Oude Kaai is verkeershinder beu PZC Zestien en vijftien maanden geëist tegen ontuchtplegers Wijzerplaten onhandelbaar groot E. Brus (CDA) voert voorkeursactie om in Staten te komen Kust VVV na roerige tijd in rustig water Kwadendams huis brandt geheel uit na explosie in keuken Pleidooi voor park in voormalige tuin gesloopt ziekenhuis zeeland 2 2 Bewoners Graauw willen dat gemeente ingrijpt Commissie voor monumenten gemeente Veere Verlies parkeerruimte bij uitbreiding hotel Cadzand strijdpunt Onduidelij kheid Kapelle over wijktoezicht Bestemmingsplan voor Sint Anna ter Muiden vrijdag 27 november 1998 door Barend Pelgrim GRAAUW - De bewoners van de Oude Kaai in Graauw zijn het zware verkeer door hun straat zat. Al jaren negeren vrachtwa genchauffeurs en loonwerkbe- drijven het verbodsbord voor voertuigen boven de 4500 kilo. Ook wordt er over de Kaai veel te hard gereden, zeggen bewo ners. De dorpsraad van Graauw heeft de gemeente Hulst al en kele malen om maatregelen ge vraagd en vindt bovendien dat het schort aan regelmatige con troles door de politie. „Wij liggen regelmatige te schudden in ons bed", illu streert Geert de Bakker, bewo ner van de Oude Kaai, het effect van de passerende vrachtwa gens. ..Het speelt al jaren en het wordt alleen maar erger. Aan het eind van de straat staat zo'n rond bord met maximum 4,5 ton asdruk, maar ze rijden gewoon door. En wat er hier voorbij komt: vrachtwagens zonder en met oplegger, strontwagens, trailers geladen met varkens, tractoren met aanhangers. Maar het ergst van al, dat zijn die grote landbouwmachines. Tijdens de oogsttijd, in de zo mer, rijden ze met combines hier door de straat. Dan kun je niet geloven als je het nooit gezien hebt." VEERE - De gemeente Veere stelt een nieuwe monumenten verordening op. Hierin wordt onder meer de in schakeling geregeld van een commissie die op het gebied van de monumentenzorg het college van B en W adviseert over aan vragen over het afbreken, ver storen, verplaatsen en wijzigen van een rijksmonument. Het college wijst de stichting Dorp, Stad en Land aan als mo numentencommissie. Een ge meentelijke monumentenveror dening is noodzakelijk als de gemeente wil beslissen over aanvragen voor het wijzigen van een rijksmonument. Het lijkt inderdaad een onwaar schijnlijk verhaal, gezien de ge ringe breedte van de Kaai. „Die maaidorsers zijn zó breed, dat ze op tien centimeter van de ge vels komen. Datzelfde geldt voor bietenrooiers. Ze gaan ge woon over de stoep." Chauffeurs De Graauwenaars willen liever niet zelf de confrontatie aan gaan met landbouwers en vrachtvervoerders, al hebben ze ooit overwogen de weg te blok keren met hun eigen auto's. Om te voorkomen dat hun protesten zouden leiden tot ruzie in het dorp, eisen ze dat het gemeente bestuur ingrijpt. De Bakker: „Die chauffeurs kijken naar niks. Het is nu eenmaal de kort ste en snelste weg naar de boot bij Perkpolder." Het wegdek van de Oude Kaai is inmiddels geruïneerd. De ge meente heeft echter een recon structie aangekondigd. Op het gemeentehuis van Hulst wordt onderzocht wat voor die tijd al gedaan kan worden voor de Graauwenaars, laat de wethou der van openbare werken, W. Kayser, weten. „Het is niet zo simpel om te zeggen: dit of dat moet er gebeuren", verklaart Kayser. „De Oude Kaai is hoog, met aan beide kanten bebou wing. Het heeft ook nogal wat consequenties als we de boel zouden afsluiten." Kayser ver wacht in 1999 te kunnen begin nen met de werkzaamheden aan de dijk. De Oude Kaai in Graauw, geteisterd door zwaar verkeer. foto Charles Strijd door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie Y. A C. C. Willems acht te gisteren voor de rechtbank in Middelburg bewezen dat een achttienjarige verstandelijk ge handicapte jongen deze zomer in Kamperland door twee man nen uit Eindhoven is verkracht. Tegen een 25-jarige verdachte eiste ze twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. In haar eis hield de officier er re kening mee dat de man, die zich ook moest verantwoorden voor het plegen van ontucht met twee twaalfjarige jongens, vermin derd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. Verder vond ze het van belang dat de Eindhove- naar onder reclasseringstoe- zicht blijft en deelneemt aan een behandelingsprogramma voor seksuele delinquenten in Utrecht. De verdachte is al eer der veroordeeld voor het plegen van ontucht bij kinderen van de scouting. Zijn 55-jarige vriend, met wie hij een relatie onder hield, hoorde als medepleger vijftien maanden cel eisen. Volgens de officier hadden de twee het slachtoffer, die het ver stand heeft van een jongen van acht j aar, samen met twee vrien den vanuit een café in Kamper land op 14 augustus meegelokt naar de stacaravan van de oud ste verdachte op camping De Roompot. Daar hadden ze hem gedwongen aan seksspelletjes mee te doen en zich aan seksuele handelingen te onderwerpen. Uit het psychiatrisch rapport bleek dat de jongste verdachte sterke pedofiele neigingen heeft. Een eerdere behandeling voor zijn seksueel probleem was niet gelukt. De ontucht vond meestal plaats onder invloed van alcohol en softdrugs. In de tenlastelegging was het tongzoenen als vorm van bewijs opgenomen. Maar volgens de verdediging kon de verkrach ting niet bewezen worden, om dat er geen sprake was geweest van seksueel binnendringen van het lichaam van het slachtoffer. Raadsman D. J. Olie meende dat het slachtoffer vrijwillig in de door Richard Hoving TERNEUZEN - E. Brus uit Ter- neuzen begint een voorkeursac tie om in 1999 in de Provinciale Staten te komen. Het oud raadslid staat op de tiende, vrij wel zeker onverkiesbare, plaats op de CDA-kandidatenlijst. Volgens Brus is er in de provin ciale politiek behoefte aan men sen die grensoverschrijdend denken. „Ik denk gezien mijn kennis en ervaring hier een bij drage aan te kunnen leveren." De teleurgestelde CDA-kandi- date heeft het partijbestuur in middels op de hoogte gebracht van haar voornemen. Over de vorm van de voorkeursactie wilde Brus zich donderdag avond nog niet uitlaten. „De campagne is nog niet begon nen." Brus is één van de drie Zeeuws- Vlaamse kandidaten die door het algemeen bestuur hoog op de kandidatenlijst waren gezet. Nadat de afdelingen hun stem hadden uitgebracht zakten de CDA'ers uit Zeeuws-Vlaande- ren, onder wie J. Ramondt uit Schoondijke en wethouder Pauwels van de gemeente Hon- tenisse, één of meerdere plaat sen. Brus stond aanvankelijk op de achtste plaats. Steun De CDA-kandidatenlijst werd eerder deze week op een leden vergadering in Axel officieel vastgesteld. Brus zegt in de marge van deze bijeenkomst veel steun te hebben gekregen voor haar voornemen 'om flink aan de weg te gaan timmeren'. M. A Stoffels uit Veere voerde tijdens de laatste statenverkie zingen tegen de zin van het CD A-bestuur maar met succes een voorkeursactie. door Frank Gijsel NIEUWVLIET - De Vereniging Kust VW West-Zeeuws-Vlaan- deren is na roerige tijden in rus tiger vaarwater terecht geko men. Dat bleek donderdag tijdens de algemene ledenver gadering in Recreatiecentrum De Pannenschuur te Nieuw- vliet. De leden gingen unaniem akkoord met het gepresenteerde beleidsplan voor 1999. Vorig jaar moest de organisatie nog op sleeptouw worden genomen. „We kunnen de voortrekkersrol om voor het jaar 2000 te komen tot een overkoepelende organi satie nu wel aan", deelde voor zitter A Zabel verheugd mee. Het beleidsplan leverde geen discussiestof op en was in een mum van tijd goedgekeurd. Toch was er sprake van enige kritiek aan het adres van het be stuur over de informatiever strekking naar de leden. Het be leidsplan hadden heel wat leden niet onder ogen gekregen. Me vrouw J. de Groot uit Cadzand verwoordde de kritiek: „Je hoort goed voorbereid te zijn om een oordeel te kunnen vellen. Nu was dit niet mogelijk." Voor zitter Zabel beloofde beter schap voor de toekomst. „Dui delijke infobulletins kunnen wellicht daarbij een nuttige rol vervullen." De Kust VW sti-eeft er in de ko mende periode naar te komen tot meer structuur in het promo tie- en marketingbeleid. Tot op heden waren de activiteiten op dat gebied te weinig ontwik keld. Vanuit het kantoor in Cad zand kunnen de andere kantoren en agentschappen aangestuurd en begeleid wor den. Doel is zaken als boekhou ding, secretariaat en manage menttaken via Cadzand te regelen. De inrichting te Cad zand zal geënt worden op de zelfbedieningsformule. Daar naast wordt gestreefd naar meer uniformiteit in de vergoeding voor het beheer van de folder- posten. Voor Breskens wordt nog gezocht naar een locatie, die beter past bij de eisen van deze tijd. Voorzitter Zabel riep de leden op om er voor de komende pe riode flink de schouders onder te zetten. „Ledenwerving en binding is van groot belang. Daarom moeten we een inspan ning doen om leden uit de ker nen meer bij het VW-gebeuren te betrekken. Met meer leden staan we sterker en dat geeft ons ook meer mogelijkheden." De bevestiging van de wijzerplaten op de toren van de hervormde kerk in Kapelle had meer voeten in de aarde dan gedacht. foto Willem Mieras door Lineke Broos KAPELLE - Het nieuwe uurwerk van de zestig meter hoge Nederlands Hervormde kerk in Kapelle laat nog even op zich wachten omdat de klus bij nader inzien niet in één keer geklaard kan worden. Het was de bedoeling de vier koperen pla ten met houten omlijsting en cijfers van bladgoud in één dag te bevestigen. Na één dag werk, donderdag, door een klokken gieterij uit Asten blijkt de geplande tijd echter te kort. Vandaag ligt het werk hele maal stil omdat de medewerkers naar een andere klus toe zijn. Volgende week hopen zij deze klus alsnog te klaren. „De wijzerplaten zijn zo groot, dat ze haast on handelbaar zijn", meldt één van de mede werkers. „Bovendien duurde het voorbe- reidingswerk ook wat langer dan verwacht. Maar we houden goede moed, dus hopelijk is het werk volgende week af gerond." De gemeente Kapelle besloot een aantal maanden geleden het oude uurwerk te vervangen. Eens in de zoveel jaar is vol gens wethouder G. J. J. Burger de klok aan revisie toe. De inwoners van het dorp heb ben het zo'n twee maanden lang zonder kerkklok moeten doen. Nu heeft de aanleg ook nog vertraging opgelopen. „Dat is erg jammer", zegt P. Vogel van de sector grondgebied van de gemeente. „Maar een paar dagen langer zonder kerkklok kun nen de inwoners van Kapelle ook nog wel hebben." door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Een felle brand heeft donderdagmiddag grote schade aangericht in een woning aan de Johan Friso- straat in Kwadendamme. Het huis moet als verloren worden beschouwd. De naastgelegen woning liep ook forse schade op. Commandant J. de Feijter van de brandweer Borsele schat de totale schade op een half mil joen gulden. De brand ontstond rond vier uur. De bewoonster hoorde een explosie in de keuken, vermoe delijk ontstaan door een gaska- chel of een frituurpan. Direct ontstond een grote vuurzee. Toen de brandweer arriveerde was er al sprake van een uit slaande brand. De brandweer lieden richtten zich vooral op het redden van de aangrenzende bakkerij en woning. De bakkerij bleef gespaard. Het vuur slaagde er via de zolder wel in de woning aan de andere kant te bereiken. De bewoner, die op het moment van de explosie in zijn werkplaats aan het werk washad inmiddels zi j n kind dat boven lag te slapen in veiligheid caravan was gebleven. „Ook de gebrekkige ontwikkeling, waarop de officier zinspeelt, is niet kenbaar geweest voor mijn cliënt. Hij zag er uit als een jon gen van achttien." Olie zag geen enkel bewijs. Raadsman A H. J. Neels onderschreef die stelling. „Het hele dossier is te tendenti eus. Er is geen vorm van geweld toegepast. Van een verkrachting kan geen sprake zijn. Dus moet er vrijspraak vólgen." De 55-jarige Eindhovenaar is inmiddels met zijn stacaravan van De Roompot verwijderd. „Ze hebben daar iets tegen ho mo's. Ik liep er schijnbaar te veel met te koop." De rechtbank doet 9 december uitspraak. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De uitbreiding van hotel Noordzee in Cadzand- Bad is nog altijd niet in kannen en kruiken. De commissie pla nologie aarzelde, ook tijdens een tweede bespreking van het onderwerp, over het voorstel het gebied rondom het hotel aan te pakken. De PvdA kondigde donderdag aan tegen te stem men, als het college niet komt met een aangepast voorstel. Het verdwijnen van de parkeergele genheid was voor de fractie een heikel punt. D66 wilde nader overleg. In het huidige voorstel verliest de Noordzeestraat zijn openba re parkeerfunctie. Voor de be woners van de straat wordt een oplossing gezocht. Zij kunnen kiezen: of enkele parkeerplaat sen langs de kant van de weg of tuingrond erbij, waarop par keergelegenheid kan worden gecreërd. De gemeente wil met grondeigenaren tot een akkoord komen over het maken van een doorgang naar het achtergele gen parkeerterrein. De PvdA-fractie nam hier geen genoegen mee. Fractievoorzit ter J. Wielakker toonde zich te leurgesteld dat het college niet tegemoet komt aan de wens om acht tot tien plaatsen te behou den voor mensen, bijvoorbeeld gehandicapten, die een bezoek aan het strand brengen. „Maak er desnoods koi-tdurend parke ren van, bijvoorbeeld twee uur. Wanneerjeditaan het begin van de straat aangeeft, hoeft dit niet tot verkeersproblemen te lei den." Parkeermeters Ook D66-fractie-assistent M. Jansen was die mening toege daan. WD'er J. Provoost tilde niet zo zwaar aan de parkeer plaatsen, hij vond het belangrij ker dat de ondernemer nu ein delijk zijn plannen eens kan verwezenlijken. Hij voerde wel aan dat ook het naastgelegen hotel De Wielingen ook moet kunnen breiden en dat dan het verlies aan parkeerplaatsen wel moet worden gecompenseerd. Wethouder C. Bolijn zei dat het plaatsen van enkele parkeerme ters 'gigantisch' veel gaat kos ten en dat het werken met pasjes of een parkeerzone niet werkt. Bij een pasjessysteem moet je een slagboom plaatsen, een par keerzone telt alleen voor de ge hele gemeente. De toekomstige ontwikkeling van De Wielingen hield volgens haar ook verband met het al dan niet doorgaan van het Zwingeulproject. Zij zegde toe nog voor de raadsver gadering de mening van de om wonenden te peilen over een oplossing voor het parkeerpro bleem. De commissie was wel positief over een voorbereidingsbesluit voor een loods aan de Badhuis weg 52a in Cadzand-Bad. De loods heeft de bestemming landbouw, maar schildersbe drijf Tak wil deze opknappen en er een opslagplaats van maken. Daaxmee zijn ook de zware ver keersbewegingen verleden tijd. Ook de uitbreiding van tuincen trum Du Bois in Nieuwvliet- Bad werd met instemming be- groet. Dat gold ook voor het be stemmingsplan Schoondijke. De commissie wilde voor de ze kerheid wel weten welke be stemming er op de panden van de - te sluiten - landbouwpi'ak- tijkschool IPC Plant rust, om ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Bolijn stelde de le den genist. Het gaat om een schoolbestemming, al kan deze altijd met een artikel-19-proce- dure worden gewijzigd. KAPELLE - Het is de Kapelse burgemeester G. C. de Groot on duidelijk of er vanaf 1 januari wel of geen wijkgericht politie toezicht functioneert. Hij merkte dat donderdag op in een commissievergadering. De Groot constateerde dat de hoog ste politieman in Zeeland in een openbai-e vergadering garan deert dat het wel gebeurt. En de hoogste politieman in het dis tinct Oosterscheldebekken zegt daarna dat het absoluut onmo gelijk is. De Groot: „Ik heb er geen behoefte aan dat het lokaal politietoezicht alleen op papier bestaat. Lokaal toezicht bete kent dat iemand er is en be schikbaar is. Nu hebben we die helderheid niet, ik hoop dat die er wel komt." door Pascalle Cappetti SLUIS - Met het verdwijnen van de agrarische bedrijviglieid uit Sint Anna ter Muiden ging ook een stuk levendigheid te loor. De notitie 'Sint Anna ter Muiden, een plaatje' die in 1993 werd gepresenteerd, waar schuwde dat er wat moest ge- beuren om te voorkomen dat het er een dooie boel zou worden. Sint Anna ter Muiden is sinds 1967 beschermd dorpsgezicht en telt redelijk wat tweede wo ningen. De notitie noemde een aantal actiepunten, zoals het toerisme bevorderen, het tweede wo- ningbezit via een verordening afremmen en een nieuw bestem mingsplan maken, ter vexwan- ging van het oude bestemmings plan uit 1981. De verordening is inmiddels van la-acht. Tweede woningbezit wordt zoveel mogelijk tegenge gaan en permanente bewoning wordt gestimuleerd. En sindf deze week is ook het vooront werp-bestemmingsplan voor het doi-p klaar. Dit ligt vanaf vandaag, vrijdag, tot 25 decem ber ter inzage in het stadhuis in Sluis. Schuren Erg verrassend is het plan niet. Het legt eigenlijk alleen de hui dige situatie vast. De agrarische bestemming van sommige pan den wordt omgezet in een woon bestemming. Wel biedt het plan de mogelijkheid om monumen tale schuren in te lichten als wo ningen. De gemeente Sluis- Aar denburg houdt op 17 december in het Belfort een inspraakbij eenkomst over het plan. Betrok kenen kunnen vanaf 19.30 uur him zegje doen over het plan. gebracht. Ook wist hij nog enke le kostbare bezittingen te red den. De hitte die de brand verspreid de was zo groot, dat de comman dant zijn mannen de opdracht gaf de woningen te veiiaten. Een derde woning liep lichte waterschade op. Pas om zeven uür was de brand definitief on der controle. Tegen negen uur gistei-avond kon de laatste brandweerwagen terug naar de kazerne. Behalve de wagen van Baarland werden ook de wa gens van 's-Gravenpolder en Heinkenszand ingezet. Bij el kaar waren er 25 brandweerlie den actief. door Wout Bareman SLUISKIL - De voormalige tuin van het gesloopte Elisa- bethziekenhuis in Sluiskil moet drastisch op de schop. Het Ter- neuzense CDA-raadslid A de Bruijne - zelf Sluiskillenaar - vindt dat de 'tuinarchitecten' van de gemeente een plan moe ten ontwerpen voor de herin richting van het nu grotendeels braakliggende terrein. Het gaat om enkele hectaren grond. De Bruijne: „Na de sloop van het ziekenhuis, een jaar of tien geleden, heeft een aantal bijge bouwen een andere functie ge kregen. De zusterflat werd een hotel, de voormalige kapel is omgetoverd tot het gemeen schapscentrum 't Meulengat, het laboratorium heeft een an dere bestemming gekregen en er is ook nog het Elisabeth-hof, waar ouderen zijn gehuisvest. Maar met de voormalige zieken- huistuin en omliggende gron den is nooit iets gedaan. Dat is toch doodjammer? Daarom heb ik de gemeente nu de suggestie aan de hand gedaan een groen plan voor het braakliggende ge bied op testellen." Het raadslid denkt zelf - 'maar ik ben een leek; de deskundigen van de gemeente weten dat alle-, maal veel beter' - aan de aanles van wandelpaden, een water- paitij, speelgelegenheid en ui teraard de nodige groenvoorzie ning. Groenrijk „Met de verwezenlijking van het nieuwe centrum van Sluiskil - de bouw van een su permarkt en andere zaken in he huidige plan Groenoord - ver dwijnt een deel van het groen Dat verlies kan op het braaklig gende terrein mooi worden ge compenseerd. Zelf vind ik da de kern Sluiskil - en trouwen de hele gemeente - erg groenrijl is, maar er zijn nog tal van mo gelijkheden om de aanblik vai bepaalde gebieden, zoals hier ii Sluiskil, maar ook in kernen al Biervliet en Zaamslag, verder t verfraaien. Let wel: ik pleit hie niet enkel voor de Sluiskilst zaak. Al sinds ik in de i-aad zit benadruk ik die verdere aankle ding van alle kernen. Ja, noen het maar een speerpunt in on beleid." Op het stadhuis zijn de sugges ties van het raadslid positie ontvangen. Een aantal deskun digen gaat nu verder op de haal baarheid studeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 56