Minder vragen voor Opvoedlijn LaBan PZC zeeland vrijdag 4 december 1998 w 20 Expositie Middelburgse bedrijven met verstandelijk gehandicapte meisjes Eerste schetsen voor tolplein Westerscheldetunnel 't Heerlijk avondje is gekomen Landelijk informatiepunt is nog niet bij alle Zeeuwen bekend Man ontkent ontucht 500gnimf K|PKERR|ESALADE ESTEE LAUDER J. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Zo n honderd Zeeuwen hebben in 1997 met de Opvoedtelefoon gebeld. Dat zijn twintig telefoontjes minder dan het jaar ervoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Op voedtelefoon, een landelijke in formatielijn die ouders kunnen bellen met vragen over opvoe ding en ontwikkeling van kin deren. Het Zeeuwse aandeel in de tele foontjes is ongeveer twee pro cent van de bijna 5400 maal dat de Opvoedtelefoon is gebeld. „Dat lijkt weinig, die twee pro cent, maar dat valt wel mee", zegt M. van Aalst van Stichting Jeugdzorg Zeeland en de pro vinciale coördinator van de Op voedtelefoon. De Stichting Jeugdzorg doet sinds het voorjaar van 1995 mee aan de hulplijn. „Het blijkt dat er veel tijd overheen gaat voor dat ouders op grote schaal we ten van het bestaan van de Op voedtelefoon." Het schoi-t nog aan de publiciteit in Zeeland, aldus Van Aalst. In de meeste provincies zorgt een publici- teitsbedrijf voor de versprei ding van folders bij huisartsen, apothekers en bibliotheken. Dat bedrijf komt volgens Van Aalst niet in Zeeland omdat er te weinig mensen wonen„Het is belangrijk om voortdurend de Opvoedtelefoon onder de aan dacht te brengen", zegt de Zeeuwse coördinator. „We kie zen nu steeds aparte doelgroe pen uit om te bereiken. Dan de scholen, dan weer bibliothe ken." Slaapproblemen De meeste telefoontjes gingen over slaapproblemen, onzeker heid bij de ouders en ongehoor zaamheid. De medewerker helpt om de ouders om iets aan het probleem te doen. „Maar soms is het al heerlijk om je ver haal kwijt te kunnen", vertelt Van Aalst. Ze benadrukt dat één vraag niet steeds dezelfde ant woorden oplevert. „Vele wegen leiden naar Rome, het gaat om wat bij de ouders past. Als een kind niet kan slapen, hoeft het helemaal geen probleem te zijn als het bij de ouders in bed blijft. Ook al zegt oma dat je dat niet moet doen. Maar als ouders dat echt niet meer willen, geef je praktische tips waar ze mee vooruit kunnen." Ouders bellen het vaakst over peuters (bijna vijftig procent). Over de babyfase hebben ou ders nog weinig opvoedingsvra- Op de tentoonstelling over Middelburgse bedrijven wordt onder meer aandacht besteed aan de meelfabriek aan de Kleverskerkseweg. foto Zeeuws Documentatiecentrum Middelburg door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het Zeeuws Documentatiecen trum is vanaf 7 december een tentoonstelling te zien over Middelburgse bedrijven. Er zijn met name foto's te zien. Veel aandacht wordt besteed aan de voormali ge houthandel Alberts, ooit gevestigd Achter de Houttuinen en verantwoordelijk voor de aanwezig heid van balken in de binnengrachten van de provin ciehoofdstad. De geschiedenis van de houthandel gaat terug tot 1871, toen Gerardus Alberts in zijn eentje in Veere een bedrijfje oprichtte. Als aannemer was hij in die tijd betrokken bij enkele grote infrastructurele werken in Zeeland, zoals de aanleg van de spoorlijn van Bergen op Zoom naar Goes en de bouw van de sluis bij Veere, onderdeel van het Kanaal door Walcheren. Al in 1873 verhuisde Alberts zijn handel naar Middelburg. Er kwamen spoedig twee firmanten bij: F. Wibout en C. M. Ghijsen. Beiden speelden een belangrijke rol in de opkomst van het socialisme in Middelburg. Aan vankelijk waren de financiële uitkomsten van de houthandel mager. Dat veranderde midden jaren tachtig dankzij grote leveringen aan de Belgische staat. In 1899 wei'd de houthandel omgezet in een Naamloze Vennootschap en ook met aandelen aan de beurs genoteerd. Het bedrijf groeide mee met de ont wikkelingvan de infrastructuur in Europa, waardoor er veel vraag kwam naar hardhout voor waterwerken, scheepswerven,en spoorwegen in Nederland, België en Duitsland. Houtzagerijen In Middelburg waren nog andere houtzagerijen ge vestigd. Het betrof de stoomhoutzagerij en schaverij De Nijverheid van de firma I. de Broekert en Co. en de firma Den Bouwmeester Borsius Van der Leye, die de molen De Snelheid exploiteex-de. Ook deze bedrij ven floreerden in die jaren, evenals houthandel Al berts. In 1960 werd het bedrijf overgenomen door Internatio, de Internationale Crediet- en Handelsver- eeniging Rotterdam. Deze onderneming besloot in 1973 de nadruk op andere activiteiten te gaan leggen en de houthandel in Middelburg werd opgedoekt. Op de expositie zijn ook foto's te bezichtigen van de melkfabriek aan de Poelendaelesingel (op de plaats waar nu het kantoor van Delta Nutsbedrijven staat), ijzergieterij Boddaert en de meelfabriek aan de Kle verskerkseweg. Uiteraard ontbreken afbeeldingen de Vitrite Works niet. Dit bedrijf begon in 1887 aan het Armeniaans Schuitvlot met de fabricage van lampen, verhuisde in 18 8 9 naar de Maisbaai en in 19 7 3 naar in dustrieterrein Amestein. In dat jaar bereikte de pro ductie een hoogtepunt met 205 miljoen stuks fittin gen. De expositie in het documentatiecentrum op de tweede ver dieping van de Zeeuwse Bibliotheek is geopend maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00uur. door René Schrier BORSSELE - Het tolplein dat voor de Westerscheldetunnel nabij Borssele gebouwd wordt heeft een ruwe vorm gekregen. Het ontwerp moet op de teken tafel verder ingevuld worden. Begin volgend jaar worden, in combinatie met de toeleidende wegen, de eerste voorbereiden de werkzaamheden aangepakt. Hoewel het gebiedje in eerste instantie ontworpen is om de gebruikers van de tunnel tol te laten betalen, heeft de NV Wes terscheldetunnel het liever over verzorgingsplaats dan over tol plein. C. de Reu, projectmanager voorbereiding en exploitatie van de NV Westerscheldetun nel, daarover: „Het is toch de enige plaats waar de gebruikers echt contact met ons krijgen. Ze moeten er stoppen en betalen. Voor de rest van het tracé kun nen ze gewoon doorrijden. Dat moet er natuurlijk ook goed uit zien, maar de verzorgingsplaats beschouwen we een beetje als het visitekaartje van de tunnel. Dat reizigers niet alleen moeten stoppen en betalen op de verzor gingsplaats blijkt uit de eerste schetsen die van de tekentafel van het architectenbureau Rot huizen van Doom 't Hoofd zijn gerold. Van noord naar zuid be zien komen er eerst parkeer plaatsen voor carpoolers en een zogenaamde P en R-parkeers- plaats voor automobilisten die daar hun auto neerzetten en verder gaan met het openbaar vervoer. Daarnaast is er een 'ge wone' parkeerplaats voor men sen die bijvoorbeeld naar het restaurant op de verzorgings plaats willen gaan. Eerste schets van de verzorgingsplaats bij de Westerscheldetunnel, gemaakt door architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hoofd. Letterlijk en figuurlijk als een verbindend element loopt dwars over het terrein een soort overdekte loopbrug, die de ter reinen aan weerskanten van de wegen met elkaar verbindt. Die brug moet het mogelijk maken dat reizigers veilig de weg over kunnen steken. Aan de noord zijde komt ook het restaurant. Dat restaurant is in de eerste schetsen van het architectenbu reau als een rond gebouw gete kend. Maar het is best mogelijk dat dat in overleg met de toe komstige exploitant nog in een andere vorm wordt gegoten. Overigens heeft de NV nog geen mogelijke exploitant op het oog. Dat geldt ook voor de twee ben zinepompen die aan weerszij den van de wegen komen. Onder de loopbrug komen per rijrichting drie tolhuisjes, met de mogelijkheid dat naar vier uit te breiden. In één huisje kan met Euro's betaald worden, in het huisje ernaast met allerlei (pin)passen en in het derde huis- je kan op de manier betaald worden zoals dat nu ook gebeurt met de meerwaardekaarten van de veerdienst. Alleen zal het systeem bij de tunnel wat mo derner worden uitgevoerd. gen en kunnen ze nog bij het consultatiebureau terecht. Bij 83 procent van de telefoontjes bellen moeders, nog geen vijf procent komt van vaders. „Dat komt misschien omdat het nog niet goed bekend is dat we ook drie dagen 's avonds bereikbaar zijn", denkt Van Aalst. „Ik kan alleen maar constateren dat bij het bellen van de Opvoedtele foon de emancipatie nog niet ver is gevorderd." Medewerkers van de deelne mende jeugzorgorganisaties zorgen bij toerbeui-t voor de be manning van de telefoon (0900- 8212205). MIDDELBURG Eindejaarsfeest -' Het Sociaal Cultureel Werk Middelburg houdt 18 december een feest voor de vrijwilligers, het wijk beheer en het wijkgericht werk. Dat eindejaarsfeest wordt ge houden in jongerencentrum Midgard aan de Bachtensteene en begint om 20 uur. Tijdens het feest wordt afscheid genomen van wijkcoördinator Hans Ver geer. Clubkampioenschappen Veldo - De christelijke gymnastiekver eniging Veldo uit Middelburg houdt zaterdag 12 december de jaarlijkse clubkampioenschap pen voor leden vanaf 10 jaar. De wedstrijden worden gehouden in de gymzaal aan de Bachten steene te Middelburg. De club kampioenschappen beginnen om 10.00 uur en om ongeveer 15.00 uur zullen de kampioenen bekend zijn. Kerstzang - De commissie Zin gen in Middelburg houdt samen met de evangelisatiecommissie van dé Christelijk Gereformeer de Kerk op zaterdag 19 decem ber een koor- en samenzang- avond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De christelijke gemengde zang vereniging De Lofstem uit Sint Laurens, de Interkerkelijke Cantorij Koudekerke en het ko perensemble Voorwaarts uit Koudekerke verlenen mede werking. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Middelburg ontkende donderdag bij de rechtbank in Middelburg twee verstandelijk gehandicapte meisjes seksueel te hebben misbruikt. Officier van justitie R. Jeuken vond vol doende bewijs in de verklarin gen van de slachtoffers en van de verdachte tegenover de poli tie. „Ik heb het gedaan, maar ik zal het niet meer doen", had hij gezegd. De officier achtte ver krachting en ontucht bewezen. Hij eiste twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Als het aan de officier ligt moet de verdachte contact houden met de reclasse ring en een cursus seksuele vor ming volgen. „Hij wil er liever niet over praten. Hij is een zeer kwetsbaar individu", meende Jeuken. De meisjes, met een niveau van een kind van vijfjaar, verblijven in het huis van de Stichting Ar duin. De een zou in augustus door de Middelburger zijn mee gelokt naar het park De Toren vliet. Bij een bunker had hij volgens het meisje haar kleren uitgetrokken, haar vervolgens op de grond geduwd en ver kracht. „In heel mijn leven heb ik geen meisje of vrouw ver kracht", verzekerde de ver- Kerstconcert SEROOSKERKE - De christe lijke gemengde zangvereniging Eén in Geest en Streven en de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht geven op vrijdag 18 december vanaf 19.30 uur in de Nederlands Hervormde Kerk in Serooskerke (W) een kerst concert. Er is ook samenzang. Dure rugzak MIDDELBURG - Een 37-jarige vrouw uit Middelburg is woens dagavond in haar woonplaats bekeurd voor diefstal. In een winkel in de Nieuwe Burg had de vrouw een rugzak van 79,95 gulden niet afgerekend. De Middelburgse kreeg een boete van 240 gulden. dachte. In eerste instantie hi hij tegen de politie gezegd di het per ongeluk was gebeun maar dat was volgens hem et paniekreactie geweest. Het andere meisje kende hij langer. Ze gingen aanvankeli vriendschappelijk met elka; om, maar na een poosje zochth ,j toenadering. „Ik heb haar we eens gezoend en per ongele haar borsten aangeraakt. Ikw, een beetje verliefd op haar, ma; ik heb geen ontucht met has gehad", vertelde hij. De man was nog nooit eerd met justitie in aanraking g- weest. Volgens het rapport v; een psychiater leefde hij tem- getrokken en in een fantasiew reld. Hij kon moeilijk m mensen omgaan. De kans herhaling werd gering geacl RaadsvrouwJ. Jansen vroego vrijspraak. Haar conclusie w dat er onvoldoende bewijs wi „Geweld is er niet aan te pasgi komen. Het verhoor van de pol tie had aangepast moeten wo den, omdat mijn cliënt mind; begaafd is. Hij wist niet beti dan dat hij vrijgelaten zou wo den als hij zou bekennen." Ui j spraak: 16 december. Adventsconcert VLISSINGEN - Het mandoJj ne-orkest Con Amore verzon, op zondag 13 december 11 15.00 uur een advents concerti de Open Hof in Vlissingen. Hij vocaal ensemble Sint Laursj verleent medewerking. Schimmenspel GRIJPSKERKE - Poppenthei- ter Parabel geeft tijdens d Christmas fair van imkerij Poj pendamme in Grijpskerke et, aantal voorstellingen van h kerstschimmenspel De Vijl Lichten. Het verhaal gaat over de ha dersjongen Simon, die in hn Galilea van tweeduizend ja|| geleden met een lantaarn n*j vier lichten op zoek gaat nalJ een vermist lam. De voorstelling is te zien op ij woensdagen 9,16 en 23 deceJ ber en de zaterdagen 12 en 11 december, steeds om 14.30 uul| De hele verzorgingsplaats wordt ingepakt in het groen. Hij komt te liggen in het Sloebos dat aan de rand van het Sloegebied aangelegd wordt. Gekozen is voor een strak rechthoekig plein, mede omdat de Borssele- polder en de opzet van het ge lijknamige dorp ook vierkant is. Verder moet nog een beeld- kwaliteitsplan voor het gebied uitgewerkt worden. Donderdag Vrijdag Zaterdag Woensdag FONDUE-SCHOTELS DE LUXE MAGER RUNDERGEHAKT gourmet - 4 pers. l«.ï« i kg f9,98 ROERBAKPANNETJE NIEUW I I I GEHAKT H.O.H. 4 smaken - 500 gram©*©8 I kg1 f98 HAMLAPJES 100 gramï*49 STUKJE GEK. GELDERSE f 5aQO 250§ramf 1*98 J 9 EIGENGEMAAKTE RUNDERSTOOFLAPJES RUNDERROOKVLEES 500 gram8f98 lOOgram3f98 Maandag Dinsdag HAMBURGERS 4 stuks BEEMSTERKAAS UIT EIGEN KEUKEN extra belegen GROENTESOEP 500 gram 8,98 Per bak 4,00 SPECIALITEITEN SLAGERIJ VAN MOURIK Papegaaienburg 14 - Vlissingen Tel. 0118-479137 Een bijzonder geschenk, speciaal voor u. Gratis bij aankoop van twee Estée Lauder producten, waarvan één huidverzorgingsproduct. Uw geschenk* bevat een aantal fantastische Estée Lauder producten, te weten: Resilience Elastin Rifirming Creme Re-Nutriv All-Day Lipstick Compact Disc EyeShadowTrio Wet/Dry Formula (nieuwe formule) Nieuw: Double Wear Stay-in-Place Make-up SPF 10 Individualist Lash Building Mascara Revelation Age-Resisting Hand Creme SPF 15 White Linen Breeze Eau de Parfum Spray tezamen in èen saffierkleurig toilettasje Actie loopt van vrijdag 4 t/m zaterdag 12 december Lange Geere 24 0118-634184 PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken Segeersstraat 10 0118-613401

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20