Eversdijk Baktotaal breidt uit PZC Hillebrand bouwt nieuwe bedrijfshal Nehalennia gaat leerkrachten met Brabant uitwisselen De Droom van een Fontein voor de Middelburgse Markt STAPHU*5 VAN ehklaihp, Een zaal vol tegenstellingen Waarzegster en musical maken belofte niet waar zeeland 18 Zeeland Koeltechniek trekt ook in nieuwbouw Goese groothandel in detail ondernemend zeeland kunst cultuur fgmm MB I MOOISTE vrijdag 27 november 1998 door Claudia Sondervan GOES - J. Eversdijk Baktotaal in Goes, groothandel in bakke rij-grondstoffen en machines, winkelinrichting en advise ring, werkt aan een aanzienlij ke uitbreiding van haar groot handelsfunctie. H H. J. Kemmerling, fiscaal jurist van Rabobank Neder land spreekt over de plannen voor een fiscaal stelsel na 2000 op uitnodiging van de Rabo- banken Zeeuws-Vlaanderen, dinsdag 8 december vanaf 16.00 uur in zalencentrum De Koning van Engeland in Hulst. Studenten van de technische en Maritieme Faculteit van de Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen hebben de mini-onderne ming Bèta opgericht. Het be drijf, per adres Edisonweg, is tot mei komend jaar actief in de productie en verkoop van 'pop- lijstlampen', een combinatie van kandelaar en fotostan daard, en een fotoweerstation: een weerstation dat eveneens ruimte biedt aan een foto of lo go. De Geode. een winkel voor natuurlijke producten, half edelstenen, fossielen, wierook en kaarsen in Breskens, is on langs geheel vernieuwd en oogt ruimer met een rustige uitstra ling. E. van Oosterbrugge van De Geode houdt zich bezig met edelsteentherapie. Zij ver koopt stenen tegen onder meer hoofdpijn, rugklachten en de pressies. Er zijn ook stenen, grotere exemplaren, die men niet kan dragen maar in huis moet zetten voor een speciale uitstraling. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Het bedrijf ontwikkelt zich snel tot een totaal-leverancier die zowel bakkerijen als res taurants, hotels, recreatiepar ken en campings een volledig pakket artikelen levert in Zee land, West-Brabant, Goeree- Overflakkee, Hoekse Waard en op termijn ook in België. Eversdijk Baktotaal bereidt de verhuizing voor naar de Scott- weg op bedrijventerrein De Poel II in Goes. Daar begon de ze week de bouw van een nieu we bedrijfsvestiging. Die wordt met 4500 vierkante me ter bebouwd oppervlak drie maal zo ruim als nu. Op het 10.000 vierkante meter grote kavel aan de Scottweg verrijst een complex met grote een koel- en vriescapaciteit. De groothandel krijgt een inpan dige verzorger voor die facili teiten met de vestiging van Zeeland Koeltechniek, die er een deel van het gebouw huurt. Zeeland Koeltechniek vestigt er het bedrijfsdeel dat koel techniek verzorgt voor winkels en handelsbedrijven. De twee de tak van het bedrijf, het in maart dit jaar overgenomen koeltechnisch installatiebe drijf Sohier en Rietveld in Oost-Souburg (Groot-Abeele) richt zich op de industriële markt. Aan de Scottweg wor den ook een showroom en de monstratieruimte voor nieuwe baktechnieken en producten ingericht. Ruimtenood De nieuwbouw lenigt deels de al bestaande ruimtenood die het bedrijf aan de Anthony Fokkerstraat in Goes lijdt, waar het bedrijf sinds 1974 ge vestigd is. De nieuwbouw voorziet ook in een sterke ver breding van het artikelenpak ket van de oorspronkelijke groothandel in bakkersbeno digdheden. Naast het lidmaat schap van de inkooporganisa tie Baktotaal, waar Eversdijk zich in 1986 bij aansloot, on derhandelt het bedrijf over aansluiting bij de Combinatie van Kwaliteitsgrossiers CVK te Putten. Daarmee kan Evers dijk het assortiment artikelen in potentie verdubbelen, ver telt M. Eversdijk. De introduc tie van de 4000 nieuwe produc ten gaat geleidelijk gebeuren, zegt hij. „We willen onder onze afnemers inventariseren waar ze behoefte aan hebben." Eversdijk nam sinds 1997 al frisdranken, sauzen, zuivel en merkproducten als de bake-off van Délifrance en ijsproducten van Black op. Door samenwerking met de Vlissingse groente- en fruit- groothandel Van Ruiten voor ziet het bedrijf winkeliers als bakkers, slagers en horeca-on- dernemers van alle componen ten van het broodje gezond en meer. Eversdijk wil toe naar een aanbod voor one-stop- shopping voor middenstand en horeca. „Dat is de toekomst voor de speciaalzaken als bak kerijen, groentehandels en sla gerijen in de concurrentieslag met de supermarkt," meent Eversdijk. „Hun klanten wil len in één winkel alle verspro ducten, toebereid of niet, kun nen vinden. Wij spelen daar op in." Voor Eversdijk Baktotaal, waar nu negentien mensen werken, gaan de vernieuwin gen een uitbreiding in perso neel betekenen van minimaal vier mensen, schat M. Evers dijk. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het Middel burgse constructiebedrijf Hil lebrand bv is deze week de bouw begonnen van een nieu we bedrijfshal. De bouw van een tweede nieuwe hal in een jaar tijd is nodig door de sterke groei van twee van de hoofd activiteiten van de staalcon structeur op het industrieter rein Arnestein: buizencon structie en bruggenbouw. Die twee activiteiten zitten el kaar stevig in de weg. „Mo menteel maken we brugdelen van 2 0 bij 5 meter voor een 2 2 8 0 meter lange fiets-voetgangers- brug bij Heerhugowaard. Tot die in mei 1999 geleverd is kun nen we een paar maanden lang geen buizen meer maken", ver telt directeur/eigenaar C. van Belzen. Hillebrand is ook de maker van de Beatrixbrug en de Sint- Jansvoetgangersbrug in Mid delburg. Het bedrijf bleek kortgeleden in combinatie met een civiel aannemingsbedrijf de laagste inschrijver voor de gunning van de nieuwe Arne- brug. Eind 1999 begint het be drijf aan de constructie van twee grote bruggen over de Weesper trekvaart, verder staan kleinere bruggen voor het Rotterdamse kantorenpark Rivium en voor Numansdorp op het programma. Daarnaast levert het bedrijf combiwand- buizen, die het bedrijf onder meer maakt voor de aanleg van de Botlekspoortunnel, onder deel van de Betuweroute. Van Belzen vernacht dat het huidige aantal van 34 werkne mers met nog eens vijf of zes mensen groeit wanneer de nieuwe hal gebruiksklaar is. De hal verrijst schuin tegen- De bestaande bedrijfshal van het Middelburgse constructiebedrijf Hillebrand bv wordt te klein. foto Ruben Oreel over het bestaande bedrijfster rein in de bocht aan de Grena- dierweg. Van Belzen koos toch voor uitbreiding op die locatie, kreeg ook de keus te bouwen in Vlissingen-Oost, aan de ha ven", vertelt Van Belzen. Hij zag daarvan af om geen proble- ondanks de soms nipt te navi geren uitvalsroute die Ar nestein de grote projecten van de staalconstructeur biedt. „Ik men met dislocatie te krijgen. Volledige bedrijfsverplaatsing is voor de directeur geen optie, mits de bijzondere transporten die het bedrijf geregeld uit voert mogelijk blijven. De nieuwe hal wordt, met de maten van 60 bij 20 meter bij een hoogte van 10 meter, aan merkelijk groter dan de hal die in mei 1997 in gebruik kwam. Hij wordt uitgerust met twee nog zwaardere kranen die 20 ton aankunnen. Hillebrand be zet nu een terreinoppervlak van ruim 15.000 vierkante me ter aan de Grenadierweg. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen nia in Middelburg en zeven scholen in Noord-Brabant gaan leerkrachten uitwisselen. Daar naast gaan ze eikaars leer krachten bevoordelen als die op vacatures solliciteren. Ook het Schelde College in Bergen op Zoom dat een nevenvestiging in Sint-Maartensdijk heeft, doet mee aan dit Mobiliteitsplan. De samenwerking komt voort uit het overleg van rectoren van openbare scholen voor het voortgezet onderwijs in Zuid- Nederland. Bij een vacature hebben leerkrachten van deel nemende scholen voorrang bij sollicitaties. „De kans is groot dat die het dan worden", zegt rector H. Koster van het Neha lennia. „Het Mobiliteitsplan be rust op vertrouwen in elkaar. Als je een sollicitant van een deelnemende school niet aan neemt, heb je wel wat uit leg gen." Volgens Koster is het belangrijk deel te nemen in een groot net werk nu het voor scholen moeilijk is nieuw personeel te vinden. „Het probleem van op vulling van vacatures wordt steeds erger. Via het secretariaat van het Mobiliteitsplan ver spreiden we een nieuwe vacatu re die de volgende dag op alle scholen hangt. Met zo'n sociaal netwerk is het voor een geïso leerd gebied als Walcheren ge makkelijker aan personeel te komen dan via de reguliere ka nalen als het arbeidsbureau." Met het Mobiliteitsplan krijgen leerkrachten de mogelijkheid een jaar op een andere school les te geven. „Sommige leerkrach ten hebben daar behoefte aan", zegt Koster. „Die zijn uitgeke ken op een organisatie. Zij kun nen in dat jaar nieuwe ervarin gen opdoen.Het plan moet ook invallers snel aan een nieuwe werkplek helpen. Volgens rector A Petermeijer van 't Rijks in Bergen op Zoom en initiatiefne mer van het Mobiliteitsplan wordt de aantrekkelijkheid van het onderwijs ermee vergroot. Voor scholen voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs in Zeeland en West-Brabant be staat al het Mobiliteitsbureau Brabant/Zeeland waar ver: schillende Zeeuwse scholen zo als het Vlissingse Scheldemom in deelnemen. Volgens Kostei van het Nehalennia is het lo gisch niet voor dit bureau maai voor het nieuwe Mobiliteitsplan te kiezen omdat dat voor aÜeei openbare scholen voor he voortgezet onderwijs is be doeld. „Dan weet je dat eei nieuwkomer principieel achte het openbaar onderwijs staat Bovendien zouden er bij deelna me aan het Mobiliteitsbureai problemen met verschillend! CAO's kunnen ontstaan." Fusieproces Het openbare Goese Lyceun doet nog niet aan het Mobili teitsplan mee. „We zitten drul in een fusieproces met drie an dere Zeeuwse scholen", rector A Wevers. „Het is dai niet netjes om als enige mee t< doen. Eerst deze klus klaren Maar we zijn stand-by en volgei de ontwikkelingen." Wever verwacht dat de fusieschool la ter wel meedoet aan het Mobili teitsplan. Directeur E. van den Hoovei van De Rede in Temeuzen wee nog niet of hij in het Mobiliteits plan stapt. „Zeeuws-Vlaande ren is nog veel meer dan Walche ren een geïsoleerd gebied. Hiei loopt niet eens een spoorlijn Dan is het voor een docent we erg moeilijk een jaartje in Bra bant les te geven. Met collega': van de Zeeuws-Vlaamse scho len zijn we zuiloverstijgend we aan het bekijken hoe we een ef fectieve connectie kunnen aan gaan om tot een goed dekkent personeelsplan te komen." VLISSINGEN Ouderendag - De Molukse Wel zijnsstichting Mae-Uku ii Oost-Souburg houdt morgen zaterdag een Molukse Ouderen dag. Dit is een dag voor en dooi ouderen. Het evenement in he centrum van Mae-Uku aan di Prins Hendrikstraat 35a begin om 14.30 uur met een demon stratie gymnastiek vooi ouderen. Om 19.30 uur is er sa menspraak, gevolgd door eei modeshow om 20.00 uur. De ou derendag wordt om 21.30 uu afgesloten met een optredei door een verrassingsband. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De nieuwe Middelburgse expositieruimte De kabinetten van de Vleeshal opent morgen, zaterdag, met een expositie van de ontwerpen die tweeëntwintig kunstenaars uit binnen- en buitenland heb ben gemaakt voor een fontein op de Markt. De Droom van een Fontein heel de expositie. Daar mee is niet alleen uitgedrukt dat de meeste ontwerpen voorlopig alleen een idee zijn dat mogelijk nooit wordt uitgevoerd, maar ook dat het gaat om een project waarvan de Middelburgse be volking veel, misschien wel te veel, verwacht. De tentoonstelling brengt zo uitgebreid mogelij k in beeld hoe een speciale fonteincommissie, bestaande uit Bart de Baere van het Stedelijk Museum Aktuele Kunst Gent, beeldend kunste naars Jeanne van Heeswijk en Ronald van Tienhoven, steden bouwkundige Aad Trompert en directeur Lex ter Braak van de Vleeshal, aan ontwerpen voor een fontein is gekomen. Zesen twintig kunstenaars hebben en kele maanden geleden een fax ontvangen waarin ze werd ge vraagd een ontwerp te maken. De commissie hoopte op een stuk of tien serieuze reacties, maar kreeg tot haar verrassing tweeëntwintig voorstellen te rug- Een aantal van de deelnemende kunstenaars komt uit Zeeland, zoals Nico van den Boezem, Willem Buijs en Harry Vande- vliet, het merendeel uit Neder land en België en een aantal - onder wie Sasha Ghylytsky, Keiko Sato, ManfeDu Schu en Keith Wilson - van verder weg. Van twee kunstenaars zijn ook afwijzingen in de expositie ruimte opgehangen. „Commis sieleden, schrap me van jullie lijst!", is het bondige antwoord van Eindhovenaar John Kör- meling. Plek Aan het begin van de tentoon stelling hangt de uitnodiging aan de kunstenaars en een me mo van wethouder M. L. Strous (cultuur) waaraan hun ontwer pen moeten voldoen. Omdat de weekmarkt, de kermis en de trouwauto's niet gehinderd mo gen worden, is er plek voor een platte strook van ongeveer veer tig centimeter breed en drie me ter lang. In totaal is 230.000 gulden voor de fontein beschik baar. „Voor de stad een enorm bedrag en mede daardoor heeft de fontein in de fantasie van de inwoners grootse en feeërieke vormen aangenomen", schrijft Ter Braak aan de kunstenaars. Vandaar dat de commissie het project De Droom van een Fon tein noemt. De reacties van de kunstenaars, variërend van faxen, brieven, schetsen, foto's, maquettes tot een video-animatie, vormen verder de inhoud van de ten toonstelling. Met hun uiteenlo pende voorstellingen halen ze, ongetwijfeld onder invloed van de beperkingen, het stereotiepe idee van wat een fontein is on deruit. Hans van Houwelingen plaatst nog eens zijn kantteke ningen bij het budget, waarvan al was vastgesteld dat het niet enorm veel mogelijkheden biedt: „Bij een fontein zit de helft van het budget onder de grond en een derde gaat naar de bankrekening van de kunste naar." Zijn voorstel is om de go tische waterspuwers op het stadhuis daadwerkelijk water te laten spuwen, waardoor het stadhuis zelf de fontein wordt. „Het stadhuis huilt van ontroe- ring." Keith Wilson en Honoré d'O stellen, om verschillende re denen, voor geen fontein maar een plas te maken en Job Koele- wijn denkt aan een 'grondzee' die klotst onder een soort bad kuip. Hans Venhuizen wil een wand van water laten opspuiten waarop beelden kunnen worden geprojecteerd en Eran Schaerf heeft een waterklankkast be dacht. Met veel humor hebben Ilya Kabakov en ManfeDu Schu fonteinen geschetst die aanslui ten bij het Middeleeuwse karak ter van Middelburg, maar ook passen op een plein waar het van tijd tot tijd kermis is. Berend Strik en One Architec ture hebben een heel eenvoudi ge fontein ontworpen, gevormd uit een in opengeklapte schelp- vorm gebogen koperen water leiding, die verplaatsbaar is. Tijdens de expositie die duurt tot en met 20 december kan het publiek door kleefbriefjes on der de ontwerpen te bevestigen zijn voorkeur uitspreken. Het is uiteindelijk de commissie die drie kunstenaars zal vragen hun ontwerp verder uit te werken. jjj&Ef(£fJC£ 'TOBRIST VsXtrfA ürt- n.. Eén van de ingezonden schetsen van TiongAng. foto Ruben Oreel door Trees van Herpen KNOKKE - Zelden werden zulke uiter sten bijeengebracht als op de 'Kera miek' in het Knokse Scliarpoord. Ro buust en fragiel, ongepolijst en glad, zwierig en sober, het is allemaal van toepassing op de verzameling van de twee Vlaamse en twee Nederlandse ke ramisten. De relatie tussen het gebouw en het tentoongestelde is helaas voor twee exposanten nogal onevenwichtig. De ruime bovenzaal van Scharpoord heeft twee niveau 's. In het lager gelegen deel is het werk van de Amstex-dammer Wouter Dam te vinden. Flinterdunne liggende buisvormen in ten-a cotta, an traciet, wit en zwarttinten. Het zijn geen strakke kokers vanwege de speel se afwisseling van strakke en gebogen lijnen en vlakken. De robuuste vorm staat echte dartelheid in de weg. Door de open uiteinden ontstaat een spel van licht en schaduw met de spotjes erbo ven. Twee roestkleurige objecten heb ben een kegelvormig uiteinde. Het geheel roept het beeld op van een indu strieterrein vol weggeworpen roestige onderdelen. Enkele treden hoger staan in glazen vi trines de ragfijne porseleinen kommen van Mieke Everaet. Een geometrisch patroon van vooral fijne streepjes in de tinten blauw, grijs en beige is inge kleurd. De fragiele konische vormen lijken wel uit eiex-schalen gemaakt. Ze zijn zo tx-ansparant dat het licht van de bovenkant een kleurig rozetje onder el ke kom tovert. De overgang naar het werk van Ann de Windt vergt meer dan een visuele bijstelling. Massief, krachtig, ruw en solide staan haar blokken op zwarte sokkels. Door vei-menging van ruwe materialen met de klei, de gelaagde str-uctuur en het afgepaste gebruik van Werk van Ann de Windt. glimmend glazuxxr is het eindresultaat een verweerd uiterlijk dat door de na tuur zelf tot stand gebx-acht kon zijn. Een hangend vierkant lijkt op de hel ling van een vulkaan vol lavastenen. Alles is grijs, bx-xiin of zwart met een en kel wit kleuraccent. De Windt toont ook enkele mum-sculp turen. Deze verdwijnen vanwege de gxijze blokkenmuur in het niet. Een doek erachter had ze mogelijk beter tot him recht doen komen.Een erger lot is het werk van de Middelburgse Anne- Marie van Sprang beschoren. Verloren in de gx-ote ruimte staat een verzame ling minuscule vooxwerpen verspreid op de houten vloer. Twee strakgespan nen staalkabels beletten een kijkje dichterbij. Witte huisjes, nissenhutjes, mensenhoofdjes, bootjes en kluwentjes ondefinieerbaar materiaal van pop penhuis-formaat zullen beslist een be- foto Charles Strijd tekenis hebben voor de maakster. Voor de toeschouwer blijft het raden, zeker met die afstand ertussen. Gelukkig was er in een aparte vitrine een teer werkje van dichterbij te bekijken. Een ragdun ne perkamenten bladzijde uit een nog onbeschreven boek. Is dat de bood schap misschien? Nog te zien tot en met 13 december in C. C.Scharpoord in Knokke. Dagelijks ge opend van 10.00 tot 19.00 uur. ZIERIKZEE, Theater Mondra- gon 'Sassafras', cabaret-musical van Tekstpierement, met Jos Brink, Mary Michon, Josta Rut ten, Arie Cupé en Paul van Ewijk. Kostuums van Jan Aamtzen, decor van Hans Mul der. Muziek van Henk Bokkin- ga, regie van Paul van Eivijk. door Willem Nijssen Twee jaar geleden schitterde Jos Brink in de musical 'Zin- derella', en met die herinnering in het achterhoofd valt de nieu we cabaret-musical 'Sassafras' enigszins tegen. In tempo en spitsvondigheid verbleekt deze laatste productie bij zijn voor ganger. Terwijl de formule op zich veelbelovend is: de dubieu ze kaartlegster Sassafras ziet kans om een goedgelovig meisje te bedriegen en uit te persen. Tot het fout gaat natuurlijk. En fout moet het wel lopen, want Sas safras schakelt haar twijfelach tige huurders in voor een alles- overtuigende seance. Die huurders zijn een mislukte acteur (dat levert een komische auditie op voor een reclame filmpje, met Jos Brink verkleed als pax-ty-worstje), een hijgerige roddelpex-s-journalist en een ge sjeesde student theateiweten- schappen met een extreem lange en dus zeer adellijke ach ternaam. Iedei-een zit dringend om geld verlegen, dus een pro motie van kexmis-waarzegster naar bekwaam medium is zeer welkom. De acteur Bo Hemel rijk zal de opgeroepen geest van de tante van het meisje spelen. Maar halveiwege krijgt hij toch last van zijn (actexn-s)geweten en valt uit zijn rol. In de ont nuchtering ontstaat dan een vijfmanschap dat nóg groter geld mikt. Met het opx-oepen van geesten kan men immers langs de thea ters trekken en daar geesten op verzoek oproepen. De zaken gaan fantastisch. „Geld maakt niet gelukkig, maar wat lijden we prettig." En zo krijgen we dan een paar prachtige pex-sifla- ges te zien. Van Godfried Bo- mans in zijn gespeelde vex-- strooiclheid, van koningin Wilhelmina als enox-m bronzen standbeeld („Dat hindert niet, ik was bij mijn leven al een mo nument.") en van Maria Callas in een heftig duet. Maar als Bo Hemelx-ijk gevraagd wordt te verschijnen als de beroemde ac teur Ko van Dijk knapt er iets in hem, en valt hij opnieuw uit zijn rol. Tot op dat moment verloopt de voox-stelling wel wat stroef (de dialogen flitsen niet, de liedjes zijn stijfjes en de woordspelin gen een beetje flauw), maar er is tenminste nog een lijn. Na de in- eenstox-ting van het spix-itueel concern Sassafras zakt ook de voox-stelling in. Jos Brink stapt uit het verhaal (dat gebeui'de eerder ook al) en beweert dat vanaf hier 4 verschillende slot- vex-sies zijn ingestudeerd. Hij laat iemand uit het publiek kie zen. De gekozen versie D („Die hebben we al een tijdje niet ge oefend is wax-rig, heeft weinig aansprekends meer te bieden. Natuurlijk hebben we een on derhoudende Jos Brink voor on (waarbij de ovex-ige acteurs wa schemerig afsteken), kx-ijgen w een aantal interessante one-li ners („Nee heb je, ja moet je ko pen.") en scherpe woordspelin gen (Bo: „Ik wens geen toupe van schaamhaar te dx-agen.") t hox-en. Maar dat is niet genoes zeker niet als je ook nog een pit tig vex-haal over Sassafras is be loofd. Op dat punt kom je net z< 'belazerd' naar buiten als na ee: bezoek aan de kermis-waarzeg ster. Maar ik denk niet, dat he Jos Brinks bedoeling kan zijl om ons dat nog eens te laten voe len. 'Sassafras' is op 1 december nog zien in het Zuidlandtheater te Ter neuzen en op 25 maart 1999 in d Stadsschouivburg te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 40