Moordenaar door hart en nieren PZC a Ontvoerders Boonstra nog steeds spoorloos Nieuwe test brengt erfelijke kwalen snel en goedkoop in beeld varia 4 Transplantaties maken een ander mens van je puzzel Tom Poes en het monster Trotteldom ©Toonder Studio's het weer vrijdag 27 november 1998 1 e keus it de vafcanties Van1999 Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar? D reizen biedt u nü de eerste keus uit de zomergidsen '99 van de vele Nederlandse tour operators. GRATIS VAKANTIEWEKEN ALCARVE 2-lmrapp Olhosdo VBI KB4 i Mar/Otx#cfAgm.S'ertr 12,16,19apnl, ra* 1 17.10,28,?1metllen1-liun..Alvanit JVJ? 07371 I LESBOS App. Mina/Slula Kaüonis. I Vertrek25 april. 18 juni. 2-1 sepL en *ia. aap 1 oktober. Ai vanaf »HJ. 0A3° Cenoemde prijzen zijn p.p. bij 2 personen. OFGANAW (Of lil) CCN VAN Otül DfllZlN VAKANIlimKHS (zie voor nlwmvsbsmrpac.soi ofcouNNCiosi en Amerikaanse vrouw kreeg na een hart-longtransplan- tatie te maken met opvallende karakterveranderingen. Die hadden alles te maken met haar donor, zo bleek. Geen wonder, meent haar psychotherapeut Robert Bosnak: er ont staat een dialoog tussen de ziel van de donor en die van de ont vanger. van onze redactie binnenland Het rechercheteam dat de ontvoering en zware mishandeling van de echt genote van Philips-topman Boonstra on derzoekt, heeft nog geen zicht op de dader of daders. Dat stelt officier van justitie R. Gerding. Gerding weerspreekt dat de politie ver dachten op het oog heeft die banden heb ben met de Russische maffia in België. „Dat is baarlijke nonsens", aldus Ger ding. Het is volgens hem ook niet juist dat er in deze zaak vorige week huiszoekingen zijn gedaan in België. Ook berichten dat de top van Philips al ge- mime tijd wordt gechanteerd en dat de ontvoering van de 62-jarige vrouw van Boonstra mogelijk een waax'schuwing van de criminelen is, zijn volgens Gerding niet juist. ,,In het hele onderzoek zijn we niets over chantage van of bedreigingen aan de top van Philips of het echtpaar Boonstra tegengekomen", zegt de officier. Ook Philips heeft gistenniddag in een of ficiële reactie laten weten dat er geen sprake van is dat de top van de multina tional het doelwit is van chantage. Boon stra noch de andere leden van de raad van bestuur of hun familieleden zijn op welke wijze dan ook bedreigd. De toestand van de vrouw van Boonstra is inmiddels iets verbeterd, maar nog niet zo dat de rechercheurs uitgebreid met haar kunnen spreken. Zij werd 13 november zwaargewond en geboeid in Hoek van Holland gevonden. De politie gaat ervan uit dat ze eerder die dag in Antwerpen door een of meer belagers is meegenomen. Haar auto werd enkele dagen later in Maassluis teruggevonden. ANP door Rob Goor Psycho-analyticus Robert Bosnak is er van overtuigd dat het karakter van mensen die een transplantatie ondergingen verandert. ,.Ik geloof sterk in een integratieproces tussen de ziel van de donor en de ziel van degene die een transplantaat ontvangt. In mijn hypothese merkt niet alleen het lichaam dat er iets nieuws binnenkomt. Het ingebrachte orgaan lijkt zich te gedragen als een stukje ziel. Of het echt zo is, moet nog worden bewezen. Maar er ont staat een dialoog met de identi teit van de ontvanger." Bosnak deed in Boston jaren lang ervaring op met mensen die een harttransplantatie onder gingen. Hij pleit voor verder on derzoek naar zijn constatering. De meeste chirurgen en cardio logen lachen vooralsnog om zijn verhaal. ..Het hart is een pomp", meent de bekende cardioloog professor A Dunning, „En je moet uitkijken voor verzonnen ervaringen." Bosnak is deze week in Neder land en vertelde tijdens een ma nifestatie over het hart in De Balie in Amsterdam over zijn ervaringen met Claire Sylvia. Zij leed aan een ernstige, acute longziekte en kreeg tien jaar ge leden het hart en de longen van een jonge man. Drie dagen na de operatie antwoordde Claire tot haar eigen verbijstering op de vraag waar ze nu het meeste zin in had: 'een biertje'. En dat ter wijl ze eigenlijk nooit bier dronk. Nadat Claire het zieken huis mocht verlaten, reed ze 'au tomatisch' naar de snackbar voor een portie gebraden kip, ook al iets nieuws voor haar. En er volgden meer veranderingen. Het meest opvallend was echter een droom die ze enige tijd latei- had. Hierin neemt ze afscheid van een jonge man', Tim. „Ter wijl ik hem kus, adem ik hem in. Het voelt aan als de diepste ademteug die ik ooit heb geno men. En ik weet op dat moment, dat Tim en ik voor eeuwig bij el kaar zullen zijn." Clair gaat na deze droom in therapie bij Bos nak en komt uiteindelijk in aan raking met de familie van haar donor, inderdaad Tim geheten. Robert Bosnak kijkt met ge mengde gevoelens terug op de manifestatie in Amsterdam. Hij is het gewend dat verhalen als van Claire nog niet op brede er kenning kunnen rekenen. Bosnak noemt zich een volge ling van Carl Gustav Jung en werkt in zijn psycho-analyses al 25 jaar met dromen. „De Tim in de dromen van Clair was voor mij een voorbeeld van het inte gratieproces tussen haar en de donor. Voordat we echt contact zochten met de familie van Tim, heb ik haar een voorspelling ge daan. Zij had sinds haar opera tie namelijk een enorme daden drang. Ik zei haar dat als de beelden in haar dromen met hem te maken hadden, hij een druk, bijna hyperactief iemand geweest moet zijn. En dat bleek achteraf precies het geval." Bosnak vertaalt de ziel als het totaal van de beelden en ge dachten die een mens heeft. „Ik heb nu een voorstelling van een ruimte waar ik met een journa list zit te praten over dit onder werp. Die voorstelling is mijn ziel op dit moment; het is ook mijn werkelijkheid van dit mo ment. Claire nam de beelden van haar dromen letterlijk en ik zag dat meer als beelden van haar donor. Maar die werkelijk heid was en is voor haar gewoon echt." Nederland Volgens Bosnak draagt de psy chische verwerking van de beel den die de donor 'meebrengt', in belangrijke mate bij aan het sla gen van de transplantatie. „Net zoals we vanuit de psychothera pie weten dat trauma's van in vloed zijn op het immuunsys teem." Overdracht van eigen schappen door transplantaties is lang geen zeldzaamheid, meent hij. „Ik weet van een on derzoek in Israël, waarbij 37 procent van de getransplanteer- Doorloper HORIZONTAAL: 1Papegaai, deel van het gebit, familielid; 2. onderlaag in een bedstee, fami lielid; 3. kortaf, neon, voordeel; 4. profeet, seconde, normaal laagwater; 5. dwalen, speel kaart; 6. afgodisch, familielid; 7. Frans lidwoord, hof van Eden; 8. houtsoort, ik (Lat.); 9. in de war; 10. gemelijk, hij; 11. gegroet, per dag, briefaanhef; 12. ternauwernood, kledij, trek; 13. handvat, Indische mystiek. VERTICAAL: 1. Wie op alles aanmerkingen heeft, Indische munt; 2. spoorstaaf, rivier in Duitsland, familielid; 3. her kauwer, keur; 4. vliegtuig, vuur, strafwerktuig; 5. incasse ren, oorlogsgod, rijksuniversi teit, voorzetsel; 6. insecten eter, mannelijk dier, aange schoten; 7. gedicht, goede eigenschap, op die manier; 8. groep deelnemers aan een tournooi, vrucht, dom; 9. voor middag, te weten, zonnegod, zorgen, voorzetsel. Oplossing donderdag Harnas, verte, sigaar, knook, tempel, hoofd, bundel, sloop, paljas, onzin, palet, sjerp, snert, storm. Het citaat is van Oscar Wilde: "Men moet altijd een tikje on waarschijnlijk zijn". f0Q0P'£" Hans Belterman Zabaglione met cantuccini De zabaglione is een oorspronkelijk Italiaanse creatie die waarschijnlijk teruggaat tot in de vroege Middeleeuwen. De luchtige saus van van daag was vroeger een warme drank dat men zieken, ouden van dagen en kleine kinderen voor zette. Er werden kruidenwijnen, waaraan hoge medicinale krachten werden toegekend, voor ge bruikt. De zabaglione van vandaag kan zowel koud als warm worden gegeven. Door de koude saus wordt meestal stijfgeklopte slagroom gespateld. De werkelijk keiharde cantuccini met amandelen, waarop je de kronen in de mond zou kunnen bre ken, smaken gedoopt in zabaglione verrukkelijk en met enige overdrijving kun je stellen dat ze zelfs in je mond wegsmelten. /oor 4a 5 personen: 1 ei en 4 eierdooiers; 50 a 75 gram suiker; 2 eetl. li moensap, gezeefd; 2.5 dl Italaanse droge witte wijn of AstiSpumante;2eetl. likeur met sinaasap- pelsmaak, zoals Cointreau; ca. 75 gram cantuccini alla mandorla (Sapori). Roer en klop in een hittebestendige kom ei, eier dooiers en suiker zolang tot het flink schuimt. Voeg limoensapen wijn of Asti Spumante toe. Roer alles door en plaats de kom in of boven een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden. Blijf zo lang roeren en kloppen tot het mengsel dikker en nog schuimiger wordt. Roer de likeur er door en schenk de zabaglione onmiddellijk daarna in (eventueel voorverwarmde) wijde glazen (cou pes). Geef de cantuccini er apart op kleine eenpersoons schoteltjes bij. Tip: u kunt de zabaglione nadat ze is gebonden vol komen koud laten worden. Spatel er vlak voor het opdienen 1 deciliterflink opgeklopte crème fraïche door. De cantuccini kunt u ook dopen in Vin Santo, grappa, cognac, whisky of rum. Langzaam maar zeker nemen oceaanstoringen weer bezit van een stukje van Europa. Ze brengen regen en zachtere lucht mee, zodat de vorst wat aan terrein moet prijsgeven. Uiteindelijk komt de vorstgrens dit weekeinde nabij de Pools/Duitse grens te liggen. Echt ver is dat dus ook weer niet. Ten westen hiervan regent het m ieder geval af en toe. Soms komt er boven het nog koude land ook mist voor. In de Benelux regent het vanochtend misschien nog even, en daarna waarschijnlijk ook in het weekend weer een tijdje De sneeuw die nog op de hoge gebieden in de Ardennen ligt, zal verder wegsmelten. Dus wat vertier op de lange latten dichtbij huis wordt moeilijker. Maar in Sauerland, dat immers nauwelijks verder is, daar kan nog wel gewintersport worden. In het Middel landse Zeegebied richten regengebieden zich vooral op het zuider van Italië, de Noordkust van Afrika met daar ondermeerTunesië, en ook op Griekenland. Onder een hogedrukgebied houden Spanje en Portugal het droog. Daar schijnt bovendien een heerlijk zonnetje bij wat natuurlijk nog hele plezierige temperaturen oplevert. Warmer is het aan de andere kant van de Middellandse Zee. Op Cyprus bijvoorbeeld wordt de 20 nog met gemak gehaald en in Israel komt Eilat nog dichtbij 30 graden. Operatiekamerpersoneel verwijdert bij een donor één van zijn nieren. Volgens onderzoeker Bosnak nemen ontvangers karaktereigen schappen over van hun donoren. foto AP den een zelfde soort beelden had als Claire. Dunning zegt dat er in Nederland geen enkel geval van karakterverandering be kend is. Maar er is hier dan ook geen onderzoek naar gedaan. En patiënten komen er zelden zelf mee." Bosnak ziet geen ernstige con sequenties opdoemen als zijn 'integratie-hypothese' bewezen wordt. „Er zal dan altijd psy- cho-therapie nodig zijn. Maar dat iemand met het hart van een moordenaar ook daadwerkelijk gaat moorden, dat geloof ik niet. Ik kan me hooguit voorstellen dat er wat agressiviteit mee komt." Hij sluit echter niet uit dat overheden bij erkenning van zijn hypothese bepaalde voorwaarden aan donoren gaan stellen. De ontwikkelingen op transplantatiegebied verkeren volgens Bosnak in een tussenfa se. „De techniek gaat in de rich ting van gekweekte organen. Kadavertransplantaties gaan niet eeuwig door. En gekweekt materiaal bevat weliswaar ge netisch materiaal, maar het heeft geen geschiedenis." GPD 'Trouwens, het is een aardige baas', vervolgde hij. 'Een hele piet in zijn land; hij is de grootste verscheper van trottelnoten! Maar overgehaald lastig, meneer! Al twee dagen lang heeft hij me nu op sleeptouw in deze ongebreeuwde benzinewagen.' 'Tjonge', zei Tom Poes. 'Wilde hij het landschap zien?' 'Landschap zien?!' riep de gezagvoerder uit. 'Welnee, hij wilde, dat ik hem bij een geleerd iemand bracht. Hij sukkelt met de een of an dere moeilijkheid op zijn eiland en die wil hij met een knappe bol hier bespreken. Nou, ik breng hem naar mijn oude schoolmeester, die is nu vierennegentig, maar nog fris, hoor! En wat dacht je? Die was niet goed genoeg!' 'Maar waarom hebt u hem dan hier gebracht?' vroeg Tom Poes. 'Omdat ik er tabak van heb', verklaarde Wal Rus. 'De apotheker was niet knap genoeg en zelfs de notaris niet. Hij wil een belezen iemand hebben, zei hij. Nou, we waren toch in de buurt en toen dacht ik in eens aan Bobbels. Net wat voor hem, dacht ik.' Deze woorden zouden heer Ollie zeker plezier hebben gedaan, maar jammer genoeg hoorde hij ze niet. Hij zat met grote verbazing naar een vreemdeling van geringe afmetingen te staren, die plotseling door het open venster naar binnen was gesprongen. 'W-wat betekent dat?' stamelde hij. 'Ik bedoel: waarom laat u zich niet aandienen, zoals dat hoort?' 'Ik houd niet van dik doen', verklaarde de bezoeker. 'Mag ik me even voorstellen? Travelijn Trot is de naam. Bent u professor Bobbels?' van onze redactie binnenland Aan de Rijksuniversiteit Groningen is recentelijk een methode ontwikkeld die het mogelijk maakt bij de geboorte snel en relatief goedkoop erfe lijke aandoeningen vast te stel len, die dan nog niet zichtbaar zijn. Voor minder dan tienduizend gulden is vooilaan de kans te berekenen op bijvoorbeeld ver schillende vormen van kanker en andere erfelijke ziekten. Drs. Nathalie van Orsouw promo veert volgende week woensdag in Groningen op dit onderzoek. Mensen die hun baby volgens de nieuwe methode willen laten screenen, moeten daarvoor naai de Verenigde Staten. De regels in Nederland bepalen laten al leen genetisch onderzoek naar erfelijke ziekten toe als daar voor een indicatie is. Als een ba by wordt geboren met een open ruggetje, wordt alleen het bijbe horende gen gezocht. Orsouws promotor Charles Buys, stelt dat zij weliswaar 'wetenschappelijk heel. goed Advertentie werk' heeft verricht, maar dat toepassen van de methode in Nederland ondenkbaar. „De fi nanciële barrière is nu wegge nomen, maar dit geldt natuur lijk niet voor de ethische en maatschappelijke bezwaren", zegt Van Orsouw zelf. „Die die nen nu des te meer aandacht te krijgen." Buys: „Het is in principe moge lijk te zoeken naar nog 99 ande re kleine gennetjes, maar dat doen we hier niet." Van sommi ge afwijkingen valt eenvoudig weg nog niet te constateren of een baby grote kans heeft deze te krijgen. Of een baby later aan Alzheimer of suikerziekte zal lijden of aanleg heeft om alco holist te worden omdat dat in zij n genen staat gegrift, kan niet worden onderzocht. Buys: „We kennen die genen namelijk nog niet." Wetgeving Over tien jaar geldt in Neder land Europese regelgeving. Vol gens de promotor kan het best zijn dat dan meer mogelijk is. Nu wordt dergelijk onderzoek alleen toegepast en vergoed door de verzekeraars, als daar voor een medische indicatie is. Iemand met borstkanker kan bij vooi'beeld willen weten of haar kinderen dat ook krijgen. Jaar lij ks worden in Nederland onge veer 15.000 van dergelijke tests gedaan, schat Buys. Het onder zoek is niet belastend voor de patiënt. Met een wattenstokje wordt wat speeksel wegge haald, er wordt urine opgevan gen of een beetje bloed geprikt. Koopje Tot voor kort was voor elk nieuw ontdekt gen een uitgebreid on derzoek nodig voordat het kon worden getest. Van Orsouw en haar collega's ontwierpen een computerprogramma dat bin nen enkele minuten een gentest gebruiksklaar maakt. De me thode is bovendien aanzienlijk goedkoper. Een onderzoek naar bijvoorbeeld alleen al het borst- kankergen BRCA 1 kost nu on geveer tweeduizend gulden. Uitgevoerd met de nieuwe test kost dit volgens Van Orsouw niet meer dan twintig gulden. Nathalie van Orsouw woont en werkt in de Verenigde Staten, onder de hoede van de Neder landse Jan Vijg aan de Harvard Universiteit in Boston. Zij zal de methode samen met hem verder ontwikkelen aan de Universi teit van Texas. GPD Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 10° 9° 7° 6° min. 6° 6° 4° 3° wind ZW 3 NW 3 Z 3 N 2 Maan vrijdag onder 16.43 zaterdag op 8.23 vrijdag onder -- zaterdag op 14.20 Nautisch bericht Er waait een matige, aan zee soms vrij krachtige zuidwestelijke wind, kracht 3 tot 5. De kustwatertemperatuur ligt rond 7 graden, De kans op mist is vrij groot. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 27 NOVEMBER EK uur cm uur cm uur cm uur co Vlissingen 07.11 171 19.56 180 01.06 137 13.40 16 Terneuzen 07.36 193 20.16 202 01.26 148 14.06 17 Bath 08.25 229 21.08 238 02.19 175 15.01 19 Roompot Buiten 07.20 125 20.05 140 00.55 099 13.40 12 Zierikzee 08.25 131 21.15 146 02.10 105 14.45 13 Stellendam Buiten 07.35 11220.15 128 01.20 051 13.50 08 Wemeldinge 08.40 149 21.20 164 02.15 118 14.45 14 Philipsdam West 08.40 138 21.30 158 02.10 11414.40 14 ZATERDAG Hoog water Laag water 28 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur cn Vlissingen 08.30 16421.12 184 02.05 129 14.55 16 Terneuzen 08.52 18621.32 207 02.30 140 15.15 17 Bath 09.42 219 22.26 240 03.26 166 16.16 19 Roompot Buiten 08.35 121 21.25 144 02.20 09414.50 12! Zierikzee 09.30 126 22.30 148 03.20 102 15.55 13 Stellendam Buiten 09.05 106 21.45 131 02.40 050 14.55" 08 Wemeldinge 09.45 142 22.35 165 03.25 11316.00 14 Philipsdam West 09.45 137 22.35 161 03.15 110 15.50 14 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied -1A_ Koufront eK- lichte sneeuw matige sneeuw -aje zware sneeuw lichte regen melige regen Europa: Vorst op afstand Zeeland: Herfstweer Voorlopig krijgt winters weer geen Door: Jordi B/oen kans meer. Tot in het weekeinde zijn veel wolken, wat regen en hoge temperaturen de ingrediënten. Vandaag is het nevelig en plaatselijk kan het mistig zijn. Op een enkele bui na verloopt de ochtend droog. Vanaf vanmiddag wordt de kans op regen groter, maar de hoeveelheden lijken bij ons mee te vallen. De meeste regen trekt over het noorden van Frankrijk naar het oosten. Wel houdt de zon het voor gezien en bewolking voert vandaag dus de boventoon. De wind waait vanuit de zuid westhoek en is over land matig, in de kustgebieden wordt geregelt een vrij krachtige wind bereikt, 5 Beaufort. De temperatuur loopt naar om en nabij 9 graden op. Dit is overigens een paar graden boven de gebruikelijke middagtemperatuur voor eind november. Vanavond en vannacht zit er weinig verandering in. Het is dus vee! al bewolkt met nog een beetje regen of motregen. Er staat niet al ts veel wind uit zuid tot zuidwest. Morgen kijken we opnieuw tegen een grijze lucht aan. Van tijd tot tijd is wat miezerregen mogelijk en zijn de zichten f? niet opperbest. Bij een matig Veelal grijs a H 6° zuidwestelijk briesje wordt r. - ZW4 A 3' het9 a 10 graden. Zondag i ligt naar alle waarschijnlijk- heideen storing dwars over rJ~~~ het land. De storing veroor- ;ZW4 -- zaakt tot in onze regio nog steeds veel bewolking met af r g= en toe regen. Nu worden vrij y Tjy grote hoeveelheden ver- i wacht. De wind kiest moge- 9: Sflïfïï: lijk geen vaste richting en f T blijft binnen de perken met gemiddeld kracht 3. Het blijft 1ZW4 bovendien aan de zachte Kant. Na zondag gaat de tem- Minimumlemperaluur voor de komende nicht peratuur iets naar beneden. uehwacWwóvooh^ r 6 ZW3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4