Koffers Priem stonden al gepakt AZ en Van Hanegem zitten niet op één lijn Acht TVM-renners urenlang verhoord Speculaties vertrek Van Gaal Doldwaze eindsprint bezorgt Fortuna zege Fifa overweegt extra wissels bij verlenging Ontbreken handtekening voorkomt vertrek TVM-ploegleider Hervé klaagt Voet aan Kanu ziet af van transfer Arsenal Stevige boete voor knietje IAAF erkent 26 wereldrecords Seizinger en Hackl in de prijzen Delibas in wachtkamer door Frits Bakker REIMS - Het verhoor van acht TVM-renners, in het kader van het dopingonderzoek bij de wielerploeg, heeft geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. „We zijn verhoord over zaken die in het onderzoeksrapport staan en over de testen die tij dens de Tour zijn gedaan. Maar wij hebben niet meer gezegd dan tijdens een vorige confron tatie. VVe kunnen niet meer doen dan de waarheid vertel len," aldus Servais Knaven na afloop van de happening. Bart Voskamp: ,,Ik ben zonder vrees het verhoor ingegaan en alles is heel soepel verlopen. Het ging er ook niet aan toe zo als je dat wel eens op tv ziet, met felle lampen in je gezicht. We zijn in alle rust verhoord. Dat het zo lang heeft geduurd, komt vooral door het taalpro bleem. Zij vragen, dat wordt vertaald, wij antwoorden, zij vertalen en vervolgens wordt alles opgetekend. Maar er zijn geen ontwikkelingen waar we ons zorgen over moeten ma ken. Jeroen Blijlevens had het ver hoor onderschat „Ik sta bin nen vijf minuten weer buiten", zei de sprinter toen hij arri veerde. Dat bleek een misreke ning. Rechercheurs namen de renners, die tussendoor alleen even een lunch mochten ne men, in totaal zes uur onder handen. Het was de derde keer dat on derzoeksrechter Madrolle de renners opriep voor verhoor. Blijlevens, Knaven. De Jongh, Voskamp, Oetsjakov en Ivanov moesten kort na de Tour op 3 augustus verschijnen. Daarna werden drie andere renners uit de Tour (Van Petegem, Roux en Michaelsen) en drie renners uit de Ronde van Murcia (Hoff man, Lafis en Van Dijck) on dervraagd. I Hoor Frits Bakker EPERNAY - Cees Priem is de wanhoop nabij. De 48-jarige Zeeuwse ploegleider van TVM zat gisteren in zijn hotel klaar oni uit Frankrijk te vertrekken, maar kreeg na urenlang wach ten toch weer geen toestem ming. Het bericht, dat de Franse justitie blijft weigeren om hem naar Nederland terug te laten keren, kwam als een schok. De ploegleider hoorde het slechte nieuws gistermiddag van zijn advocaat Joost van Mierlo en stortte volledig in. Joost van Mierlo. die tijdens de verhoren van acht TVM-renners door rechercheurs in Reims met onderzoeksrechter Madrolle onderhandelde over de vrijla ting van Priem, verzorger Moors en ploegarts Michailov, sprak opnieuw in raadsels: „Het is on begrijpelijk wat er nu weer is gebeurd", riep hij, toen hij ge tergd het hotel van Priem kwam binnengestormd. „We worden* weer achtervolgd door een wei gering van justitie, door een for maliteit. Maar dit gaat te ver. Ik sta morgenochtend (vrijdag) om negen uur voor de deur van het gerechtsgebouw. Dan moeten ze ons laten gaan." Verwonding Cees Priem, die met zijn hele ge zin en de familie van verzorger Jan Moors de koffers al klaar had staan, hoorde het verhaal van de advocaat aan en had zichzelf niet meer in de hand. Toen hij een kwartier later van zijn hotelkamer naar beneden kwam, viel hij van de trap. Hij liep een lichte verwonding op en bloedde uit zijn bovenlip. Met betraande ogen werd de ploeg leider door zijn vrouw Marjan en dochter Jacky weggehaald van de camera's om buiten te be komen van de schrik. „Ik ben zo verschrikkelijk kwaad, ik voel me zo machteloos, dit moet op houden", riep hij toen hij terug kwam in het hotel, getekend door zijn val. „We hebben hier urenlang in spanning gezeten, wachtend op een seintje dat we wegmochten. En dan krijgen we dit weer over ons heen, moeten we weer een dag wachten. Of nog langer. Wie kan hier nou nog tegen vechten?" Dwarsligger Het vertrek van de TVM'ers werd op de afgesproken dag verhinderd door een weigering van procureur-generaal Philip pe Laumosne om een document te tekenen. De aanklager, die Priem al maanden achtervolgt in de dopingzaak, lag ook nu weer dwars. Joost van Mierlo verzekerde: „Mevrouw Madrol le, de rechter, vond dat het boek nu moest worden gesloten, om dat iedereen is verhoord en het rapport compleet is. Het vertrek was een formaliteit, de paspoor ten van iedereen lagen op de ta fel, maar er ontbrak nog één handtekening." Joost van Mierlo gaat de harde strijd niet meer uit de weg. Hij stelt vast dat hij sterke wapens in de hand heeft om hoog spel te spelen en riep zelfs: „Het meest extreme wapen? Dat we zeggen: donder op, we gaan nu naar huis, dit is het einde..." De raadsman is ervan overtuigd dat het TVM-drietal nog hooguit één dag verwijderd is van ver trek uit Frankrijk. „We gaan nu de hoogst mogelijke druk uitoe fenen." Ook Priem toonde zijn strijd lust, voor het eerst sinds lange tijd. „Ik ga met Van Mierlo mee naar de rechtbank. Morgen moet ik hier weg." Cees Priem keert met zijn dochter Jacky (links) en zijn vrouw Marjan terug van een ommetje. Jan Moors (rechts) wacht hen bij het hotel op. foto Peter Vincent Schuld De Franse advocaat Philippe Lavelot, de persoonlijke pleiter van Cees Priem, houdt echter zijn twijfels. Volgens Lavelot is er een sfeer van haat en ni j d ont staan tussen de aanklager (Lau mosne) en de TVM-advocaten. „Ik denk niet dat we zo snel weg zullen zijn", sprak hij Van Mier lo tegen. „Wij zijn weggegaan zonder handen te schudden, de sfeer is vijandig." De TVM-affaire, die tijdens de Tour de France op 23 juli begon met een inval van de Franse po litie, beleefde gisteren dus een nieuwe tragedie. Vorige week woensdag sloot Joost van Mier lo een deal met onderzoeksrech ter Odile Madrolle en werd een datum van vertrek afgesproken. De TVM-advocaat hield die dag tot gisteren geheim. Cees Priem: „De afspraak was dat we van daag (donderdag) om tien uur weg mochten, als de renners voor verhoor in Reims waren aangekomen." De acht renners (Blijlevens, Knaven. Voskamp, Hoffman, Oetsjakov, Van Petegem, Lafis en Van Dijck) kwamen gister morgen om half elf aan bij het politiebureau van Reims. Cees Priem en Jan Moors kregen pas in de middaguren te horen dat hun vertrek weer was gewei gerd Voor Priem en Moors was het gisteren de 116e dag dat ze in hun hotel in Epernay worden vastgehouden. Daarvoor zat de ploegleider, de hoogst verant woordelijke in de dopingaffaire van zijn ploeg, vier dagen in de gevangenis van Foix en vijftien dagen in de Robespierre-gevan- gems van Reims. LILLE - Pascal Hervé heeft zijn advocaat opdracht gegeven een proces wegens smaad te beginnen tegen Willy Voet, de verzorger van de wielerploeg Festina. De Franse wielrenner heeft deze stap gezet naar aanleiding van de uitlatingen van Voet, die Hervé en zijn collega Richard Virenque woensdag leugenaars noemde. Voet beweerde in een vraaggesprek met de krant France Soir dat Hervé en Virenque de grootste ge bruikers van bloeddoping (EPO) waren van Festina. „Het zijn grote leugenaars als ze beweren nooit bewust EPO te hebben gebruiktzei Voet. De Franse renners hebben dinsdag na ver hoor in Lille opnieuw volgehouden van de prins geen kwaad te weten.,,Voet is te vergegaanaldus Hervé. ..Tot nu toe heb ben we ons coulant opgesteld tegenover hem. Maar hij is nu over de schreef gegaan. Dit hoef ik niet te nemen." AFP MILAAN - Nwankwo Kanu heeft besloten niet naar Arsenal te gaan. De Nigeriaanse aanvaller, die na zijn vertrek bij Ajax bij Inter Milaan nauwelijks aan spelen toekomt, legde een goede aanbieding van de Londense club naast zich neer. De transferbesprekingen tussen de clubs verliepen overigens ui terst moeizaam. Arsenal - met Dennis Bergkamp en Mare Overmars - wilde Kanu als aanvulling voor de dit seizoen wei nig produktieve aanval. De landskampioen van vorig seizoen scoorde in vijftien duels slechts vijftien keer en staat vierde op de ranglijst. ANPAFP STUTTGART - De Bulgaar Krassimir Balakov heeft gisteren de hoogste geldboete in de geschiedenis van het Duitse voet bal opgelegd gekregen. Het 'knietje' dat de 32-jarige midden velder van VfB Stutgart zaterdag aan de Tunesiér Baya (Frei burg) gaf kost hem zo'n 45.000 gulden. Balakov werd tevens geschorst, tot 28 januari. De aanklager van de Duitse voetbal bond had eigen 11j k een nog hogere boete i n gedachten. Hij eis te 165.000 gulden Dat was vooral omdat de schorsing van twee maanden met zo heel veel voorstelt. De Duitse competi tie ligt van 20 december tot 19 februari stilDe actie van Bala kov was niet gezien door de scheidsrechter. Als bewijs golden slechts tv-beelden. Balakovs advocaat zei een schorsing van ten hoogste drie wedstrijden redelijk te achten. ..Het was een foutje. Maar Balakov werd geprovoceerd." RTR MONTE CARLO - De Internationale Amateur Atletiek Fede ratie (IAAF) heeft 26 wereldrecords erkend, die in 1998 wer den gevestigd. Het betreft negen records in de openlucht (vier bij de mannen, vijf bij de vrouwen) en zeventien indoorre- cords (vijf door mannen en twaalf door vrouwen). Twee we reldrecords vonden geen genade in de ogen van de IAAF. Dat gold voor de Russische kogelslingeraarster Olga Koezenkova, die op 17 mei in Tagliatti 73,80 meter wierp, maar geen do pingcontrole onderging, en voor Maria Mutola. die op 22 fe bruari in Liévin (indoor) op de 800 meter 1.56,36 liep maar daarbij buiten haar baan was gekomen. Verreweg de meeste verbeteringen kwamen voor in het onderdeel polsstokhoog springen voor vrouwen, dat nog maar enkele jaren officieel op het programma staat. Veertien keer werden de beste wereld prestaties scherper gesteld. ANP BADEN-BADEN-Skister Katja Seizingeren rodelaar Georg Hackl zijn in Baden-Baden uitgeroepen tot sportmensen van het jaar 1998 in Duitsland Bij de ploegen werd landskampi oen FC Kaiserslautern eerste. Seizinger ging atlete Grit Breu- er en schaatsster Gunda Niemann vooraf. Bi j de mannen werd wielrenner Jan Ullrich tweede voor atleet Lars Riedel. DPA jdoor André Hoogeboom i ALKMAAR - Was AZ-trainer Wim van Hanegem woensdag- avond nog de rust zelve, een dag nadat hij heeft aangekondigd zijn club aan het einde van het seizoen te verlaten, reageert de Kromme grimmig op de vele vragen rond zijn vertrek. Heeft zijn besluit te maken met geld? Van Hanegem. „Voor hetzelfde contract als het afgelopen sei- i zoen ga ik hier niet meer aan het werk. Alles wordt duurder". Het was een kwinkslag. Uitein delijk ging het om respect. Van Hanegem kreeg hetzelfde be drag aangeboden als dit seizoen en dat schoot hem in het ver keerde keelgat. AZ bood vol gens voorzitter Scheringa een miljoen gulden, Van Hanegem wilde 1,3 miljoen. „Heeft de voorzitter dat gezegd? Daar klopt helemaal niets van. Voor een miljoen per jaar zou ik zo tekenen." Scheringa in de verdediging: „Als Willem zegt dat-ie stopt, begrijpen de sup porters daar niets van. Daarom kun je maar het beste openheid betrachten en de bedragen noe men. Het is heel simpel. Willem kon bij AZ een contract tekenen voor één, twee of drie jaar, zelfs voor onbepaalde tijd. Voor één miljoen per jaar. Hij is nu 54. Tot z'n 65e komt dat neer op een be drag van elf miljoen gulden. Me dunkt dat daar waardering uit spreekt Wij willen hem dol graag houden. Hij heeft een enorme betekenis voor de club. Is een man met een fantastisch voetbalinzicht, de beste trainer die we ooit hebben gehad. Mis schien wel de beste van de we reld." Bescheiden Maar, zo zegt de voorzitter, het houdt een keer op. „AZ is een bescheiden club, we moeten er gens een streep trekken. We kunnen het ons gewoon niet ver oorloven tien procent van onze begroting uit te trekken voor een persoon. Dit is AZ, geen PSV. of Ajax. Deze club trekt ge middeld 7000 toeschouwers. Wij moeten de belangen van AZ bewaken en er komt straks een nieuw stadion. Bovendien, wij Ivan onze sportredactie KÖLN - Op weg naar een ge vecht om de Europese titel heeft een gescheurde enkelband Or- han Delibas ver teruggeworpen. De bokser hoopte in februari de titel te pakken, ma&r Delibas zal die datum niet meer halen. Tij dens de warming-up voor zijn training scheurde hij de enkel banden van zijn rechtervoet. Het herstel neemt naar ver wachting vier tot zes weken in beslag. Delibas hoopt binnen vier maanden weer wedstrijdfit te zijn. Tijdens de warming-up van zijn training i n Kol n speelde Delibas woensdagavond een potje bas ketbal, Hij sprong op om de bal in de basket te gooien, maar kwam bij de landing verkeerd terecht. De enkel knakte en De libas besefte dat het mis was. Die mening werdbevestigd door een sportarts van FC Köln. De dokter constateerde dat de en kelband was gescheurd. De bokser werd nog dezelfde nacht naar Nederland gebracht. Gisteren werd de getroffen en kel door orthopedisch chirurg Bolhuis in het Apeldoornse Lu cas ziekenhuis ingetaped. Begin komende week zal de tape wor den vervangen door een brace. Op het sportcentrum Papendal zal Delibas daarna met fysio therapie aan het genezingspro ces gaan werken. Europese titel Delibas zou op 18 december in Duisburg boksen. In januari stond een volgend duel op de agenda. De blessure is een ern stige tegenvaller met het oog op het gevecht om de inmiddels va cante Europese titel in het mid- clengewicht. Het is onmogelijk dat Delibas in februari de ring in gaat. De bokser, in 21 profpartijen on geslagen, is al vijf maanden voor deze wedstrijd in training. Hij hoopt later komend jaar als nog om de Europese titel te kun nen strijden. GPD (Advertentie) vinden het aanbod genereus. Hij heeft het hier naar zijn zin. heeft-ie vaak gezegd. Hij kan het goed vinden met de spelers, met de technische staf, woont op een half uur van het stadion." Van Hanegem, rood aanlopend van woede: „De bakker heeft het ook naar zijn zin, maar die gaat toch ook geen brood weg geven. Ik had wel gedacht dat deze verhalen er uit zouden ko men. Hij noemt bedragen die ge woon van geen kant kloppen. Ik kan het aan jullie allemaal laten zien, het staat zwart op wit." De voorzitter: „Willem van Ha negem kreeg hier vorig seizoen een salaris van zes ton en een bo nus van een ton na het behalen van het kampioenschap. Dit jaar krijgt hij een miljoen, maar pas na het behalen van de veer- tigpunten-grens. Haalt AZ dat niet, dan gaan er tienduizend gulden per punt af. Die laatste bepaling hebben we niet in het nieuwe contract laten opnemen. De aanbieding is nu gewoon een miljoen per jaar, zonder verdere bepalingen." Overhalen Scheringa hoopt dat de trainer op zijn schreden terugkeert. „Ik heb vandaag met aanvoerder Peter Wijker gesproken en met de anderen van de technische staf. Misschien kunnen zij nog eens proberen om Willem over te halen. Ik besef ook wel dat de supporters vierkant achter Van Hanegem zullen staan, want ze dragen hem op handen. Maar mijn positie is anders. Ik kan geen club besturen op basis van emoties." Van Hanegem: „Als hij nog wil praten, kan dat al tijd." GPD Marseille naast Bordeaux op kop PARIJS - Girondins Bordeaux heeft gisteren Olympique Mar seille naast zich gekregen aan de kop van de Franse eerste divisie. Bordeaux ging bij Olympique Lyon met 2-1 ten onder. Mar seille kon van die misstap slechts ten dele profiteren. In Auxerre werd het gelijk: 1-1. Beide clubs hebben nu 38 pun ten uit zeventien wedstrijden. Bordeaux heeft een iets beter doelsaldo. Het gat met Bordeaux en Mar seille met de rest is groot. Ren- nes is derde op tien punten, evenveel als Monaco en Lyon, die een wedstrijd meer hebben gespeeld. ANP Rustig zittend op een hekje bekijkt Louis Van Gaal de training van zijn club Barcelona. foto Lluis Gene/EFE van onze sportredactie BARCELONA - Louis van Gaal moet volgend seizoen bij Barcelona plaatsmaken voor Fabio Capello. Dat meldden de Spaanse kranten gis teren Volgens de berichten heeft de Italiaan bij Barga een voorcontract getekend voor een verbinte nis van drie jaar met een waarde van 20 miljoen gulden. De Spaanse media speculeren voort durend over het vertrek van Van Gaal na de vroegtijdige uitschakeling in de Champions League, voor de tweede keer op rijen de tegen vallende prestaties in de competitie. Capello werd in mei ontslagen als trainer van AC Mi lan. In 1996 won hij met Real Madrid de lands titel. RTR van onze sportredactie SITTARD - Wie geloofde er nog in een gelijkspel in Sittard. laat staan in een overwinning? Hek kensluiter RKC Waalwijk leid de vijf minuten voor tijd com fortabel met 2-0 en verloor alsnog met 3-2. Vijf doldwaze minuten hielpen Fortuna aan drie kostbare punten. Fortuna-aanvaller Bouma kreeg het in de slotfase op zijn heupen. Twee treffers in de laat ste vijf minuten maakten de 2-0 achterstand ongedaan. Sittard was al lang blij met de punten- deling. Maar collega-spits Hamming had nog een toetje in petto. In blessuretijd maakte hij zijn faam als topschutter waar. Govedarica, het afgelopen sei zoen actief voor het Italiaanse Lecce, debuteerde gisteren op het Waalwijkse middenveld en viel pas op toen hij in de 39e mi nuut Fortuna-spits Hamming in het zestienmetergebied onder uit schoffelde. Arbiter Van Hui ten had blijkbaar medelijden met de verdwaalde Joegoslaaf en onthield de Limburgers een strafschop Het was het enige wapenfeit van Govedarica, die tijdens het WK nog 22 minuten voor zijn land uitkwam tegen Duitsland. Hij zal voor de aan voer moeten gaan zorgen rich ting spits Hoogendorp, die in de eerste divisie makkelijk scoorde voor Dordrecht'90. maar dat op het hoogste niveau nog maar moet bewijzen. Fortuna begon enthousiast aan het degradatieduel. Heering en Bouma verschenen vrij voor RKC-doelman Van TDijk maar faalden. Bij de inzet van Bouma moest verdediger Kalazic zijn doelman wel een handje helpen. Acht minuten na rust kreeg RKC-middenvelder De Graef vrije doortocht. De Belg profi teerde dankbaar en dompelde Van Marwijk dieper in de zor gen. Een treffer van Hoogen dorp, acht minuten voor tijd, leek het duel te beslissen, maar Bouma en Hamming dachten daar anders over. Fortuna Sittard - RKC 3-2 (0-0). 53 De Graef 0-1. 82 Hoogendorp 0-2, S6. Bouma 1-2. 89 Bouma 2-2. 90. Hamming 3-2 Scheidsrechter: Van Huiten Tbeschouwers: 4500. Gele kaart: Simons Fortuna Sittard), Hoogendorp (RKC) ANP van onze sportredactie ZURICH - De wereldvoetbal bond Fifa overweegt tijdens verlengingen van internationa le ontmoetingen twee extra wis sels toe te laten Een voorstel daartoe wordt grondig bestudeerd. De medi sche commissie van de Fifa pleit voor extra ^visselmogelijkhe- den, ter bescherming van de spelers. De commissie becijfer de dat tijdens verlengingen, naarmate de vermoeidheid toe slaat, de kans op blessures toe neemt. Als het uitvoerend comi té van de Fifa de voorstellen van de medische commissie over neemt, moet het bestuur zich nog over de reglementswijzi ging buigen. Dopingbrigade De wereldvoetbalbond wil bo vendien vanaf volgend seizoen met een dopingbrigade «op pad gaan. De brigade zal dan onaan gekondigd, wereldwijd, spelers gaan controleren De Fifa heeft jarenlang het ge bruik van dope in het voetbal als 'belachelijk' en 'niet van toe passing' bestempeld. Vanaf af gelopen zomer is een aantal Ita liaanse voetballers echter in opspraak geraakt. Dat was voor Michel D'Hooghe, voorzitter van de Belgische bond en ook preses van de medische commis sie van de Fifa reden van stand punt te veranderen. Hij pleitte gisteren tijdens een vergadering in Zürich voor controles Niet alleen tijdens grote toer nooien. „Want dan is doping misschien niet meer op te spo ren. We moeten juist tijdens de voorbereiding op grote compe tities gaan controleren", sprak de Belg. Michel Zen-Ruffinen is de nieu we secretaris van de Fifa. De voormalige Zwitserse scheids rechter volgt in die functie Sepp Blatter op. Blatter werd in juni gekozen tot voorzitter. Zen- Ruffinen maakt sinds 1986 deel uit van allerlei Fifa-commis- sies. Destijds begon hij in de scheidsrechterscommissie. De Zwitserse advocaat was sinds 1995 assistent van Blatter AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29