Uitstel besluit over Pinochet Zeker honderd doden bij treinramp in India Van den Broek ontkent verspillen geld centrales PKK saboteert oliepijpleiding Irak-Turkije Excuus Japan aan China blijft ongetekend Warm Iers onthaal voor Blair GOES buitenland Tipgeld moord op Starovoitova Turkse ex-premier vrijgesproken Onderzoek prijzen vliegtuigen Hun Sen premier Cambodja Duitsland klaagt Gestapo-lid aan Britse minister wil extra bedenktijd over uitlevering ex-dictator Macedonië staat komst interventiemacht toe Klopjacht op oud-president van Zimbabwe vrijdag 27 november 1998 MOSKOU - Een van de belangrijkste banken van Rusland heeft bijna twee ton uitgeloofd voor informatie die leidt tot de arrestatie van de moordenaars van het liberale parlementslid Galina Starovoitova. Zij werd vrijdagavond in het trapportaal van haar woning in Sint-Petersburg vermoord door onbekenden. De misdaad shockeerde zowel in binnen- als buitenland. Daarom is het volgens de president Fridman van de Alia-bank noodzakelijk dat deze bestraft wordt. De minister van Binnenlandse Zaken Stepasjin onderstreep te gisteren dat het inmiddels gestarte onderzoek de mogelijk heid van een politiek complot serieus neemt. AFP ANKARA - Eenrechtbank in Ankara heeft gisteren de Turkse ex-premier Ne?mettin Erbakan vrijgesproken van belediging van het Grondwettelijk Hof. Het hof verbood in januari Erbakans Refah-partijomdat die een centrum zou zijn van fundamentalistische activiteiten. De 72-jarige politicus kwalificeerde dit besluit als 'justitiële moord op basis van krantenknipsels'. Hij opperde dat de rech ters wellicht hadden gedobbeld om tot een oordeel te komen. Het hof vatte dit op als minachting voor justitie. Erbakan was premier van juni 1996 tot juni 1997. Er lopen nog twee juridische onderzoeken tegen hem, voor pogingen om het constitutionele systeem omver te werpen en voor aan zetten tot rassenhaat. AFP WASHINGTON - Amerikaanse autoriteiten gaan het prijsbe leid onderzoeken van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing en zijn Europese branchegenoot Airbus. De Ameri kaanse federale handelscommissie, die het onderzoek leidt, is vooral geïnteresseerd in de recente prijsverhogingen in de ca talogussen van beide concerns. Dat meldde het Britse financiële dagblad Financial Times gisteren. Airbus zei in een eerste reactie dat er geen prijsaf spraken bestaan met Boeing. De twee vliegtuigbouwers ver hoogden in september kort na elkaar hun prijzen. De Amerikaanse autoriteiten zijn verontrust geraakt door uitspraken van topfunctionarissen van Boeing en Airbus dat zij niet meerpuur op prijsbeleid willen concurreren. ANP PHNOM PEPIN - De Cambodjaanse koning Norodom Siha nouk heeft Hun Sen officieel tot premier van Cambodja be noemd. Deze formaliteit opent de weg naar een coalitie tussen Hun Sen en prins Ranariddh, de zoon van de koning die woensdag werd gekozen tot nieuwe voorzitter van het parle ment. De politieke rivalen Ranariddh en Hun Sen sloten twee weken geleden een akkoord over een coalitieregering. De partij van Hun Sen behaalde bij de verkiezingen in juli onvoldoende ze tels om zelf een regering te vormen. AFP STUTTGART - De Duitse justitie heeft gisteren een 79-jarige man aangeklaagd wegens vijfhonderd moorden en betrok kenheidbij de moord op 17.000 Polen enOekraïners tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Duitse j ustitie onderzoekt nog of de man de dood kan wor den aangerekend van 45.000 andere nazi-slachtoffers in de Poolse stad Lublin en Lvov, dat nu in Oekraïne ligt. De man, die bij de Gestapo in Lvov werkte, wordt beschul digd van hulp bij en het ophitsen tot 17.000 moorden in 1942 en 1943Hij heeft toegegeven dat hij in een concentratiekamp vijfhonderd mensen heeft doodgeschoten. RTR/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Straw, wil een week extra be denktijd over de mogelijke uit levering van de Chileense ex- dictator Pinochet. De bewinds man had uiterlijk komende woensdag de knoop moeten doorhakken over het starten van de noodzakelijke procedu res. Hij vroeg gisteren justitie toestemming voor verlenging" tot 9 december om alle aspecten te kunnen overwegen. Straw staat voor een groot di lemma. Wat de bewindsman ook besluit, het zal altijd verkeerd uitpakken, stellen waarnemers. Als de minister verdere proce dures afwijst, kan Pinochet als vrij man naar huis. Voorstan ders van vervolging zullen dan zeggen dat Londen een crimi neel laat lopen. Bij een uitleve ring van de ex-dictator moeten de Britten rekening houden met furieuze reacties uit Chili. Het Zuid-Amerikaanse land oe fent druk uit op Londen om de oud-generaal en senator vrij te laten. President Frei stuurde zijn minister van Buitenlandse Zaken, Insulza, naar Londen en Madrid om uitlevering en een proces te voorkomen. Spanje wil de ex-dictator be rechten voor misdrijven tijdens zijn regime, waar ook Spanj aar den slachtoffer van waren. Vol gens bronnen bij de Spaanse justitie zijn bij het hoogge rechtshof de voorbereidingen voor een officiële aanklacht we gens volkerenmoord in volle gang. Naar verwachting klaagt rechter Garzón de ex-juntalei der binnenkort aan. De Spaanse justitie vroeg Zwit serland gisteren om tegoeden van Pinochet op Zwitserse ban ken op te sporen en eventuele re keningen te bevriezen. Maar lang niet iedereen in Spanje is onverdeeld gelukkig met de uit spraak van de Law Lords. Zo maken Spaanse bedrijven met investeringen in Chili zich ern stig zorgen over de toenemende spanningen tussen beide landen als gevolg van het uitleverings verzoek door Garzón. Spanje heeft zeer grote econo mische belangen in Chili. Vorig jaar investeerde het Spaanse bedrijfsleven voor zo'n vijf mil jard gulden in dit Zuid-Ameri kaanse land. Dat is veertien pro cent van alle buitenlandse investeringen die Spanje jaar lijks doet. De belangrijkste in vesteringen liggen op het vlak van de telecommunicatie, de energievoorziening, het bank wezen en de onroerend goed sec tor. Spaanse bankiers zijn al bij de aanhouding van Pinochet een lobby begonnen om de ex- dictator vrij te laten. Volgens vertrouwelingen van de centrumrechtse regering in Spanje hoopt premier Aznar er stiekem op dat Groot-Brittan- nië Pinochet niet uitwijst, zódat het niet tot een proces in Spanje komt. Madrid is dan op een ele gante manier van een groot poli tiek probleem verlost. Want hoewel Aznar in het openbaar verklaart dat het recht zijn loop moet krijgen, vreest hij dat de traditioneel goede relatie met Zuid-Amerika in gevaar komt. De premier pleitte gisteren dan ook voor een internationaal hof dat misdaden tegen de mense lijkheid zou moeten behande len. RTR/GPD van onze redactie buitenland KHANNA - Een treinongeluk in de noordwestelijke Indiase deelstaat Punjab heeft gisteren aan zeker 108 mensen het leven gekost. De politie zei dat 250 mensen gewond zijn geraakt, van wie 36 ernstig. Er worden nog 35 mensen vermist. Ge vreesd wordt dat ook zij zijn omgekomen. Het ongeluk gebeurde toen de passagierstrein Amritsar-New Delhi ontspoorde tussen de dor pen Khanna en Payal. Drie wa gons kwamen dwars over het spoor te staan. Die werden ge ramd door de aanstormende Sealdah Express, een sneltrein die van Jammu op weg was naar Calcutta. Reddingswerkers probeerden met lasapparatuur de wrakken open te snijden om doden en ge wonden te bergen. Honderden dorpelingen uit Khanna scho ten te hulp. Boeren verlichtten het wrak met de lampen van hun tractoren, terwijl anderen over levenden thee, brood, dekens of truien aanboden. In de treinen zaten zo'n 1.700 passagiers. Ashok Kumar, een hoge functionaris van de staats spoorwegmaatschappij, legde de oorzaak bij het ontsporen van de wagons in het defect ra ken van koppelingen tussen de rijtuigen. AP Reddingswerkers zoeken in de wrakken naar overlevenden. foto Punjab Kesari Jullandhar/AP Tussen de politieke bedrijven was er tijd voor een kopje thee. foto Chris Bacon/EPA van onze redactie buitenland DLtBLIN - Staande ovaties vielen Tony Blair ten deel toen hij gisteren als eerste Britse pre mier in de 76-jarige geschiedenis van de Ierse Republiek de Ierse volksvertegenwoordiging toesprak. Zowel voor als na zijn 25 minuten durende toespraak werd er langdurig geap plaudisseerd. „Wij hoeven geen gevangenen van onze ge schiedenis te zijn", zei Blair over het bittere Brits-Ierse verleden. Zijn generatie in Groot- Brittannië kijkt heel anders naar Iexiand dan vroeger het geval was, zei hij, en dat is in Ier land waarschijnlijk ook zo. Blair bedankte zijn Ierse collega Ahem voor diens succesvolle campagne voor het referen dum, waarmee Ierland oude aanspraken op Noord-Ierland heeft opgegeven. De Britse pre mier waarschuwde wel dat het vredesproces in Noord-Ierland een moeilijke periode tegemoet gaat. Protestantse politici weigeren cle in het, verdrag overeengekomen coalitieregering te vox-men. Wat hen betreft moet de IRA eerst de wapens inleveren. Blair riep beide partijen op aan hun verplichtingen te voldoen. De Ierse premier Ahei-n verklaarde gisteren dat zijn land Overweegt terug te keren in het Blitse Gemenebest. Ierland stapte in 1949 uit het sa menwerkingsverband de rug toekeerde. AP/ANP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De honderden mil joenen guldens aan steun van de Europese Unie voor veiliger kerncentrales in het voormalige Oostblok, zijn niet in de zakken van Westerse adviseurs verdwe nen. Het geld is goed besteed, verzekert Europees commissa ris Van den Broek. Een ronduit vernietigend rapport van de Eu ropese Rekenkamer over de steunverlening, noemt Van den Broek 'schadelijk en onjuist'. De commissaris, belast met midden- en Oost-Europa, werd gisteren door het Europees par lement op het matje geroepen over het Rekenkamerrapport. Dat rapport schetst een ontluis terend beeld over de EU-hulp, na de ramp bij Tjernobyl, om kerncentrales van Sovjetmake- lij te ontmantelen of te moderni seren. Van de 1,9 miljard gulden die tussen 1990-1997 beschik- baar was, is pas 780 miljoen ge bruikt. Een deel van dat geld is mogelijk naar dure Westerse HARARE - Oud-president Canaan Banana van Zimbabwe is gisteren schuldig bevonden aan illegale homoseksuele han delingen en aanranding. Het ge rechtshof in Harare vaardigde een arrestatiebevel uit tegen de 62-jarige priester, maar die was gisteren onvindbaar. Volgens het Openbaar Ministe rie in Zimbabwe heeft Banana het land verlaten en in Botswa na om politiek asiel gevraagd. Een woordvoerder van de poli tie in Botswana verklaarde dat zij een klopjacht op hem zal be ginnen. ,,We gaan zoeken zodra we een opsporingsbevelbinnen- krijgen", aldus de woordvoer der. „De man is nu een misdadi ger en we hebben de middelen om hem uit te wijzen." Na een geruchtmakend, vijf maanden durend proces achtte de rechtbank Banana schuldig aan elf punten van de aanklacht tegen hem. Hij zou gedurende zijn presidentschap in de jaren tachtig onder meer één van zijn' medewerkers hebben ver kracht. Banana, een priester die getrouwd is en vier kinderen heeft, heeft alle beschuldigin gen steeds ontkend. RTR consultants gegaan, die vervol- gens veel minder goed betaalde Russische deskundigen het werk lieten doen. De Rekenkamer hekelt verder het feit dat eenderde van de op drachten onderhands (dus zon der concurrentie) werd ver strekt. Dat is in strijd met de EU-regels. Ook werd er voor bijna honderd miljoen gulden aan studies verricht, waarvan de resultaten zo laat beschik baar dat het onderzoeksmateri aal al weer was achterhaald. De Rekenkamer wijt de trage, slor dige en ongecontroleerde gang van zaken aan het ontbreken van een duidelijke strategie en gebrek aan deskundige leiding door Van den Broek. Advertentie door Judith Stalpers TOKIO - Na urenlang touw trekken hebben China en Japan gisteren een gemeenschappelij ke verklaring uitgegeven waar in Japan spijt betuigt voor de gruwelijkheden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar de verklaring werd niet onderte kend door de Japanse premier Keizo Obuchi en de Chinese pre sident Jiang Zemin. Obuchi en Zemin, de laatste is op bezoek in Japan, konden het niet eens worden over de exacte tekst. De Chinezen wilden een sterke, onomwonden verontschuldi- De Eurocommissaris sloeg hard terug in het Europees parle ment. Hij betichtte de Rekenka mer ervan als een boekhouder op te treden, zonder oog voor de vaak moeilijke praktijk. Een strategie is vanaf het begin aan wezig geweest, aldus Van den Broek. Ook de suggestie dat vooral Westerse deskundigen geprofiteerd hebben van de EU- steun, mist volgens de commis saris iedere grond van waar heid. Hij wees erop dat een groot deel van het beschikbare geld aan apparatuur is besteed. Daarnaast betaalde de EU mee aan de betonnen sarcofaag om de Tjernobylcentrale. Verder was de hulp bestemd voor de training van Russische en Oost- Europese nucleaire deskundi gen en voor veiligheidsmaatre gelen bij andere reactoren. Dat er niet altijd sprake is geweest van een openbare inschrijving op de projecten, weet de com missaris aan het simpelweg ontbreken van concurrentie. De beschuldigingen van geldver spilling verwees hij naar de prullenbak. Volgens Van den Broek moet de EU zich geen illusies maken over het effect van haar financi ële steun. In midden- en Oost- Europa staan nog ruim 65 kern reactoren waarvan de ontman teling of modernisering mini maal honderd miljard kost. Dat geld heeft de EU niet, aldus de commissaris. De Europarlementariërs toon den zich niet overtuigd door Van den Broeks verweer. Zij hamer den op het falende management door de Eurocommissaris. GPD ging in de tekst, terwijl de Ja panners het bij reeds eerder ge bruikte formuleringen wilden houden. Volgens woordvoerders van het Japanse en het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken is het niet nodig dat een dergelijk document wordt on dertekend. Het uitblijven van deze symbo lische daad is typerend voor de Japans-Chinese verhoudingen. Geen van de partijen wil de an der tegemoet komen. Al eeu wenlang bestaat er tussen de twee landen groot wantrouwen en rivaliteit. Met betrekking tot de Japanse invasie en brute ko lonialisering (1937-1945) van China is het echter vooral China die dit verleden niet wil afslui ten. Japanse premiers en de Ja panse keizer hebben herhaalde lijk hun excuses gemaakt. Premier Obuchi bood gisteren opnieuw 'uit het diepst, van mijn hart verontschuldigingen' aan, maar hij wilde dat niet schrifte lijk vastleggen. In de verklaring staat wel dat 'Japan in Azië en met name onder het Chinese volk veel leed heeft berokkend' en dat de Japanners 'zich diep bezinnen over dit tijdperk'. Oorlogsschuld China's ontevredenheid over Japans toenaderingen onder vindt echter steeds meer kritiek, ook uit eigen kringen. China is namelijk één van de landen die het meest hebben geprofiteerd van Japanse pogingen de oor logsschuld af te betalen. Nog steeds gaan ieder jaar miljarden guldens aan ontwikkelingsgel den naar China. Door het oorlogsveldeden open te laten hoopt China wellicht druk op Japan te kunnen blij ven uitoefenen, enerzijds om meer geld en anderzijds om politieke steun in de kwestie-Taiwan te krijgen. Taiwan was het tweede belang rijke gespreksonderwerp tussen Obuchi en Jiang. Ook hierin is geen verandering van posities gekomen. Japan erkent al vanaf 1972, sinds de normalisering van betrekkingen met China, dat er één China is en dat Tai wan geen zelfstandige staat moet worden. Jiang had ge hoopt op een scherpere veroor deling van Taiwans politiek. China en Japan gaan ook sa menwerken in een omvangrijk project om d? infrastructuur met Europa te verbeteren. Zo komt er koppeling van netwer ken van spoorlijnen, autowe gen, glasvezelkabels en energie pijplijnen tussen Lianyungang in het uiterste oosten van Azië en Rotterdam. GPD van onze redactie buitenland ANKARA - Strijders van de Koerdische Arbeiderspartij PKK hebben een stuk van de oliepijpleiding tussen Irak en Turkije in brand gestoken. Dat is gisteren bekend gemaakt door de gouverneur van de pro vincie Mardin, waar de pijplei ding Turkije binnenkomt. De brand is inmiddels geblust. Door de pijpleiding wordt Iraakse olie vervoerd naar de Turkse kuststad Yumurtalik. De olie-export vindt plaats krach tens de olie-voor-voedselrege- ling van de Verenigde Naties. PKK-leider Abdullah Öcalan, die politiek asiel in Italië heeft aangevraagd, heeft verklaard dat hij de gewapende strijd heeft gestaakt en met de Turkse regeling wil onderhandelen. door Gaby van Ruiten SKOPJE - De regering van Ma cedonië heeft een principeak koord bereikt over de komst van een NAVO-interventiemacht op haar grondgebied. Dit heeft se cretaris-generaal van de NAVO Solana gisteren bekend ge maakt na een ontmoeting met de Macedonische president Gli- gorov. De officiële bevestiging van het akkoord komt volgende week, als de nieuwe regering van Ma cedonië is geïnstalleerd, aldus Solana. De interventiemacht in Macedonië zal uit ongeveer Het Turkse regeiingsleger is de ze week net met. een groot scheeps offensief tegen de PKK- bolwerken in het zuidoosten van het land begonnen. De Italiaanse premier D'Alema noemde gisteren de toekenning van politiek asiel aan de gear resteerde PKK-leider 'volko men ongepast'. Eerder sprak de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Dini zich al uit te gen het verlenen van politiek asiel aan Öcalan. Italië hoopt dat Duitsland om uitlevering van de PKK-leider zal vragen. Bondskanselier Schroder maakt vandaag de Duitse be slissing in deze zaak bekend. De Italiaanse justitie heeft tot 22 december de tijd om een be slissing te nemen over het lot van de PKK-leider. Daarna is Öcalan een vrij man. AP/AFP 1700 soldaten bestaan en moet in geval van nood de tweedui zend ongewapende waarnemers van de NAVO uit Kosovo evacu eren. Ruim de helft van de mili tairen van de interventiemacht in Macedonië komt uit Frank- rij kD uitsland stuurt 2 5 0 solda ten en Italië ten minste 200. Het Nederlandse kabinet wil dat 150 Nederlandse militairen naar Macedonië gaan. De Twee de Kamer heeft echter nog grote twijfels. De waarnemers in Kos ovo controleren of de Joegosla vische president Milosevic zich houdt aan de afspraken met de NAVO over dit gebied. AFP (Advertentie) mm ZEELANDHALLEN 22 DE GEZELLIGSTE ROMMELMARKT DAN NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5