20! Weer kritiek op bedrijventerrein We moeten allemaal wakker worden PZC gedeputeerde poogt joerderijenstichting uw Ie rug te geven Kans op uitbreiding fietspaden Westhoek zeeland vrijdag 27 november 1998 s 19 15 /O KORTING PALLADIO's Dwangsom brooddrogerij terecht Geen millenniumboom in Tholen Kinderopvang voor na school Tien maanden geëist voor diefstal Voedselactie Dorkas succesvol Te snel gereden Na Airpack klaagt ook directeur De Zuidhoek loor Piet Kleemans IERIKZEE - Bedrijventerrein le Zuidhoek in Zierikzee ziet er liet uit en de verkeersveiligheid aat er veel te wensen over. Dat schrijft F. C. Dieleman, direc teur van werkvoorzienings schap De Zuidhoek, in een noti tie. Eerder uitte directeur J. P. Warnar van de Zierikzeese ves tiging van Airpack Nederland Hoor Richard Hoving JIIDDELBURG - De Zeeuwse Toerderijenstichling wordt loor de derde keer nieuw leven jngeblazen. Deze toezegging leed gedeputeerde G. de Kok ~"vdA, cultuur) donderdag bij le presentatie van het boekje fonge Bouwkunst geselecteerd. lijksmonumenten in Zeeland 850-1945 in het Minitheater in iliddelburg. let was de consulent regionale eschiedbeoefening A P. de [lerk die aandacht vroeg voor iet kwijnende bestaan dat de lichting alweer enige tijd leidt, folgens De Klerk heeft een [roep enthousiaste vrijwilligers e afgelopen jaren tot tweemaal oe geprobeerd om het onder- oek naar historische boerderij- n weer op poten te zetten. „Bei- keren is het stukgelopen imdat we geen budget hadden m een persoon aan te stellen [ie als aanspreekpunt kon fun- eren", verklaarde De Klerk, ie stichting kende begin jaren achtig een korte bloeitijd - /aarin een inventarisatie van .iet boerderijenbestand in Zee- (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer ijveststrate verpakkingen ostperltweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 land werd gemaakt. De Kok reageerde direct op het verzoek van De Klerk om een derde po ging te wagen. Het steunpunt cultureel erfgoed in oprichting biedt mogelijkheden, aldus De Kok. Geschiedenisconsulent De Klerk reageerde na afloop van de boekpresentatie sceptisch. „Het steunpunt krijgt zo lang zamerhand wel heel veel taken, maar als de gedeputeerde moge lijkheden ziet zullen we hem daar aan houden." Hergebruik Voorafgaand aan de uitreiking van het eerste exemplaar van Jonge bouiokunst geselecteerd werd er in het Minitheater ge sproken over de problematiek rond hergebruik van monumen tale agrarische bebouwing. De algemene opvatting was dat het streekplan Zeeland moet wor den verruimd. Boerderijen in het buitengebied mogen vol gens het huidige streekplan al leen voor agrarische doeleinden worden gebruikt. Wethouder P. Weemaes van Hulst stelde voor om bij wijze van experiment eigenaren van boerderijen vijf jaar ontheffing te geven van het streekplan. In deze periode kunnen ze dan aantonen dat ze hun boerderij op een verantwoorde manier ook kunnen aanwenden voor andere doeleinden: bedrijfsge bouw, woonvorm of recreatie onderkomen. De Kok deed geen toezeggingen. Hij verwees naar het project Vi taal platteland dat het dagelijks provinciebestuur onlangs heeft gelanceerd. Onderdeel van het project dat er op gericht is het Zeeuws platteland leefbaar te houden, is de herbestemming van vrijkomende boerderijen. door Piet Kleemans RENESSE - Een voetpad dwars over het terrein van de te sane ren Prinsenhoeve in Renesse zit er niet in. Een looproute naar een observatiescherm of infor matiepunt kan volgens het col lege van B en W van de gemeente Schouwen-Duiveland mogelijk een alternatief zijn. Verder ziet de gemeente mogelijkheden om het aantal fietspaden in de Westhoek uit te breiden. Of genoemde looproute er komt is nog lang niet zeker, blijkt uit het aangepaste voorstel tot sa nering van de Prinsenhoeve aan de gemeenteraad. Eerst moet de ontwikkeling tot natuurgebied - door onder meer een forse ver hoging van de grondwaterstand - bereikt zijn. Pas dan gaat een 'implementatieteam' kijken in hoeverre er op het teiTein voor zieningen voor natuurgerichte recreatie mogelijk zijn. Felle kritiek De sanering van de Prinsenhoe ve leidde tijdens de laatstge houden vergadering van de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad tot felle kritiek van met name de WD. Naast de for se investering voor de gemeente - zes ton - was het vooral het nieuws dat een voetpad over de camping niet mogelijk was, dat voor beroering zorgde. Verant woordelijk wethouder C. W. Veerhoek probeerde de gemoe deren tot bedaren te brengen door te melden dat het voetpad niet haalbaar was, maar dat daarvoor in de plaats wél een aantal hoog op het verlanglijstje staande fietspaden gerealiseerd kunnen worden. Hij doelde daarmee op het door dekken van het fietspad Water gat-Duinhoevepad tot aan de Maireweg. Ook de aansluiting van het geplande fietspad Nieuw-Haamstede-Groene- woudgebied is verder uitge werkt. Aan de zijde van het Groenewoudgebied komt een tracé dwars door het gebied. Dat sluit via elzemeten van Na tuurmonumenten aan op de Vertonsweg. Verder wordt het mogelijk het geplande fietspad achter Burgh langs - oorspron kelijk van de Oude Mooi weg tot de ijsbaan - te verlengen tot aan de Adriaan van der Weideweg. Het aangepaste voorstel komt donderdag 3 december aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Grondgebiedsza ken, Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken (GGZ- /ROEZ). De vergadering wordt gehouden in Theater Mondra- gon in Zierikzee en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Kunst en Eer - De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zie rikzee neemt morgen, zaterdag deel aan een concours in Beu- ningen bij Nijmegen. Het orkest gaat daar, onder leiding van di rigent Hugo Verweij, zijn plaats in de eerste a l'deLing van de KN- FM verdedigen. Voorafgaand aan het concours wordt vrijdag avond 27 november in de eigen oefenruimte aan de Kaersema- kerstraat in Zierikzee een open bare repetitie gehouden. Be langstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom. Advertentie K.BRSTBALLEN»KUNSTKERSTBOMEN»SER< Westwal 13 Goes 0113-215S38 -A AW bij inlevering van deze bon Op al uw kerstaankopen bij: Country Kersthuis ^gA\SVlÖ*A\Q33NSlKNQN*DNIlHDnRrIA MIDDELBURG - De gemeente Borsele mag de finna Remijn en Zoon in 's-Heerenhoek bestuursdwang opleggen. De be stuursrechter in Middelburg heeft donderdag het verzoek van de firma om de bestuursdwang op te schorten afgewezen. De firma Remijn heeft een brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. Het bedrijf draait zonder vergunningen en er zou sprake zijn van overlast. Pogingen van de gemeente om Het bedrijf te verplaatsen hadden geen resultaat. Remijn moet na 30 november een dwangsom betalen voor iedere dag dat zijn bedrijf doordraait. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen plant geen millenniumlinde. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten naar aanleiding van een verzoek van E. Frigge-Hogesteeger (WD) om bijzondere aandacht te beste den aan het jaar 2000. Het college voelt weinig voor dit idee, omdat zij eerder beslo ten heeft niet meer mee te werken aan Boomfeestdag. De organisatie die het initiatief heeft genomen om millennium bomen te verkopen, is ingehaakt op de organisatie van Boom feestdag. Frigge is teleurgesteld over het besluit. Burgemeester H. A van der Munnik meent dat 'een stukje nuchterheid' niet mis staat. KOUDEKERKE - Deze week is in Koudekerke de Naschoolse Opvang 'Ons Uus' begonnen. Ons Uus is gehuisvest in het ge bouwtje naast de basisschool De Sprong aan de Biggekerkse- weg in Koudekerke. De opvang is bedoeld voor kinderen van werkende of studerende ouders of verzorgers. De kinderen worden door de leidsters van school gehaald. Ook in de vakanties worden zij opgevangen. Ze kunnen er spelen, knutselen of hun huiswerk maken. De naam Ons Uus is bedacht door de scholiei'e Imke Stoffijn, die dinsdag 1 de cember een prijs krijgt voor het bedenken ervan. Het is een af korting van Opvang Na School Huis. De open dag is van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige man uit de gemeente Sluis-Aardenburg is donderdag voor de Middelburgse i-echt- bank vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voor waardelijk geëist. De man bekende afgelopen zomer op een aantal campings in Zeeuws-Vlaanderen uit tenten en cara vans geld en goederen te hebben gestolen. Ook gaf hij de dief stal van (schotel-)antennes toe. De man bekende spijt en smeekte de rechtbank hem een werkstraf te geven in plaats van zitten. Officier van justitie mi-. C. Fetter vond de gepleeg de misdrijven hiervoor echter te ernstig. TERNEUZEN - De actie van de stichting Dorkas Hulp Ne derland was in Zeeuws-Vlaanderen succesvol. De stichting zamelde in totaal 1153 voedselpakketten in. De collecte voor het transport bracht 2500 gulden op. Het voedsel is bestemd voorlanden in Oost-Europa, zoals Albanië, Modavië, Roeme nië, Rusland, Bosnië en Oekraïne. In Zeeuws-Vlaanderen de den zestien supermarkten, twaalf scholen en dertien kerken mee aan de actie van de christelijke hulporganisatie. Inheel Nederland werden 45.000 voedselpakketten bij elkaar gebracht. De helft hiervan wordt nog voor de kerstdagen naar de door economische malaise, werkloosheid en annoede ge troffen gebieden gebracht. Een convooi van vijftien vracht wagens vertrekt op 8 december vanuit Andijk. OES - De politie heeft donder- ag bij snelheidscontroles in loes en 's-Gravenpolder in to- aal 79 bestuurders op de bon eslingerd. a Goes controleerde de politie de 's-Gravenpolderseweg, /aar hooguit 50 kilometer per ür mag worden gereden. Van e 1605 passanten hadden er 52 et gaspedaal te diep ingedrukt. )p de Goesestraatweg in 's- iravenpolder negeerden 27 van e 725 gecontroleerde bestuur- ers de maximumsnelheid van 0 kilometer per uur. (Advertentie) Groothandel biedt aarT^j plavuizen p/m2 marmer wit 85,- I marmer zwart 90,- I terracotta 30x30 50,- Div. modellen i Granito Tuinmeubelen Verkoop alleen zaterdag 28/11 I 10.00-17.00 uur Ind.terr. Vrijburg, Handelsweg 19, Vlissingen, 0118-490866. i REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marcel Modde Héél tevreden over de begroting', 'een grotere gemeente biedt meer' en 'het wegsnijden van de bloemetjes van Catharina'. Stuk voor stuk uitspra ken waarmee wethouder Gerf-Jan van der Salm van financiën de afgelopen twee jaar liet weten alle vertrouwen te hebben in een voortvarende toekomst voor de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland. Maar sinds het ene na het andere lijk uit de herindelingskast valt, is de PvdA'er een stuk minder stellig geworden. Of het moet zijn overtuiging betreffen dat er over een paar maanden bij de behan deling van de voorjaarsnota een totale omslag in het denken en handelen van de gemeentelijke organisatie dient te zijn bewerkstelligd. Mét de eigen visie waar Van der Salm ook al zo lang om roept. Want lukt dat niet, dan gaat het pas écht goed mis, waarschuwt de deel- tijdwethouder én fysiotherapeut. Deze week kwam de zoveelste admini stratieve blunder van de nieuwe 'sterke en efficiëntere' gemeente Schouwen- Duiveland aan het licht. Nadat het ruim driehonderd mensen sterke amb telijke apparaat onder aanvoering van de vijf vakwethouders tot twee keer toe een uitgave van dik één miljoen gulden op de begroting (1998 en 1999) over het hoofd zagen, weet Van der Salm één ding zeker: „Het roer moet rigoureus om." De budgetorganisatie moet nog in haar rol komen en de controlesystemen dienen te worden aangescherpt. De gebruikelijke groeistuipen van een li chaam dat is samengesteld uit zes voordien onafhankelijk van elkaar opererende donoren, aldus de sociaal democraat. „Soms loopt dat goed fout. Maar niets is menselijker. Ik ben er van overtuigd dat met het sectormodel heel behoorlijk valt te werken. En als het eenmaal werkt zul je zien dat de verschillende portefeuillehouders beter op hun zaak jes zullen passen dan in het oude secre tariemodel. Binnen het huidige systeem zijn ze namelijk niet alleen verant woordelijk voor hun eigen toko, maar ook voor het prijskaartje wat daar aan hangt. Niet dat ik mezelf wil schoon- praten, maar ik ga als portefeuillehouder financiën eigenlijk alleen over het concernbeheer. Dus als er plotseling gaten vallen in de begro ting, zoals nu, moet ik dat probleem zien op te lossen." Als het eenmaal werkt... Dat doet het dus niet, zo heeft het er tot dusver alle schijn van. Is het niet beter terug te schakelen op het oude systeem, waarbinnen één schatkistbeheerder de touwtjes wat strakker in handen houdt? Voordat het écht fout loopt. ,Neé dat vind ik niet. Je moet zo'n orga nisatie ook wat tijd gunnen om in die nieuwe rol te groeien. Het samenvoegen zijn ongenoegen over het aan grenzende bedrijventerrein aan het Groeneweegje. Warnar klaagde over slechte ontsluiting, gevaarlijke ver keerssituatie, een rommelig ui terlijk en gebrek aan ruimte. Zuidhoek-direCteur Dieleman noemt dezelfde manco's. „Se dert de vestiging van het kar- tingcentrum en de ingebruikna me van het nieuwe magazijn van Zeelandia aan de Haven straat is enerzijds het aanzien en anderzijds de veiligheid van de Haven- en Deltastraat aan zienlijk verslechterd. Over het groenonderhoud is Di eleman ook niet bijster te spre ken. De door de gemeente inge plante bomen zijn volgens hem nagenoeg allemaal dood. Verder zijn volgens Dieleman naast het kartingcentrum, gevestigd aan de Deltastraat, allerlei obsta kels - containers en dergelijke - geplaatst, waardoor vrachtwa gens richting Zeelandia en Zuidhoek gedwongen zijn door de berm te rijden. Grote 'grep pels' in de berm zijn het gevolg. Vrachtverkeer Sinds de ingebruikname van het nieuwe magazijn van Zeelandia aan de Havenstraat is er veel meer (vracht)verkeer gekomen en wordt de Havenstraat ge bruikt als parkeerterrein voor vrachtwagencombinaties Al met al is in de visie van Diele man een verkeersonveilige situ atie ontstaan, zeker voor fiet sers en daar maakt hij zich ernstige zorgen over, omdat on geveer zeventig werknemers van het werkvoorzieningschap op de fiets naar het werk komen. Extra handicap voor hen is de slechte verlichting en hobbelige bestrating van de Engelse Kade Dieleman wil liefst zo snel mo gelijk veilige fiets- en voetpa den aangelegd zien. Dat zit er volgens wethouder G. J. van de Velde-de Wilde voorlopig niet in. „Dat de Zuid hoek problemen heeft met de si tuatie daar, is ons bekend. Wij besteden daar ook zéker aan dacht aan, maar wij gaan als ge meentebestuur niet adhoc aller lei probleempjes oplossen. Als er daar iets gebeurt, zal dat op basis van een integraal plan zijn." Dat de fietsende werknemers van de Zuidhoek via de hobbeli ge en slecht verlichte Engelse Kade en Havenstraat naar hun werk gaan, is in de ogen van de wethouder hun eigen vrije keus. „Ze kunnen ook via de Juliana- straat, 's Heer Lauwendorp en de Deltastraat rijden." De notitie van Dieleman komt maandag 30 november aan de orde tijdens de vergadering van de bestuurscommissie van het werkvoorzieningsschap. De vergadering wordt gehouden in de bestuurskamer van het schap aan de Havenstraat in Zierikzee en begint om 16.00 uur. Het gewraakte industrieterrein De Zuidhoek. foto Dirk-Jan Gjeltema Gert-Jan van der Salm: „Binnen een half jaar moet er hier sprake zijn van een volledige omslag in denken en doen." foto Marijke Folkertsma van zes gemeenten in één gestroomlijnd orgaan vergt een gigantische berg ener gie. Ik constateer nu toch dat een aantal zaken in voormalige gemeenten niet goed waren geregeld. Het idee dat ze al lemaal flink in de slappe was zaten, blijkt helaas een beetje overtrokken. Ja, Westerschouwen misschien! Gemeen telijke eigendommen bijvoorbeeld. In veel gevallen was het noodzakelijk on derhoud voor de toekomst gewoon niet afgedekt. Dat kost ons nu tonnen om recht te trekken. Of neem het eigen wa genpark, van hetzelfde laken een pak. Noem dat gerust een vervelende erfenis uit het verleden." Het volk mort. De politieke on vrede neemt toe en ook het be drijfsleven geeft al openlijk te kennen 'te griezelen' van de be groting waarmee de gemeente volgend jaar aan de slag moet. Dat tanende vertrouwen doet Schouwen-Duiveland toch geen goed? „Klopt. We zijn in een zeer kwalijke ne gatieve spiraal terecht gekomen. Gaat er iets verkeerd, dan komt daar vrijwel gelijk weer een ander probleem boven op. In zo'n situatie ligt de tolerantie grens bij de burger al snel lager. Wanneer hij vier minuten langer dan noodzakelijke moet wachten aan het loket voor een nieuw rijbewijs, wordt 'ie kwaad. Terwijl die zelfde burger een dergelijke vertraging waarschijnlijk wel op de koop toe zou nemen, wanneer hij verder tevreden is over de gang van zaken binnen zijn gemeente. Je ziet die houding nu ook in de gemeentelijke or ganisatie sluipen. Mensen worden bang, krijgen de neiging hun ramen en deuren stijf gesloten te houden, terwijl ze er in deze fase juist beter aan zouden doen de boel wagenwijd open te zetten. Binnen een half j aar moet er hier sprake zijn van een volledige omslag in denken en doen." Zo niet? „Dan ben ik bang dat het heel lang gaat duren voordat we uit die negatieve spi raal raken. Dan zou het wel eens van kwaad tot erger kunnen gaan in deze gemeente, in die zin dat we straks nog steeds achter de feiten blijven aanlo pen. We moeten met z'n allen wakker worden!" Wie zet de wekker? „Waar het deze gemeente aan ont breekt, is een duidelijke visie naar bui ten toe. Er zijn al wat ideeën geformu leerd hoe dat er zou moeten komen uit te zien." Welke ideeën? „Dat ga ik niet zeggen. Dan moet ik in houdelijke opmerkingen maken. Daar ben ik niet voor ingehuurd. De kern van de zaak is dat we de afgelopen twee j aar puur met de eigen organisatie bezig zijn geweest. Navelstaren! De tijd is geko men dat de politiek, het bestuur, daad kracht en lef toont. Ik constateer dat we stuurloos ronddrijven. Er moeten keu zes worden gemaakt. Het is voor mij nog steeds de vraag of we na 2000 kun nen doorgaan met ombuigingen. Wat nu woi'dt gedaan, is de boel afknijpen en de kaasschaaf er op loslaten. Het gevolg is dat tien zaken slecht worden gedaan. We kunnen ook zeggen, we stoppen er x-adicaal met twee, zodat de andere acht goed kunnen worden aan gepakt." Met al die zorgen moeten er voor een fysiotherapeut heel wat stramme nekspieren te masseren zijn in de collegekamer? ,HaAlle wethoudex-s liggen behoorlijk onder vuur, da's een ding wat zeker is. Maar als ze naar mij zouden komen voor een behandeling, doe ik dat niet. Ik probeer mijn praktijk en mijn bestuur lijke functie strikt gescheiden te hou den. En dat bevalt me tot dusver uitste kend zo."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41