l Vliegveld hoeft niet stiller Pietjes sporten zich fit Oekraïnse zeelieden vrezen terugreis Man bracht aan drank verslaafde echtgenote voorgoed tot zwijgen Weinig vooruitgang in onderhandelingen Mare zeeuwse almanak Acteur RLD handhaaft zonering Aggregaat Zierikzees ehuis weigert dienst )ij stroomstoring Tanker loopt vast bij Hansweert zeeland Eis vijf jaar cel voor doden vrouw door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-jarige bewoner van La Salette uit Vo gelwaarde wilde gisteren bij de rechtbank in Middelburg de zware mishandeling, waaraan zijn vrouw 29 augustus over leed, op geen enkele manier goed praten. ,,Ik heb geen ex cuus, maar dit is nooit mijn be doeling geweest. Ik hield van haar", zei hij op de zitting. Te gen de man werd zes jaar gevan genisstraf, waarvan één jaar voorwaardelijk, geëist. Officier van justitie H. I. den Hartog hield in haar eis reke ning met de voorgeschiedenis van de fatale ruzie in het op vanghuis van Vogelwaarde. „Het is een dramatisch einde van een dramatisch leven ge weest. In zijn beleving heeft hij haar hardhandig willen aan pakken, maar hij heeft de gren zen overschreden. Hij wist dat dit de laatste keer was. Omdat ze straalbezopen was, moest ze maar weg." De man was bang dat ze anders uit La Salette zou den worden gezet. Op de laatste zaterdag van au gustus sloegen bij de verdachte de stoppen door. Hij trof zijn vrouw stomdronken, voor de zo veelste keer, aan in de schuur van La Salette. Twee dagen daarvoor was ze, nadat ze voor haar drankprobleem was opge nomen in De Honte, uit het zie kenhuis weggestuurd Toen ze begon te schelden, gaf hij haar een paar klappen in het gezicht. „Haar gedrag was abnormaal als ze gedronken had. Ik werd door haar vernederd en kreeg allerlei verwensingen naar mijn hoofd geslingerd Er viel niks met haar te beginnen", vertelde hij. De man nam haar mee naar hun kamer en legde haar op bed. Daar ging hij verder met de mis handeling. Dit was in hun rela tie (sinds mei vorig jaar waren ze getrouwd) niet ongewoon, want bij vorige ruzies vielen er ook klappen. ..Dat hield pas op als ze bewusteloos raakte", wist de officier. Woede Die zaterdag liep het helemaal uit de hand. Machteloosheid en opgekropte woede maakten zich van hem meester. Hij bleef haar schoppen en slaa n. Tot drie keer toe had hij een schoon hemd aangetrokken en ging hij telkens voor tien minuten de ka mer uit. „De andere bewoners zouden schrikken als ze zagen dat mijn hemd onder het bloed zat", verklaarde hij later. De verdachte probeerde na de zo veelste woede-uitbarsting het bloed in haar gezicht met een washandje te stelpen. Omdat ze weer begon te schelden, gooide hij een fles naar haar hoofd. „Ik hoopte dat ze in slaap zou val len", zei hij. Ze gaf bloed op en ze mompelde nog wat. Toen hij uiteindelijk besefte dat haar le ven in gevaar was sloeg hij, na dat hij hartmassage had gepro beerd, alarm. Sectie wees uit dat de vrouw hersenletsel en diverse ribbreuken had opgelopen. Bloedverlies werd haar fataal. Volgens gedragsdeskundigen is de man geen gewelddadig type. Uit de rapportage bleek dat hij een zwerversbestaan had ge leid. Hij was van zijn drugsver slaving af en was van plan om nog iets van het leven te maken. Raadsman A I. Cambier vond het een trieste zaak. „Hij had niet gedacht dat ze zou overlij den. Het was al vaker gebeurd, omdat haar gedrag vanwege haar drankgebruik niet te rem men was." De raadsman vond de eis aan de hoge kant. De leiding van La Salette heeft al laten weten dat de man na zijn detentie weer welkom is. Ook zelf zei hij graag terug te willen. De rechtbank doet 16 december uitspraak. door Ben Jansen VLISSINGEN - De onderhan delingen over een sociaal plan voor de 75 werknemers van Ma re Chemicals in Vlissingen-Oost zitten nog steeds vast. Een nieuw gesprek dat de vak bonden met de directie van de producent van zeep- en was- •middelgrondstoffen hebben ge had, heeft slechts geringe aanpassingen van het eerder ge formuleerde eindbod opgele verd. Brief Tijdens overleg met de werkne mers van Mare hebben de bon den afgesproken andermaal een brief naar de directie te sturen met het verzoek de aangeboden regelingen voor oudere werkne mers en voor een eenmalige uit kering bij vrijwillig vertrek te verruimen. Van door de bonden georgani seerde acties bij de voormalige Hoechst-dochter is voorlopig noggeen sprake. De zorgvuldig heid vereist dat de leden van de bonden daarover stemmen en dat de directie eerst een ultima tum wordt gesteld Impulsieve acties Het Mare-personeel werkt al wel enige tijd strikt volgens de regels, waardoor minder tonnen bleekmiddelactivator TAED en vloeibare-zeepgrondstof alk- aansulfonaat worden geprodu ceerd dan gebruikelijk was. Volgens bestuurder P. Jansen van Bondgenoten FNV hebben de werknemers spontaan beslo ten de voorschriften naar de let ter de hanteren uit onvrede over het uitblijven van een beter so ciaal plan. Hij zei niet uit te sluiten dat meer impulsieve acties zullen volgen. (Advertentie) Indisch restaurant BANDOENG 25 jaar! Lieve mensen, BEDANKT! Zonder u was dit nooit gelukt! Ter gelegenheid van dit jubileum is er van 6 t/m 30 december elke dag (dus ook op ma., di.. en wo.) ons JAVAANS BUFFET VOOR 25,- Eindigt het nummer van uw nota op 25.50,75 of 00 dan knigt u van ons ook nog een cadeaubon van 25,- Reserveren gewenst. 0118-462260 Kanaalstraat 53, Oost-Souburg (kerstdagen gesloten) „Knap staaltje," dacht die man uit Vlissingen toen hij deze week zijn kleinzoon Bryan aan de telefoon had. Met een accent dat voor Spaans moest doorgaan en met verdraaide stem sprak hij de zesjarige toe. Of het jongetje een beetje zijn best deed op school en hoe het ging op de sportvereniging en of hij zijn moeder toch wel regelmatig hielp met de af was. „Ja Sinterklaas," zei Èryan. En:„Goed Sinterklaas." Ze bespraken uitvoerig de wensen van de zesjarige, die nog niet aan de klapschaats toe was, maar wel belangstel ling had voor computerspe len. De grootvader had veel ple zier in de mystificatie en deed aan het eind van het gesprek nog wat voorspellingen over hoe de vijfde december zou verlopen en ivat er aan ge schenken in de mand zou zit ten. „Tot op mijn verjaardag dan maar,"sloot hij af. Waarna Bryan met twee woordjes zijn trots in gruze lementen sloeg „Dag opa." ,i<-lwïTOaKPRv Winkel Beeld Geluid iBrasseriel oor Richard Hoving IRNEMUIDEN - De Rijks- uchtvaartdienst legt Zeeland iirport waarschijnlijk geen trengere geluidsnormen op. De ditwcrp-zonering voor het fliegveïd bij Arnemuiden wordt rolgend jaar zomer naar het ich laat aanzien, ongewijzigd astgesteld. n een gesprek met vertegen woordigers van de directie luimte. Milieu en Water van de irovincie hebben RLD-mede- rerkers laten doorschemeren lat de zonering in de zomer van 999 aan de minister van Ver eer en Waterstaat kan worden oorgelegd. De tussenliggende ijd, ruim zes maanden, is te kort m de zonering van Zeeland lirport opnieuw te berekenen, (mwonenden van het vliegveld ebben hier de afgelopen maan- len op aangedrongen omdat zij fan mening zijn dat de RLD de 'erkeerde gegevens heeft ge- iruikt bij het vaststellen van de [eluidsgrenzen. Jnvrede n de Statencommissie ruimte- ijk ordening leeft ook onvrede net de wijze waarop de RLD iet de zonering omgaat. In pril van dit jaar sommeerde de ommissie gedeputeerde J. G. an Zwieten (WD, ruimtelijke rdening) om de verantwoorde- jke minister om opheldering te ragen. Het antwoord van de ïinister was volgens het college an Gedeputeerde Staten en de Statencommissie onduidelijk en onvoldoende. Een onderzoek van de provincie had bovendien aangetoond dat de ontwerp-zo- nering jaarlijks 83.000 starts en landingen toestaat. Provinciale Staten hebben zich in het verle den op het standpunt gesteld dat maximaal 60.000 vliegbe wegingen wenselijk zijn. Doordrammen Vooruitlopend op een tweede, verhelderend antwoord bracht een ambtelijk delegatie van de provincie een bezoek aan de RLD. Het doel van het gesprek was een tweede, wederom niets zeggend antwoord te voorko men. Een dergelijk reactie zo niet geaccepteerd worden door de Staten van Zeeland, zo is de RLD-medewerkers voorgehou den. Statenlid M. Wiersma (Del ta Anders) noemde de RLD tij dens een commissievergadering eerder dit jaar al de Rijksdienst voor List en Doordrammen. Convenant In afwachting van de vaststel ling van de zonering hebben de provincie en de vliegvelddirec tie onlangs een convenant ge sloten. Voor onbepaalde tijd be looft Midden-Zeeland jaarlijks maximaal 60.000 vliegbewe gingen toe te staan. Ondanks het convenant blijft een meerderheid van Provincia le Staten vasthouden aan een juist berekende zonering. De afspraken in het convenant kunnen niet juridisch worden afgedwongen. De zonering biedt deze mogelijkheid wel. door Luc Oggel GOES - Sportpunt Zeeland was donderdagmiddag voor de vier de keer het decor voor de jaarlijkse Sinterklaassportmiddag van de sportopleiding Cios. Maar liefst 750 kinderen uit groep 3 en 4 van de basisscholen uit Goes en omgeving leefden zich tussen de Pieten uit bij diverse behendigheidsspelen, die allemaal in het teken stonden van het aankomende Sinterklaasfeest. Terwijl de Sinterklaasliedjes vrolijk uit de boxen schallen, pro beert een groepje kinderen zich staande te houden op een dikke mat die aan de klimtouwen is bevestigd. Dat is niet makkelijk. want het gevaarte schommelt wild heen en weer. De stoomboot is dan ook de toepasselijke naam voor dit onderdeel. Verder kan er onder meer stokpaardje gereden worden en is er een heus schuin dak met kartonnen schoorsteen nagebootst. De kleintjes hebben het zichtbaar naar hun zin. „Ik krijg er een warm gevoel van", zegt Arie de Krey, coördinator van het evenement.,Dit j aar doen er al 150 kinderen meer mee dan afgelopen jaar. Alle zeven zalen zijn in gebruik, en er zijn ook veel ouders komen kijken. Dat is toch te gek?" Het sportieve evenement is opgezet door de tweedejaars studen ten van het Cios, als onderdeel van hun opleiding. foto Willem Mieras loor Peter van den Belt ÏERIKZEE - Verpleeghuis !ornelia in Zierikzee heeft roensdag grote hinder onder- onden van de tijdelijke troomstoring. Vanaf 11.30 uur wamen Zierikzee-en Noord ouwe ruim een uur en Ireischor bijna twee uur zonder troom te zitten. Oorzaak was len defecte kabel. )e problemen in het verpleeg- uis ontstonden toen na korte ijd ook het noodaggregaat uit- iel „De storing was een goede estcase voor ons. Het apparaat lat de noodstroom opwekt, poet warmte kwijt, maar dat ion niet omdat de pompen niet ferkten", verklaarde adjunct- irecteur P. Jongepier. Gisteren- liddag nog zijn werklieden be- onnen om het systeem aan te assen. Ifwas )oor de dubbele strooma'tval on in het verpleeghuis geen rater meer worden betrokken, [iel de verwarming uit en werk- e de telefooncentrale niet opti- baal Jongepier: „We hadden elukkig net het eten klaar, laar de afwas moest enige tijd lachten." anwege de betrekkelijk korte uur van de stroomstoring had- ien de bewoners overigens wei- lig last van de problemen. Bij het naastge^gen Rode Kruis- ziekenhuis werkte het noodag gregaat wel naar behoren. Volgens een woordvoerder van Delta heeft de stroomuitval ver der weinig problemen opgele verd. TERNEUZEN - De Nederland se binnentanker Odorata (999 ton) is donderdagmorgen vroeg aan de grond gelopen op de Wes- terschelde bij Hansweert. De tanker was onderweg van Hansweert naar Vlissingen en liep door nog onbekende oor zaak om 6.40 uur bij boei 36 bui ten het vaarwater. Een oproep van de verkeerscen- trale Hansweert werd nog wel beantwoord, maar de schipper kon een stranding niet meer voorkomen. De lege tanker kwam door het vallende water muurvast te zit ten op de Plaat van Ossenisse. Pas om 10.40 uur bij vloed kwam de Odorata op eigen kracht weer vlot en keerde sa men met een aan boord gestapte ambtenaar van een patrouille boot terug naar Hansweert. Bemanningsleden met kapitein Prischeda (midden) wachten op de hotelkamer tot er iets meer bekend wordt over hun achterstallig salaris. foto Ruben Oreel (Advertentie) De zeelieden van de Ice Cape zijn inmid dels het wachten meer dan zat. Zij brach ten de afgelopen dagen door op eikaars hotelkamer. Daar waren ze volop aan het regelen, hopen en praten. Aan de ene kant willen ze dolgraag naar huis om de feest dagen door te brengen, maar aan de ande re kant zijn ze bang dat ze er niet meer welkom zijn In ieder geval is de beman ning vastbesloten snel op zoek te gaan naar een andere werkgever. „Ik heb écht helemaal geen vertrouwen meer in deze rederij. Maar we moeten vlug een andere vinden omdat we absoluut geld nodig hebben", zegt Prischeda. Zakenman Het zeeschip is deze week in Vlissingen aan de ketting gelegd dooreen Egyptische zakenman. Om ervoor te zorgen dat het schip toch naar Zaire kon vertrekken, is de vordering van de man betaald met het salaris van de bemanning. De Ice Cape was, toen het vorig jaar vertrok, eigendom van de staat. Na de privatisering kwam het schip vorige maand onder de vlag van Belize. Maar al voor die tijd waren er grote problemen aan boord. Er waren bijvoor beeld geen medicijnen en er was gebrek aan voedsel en water. De oorspronkelijke bezetting bestond uit 26 bemanningsle den. Eén is door de toestand overboord ge sprongen en de andere twee zijn door ziekte van het schip moeten gaan. Twee weken geleden is één van hen overleden. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Het is een gespannen drukte van jewelste bij hotel Bos in Vlis singen. Faxen en telefoontjes voor de be manning van het Oekraïnse zeeschip Ice Cape komen achter elkaar binnen. Vakor ganisaties en consulaten zijn druk in de weer om nog iets van het achterstallige jaarsalaris los te krijgen. Maar over de kansen om hun 150.000 dollar terug te zien, is nog weinig duidelijk. De scheeps lieden houden goede moed. Vandaag, vrij dag, keren zij in alle onzekerheid huis waarts. De 21 mannen en 2 vrouwen van de Ice Cape zijn bang voor de terugreis. Ze weten niet hoe de situatie thuis is en hoe de fami lie zal reageren als blijkt dat ze na een jaar geen enkele cent bij zich hebben. „Er is sinds ons verb! i j f hier in Vlissingen wel te lefonisch contact geweest met het thuis front", vertelt kapitein Vasiliy Prischeda. „Maar hoe het ze daar vergaat, weet ik niet. De vrouwen en kinderen zeggen dat ze het redelijk goed maken, maar ze waar schuwen ons dat we niet met lege porte monnees mogen aankomen. Of ze nog geld hebben om te eten of om de huur te betalen weet ik niet. Ze hebben in ieder geval de plaatselijke autoriteiten ingeschakeld om iets voor ons te kunnen doen." Hoewel de bemanning donderdagmiddag nog van plan was om in de bus richting huis te stappen, zal vandaag moeten blij- Kapitein Prischeda overlegt met de reder. ken of ze dat echt doen. „Van het agent schap moeten ze naar huis, maar van de bemanningsleden hoor ik dat ze niet zon der geld willen vertrekken. Ze blijven daarom liever hier", zegt Ruud Touwen van ITF, de vakbond voor zeelieden. „In middels heb ik van de eigenaren begrepen dat ze bezig zijn om 7000 dollar over te maken. Ze zeggen nog 20.000 dollar over te maken als wij hun de garantie geven dat we het schip, dat met een andere beman ning dinsdag naar Zaïre is gevaren, niet blokkeren. Die toezegging kan ik momen teel niet doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17