nog lang met lopen doorgaan „Zolang ik geen blessures krijg, ga ik zeker door en zolang mo gelijk op het hoogste niveau ook." De sympathieke atleet Werk dwingt Frans Roelofs Zeeland te verruilen voor Brabant. „Mijn mooiste wedstrijd in Zeeland was de Pannenkoekloop. Daarin versloeg ik alle Zeeuwse toppers." heeft een schier onmogelijk doel. Roelofs, lachend: „Ik wil graag een Zeeuws kampioen schap winnen Maar dat wordt moeilijk. Ik heb alleen de cross competitie nog. Verder nog een aansprekende marathon en een paar grote wedstrijden, wellicht het Nederlands crosskampioen schap Maak ik dat ook eens een keer mee." Met pijn in zijn hart gaat Frans Roelofs straks terug naar Brabant. „In het begin wa ren de mensen hier wat stug, foto Dirk-Jan Gjeltema maar toen ik hier een tijdje was. werd het erg leuk. Ik heb ook eerst werk in Zeeland gezocht, maar vond niets. Dan maar te rug naar Brabant. Het blijft jammer, want deze provincie is best wel leuk." Vader Lejo vermoedelijk met laatste seizoen bij Swift bezig door Vincent de Rijke VL1SSINGEN - Wie een klein beetje thuis is in de korfbalwe reld, weet dat Lejo de Hond (46) een gevestigde naam is. De Hond is al zo'n veertig jaar lid van korfbalvereniging Swift en is de club in al die jaren trouw gebleven. Dit seizoen speelt hij zelfs samen met twee van zijn drie zonen die ook al ledrie sinds jeugdige leeftijd lid zijn van de vereniging. Ook moeder Agna doorliep alle teams vanaf de jeugd tot en met het eerste team. Zij is de enige binnen de familie De Hond die niet meer binnen de lijnen van het korfbalveld in actie komt. Het moge duidelijk zijn dat de familie de Hond een 'Swift-familie' is in hart en nieren. Oudste zoon Björn de Hond: „Je mag wel stellen dat het ons met de paplepel is inge goten." Als kleine jongen begon Lejo de Hond bij de junioren, niet wetende dat hij gd op dertienja rige leeftijd zijn debuut zou maken in het eerste elftal. Een snelle rekenaar weet dat dit dik dertig jaar geleden is. De Hond: „In die tijd nam je altijd je spullen mee, voor het geval dat je mee kon doen als inval ler". Op zijn vijftiende had hij een vaste plaats veroverd in het eerste team van Swift. Pas op zijn vijfendertigste deed hij uit eigen beweging een stapje te rug en ging spelen in de lagere teams van Swift. Dit leidde ertoe dat De Hond de jaren in de hoofdklasse van Swift met meer meemaakte. „En toch heb ik op 42-jarige leeftijd alsnog mijn debuut ge maakt in de hoofdklasse", ver telt De Hond niet geheel zon der gepaste trots „Ik ging mee als wissel van Swift 1 in de wedstrijd tegen Blauw-Wit uit Amsterdam. Ralph Gillissen (de huidige trainer van Swift 1) raakte geblesseerd en ik viel voor hem in. Daardoor kan ik toch nog zeggen dat ik in de hoofdklasse heb gespeeld." Bekende beweging Hiermee is de anekdote nog niet ten einde. „Ik scoorde di rect bij mijn eerste balcontact met mijn bekende beweging", vertelt De Hond grijnzend. „Het is lastig uit te leggen hoe die beweging exact in elkaar steekt. Het komt er op neer dat ik een pas naar achter maak waarna ik weer snel voor mijn Vader Lejo de Hond (m) met zijn zoons Bjom (1) en Ivo. tegenstander kom. Het leuke is dat tegenstanders het weten, vaak wijst de coach van de te genstander er zelfs op voor de wedstrijd. Maar toch lukt het me elke keer weer." Zijn laatste optreden in het eerste dateert van vorig jaar. Swift 1 wilde nog eenmaal van zijn diensten gebruik maken om lijfsbehoud in de overgangsklasse te be werkstelligen. Ook dit lukte. Dit alles lijkt erg uniek, maar het kan nog veel gekker. Dit seizoen speelt De Hond samen met zijn twee zonen Bjom (21) en Ivo (17) in het tweede team dat uitkomt in de reserve overgangsklasse. In het Bi- team speelt de jongste telg van de familie De Hond, Raoul. „Ook wel een talentje", grapt Björn kortaf. Binnen de fami lie heerst er een soort gezonde rivaliteit die vaak uitmondt in het onderlinge dollen van el kaar. ..Met name de jongste moet het nogal eens ontgelden, die heeft er drie boven zich", zegt Lejo de Hond. Eigenwijs Lejo zal de tijd waarschijnlijk niet meer meemaken dat hij met drie zonen in een team speelt. „Dit zou voor mij wei eens het laatste seizoen kun nen zijn, ik begin te merken dat ik niet meer zo snel herstel als voorheen. Alleen ben ik van nature zo eigenwijs, dat ik op zaterdag gewoon wil spelen. En als ik dan in het veld sta, moet ik ten koste van alles win nen, ook al heb ik last van klei ne blessures. „Ik zou er wel al tijd mee door willen gaan, maar op een gegeven moment zal ik toch een stapje terug moeten doen." Voor Björn en Ivo De Hond is het avontuur in het senioren korfbal pas begonnen. Beide broers ambiëren op termijn een plek in het eerste elftal. Björn de Hond: „De overstap van de junioren naar de senio ren is niet gering. Je komt steeds meer tegenstanders te gen met allround-kwalitei ten Ivo de Hond, die qua leef tijd nog een A-junior is: „Ik heb vorig jaar een keer met het eerste meegedaan en dat vond ik behoorlijk taai. Binnen en kele jaren wil ik graag in het eerste staan, maar voorlopig zullen we eerst maar eens kij ken hoe het in het tweede gaat." Lejo de Hond: „Als ik een jonge speler als directe te genstander heb, komt het gere- foto Lex de Meester geld voor dat hij twee keer zo veel meters aflegt als ik. Dat is de ervaring die ik in al die jaren heb opgedaan. Het spelen met hun vader le vert voor Bjom en Ivo de Hond geregeld vreemde momenten op. Zo komt het weieens voor dat tegenstanders vragen: „Speelt die ouwe nog steeds bij jullie?" Of bij balbezit van va der roepen de zoons onder het vrijlopen: 'hé, pa!', wat voor de tegenstander vaak moeilijk is te vatten. Want ondanks zijn jeugdige voorkomen, is Lejo de Hond een veertiger. De hoogste tijd dus om de volgende gene ratie een kans te gunnen. Tot slot zegt Lejo de Hond: „Ik denk dat de tijd is aangebro ken dat de jongeren zich moe ten laten zien." door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Na een rumoe rig weekend op de Zeeuwse voetbalvelden waarin enkele duels werden stilgelegd of ge staakt, staat weer een nieuw programma te wachten. In de tweede klasse E van het zater dagvoetbal speelt SSV'65 op ei gen terrein tegen 's-Heer Arendskerke. In de derde klasse B strijden de degradatiekandi daten NOAD'67 en WHS om de broodnodige punten. In dezelf de klasse staat ook Rillandia- SPS op de rol. Zondag-derde klasser Middelburg ontvangt het eveneens matig presterende Axel. Rillandia ambieert al jaren een promotie naar de tweede klasse. Vorig seizoen leek het er sterk op alsof deze ambitie ook eindelijk realiteit ging worden. Maar op de laatste speeldag gaf de ploeg uit Rilland het kampioenschap uit handen. Ook via de nacom- petitie kon de ploeg geen pro motie afdwingen. „Wij hebben het toen niet alleen op de laatste speeldag laten liggen, na de winterstop hebben wij in zijn algemeenheid teveel punten verspeeld", zegt Frans Hagen beek, rechtsbuiten van Rillan dia. Maar als we een keer kam pioen moeten worden, is het wel dit seizoen." Hagenbeek werd als kleine jon gen door Sparta weggehaald bij de Rotterdamse vereniging Om moord. Door een verhuizing naar Zeeland kwam hij als 15- jarige terecht bij de A-jeugd van Smerdïek waar hij af en toe in het eerste elftal meespeelde. Hij werd met Dosko nog kampioen van de eerste klasse in een wed strijd tegen Middelburg. Daar na meldde RBC zich waarna hij onder Epi Drost een jaar lang deel uitmaakte van de eerste se lectie. De klad kwam erin toen Hagen beek tijdens zijn militaire dienstperiode een zware enkel blessure opliep wat het einde betekende van zijn betaalde voetbalavontuur. Hij meldde zich vervolgens aan bij Rillandia waar hij tot op de dag van vandaag nog steeds ac tief is. Twee jaar terug speelde hij nog een seizoen bij Kloetinge (het eerste seizoen in de hoofd klasse onder leiding van Paul Telussa). De 29-jarige voetballer is in het dagelijks leven hoog-en mid- denspanningsmonteur en houdt er daardoor vaak onregelmatige werktijden op na. „Daardoor moet ik weieens een training la ten schieten", zegt hij. „Toch probeer ik er zo vaak mogelijk te zijn, en die keren dat ik er ben zal ik me dan ook moeten laten zien op de training. Als je bij ons een paar weken niet op de trai ning verschijnt, sta je gegaran deerd wissel. Dat is overigens een regel waar ik me goed in kan vinden." Zijn werk heeft weieens eerder een sportieve uitdaging in de weg gestaan. „Een paar weken voor dat ik mijn examen van de cursus jeugdvoetbaltrainer mocht doen, kreeg ik te horen dat ik voor mijn werk naar de Verenigde Arabische Emiraten moest afreizen. Op dit moment volg ik voor mijn werk nog steeds regelmatig cursussen wat mij ervan weerhoudt om de trai nerscursus weer te hervatten. Maar in de verdere toekomst ben ik zeer zeker van plan om dat weer op te gaan pakken. Ik ambieer met name het trainen met de jeugd, dat vind ik het leukste. Die jonge gasten willen en kunnen vaak nog iets leren, ze zijn vaak gemotiveerder dan senioren." Morgen speelt Rillandia tegen de rode lantaarndrager SPS. „Ik ga er van uit dat we zullen winnen. We zijn verplicht om de drie punten te pakken, zeker als je dit seizoen kampioen wil wor den", aldus Hagenbeek WHS NOAD'67-WHS is een regel recht degradatieduel in de der de klasse B. De twee ploegen weten SPS nog onder zich op de ranglijst, maar SPS heeft maar liefst drie duels minder ge speeld. NOAD haalde afgelopen weekeinde zijn eerste punt sinds acht wedstrijden. Een 1-1-ge- lijkspel tegen Baronie bracht de ploeg uit Sint-Phlipsland op vijf punten uit tien gespeelde duels. WHS haalde tot nu toe uit evenveel wedstrijden slechts vier punten. In Sint-Annaland wacht men nog steeds op de eer ste overwinning want WHS haalde tot nu toe al zijn punten uit gelijke spelen. De laatste wedstrijd werd met 3-0 verloren van koploper Gravendeel. WHS-trainer Theo Moerland vertelt „We kijken elke week weer uit naar onze eerste over winning De laatste weken (mei uitzondering van de wedstrijd tegen Gravendeel) deden we steeds mee om de winst, we heb ben alleen vaak de pech dat het steeds uitdraait op een neder laag of een gelijkspel." Als het zo doorgaat is het maai de vraag of Wij Houden Stand ook wel degeli j k stand gaat hou den in de derde klasse. „Dat het een zware opgave zal worden staat vast, maar ik vind het overdreven om te zeggen dat we geen kans meer hebben om in deze klasse te blijven", aldus Moerland. Het vorige onderlinge treffen tussen de twee degradatiekan didaten eindigde in een 0-0. Maar als WHS lijfsbehoud wil realiseren, zal er toch een keer gewonnen moeten worden. „We zullen inderdaad punten moe ten gaan pakkenzegt de oe- fenmeester van WHS. „Met na me tegen de onderste ploegen, maar NOAD kennende, zullen zij er ook wel zo over denken." SSV'65 Zaterdag-tweedeklasser SSV won zaterdag met 2-1 van Dau- wendaele waardoor SSV mee blijft doen om de hoofdprijs. Op VVC'68 na heeft SSV de minste verliespunten. Op voorhand was de doelstelling handhaving in de tweede klasse, maar men mag aannemen dat de doelstel ling onderhand iets is bijge steld. Mark de Groote. topscorer van SSV, verklaart: „Omdat we dit seizoen een klasse hoger spe len, hadden we venvacht dat we het erg moeilijk zouden hebben met de aanvallend ingestelde ploegen. Het tegendeel blijkt echter waar. Onze voorhoede weet wel raad met de ruimte op de helft van de tegenstander. Te gen ploegen zoals Kogelvangers en WC krijg ik als spits soms geen meter de ruimte, en ik ben geen speler die het van de fysie ke duels moet hebben." SSV is als ploeg nog niet rijp voor een kampioenschap vol gens de Groote: „Het is bij ons de tendens om na de winterstop veel punten te laten liggen. We krijgen na de winterstop vaak een terugslag, dus laten we het erop houden dat we bij de bo venste vijf moeten eindigen." Zaterdag treft SSV een van de ploegen waartegen de Beve- landse formatie graag speelt. „Dat zijn vaak leuke wedstrij den", zegt de Groote. „Zij heb ben een paar leuke aanvallers en ze willen zelf vooruit voetbal len. Uit ervaring weet ik dat het weieens erg lastig kan worden, maar ik hoop op de volle winst. Middelburg Henk Patty maakte afgelopen zondag zijn competitiedebuut als trainer van Middelburg. Middelburg won zijn tweede wedstrijd van dit seizoen tegen het lelijke eendje van de derde klasse van het zondagvoetbal: JEKA Middelburg behaalde zes van de tot nu toe behaalde zeven punten tegen JEKA Afgelopen zondag werden er dne spelers van het sterke A-ju- niorenelf tal definitief bij de eer ste selectie gevoegd: René -Mi chel GerritsenPaul Constandse en Jeanot Wolf. Gerritsen en Constandse startten vorige week al in de basis elf. Zondag ontvangen de Middel burgers Axel. Bij winst laat Middelburg Axel achter zich op de ranglijst wat misschien voor wat lucht zou kunnen zorgen. „Je weet wat je kunt verwach ten van de Zeeuws-Vlaamse teams, het zijn vaak stugge ploegen om tegen te spelen. Ver der weet ik eigenlijk vrij weinig van de ploegen in deze klasse", zegt Henk Patty. „Ik weet wel dat we in Axel erg ongelukkig hebben verloren door een vroeg eigen doelpunt en dat we daarna nog veel kansen hebben gehad. Rillandia-aanvaller Frans Hagenbeek: „We willen kampioen wor den. Dus moeten we winnen van SPS." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31