Vier maanden in greep van de Franse justitie Voor de sfeer een zwoele Eric Clapton Van Mierlo spreekt graag in geheimtaal sport 32 Affaire rondom Cees Priem van dag tot dag vrijdag 27 november 1998 Cees Priem werd in de maand juli door de Franse politie opgepakt, maar beleefde ook de dag waarop in Frank rijk de eerste sneeuw viel. Cees Priem staat de pers voor de zoveelste maal te woord. van onze sportredactie EPERNAY - De Zeeuwse ploegleider Cees Priem wist op die stralende dag in de Tour nog niet wat hem te wachten stond. Het was de 18e juli, een zaterdag in de Tour, toen een Franse krant de eerste berich ten verspreidde over een do- pingschandaal in de ploeg van TVM. Cees Priem ontkende in alle toonaarden, maar maakte een onzekere indruk. Het verhaal over de vondst van EPO-ampullen in een auto van TVM werd in de dagen daarna breed uitgemeten. Cees Priem en andere leden van de wielerploeg werden op 23 juli in hun hotel op gepakt en voor verhoor meegeno men. Het was nog maar het begin van de bizarre en spraakmakende TVM-affaire, die de Tour op zijn kop zette en Priem en zijn ploeg maandenlang bleef achtervolgen. De Franse justitie deed later nog een inval in een TVM-hotel in de Tour en nam verdachte middelen in beslag. Cees Priem, de ploegarts Andrei Michailov en verzorger Jan Moors waren toen al gevangenge zet op verdenking van smokkel van en handel in verboden midde len. Het onderzoek sleepte zich zo moeizaam voort, dat de TVM- ploeg ruim vier maanden lang in de greep van de Franse justitie bleef. Cees Priem en Jan Moors verbleven al die tijd in de cham pagne-streek, omdat ze Frankrijk niet uit mochten. Michailov mocht de gevangenis niet verlaten. Gisteren kwam een einde aan de nachtmerrie. Vóór 15 december is het trio thuis. Na langdurige on derhandelingen met de onder zoeksrechter kregen Priem, Moors en Michailov voorlopig hun vrij heid terug. Het verhaal van de dopingaffaire rond Cees Priem en de TVM-ploeg in chronologische volgorde: Zaterdag 18 juli: Cees Priem ligt zwaar onder vuur in de Tour de France tijdens de stop in Montauban. De onthullin gen over dopinggebruik, die leid den tot de uitsluiting van de Festi- na-renners, treffen nu ook TVM. De Nederlandse ploeg wordt in verband gebracht met het beruch te middel EPO. In een TVM-auto, die terugkeert van de Ronde van Murcia, zijn op 9 maart in de buurt van Reims 104 ampullen gevon den. De vondst wordt nu pas be kend gemaakt. TVM blijft in de Tour, maar Cees Priem wankelt. In een tv-interview zegt de Zeeuwse ploegleider, met de ogen verborgen achter een zonnebril, aarzelend: „Ja, er is EPO gevonden, maar het was niet van ons." Hij eindigt met: „Ik ben toevallig een Zeeuw, dus ik spreek de waarheid." Woensdag 22 juli: TVM-directeur Ad Bos kondigt uitbreiding van de begeleidings staf van de wielerploeg aan. „Cees Priem mist de gave van het woord." Wel gelooft hij heilig in de onschuld van zijn ploegleider Donderdag 23 juli: De TVM-ploeg wordt tijdens de rustdag in Ariège opgeschrikt door een politie-inval in het hotel. Vijf leden van de ploeg worden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau van Pamiers. Cees Priem en ploegarts Andrei Michailov worden in voorlopige hechtenis genomen. Het onder zoek richt zich op dopegebruik in de ploeg. Vrachtwagens en auto's van de ploeg worden leeggehaald- .Verdacht materiaal wordt meege nomen voor onderzoek. Vrijdag 24 juli: Cees Priem en Michailov worden urenlang verhoord en later over gebracht naar de rechtbank in Foix. Beiden worden officieel in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van de doping- vondst op 9 maart in de buurt van Reims. De twee TVM'ers moeten de komende dagen in een cel van de gevangenis in Foix doorbren gen. De assistent-procureur Phi lippe Laumosne van het parket van Reims maakt bekend dat er op de hotelkamer van de TVM-ploeg verkeerde middelen zijn gevon den. Maandag 27 juli: Cees Pnem en Michailov arriveren na een autorit over 800 kilometer bij het gerechtsgebouw in Reims. Daar worden ze tot diep in de nacht aan een kruisverhoor onder worpen. TVM-advocaat Joost van Mierlo geeft om vier uur onder de morgen een korte verklaring af. „Er is geen reden om de TVM- ploeg te blijven achtervolgen. Cees Priem en Andrei Michailov heb ben alles ontkend." Dinsdag 28 juli: De Franse justitie zet het offensief tegen de TVM-ploeg voort. In Al- bertville wordt weer een inval ge daan in het hotel van de renners. De zes overgebleven coureurs in de Tour worden van hun bed gelicht door rechercheurs en meegenomen voor een medische controle. Ze mogen kort voor middernacht te rugkeren naar het hotel. Woensdag 29 juli: De TVM-renners reageren verbol gen op de wijze waarop ze zijn be handeld op het politiebureau. Het Tourpeloton is verdeeld, maar toont toch enige solidariteit. De renners besluiten tijdens de etap pe naar Aix les Bains tot een korte staking. Jeroen Blijlevens werpt zich op als woordvoerder van de ploeg. „Ze zijn met een waanzinni ge heksenjacht bezig en wij renners zijn het slachtoffer." Ver zorger Jan Moors wordt in het po litiebureau van Albertville vastge houden. In Reims zijn Priem en Michailov naar de Robespierre- gevangenis overgebracht. Donderdag 30 juli: Jeroen Blijlevens verlaat de Tour op Zwitserse bodem. Hij moet zich met de andere renners van de ploeg op de maandag na de Tour op het politiebureau van Reims melden voor verhoor. Verzorger Jan Moors wordt van Albertville naar de ge vangenis van Reims overgebracht. Vrijdag 31 juli: TVM-advocaat Van Mierlo ver klaart dat Priem en zijn ploegge noten in de gevangenis redelijk worden behandeld. „Hij heeft tv in de cel en mag de Tour-etappes vol gen." De Franse justitie is spaar zaam in de mededelingen. De TVM-leden blijven in hechtenis, omdat ze worden verdacht van smokkel en bezit van verboden middelen. Joost van Mierlo hoopt op een snelle vrijlating, nadat de testen in de laboratoria zijn uitge voerd. De overgebleven vijf TVM- renners stappen in Zürich op het vliegtuig en verlaten de Tour. Maandag 3 augustus: Zes TVM-renners verschijnen voor de onderzoeksrechter in Reims in het kader van het onder zoek naar vermeend dopingge- bruik. De betrokkenen weigeren elk commentaar zolang Cees Priem, Michailov en Moors gevan gen blijven. De Zeeuwse mecanici en Ronald Matthijssen spreekt van een pittig onderzoek. Dinsdag 4 augustus: De Franse justitie zegt nog deze week uitsluitsel te geven over de verdachte middelen die op de rust dag in de Tour in het hotel zijn ge vonden. Joost van Mierlo heeft de verzekering gekregen van de on derzoeksrechter dat de resultaten van de laboratorium-testen deze week bekend zullen zijn. De uit slagen van de bloed-, urine- en haartesten die de renners Blijle vens, Knaven, Voskamp, De Jongh, Oetsjakov en Ivanov heb ben ondergaan, worden pas in sep tember verwacht. De in Parijs woonachtige advocate Coby de Jongh, die de renners vertegen woordigt, denkt dat justitie een spelletje speelt met TVM. „De pro cureur en de rechter-commissaris staan onder druk, omdat ze net zo veel succes willen boeken als justi tie in Lille, die de Festina-zaak heeft behandeld. Ze móeten iets vinden, maar er is niets." Vrijdag 7 augustus: De vrijlating van Priem lijkt dich terbij te komen. Advocaat Van Mierlo doet een verzoek tot voor lopige invrijheidsstelling, nadat onderzoek heeft aangetoond dat de verdachte middelen in het TVM-hotel in Pamiers geen zware dopingproducten zijn. Onder- zoeksi-echter Madrolle heeft vijf dagen de tijd om te besluiten of het verzoek wordt ingewilligd. De Hoewel het einde van een nachtmerrie in zicht is, blijven Cees Priem (rechts) en Jan Moors zich voorlopig elke dag melden op het politiebureau van Epernay. foto's Ruben Oreel Woensdag 19 augustus: De hechtenis van Michailov wordt opnieuw verlengd. De Russische aids heeft verklaard dat de EPO- vangst van 9 maart bestemd was voor een Russisch kinderzieken huis. Donderdag 20 augustus: Het einde van de TVM-affaire is nog niet in zicht. Zes renners wor den gehoord in Reims, maar de verhoi'en werpen geen nieuw licht op de affaire. Joost van Mierlo denkt dat Priem en Moors zeker niet voor 7 september vrij komen. Op die dag keert onderzoeksrech ter Madrolle terug van vakantie. Cees Priem blijft zeker tot die tijd op een geheime plaats in een hotel in Frankrijk. Hij moet zich elke dag melden op een politiebureau. TVM-renner Johan Capiot komt niet opdagen in Reims. Hij is op de avond daarvoor slaags geraakt met twee mensen in een hotel en moet voor onderzoek een nacht in het ziekenhuis blijven. Donderdag 3 september: De rechtbank in Reims behandelt het hoger beroep dat Van Mierlo heeft ingediend. Hij heeft protest aangetekend tegen het feit dat de TVM-leden in Frankrijk moeten blijven, omdat het onderzoek nog niet is afgerond. „Ik wil ze uit Frankrijk weg hebben, want vol gens de Franse advocaten is het onvoorstelbaar dat ze zo lang wor den vastgehouden op basis van zo'n dun dossier." Het verzoek wordt afgewezen. Vrijdag 11 september: Het oud-Tweede-Kamerlid Henk Vos wil de Nederlandse politiek Cees Priem heeft in Frankrijk al heel wat uurtjes op de fiets doorge bracht. foto Ed Oudenaarden/ANP verwachting is dat het TVM-drie- tal (Priem, Michailov, Moors) don derdag viij komt. Maandag 10 augustus: Cees Priem en Jan Moors worden om tien over zes vrijgelaten uit de Robespierre-gevangenis in Reims. Het tweetal moet wel in Frankrijk blijven zolang het onderzoek naar dopinggebruik in de ploeg loopt. Andrei Michailov moet in de ge vangenis blijven. Met de Rus, die niet uit een EG-land komt, heeft de Franse justitie meer tijd nodig om de benodigde formaliteiten af te handelen. Waarnemend procu reur Laumosne van Reims ver klaart niettemin dat er op 23 juli bij de huiszoeking verboden mid delen zijn aangetroffen. Joost van Mierlo zegt dat het om cafeïne gaat, een middel dat in geringe do sis is toegestaan. Woensdag 12 augustus: De justitie doet een verzoek om al le TVM-renners, onder wie de Zeeuw Davy Dubbeldam, voor 1 september te verhoren. Zo lang dat niet is gebeurd, mag Priem niet naar Nederland. Hoofdsponsor TVM en co-sponsor Farm Frites reageren op de dopingaffaire en de aanhoudingen. Arjan Bos van TVM: „Wij laten Cees niet vallen." Donderdag 13 augustus: De Fransen zien weer af van het voornemen alle renners te verho ren. Niet vijftien, maar zes ï'enners moeten een verklaring afleggen. mobiliseren om Priem en Moors thuis te krijgen. De PVDA'er, te vens voorzitter van de Vereniging voor beroepswielrenners, wil con tact opnemen met het ministerie van justitie. Dinsdag 27 oktober: Cees Priem krijgt op zijn 48e ver- jaai'dag te horen dat hij ter be schikking moet blijven van de Franse justitie en Frankrijk niet mag verlaten. Het verzoek van ad vocaat Van Mierlo aan onder zoeksrechter Odile Madrolle om Priems beschikbaarheid te versoe pelen, woi'dt afgewezen. Woensdag 28 oktober: SP-fractievoorzitter Jan Marij- nissen stelt vragen over het feit dat Priem nog steeds in Frankrijk moet blijven. Hij wil weten wat de i'egering tot dusver heeft gedaan. Donderdag 29 oktober: Verslaggevers van De Telegraaf hebben Priem en Moors opge spoord. Het dagblad publiceert een interview, waarin de ploeglei der zijn gemoedstoestand be schrijft. Advocaat Van Mierlo is niet blij met de publicatie. „Ik moet repareren." Het verhaal vormt een forse kink in de kabel van de stille diplomatie die van TVM-zijde wordt betracht. Van Miei'lo kondigt hoger beroep aan tegen de beslissing van onder zoeksrechter Madrolle om Priem en Moors in Frankrijk te houden. Maandag 9 november: Het tijdschrift Wieier Revue start een kaartenactie om Priem terug naar Nederland te krijgen. De ac tie woi'dt een dooi'slaand succes. Dinsdag 10 november: TVM overweegt een aanklacht in te dienen tegen de Franse krant Aujourd'hui, die meldde dat er volop doping wordt gebruikt bin nen de wielerploeg. Op een inder haast belegde persconfei'entie in Made maakt Van Mierlo bekend dat uit het onderzoek naar bloed, haar en urine van de TVM-renners is gebleken dat er geen sprake is van grootschalig dopinggebruik binnen de Nedei'landse wieler ploeg. Bij één renner zijn sporen van cannabis aangetroffen in zijn urine, terwijl uit haaronderzoek blijkt dat een andere renner amfe taminen heeft gebruikt. Over de vraag of vier renners EPO hebben gebruikt, verschilt de advocaat van mening met de Franse justitie. Donderdag 19 november: De beslissing over het verzoek van Cees Pi'iem om Frankrijk te mogen vei'laten, is uitgesteld. Dat is de uitkomst van het hoger beroep dat advocaat Van Mierlo had aangete kend. De onafhankelijke rechter in de beroepszaak erkent dat er een procedui'efout is gemaakt, waardoor Priem mogelijk maan dag 23 november woi'dt vrijgela ten. Verzorger Moors moet blijven. Maandag 23 november: Na een dag vol verwarring beslist onderzoeksrechter Madrolle dat Priem in Frankrijk moet blijven. Tussen haar en Priems advocaten bestaat een fundamenteel me ningsverschil omtrent het begrip vormfout. Advocaat Van Miei'lo: „Het gaat om een formulier dat niet getekend is. Dat betekent wettelijk gezien dat ze Priem niet meer mogen beperken in zijn vrij- heid." Priem krijgt van Van Mierlo te horen dat hij een vrij man is, even later moet de advocaat daar van tenigkomen. Door de vorm fout keert Priem tei'ug naar de si tuatie, die vóór de beroepszaak van kracht is. Dinsdag 24 november: Van Mierlo denkt aan de voor avond van het verhoor dat Ma drolle met Priem heeft aan 'andere stappen'. Priem kan gewoon ver trekken, oppert hij. De ploegleider vindt die optie te ver gaan en wacht liever het verhoor af. Woensdag 25 november: Na het verhoor lijkt de vrijlating van Priem nabij. Voor het eerst toont Madrolle wat begrip voor de argumenten van Priem en Van Mierlo. De onderzoeksrechter houdt echter wel vast aan de justi tiële controle. Toch is Van Mierlo hoopvol gestemd. „We zoeken naar een deal." Die houdt in dat Priem, Moors en Michailov naar huis mogen maar dat ze zich be schikbaar moeten houden voor de Franse justitie. Donderdag 26 november: Van Mierlo en Madrolle komen tot een overeenkomst. Afgesproken wordt dat het TVM-trio vóór 15 december naar huis mag. door Frits Bakker EPERNAY - Het onzalige gevoel dat er altijd weer iets mis kan gaan is nog niet weg. Cees Priem, na een dag van slopende verhoren: „Ik heb geen oog dicht gedaan vannacht, al die gekte spookt weer door mijn kop." Donderdag morgen. Een klein zaaltje in een Frans hotel, twee zwartleren bankjes en de geur van verse koffie. Wachten op een uitslag, hopen op goed nieuws. Cees Priem: „Ik zet maar een beetje Clapton op, voor de sfeer." Op de zwoele muziek van 'Tears in heaven' droomt de ploegleider weg. Hoe vaak heeft hij dat nummer al niet gedraaid in de maanden dat hij hier zit opgesloten. „We: moeten toch wat hè", zegt Marjan, zijn vrouw,, die woensdagmiddag met haar achtjarige; dochter Megan uit Zeeland is overgekomen, i Het wekelijkse tochtje op en neer: meestal op! donderdag heen en op zondag terug. Meer dan di'ie maanden al. Mevrouw Pi'iem, mevrouw' Moors en de kinderen, op bezoek in een hotel! waar ze zich nooit echt thuis zullen voelen. „Heel aardige mensen, de baas en de bazin", zegt Marjan, net terug van een wandeling met het hondje. Maar het is en het blijft behelpen. „Weet je waar ik altijd op heb gehoopt...?" Mar jan Pi'iem trekt een zuinig lachje en zegt zacht jes: „Toen Cees werd opgepakt, was Megan net jarig. En op 5 december wordt Boy, m'n zoon, twintig. Ik heb altijd gezegd: dan is Cees thuis." Ze kijkt naar buiten en wacht. Kerstboom „Mama, als hij weg mag, rijden we met 170 naar huis", zegt Megan. Marjan: „Dat kunnen we beter niet doen, want dan worden we straks weer opgepakt." En dan is er toch weer die twijfel. „Als we hier de kerstboom maar niet moeten zetten..." Even voor twaalf uur gaat de telefoon in het hotel. Jan Moors, de verzorger, is net uit de rechtbank van Reims gekomen en heeft een mooi bericht voor de achterblijvers. „We mo gen weg, alle drie", roept de Limburger. Cees Priem reageert opvallend rustig. „Ik heb zo veel meegemaakt hier, zo veel teleurstelling. Ik wil het eerst van Jantje zelf horen." De omhelzing is innig. Jan Moors stapt om twee uur het hotel in, kust zijn vrouw Marion en roept: „Het is er door Cees, het gaat toch nog gebeuren. "Joost van Mierlo, de advocaat: „Het is alsof we een tussensprint hebben gewonnen. Het echte, bevrijdende gevoel moet nog komen, als we helemaal vrij zijn." Cees Priem„Ik loop nog niet te juichen, maar dit is wel heel mooi hoor. En dat Andreï ook naar huis mag, da's nog mooier. Ik heb het altijd gezegd. Samen uit, sa men thuis..." door Frits Bakker REIMS - Het dopingrapport is strikt geheim, de vormfout in het dossier van Cees Priem werd dagenlang stilgehouden en nu wordt ook over de datum van vrij lating weer geheimzinnig ge daan. Joost van Mierlo, de advocaat van TVM, spreekt graag in geheimtaal. Hij beweert dat altijd te doen in het belang van het onderzoek naar de dopingpraktijken bij de wielerploeg, „We zijn hier nog niet weg, dus we moeten voorzichtig zijn", zei hij gisteren, toen bekend werd dat de drie in Frankrijk verblijvende TVM-leden binnenkort vrijkomen. De Bredase raadsman blonk de laatste dagen ook niet uit in een heldere berichtgeving, Maandag vertelde hij Cees Priem dat hij terug naar Nederland mocht, maar hij moest dat la ter weer herroepen. „Het blijkt nu dat ik wel gelijk had, alleen kwam er onmiddelijk weer een verbod overheen van mevrouw Madrolle Daar heb ik een slecht gevoel aan overgehou den." Kleine triomf In het dopingonderzoek van de Franse justitie werd gisteren voor het eerst een kleine triomf geboekt door de verdedigers van Cees Priem, Jan Moors en Andreï Michailov. Het drietal mag 'vóór 15 december' van de onderzoeks rechter naar huis. „We weten op welke dag ze precies weg mogen. Ik ga het niet zeggen, want we willen hier in alle rust vertrekken", zei Var Mierlo. Priem liet uit zijn mond vallen dat het 'ongeveer over twee weken' zal zijn. De ploegleider, de verzorger en de arts zullen zich later nog wel in Frankrijk moeten melden voor verdere verhoren. Bovendien worden ei nog renners opgeroepen, die tijdens de testen een verdachte Epo-spiegel hadden, of de spo ren droegen van andere verboden middelen. „Dat kunnen er vier zijn of meer, afhankelijk van wat ze hebben gevonden." Joost van Mierlo voorziet dat het uiteindelijk tot een aanklacht en/of een proces zal komen De raadsman: „De procureur-generaal wil geen gezichtsverlies leiden. Ze zal de zaak na zo veel onderzoek en publiciteit natuurlijk niet zo maar afblazen, maar dit is al een overwin ning voor ons. Het blijkt dat de Fransen zich niet zo sterk voelden dan ze het voordeden." „We hebben in deze twee dagen hoog spel ge-, speeld. Ik heb tegen de rechter gezegd: wij heb ben het beroep gewonnen (op een vormfout) en nu willen we een deal maken", aldus de advo caat. „Als Priem, Moors en Michailov weg mo gen uit Frankrijk, blijven we nog een paar wei ken beschikbaar. En ook daarna zijn mijn cliënten altijd oproepbaar voor verhoren. Vooi dat argument bleek ze gevoelig te zijn." Bluf Joost van Mierlo heeft tegen de rechter ook ge zegd: „Als er geen compromis komt, zullen w< de volgende stap nemen. Dan rijden we van daag nog met Priem naar Nederland en komt ei een diplomatieke rel van. Mevrouw Madrolle zei woensdag dat ze Cees dan wel bij zijn klad den zou grijpen, maar dat was bluf. Dat ze m toegeeft, is een bewijs dat ze niet zeker was var haar zaak." Cees Priem gaf gisteren toe: „We hebben woensdag met de gedachte gespeeld om uk Frankrijk te vertrekken. Als het tijdens mijn verhoor was misgegaan, was ik hier wegge weest. Ik heb mijn paspoort nog niet terugge kregen, maar dat risico wilden we wel nemen.' Joost van Mierlo: „Dat was een uiterste stap geweest, want nu staan we gelukkig veel ster ker. Als we nu weggaan, kunnen ze ons niet meer oppakken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50