«OlitiLI Clliilï Justitie vervolgt oorlogsmisdaden iVan Sintratuin 5f5 Rillerig? Korthals pleit voor verplicht afkicken criminele verslaafde Glycerine gevonden in dure Italiaanse en Franse wijnen Grootste woordenboek ter wereld is klaar Fusie met Petrofina raakt ook Zeeuwse T otal-raffinaderij 4 WEKEN t M Opsporingsteam opent jacht op zestien buitenlandse verdachten Ook christelijke leraar kan aan staking meedoen Kabinet praat over vlaggen op 15 augustus Geld omwisselen kan kosteloos Wereldbeker voor Real Madrid 23 Muurplanten worden bedreigd Boeing besluit 48.000 banen te schrappen Sintratuin Ochtendgebed op Schiphol Kies voor Echinaforce van Vogel! Vogel helpt. VOOR 15,00 [01 03 Koud Vrij zonnig, droog en koud. Maximumtemperatuur om het vriespunt. Matige oostelijke wind. 241e jaargang no. 287 woensdag 2 december 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland ZÜRICH - Zwitserse winkels hebben ongeveer tienduizen flessen dure wij nen uit Noord-Italië en de Franse Bourgogne uit de verkoop gehaald Dat gebeurde nadat een consumen tenprogramma had gemeld dat ze gly cerine bevatten. Glycerine wordt wel aan slechte wijn toegevoegd om de smaak te verbete ren. Dat is verboden, al levert het geen gevaar op voor de gezondheid. Het televisie-programma Kassen- sturz (Kas Opmaken) meldde dat monsters van verdachte wijnen, waarvan de meeste meer dan 30 Zwit serse frank (ongeveer veertig gulden) per fles kosten, zijn onderzocht in een laboratorium. Twee van de vijf Bour gogne-wijnen en zeven van de 21 Ba- rolo-wijnen bleken glycerine te be vatten Een daarvan was een Paolo Scavino. die geldt als een van de beste Italiaanse wijnen. AP door Cees van der Laan DEN HAAG - Justitie ver volgt komend jaar ten minste zestien buiten landse verdachten, onder wie asielzoekers, wegens oorlogsmisdaden die zij in hun moederland hebben gepleegd. Dit heeft minis ter Korthals (Justitie) gis teren in de Tweede Kamer meegedeeld. In Nederland lopen ongeveer 85 buitenlanders rond, die door Justitie worden verdacht van oorlogsmisdaden of misdrijven tegen de menselijkheid. De helft komt uit voormalig Joegoslavië, de anderen komen onder meer uit Afghanistan, Irak, Liberia, Soedan en Somalië. Ongeveer veertig verdachten hebben asiel aangevraagd. Het Nationaal Opsporingsteam voor Oorlogsmisdrijven, het NOVO-team, spoort de oorlogs misdadigers opDit kan sinds de Hoge Raad in 1997 oordeelde dat de militaire strafrechter rechtsmacht heeft over oorlogs misdrijven die buiten Neder land zijn gepleegd door niet- Nederlanders. Het NOVO- team, dat zich tot voor kort al- DEN HAAG - Ook de christelij ke leraren kunnen woensdag 16 december staken. De Onder wijsbonden CNV, het CMHF en het Ambtenarencentrum zullen hun leden niet actief oproepen om het werk neer te leggen. Maar in voorkomende gevallen zijn ze bereid om leraren een stakingsuitkering te geven. De Onderwijsbonden CNV, het CMHF en het Ambtenarencen trum hebben dat gisteravond besloten. Ze lieten eerder weten niet mee te doen aan de staking van 16 december van de Alge mene Onderwijsbond en de Ab- vakabo. Ze vinden nog te vroeg om naar het stakingsmiddel te grijpen. Bovendien vinden ze het tijdstip, vlak voor Kerstmis, niet geschikt. Volgens F. van Rooy van de On derwijsbonden CNV moeten le raren echter wel kunnen staken als alle docenten op school het werk neerleggen. „Om proble men in het team op school te voorkomen, kunnen leerkrach ten zich dus ook bij ons als sta ker laten registreren." De gezamenlijke Onderwijs bonden werden het maandag eens over acties in januari. Als er volgend jaar nog geen vorde ringen zijn geboekt bij de CAO- onderhandelingen met minister Hermans van Onderwijs wor den van 18 tot en met 22 januari estafettestakingen gehouden. „Daar doen ook de CNV-bonden aan mee", zegt Van Rooy. ANP leen op Joegoslavische verdach ten richtte, krijgt hiervoor extra geld en menskracht. Korthals erkende gisteren dat ook verdachten van oorlogsmis daden tot de asielprocedure moeten worden toegelaten. Wel raken ze hun verbüjfstitel kwijt als blijkt dat ze oorlogsmisdrij ven hebben gepleegd. Dit bete kent niet dat ze uit Nederland vertrekken, omdat ze in hun ei gen land vaak te vrezen hebben voor hun leven. Ze doen dan een beroep op een clausule in het Vluchtelingenverdrag en mo gen dan om humanitaire rede nen blijven. Ze verdwijnen ver volgens in de illegaliteit. „Een vrijkaartje voor verblijf in Koningin Paola, koning Albert, koningin Beatrix en prins Claus nemen de eerste exemplaren van het Woordenboek der Nederland- sche Taal in ontvangst. foto Paul Vreeker/ANP door Barenda Grutterink LEIDEN - Het is een plicht de eigen taal ongeschonden aan de volgende generaties door te geven. De Nederlandstaligen kun nen dit nu doen dankzij het Woordenboek der Nederlandsche Taal (WNT). Met dit boek, waaraan 147 jaar is gewerkt, werd gisteren een 'vitaal en accuraat' monu ment voltooid. Dat zei voorzitter A Kinsbergen van het bestuur van het verantwoordelijke Insti tuut voor Nederlandse Lexicologie giste ren in de Leidse Pieterskerk, waar die vol tooiing met een speciale academische zitting werd gevierd. Koning Albert van België, zijn echtgenote Paola, koningin Beatrix en prins Claus woonden de plech tigheid bij. Zo'n 150 mensen hebben vijf generaties lang aan het veertig banden tellende woordenboek gewerkt. Ze stelden 45.805 bladzijden met 92.000 kolommen van in totaal 400.000 woorden samen en lichtten die toe aan de hand van meer dan ander half miljoen citaten. Met het WNT heeft de nog geen 21 miljoen zielen tellende Ne derlandse taalgemeenschap het grootste woordenboek ter wereld tot stand ge bracht. En dan gaat het nog alleen maar om het Nederlands tussen de periode 1500-1921, want er moesten toch bepaal de beperkingen worden gesteld, wilde het WNT ooit gereedkomen. Taal staat nooit stil en daarom is het Instituut voor Neder landse Lexicologie alweer bezig aan een aanvulling, een elektronische taalbank, een onderzoek naar woorden vanaf de achtste eeuw en een boek over de taal in de 20e en 21e eeuw. ANP Nederland", vond CDA-Ka- merlid Clémence Ross. WD'er Niederer wil dat vermeende oorlogsmisdadigers niet wor den toegelaten tot de procedure, maar volgens Korthals is dit on mogelijk. De Kamer vroeg om die reden om de verdachten van oorlogsmisdaden actief in Ne derland te vervolgen. Pinochet PvdA-Kamerlid Van Oven deed een beroep op de bewindsman om een lijst te maken van inter nationaal bekende oorlogsmis dadigers, onder wie de gewezen Chileense dictator Pinochet, de Argentijn Videla en de terrorist Bin Laden. Van Oven wees erop dat Pinochet in 1994 in Neder land was om wapens te kopen, maar dat hij niet is aangehou den. Er was geen officieel dos sier om hem te vervolgen. „Het kan toch niet zo zijn dat deze mensen niet worden aangepakt omdat er geen dossier is zei hi j Korthals voelde hier weinig voor. Wel wil hij in Europees verband gegevens van zware oorlogsmisdadigers registreren, bijvoorbeeld bij het in Neder land te vestigen Internationaal StrafhofKorthals sloot vervol ging van de Koerdische leider Ocalan in Nederland uit. GPD pagina 5: Pinochet urt ziekenhuis DEN HAAG - Minister Borst (volksgezondheid) zal het kabi net voorstellen voortaan ook op 15 augustus officieel te vlaggen. Zo kan dan de bevrijding van het gehele toenmalige Konink rijk der Nederlanden worden herdacht. In Nederlands-Indië was de Tweede Wereldoorlog pas op 15 augustus 1945 voorbij. Borst beloofde dit gisteren aan de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de begroting van het ministerie van Volksge zondheid. Welzijn en Sport, waaronder ook het onderwerp oorlogsslachtoffers valt. Vooral CDA en PvdA hadden aange drongen een nationale vlagin- structie. Borst is zelf altijd voor stander geweest van vlaggen op 15 augustus, maar onder Paars I kwam het er niet van. Het kabi net buigt zich binnenkort over het voorstel. GPD Nederlanders kunnen hun buitenlands geld vanaf 1 januari zonder kosten omwisselen in guldens bij De Nederlandsche Bank en de commercieel opererende banken in ons land. De financiële instellingen zijn hiertoe ver plicht krachtens Europese verdragsbepalingen Real Madrid heeft gisteren voor de tweede maal in zijn historie de wereldbeker gewonnen. In Tokio versloeg de winnaar van de Champions League de Brazi liaanse bekerhouder Vasco da Gama met 2-1Raul besliste het duel in de 83e minuut op aange ven van Clarence Seedorf. Coach Guus Hiddink (foto) raakte zijn snor kwijt na de overwinning, maar zijn baan lijkt hij voorlopig te mogen hou den. De planten op de muren van en bij oude, meestal monumenta le gebouwen worden bedreigd. Ooit zijn ze er spontaan ge groeid, maar ze gaan achteruit. Restauraties en de vervanging van oude door nieuwe muren hebben er voor gezorgd dat de omstandigheden, waaronder muurplanten gedijen, ongun stiger worden. Dat blijkt uit een inventarisatie waarin maatregelen voor bescherming worden aan- O gereikt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19 en 21; sport: 23 en 25; buitengebied: 27, 28,29,30 en 31. SEATTLE - De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing Co. zal de komende twee jaar 48.000 ar beidsplaatsen opdoeken. De inkrimping wordt doorge voerd in het kader van een in grijpende productieverlaging. Dat maakten functionarissen van Boeing gisteren bekend. AP (Advertentie) door Joyce Veekman ROTTERDAM - Criminele drugsverslaafden moeten via een dwangmatige aanpak in een inrichting afkicken en worden voorbereid op terugkeer in de maatschappijDeze groep hard nekkige criminele verslaafden kunnen wij met het bestaande instrumentarium namelijk niet meer bereiken, zegt minister Korthals van Justitie. Tegelijkertijd is een relatief kleine groep van deze drugsge bruikers, tussen drie- en vijf duizend personen, verantwoor delijk voor veel misdrijven en overlast. Reguliere detentie werkt bij deze groep niet. Daar bij zijn de burgers het ook wel zat, constateert Korthals. „De Deze alpenviool is een prachtig cadeau-idee van onze Goedheiligman uit Spanje. De witbloeiende cyclaam voelt zich fijn op een lichte plaats. Van 8.95 voor BEZOEK SINT: woensdagmiddag en zaterdag mei veel pieten. Voor alle kinderen wat lekkers. Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 Aanstaande donderdag extra koopavond. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. grens is bereikt." Een plaats in de zogeheten Strafrechtelijke Opvang Verslaafden (SOV) kan hiervoor een oplossing zijn. Korthals zei dat gisteren in Rot terdam bij het begin van de bouw van stadsgevangenis Hoogvliet. Daar komen de eer ste 72 SOV-plaatsen in Neder land. Naast deze plekken krijgt Hoogvliet ook 120 'normale' cellen. Het wetsvoorstel SOV wacht nu op behandeling in de Tweede Kamer. Met de maatregel, al door het vorige kabinet voorge steld, krijgt de strafrechter de mogelijkheid om criminele ver slaafden te plaatsen in een spe ciale inrichting. Daar worden ze van hun verslaving afgeholpen en voorbereid op een maat schappelijk leven zonder drugs en criminaliteit. De verslaafde zit ongeveer een half jaar in een gesloten inrich ting. Daarna volgt voor zes tot negen maanden plaatsing in een half-open inrichting. De laatste fase brengt de verslaafde buiten de inrichting door, onder ver antwoordelijkheid van de be trokken gemeente en met bij stand van een vaste begeleider van de reclassering. ANP SCHIPHOL - Een door de eerste trein gewekte moslim doet op het station van Schiphol zijn ochtendgebed. Omdat daklozen van het Centraal Station worden geweerd, wijken ze steeds vaker uit naar Schiphol om een plaatsje voor de nacht te zoeken. foto Marco Okhuizen/ANP Homeopathisch geneesmiddel bij griep en verkoudheid. Lees voor het gebruik de aanwijzingen op de verpakking. door Arjan van Westen VLISSINGEN-OOST - De overname van het Belgische olieconcern Petrofina door de Franse branchegenoot Total, heeft gevolgen voor de Total- raffinaderij in Vlissingen-Oost. Maar onduidelijk is nog wat de Zeeuwse raffinaderij ervan zal merken. Nauwe samenwerking met de Petrofina-raffinaderij in Ant werpen lijkt niet uitgesloten. Het is volgens de technisch di recteur van de raffinaderij in Vlissingen, A Roelse, echter nog te vroeg om al aan te geven wat dit voor de 360 werknemers in Zeeland gaat betekenen. Door de fusie met Petrofina slaat Total een grote slag. Het Belgische Petrofina, bekend van de Fina-tankstations, is geen kleine vis. Het is de groot ste industriële onderneming van België. De omzet bedroeg vorig jaar 39,7 miljard gulden. Total kwam uit op 64,2 miljard. De overname kost Total 24,9 miljard gulden. Bij Total wer ken 50.000 mensen en bij Petro fina 15.000. De multinational gaat verder onder de naam Total Fina en wordt qua omvang het derde olieconcern van Europa. Met de grote aandeelhouders is overeenstemming bereikt. Olieprijzen De overname past in het con centratieproces waarin de in ternationale olie-industrie ver zeild is geraakt. Door de lage olieprijzen is dit proces in een stroomversnelling gekomen. „Iedereen is bezig met schaal vergroting om zich te wapenen voor de toekomst", aldus Roel se. Eerder dit jaar nam British Petroleum (BPhhet Amerikaan se Amoco over. En vorige week maakten de Amerikaanse con cerns Exxon en Mobil bekend dat ze praten over samengaan. Ondanks de overname en moge lijk daaruit voortvloeiende overcapaciteits-problëmen, is de Zeeuwse Total-directeur Roelse erg optimistisch over de toekomst. „Zo'n overname hoeft niet negatief te zijn. Ik zie meer kansen dan negatieve as pecten. Er kan ook synergie komen tussen Vlissingen en de Petrofina-raffinaderij in Ant werpen. Het gaat er om dat er een goed en gezond bedrijf komt", vindt Roelse. De directeur van de Vlissingse raffinaderij wil in dit stadium niet gaan speculeren. Zeker om dat het aandeel van Vlissingen in het concern naar verhouding beperkt is. „Wij zijn één van de vijf Total- raffinaderijen," betoogt Roelse. „De toekomst zal ons leren wat de gevolgen voor onze eigen 360 mensen zijn". (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Voorletters:ro/v Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1