Met dit budget blijven we geen hoofdklasser Kloetinge verdient complimenten Diederik Hiensch pleit voor professionalisering O P2 sport vrijdag 4 december 1998 Niels Lodewijk, één van de aanwinsten bij Kloetinge. Diederik Hiensch (rechts) geeft Jan Baaijens instructies voor een invalbeurt tegen Hoek. Alex Lourens (links) zorgt bij Kloetinge voor gevaar op de rechterflank. foto Charles Strijd foto Peter Nicolai foto Willem Mieras Zijn eerste twee seizoenen als hoofdtrainer van Kloetinge waren tropenjaren. De degradatie uit de hoofdklasse en de wederopbouw vergden veel tijd en energie van Diederik Hiensch. Anno 1998 blijken de inspanningen niet voor niets te zijn geweest. Aan de hand van de 37-jarige oefenmeester beleeft de Bevelandse club ongekende triomfen in de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal. „Kloetinge staat plots op de landkaart en wordt voor vol aangezien", klinkt het vol trots. „Het is nu zaak de boel door te ontwikkelen." Hiensch pleit daarom voor professionalisering binnen de vereniging. „Anders worden we nooit een continue hoofdklasser." Hij prijst zich gelukkig dat het bestuur bij zijn aantreden - Hiensch werd no vember 1996 na het ontslag van Paul Te- lussa aangesteld - nimmer in paniek is ge raakt. De docent voetbal aan het Cios kreeg tijd en ruimte om iets neer te zetten. „Het gevolg is dat elk standaardteam bij Kloetinge nu hetzelfde systeem speelt, met drie spitsen, aanvallend voetbal dus" legt Hiensch uit. „Ik wil het publiek graag vermaken en dat doe je met aanvallend voetbal. Velen roepen dat 4-3-3 uit de tijd is, maar dat bestrijd ik. Het is toch niet toevallig dat de ploegen die nu bovenaan staan in de hoofdklassen allemaal met drie spitsen spelen." Het is Hiensch ten voeten uit, een liefheb ber, iemand die tijdens een wedstrijd vooral wil genieten. „Natuurlijk is het fijn als je punten pakt, maar ik kan en doe er niet zoveel mee. Het gaat mij om het spel letje. Ik heb een ideaalbeeld voor ogen en als ik dan dingen van de training terugzie in het veld, dat wij met mooi voetbal de te genstander kunnen aftroeven, dan is mijn middag geslaagd." Diederik Hiensch: „Tot nu toe heb ik misschien drie, vier mensen van het schip moeten sturen." foto Willem Mieras „Ik wil altijd kwaliteit leveren", zegt Hiensch. Geld is daarbij voor hem van on dergeschikt belang. „Ik vind dat een trai ner op dit niveau best goed beloond mag worden. Het is meer dan een hobby, er gaat veel tijd in zitten, maar geld is niet zaligmakend. Ik moet goed kunnen wer ken bij een club, er moet visie en beleid zijn, de voorwaarden moeten goed zijn. Een club die niet in het bezit is van een goed trainingsveld, daar zal ik nooit trai ner worden, al bieden ze mee twee ton." Boetes Het onderscheidt hem van de doorsnee trainer, zoals er wel meer dingen zijn waarin hij sterk verschilt van de gemid delde oefenmeester. Zo zijn boetes in zijn visie taboe. „Ik geef de spelers liever ver antwoordelijkheid. Als je dat doet, nemen ze initiatief en corrigeren ze elkaar. Dan heb je helemaal geen boetes nodig. Over één, twee keer te laat komen op training doe ik niet moeilijk, totdat het structureel wordt. Dan spreek ik die persoon op zijn verantwoording naar de groep toe aan en als er dan geen oplossing komt, verdwijnt hij van het schip. Tot nu toe heb ik mis schien drie, vier mensen van het schip moeten sturen." „Ik probeer me heel erg in te leven in de speler. Ik weet dat voetballen op dit ni veau zwaar is, zowel lichamelijk en gees telijk. Ik geef het je te doen, als je in de bouw werkt, drie avonden moet trainen en op zaterdag een wedstrijd moet spelen. Als je ook nog eens kleine kinderen hebt rondlopen, dan is het een enorme belas ting voor dLie speler en het gezin. Ik heb er dan ook geen moeite mee als die speler er eens een keer niet is als we een oefenwed strijd moeten spelen. Ik denk dat dat een relatie alleen maar ten goede komt. Velen zullen zeggen dat dit een weinig profes sionele gedachte is, maar ik ben ervan overtuigd dat het juist wel past in het pro fessionele denken. De benadering en werkwijze van Hiensch slaan aan bij Kloetinge. Het enthousias me en het plezier druipen er vanaf„Het is fantastisch om voor deze groep te staan. Elke training is voor mij een feest en ik heb het gevoel dat de spelers dat ook zo er varen", meent de trainer. „Er wordt elke training hard gewerkt, de motivatie is enorm. Ja. en de jongens die nu bij Kloe tinge voetballen, spelen niet voor het geld hè. Bij ons wordt immers niet of nauwe lijks betaald. Er is bij ons alleen een kleine wedstrijdpremie te verdienen en er wordt een normale reiskostenvergoeding vol gens de KNVB-normen verstrekt. Wat dat betreft mogen we ons gelukkig prijzen. We hebben veel spelers, die bereid zijn om in zichzelf te investeren. Dat kom je he laas nog maar weinig tegen. Ik heb vorig jaar met een aantal Zeeuwse veelbeloven de spelers gesproken, de meesten daarvan wilden niet naar ons komen, omdat ze el ders een paar centjes meer konden van gen, meestal bij clubs op een lager niveau. Dat zegt alles over de mentaliteit, die jon gens willen dus niet echt iets bereiken. Nou ja, ik zal die gasten ook nooit meer benaderen, die hebben voor mij afge daan." Geldbuidel Nu heeft Kloetinge op dit moment ook niet de middelen om flink met de geldbui del te rammelen. ..We hebben van alle hoofdklassers het minste geld te beste den", weet ook Hiensch. ..Ik heb begrepen dat Spakenburg met een budget van vier ton werkt, nou wij moeten het doen met een bedrag dat nog flink onder de ton ligt. Op zich is het wel mooi dat wij met deze middelen nu zo goed presteren, ik hoop echter niet dat de leden, het bestuur en de omstanders blijven denken dat alles maar vanzelf blijft gaan. We hebben bijvoor beeld het geluk gehad dat Onno Doeland kwam en zich ontpopt heeft als een prima opvolger van Paul Schipper, maar je kunt niet elk jaar op inventiviteit en geluk ver trouwen. De realiteit is gewoon dat Kloe tinge met dit budget geen hoofdklasser blijft." Hiensch gruwelt bij die gedachte, net nu er een stevig fundament is gelegd, er een kwalitatief sterke spelersgroep staat en het Zeeuwse talent is gebundeld. „Het zou toch eeuwig zonde zijn als dat allemaal verloren zou gaan", mijmert hij. Het is een noodkreet, maar het is in de ogen van de trainer nog niet te laat. Kloetinge zal al leen de boer op moeten, vooral nu de ploeg zo goed presteert in de hoofdklasse B en volop in het brandpunt van de belangstel ling staat Hiensch: „Er wordt te snel en te gemakkelijk geroepen dat het geld er niet is en niet zal komen. Dat is een beetje de aard van de Zeeuw, maar ik ben ervan overtuigd dat er nog wél wat te halen is. Alleen moet je dat wel goed aanpakken. Dat vereist wel een professioneler den ken Misschien moet Kloetinge wel ie mand in loondienst nemen die 20 uur per week allerlei sponsors gaat benaderen. Dat kost geld, dat weet ik, maar soms moet je eerst een beetje rood staan om la ter in de plus te eindigen." „Ik zeg niet alleen dat je in geld moet den ken, het gaat ook om investeren in tijd. Mensen moeten ook de moeite nemen om eens ergens anders hun ogen de kost te ge ven. Ik heb al zo vaak gezegd dat men moet rondkijken bij grote hoofdklassers of bij profclubs. Dan kan men zien hoe daar de sponsoring werkt en hoe de club is georganiseerd, daar steek je altijd wat van op. Moeilijk proces Hij heeft zijn ideeën bij de clubleiding ge ventileerd. „Het is een moeilijk proces. Onze leiders (Paul Schipper en Johan le Conté) krijgen nu ook een vergoeding, maar voordat dat er door was. daar is heel lang over gesproken. Ligt natuurlijk ook gevoelig, de vrijwilliger die zich al jaren inzet voor Kloetinge gaat dan roepen, dat ie ook geld wil zien. Toch zal Kloetinge met de tijd mee moeten, anders kun je nooit op dit niveau blijven." Dat betekent inderdaad betalen. Sommige Zeeuwse clubs hebben daar slechte ervaringen mee. Hiensch: „Het fundament moet na tuurlijk goed zijn." „De trainer heeft gesproken en de spelers groep heeft het op het veld laten zien", zegt Hiensch „Ik vind nu dat het bestuur aan zet is. We hebben nu succes, maar dat betekent niet dat we achterover mogen gaan leunen. Kloetinge moet zich door ontwikkelen en heeft daar de mogelijkhe den voor. Ik ben heel benieuwd welke ini tiatieven er genomen gaan worden Ik hoor en zie nu in elk geval nog te weinig." Jan Dagevos Het seizoen is nog lang, maar stilstaan bij wat Kloetinge tot op heden heeft laten zien, is de moeite waard. AVW'66 en WGZ, net als Kloetinge gepromo veerd uit de eerste klasse, zouden hun huidige klassering, maar al te graag rui len met Kloetinges vierde plaats. Een rondje langs enkele voetbaltrainers leert dat Kloetinge veel indruk heeft gemaakt en respect heeft afgedwongen. „Petje af voor Kloetinge." Henk van de Pol, trainer van Sparta Nij- kerk (verloor met 0-1 van Kloetinge): „Het spel van Kloetinge heeft mij per soonlijk niet verrast. De ploeg speelt naar zijn mogelijkheden, alle spelers we ten wat ze kunnen en wat niet. Daarin schuilt de kracht van de ploeg. Kloetinge speelt over de flanken, heeft voorin goe de aanvallers lopen. Ik denk dat het team zichzelf tegen ons, in de eerste competi tiewedstrijd, heeft verbaasd door te win nen." „Ik moet er wel bij zeggen dat de vierde plaats, waarop Kloetinge nu staat, wei nig zegt. De onderlinge verschillen zijn heel klein. Als je het mij vraagt, kunnen bij wijze van spreken twaalf ploegen de graderen. Alleen Dovo en Spakenburg steken boven de rest uit." Philip de Haan, trainer van Kozakken Boys (verloor met 6-2 van Kloetinge): „Als trainer van WGZ (de ploeg speelde vorig jaar met Kloetinge in de eerste klasse en werd kampioen) heb ik Kloe tinge al vaker zien spelen. Ook in de na- competitie-wedstrijden heb ik de ploeg gevolgd. Kloetinge moet het hebben van een sterk collectief, maar heeft een goede spelopvatting en veel individuele klasse. Dat samen maakt de ploeg zo sterk." Wij werden in Kloetinge volledig van de mat gespeeld. We speelden niet goed, maar het was zeker de verdienste van Kloetinge. Op de zege viel totaal niets aan te merken." „Diederik Hiensch, de trainer, heeft zijn zaakjes wel goed voor elkaar, dat is dui delijk. Echt motiveren hoeft hij de spe lers van Kloetinge niet, denk ik. Hij ziet de dingen waarop getraind wordt, terug in de wedstrijd, dus met de motivatie zit het wel goed." „Wanneer je het presteert om Huizen te verslaan, doe je het goed. Ik kan niets an ders zeggen dan: 'petje af voor wat Kloe tinge tot nu toe heeft laten zien'." Fred Hakvoort, trainer van AVW'66 (won met 2-0 van Kloetinge): „Afgaande op wat ik Kloetinge tegen ons heb zien doen, zou ik zeggen: Kloetinge stelt wei nig voor. Want in Westervoort zag ik een heel slappe ploeg spelen Misschien had den de twee opeenvolgende overwinnin gen verlammend gewerkt op de ploeg, ik weet het niet. Wij waren toen daarente gen juist heel erg gebrand op een over winning." „De stand op de ranglijst bewijst echter dat Kloetinge tegen ons ver onder zijn kunnen moet hebben gevoetbald. De 2- 0-zege op Huizen heeft mij erg verbaasd, want die ploeg zie ik toch als een van de sterksten in de hoofdklasse B." Jan Molenaar, trainer van Volendam (speelde met 2-2 gelijk tegen Kloetinge): ,Het is moeili jk een mening te geven over een ploeg die je nog maar één keer hebt zien spelen. Ik vond Kloetinge in elk ge val wel een van de betere teams waarte gen wij tot nu toe hebben gespeeld. De linksbuiten (Ronald Zuijdwegt) vond ik sterk, de centrumspits (Onno Doeland) ook. Kloetinge verdient als promoven dus zonder meer complimenten. Bert Hendriks, trainer van GWV (ver loor met 3-2 van Kloetinge): „Kloetinge kun je niet in het rijtje van andere pro movendi als AVW en VVGZ plaatsen. Die ploegen hebben duidelijk meer moeite met het niveau van de hoofdklasse Kloe tinge heeft méér voetbalintelligentie. Als debutant kan de ploeg onbevangen voetballen, er bestaat geen druk Dat pakt Kloetinge goed aan. En schijnbaar is GWV niet de enige ploeg die daarmee moeite heeft gehad. Ik moet overigens wel opmerken dat wij in het onderlinge duel een wanprestatie leverden." „Sterk aan Kloetinge vind ik het collec tief. Er lopen heel wat jongens met indi viduele kwaliteiten, de ploeg heeft een slimme spits en behoorlijk wat loopver mogen links en rechts op het midden veld. Kloetinge profiteert natuurlijk ook van de ervaring die twee jaar eerder in de hoofdklasse is opgedaan. Maar ik moet toegeven dat de ploeg mij tot nu toe heeft verrast." Frans Vermeulen, trainer van Hoek (speelde met 2-2 gelijk tegen Kloetinge): „Met te zeggen dat Kloetinge waar schijnlijk door de onbevangenheid zo goed speelt, zou je Diederik Hiensch (de trainer) te kort doen. Hij verdient com plimenten, net als de ploeg." „Je kunt zien dat hij en Kloetinge al lac- ger met elkaar samenwerken. De ploeg speelt goed combinatievoetbal, kent veel automatismen." „Bijkomend voordeel voor Kloetinge was de goede competitiestart. Daarmee hebben ze de wind vanaf het begin mee gehad. Ik denk dat de spelers daardoor zelf ook waren verrast. „Als promovendus heeft Kloetinge tot nu toe dankbaar gebruik gemaakt van de rol als underdog. Maar dat houdt na tuurlijk een keer op." Bert van Sas, trainer van Huizen (verloor met 2-0 van Kloetinge): „De spelopvat ting van Kloetinge bevalt me wel. De ploeg bestaat uit goede voetballers, is enthousiast en probeert altijd aanval lend te voetballen. „In de hoofdklasse B zit een aantal ploe gen die probeert zo weinig mogelijk doelpunten tegen te krijgen. Maar daar op zit niemand te wachten. Kloetinge gaat juist op zoek naar doelpunten. Om tegen zo'n ploeg te voetballen is altijd prettig." Simon Kistemaker. trainer van Spaken burg: „Kloetinge is de verrassing van de hoofdklasse B. Ik vind het vreselijk knap voor een debutant. Ik heb de ploeg zelf nog niet gezien, maar ik heb begrepen dat ze een goede spits en een sterk mid denveld hebben. Ik hoor louter goede be richten. Sommigen roepen dat ze nog wel zullen terugvallen, maar daar geloof ik niet zo in. Als je zo'n sterke serie neerzet, dan kun je een heel eind komen." „Ik denk dat iedereen nu wel gewaar schuwd is. Ja, ook wij. Wij moeten op 30 januari naar Kloetinge en dat wordt een zware kluif. In eigen huis zijn ze moeilijk te verslaan. De druk zal in die wedstrijd bij ons liggen. Wij zijn immers de ge doodverfde kampioenskandidaat, ter wijl er bij Kloetinge niks moet. De uit gangsstelling was handhaving, alles wat Kloetinge meer haalt, is meegenomen." Eldridge Pentury J3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27