Aan Herbalife zit een bijsmaakje Kerstkaart PZC Kerstmarkt op imkerij Poppendamme Woningen in plan Duizendblad Goes zijn veelgevraagd zeeland 14 Dubieuze voedingsadviezenen geheimzinnige promotie in privé-sfeer Onduidelijkheid over Auvergnepolder blijft D66 wil referendum over verkeer Krukweg LA VACA Asielzoeker uit Iran stopt hongerstaking Schouwen-Duiveland moet weilandborden verwijderen dinsdag 1 december 1998 door Arjan van Westen VLISSINGEN - Het Amerikaanse be drijf Herbalife (HL) biedt een oplos sing voor twee problemen: vetzucht en geldgebrek. Met een geraffineerde marketingstrategie slijt het wereld wijd afslankproducten en vitaminen- pillen. De verkoop van deze waar geschiedt ook in Zeeland door lokale distributeurs. Artsen en diëtisten vin den het een zorgelijke ontwikkeling, dat leken zich op de voedingsadviesmarkt begeven. Er wordt - om maar zo veel mogelijk te verkopen - een geneeskundige werking van de producten gesuggereerd. In ho tel Arneville in Middelburg zijn maan delijks HL-bijeenkomsten. In een zaaltje op de eerste verdieping van Arneville zijn aan het begin van de avond twee dames bezig HL-produc- ten uit te stallen. Eén ervan is Anita Staps, ex-wereldkampioene judo, en dat laat ze nieuwe klanten weten ook. Hoe mooi ze de potjes, doosjes en het pr-tennisracket ook etaleren, slechts een handjevol mensen zal het resultaat bewonderen. Twee nieuwe geïnteres seerden dagen op. Een drietal trouwe gebruikers, die tevens verkopers zijn, treedt op voorde nieuwkomers. Zever tellen dat ze dankzij HL een flink aantal kilo's verloren hebben. Een ge forceerd applausje valt hun ten deel. Stralend van gespeeld geluk zeggen ze door gebruik van HL bewuster en ge zonder te zijn gaan leven. De twee vriendelijke leidsters voegen daar graag aan toe dat een HL-klant een zo veel mooier, beter mens is geworden dankzij deze poedertjes en pillen. Afvalshakes Er zijn diverse HL-producten: aller eerst formule 1, de afslankshakes van 81 gulden per blik, dan is er formule 2, de reinigings- en darm tabletten, (goed voor de darmvlokken, zegt één van de medewerkers van HL) kosten 33 gul den per 90 capsules. Voor 36 gulden mag formule 3, een potje vitaminen en mineralen mee naar huis worden geno men. De middelen moeten volgens ver kopers van HL in combinatie met elkaar gebruikt worden. En een heel le ven lang. Tegenwoordig is Staps voedingsdes kundige in Nieuwerkerk. Ze profileert zich bij potentiële klanten als iemand die van zeer dichtbij topsporters bege leidt. De sportarts van de Nederlandse Judobond T. Schers vindt het zeer on waarschijnlijk en afkeurenswaardig als topatleten HL gaan gebruiken. Schers: ,,De diëtist van de bond en ik raden gebruik van HL af. IRfii Formule 2 bocètoi to 1$ s,*?* Woutf. !26g iSOlablrt» Mark Hughes, grondlegger van het HL- imperium, verdiende miljoenen aan zijn wondermiddeltjes. Uitgebalanceerd Staps is volgens de sportarts dan ook niet betrokken bij begeleiding van de judoka's van de bond. Dat zij gebruik makend van haar contacten binnen de bond onlangs aan judoka's over HL heeft verteld, noemt Schers 'ongeluk kig'. ,,Als ik dat had geweten, was ik er heen gegaan om enige aanvulling op haar voedingsadviezen te geven. Spor ters verdienen een uitgebalanceerde voedi ng. HL biedt die zeker niet"aldus de sportarts. Volgens Staps kent de arts de producten niet. Vijfenzeventig procent van de Neder landse bevolking heeft volgens Staps gezondheidsklachten als gevolg van slechte voeding. Daarmee is de nood zaak van HL-producten volgens haar aangetoond. Op de meeting worden ziekten genoemd als Crohn en bronchi tis. HL zou deze volgens de distribu teurs soms kunnen voorkomen. Opvallend is dat die ziekten in het pro motiemateriaal niet genoemd worden. Dat HL geen medicijn is, wordt op de bijeenkomst gezegd. Desalniettemin wordt door het noemen van de ziekten, de indruk gewekt dat HL een vergaan de positieve invloed op het lichaam heeft. ,,Het is een schemergebied", zegt de voorlichter van de inspectie voor de gezondheidszorg. „Ook al zeg je na drukkelijk dat het geen medicijn is. Je kan niet zomaar een claim leggen op bepaalde ziekten." Toezicht op de verkoop en kwaliteit Een goed figuur moet uit deze potjes komen. van de HL-producten is een taak van de keuringsdienst van waren. Ook die plaatst vraagtekens bij HL. Toch mag HL op de markt. „Zo lang er geen men sen zijn die klachten over het spul heb ben, vindt er geen onderzoek naar de betrouwbaarheid van HL plaats", laat de keuringsdienst in Den Haag weten. De grondlegger van HL, Mark Hughes, schopte het van krantenjongen tot mil jonair. Iedere nieuwe klant van HL krijgt dat succesverhaal te horen. Een potentiële verkoper schuilt immers in hem of haar. De nieuwe distributeurs gaan dankzij een beloningssysteem zelf op zoek naar gebruikers en verko pers. De kas vandeHL-goeroewordtzo flink gespekt. HL kenmerkt zich door geheimzinnig heid. Voorlichtersin Nederland zijn moeilijk te traceren. Het zijn de lokale distributeurs die de pr voor het bedrijf opknappen. Serieuze Nederlandse we tenschappelijke onderbouwing over de werking va n HL kan niet worden gege ven. Distributeurs schermen met dr. David Katzin, die in de Verenigde Sta ten in dienst is van HL. In Nederland heeft nog geen enkele arts of diëtist zich gemeld als fanatiek pleitbezorger van HL. Het wordt afgekeurd of hoog stens voor kennisgeving aangenomen dat de patiënt het gebruiken wil. „Zij willen hun eigen markt beschermen en verdiepen zich daarom niet in HL", luidt het weerwoord van de distribu teurs, als er uit medische hoek kritische geluiden komen. Volgens E. Govers, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten, schuilt in de geheimzinnigheid van HL het succes. „Mond-tot-morïd-reclame in de privésfeer is de beste overtui ging." Govers keurt HL af, „Zeker, mensen verliezen er kilo's door. Maal ais je er niet bij mag eten, dan doe je dat ook van een theedieet." Verkopers zeggen dat het met HL goed verdienen is. Wordt er meer dan zesdui zend gulden bruto per jaar verdiend, dan moeten deze verkopers ingeschre ven staan bij de Kamer van Koophan del (KvK). Dit wordt tijdens de presentatie niet gezegd. „Een midden standsdiploma is vereist als er zo veel met de verkoop van een product wordt verdiend", meldt de KvK in Middel burg. Op geen enkele manier wordt er over het belang van dit diploma tijdens de bij eenkomst in Arneville gesproken Staps: „Bij mijn weten hebben we geen diploma nodig, omdat we niet in een winkel verkopen." Staps meent dat winstbejag geen reden mag zijn om HL te gaan verkopen. Dat strookt niet met de presentatie in Arne ville. Daar zegt zij de laatste maand tienduizend gulden met de verkoop van het spul te hebben verdiend. Dat kun doorEsme Soesman THOLEN - Het gesprek dat maandag gevoerd is tussen vertegenwoordigers van de gemeenten Tholen en Bergen op Zoom over de ontwikke lingen in de Auvergnepolder heeft geen nieuwe informatie opgeleverd. Zo bleek 's avonds bij de vergadering van de commissie gemeente lijke ontwikkeling van Tho len, tot grote teleurstelling van de fracties WD, D66 en PvdA „Bergen op Zoom is nog steeds bezig met de haal baarheidsstudie", vatte wet houder W. C. van Kempen de uilkomst van het gevoerde overleg summier samen. Verschillende fractieverte genwoordigers probeerden meer informatie los te peute ren. Zo vroeg E. Frigge-Ho- gesteeger (WD) of de plan nen voor de ontwikkeling van een bedrijventerrein te genover Tholen-stad wel licht kleinschaliger gaan uit pakken dan oorspronkelijk gepland. Een vraag waarop Van Kempen het antwoord schuldig moest blijven. Het zelfde gold voor het verzoek van M. A J. van der Linde (PvdA) om meer duidelijk heid te scheppen over het tijdstip wanneer wel infor matie kan worden verwacht. Het uitblijven van antwoord frustreerde ook J. van den Donker (D66): „Want er bo venop zitten is wel leuk. Maar wij weten helemaal niets." Veiligheid De wethouder gaf wel aan de punten die in een voorgaande vergadering door de raads fracties zijn aangedragen - zoals de vraag om maskeren de beplanting en aandacht voor de veiligheid van de Tholenseweg - op tafel in Bergen op Zoom te hebben neergelegd. „Maar pas als het haalbaar heidsonderzoek is afgerond, weten wij meer." foto's uitfolder Herbalife nen anderen ook, want eerder deze avond werd al te verstaan gegeven: „Er is hier in Zeeland een enorme markt." De magere opkomst in Arneville is daar echter geen bewijs voor. Bonus Iedere gebruiker, die zelf verkoopt, krijgt vijfentwintig procent korting. De introductie van een nieuwe distri buteur levert een bonus op. Een zeer Amerikaanse wijze van verkoop. Aan een persoon die nadrukkelijk heeft ge zegd op eigen initiatief naar Arneville te zijn gekomen, wordt uitgelegd dat hij via internet is uitgenodigd door de mevrouw die naast hem zit. De vrouw, die zijn distributeur wordt en dus de bonus incasseert. Staps: Dat doen we zo, omdat onze klanten een goede bege leiding nodig hebben." W. Jautze verkoopt HL in Brouwersha ven. „Ik heb ouderdomssuiker en ben met de shakes geholpen. Zelf adviseer ik dan ook aan mensen met deze kwaal om HL te gebruiken." Jautze, die de verkoop van HL er naast zijn verfspuiterij bij doet, erkent dat er soms niet al te bonafide verkopers rondlopen. „Je mag, vind ik, niet zeg gen datje een ziekte er mee kan voorko men. Mensen die dat wel doen zi j n vol gens hem vaak 'meisjes die snel geld willen verdienen'. door René Schrier WILHELMINADORP - Als het aan D66 in de Goese gemeente raad ligt mag iedere inwoner van die gemeente zich bij de Statenverkiezingen volgend voorjaar, uitspreken over een oplossing voor de verkeerspro blematiek op de Krukweg langs het Goese Meer. Iedereen heeft er toch een mening over, laat ze die dan maar geven ook, was de suggestie van het D66-raadslid J. M. Jansen maandagavond in een vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening, finan ciën en onderwijs. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA, ruimtelijke ordening) vond zo'n enquête of referendum geen goed plan. Hij erkende dat veel mensen een mening over de ver keersproblemen in dat gebied hebben. Maar het plan van D66 uitvoeren, zou betekenen dat ook inwoners van Goes-zuid, 's- Heer Hendrikskinderen, 's-Heer Arendskerke of zelfs Oud-Sab- binge moeten nadenken over de Krukweg. Hij vroeg zich of dat wel de weg was die bewandeld moet worden om tot een oplos sing te komen. Daar komt volgens de wethou der bij dat de problematiek niet eenvoudig is. Maatregelen op de Krukweg hebben tot in de wijde omgeving gevolgen. Die gevol gen gaan vaak verder dan de mensen die zich daar momen teel druk over maken, zich reali seren. Hij raakte nog enigszins opge wonden toen Jansen suggereer de dat in het Goese Meer wordt beweerd dat 't Hart zich niet erg inzet om tot. een oplossing van het probleem te komen, omdat in die nieuwe wijk weinig kie zers voor zijn partij wonen, 't Hart: „Deze gedachte werp ik verre van mij." De wethouder constateerde dat dat gegeven niet relevant was en toonde zich verheugd dat Jansen zich van die suggestie distantieerde. Wie stuurt ons de leukste zelfgemaakte Ga aan de slag en knip, plak, vouw, brei of timmer de leukste en origineelste kerstkaart in elkaar en stuur hem naar: La Vaca Kreatief Herenstraat 4 4331 JT Middelburg Hoofdprijs: waardebon van FL. 250,- 10 keer troostprijs van FL. 25,- Natuurlijk stuur je je kaart op voor kerst en in januari maken we de winnaars bekend Kreatief doorAb van derSluis VLISSINGEN - Burgemeester A C de Bruijn van Veere heeft maandagmid dag de Christmas Fair in imkerij Pop pendamme geopend. Zij opende boven dien de tentoonstellingen Muizen en Ratten, Natuur in de Duinen, Ouwe Zakken en Landschappen en Bloemen. De Christmas Fair duurt tot en met 24 december. Daarna schakelt de imkerij voor de kinderen over naar een Winter feest, waar poppentheater Parabel da gelijks om half twee en om drie uur een voorstelling geeft. De grote schuur van de imkerij is omge toverd tot een sfeervolle kerstmarkt. Uiteraard zijn er allerlei kerstspullen te koop, maar daarnaast is ook te zien hoe ambachtslieden hunprodukten maken. Hun werk heeft iets met kerst te maken. Zij vervaardigen onder meer kaarsen, kaarten, kandelaars, kerstdecoraties en muziek. Muizen en ratten Wie de fair bezoekt, moet langs de ten toonstelling Muizen en Ratten. De ex positie geeft een beeld hoe er vroeger op het platteland, maar ook in de steden strijd is gevoerd tegen dit (on)gediérte. De imkerij toont ouderwetse vallen uit de wereld, maar laat ook staaltjes van huisvlijt te zien. Bezienswaardig in dat verband is een emmer, waarop een deegrol ligt. Rond om de deegrol is een aantal plakjes spek bevestigd. Als de muis het vlees wilde pakken, draaide de deegrol waarna de muis verdronk. BURGH-HAAMSTEDE - De vijftigjarige Iraanse asielzoeker uit het asielzoekerscentrum (AZC) Burgh-Haamstede heeft zijn hongerstaking beëindigd. Naar maandag pas bekend is ge worden. heeft de man zijn pro testactie twee weken geleden opgegeven, toen de rechtbank tot de slotsom kwam dat de overheid zijn asielaanvraag te recht heeft afgewezen en er geen grond bestaat om hem een ver blijfstatus toe te kennen. Vol gens plaatsvervangend AZC- directeur D. Teerds is de ge zondheidssituatie van de Irani ër 'redelijk'. Onduidelijk is of de man, zijn vrouw en hun twee kinderen nu op korte termijn het land moe ten verlaten. Hen rest voorlopig opnieuw weinig anders dan af wachten wat er met hen ge beurt. De vijftigjarige Mohammed be gon zijn actie op 15 oktober om een 'menswaardiger bestaan' af te dwingen. Zijn protest was vooral gericht tegen het feit dat hij toen al ruim vier jaar in onze kerheid over zijn toekomst in het AZC had doorgebracht. Zijn gezin voegde zich twee jaar ge leden bij hem. De Iraniër pos teerde zich op een matras in de centrale hal van het centrum en weigerde vanaf dat moment voedsel. Mohammed kreeg geruimte tijd geleden al te horen dat de over heid zijn asielaanvraag had af gewezen. De beschikking moest echter nog worden getoetst door een onafhankelijke rechter. De zaak diende kort voordat de Ira niër in hongerstaking ging. In middels heeft de rechtbank uit spraak gedaan en bepaald dat er onvoldoende grond is om de man een verblijfsstatus te ge ven. Cederhof haalt bijna 8300 op voor actie Mitch MIDDELBURG - De Middel burgse basisschool Cederhof heeft de afgelopen weken 8299,45 bijeengebracht voor de slachtoffers van de orkaan Mitch. Een sponsorloop en het verza melen van buitenlandse munten zorgden voor dit bedrag, dat in middels is overgemaakt op het speciale gironummer 800800. De school heeft tevens het Mid delburgse college van burge meester en wethouders gevraagd ook een bijdrage te le veren aan de actie Mitch. De grote schuur van imkerij Poppendamme in Veere is omgetoverd tot een sfeervolle kerstmarkt. foto Ruben Oreel door Esme Soesman GOES - Het gaat hard met de verkoop van woningen die ge bouwd gaan worden in plan Duizendblad in de Goese wijk Nieuw West. Van de eerste fase, die 39 woningen omvat, zijn er al 32 verkocht. De eerste wonin gen worden naar verwachting begin 2000 opgeleverd. Gebouwd wordt er overigens nog niet. Op dit moment werkt Bouwcombinatie Nieuw West aanhet bouwrijp maken van het gebied, Volgens verkoopleider J. Sonke heeft het natte weer van de afgelopen tijd tot op he den slechts een kleine week ver traging tot gevolg gehad. „Eind januari is het bouwrijp maken gereed. In de loop van februa ri/maart beginnen we denk ik met het bouwen van woningen", blikt Sonke vooruit. De tweede fase wordt volgens de huidige planning ingezet in mei. In totaal zullen 7 9 woningen een plaatsje in Duizendblad krij gen, verschillende typen en prijsklassen door elkaar. De wijk wordt een combinatie van rijtjeswoningen, split levelwo- ningen, een enkele vrijstaande en een serie twee-onder-êén- kapwoningen. De prijzen lopen uiteen van zo'n 240.000 tot 470.000 gulden. De twee-onder één-kap woningen - in totaal zijn er twintig exemplaren van dit type beschikbaar - zijn vanaf 360.000 gulden verkrijgbaar. Sonke: „Waarschijnlijk start rond de jaarwisseling de ver koop van de tweede fase." Nieuwdorp houdt avond over veiligheid NIEUWDORP - De gemeente Borsele houdt maandag 7 de cember een veiligheidsavond in Nieuwdorp. Dan wordt een on geval in scène gezet en zullen hulpverleners van politie, brandweer en GGD een demon stratie geven van hun werk zaamheden als er een ongeval is. De veiligheidsavond begint om 19.30 uur en is in en bij het ver enigingsgebouw aan de Herten- weg in Nieuwdorp. Het 'ongeval' zal zich op de kruising Hertenweg/Havenweg te Nieuwdorp voordoen. Na af loop van de demonstratie zul lende hulpverleners in het ver enigingsgebouw hun werkwijze toelichten en is er de mogelijk heid vragen te stellen. De straathoekwerker geeft infor matie over overige hulpverle ners op wie bij een calamiteit een beroep kan worden gedaan. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tot dusverre zijn ze op Schouwen-Duiveland de dans ontsprongen, de bedrijven die reclame voor hun bedrijf maken door reclameborden te plaatsen langs de belangrijkste wegen. Volgend jaar komt daar verandering in. Dan opent de provincie de jacht op de omstre den 'weilandborden'. Ze zijn de provincie een doom in het oog, reclameuitingen langs de wegen. Op Walcheren zijn er dit jaar 160 weggehaald en 20 aangepast. Dat ging niet zonder slag of stoot. Een campinghoud ster uit Zoutelande werd door de provincie gesommeerd recla meborden weg te halen. Zij stapte naar de Raad van State en die gaf haar gelijk. Ook landbouworganisatie LTO-Zeeland en de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo) verzetten zich tegen wat zij er varen als té strenge regels. Veel boeren gebruiken op eigen land geplaatste borden om hun pro ducten onder de aandacht van passanten te brengen. 'Land- schapsontsierend' vindt de pro vincie, die de provinciale mi lieuverordening als wapen tegen de reclameborden han teert. De regels laten volgens provincieambtenaar P. Carol niets aan duidelijkheid te wen sen over. Feitelijk is het heel simpel: reclameborden langs de weg mogen niet, op een paar uit zonderingen na. Carol: „Een aankondiging van een evene ment mag wel. En een boer mag op zijn erf wel een reclamebord plaatsen, mits dat rechtstreeks naar zijn bedrijf verwijst." In bermen zijn reclame- en ver wijzingsborden taboe. Een uit zondering is mogelijk voor bor den die waarschuwen voor wegwerkzaamheden en/of om leidingen. „En een enkele keer voor aankondigingen van eve nementen", zegt voorlichter A van der Wees van Rijkswater staat. De meeste wegen op Schouwen- Duiveland vallen onder de ver antwoordelijkheid van het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Dat zoekt met de provincie en Rijkswaterstaat naar de gulden middenweg voor het plaatsen van verwijzingsborden naar be drijven. In de concept-notitie 'Beweg wijzering bedrijven buitenge bied' pleit het waterschap voor het plaatsen van borden in de zelfde stijl als ANWB-wegwij- zers. Zo hoopt het waterschap tegemoet te kunnen komen aan de wensen van onder meer boe ren, zonder dat het landschap al te veel geweld wordt aange daan. De notitie moet nog defi nitief vastgesteld worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14