Meer geld voor Zeeuwse wegen 0 JJÉi 01 "3° Verkoop Teletubbies frustreert Greenpeace Bolkestein in Leiden doelwit taartgooier SFOR pakt in Bosnië generaal op wegens Srebrenica-moorden Gewapende vrede bij voetbalwedstrijd 4 WEKEN Speculaties kosten Kas fortuin Minister Netelenbos verdubbelt budget na overleg met provincie Ton voor tip ontvoering Boonstra PvdA wil minder fregatten Van Hanegem verlaat AZ 21 Priem van portefeuille beroofd 3 VOOR 15,00 eJAj ik wil: ZW 2 Weinig wind Rustig winters weer met weinig wind en veel zon. Maximumtemperatuur om het vriespunt. 241e jaargang no. 288 donderdag 3 december 1998 losse nummers 1,75 Makrelen overwinteren in Middelburg Een Teletubbie met waarschuwing. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De milieuorganisatie Greenpeace is woedend dat enkele winkels de Teletubbie-poppen blijven verkopen die schadelijk kunnen zijn voor de gezond heid. Het hoofdje van de bij kinderen zeer populaire speeltjes bevat weekmakers, zo genaamde ftalaten. Uit onderzoek blijkt dat die in hoge concentraties schadelijk kunnen zijn voor baby's. Niet alle Teletubbie-poppen hebben een 'ongezond' hoofdje. Er zijn ook stoffen exemplaren. Greenpeace verzocht speel goedwinkels enige tijd geleden om de pvc- poppen uit de handel te halen. Een aantal gaf gehoor aan dat verzoek. Maar de Bijen korf en het Early Learning Centre niet, is Greenpeace gebleken. Bij het al dan niet verkopen van ander pvc- speelgoed, gedragen winkels zich volgens Greenpeace beter. „Het aantal artikelen met weekmakers neemt duidelijk af. Maar bij het Early Learning Centre is het aan bod sterk toegenomen", aldus Greenpeace. „Daar is zelfs een nieuwe bijtring van zacht pvc te koop." Het Early Learning Centre zegt dat de Teletubbies en alle an dere producten uit de collectie volledig veilig zijn. „We hebben voor alle zekerheid alle rammelaars en sabbelproducten waarin weekmakers zitten uit de verkoop genomen", aldus een woordvoerder. Greenpeace zond haar bevindingen giste ren naar minister Borst van volksgezond heid en de speelgoedbranche. Greenpeace wil een verbod op de verkoop van dit soort speelgoed vragen. ANP zie ook pagina 4 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Rijk stopt tot 2010 bijna twee keer zoveel geld in de aan leg van wegen in Zeeland dan eerst was gepland. De N61 Schoondijke-Hoek en deDammenroute op Walcheren, met een tunnel bij Middelburg, kunnen sneller worden, ge bouwd. De goederenspoorlijn Axelse Vlakte-Zelzate, die was geschrapt, is terug op de plan ning, waarin al een nieuw goe- derenspoor vanaf Vlissingen- Oost was opgenomen. Gedeputeerden J. I. Hennekeij en D. J. P. Bruinooge en de com missaris W. T. van Gelder heb ben woensdag dit resultaat be reikt in een overleg met minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Door slim te finan cieren kan het Rijk tot 2010 an derhalf miljard gulden extra uitgeven aan infrastructurele werken. Zeeland krijgt daarvan ROTTERDAM - Voor de gouden tip die leidt tot aanhouding van de ontvoerder van mevrouw Boonstra is een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd. Het Openbaar Ministerie betaalt de ene helft van het bedrag, Phi- lips-topman Boonstra de ande- I re. Politie en justitie deelden dat 'gisteren mee tijdens een pers- Iconferentie in Rotterdam. De politie gaat er intussen van uit dat mevrouw Boonstra min of meer toevallig het slachtoffer is geworden van ontvoering. Een onbekende man dwong haar op de Frankrijklei in Ant werpen op de achterbank van Jiaar auto plaats te nemen. Dat gebeurde onder bedreiging van een vuurwapen. Via Breda, de A16, de Al5 en de A20 reden zij naar Hoek van Holland. De Nederlands sprekende man was eerst heel vriendelijk. Hij vertelde mevrouw Boonstra dat hij betrokken was bij een drugs deal en dat hij op de vlucht was. Hij wilde in Hoek van Holland de boot naar Engeland nemen. Bij Rotterdam moest mevrouw Boonstra zichzelf de boeien om doen. Omdat hij niets vroeg over haar achtergrond, concludeerde zij dat het niet om haar persoon- lijk ging. Het toeval wilde dat de veerboot Discovery van Stena Line niet voer wegens reparaties. Het hu meur van de man sloeg in Hoek van Holland dan ook radicaal om. Hij stapte uit en was bij te rugkeer zeer aggressief Signalement I Van het geweld dat tegen haar gebruikt is, weet mevrouw Boonstra zich niets te herinne ren. De politie heeft op de par keerplaats waar de vrouw 's a- vonds is gevonden een met bloed besmeurde steen aangetroffen.. De verdachte is een 25 tot 30 jaar oude blanke man met een goed verzorgd uiterlijk. Hij is slank en 1,80-1,85 meter lang. Verder heeft hij kort, krullend bruin haar en een smal gelaat. De man was gekleed in een don kerbruine broek, een groen- /bruin geblokt shirt en een kort bruin jack. Hij heeft mevrouw Boonstra tij dens de autorit verteld dat hij een hardwerkende vader heeft met een eigen bedrijf, die veel reist. Ook verhaalde hij over een moeder en een jongere broer die nog thuis woont. De recherche kreeg gisteren 50 tips over de zaak na de extra uit zending van het tv-programma Opsporing Verzocht. ANP zijn deel. Het budget voorde ko mende twaalf jaar is bijna ver dubbeld tot 600 miljoen gulden. De grootste winst die Zeeland in Den Haag heeft geboekt, is de terugkeer van de Dammenroute (N57) in het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport (MIT). Het overleg van woensdag heeft opgeleverd dat er vanaf 2006 geld komt voor de N57. Hennekeij hoopt door een gefaseerde aanleg en door voorfinanciering eerder te kunnen beginnen. Hij durfde nog geen jaartal te noemen. Volgens de plannen van minis ter Netelenbos zou de N61 Schoondijke-Hoek pas in 2007- 2010 worden aangepakt. Dit zou de doodsteek zijn voor het verkeers vei 1 i ghei dspro j eet Duurzaam Veilig Verkeer. Ge deputeerde Hennekeij had voorgesteld de N61 sneller te verbeteren door Duurzaam Vei lig door te laten lopen tot 2003 in plaats van 2001. DeN61zoudan gelijktijdig met het verkeersvei- ligheidsproject klaar zijn. Dat idee is door Netelenbos overge nomen. Zij heeft ook toegezegd afspraken over verbetering van rijkswegen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen na te komen. Terug van even weggeweest in het MIT is de goederenspoorlijn Axelse Vlakte-Zelzate Gede puteerde Bruinooge heeft dat voor elkaar gekregen door het De taart trof Bolkestein vol in het gelaat. foto LoekZuyderduin/GPD door Hans Jacobs LEIDEN - Frits Bolkestein is gisteravond bij de Rijksuniversiteit in Leiden 'ont haald' op taart. De gewezen liberale voor man kreeg een fors exemplaar, rijkelijk voorzien van slagroom en vruchten, in het gezicht geworpen. De werper probeerde zich snel uit de voe ten te maken maar werd in het nauwe gangpad van het Groot-Auditorium van de universiteit gegrepen door rector- magni ficus Wagenaar. De actievoerder en zijn medestanders werden vervolgens met harde hand uit de zaal gezet, terwijl een redelijk stoïcijnse Bolkestein de smunïe van zijn pak en uit zijn haren verwijderde. In hemdsmouwen zette de gewezen WD- fractievoorzitter zijn betoog voort. Bol kestein was in het Leidse Academiege bouw om de eerste Thorbeckelezing te ge ven. Leden van de anarchistische actiegroep Eurodusnie hadden vooraf actie aange kondigd tegen de komst van Bolkestein. De reden bleef onduidelijk. GPD Rijk voor te stellen die lijn en het goederenspoor vanaf Vlissin- gen-Oost te financieren via een speciale constructie. Haven schap Zeeland Seaports inves teert in beide projecten en krijgt in ruil een deel van de huurpen ningen die NS Cargo betaalt voor lijnen. De goederenspoorlijn vanaf Vlissingen-Oost stond nog wel in het MIT voor 2002-2003. Daarmee 35 miljoen gulden is gemoeid. Bruinooge: „Straks hebben wij daarvoor twee lij nen." Aanleg van de goederen- lijn Axelse Vlakte-Zelzate opent de weg voor de bouw van .een tunnel bij Sluiskil, want goederentreinen hoeven dan niet meer over de brug van Sluiskil naar België. Volgens ge deputeerde Hennekeij is slechts zijdelings over de tunnel Sluiskil gesproken. Hoewel het overleg in Den Haag goed is verlopen, vond Hennek eij het iets te vroeg om te jui chen. Ik wil eerst alles zwart op wit zien. Dan ben ik pas blij De topman van Kas-Associatie. F von Balluseck (1) en Thvan Heese van de raad van commissanssen maakten gisteren be kend dat de bank 75 miljoen gulden verliest door verkeerd uitgepakte speculaties van één handelaar op de optiebeurs. De bank draait op voor de verliezen omdat het als fi- nancier optrad van Coffeng, de werkgever van de in middels gearresteerde handelaar. De PvdA in de Tweede Kamer wil dat de marine vier van haar zestien fregatten inlevert. Dit voorstel lijkt in tegenspraak met de bijna kamerbrede steun voor het overeind houden van de Schelde Groep in Vlissingen. Hiervoor hebben Economische Zaken en Defensie samen vijftig mil- j joen gulden over. Willem van Hanegem zal AZ aan het eind van het seizoen ver laten. De trainer-coach nam het besluit na mislukte onderhan delingen over verlenging van zijn contract. Van Hanegem was teleurgesteld over het verloop van de besprekingen met voor zitter Scheringa „Als het zo stroef gaat, is er geen sprake van loon naar werken." feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23. EPERNAY - De Zeeuwse ploeg leider Cees Priem is gisteravond in Epernay een portefeuille kwijtgeraakt met zevenhon derd gulden aan Franse francs, een creditcard en zijn rijbewijs. Hij denkt dat hij het slachtoffer is geworden van een beroving in een restaurant, waar hij at met oud-renner Leo van Vliet. Priem doet vandaag aangifte. „Ik ben nu alles kwijt", zei hij in zijn hotel in Epernay. „Mijn pas hebben ze me vier maanden ge leden al afgenomen, nu heb ik ook geen rijbewijs meer." De ploegleider wilde nog niet kwijt wanneer hij Frankrijk daad werkelijk mag verlaten. Overigens worden op het poli tiebureau in Reims vandaag acht TVM-renners verhoord in verband met de vermeende do- pingpraktijken. De renners worden om tien uur verwacht en moeten om beurten verschijnen voor een onderzoeksrechter. De renners Knaven, Outchakov, Ivanov, Blijlevens, De Jong en Voskamp waren al eerder in Reims voor het vooronderzoek. Later werden ook Van Petegem, Roux, Michaelsen, Hoffman, Lafis en Van Dijck opgeroepen. De renners worden afzonderlijk en zonder bijstand van een ad vocaat aan de tand gevoeld. Priem zei niet te weten welke renners er moeten opdraven. van onze sportredactie ISTANBOEL - De beladen voetbalwedstrijd tussen Gala- tasaray en Juventus, die gis teravond in Istanboel werd gespeeld, is zonder noemens waardige incidenten verlopen. Dat had veel te maken met de gigantische politie- en leger macht die de Turkse regering op de been had gebracht en waarschijnlijk ook met de uit slag: 1-1. De wedstrijd was be laden vanwege de weigering van de Italiaanse regering om Koerdenleider Öcalan aan Ita lië uit te leveren. Juventus arriveerde in de mid daguren in Istanboel voor het duel dat een week was uitge steld wegens de opgelopen spanningen tussen Turkije en Italië. De spelersbus van Juventus werd begeleid door zestig poli- tiebusjes, gepantserde wagens, helicopters en gemotoriseerde agenten. Op de daken langs de route en het stadion lagen scherpschutters Voor het hotel aan de Bosporus patrouilleerde de kustwacht. Inwoners zonder kaartje of uitnodiging was op het hart ge drukt niet in de buurt van het stadion te komen. De 30.000 toeschouwers werden drie keer gefouilleerd voordat ze het sta dion binnen mochten. Alle voorwerpen die als pro jectiel gebruikt konden wor den, moesten bij de politie worden ingeleverd. ANP zie ook pagina 21 0i w J JL, i V 11 T liïftflfT Beschermd door de Turkse politie betreden de spelers van Juventus het veld. foto Luca Bruno/AP ■MM door Marjolijn de Cocq en Harald Doornbos DEN HAAG - SFOR-troepen van de NAVO hebben gisteren de Bosnisch-Servische generaal Radislav Krstic gearresteerd op beschuldiging van volken- moord bij de inname van de moslim-enclave Srebrenica in juli 1995. Krstic, die na zijn aan houding naar een SFOR-basis in de Noord-Bosnsiche stad Tuzla werd overgebracht, wordt waarschijnlijk vandaag naar de gevangenis van Scheveningen overgevolgen. Krstic werd klemgereden door Amerikaanse SFOR-troepen op de weg Sokolac-Bjeljina ten oosten van Sarajevo. Hij was volledig overrompeld en bood geen verzet. Hoofdaanklager Louise Arbour van het Joegoslavië-tribunaal toonde zich gisteren in Den Haag 'verrukt' over de arresta tie. „Wij geloven dat hij een zeer vooraanstaand militair leider is", aldus Arbour, die geen de tails wilde prijsgeven over de SFOR-actie Geheime aanklacht Niemand wist dat Krstic door het Haagse tribunaal werd ge zocht, aangezien de op 2 novem ber tegen hem uitgevaardigde aanklacht door het tribunaal geheim was gehouden. De Ser vische generaal, die tijdens de oorlog het Drina-corps leidde en sinds kort aan het hoofd stond van het Sarajevo-Roma nia corps, werkte in alle open heid in Sokolac. Krstic' naam dook al op tijdens hoorzittingen die het tribunaal twee jaar geleden hield over de val van Srebrenica. Op grond van deze hoorzittingen werden internationale arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen de toenmalige Bosnisch-Servische leider Radoslav Karadzic en ge neraal Ratko Mladic, beiden nog steeds voortvluchtig. Krstic is een goede vriend van Mladic. SFOR-bronnen in Sarajevo noemen de nu gearresteerde Servische generaal 'meer dan een sleutelfiguur'. De jonge Bosnische Kroaat Dra zen Erdemovic, die door het tri bunaal werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor oor logsmisdaden bij Srebrenica, legde in juli 1996 zeer gedetail leerde verklaringen af over de Bosnisch-Servische militaire operatie daar. Op 11 juli 1995, toen de Serviërs de enclave defi nitief in de tang hadden, nam Krstic het commando over van generaal Zivanovic. Vermoede lijk zijn na die datum 7.000 mos limmannen vermoord. Volgens de aanklacht heeft Krstic geno cide gepleegd tijdens en na de val van Srebrenica, tussen 11 juli en 1 november 1995. GPD pagina 2: gruwelen Jelisic (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1