Jacht op reclamebord langs weg Het is de amputatie van het laatste lid PZC PZC Wethouder zet zich in voor verbeteren onveilige fietsroute r< A* Iraanse asielzoeker stopt hongerstaking na vonnis rechtbank zeeland 13 Ook Schouw en-Duiv eland ontkomt niet aan sanering provincie Internet voor Reynaertschool Inbrekers steelt kristal en ivoor Politie bekeurt drankrijders Eerste prijs voor Kunst Eer Politiehond grijpt autodieven Nieuwdorp houdt avond over veiligheid 'L'V'OX. OMZI'L'H §f a dinsdag 1 december 1998 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tot dusverre zijn ze op Schouwen-Duiveland de dans ontsprongen, de bedrijven die reclame voor hun bedrijf maken door reclameborden te plaatsen langs de belangrijkste wegen. Volgend jaar komt daar verandering in. Dan opent de provincie de jacht op de omstre den 'weilandborden'. Ze zijn de provincie een doom in het oog, de soms fors uit de klui ten gewassen reclameuitingen langs de wegen. Op Walcheren zijn er dit jaar 160 weggehaald en 20 aangepast. Dat ging niet zonder slag of stoot. Een cam pinghoudster uit Zoutelande door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Duiveland gaat kijken wat er gedaan kan worden om de route Engelse Ka de, Havenstraat in Zierikzee veiliger te maken voor fietsers. Dat beloofde D. van der Wekken - naast wethouder ook voorzit ter van de bestuurscommissie van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee - maan dagmiddag tijdens de vergade ring van die commissie. Naar schatting zeventig werk nemers van De Zuidhoek - gele gen aan de Havenstraat - fietsen naar hun werk en doen dat via genoemde route. In een notitie gericht aan de bestuurscommis sie constateert Zuidhoek-direc- teur F. C. Dieleman dat er nogal wat mankeert aan die route. De Engelse Kade is erg hobbelig en bovendien slecht verlicht. Hij wil graag dat de gemeente daar iets aan doet. Reactie Collega-wethouder G. J. van de Velde-de Wilde reageerde eer der op de klacht van Dieleman met de opmerking dat de keuze van de fietsende Zuidhoek- werknemers voor de route En- - gelse Kade, Havenstraat een 1 vrijwillige is. Als alternatief noemde Van de Velde-de Wilde de route Julianastraat, 's Heer Lauwendorp-en Deltastraat. I Iets te kort door de bocht, vol- i gens Van der Wekken. „Ik denk 3 dat we dit probleem niet moeten werd door de provincie gesom meerd reclameborden weg te halen. Zij had daar bar weinig zin in, stapte naar de Raad van State en die gaf haar gelijk. Ook landbouworganisatie LTO-Zeeland en de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) verzetten zich tegen wat zij er varen als té strenge regels. Veel boeren gebruiken op eigen land geplaatste borden om hun pro ducten onder de aandacht van passanten te brengen. 'Land- schapsontsierend' vindt de pro vincie, die de provinciale mi lieuverordening als wapen tegen de reclameborden han teert. Door alle protesten tegen de regels neemt de 'schoon maakactie' van de provincie veel meer tijd in beslag dan waannee gerekend was. „Het is een inhaalslag waar we als pro vincie mee bezig zijn", stelt pro vincie-ambtenaar P. Carol. De regels laten volgens hem niets aan duidelijkheid te wensen over. Feitelijk is het heel simpel: réclameborden langs de weg mogen niet, op een paar uitzon deringen na. Carol: „Een aan kondiging van een evenement mag bijvoorbeeld wel. En een boer mag op zijn erf wel een re clamebord plaatsen, mits dat rechtstreeks naar zijn bedrijf verwijst." Borden die verwijzen naar - bijvoorbeeld - een mini- camping kilometers verderop, mogen niet. In bermen langs wegen zijn re clame- en verwijzingsborden taboe. Een uitzondering kan worden gemaakt voor borden die waarschuwen voor weg werkzaamheden en/of omlei dingen. „En een enkele keer voor aankondigingen van eve nementen", zegt voorlichter A van der Wees van Rijkswater staat. Middenweg Het overgrote deel van de (pol derwegen op Schouwen-Dui- veland valt onder de verant woordelijkheid van waterschap Zeeuwse Eilanden. Die zoekt - in samenspraak met de provin cie en Rijkswaterstaat - naar de gulden middenweg voor wat be treft het plaatsen van verwij zingsborden naar bedrijven. In de concept-notitie 'Beweg wijzering bedrijven buitenge bied' pleit het waterschap voor het plaatsen van borden in de zelfde stijl als ANWB-wegwij zers Zo hoopt het waterschap tegemoet te kunnen komen aan de wensen van onder meer boe ren, zonder dat het landschap al te veel geweld wordt aange daan. De notitie moet nog defi nitief vastgesteld worden. onderschatten. Er wordt nu een beetje gemakkelijk aan voorbij gegaan. Mensen zijn nu eenmaal net als water. Ze zoeken de kort ste weg." Hij voegde daar nog aan toe dat met name het ont breken van verlichting op de Engelse Kade een al langer be kend probleem is. „Binnen de gemeente Zierikzee was dit al een punt van zorg." Obstakels Dieleman klaagt in zijn notitie ook over hoe de Havenstraat er bij ligt. Het nabijgelegen car- tingcentrum beschikt niet over voldoende parkeergelegenheid en daardoor komt het volgens hem nogal eens voor dat bezoe kers van het centrum hun auto aan de Havenstraat parkeren. Bovendien zouden er obstakels als containers aan de zijkant van het gebouw zijn geplaatst waardoor vrachtwagens met de Zeelandialoods verderop als be stemming regelmatig noodge dwongen door de (zachte) berm moeten rijden. Tijdens de vergadering maan dagmiddag meldde Dieleman dat de situatie sinds het schrij ven van de notitie aanmerkelijk verbeterd is. „Ik heb het nog nooit zo opgeruimd gezien. Eer der leek het net een vuilnisbelt. Er lagen soms zelfs stukken staal op straat en dat leverde heel gevaarlijke situaties op. Nu is het al een stuk beter." Desal niettemin werd tijdens de ver gaderingbesloten de notitie van Dieleman voor te leggen aan het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. Borden als deze hebben ook op Schouwen-Duiveland hun langst tijd gehad. Volgend jaar opent de provincie de jacht op ongewenste recla meuitingen op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma HULST - De Hulster openbare basisschool De Reynaert heeft een internet-aansluiting gekregen van Sinterklaas De aan leg van de benodigde ISDN-lijnen en apparatuur is bekostigd door een schoonmaakbedrijf uit Hulst. De baas van dat be drijf is de vader van drie leerlingen. Enkele andere basisscho len in Hulst kregen eerder al de beschikking over Internet door de gulheid van een bank. Omdat De Reynaert niet genoeg bancaire relaties met die gulle gever onderhoudt, kwamen ze destijds niet voor internet-aansluitingen in aanmerking. Nu de school alsnog de beschikking krijgt over Internet, zullen de leerlingen snel met de mogelijkheden vertrouwd worden ge maakt. Directeur E. van den Bergen heeft zijn school al aan gemeld voor een aantal intemetopdrachten die door het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland worden bedacht VOGELWAARDE - Een 52-jarige man uit Vogelwaarde ont dekte zondagavond laat dat er tussen zondagmiddag en het moment van thuiskomen was ingebroken in zijn woning aan de Hazelaarstraat. De hele woning bleek te zijn doorzocht. Vermist worden enkele kristallen en ivoren kunstvoorwer pen. SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse politie hield in de nacht van zondag op maandag op verschillende plaatsen in de regio weggebruikers aan die met te veel alcohol op achter het stuur zaten. De eerste drankrijder werd kort na middernacht gesnapt op de Sint-Annastraat in Sluis. Een 45-jarige man uit het Belgi sche Lichtervelde werd in die straat staande gehouden. Een ademanalyse wees uit dat de man net iets meer dan de toege stane waarde alcohol in zijn bloed had. Binnenkort moet hij zich voor de rechter verantwoorden. Dezelfde vlieger ging op voor een 18-jarige automobilist uit Zaamslag, die moest blazen op de Guido Gezellestraat in Ter- neuzen en net iets te veel had genuttigdEen 36-jarige man uit Westdorpe maakte het een stuk bonter. Hij werd op de Oost- poortweg in Sas van Gent gesnapt met ruim driemaal de toe gestane waarde alcohol in zijn bloed. De Westdorpenaar kreeg een rijverbod van negen uur en een dagvaarding. ZIERIKZEE - Het orkest van de koninklijke harmonie Kunst Eer uit Zierikzee heeft de eerste prijs gewonnen tijdens de nationale wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Muziekverenigingen. Het concours werd het afgelo pen weekeinde gehouden in Beuningen. Kunst Eer streek op het nationaal podium de hoogste eer op door een vlekkelo ze uitvoering van de klassieke muziekstukken Telemark Fan tasy en Fantasia Super l'Homme Ai-mé. Het harmonieorkest bestaat uit 56 spelende leden. Omdat de eigen slagwerksectie kampt met een tekort aan muzikanten, werden voor het con cours twee mensen 'geleend' van Sempre Crescendo uit Mid- delharnis Ook werd een bevriende hoornist van De Hoop uit Stellendam ingeschakeld om de waldhoorn melodieën bij Telemark Fantasy volledig tot hun recht te laten komen. OOSTERLAND - De politie op Schouwen-Duiveland heeft in de vroege maandagmorgen (3.40 uur) drie mannen aangehou den op verdenking van diefstal van een personenauto. De drie, in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar zijn afkomstig uit Spijkenisse en Hoogvliet-Rotterdam. Ze konden worden aan gehouden met assistentie van een politiehond. Na aanhou ding zijn ze overgebracht naar diverse politiebureaus in Zee land. De auto werd in Oosterland aangetroffen NIEUWDORP - De gemeente Borsele houdt maandag 7 de cember een veiligheidsavond in Nieuwdorp. Dan wordt een ongeval in scène gezet en zullen hulpverleners van politie, brandweer en GGD een demonstratie geven van hun werkzaamheden als er een on geval is. De veiligheidsavond begint om 19.30 uur en is in en bij het ver enigingsgebouw aan de Herten- weg in Nieuwdorp. Het 'ongeval' zal zich op de kruising Hertenweg/Havenweg te Nieuwdorp voordoen. Om wonenden zij n daar van te voren over ingelicht. Na afloop van de demonstratie zullende hulpverleners in het verenigingsgebouw hun werk wijze toelichten en is er de mo gelijkheid vragen te stellen. J. Griep van Eurogas zal het een en ander vertellen over de vei ligheid van zijn bedrijf. De straathoekwerker geeft in formatie over overige hulpver leners op wie tijdens een cala miteit een beroep kan worden gedaan. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Joop van Loo In de PZC van 28 augustus werd in een artikel onder de kop 'Kantonrechter vonnist in Trouwzaal' melding ge maakt van de verhuizing van het kan tongerecht van het statige herenhuis aan het Havenpark naar de trouwzaal van het voormalige Zierikzeese stad huis. Honderd jaar geleden stond het voortbestaan van de Zierikzeese recht spraak hevig ter discussie. Op 29 november 1898 lezen we in de Zierikzeesche Nieuwsbode onder de ti tel 'Een ramp voor Zierikzee' het eerste van een serie alarmerende berichten over de dreigende opheffing van de Zie rikzeese Arrondissements Rechtbank. De auteur was de Zierikzeese advo- caat/procureur en latere burgemeester van Zierikzee, mr. A F. J. Fokker. Bij de behandeling van de begroting over 1899 van Justitie werd door enkele kamerleden de volgende vraag aan de minister van Justitie, P. W. A Cort van der Linden, voorgelegd: „of nu door het tot stand komen van een tramweg de opheffing van Schouwen-Duiveland uit haar isolement aanstaande was, de tijd niet gekomen was om het arrondis sement Zierikzee in te lijven bij Middel burg of Breda en de rechtbank te Zierik zee op te heffen." Tot ieders verbazing en verontwaardi ging reageerde de minister positief op de gestelde vraag en overwoog samen voeging met Breda. De kostenbespa ring zou dan ten goede kunnen komen aan de uitbreiding van het arrondisse ment Rotterdam. Tot slot deelde de mi nister mee op grond van de eerder ge noemde argumenten de wijziging voor te bereiden. Kortzichtigheid Het pleit leek dus beslecht. Mr. Fokker haalt in zijn artikel fel uit naar de voor standers van de komst van de tramweg. Hij verwijt hen kortzichtigheid bij hun bespiegelingen over de toename der welvaart voor Schouwen-Duiveland bij de komst van een tramverbinding. Bij de 'entrée joyeuse' van de tram zal de eerste rit dienen voor het vervoer van het personeel van de rechtbank. „De tram begint dadelijk aan Zierikzee een aantal harer beste en meest gezetene in woners te onttrekken." Ook wijst hij op de financiële gevolgen voor de gemeente Zierikzee. Acht ar beidsplaatsen zullen verdwijnen. Daardoor zal de gemeente 1280 gulden minder aan hoofdelijke omslag incas seren. Als indirecte nadelen noemt hij de gevolgen voor de huizenmarkt, am bachtslieden, middenstanders en lief dadigheidsinstellingen. Het einde is dat rijkste inwoners de stad zullen verlaten en dat Zierikzee aan Veere gelijk wordt, een verarmde stad met een zeer hoge jw sÉÉl Het Havenpark, waaraan het kantongerecht was gevestigd. De Zierikzeese advocaat-procureur en latere burgemeester van Zierikzee. mr. A F. J. Fokker. hoofdelijke omslag. Het vertrek van de rechtbank betekent een regelrechte ramp voor arm en rijk, aldus mr. Fok ker. Vervolgens noemt hij een groot aantal nadelen van samenvoeging met Breda of Middelburg. De problemen met het vervoer per tram richting Breda en per boot richting Middelburg vindt hij on overkomelijk. Om maar niet te spreken van het verschil in landsaard tussen Zeeland en Brabant. Een samenvoe ging van Schouwen en Flakkee ziet hij evenmin zitten. Noord-Beveland bij Zierikzee voegen kan zijns inziens tot een bezuiniging leiden. Hetzelfde geldt voor een samenvoeging van Steenbergen met Zierikzee. Het laatste is mogelijk, gezien de mogelijk heden van de tramweg naar Steenber gen. Deze oplossingen kunnen de teloor gang van Zierikzee voorkomen en de rechtspraak ten goede komen. In zijn derde en laatste aflevering van zijn ar tikel noemt Mr Fokker een aantal mo gelijkheden om „onze bedreigde stad te verdedigen." Op de eerste plaats stelt hij voor een commissie van wijze mannen te benoe men, mannen die bekend zijn met het arrondissement en die goed in staat zijn hun gedachten om te zetten in woorden. Hij stelt de volgende personen voor: mr. J. P. Cau, president van de recht bank. de heer Leegemaat als vertegen woordiger van de gemeenten in Duive- land, de heer Van Buuren. burgemees ter van Brouwershaven, als vertegen woordiger van de gemeenten in Schou wen en M. J. A Bolle, 'die als tramman zeker bereid zal zijn mede te werken het onheil af te wenden, dat de tram ons brengen zal. Aller medewerking is no dig, het is in belang van stad en eiland, dat deze catastrofe wordt gekeerd'. Inwoners van Zierikzee! Gedenkt Veere en Brouwershaven Inwoners van Schouwen-Duiveland! Gedenkt 't Friesche platteland! Aldus de waarschuwing van Mr. Fok ker In de raadsvergadering van 3 de cember 1898 komt de dreigende slui ting van de rechtbank uitvoerig aan de orde. In een rekest aan Hare Majesteit de koningin wordt uiting gegeven aan de grote verontwaardiging van bestuur en inwoners. Een afschrift wordt onder meer verzonden aan J. J. van Kerkwijck. afgevaardigde voor het kiesdistrict Zierikzee en voorvechter van de tramweg. Hij wordt verzocht zijn invloed aan te wenden. Door de val van het liberale hervor mingskabinet Pierson in 1901 ver dwijnt de gevreesde sluiting in de ijs kast. Het zou tot 1923 duren eer de kwestie opnieuw aan de orde kwam. Op 19 februrari werd de wetswijziging in gediend. Mr. Fokker reageerde onmid dellijk. Mr. G. Boon, lid van de Tweede Kamer en tegenstander, hield een lezing in de Concertzaal voor de afdeling Zie rikzee van de Vrijheidsbond. Niets mocht echter meer baten. Op 23 april werd de wet door de Tweede Kamer aangenomen. Op 22 augustus vond de laatste zitting plaats. Verschillende autoriteiten spra ken een grafrede uit. De president mr. S. Triezcnberg verweet de overheid dit laatste offer van Zierikzee en Schou wen-Duiveland te vragen. ..Het is het laatste wat Zierikzee kan offeren, het is de amputatie van het laatste lid, waar door het gedoemd is geheel afstand te doen van een roemrijk verleden. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De vijftigjarige Iraanse asielzoeker uit het asielzoekerscentrum (AZC) Burgh-Haamstede heeft zijn hongerstaking beëindigd. Naar maandag pas bekend is ge worden, heeft de man zijn pro testactie twee weken geleden opgegeven, toen de rechtbank tot de slotsom kwam dat de overheid zijn asielaanvraag te recht heeft afgewezen en er geen grond bestaat om hem een ver blijfstatus toe te kennen. Vol gens plaatsvervangend AZC- directeur D. Teerds is de ge zondheidssituatie van de Irani ër 'redelijk'. Onduidelijk is of de man, zijn vrouw en hun twee kinderen nu op korte termijn het land moe ten verlaten. Hij liet gisteren weten psychisch niet in staat te zijn om commentaar te geven op het verloop van zijn protestac tie. Hem rest voorlopig opnieuw weinig anders dan afwachten wat er met hem gebeurt. Ook de directie van het centrum en de Stichting Vluchtelingenwerk onthouden zich van inhoudelijk mededelingen over de kwestie, omwille van de privacy. Onzekerheid De vijftigjarige Mohammed be gon zijn actie op 15 oktober om een 'menswaardiger bestaan' af te dwongen. Zijn protest was vooral gericht tegen het feit dat hij toen al ruim vier jaar in onzekerheid over zijn toekomst in het AZC had doorgebracht Zijn gezin voeg de zich twee jaar geleden bij hem. De Iraniër posteerde zich op een matras in de centrale hal van het cehtrum en weigerde vanaf dat moment voedsel Volgens plaatsvervangend di recteur Teerds heeft de man de hongerstaking fysiek redelijk goed doorstaan Hij is voortdu rend begeleid door het medisch team van het asielzoekerscen trum. De Stichting Vluchtelingen werk in Burgh-Haamstede heeft de hongerstaking nimmer goedgekeurd, benadrukte coör dinatrice R Op 't Hof gisteren. „Wij hebben er wel begrip voor dat mensen naar dit sqort wan hoopsdaden grijpen, als mensen heel lang moeten wachten op enige duidelijkheid over hun verdere toekomst. Maar het middel waarmee ze enige pres sie denken te kunnen uitoefe nen, ondersteunen wij niet, om dat een hongerstaking hoe dan ook slecht is voor iemand. Wat wij wel doen, is de mensen mo rele steun verlenen en bijstaan in de juridische procedures. Uitspraak Mohammed kreeg geruimte tijd geleden al te horen dat de over heid zijn asielaanvraag had af gewezen. De beschikking moest echter nog worden getoetst door een onafhankelijke rechter. De zaak diende kort voordat de Ira niër in hongerstaking ging. In middels heeft de rechtbank uit spraak gedaan en bepaald dat er onvoldoende grond is om de man een verblijfsstatus te ge ven. In juli greep ook de 38-jarige echtgenote van Mohammed naar het hongerwapen. Zij pro testeerde daarmee vooral tegen het feit dat ze 'in een democra tisch land als Nederland op nieuw veroordeeld lijkt tot het leven in een gevangenis of kamp'. De vrouw stopte haar actie twintig dagen later onder de uitdrukkelijke toezegging van de Immigratie en Naturali satiedienst (IND) dat er zo snel mogelijk duidelijkheid zou ko men over haar toekomst. MIDDELBURG Sluiting studiezaal archief - De studiezaal van het gemeente archief van Middelburg is maandag 7 december gesloten. De sluiting houdt verband met een voorlichtingsbijeenkomst voor het personeel van het nieu we Zeeuws Archief Het nieuwe archief is een fusie tussen de gemeente-archieven van Veere en Middelburg en het Rijksarchief De nieuwe instelling wordt ge huisvest in de oude rechtbank aan het Hofplein. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29