Aan Herbalife zit een bijsmaakje Alternatief voor tunnel Sluiskil PZC zeeland 14 Patiëntenvereniging Samen Beter neemt afscheid van secretaris Ambulances Walcheren komen niet altijd op tijd Afkoop vakantie ambtenaren kost Hontenisse 1 ton Snelle ontsluiting van Kanaalzone is een eerste vereiste dinsdag 1 december 1998 door René Hoonhorst HULST - Het voortbestaan van de Zeeuwse patiëntenvereni ging Samen Beter wordt be dreigd. Secretaris M. Henderiks houdt het na negentien jaar voor gezien. Behalve het secre tariaatswerk voert Henderiks het leeuwendeel van de vereni gingswerkzaamheden uit. Ze geel't voorlichting, beantwoordt vragen van leden en andere mensen en schrijft (klachten) brieven naar artsen, ziekenhui zen, zorgverzekeraar en andere zorginstanties. Of de patiënten vereniging verder kan en moet gaan zonder Henderiks wordt donderdag 3 december bespro ken in een ledenvergadering in cultureel centrum De Halle in Axel. Tweede secretaris L. Brusse- laers geeft maandag direct toe dat het een hele opgave wordt om Samen Beter zonder haar boegbeeld voort te zetten. Hij heeft ook nog geen idee wie haar functie zou kunnen overnemen. „Om alle taken die Marijke ver richtte uit te voeren, moet je haast een beroepskracht aanne men. Die financiële middelen hebben we gewoon niet. Maar Sint in Terhole, Nieuw-Namen en Heikant TERHOLE - De jaarlijkse Sint Nicolaastocht in Terhole is op zaterdag 5 december. Om 14.00 uur komt de Sint met paard en wagen aan via de Notendijk en maakt een rondrit. De toer eindigt bij het dorps huis, waarna alle kinderen tot en met groep acht bij Sinter klaas mogen komen. Ook in Nieuw-Namen wordt hij om 14.00 uur feestelijk inge haald. Eerst is er een rit door het dorp onder begeleiding van fan fare De Scheldezonen, waarna de kleintjes bij Sint mogen ko men. Vanaf twee uur 's middags zijn Sint en zijn Pieten te gast in het Heike in Heikant, waar de plaatselijke muziekvereniging zorgt voor een vrolijke noot. In alle dorpen mogen de kinderen voor Sinterklaas liedjes komen zingen, gedichtjes opzeggen en tekeningen afgeven. om de patiëntenvereniging zo- maar op te heffen, zou ik ook i heel zonde vindenBrusselaers hoopt dat de leden donderdag niet de uiterste consequentie trekken. „Als we er niet in slagen om en kele vrijwilligers te vinden die de taken van Henderiks overne men, moeten we geen overhaas te beslissing nemen, maar even j een adempauze nemen. Even een slapend bestaan leiden en de verenigingswerkzaamheden op een laag pitje zetten om het be stuur intussen te laten zoeken naar nieuwe mensen", stelt de I tweede secretaris zich voor. Penningmeester Brusselaers gaat er al bij voor- J baat vanuit dat meer mensen de taken van Henderiks moeten overnemen. Overigens moeten de leden donderdag wel enkele nieuwe bestuursleden kiezen om het plan van de tweede se- cretaris te kunnen uitvoeren. Want ook penningmeester E van den Neste heeft aangekondigd zijn bestuursfunctie ter be- schikking te stellen. Henderiks wil vóór de ledenver gadering niet ingaan op de pre cieze reden van haar plotselinge terugtreden. Wel bevestigt ze de woorden van Brusselaers dat ze geen ruzie heeft met de overige bestuursleden. „Ik ben van het begin af aan in 1980 bij Samen Beter betrokken geweest en ik vind het genoeg. Het is tijd om de fakkel over te dragen en aan andere bezigheden te denken. V'VV brengt kalender uit met evenementen TERNEUZEN - Op alle VVV- kantoren in Zeeuws-Vlaande- ren, bij diverse reisbureaus en recreatieve en toeristische orga nisaties ligt vanaf deze week de winter(kerst)kalender klaar. De kalender geeft een overzicht I! van evenementen in de regio en j' in de grotere Vlaamse steden van 1 december 1998 tot 31 ja nuari 1999 en is gratis. Boven dien wijzen de samenstellers, het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen en de VW's, de weg naar alle kerststallen in de ker ken. Formule 2 m. e,, ÖKSIOJNOI6 PROMtöW-tf* J? tftflOEHïABlEITEN VOfOINföSöffP8 bhoad-126 g 180fofcl«# ©HERBALIFE ■;j§ 1®HER|AUF£ i Ü8| Formule:, WWttRiiisf, WiSJiSï) ÏSMïRSr7 Ponnuie 4 "JtteicsLuraic M08MW wmÊÊÊÊKÊÊMÊKaBmBBSUOÊKKÊM Een goed figuur moet uit deze potjes komen. foto's uit folder Herbalife door Arjan van Westen VLISSINGEN - Het Ameri kaanse bedrijf Herbalife (HL) biedt een oplossing voor twee problemen: vetzucht en geldge brek. Met een geraffineerde marketingstrategie slijt het we reldwijd afslankproducten en vitaminenpillen. De verkoop van deze waar geschiedt ook in Zeeland door lokale distribu teurs. Artsen en diëtisten vin den het een zorgelijke ontwik keling, dat leken zich op de voedingsadviesmarkt begeven. Er wordt - om maar zo veel mo gelijk te verkopen - een genees kundige werking van de pro ducten gesuggereerd. In hotel Arneville in Middelburg zijn maandelijks HL-bijeenkom- sten. In een zaaltje op de eerste ver dieping van Arneville zijn aan het begin van de avond twee da mes bezig HL-producten uit te stallen. Eén ervan is Anita Staps, ex-wereldkampioene ju do, en dat laat ze nieuwe klan ten weten ook. Hoe mooi ze de potjes, doosjes en het pr-tennis- racket ook etaleren, slechts een handjevol mensen zal het resul taat bewonderen. Twee nieuwe geïnteresseerden dagen op. Een drietal trouwe gebruikers, die tevens verkopers zijn, treedt op voor de nieuwkomers. Zevexlel- len dat ze dankzij HL een flink aantal kilo's verloren hebben. Een geforceerd applausje valt hun. ten deel. Stralend van gespeeld geluk zeggen ze door gebruik van HL bewuster en gezonder te zijn gaan leven. De twee vriendelij ke leidsters voegen daar graag aan toe dat een HL-klant een zoveel mooier, beter mens is ge worden dankzij deze poedertjes en pillen. Afvalshakes Er zijn diverse HL-producten: allereerst formule 1, de af- slankshakes van 81 gulden per blik, dan is er formule 2, de rei- nigings- en darmtabletten, (goed voor de darm vlokken, zegt één van de medewerkers van HL) kosten 33 gulden per 90 capsules. Voor 36 gulden mag formule 3, een potje vitaminen en mineralen mee naar huis worden genomen. De middelen moeten volgens verkopers van HL in combinatie met elkaar ge bruikt worden. En een heel le ven lang. Tegenwoordig is Staps voe dingsdeskundige in Nieuwer- kerk. Ze profileert zich bij po tentiële klanten als iemand die van zeer dichtbij topsporters begeleidt. De sportarts van de Nederlandse Judobond T. Schers vindt het zeer onwaar schijnlijk en afkeurenswaardig als topatleten HL gaan gebrui ken. Schers: „De diëtist van de bond en ik raden gebruik van HL af." Uitgebalanceerd Staps is volgens de sportarts dan ook niet betrokken bij bege leiding van de judoka's van de bond. Dat zij gebruik makend van haar contacten binnen de bond onlangs aan judoka's over HL heeft verteld, noemt Schers 'ongelukkig'.,Als ik dat had ge weten, was ik er heen gegaan, om enige aanvulling op haar voe dingsadviezen te geven. Spor ters verdienen een uitgebalan ceerde voeding. HL biedt die zeker niet", aldus de sportarts. Volgens Staps kent de arts de producten niet. Vijfenzeventig procent van de Nederlandse bevolking heeft volgens Staps gezondheids klachten als gevolg van slechte voeding. Daarmee is de nood zaak van HL-producten volgens haar aangetoond. Op de mee ting worden ziekten genoemd als Crohn en bronchitis. HL zou deze volgens de distributeurs soms kunnen voorkomen. Op vallend is dat die ziekten in het promotiemateriaal niet ge noemd worden. Dat HL geen medicijn is, wordt op de bijeen komst gezegd. Desalniettemin wordt door het noemen van de ziekten, de indruk gewekt dat HL een vergaande positieve in vloed op het lichaam heeft. „Het is een schemergebied", zegt de voorlichter van de inspectie voor de gezondheidszorg. „Ook al zeg je nadrukkelijk dat het geen medicijn is. Je kan niet zo maar een claim léggen op be paalde ziekten." Toezicht Toezicht op de verkoop en kwa liteit van de HL-producten is een taak van de keuringsdienst van waren. Ook die plaatst vraagtekens bij HL. Toch mag HL op de markt. „Zo lang er geen mensen zijn die klachten over het spul hebben, vindt er geen onderzoek naar de be trouwbaarheid van HL plaats", laat de keuringsdienst in Den Haag weten. De grondlegger van HL, Mark Hughes, schopte het van kran tenjongen tot miljonair. Iedere nieuwe klant van HL krijgt dat succesverhaal te horen. Een po tentiële verkoper schuilt im mers in hem of haar. De nieuwe distributeurs gaan dankzij een beloningssysteem zelf op zoek naar gebruikers en verkopers. De kas van de HL-goeroe wordt zo flink gespekt. Geheimzinnig HL kenmerkt zich door geheim zinnigheid. Voorlichters in Ne derland zijn moeilijk te traceren. Het zijn de lokale dis tributeurs die de pr voor het be drijf opknappen, Serieuze Ne derlandse wetenschappelijke onderbouwing over de werking van HL kan niet worden gege ven. Distributeurs schermen met dr. David Katzin, die in de Verenig de Staten in dienst is van HL. In Nederland heeft nog geen enke le arts of diëtist zich gemeld als fanatiek pleitbezorger van HL. Het worclt afgekeurd of hoog stens voor kennisgeving aange nomen dat de patiënt het gebruiken wil. „Zij willen hun eigen markt beschermen en ver diepen zich daarom niet in HL", luidt het weerwoord van de dis tributeurs, als er uit medische hoek kritische geluiden komen. Volgens E. Govers, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten, schuilt in de ge heimzinnigheid van HL het suc ces. „Mond-tot-mond-reclame in de privésfeer is de beste over tuiging." Govers keurt HL af, „Zeker, mensen verliezen er ki lo's door. Maar als je er niet bij mag eten, dan doe je dat ook van een theedieet." Verkopers zeggen dat het met HL goed verdienen is. Wordt er meer dan zesduizend gulden bruto per jaar verdiend, dan moeten deze verkopers inge schreven staan bij de Kamer van Koophandel (KvK). Dit wordt tijdens de presentatie niet ge zegd. „Een middenstandsdiplo ma is vereist als er zo veel met de verkoop van een product wordt verdiend", meldt de KvK in Middelburg. Op geen enkele manier wordt er over het belang van dit diploma tijdens de bij eenkomst in Arneville gespro ken. Staps: „Bij mijn weten heb ben we geen diploma nodig, omdat we niet in een winkel ver kopen." Staps meent dat winstbejag geen reden mag zijn om HL te gaan verkopen. Dat strookt niet met de presentatie in Arneville. Daar zegt zij de laatste maand tienduizend gulden met de ver koop van het spul te hebben ver diend. Dat kunnen anderen ook, want eerder deze avond werd al te verstaan gegeven: „Er is hier in Zeeland een enorme markt." De magere opkomst in Arneville is daar echter geen bewijs voor. Bonus Iedere gebruiker, die zelf ver koopt, krijgt vijfentwintig pro cent korting. De introductie van een nieuwe distributeur levert een bonus op. Een zeer Ameri kaanse wijze van verkoop. Aan een persoon die nadrukkelijk heeft gezegd op eigen initiatief naar Arneville te zijn gekomen, wordt uitgelegd dat hij via in ternet is uitgenodigd door de mevrouw die naast hem zit. De vrouw, die zijn distributeur wordt en dus de bonus incas seert. Staps: Dat doen we zo, omdat onze klanten een goede begeleiding nodig hebben." W. Jautze verkoopt HL in Brou wershaven. „Ik heb ouderdoms- suiker en ben met de shakes ge holpen. Zelf adviseer ik dan ook aan mensen met deze kwaal om HL te gebruiken." Jautze, die de verkoop van HL er naast zijn verfspuiterij bij doet, erkent dat er soms niet al te bonafide verkopers rondlo pen. „Je mag, vind ik, niet zeg gen dat je een ziekte er mee kan voorkomen." Mensen die dat wel doen zijn volgens hem vaak 'meisjes die snel geld willen ver dienen'. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op Walcheren moet een betere verdeling van uitrukposten voor ambulances komen. Bij spoedritten in de drukke zomermaanden kan een ziekenwagen vanuit stand plaats Vlissingen of Middelburg niet altijd binnen de vastgestel de tijd van 15 minuten in het noorden van Walcheren aanko men. Zo duurde het meer dan een half uur voordal het strand van Domburg werd bereikt. Over een nieuwe uitrukpost in de gemeente Veere wordt mo menteel overlegd. Dat bevestigt D. G. Murre, directeur Stich ting Ambulancedienst Walche ren (SAW). In het kwaliteitsver- slag over 1997 van SAW wordt het probleem inzichtelijk ge maakt: een ambulance vanuit Vlissingen of Middelburg heeft in het hoogseizoen 23 minuten nodig om in Oostkapelle aan te komen, in Westkapelle 22 minu ten en bij het strand van Dom burg 33 minuten, „We hebben die gegevens toen afgezet tegenover de tijd die een helikopter nodig heeft. In 1997 hebben we die tien dagen op proef mogen gebruiken. De heli kopter was binnen zes en zeven door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse betrekt 100.000 gulden uit de alge mene reserve om hel over schot aan vakantiedagen van ambtenaren af te kopen. Op enkele afdelingen van het ge meentehuis is het aantal op gespaarde vakantiedagen zo hoog opgelopen dat ze nog onmogelijk opgenomen kun nen worden. In de commissievergadering middelen spraken een aantal leden hun bezorgdheid uit over het forse bedrag dat no dig om de zaak recht te trek ken. G. Kamminga (Progi'essief Hontenisse) had het over een 'stuwmeer' aan verlofdagen. Hij wilde weten of met deze ton het probleem opgelost is. Kamminga: „Vakantiedagen minuten ter plaatse." De heli kopter bleek een efficient mid del tegen de tij dsoverschrij ding. „Maar het bleef bij een proef. Want de SAW krijgt een budget toegewezen en daarmee moeten we het doen. Het gebruik van de helikopter in de zomermaan-1 den, juni, juli, augustus, is he- j laas veel te duur voor ons." Hobbels Murre vult aan dat het er de ko- I mende tijd ook niet beter op zal worden. „Er worden alsmaar meer hobbels en andere ver- keersremmende maatregelen genomen. In de zomer hebben we heel veel last van het verkeer, vooral omdat er steeds meer 30- kilometergebieden komen. Dat leidt tot opstoppingen." Hij noemt het een grote verbete- ring als er op het platteland'van Walcheren één van de vijf am-1 bulances permanent wordt ge stationeerd. „De ideale verde ling zal zijn: twee ambulances in Middelburg, twee in Vlissingen en één in Veere. Veere juicht dit initiatief toe, maar we moeten het nog uitwerken. Het klinkt heel eenvoudig; we komen er ook wel uit, maar we moeten wel voor de beste oplossing, oftewel locatie, kiezen." zijn toch niet bedoeld om uit te betalen en onmisbaar is niemand." Volgens burge meester T. Steenkamp ko men niet alle ambtenaren in aanmerking voor de rege ling. Hij beweert dat de opge lopen hoeveelheid verlofda gen komt door de werkdruk op bij onder andere financiën en door de invoering van de 36-urige werkweek. Een deel van het gemeente- personeel wil de vrije dagen alsnog benutten, een ander gedeelte verkiest uitbeta ling. Hontenisse wil een her haling van het vakantiedagenprobleem op vangen door de verplichte vrije vrijdagmiddag in de zo mermaanden en door ambte naren vanaf volgend jaar nog maar maximaal drie verlof dagen mee te laten nemen naar het jaar daarop. Mark Hughes, grondlegger van het HL-imperium, verdiende mil joenen aan zijn wondermiddeltjes. Werkgeversvoorman M. van Nunen (rechts): „We zullen er als Zeeland voor moeten zorgen dat onze boodschap beter doorkomt in Den Haag." foto Charles Strijd wachten, dus als die tunnel bij Sluiskil er niet komt, dan moet er toch maar weer eens gedacht worden aan een nieuwe westelijk van het kanaal gelegen verbinding om Sas van Gent heen. De Belgen richten zich daar nu ook meer en meer op. Een upgrading van de Kennedylaan, oostelijk van het kanaal, tot autosnelweg is al afge voerd, omdat de Belgen deze weg louter en alleen beschouwen als een ontsluitingsweg" voor de bedrijfster reinen daar. De Expressweg Antwer- pen-Knokke wordt wel omgebouwd tot snelweg en krijgt bij Zelzate-West -via de R4 in zuidelijke richting een goede verbinding met de rest van het Belgische autosnelwegennet. Aan dit soort ontwikkelingen kunnen we niet voorbijgaan", licht Van Nunen toe. Voor hem, als directeur van Cerestar in Sas van Gent, is een goede, snelle ontsluiting van de Kanaalzone over de weg, maar ook via spoor- en water wegen een eerste vereiste. Veel van de producten van zijn fabriek vinden via tankwagens en andere vormen van wegtransport een weg naar de afne mers. Afhankelijkheid Voor de aanvoer is zijn bedrijf in ster ke mate afhankelijk van spoor en wa ter. „De tarwe die we hier verwerken komt hoofdzakelijk uit Noord- Frankrijk en wordt aangevoerd met binnenvaartschepen. De Fransen zijn nu van plan om hun waterwegen in het noorden van het land te verbeteren. Dat komt ons best gelegen. Daarnaast verwachten we dat er meer tarwe zal worden aangevoerd met coasters. Dat betekent overigens dat we onze laad- en losinstallaties ook geschikt moeten maken voor zeeschepen. De mais die we verwerken wordt nu per rail aan gevoerd uit Zuidwest-Frankrijk. Ook daarvoor hebben we recentelijk een eigen los-en laadinstallatie ge bouwd." Volgens Van Nunen wordt in werkge ver skringen bezuiden deWesterschel- de nauwelijks gesproken over de ont wikkeling van de Axelse Vlakte en Autrichepolder. „Dat is op zich be grijpelijk, want kijk ik naar mijn ei gen bedrijf, dan moet ik zeggen dat het belang van de ontwikkeling van dat haventerrein voor Cerestar mo menteel nihil is. Dat geldt ook voor de andere bedrijven in de Kanaalzone. Gaat het om het algemeen belang van de streek dan dan zullen we initiatie ven van de overheden natuurlijk on verwijld steunen." Megaprojecten „Bieden de Zeeuwse havens zich aan als alternatief voor de Maasvlakte dan is dat prima en bovendien goed koper dan weer een nieuwe Maas vlakte, weer een megaproject. De rijksoverheid richt zich mijns inziens teveel op dat soort projecten. De TGV, Schiphol, de Betuwelijn... Terwijl er in alle gevallen veel goedkopere alter natieven voorhanden zijn. We hebben ons als BZW sterk gemaakt voor meer vervoer over water. In dat licht vinden we 10 miljard voor een Betuwelijn te gek voor woorden, zeker omdat ande re goedkopere alternatieven niet meer eens bespreekbaar blijken Voor Van Nunen is het IJzeren Rijn- verhaal van de Antwerpse havensche pen Delwaide, in combinatie met de aanleg van een spoorlijn parallel aan de Expressweg Antwerpen- Zeebrug- ge zo'n alternatief. „Als de Belgen die lijn aanleggen en zorgen voor een fat soenlijke kruising met het kanaal, dan zou zo'n lijn Zeeuws-Vlaandei-en niet slecht xiitkomen. Maar ja, dit soort za ken wordt beklonken door de grote politiek. De invloed die je er vanuit Zeeland op uit kunt oefenen is zeer ge ring. We blijven altijd maar weer dat kleine stukje Nederland. Vertaal je het in macht, dan kom je hooguit aan twee, drie kamerzetels. Daar staat echter tegenover dat we economisch gezien wel heel wat voor stellen. We zijn hier toevallig wel goed voor vier procent van onze nationale expox-t. We zullen er dan ook als regio voor moeten zorgen dat onze bood schap in Den Haag wat beter door komt. Er staan in de streek behoorlijk wat investeringen op stapel. Bij ons, bij Hydro Agx-i Sluiskil, bij Dow en Deltan worden allerlei belangwek kende zaken aangepakt. Met het oog daarop zou het een logische zaak zijn als er wat meer aandacht zou zij n voor onze logistieke problemen. Dat is zon der meer een must"aldus Van Nunen. En dan heeft hij het niet in de eerste plaats over de Westerscheldetunnel. „Die ontsluiting in noordelijke xïch- ting speelt voor de meeste grote be drijven in de Kanaalzone geen rol. Die richten zich meer op het zuiden. Werkgeversvoormaxx M. van Nu nen ziet het al gebeuren. Straks ligt er een Westerscheldetunnel en raast het doorgaand verkeer richting België -bij het ontbreken van een ka naaltunnel bij Sluiskil - in ééix stroom langs de poorten van zijn fabriek. Daar zit hij dus absoluut niet op te wachten. Voor Van Nunen mag bij wijze van spreken vandaag de eerste spa de grond al in. Wordt het echter wachten tot Sint-Juttemis - en daar ziet het ondanks het vele lobbywerk naar uit - dan acht hij het zeer raad zaam dat de gezamenlijke Nederland se overheden (Rijk, provincie en ge meenten) inzetten op een andere oplossing, die overigens sinds jaar en dag ook erg voor de hand ligt: aanslui ting op het Belgische wegennet, wes telijk van het Kanaal Gent-Terneu- zen, op een steenworp afstand van de grens bouwen de Vlamingen hun we gennet immers in snel tempo xiit. „Ik zit hier niet op extra ver-keer te Beursanaliste?i voorspellen de laat ste tijd weinig goeds. Het gaat slecht in Rusland, matigjes in Latijns- Amerika en in het Verre Oosten verke ren de economieën van de Aziatische tijgers in totale staat van ontredde ring. In Europa roepen staatslieden en topmensen van de centrale banken op tot matiging. Het lijkt erop dat de eco nomische alarmfase voor Zeeuws- Vlaanderen niet opgaat. Bedrijven als Dow, Hydro Agri en Cerestar kondig den recentelijk mega-investeringen aaii, die die bedrijven in de toekomst nog nadrukkelijker op de kaart moe ten zetten. De havenontwikkelingen krijgen, met investeringen in Braak manhaven en de Axelse Vlakte, een nieuwe impuls en ook de Westerschel detunnel kan voor de regio veel goeds met zich meebrengen. Met het oog op de laatste ontwikkelingen laat de PZC in een reeks artikelen industriële en bestuurlijke roergangers een blik werpen op de toekomst. Vandaag deel 4: BZW-voorzitter M. van Nunen. door Wout Bareman en Conny van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36