Maasvlaktelobby zet aanval in m ook Oesterboeren slechten de barrières in goes! Eis zestien maanden voor verkrachting ex-vriendin de DRVKKERY Ear Eye Muziek Politie rolt grote hennepkwekerij op Rotterdams plan bedreigt containerproject Zeeland LIBERTEL Axelse verliest portemonnee met hartpillen 11 Zuiden mikt op regiocontract met Den Haag Gedwongen ontslagen blijven uit bij grote reorganisatie KPN zeeuwse almanak Contact door Harmen van der Werf )EN HAAG - Havenschap Zee and Seaports krijgt het moei- ijk om een grote containerter - ninal in Vlissingen-Oost te jouwen. De Rotterdamse lobby leeft donderdag de aanval inge- :et met een grootschalig, flexi- >el uitbreidingsplan voor de totterdamse haven. Het contai- ïeroverslagbedrijf ECT diende iich alvast als klant aan. lerwijl Zeeland Seaports als re- atief klein havenschap zelf een inderzoek naar de kansen voor ;en container-terminal verricht, cwamen gisteren in Den Haag le 'grote jongens' in het geweer: le baggeronderneming Ballast ledam, de ING Bank en ook ;CT. Zij lanceerden gezamen- ijk een voorstel voor een Twee- Ie Maasvlakte, het Binnen- neer-coneept. Iet uitgangspunt van dit con- ept is dat er vóór de huidige Maasvlakte vijfduizend hectare loordzee wordt omsloten door ien ringdijk, met aan de noord- jijde een havenuitgang. De vijf- luizend hectare is niet oniriid- lellijk nodig. Het gebied kan lotterdam tot ver in de eenen- wintigste eeuw 'lucht' geven en :al slechts geleidelijk worden ipgespoten. Het binnenmeer vordt langzaam ingevuld. Iraeht vliegveld deeën voor een invulling zijn er [enoeg, waarvan een nieuwe ontainerterminal voor ECT de neest concrete is. ECT is bereid ,5 miljard gulden te investeren. Minder concreet zijn: een rachtvliegveld, windmolen- iark, getij dencentrale, groot- chalige opslag van LNG en wa- erstof én offshore-activiteiten. Jverheid en bedrijfsleven moe- en samen de kosten dragen. De nvestei'ing voor de overheid is eraamd op 4,2 tot 4,7 miljard [ulden, waarvan 3,2 miljard ;ulden voor de ringdijk. De par- ieuliere initiatiefnemers dra- en zorg voor de haventerrei nen, kades en de inrichting a 3 miljard gulden. Deze financiële samenwerking sluit aan bij het beleid dat het kabinet-Kok voorstaat. Minis ter T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat juichte het initiatief 'uit de markt' toe en zij riep an deren op het voorbeeld te vol gen, maar hield zich verder op de vlakte. Het kabinet moet begin volgend j aar nog beslissen over de nood zaak van een Tweede Maasvlak te. „En daarbij zal ook serieus worden gekeken naar de moge lijkheden van bestaande haven en industrieterreinen in Rotter dam en Zuidwest-Nederland", stelde Netelenbos. Stukgoed Wat betreft een grootschalige containeroverslag zien ECT-di- recteur W. den Duik en commer cieel directeur S. Lak van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) alvast niets in Zeeland. „Erg waarschijnlijk is 'zo'n ontwikkeling niet", drukte Den Duik zich nog voorzichtig uit. „Tussen Le Havre en Bre men zijn al vijf grote container havens. Een verdere versprei ding ligt niet voor de hand.Lak dacht er net zo over. „De markt zal het uiteindelijk bepalen, maar Vlissingen kan zich beter concentreren op stukgoed." Hij erkende dat Zeeland voldoende ruimte biedt, maar 'de ruimte" moet ook op de geschikte plaats liggen'. Het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam is blij met het initiatief van Ballast Ne- dam, ING Bank en ECT. Zuid-Hollandse milieu-organi saties, verenigd in Stichting Consept, verwerpen het plan als 'voorbarig en absurd', vooral omdat er een claim van vijfdui zend hectare op de Noordzee wordt gelegd. In een zeegebied, vlakbij de Voordelta, de duinen van Voorne en Goeree. Als het plan van de drie grote Advertentie Jarenlang waren de oesterproducenten verdeeld over de clubs Vervoex en Ostrea, maar binnenkort worden ze wellicht verenigd in één organisatie, foto Wi 11 em M ie ras Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-215555 fax 211414 door René Schrier YERSEKE - Het ziet er naar uit dat de twee oesterclubs Vervoex en Ostrea hun langste tijd hebben gehad. Het pro ductschap is bezig met een enquête naar de oprichting van een Producen ten Organisatie voor de Oesters, een zo genoemde PO Oesters. In de kringen van Vervoex en Ostrea wordt geredeneerd dat voortzetting van de verenigingen weinig zinvol is als het tot een PO Oesters mocht komen. Nederland kent al producentenorgani saties voor de mossels en de kokkels. Ostrea en Vervoex trokken enige tijd geleden al samen op toen het ging om de herverdeling van percelen. De oude te genstellingen tussen beide verenigin gen zijn in de loop van de jaren ver vaagd. Meer en meer gingen de leden van de twee clubs hand in hand om hun belangen te verdedigen. Zo ontstond de suggestie van de oprichting van een ei gen producentenorganisatie naar het voorbeeld van de mossel- en kokkel branches. Die hebben een functionaris in dienst die tal van zaken regelt en hun belangen onder meer in Den Haag ver dedigt. Als de Vervoex wordt opgeheven, komt er een eind aan een roemrucht bolwerk van oesterbaronnen, tot voor enkele ja ren geleden onder leiding van P. K. M. Verwijs. Ruim vijftien jaar geleden werd de strijd ingezet tegen het mono polie van de Vervoex. De leden van die organisatie waren doorgegaan met de oesterkwekerij nadat in de strenge win ter van 1963 nagenoeg het hele bestand aan Zeeuwse oesters kapot was gevro ren. Ze hielden hun percelen aan, met alle risico's van dien, en konden hun slag slaan toen bleek dat in het Greve- lingenmeer platte Zeeuwse oesters la gen die de strenge winter wel hadden overleefd. Vanaf dat moment gingen de zaken de Vervoex-ledenvoor de wind. Ook ande ren wilden daar een graantje van meepikken. Zo ontstond de strijd tegen het Vervo- ex-monopolie die onder meer via de Tweede Kamer werd gespeeld. Dat leidde er na een jarenlange discussie toe dat ook niet-Vervoex-leden oesterper celen van het rijk mochten pachten en het monopolie werd geslecht. Zo ont stond een tweede oesterclubOstrea ge naamd met M. Scheele als voorman. Advertentie De leukste cadeaus zijn iZi: mobiel bellen zonder abonnement. Wil je dit jaar iemand eens echt verrassen? Dan hebben wij nog een leuke cadeautip. Libertel iZi. Mobiel tellen zonder abonnement. Tijdelijk voor de feestdagen iZi ToGive. Neem bijvoorbeeld Libertel iZi Totaal ToGive. Inclusief toestel al vanaf f 249,-. Of, als je al een toestel hebt, Libertel iZi GO! ToGive. Daarmee bel je al vanaf f 49,-. Heel iZi. Plet enige nadeel is: het is niet zo warm aan je v Bel voor meer informatie of de j dichtstbijzijnde verkooppunten gratis' j Libertel Klantenservice: 0800 05 60. fe h- ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. doorTheo Giele MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een verzoek om een 52-jarige Oostburger onmiddellijk in vrijheid te stel len afgewezen. De man zit sinds mei vast omdat hij verdacht wordt van mishandeling en po ging tot verkrachting van zijn 36-jarige ex-vriendin. De verklaringen van de Oost burger en de vrouw staan lijn recht tegenover elkaar. Volgens de raadsman van de verdachte is er geen enkel bewijs. De advo caat vroeg daarom de rechtbank zijn cliënt vrij te laten, maar daarmee gingen de rechters niet akkoord. Donderdag werd de behande ling van de zaak voortgezet. De rechtbank hield de zaak half september aan, omdat de rech ters de vrouw als getuige wilde horen en er een psychologisch rapport van de verdachte moest worden opgesteld. De Oostburger en zijn ex-vrien din hebben samen een kind. De vrouw verklaarde gisteren dat zij op 11 mei naar de woning van AXEL - Een inwoonster van Axel verloor donderdagochtend haar portemonnee in Axel. Plierin zat een flesje met twintig tabletten Nitrostat. Bij ondes kundig gebruik kunnen de hart pillen, die bij benauwdheid on der de tong worden gelegd, gevaar opleveren voor de ge zondheid. de man was gegaan om even haar dochtertje, die door de man werd opgevoed, te zien. Volgens haar lezing werd ze door de man toen bijna gewurgd nadat ze niet op zijn avances was inge gaan. Toen ze vervolgens naar de keuken was gegaan om een slokje water te drinken, pro beerde de man haar te verkrach ten. Volgens de Oostburger had hij de vrouw slechts wat hard handig uit huis gezet. Niet betrouwbaar Advocaat mr. E. de Rechter trok de verklaring van de vrouw in twijfel. Hij vroeg zich af waar om de vrouw niet was wegge gaan nadat de man haar bij de keel had gegrepen. „Deze getui ge is niet betrouwbaar. In zo'n situatie blijf je niet, maar pro beer je zo snel mogelijk weg te komen", aldus de raadsman. Officier van justitie mr. H. I. den Hartog zei dat de getuige juist heel duidelijk is geweest in al haar verklaringen. Den Hartog wilde wel rekening houden met het oordeel van de reclassering dat de man licht verminderd toerekeningsvatbaar is. Ze bracht haar oorspronkelijke eis (30 maanden, waarvan 6 voor waardelijk) terug tot 24 maan den waarvan 8 voorwaai-delijk. Raadsman De Rechter vroeg om vrijspraak. Uitspraak op 9 december. (Advertentie) Recorded live ac the Teatro Olimpicoj CcCllc Ba.ftoll w Haar stem, haar dictie, haar sotto voce en virtuositeit j§ vervullen het grote genoegen, dat Markt 51Middelburg tel. (0118) 886874 concerns wordt uitgevoerd, schuift het Rotterdams haven gebied ruim acht kilometer die per in zeeL Met gevolgen voor stromingen en bijvoorbeeld het uitzicht vanaf het strand op Schouwen en Goeree. De vraag is ook welk effect deze landaan winning heeft op de bereikbaar heid van de vissershavens van Goedereede en Stellendam. Die aspecten moeten nog uitge werkt worden, aldus de initia tiefnemers. door Pascalle Cappetti NIEUW-NAMEN - De politie Zeeuws-Vlaanderen heeft don derdagmorgen twee grootscha lige hennepkwekerijen in een voormalige tapijtfabriek aan de Woestijnestraat in Nieuw-Na- men opgerold. Er werden 2500 volwassen hennepplanten en 95.000 kweekplantjes ontdekt. De planten, met een straat waarde van vier ton, zijn die zelfde dag nog vernietigd. De politie hield drie mannen aan die in de oude fabriek wa ren. Het ging om een 55-jarige man uit Antwerpen en twee in woners van Nieuw-Namen, van 31 en 33 jaar oud. Ze zitten vast op het politiebureau in Hulst. De politie stuitte bij toeval op de hennepkwekerijen. Zij had ge merkt dat in de lege fabriekshal regelmatig ventilatoren draai den. De p'olitie had er echter geen idee van dat het om zo'n omvangrijke zaak ging. Voor de vier mensen die donderdagoch tend aanvankelijk bij de inval aanwezig waren, werd dan ook snel versterking gezocht. Ook de gemeente Hulst werd inge schakeld om te assisteren bij de ontruiming van de hal. Rails Dat het om professionele hen nepkwekerijen ging, werd di rect duidelijk. Niet alleen de enorme hoeveelheden planten die werden aangetroffen, wezen daarop, ook de apparatuur sprak boekdelen. Langs de bak ken met planten liepen rails, waarover een wagentje reed om de spullen af en aan te voeren. Verder waren er zo'n 120 lam pen, tal van koolstoffilters en elektromotoren. Een volauto matisch irrigatiesysteem moest de planten van water voorzien. De politie vond verder een re volver met scherpe munitie in de hal. Voor de stroomvoorziening is illegaal gebruik gemaakt van het elektriciteitsnet. Delta Nutsbedrijven onderzoekt mo menteel hoeveel schade is gele den, Zeker is wel dat het stroomgebruik genoeg is om en kele tientallen huishoudens te •voorzien van elektriciteit. Politiewoordvoerder De Clerck kon niet zeggen hoela ng de k we- kerijen al in gebruik zijn. Ook wilde hij niet ingaan op de vraag of de aangehouden verdachten bekenden van de politie zijn. DEN HAAG - Zeeland, Noord- Brabant en Limburg zetten vaart achter de samenwerking met het Rijk. De zuidelijke pro vincies willen rond de jaarwis selingeen intentieverklaringte- kenen met de rijksoverheid om in de eerste helft van 1999 tot een regiocontract te komen. Groningen, Friesland en Dren the hebben al langer zo'n sa menwerkingsovereenkomst. Het sluiten van een regiocon tract kan voorkomen dat er in de toekomst nog vervelende dis cussies ontstaan over meerja renafspraken tussen provincies en Rijk, zoals over de aanleg van wegen. De zuidelijke provincies hebben voor de voorbereidende werk zaamheden 90.000 gulden uit getrokken, met de verdeling: Limburg 30.000 gulden, Noord- Brabant 45.000 gulden en Zee land 15.000 gulden. Zeeland wil met name afspraken maken over plattelandsvernieuwing en de bereikbaarheid van haven terreinen. (Advertentie) Midwinterschouw '98 door Maurits Sep GOES - De vakbonden en Ko ninklijke PTT Nederland (KPN) hebben een akkoord bereikt over een sociaal plan. Bij de re organisatie gaan landelijk drie duizend banen verloren. In Goes wordt de telefonische inlichtin gendienst, waar 29 mensen wer ken, opgeheven. Ook raakt een nog onbekend aantal Zeeuwse monteurs de komende jaren hun banen kwijt. De reorganisatie kan plaatsvinden zonder ge dwongen ontslagen. Bij de inlichtingendienst in Goes werken achttien mensen in vaste dienst en elf uitzend krachten. De contracten van de uitzendkrachten worden niet verlengd. De vaste medewer kers worden niet ontslagen, maar komen op een andere ves tiging, buiten Zeeland, te wer ken. „KPN brengt het aantal vesti gingen terug van achttien naar zes. Alles in de periferie moet dicht, is het beleid. Wij hadden gehoopt vier extra vestigingen te kunnen behouden, onder meer in Zuid-West-Nederland. Dat is helaas niet gelukt", rea geert CFO-bestuurder C. van der Wal. Toch is hij tevreden over het sociaal plan. „Dat gaat verder dan bij vorige reorgani saties. We vertrouwen erop dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Bovendien is een vacaturestop afgekondigd. Ex- wordt alleen personeel van bui ten aangenomen als intern geen goede kandidaten beschikbaar zijn." Voor de Zeeuwse medewex-kers van de telefonische inlichtin gendienst is de x-eorganisatie desondanks ingrijpend, beaamt Van der Wal. „De vestigingen die moeten sluiten, gaan de ko mende twee jaar gefaseerd dicht. De vaste medewerkers behouden hun banen, maar moeten wel naar een andere plaats, bijvoox-beeld Rotterdam. Als je daar in de buurt woont, heb je geluk, anders niet. Het probleem is echter dat de meeste mensen in deeltijd werken. Het is de vraag of zij ver willen x-ei- zen voor hun werk. Bovendien werken de partners vaak in Zee land, waardoor ze niet zomaar kunnen verhuizen." Scholing Wex-knemers die om deze x-ede- nen niet elders voor KPN willen wei-ken, kunnen vrijwillig 'bo ventallig' worden. Het sociaal plan voorziet volgens Van der Wal in veel geld voor omscho ling en goede hulp bij uitstx-oom. „Het is uiteraax-d wel zo dat KPN alleen scholing betaalt als die tot ander werk bij het bedrijf leidt. Mocht na verloop van tijd blijken dat het geld niet toerei kend is, dan gaan we opnieuw met. KPN om de tafel zitten." De technische dienst (Appara ten Systemen) in Zuid-West- Nederland telt vijfhonderd ba nen. Daarvan wox-den er twee- honderd geschrapt. Van der Wal noch voorlichter B. Oudshoorn van KPN kunnen zeggen hoe veel Zeeuwse monteurs daar door hun werk verliezen. „Dat is nog niet gespecificeerd", aldus Oudshoorn. Het sociaal plan wordt in de loop van de komende twee we ken door de bonden aan hun le den voorgelegd. Omstandigheden noopten een Middelburger voor zijn beroep contact te zoeken met iemand ter andere zijde van de oostgrens van het land. Het telefoongesprek verliep ivat stroef, want de kennis aan Duits dateerde uit een ver vervlogen schooltijd. Op een vraag van Nederland se kant bleef het zorgwek kend stil aan het andere eind- van de vlasvezelkabel. „Durch, für, ohne, um", pro beerde de Middelburger, licht in paniek. Daar had de aangesprokene in Duitsland iveinig van te rug. IJlitigs werd aanstalten gemaakt de verbinding te verbreken. Nog net op tijd lukte het de Middelburger het gesprek af te sluiten met een oprecht ge meend ,,über, unter, vor und zwischen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51