Hontenisse klampt aan bij Hulst IV MY DEENSE DOG, ROTTWEILER BOUVIEJ Varenscentrum uit ergste nood PZC Sasse secretaris oogst op voorhand veel lof Fracties Sluis hekelen bouwstop provincie Gedeputeerde poogt boerderij enstichting duw in rug te geven Betere samenwerking over landsgrens bij aanpak wateroverlast Vestiging in gemeentej Beveren ontraden zeeland vrijdag 27 november 1998 z 20 Burgemeester Steenkamp: geen voorbode van fusie Keuze Kafi voor hertaxatie baart commissie zorg Kunst en Eer verdedigt rang Dwangsom tegeijj brooddrogerij blijkt terecht i; De ruimte van een Wagon voor de prijs van een Sedan: door Barend Pelgrim SAS VAN GENT - „Iemand met uitstekende communica tieve vaardigheden", zo beti telde burgemeester J. Lonink van Sas van Gent de nieuwe ge meentesecretaris D. Sinke. Die werd donderdagavond door de gemeenteraad benoemd. Hij kreeg bij de stemming twaalf van de dei-tien stemmen van de raadsleden; één volks vertegenwoordiger bracht zijn stem uit op huidig plaatsver vangend secretaris E. Steij- aert, die ook hoge ogen gooide in de sollicitatieprocedure. Sinke werd geselecteerd uit zestig kandidaten. Goede communicatieve eigen schappen was één van cle ver eisten. Alle partijen kunnen zich uitstekend verenigen in de keuze voor Sinke, die naar alle waarschijnlijk in februari zijn positie zal innemen. De ver wachtingen zijn hooggespan nen. Sinke heeft ruimschoots ervaring als gemeentelijk me dewerker: vijf jaar als secreta ris in Wouw en drie jaar als hoofd middelen in Roosendaal De nieuweling blijkt een Zeeuw in hart en nieren en gaf donderdagavond na afloop van zijn officiële aanstelling dan ook te kennen dat zijn hang naar Zeeland een grote moti vatie was voor zijn sollicitatie in Sas. Volgens burgemeester Lonink functioneert Sinke 'uitstekend in een politiek be stuurlijke omgeving'. De di verse fractievoorzitters tonen zich zeer content met de Krui- ningenaar als secretaris. Sinke denkt in de zomer van 1999 te verhuizen naar de gemeente Sas van Gent. door Barend Pelgrim HULST - De voltallige colleges van burgemeester en wethou ders van de gemeenten Hulst en Hontenisse gaan met elkaar in overleg over diverse organisato rische problemen. Ambtenaren van de beide gemeenten voeren al enkele maanden voorberei dende gesprekken voor de ont moeting van dinsdag 1 decem ber. Op de bijeenkomst zal onder meer gesproken worden over sociale zaken en automati sering. Volgens T. Steenkamp, burge meester van Hontenisse, heeft de ontmoeting niks te maken met plannen voor een fusie van zijn gemeente met Hulst. Wat betreft sociale zaken zijn vertegenwoordigers van Hulst en Hontenisse reeds maanden met elkaar in contact. Honte nisse heeft het initiatief geno men tot de bestuurlijke toena dering. Op het gemeentehuis in Kloosterzande kampt men on der meer met een personeelste kort. Op enkele afdelingen heerst onvrede over deze perso- nele knelpunten. Op de agenda van de vergadering staan onder meer het Centrum Werk en In komen (CWI), de aanpak van in casso. automatisering van cli- entenbeheer, de uitstroom naar de WIN en de REA Voor de uitvoering van het CWI is het de bedoeling dat in Kloos terzande een dépendance komt van het regiokantoor in Hulst. Ook in Terneuzen en Oostburg komt een hoofdvestiging, ter wijl Axel, Sluis en Sas van Gent een dépendance vormen. Voorbode Ook de automatisering van het gemeentelijke apparaat wordt aanstaande dinsdag doorgeno men. Nu Hontenisse ook in al overleg treedt met Terneuzen over het ophalen van het huis vuil dringt zich de vraag op of deze geplande ontmoetingen een voorbode zijn van een ge meentelijk samenvoegen van Hulst en Hontenisse. Burge meester Steenkamp ontkent dat ten stelligste. ,,Wat betreft het CWI werken andere gemeenten ook samen, dat is niets bijzon ders. Verder is dit de eerste keer in mijn ruim zevenjarig burge meesterschap dat ik officieel met Hulst in gesprek ga. Er zijn al altijd contacten geweest, ook nu ter voorbereiding, maar daar zit niks achter. Voor Hontenisse is een gemeentelijke herinde ling onbespreekbaar, volkomen uitgesloten." TERNEUZEN - Over de keuze van Terneuzen voor het bureau Kafi voor de hertaxatie van on roerende zaken, bestond don derdag zorg in de commissie fi nanciën. PvdA'er E. Kerckhaert vroeg of er behalve een financië le er ook een kwalitatieve afwe ging was gemaakt, gezien de slechte ervaringen met dit bu reau in andere Zeeuws Vlaamse gemeenten en de hiermee ge paard gaande lawine aan be zwaarschriften. Ook had hij zorgen over de vijf keer zo hoge externe kosten ten aanzien van de vorige heiwaar- dering. Wethouder A Stahl-He- melsoet wees op de jarenlange goede band van Kafi met Ter neuzen. Ze verwachtte verder geen problemen verwachtte, omdat het grootste gedeelte van de hertaxaties in Nederland achter de rug is. „De druk op Kafi is nu veel kleiner." J. van der Lijcke (TOP) wees tevens op het belang van goede voorlich ting in verband met grote waar destijgingen van veel woningen. door Sheila van Doorsselaar SLUIS - De partijen binnen de gemeente Sluis-Aardenburg zijn het absoluut niet eens met het standpunt van de provincie dat er niet meer mag worden ge bouwd in de gemeente. Woning zoekenden die zich graag in Sluis-Aardenburg willen vesti gen, kopen of huren gedwongen een huis in een naburige ge meente, omdat er eenvoudig weg geen plaats is in de plaats van hun keuze. „Hierdoor loopt de bevolkings groei in onze gemeente dras tisch terug", zei wethouder G. van Daele donderdagavond tij dens de commissie Grondge bied. „Er staan zeker zestig woningzoekenden voor onze ge meente te boek, dat is onaccep tabel." De partijen vinden dat de pro vincie door de bouwstop bur gers het recht ontneemt zich te vestigen in de woonplaats naar keuze. Van Daele: „Ook veel Belgen zouden zich hier graag willen vestigen, omdat zij wer ken in bijvoorbeeld Sluis. Het gaat hier om een behoorlijk groot aantal. We moeten duide lijk maken dat we hier echt meer woningen nodig hebben, ook al zijn we geen zogenaamde Vi- nex-gemeente zoals Hulst en Terneuzen. Zelf willen we een handje meehelpen om woon ruimte te scheppen. Allereerst willen we streng optreden tegen het gebruik van huizen als twee de woning en ook willen we meer gaan herstructureren, zo dat oude woningen een nieuwe kans krijgen en er evenwicht komt tussen de vraag en het aanbod van woningen." De commissieleden zouden dan ook graag zien dat de tot nu toe beschikbare kavels volledig worden benut. Zo bepleiten vijf in plaats van drie ambtenaren aan de Aardenburgse Vuurba kenstraat, die er nu voorzien zijn. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse boerderijenstichting wordt voor de derde keer nieuw leven ingeblazen. Deze toezegging deed gedeputeerde G. de Kok donderdag bij de presentatie van het boekje Jonge Bouw kunst geselecteerd. Rijksmonu menten in Zeeland 1850-1945 in het Minitheater in Middelburg. Het was de consulent regionale geschiedbeoefening A P. de Klerk die aandacht vroeg voor het kwijnende bestaan dat de stichting alweer enige tijd leidt. Volgens De Klerk heeft een groep enthousiaste vrijwilligers de afgelopen jaren tot tweemaal toe geprobeerd om het onder zoek naar historische boerderij en weer op poten te zetten. „Bei de keren is het stukgelopen' omdat we geen budget hadden om een persoon aan te stellen die als aanspreekpunt kon fun geren", verklaarde De Klerk. De stichting kende begin jaren tachtig een korte bloeitijd waarin een inventarisatie van het boerderijenbestand in Zee land werd gemaakt. De Kok reageerde direct op het verzoek van De Klerk om een derde po ging te wagen. Het steunpunt cultureel erfgoed in oprichting biedt mogelijkheden, aldus De Kok. Geschiedenisconsulent De Klerk reageerde na afloop van de boekpresentatie sceptisch. „Het steunpunt krijgt zo lang zamerhand wel heel veel taken, maar als de gedeputeerde moge lijkheden ziet zullen we hem daar aan houden." Hergebruik Voorafgaand aan de uitreiking van het eerste exemplaar van Jonge bouwkunst geselecteerd werd er in het Minitheater ge sproken over de problematiek rond hergebruik van monumen tale agrarische bebouwing. De algemene opvatting was dat het streekplan Zeeland moet wor den verruimd. Boerderijen in het buitengebied mogen vol gens het huidige streekplan al leen voor agrarische doeleinden worden gebruikt. Wethouder P. Weemaes van Hulst stelde voor om bij wijze van experiment eigenaren van boerderijen vijf jaar ontheffing te geven van het streekplan. In deze periode kunnen ze dan aantonen dat ze hun boerderij op een verantwoorde manier ook kunnen aanwenden voor andere doeleinden: bedrijfsge bouw, woonvorm of recreatie onderkomen. De Kok deed geen toezeggingen. Hij verwees naar het project Vi taal platteland dat het dagelijks provinciebestuur onlangs heeft gelanceerd. Het Varenscentrum in Terneuzen. foto Charles Strijd Financieringsplan Terneuzen, Sas van Gent en havenschap door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Varenscentrum in Terneuzen is gered. De Kanaalzone-ge- meenten Terneuzen en Sas van Gent heb ben in nauw overleg met het havenschap Zeeland Seaports een financieringsplan op tafel gelegd, dat de ergste nood lenigt. De gemeenten en het schap maken voort aan jaarlijks 70.000 gulden over op de re kening van het 'zeemanshuis' in de West- kolkstraat in Terneuzen. Dat is beduidend meer dan het bedrag dat tot nu toe be schikbaar werd gesteld. Leidden gulle giften van sponsors - vooral havenbedrijven - in het verleden steevast tot een korting op de subsidies van Rijk, gemeenten en havenschap, nu wordt dat anders. Het Varenscentrum kan rekenen op een vast bedrag en dient vervolgens bij sponsors aan te kloppen om de eindjes aan elkaar te knopen. Bij die sponsors moet een jaarlijkse bijdrage van in totaal 15.000 gulden worden losgepeuterd om de begroting sluitend te maken. Sponsors Het bestuur van het centrum - dat een kleine tienduizend schippers en zeeva renden per jaar ontvangt - legt momenteel de laatste hand aan een sponsor-wer vingscampagne. Bedrijven in de Kanaal zone en omgeving krijgen een brief en daarna worden ze bezocht door bestuurs leden van het Varenscentrum, die hen alle mogelijke informatie verstrekken over het reilen en zeilen van het zeemanshuis. Voorzitter Piet van Driel: „We hebben een heuse lijdensweg achter de rug. Toen het ministerie van Sociale Zaken drie j aar ge leden besloot de subsidiëring over te he velen naar Verkeer en Waterstaat, schoten wij er enorm veel subsidiegeld bij in. Trouwens, ook veel grotere zeemanshui zen, zoals dat in Rotterdam, moesten inle veren. Maar op een bestand van vijftig vaste medewerkers merk je het verlies van vijf arbeidsplaatsen nog niet zo erg. Bij ons waren de gevolgen veel ingrijpender. Wij werken met twee echtparen, die het centrum beheren. En we moesten noodge dwongen ingrijpende maatregelen ne men." De belangrijkste: het centrum voortaan moet op zondag de deuren noodgedwon gen gesloten houden en de twee vrouwe lijke medewerkers dienden dertig procent van him uren in te leveren. Van Driel: „We hebben als bestuur tegen elkaar gezegd: We hebben nu de minimumgrens bereikt. Moeten we nog verder snijden in onze dienstverlening, dan kunnen we de tent beter sluiten." Maar zover hoeft het dus niet te komen. Volgens Van Driel wordt overigens nog wel bekeken of de zondag sluiting niet moet worden gewijzigd in een sluiting op een (stille) doordeweekse dag. Belangrijke rol Zeeland Seaports en de gemeenten Ter neuzen en Sas van Gent passen nu dus sa men jaarlijks 70.000 gulden bij (het ha venschap 35.000 gulden, Sas 2917 gulden en Terneuzen 32.083 gulden). Voorzitter Van Driel: „Ik heb het al eens eerder ge zegd: iedereen in de Kanaalzone heeft al tijd de mond vol over de,belangrijke rol die het Varenscentrum speelt. Als derde of vierde, haven van Nederland kun je dom weg niet zonder een dergelijke voorzie ning, oordeelt men dan. Hopelijk willen de sponsors dat nu onderstrepen met een financiële bijdrage." Binnenkort klopt het bestuur overigens ook aan bij de Internationale Transport arbeiders Federatie met het verzoek de vervanging van het busje, waarmee zee heden van en naar boord worden ver voerd, te financieren. In het verleden was dat nooit een probleem. Sloop Of het Varenscentrum in de toekomst ge vestigd kan blijven in het huidige onder komen in de Westkolkstraat, is overigens nog maar de vraag. De kans is groot - en de signalen worden steeds luider - dat het zeemanshuis moet wijken voor het nieu we theater én voorzieningen (parkeer plaatsen) daaromheen. Van Driel: „We vinden het als bestuur vreemd dat we daarover officieel nog helemaal niets heb ben gehoord. Want we zullen dan toch echt met de gemeente om de tafel moeten om te praten over herhuisvesting elders." Het stichtingsbestuur gaat ervan uit dat de gemeente snel een gesprek arrangeert. door René Hoonhorst VERREBROEK - Om de schade en overlast van extreme regen val zo goed mogelijk het hoofd te kunnen bieden, dient de uit wisseling van informatie en de samenwerking tussen de Zeeuws-Vlaamse waterschap pen en de aangrenzende Vlaam se polders optimaal te zijn. De waterschappen en polders moeten elkaar inlichten over gehanteerde werkwijzen en el kaar daarnaast onder meer op de hoogte houden van peilbe- sluiten. Het onder water lopen van verschillende gebieden door extreme regenval, zoals midden september en eind okto ber het geval was in vooral het oosten van de regio, kan daar mee weliswaar niet worden voorkomen. De gevolgen en de termijn van de wateroverlast kunnen wel zoveel mogelijk worden beperkt. Vertegenwoordigers van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen - die over vijf weken opgaan in één schap - en negen polders in het grensgebied waren het donderdag tijdens een geza menlijke vergadering in het Vlaamse Verrebroek hartgron dig met elkaar eens. De hevig heid en langdui'igheid van de re genbuien en de hoeveelheid milimeters gevallen neerslag van de afgelopen maanden zijn sinds mensenheugenis niet voorgekomen. Maar als water schappen en polders meer van eikaars werkwijzen en be- heersmethoden op de hoogte zij n, kan een eventuele volgende keer heel wat efficiënter ge werkt worden. Scenario's Als waterschappen en polders regelmatig 'calamiteitenover- leg' voeren, kunnen scenario's worden opgesteld over hoe ge handeld moet worden. Door de werking van gemalen, pompen en stuwen op elkaar af te stellen, kan overtollig water zo snel mo gelijk op de efficiëntste wijze worden afgevoerd. Regelmatig overleg moet de beheerders van waterkwaliteit- en kwantiteit (en de verschillende overheden) ook wijzen op maatregelen die genomen dienen te worden voor een betere afvoer en uitstroming van overtollig water. Zo zal Nederland 'serieus' moe ten investeren in een 'betere uit monding van de Braakman' on afvloeiing van Vlaams polder water te garanderen en is Belgi al (te) lang bezig met een studi naar een betere waterafvoer vai het Leopoldskanaal. De Belgi sche uitwateringssluis van d Prosperpolder functioneert nie naar behoren en voor een beter afvoer van de westelijke rijks waterleiding op Nederland grondgebied dienen technisch oplossingen te worden gevon den, constateerden de specialis ten. Materiaal Meer overleg en het doorgevej van nieuwe besluiten, kan oo!f materiaal sparen, stelden be stuurders van de Isabellapoldei Een pompinstallatie in Zelzati was tijdens het noodweer direa buiten gebruik, omdat alle tech! nische apparaten onder watei stonden. Het polderbestuur wal door waterschap De Drie Am bachten niet ingelicht over ha instellen van een hoger water peil bij de aangrenzende Cania vlietpolder. Het veranderen vai peilbesluiten dient te allen tijd aan de aangrenzende watert schappen en polders te worde» doorgegeven, besloten de aani wezige vertegenwoordigers gis teren. Overigens waren technici en be stuurders het er over eens da) het bijplaatsen van extra pomj pen leuk is voor de media en eej gunstige publieke opinie, maal nauwelijks effect sorteert tegel echt noodweer en serieuze wa teroverlast. De pompen kunnei goed werk doen om ondergeloj pen kelders en straten droog to malen, maar voor een goede waj terafvoer is een goed werkend)" sluis meer waard. P 1 ZIERIKZEE - De Koninklijk? Harmonie Kunst en Eer uit Zié1 rikzee neemt morgen, zaterdaf1 deel aan een concours in Beu ningen bij Nijmegen. 3 Het orkest gaat daar, onder leif ding van dirigent Hugo VerweiP zijn plaats in de eerste afdeling van de KNFM verdedigen. 1 door René Hoonhorst VERREBROEK - Het Vlaamse Beveren laat zich er graag op voorstaan het goede van platte lands- én industriegemeente in zich te verenigen. Niet alle in woners van de grootste gemeen te van het Waasland zijn echter nog fier op hun woonplaats. Ad junct-dijkgraaf J. D'Hondt van polder (waterschap) Het Land van Waas raadt mensen die in 'een gezonde streek' wonen, zelfs onverbloemd af naar Beve ren of één der kerkdorpen te verhuizen. „Kom hier niet naar toe als u el ders in een gezonde streek woont", zei D'Hondt donderdag in Verrebroek (gemeente Beve ren) tijdens een gezamenlijke vergadering van de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen en een aantal Vlaamse pol ders uit de grensregio. De adjunct-dijkgraaf sprak over de toekomst van zijn eigen polder. Het grondgebied van Het Land van Waas, dat nu zo'n 17.000 hectare beslaat, kanover een jaar of twintig wel eens heel wat kleiner zijn dan nu, verwees D'Hondt naar het van de kaart vagen van het dorp Doel. Acties De adjunct-dijkgraaf: „Twintig jaar terug heerste er bij het op- rokken van de Antwerpse haven al vrees voor het verdwijnen van Doel. Acties voor behoud van het dorp werden gehonoreerd Doel zou blijven. Nu zeggen vee len: Kallo moet blijven, Verrei broek moet blijven. Maar bei staan Kallo en Verrebroek ovdr twintig jaar nog?" i Met Doel liep het uiteindelijp slecht af. Waterschapsbestuur der D'Hondt toonde er weinifi vertrouwen in dat de groei vat de 'Linkeroever' bij dat dor? ophoudt. MIDDELBURG - De gemeenfe Borsele mag de firma Remijn e' Zoon in 's-Heerenhoek bi stuursdwang opleggen. De bi stuursrechter in Middelbiuji heeft donderdag het verzoelr van de firma om de bestuurii dwang op te schorten afgew£ zen. )1 De firma Remijn heeft eefl brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een percefe waarop een agrarische bestend ming rust. Het bedrijf draati zonder vergunningen en er zei sprake zijn van overlast. Pogii r gen van de gemeente om het bi' drij f te verplaatsen hadden gedi resultaat. e Remijn moet na 30 novembi een dwangsom betalen voor ip dere dag dat zijn bedrijf doof» draait. t Wie de komende tijd graag ruim wil zitten, kan nu z'n hart ophalen. Want de Hyundai Lantra Wagon kost tijdelijk niet meer dan een Lantra Sedan. Oftewel f29.950,- (leaseprijs f 799,- per maand). Een besparing van zo'n f 1000,-. Voor dat geld heeft u een auto Met neergeklapte achterbank zelfs 1413 liter. Verder beschikt details: roofrails, bagageruimte-afdekking (pas op voor de die niet alleen plaats biedt aan het hele gezin, maar ook aan 738 de Wagon over dezelfde complete standaarduitrusting als de Sedan. hoogte verstelbaar stuur, in delen neerklapbare achterba liter bagage (of de nodige honden). Elektrische ramen voor. Stuurbekrachtiging. Plus enkele praktische glas en ruitenwisser achter. Bovendien kunt u nu kiezen AGE EN LAKT0ESLAG DE LEASEPRIJS IS GERASEERD OP 48 MAANDEN EN 20.000 KM PER JAAR. EXCL. BTW EN BRANDSTOF. INCl- ASSURANTIE. H0UDERSCHAPS8ELASTIHG, REPARATII AFGEBEELD IS DE HYUNDAI LANTRA WAGON 1.61 GIS. LICHTMETALEN VELGEN TEGEN MEERPRIJS LEVERBAAR DEZE ACTIE IS GELDIG VAN 1 NOVEMBER TOT El DECEMBER 1998 EN NIET IN COMBINATIE MET ANDERE ACTIES. PRUSINCL BTW EN BPM. EXCL. KOSTEN P.IIKIAAR MAKEN. VERWIJD: BEL VOOR MEER INFORMATIE OF DEALERADRESSEN HYUNDAlC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 54