WW'er grijpt naast banenplan Indonesische studenten wijzigen tactiek demonstraties in Jakarta Eerste laagje sneeuw rond slot Haamstede 4 WEKEN VACATURES* Eurolanden verlagen rente tot 3 procent 4° 12° IJzel zorgt voor hinder Horeca-offensief De Grave tegen verder snoeien op krijgsmacht ZfiTERDfiG 5 DECEMBER DE GEHELE DfïG GESLOTEN FABERY DE JONGE juweliers VOOR 15,00 Priem nog steeds geen vrij man Werkloze wordt de dupe van gesol met gesubsidieerde arbeidsplaatsen Tipgeld hangt af van status Havens gebaat bij samenwerking NW 4 Kwakkel Veel wolken en enkele winterse buien met tussendoor ook af en toe wat zon. Maxima rond 4 graden. 241e jaargang no. 289 vrijdag 4 december 1998 losse nummers 1,75 door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Gemeenten jnaken een chaos van ge subsidieerde banen. Bij de terdeling ervan vallen werklozen met een WW- uitkering massaal buiten de boot. Jommige gemeenten steken :elfs een deel van de loonkos- ensubsidies in eigen zak, of doen er maanden over om de pa lieren in orde te maken die werklozen nodig hebben om aan de slag te gaan. Door alle pro slemen daalde het aantal men sen dat een werkervarings plaats kreeg van 18.000 vorig ijaar tot 4.000 dit jaar. Dat staat in een geheim onderzoek van de vakcentrales FNV en CNV. RVW'ers kunnen werk via de ba- menpool, Jeugdwerkgarantie- wet en sommige Melkertbanen ipp hun buik schrijven. Voor hen iis het echter juist heel belang rijk dat zij eraan mee kunnen doen. WW'ers zijn meestal kor ter werkloos dan bijstandstrek kers en wie snel uit de uitkering is, heeft meer kans op werk. Ze lopen dan dus minder risico om [langdurig werkloos te worden. [„Bijna geen enkele gemeente jieeft iets geregeld met de uit voeringsinstanties (uvi's), die de BVW uitvoeren (Gak. Cadans. (GUO, Uszo en SFB). De uvi's feijn niet eens op de hoogte van de regelingen voor gesubsidi eerde arbeid. Ze hebben er dus fceen beleid op gemaakt en geen Snensen aangewezen als con tactpersoon". staat in de nota. bovendien hebben de gemeen ten er weinig belang bij om (WW'ers aan een baan te helpen. VLISSINGEN - De ijzel zorgt sinds gisteravond voor problemen op de Ne derlandse wegen. In Noord-Holland kwam een 55-jarige automobilist bij een ongeval om het leven. Volgens de politie Zeeland was hetmet name op Wal cheren. vanaf midder nacht'als een spiegel'. De gladheid verspreidde zich snel in oostelijke richting. De politie meldde aanrij dingen en slippartijen in onder meer Vlissingen, Ritthem, Kapelle, Elle- woutsdijk, Nieuw- en St. Joosland en Souburg. Er was in Zeeland, voor zo ver bekend om twee uur vannacht, alleen sprake van blikschade. De eerste meldingen van gladheid kwamen don derdagavond uit de pro vincies Noord-Holland en Friesland. Op dat moment gingen in Zeeland de strooiwagens al op pad. Een 55-jarige man uit Monnickendam kwam om het leven, nadat hij in Noord-Beemster met zijn auto door de gladheid te water was geraakt. De man bestuurde een auto die op sleeptouw was ge nomen door een andere wagen. De vrouw die het voorste voertuig bestuur de, mankeert niets. Op de wegen in en rond Amsterdam en Alkmaar waren er tientallen aan rijdingen. De politie in Noord-Holland adviseer de iedereen die niet per se de weg op moest thuis te blijven WOERDEN - Horeca Neder land trekt ten strijde tegen men sen die een tafeltje reserveren en vervolgens niet verschijnen. Bij reservering moet naam en te lefoonnummer worden ge- jvraagd en duidelijk worden jgemaakt hoe de klant kan annu- Beren en hoeveel dat kost.ANP Ze helpen liever bijstandstrek kers omdat zij daar zelf verant woordelijk voor zijn. De uitvoeringsinstanties liggen ook dwars. In Rotterdam, Gro ningen en Veenendaal vinden ze het teveel moeite om mee te wer ken als de werkloze nog maar enkele maanden recht heeft op JAKARTA - De studenten in de Indonesische hoofdstad Jakarta gaan nog steeds iedere dag de straat op om uiting te geven aan hun ongenoegen. Ze eisen be rechting van ex-president Soe- harto en het vertrek van het le ger uit de politiek. De massale studentendemonstraties heb ben echter plaats gemaakt voor kleinere protestbijeenkomsten op cruciale plekken in de hoofd stad. De studenten kunnen nog steeds rekenen op steun in brede lagen van de bevolking, niette min zijn er geluiden om het kal mer aan te doen. Het verkeer loopt dagelijks vast op de studentendemonstraties. De studenten hebben de neiging pas in de loop van de middag ac tief te worden, bij voorkeur tij dens het spitsuur. Ze blokkeren bijvoorbeeld met enkele hon derden mensen doorgaande routes. Automobilisten reage ren verschillend. Sommigen gooien zakken snoep naar de de monstranten om hun solidari teit te betuigen. Anderen be klagen zich over het ongemak. Eerder deze week was er een te genbetoging van straatvegers die het gedoe meer dan zat zijn, hoewel ze verklaarden het 'ui- WW. „In Veenendaal ontstond een bizarre situatie toen een WW'er aan een werkervarings plaats geholpen kon worden, net voordat hij op het punt stond in de bijstand te belanden. Het Gak verbood de man om aan het werk te gaan, omdat het Gak dan een deel van zijn loonkos- teraard' eens te zijn met de doel stellingen van de studenten. „Wij zijn de stem van het volk", licht Imelda, een geregeld deel neemster aan de demonstraties, toe De studenten, veelal ge kleed in de rode, gele of groene jasjes van hun universiteit, zijn overtuigd van hun gelijk en vast van plan door te gaan tot ze hun zin hebben. Zover is het nog lang niet en politieke waarne mers houden er daarom reke ning mee dat de demonstraties nog geruime tijd zullen door gaan. Afhankelijk van het uit houdingsvermogen van de stu- tensubsidie moest verstrekken. Dat was te duur." Ook sjoemelen sommige ge meenten met de loonkostensub sidies. Ze steken een groot deel in eigen zak, terwijl ze zijn be doeld voor de werkgevers die een baan vrijmaken voor een werkloze. denten mogelijk zelfs tot aan de algemene verkiezingen die voor 7 juni op de agenda staan. De studenten, die uit angst voor represailles beweren 'geen lei ders te hebben', en op geheime plekken hun acties coördineren, zeggen doelbewust te hebben gekozen voor de nieuwe strate gie. „We doen nu 'hit and run'- acties."Dat verhult echter niet dat studenten ook verschillend denken over de noodzaak van verdere demonstraties. Ze ra ken vermoeid of willen weer achter de boeken. GPD Deze krant berichtte daar begin dit jaar over. Naar aanleiding daarvan sloten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vakbonden en werkgevers een convenant af. Daarin staat dat de gemeen ten van de 17.000 gulden subsi die (per werkplaats per jaar) minstens 10.000 moeten afstaan aan het bedrijf dat de baan aan biedt „Maar Weesp betaalt maar 8000 gulden en Amers foort 5000. Sommigen houden er zich dus niet aan." Leiden speelt echter het volle bedrag door naar de werkgever. GPD DEN HAAG - Minister De Gra ve (Defensie) wil niet meer be zuinigen dan het in het regeer akkoord afgesproken bedrag van 375 miljoen per jaar. Het pleidooi van de PvdA om ingrij pend te bezuinigen vanwege grote tegenvallers, vindt hij niet nodig. Dit bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling. PvdA-Kamerlid Zijlstra pleitte woensdag voor het maken van ingrijpende keuzes, omdat De fensie volgens hem ruim boven een half miljard gulden per jaar moet inleveren. Hij wees daarbij op een reeks onvoorziene kos ten. De PvdA'er denkt onder meer aan het afstoten van ta ken, zoals het opdoeken van de onderzeebootdienst, marine- luchtvaartdienst, squadrons F16's en mobilisabele eenheden bij de landmacht. Zijlstra vindt dat niet op andere manieren ge sneden kan worden in de Defen sie-uitgaven. De Grave vond het door Zijlstra en ook door het CDA geschetste perspectief veel te somber. „In een begroting zitten plussen en minnen Hij zei dat de tegen vallers al gedekt zijn in de be groting en eenmalig zijn. GPD Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! BURGH-HAAMSTEDE - De winter permitteerde zich donderdagochtend een speelse flirt in de vorm van een heel klein laagje sneeuw. Het was slechts een flinterdun wit vachtje dat grote delen van Zeeland wel meteen een vrolijk aanzien gaf onder een grauw grijze lucht. Ook het slot Haamstede had in de ochtenduren een winterse aanblik gekregen. foto Dirk-Jan Gjeltema doorTheo Haerkens Voorbijgangers rennen in Jakarta de weg over bij het naderen van demonstrerende studenten. Gisteren voerden de betogingen onder meer naar het presidentiële paleis. foto Charles Dharapak/AP (Advertentie) In verband met familieomstandigheden zijn wij Lange Kerkstraat 30 - Goes WÊmKÊÊimmmm door Evert van den Heuvel en Dick van Willigen AMSTERDAM - De elf landen die de euro gaan invoeren, heb ben gisteren onverwacht hun rente verlaagd. Duitsland was het eerste land dat meedeelde dat zijn beleningsrente van 3,30 naar 3,00 procent gaat. Het ta rief waartegen banken bij de centrale bank kunnen lenen met waardepapieren als onderpand, was sinds oktober vorig jaar niet veranderd. Minder dan een minuut na Duitsland kwamen de andere eurolanden met hun renteverla gingen. Bijna allemaal gingen ze met hun diverse tarieven naar 3,00 procent. Uitzondering was Italië, dat zijn disconto van 4,00 procent met verder verlaagde dan 3,50 procent. In Nederland ging de rente op speciale bele ningen van 3,30 naar 3,00 pro cent. Wat later in de middag kwam er ook een renteverlaging in Denemarken, dat niet mee doet aan de euro. Enthousiast De effectenbeurzen in de euro landen reageerden enthousiast. Aanvankelijke koersverliezen sloegen om in flinke winsten. De valutamarkten reageerden nau welijks. De Amerikaanse dollar wordt door de renteverlagingen in principe aantrekkelijker te genover Europese valuta's, maar de koers ging slechts mar ginaal omhoog van 1,8860 naar 1,8875. De notering van het pond sterling steeg wat ster ker van 3,1330 tot 3,1405. Kort na de renteverlagingen, meldde de Europese Centrale Bank (ECB) dat nu in feite het rentepeil is vastgesteld waarop de euro van start gaat. Alle cen trale banken die vanaf 1 januari 1999 een uniform monetair be leid gaan voeren, hebben geco ördineerd hun rente verlaagd. Het besluit viel na een grondige discussie over de economische, monetaire en financiële situatie in de eurozone, aldus de ECB Verrassing Om een stabiele koers van de eu ro te garanderen, moet de rente in alle eurolanden op ongeveer hetzelfde niveau staanHet tijd stip van de verlaging kwam voor iedereen als een volslagen verrassing. De meesten hadden een rentestap niet vernacht voor 22 december, de lahtste be stuursvergadering van de ECB van dit jaar. Analisten zeiden dat de centrale banken alle reden hadden om nu de rente omlaag te halen. Ze we zen op de vertraging van de eco nomische groei in Europa door de financiële crises in de wereld. Bovendien geeft de lage inflatie alle ruimte voor lagere rente. W. Duisenberg, president van de ECB, liet in Brussel weten dat de huidige omstandigheden de ge legenheid bieden om met het monetaire beleid bij te dragen aan de groei van de werkgele genheid. ANP/RTR/DPA zie ook pagina 7 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) eJAy ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische, afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Rotterdam is eng en kleinschalig bezig als het gaat om de toe komst van de haven, zegt dr. Arjen van Klink van de"Erasmus Universiteit. Alles is erop gericht de Tweede Maas- vlakte binnen te halen, terwijl Rotterdam er bij ge- J T baat is als ook de Zeeuwse havens meegroeien TVM-ploegleider Cees Priem stond gisteren klaar om naar Nederland af te reizen. Maar opnieuw stak de Franse justitie daar een stokje voor. Er moest nog één formaliteit worden af gehandeld en dat gaat Priems advocaat Van Mierlo vrijdag ochtend direct doen. Volgens de raadsman kan dan niets een terugkeer van Priem naar Nederland meer Cl in de weg staan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 23; sport: 27,28, 29, 30 en 31. De hoogte van tipgelden hangt af van de status van het slacht offer. Als mevrouw Boonstra, wiens zaak gisteren in Antwer pen werd gereconstrueerd (foto), niets te maken had gehad met de topman van Philips was de beloning la- ger uitgevallen. Dat stelt de criminoloog Hauber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1