Vissers tegen verhuizing afslag We zijn en blijven een wingewest 15% PZC PZC Steenkamp ontkent willekeur bij besluit lokkaal De Oostvogel LTO kan niet uit de voeten met plan voor buitengebied Sluis zeeland z19 Mijn op Deltahoek Breskens betekent langere aanvoertijd «Sint bezoekt Axelsestraat Jjn Terneuzen |T( -Kerstcantates n Axelse kerk Geen huizen, maar speelplaats Kans op turbines bij Hoofdplaat Voedselactie Dorkas succesvol Tien maanden geëist voor diefstal Geen millenniumlinde in Tholen 0 KORTING PALLADIO's vrijdag 27 november 1998 [ostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 00151 jdoor Shèila van Doorsselaer 5RESKENS - De Bressiaanse dssers willen niet dat de vis lijn mogelijk verplaatst wordt industrieterrein Del tahoek na de aangekondigde irivatisering. Mocht de vismijn ip het industrieterrein buiten le haven een nieuw onderko ten krijgen, dan betekent dit ien langere aanvoertijd en kwa liteitsverlies, e vissers vrezen daardoor een tgere prijs te krijgen voor hun 'aar en dreigen uit te zullen djkennaar Urk. ie Oostburgse burgemeester G. ^TERNEUZEN - Sinterklaas brengt morgenmiddag, zater- pag, een bezoek aan de Terneu- eense Axelsestraat. zal te paard een rondrit ma en begint bij bejaardencen trum De Blide. Daarna zal hij alle winkels binnengaan en de Aanwezige bezoekers trakteren lekkers. jjihowband Jong Axel zal zorgen J'oor de muzikale omlijsting. .Kinderen kunnen tijdens het Jezoek van de Sint hun tekening hem inleveren, die ze ge- .aakt hebben in het kader van le tekenwedstrijd van de Ver eniging Ondernemers Axelse straat. De prijswinnaars krijgen len persoonlijke uitnodiging joegestuurd voor de prijsuitrei- 'ing op zaterdag 5 december. Advertentie Groothandel biedt aan^ plavuizen p/m* marmer wit 85,- 11 marmer zwart 90,- terracotta 30x30 50,- a Div. modellen Granito Tuinmeubelen Verkoop alleen zaterdag 28/11 10.00-17.00 uur lu Ind.terr. Vrijburg, Handelsweg 19, ld Vlissingen, 0118-490866. Noordewier gooide onlangs tij dens een gesprek met het dage lijks bestuur van visserijvereni- ging Ons Belang, een balletje op over eventuele verhuizing. De vissers reageerden in eerste in stantie positief op het voorstel, maar na enige bezinning kwa men zij tot het standpunt geen voorstander te zijn van het ver huisplan naar Deltahoek. De vissers hebben wel oren naar een andere locatie binnen het havengebied. „Verhuizing naar en andere locatie dan binnen het havenge bied is voor ons niet aan de or de", zegt J. Fenijn van Ons Be lang en eigenaar van de kotters Breskens 4 en 14. „Eerst waren we wel vóór, maar dat. kwam omdat we na het gesprek met de burgemeester nogal overdon derd waren door zijn voorstel. Hij moet wel met heel sterke ar gumenten komen, willen wij weer terug van mening veran deren. Als er voor Deltahoek ge kozen wordt, brengt dat met zich mee dat we de vis moeten gaan overladen in vrachtwa gens, dit moet dan bij voorkeur gebeuren in één keer, anders krijgen we problemen met ver voersdocumenten. Er moet dus gewacht worden tot de hele la ding van boord is en dat duurt toch wel anderhalf uur. Deze wachttij d komt de kwaliteit van de vis niet ten goede en daardoor krijgen wij weer een slechte prijs. Willen we de lading direct vervoeren, in stukjes en beetjes, dan kost dat meer en krijgen we ook nog eens last met de AID. Als er toch voor de optie Del tahoek wordt gekozen, dan weet ik zeker dat de grote kotters in Urk zullen aanlanden om daar hun vis te verkopen." Discussiëren Noordewier was nog niet op de hoogte van het gewijzigde standpunt van de Bressiaanse vloot. „Ik heb. geen trek om via de krant over deze zaak te gaan discussiëren. Binnenkort zal ik weer met de visserijsector gaan praten over hoe we dit alles gaan aanpakken", zegt Noorde wier. „We zijn ook helemaal nog niet toe aan de vraag wie het on derzoek naar een eventuele ver huizing gaat oppakken." De visserijsector komt vandaag (vrijdag) tijdens een besloten vergadering bij elkaar om over de problematiek te praten. De vismijn in Breskens. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim LAMSWAARDE - De beslissing om basisschool De Oostvogel in Lamswaarde een permanent lo kaal te geven in plaats van het huidige noodlokaal heeft niets te maken met willekeur. Dat be weert burgemeester T. Steen kamp van Hontenisse. Ondanks dat een toekomstprog nose voor het leerlingenaantal in Lamswaarde de nieuwbouw niet rechtvaardigt, wil het colle ge van B en W aan de Oostvogel toch een achtste vaste lesruimte plakken. Vorig jaar nog besliste de ge meenteraad van Hontenisse echter dat de Sandeschool in Kloosterzande geen permanent gebouw kreeg op grond van de ontwikkeling van de hoeveel- heid leerlingen. Nu wil het ge meentebestuur afwijken van dat standpunt. Burgemeester Steenkamp spreekt tegen dat het een rol speelt dat wethouder F. vanDriessche werkzaam is op De Oostvogel. Consistent „De koers van het college is van het begin af consistent ge weest", aldus Steenkamp. „Vo rig jaar waren er twee scholen in Kloosterzande, die geen van beide aan de norm voldeden." Zowel de Sande- als de Ter Dui- ne-school kwamen in 1997 niet aan een prognose die een vast lo kaal rechtvaardigde en beide kregen van de raad een noodge bouw toegewezen. In januari werd die vaststelling voor de Sandeschool echter herzien om dat de nieuwe prognose een ho ger leerlingenaantal toonde. De Oostvogel komt nu ook niet aan de wettelijke norm. Steenkamp: „Hier is sprake van een bijzondere omstandigheid, waarbij het college vindt dat er van die maatgevende prognose afgeweken kan worden. Dat is ons advies aan de raad. Vijftien jaar geleden is er ook een nood- lokaal in Lamswaarde gezet en achteraf had die beter van steen kunnen zijn, maar dat is de hardheidsclausule waar je mee zit. 'Als we nu met deze investe ring rekening houden met de aanstaande klassenverkleining, zou het onzinnig zijn een nood- lokaal te zetten. Maar het blijft wel zo dat de gemeenteraad de baas is. Ik kan alleen hopen dat de leden akkoord gaan met ons voorstel." LXEL - Een gemengd koor, kin- Ierkoor, solisten en instrumen- alisten treden zaterdag 12 de- lember vanaf 20 uur op in de lervormde kerk in Axel. )e christelijke zangvereniging ,saf zorgt voor de invulling van et gemengd koor. Zij voert wee kerstcantates uit de twin- gste eeuw uit, samen met het linderkoor De Regenboog, de wee vocale solisten Pascale de "urck (sopraan) en Philippe We- emael (tenor) en blazersensem- ile Amici del Arte uit Vlaande- en. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN door Conny van Gremberqhe Burgemeester R. Barbé van Terneu zen is van plan om het bezoek van commissaris van de koningin W. T. van Gelder aan Terneuzen op maandag 30 november aan te wenden om de kwestie van de gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen weer op de (Zeeuwse) politieke agenda te krijgen. Toen Barbé vorige week het gespreks thema aankondigde in de krant sloegen bij een aantal raadsleden in het naburi ge Axel bijkans de stoppen door. De CDA'er J. Murre vroeg het Axelse colle ge om de CdK ook maar eens over het zelfde onderwerp aan te spreken, maar burgemeester W. J. de Graaf had daar geen zin in. Over Barbés inzet werd wat schampertjes gedaan, zo in de trant van 'hij is weer bezig'. Barbé is ook weer be zig, maar niet zomaar. De Temeuzense raad is overtuigd van de noodzaak van een bestuurlijke her schikking in de regio en heeft dat niet voor niets in haar beleidsprogramma voor de periode 1998-2002 opgenomen. Over het waarom van het aanzwenge len van de discussie kan Barbé dan ook heel kort zijn. De Terneuzense raad heeft het 'm gevraagd. „En als voorzitter van de raad hoor je dan wat te doen. Overigens is het wel zo dat de Temeuzense raad ervan over tuigd is dat we als gemeenten in deze re gio door internationale en nationale ontwikkelingen zo langzamerhand in een positie zijn gemanoeuvreerd dat er sterkere (bestuurlijke) organisatiever- banden nodig zijn om die ontwikkelin gen op gebied van ruimtelijke orde ning, milieu, maar ook acquisitie aan te kunnen." Burgemeester R. Barbé van Terneuzen: „Het is zoiets als 'laat die Zeeuws-Vlamingen onderling maar rommelen, want zo lang men daar niet op één lijn zit, gaat er weinig dreiging vanuit'." foto Charles Strijd Advertentie Alles voor kantoor op nummer i f/eststrate vcrpz'.-'.-\--zr. EEDE - Het gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg wil aan De Grein in Eede een speelterrein bouwen in plaats van wo ningen. Gebleken is dat de vier tot nu toe gebouwde twee-on- der-één-kap woningen moeilijk aan de man te brengen zijn, omdat de huizen relatief klein zijn. Het college van B en W wil afzien van verdere bebouwing en wil liever getyoor geven aan de wens van dorpsraad in Eede om een speeltuin te bouwen. Woningbouwvereniging RZVW in Axel is bereid de overeen komst met de gemeente te ontbinden en vijf mille beschikbaar te stellen voor de inrichting van het speelterreintje. De leden van de commissie Grondgebied toonden zich donderdag avond in meerderheid positief over de plannen. OOSTBURG - De gemeente Oostburg bekijkt of in de Hoofd plaatpolder vier windmolens kunnen komen. Zij wil een visie ontwikkelen voor dit gebied. Burgemeester en wethouders blijven bij hun standpunt geen medewerking te verlenen aan de plaatsing van een enkele windturbine in het buitengebied. Een aantal van vijf tot tien is voor haar wel bespreekbaar. Wethouder C. Bolijn-Hertzberger zei dit donderdag in de commissie planologie. Zij deelde mee dat de windmolenpro- blematiek in de rest van de gemeente wordt meegenomen in de structuurvisie voor Breskens, die samen met stedenbouw kundige Bhalotra wordt gemaakt. TERNEUZEN - De actie van de stichting Dorkas Hulp Ne derland was in Zeeuws-Vlaanderen succesvol. De stichting zamelde in totaal 1153 voedselpakketten in. De collecte voor het transport bracht 2500 gulden op. Het voedsel is bestemd voorlanden in Oost-Europa, zoals Albanië, Modavië, Roeme nië, Rusland, Bosnië en Oekraïne. In Zeeuws-Vlaandex-en de den zestien supermarkten, twaalf scholen en dertien kerken mee aan de actie van de christelijke hulporganisatie. In heel Nederland werden 45.000 voedselpakketten bij elkaar gebracht. De helft hiervan wordt nog voor de kerstdagen naar de door economische malaise, werkloosheid en armoede ge troffen gebieden gebracht. Een convooi van vijftien vracht wagens vertrekt op 8 december vanuit Andijk. MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige man uit de gemeente Sluis-Aardenburg is donderdag voor de IVfiddelburgse recht bank vijftien maanden gevangenisstx-af waarvan vijf voor waardelijk geëist. De man bekende afgelopen zomer op een aantal campings in Zeeuws-Vlaanderen uit tenten en cara- vans geld en goederen te hebben gestolen. Ook gaf hij de dief stal van (schotel-)antennes toe. De man bekende spijt en smeekte de rechtbank hem een werkstraf te geven in plaats van zitten. Officier van justitie mi-. C. Fetter vond de gepleeg de misdrijven hiervoor echter te ernstig. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen plant geen millenniumlinde. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten naar aanleiding van een verzoek van E. Frigge-Hogesteeger (VVD) om bijzondere aandacht te beste den aan het j aar 20 0 0 Het college voelt weinig voor dit idee, omdat zij eerder beslo ten heeft niet meer mee te werken aan Boomfeestdag. De organisatie die het initiatief heeft genomen om millennium bomen te verkopen, is ingehaakt op de organisatie van Boom feestdag. Frigge is teleurgesteld over het besluit. Burgemeester H. A van der Munnik meent dat 'een stukje nuchtex-heid' niet mis staat. Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl j C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 I e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl In plaats van te pleiten voor her indelen zou je dan toch ook kun nen streven naar een betere intergemeentelijke samenwer king „Nee, belangrijke zaken op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening kun je rxiet laten afhangen van de luimen van toevallig aanwezige bestuursorga nen. Als je afspraken moet maken met partijen A, B en C wordt alles erg moei lijk. Dat werkt nu eenmaal niet, Boven dien kun je door meer samen te werken niet in de verschillende organisaties (de gemeentelijke apparaten) die kwali teitsverbetering aanbrengen die nood zakelijk is." PvdA-ioethouder J. van Scliaik van Axel houdt het er gewoon op dat Terneuzen een herindeling wenselijk vindt om haar eigen managementproblemen te ver doezelen. Is dat dan zo? „Nee, natuurlijk niet. Ik kan me wel voorstellen dat er in de kleine gemeente niet zo tegen bepaalde zaken wordt aangekeken, maar ik weet wel, dat we binnen onze organisatie momenteel be paalde vaardigheden ontberen. Als wij ze niet hebben, vind je die ook niet el ders in de regio. Nu kun je als bestuur der - wetende dat dat gemis bestaat - je terugtrekken in j e eigen bastionnetj e en zeggen dat mijn verantwoordelijkheid niet verder gaat dan het eigen gemeen telijke gi-ondgebied. Zo wil en kan ik niet denken. Het belang van oxize streek staat bij mij - als het om dit soort zaken gaat- voorop." De kleine gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen blijven ontkennen dat ze organisatorische of be stuurlijke problemen - de enige gegronde reden om een herinde ling op te baseren - hebben. Zou het dan niet beter zijn om proble men eens publiekelijk te maken en die nadrukkelijk als argument voor bestuurlijke schaalvergro ting te gebruiken? „Jazeker en ze zijn er ook, die proble- men, maar daar loopt men niet mee te koop. Een schoolvoorbeeld is het col lectief vervoer in onze streek. Waarom is het in Zeeuws-Vlaanderen onmoge lijk om alle aanvullende vervoersmoge lijkheden voor leerlingen, gehandicap ten en wat al niet meer te bundelen, zodat zo'n gebundeld systeem kan uit groeien tot een wezenlijke aanvulling op het gewone openbaar vervoer. Ge woon, omdat een paar gemeenten dat niet aanduxven en zeggen laat de bur ger het vervoersprobleem met wat overheidsgeld zelf maar uitzoeken. Problemeix zijn er zeker. Op het vlak van automatisex-ing bijvoorbeeld, maar ook op het gebied van het inzamelen van afval. Waarom klopt de gemeente Hontenisse bij Terneuzen aan om te ho ren of er op het vlak van kostenbeheer niet iets te doen valt. Waarom denk je dat de gemeente Sas van Gent mogelijk ook samen met Terneuzen afval wil gaan inzamelen? Omdat ze er zelf ook niet uitkomen, omdat het duur is, om dat het anders zou kunnen. In Middel- bxxrg beseft men dit alles maar al te Toch: werd twee jaar terug in Mid delburg die door u gewenste her indeling bewust afgeschoten. „Ja, maar ja, dat is ook typisch Middel burgs. Op Walcheren, en dat zie je nu ook met die Zeeuwse actie om vooral voor de haven van Rotterdam iets te mogen betekenen, is de cultuur altijd zo geweest dat alles op de Randstad wordt gericht. Zeeuws-Vlaanderen krijgt in dat hele spel nauwelijks een voet aan de grond. Wij stelden in het verleden vast dat we een beetje als sluitpost fungeer den en eigenlijk is er nauwelijks ietsten goede gekeerd. Elders in Zeeland werd wel opnieuw ingedeeld, maar hier nee. Het. is zoiets als 'laat die Zeeuws-Vla mingen onderling maar rommelen, want zo lang men daar niet op één lijn zit, gaat er weinig dreiging vanuit'. We zijn en blij ven dan ook een wingewest." door Pascalle Cappetti SLUIS - „De gemeente Sluis- Aardenburg ontixeenxt land bouwers een kans om op verant woorde wijze het agrarische bedrijf te verbredeix. Land schappelijke overwegingen worden als argument gebruikt om een terughoudend beleid te voeren. Het gehele grondgebied krijgt een landschappelijke kwalificatie. De positieve bij drage van windmolens aan het landschap van deze eeuw, wordt niet eens overwogen." De LTO-raad (Land- en Tuin bouw Organisatie) vindt dit standpunt conservatief en de fensief. De raad schrijft dat in een reactie op het voorontwerp bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Sluis-Aarden burg. Volgens hem durft de ge meente het niet aan om een visie te ontwikkelen, waarbij duide lijke criteria aan plaatsing van windmolens worden gesteld. De LTO-raad vindt dat kleinscha lige projecten en solitaire wind turbines mogelijk moeten zijn. De LTO-raad juicht de bevorde ring van het plattelandstoeris- me toe, maar vindt de mogelijk heden te beperkt om te spreken van echte kansen. Waarom is de omvang van kleinschalige hore ca en dagrecreatie niet echt sub stantieel?, vraagt de organisatie zich af. Het oprichten van land goederen en boerenboscam- pings, bedoeld om het land schap te versterken, heeft bovendien nadelige gevolgen voor de landbouw en de natuur. Veel cultuurgrond zal moeten worden onttrokken aan de land bouw en natuur en er ontstaan conflictsituaties door de gerin ge afstand tot burgexwoningen en verblijf srecreatie in het agra- xisch gebied. Daarnaast vindt de LTO dat 'agrariërs te veel beperkt wor den in hun gi'oei, via uitbrei ding, omschakeling of een ne ventak. Sommige bepalingen zijn 'welhaast een verbod'. De raad is voorstander om vrijko mende agrarische gebouwen te gebruiken voor semi of niet- agrarische bedrijven, Daarmee wordt verpaupering van het platteland vooi'komen en be houdt het gebied economisch draagvlak. In het algexxxeen merkt de LTO- Raad op dat de gemeente wel eig veelvrijstellings- en wijzigings bevoegdheden in het plan wil opnemen. De indruk bestaat dal een aantal bevoegdheden louter zijn opgenomen om de bestem mingen en subaanduidingen te rechtvaardigen. Dit werkt ver tragend, kostenverhogend en werkt willekeur in de hand, meent de landbouworganisatie. Bij de gemeente zijn de afgelo pen week 75 reacties binnenge komen op het vooi-ontwerp-be- stemmingsplan buitengebied. De reacties worden beoordeeld en in februari ingebracht in het ontwerp-bestemmingsplan door het architectenbureau Rothuizen, van Doom, 't Hooft. Mensen die dan nog bezwaren hebben, kunnen deze indienen vanaf juni. De uiteindelijke vaststelling gebeurt in oktober. Vanaf 2000 wordt het bestem mingsplan, integraal of gedeel telijk, van kracht. (Advertentie) K£ftSTBALLEN*KUNSTKERSTBOMEN*SER< bij inlevering van deze boii ra Op al uw kerstaankopen bij: Country Kersthuis Westwal 13 Goes 0113-215838 3H3MSVTD»Mn33NSJ,SNna»PNI.LH3nH3A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53