Leraren bereid tot harde acties Antillen frustreren smokkelzaak marine PZC Misbruik van asiel beter aangepakt Wirwar van telefoonkaarten dreigt Mondriaan voor tachtig piek Kamer stemt voor verbod criminele burgerinfiltranten binnenland bonden oneens over tijdstip stakingen Veel liefhebbers voor horrorpension Uitbreiding Den Haag afgeremd Nijpels kandidaat CdK Friesland Vijf jaar voor sekstoerist Stelende parkeerwachters cel in Berichtenservice Libertel onveilig Knoeien bij examen neemt explosief toe Scholten wijt puinhoop bij zijn hulpinstanties aan te snelle groei Penny Time tee Feestelijke ict30% Gimbrère vrijdag 27 november 1998 ■an onze redactie binnenland [MERSFOORT - Honderden iraren zijn gisteren in Amers- iort bijeen gekomen om harde cties te eisen voor een hoger sa- jris. Ze zijn woedend over het AO-bod van minister Her- lans van Onderwijs. Die stelde ioensdag de onderwijsbonden jor om de leraren een loons- jrhoging van 2,25 procent te éven. De leraren noemen het od onbegrijpelijk en schanda- ig. Ze eisen meer loon. De gezamenlijke onderwijsbon den kondigden gisteravond aan dat ze maandag opnieuw een actiebijeenkomst houden. De Algemene Onderwijsbond (AOb) en de AbvoKabo FNV hebben hun leden opgeroepen op 16 december het werk neer te leggen. Ze waarschuwden bo vendien voor meer en hardere acties in januari. We vragen jullie het vuur uit de schenen te lopen", zei CAO-on- derhandelaar Rolvink van de AOb. „Want vergeet niet dat de an onze redactie binnenland PEN HAAG - Een ruime meer- crheid van de Tweede Kamer aat akkoord met het wetsvoor- lel van staatssecretaris Cohen an Justitie om misbruik van de sielprocedure beter te bestrij en, zonder dat de echte vluch- jling daarvan de dupe wordt, leen de fracties van Groen- inks, SP en het PvdA-Kamer- d Van Oven stemden tegen, et wetsvoorstel stelt dat asiel- aekers die zonder paspoort, iidere identiteitspapieren en asdocumenten Nederland innenkomen 'aannemelijk' loeten maken dat zij die docu- lenten niet moedwillig zijn wijtgeraakt. Slagen zij daar iet in, dan laat Nederland hen iet tot de asielprocedure toe en loeten zij het land uit. Ruim 7 0 rocent van de asielzoekers ivam vorig jaar zonder papie- 'n naar Nederland, ij de Kamer bestond aanvan- ilij k grote t wij fel of het voor de nmigratie- en Naturalisatie- ienst (IND), die de asielaan- u ragen hierop moet toetsen, vol- - Dende duidelijk is wanneer een ielzoeker inderdaad niets te t wij ten valt. Cohen wees erop it het niet mogelijk is om hier- lor concrete voorbeelden te linister Martha ontkent toestemming voor gecontroleerde doorvoer cocaïne geven. Het 'vluchtverhaal' van een asielzoeker is per individu eel geval anders en moet ook per geval worden getoetst, meent de PvdA-staatssecretaris. Cohen slaagde er niet in de twijfel hele maal weg te nemen. Ontmoedigend De staatssecretaris verwacht dat zijn voorstel leidt tot een groter aantal afgewezen asiel zoekers. Daarnaast denkt hij dat de wet een ontmoedigende werking heeft op 'onechte' asielzoekers die naar Nederland willen komen. Aan de andere kant sluit hij niet uit dat meer asielzoekers na hun afwijzing in de illegaliteit zullen verdwij nen. Hi j wees er wel op dat voor zover bekend asielzoekers geen substantieel deel vormen van de illegalen in Nederland. „Maar ik kan geen garanties geven dat dat zo blijft", aldus Cohen. De Tijdelijke adviescommissie algemene ambtsberichten, (de Commissie-Wijnholt) vindt dat de kwaliteit van de ambtsbe richten van het ministerie van Buitenlandse Zaken omhoog moet. Deze ambtsberichten spe len een belangrijke rol in het asielbeleid, omdat ze bepalen of een land of landsdeel als een vei lig gebied geldt. ANP eerste stap in de richting van de minister duidelij kmoetzijn.Als die niet duidelijk is, dan kunnen jullie hier wel roepen dat jullie een hoger salaris willen, maar dan kun je het vergeten. De Onderwijsbonden CNV en het Ambtenarencentrum willen niet dat hun leden in december het werk al neerleggen. Ze vin den het tijdstip, vlak voor Kerstmis, ongelukkig. Ze vre zen dat acties op zo'n moment tot irritaties leiden. AOb-voor- zitter Tichelaar zegt de beslis sing van de Onderwijsbonden CNV te betreuren, maar wijst erop dat de christelijke leraren zich begin volgend jaar wel bij de werkonderbrekingen en sta kingen zullen aansluiten, moch ten deze dan nog nodig zijn. Woordvoerder Van Kortenhof van de Onderwijsbonden CNV bevestigt dit. Hij zegt ervan uit te gaan dat alles in januari nog niet is opgelost. Halve dag Het is de bedoeling dat de lera ren die in december al gaan ac tievoeren een halve dag het werk neerleggen. Onderwijzers in het basisonderwijs zullen 16 december 's ochtends niet naar het werk gaan. De leraren in het voortgezet onderwijs gaan 's middags niet. In het beroepson derwijs en de volwasseneduca tie vinden 's middags stakingen plaats. De leraren die alleen 's avonds werken, gaan 's avonds staken. De leraren die zijn aan gesloten bij de CNV of bij het Ambtenarencentrum houden in de scholen demonstratieve bij eenkomsten. De bonden legden gisteren aan het einde van de actiebijeen komst nog een telegram voor aan het kader dat ze naar het ka binet willen sturen. In het bericht spreken de onderwijs bonden gezamenlijk hun ver ontwaardiging uit over de 'mi- nimale salarisverbetering' die Hermans hen heeft voorgelegd. Voor zowel de christelijke on derwijsbonden als de andere Or ganisaties blijft de eis van 6,25 procent voor een nieuwe CAO recht overeind staan. ANP Wim van Gilst bij zijn kopie van de Victory Boogie Woogie. foto Niels van der Hoeven/GPD door Marijke Nijboer SPIJKENISSE - Het nieuwste werk van amateur- schilder Wim van Gilst uit Spijkenisse lijkt in niets op de stillevens en landschappen die hij nor maal maakt. Het vierkante werk, gevat in een wit te lijst, staat op één punt en toont een veelheid aan gekleurde blokjes. Het is een exacte kopie van de veelbesproken Victory Boogie Woogie van Piet Mondriaan. Van Gilst, bepaald geen Mondriaan-liefhebber, heeft het nageschilderd uit protest. „Om te laten zien dat praktisch iedere amateur zo'n werk kan maken en om aan te tonen dat het dus absoluut geen tachtig miljoen gulden waard was." Déze Victory staat vanaf zondag bij opbod te koop voor de symbolische inzetpnjs van tachtig piek. „Een miljoenste van de prijs van de echte Victory. Nu maar hopen dat ik er wat meer voor krijg, want alleen al aan verf heeft het eeh stuk meer gekost." De echte Victory Boogie Woogie werd groot nieuws door de omstreden manier waarop hij in het bezit van de Nederlandse staat kwam: een spe ciaal aankoopfonds kocht het werk met geld uit een schenking van De Nederlandsche Bank. Wim van Gilst wond zich erover op, samen met vele an deren. „Het parlement kwam er helemaal niet aan te pas en dat is belachelijk bij zo'n grote aanschaf", moppert hij. GPD oor Peter de Knegt (ILLEMSTAD - De strafzaak gen de van cocaïnesmokkel erdachte mariniers wankelt, e Antilliaanse minister van ustitie, Martha, ontkent met em dat de Antilliaanse rege- ng toestemming heeft ver end aan de gecontroleerde oorvoer van honderden kilo's Jcaïne met een Orion-vliegtuig au de marine. De Antilliaanse utoriteiten zijn van die door- oer onwetend gehouden, aldus lartha. Nederlandse justitie be weert in de stukken van het strafdossier wel groen licht te hebben gekregen. Advocaten van de verdachten willen in reactie op de uitspra ken van Martha op korte ter mijn de Antilliaanse minister als getuige horen. Zij menen dat de zaak 'stuk' kan gaan als het bewijs onrechtmatig is verkre gen. De uitspraken van Martha illustreren een absoluut diepte punt in de Nederlands-Antilli aanse betrekkingen. „Het lijkt erop alsof de Antilliaanse over heid bewust de zaak kapot wil laten gaan", aldus een van de betrokkenen. Daarnaast blijkt uit het strafdossier en de getui genverhoren van de afgelopen weken dat de Nederlandse justi tie de Antillianen op veel pun ten 'dom' heeft gehouden. Mo gelijk neemt de Antilliaanse overheid daarop nu revanche. Martha beweert in een Antilli aanse krant zelfs dat hij (als hij op de hoogte was geweest) 'nooit' toestemming zou hebben gegeven voor een dergelijke ge controleerde doorvoer. „Wie ik daarop betrap, gaat zelf de ge vangenis in." Een tweede ge vaar voor de Nederlandse justi tie vormt de 'ontdekking' van een tweede (geheime) infor mant. Justitie moet, volgens de advocaten, de identiteit van de ze tweede informant onthullen. Pas dan kan duidelijk worden of de inzet van een marineman als door Ron Meershoek en Joyce Veekman DEN HAAG - De Tweede Ka mer heeft zich gisteren uitge sproken voor een verbod op het inzetten van criminele burgerinfiltranten. Een PvdA-motie met die strek king kreeg de steun van alle fracties, met uitzondering van die van het CDA Vorige week ontstond er commotie in de Kamer toen minister Korthals van Justi tie zei dat deze omstreden opsporingsmethode de afge lopen jaren toch nog drie keer was toegepast. Boven dien bleek dat de laatste keer te zijn gebeurd onder het be wind van Korthals zelf. De WD-bewindsman was hier van destijds niet van op de hoogte. Hij was net een week aangetreden als minister en op dat moment op vakantie. De parlementaire enquête commissie Opsporingsme thoden, die direct voortvloei de uit de IRT-affaire, wees het runnen van criminelen als opsporingsmethode af. De Kamer schaarde zich on dubbelzinnig achter de com missie. Ook Korthals zei vo rige week 'principiële bezwaren' te hebben tegen de inzet van boeven om crimi nele bendes op te ï'ollen. ANP ANJUM - Voor de openbare verkoop van het horrorpension in Anjum bestond gistermiddag grote be langstelling. Ruim honderd mensen meldden zich vooraf bij de notaris. Tijdens de eerste verkoopronde werd 287.000 gulden geboden. Over twee weken wordt het pand definitief verkocht. Het pand wordt bij opbod verkocht, omdat de voormalige eigenaresse de afbetaling van de hypotheek niet meer kan vol doen. Zij is onlangs tot zes jaar cel en TBS veroordeeld wegens dubbele moord op twee mannen. Na hun dood begroef zij beide slachtoffers in haar tuin. foto Jacob van Essen/ANP door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Consumenten zullen vanaf 1 januari met de huidige telefoonkaarten niet meer kunnen bellen op treinsta tions. In 1999 nemen telefoon cellen van Telfort op alle NS- stations de plaats in van de ver trouwde groene cabines van KPN Telecom. De bedrijven gaan volgens de huidige stand van zaken niet met uitwisselba re telefoonkaarten werken. Na de niet uitwisselbare chip knip en chipper dreigt daarmee een tweede pasjesconflict. Tot dusver staan er op stations de bekende cellen van KPN, maai de Nederlandse Spoorwegen heeft het contract per 1 januari opgezegd. Telfort krijgt de voorkeur, omdat de NS samen met Britisch Telecom eigenaar is van dat bedrijf. Hierdoor zal de consument weer een extra pasje bij zich moeten hebben. KPN heeft enorme investerin gen gedaan om door het hele land - ook buiten de stations - talloze telefooncabines te plaatsen. De verkoop met tele foonkaarten moet cüe investe ringen rendabel maken. Vanaf 1 januari gaat echter ook Telfort telefoonkaarten verkopen. KPN wil haar cabines buiten de stations niet zonder meer open stellen voor de pasjes van de concurrent. Telfort zou daar mee immers profiteren van de investeringen die KPN heeft ge daan. Omgekeerd zullen de cellen van Telfort niet open staan voor KPN-pasjes. Banken losten een gelijksoortig probleem met pinautomaten onlangs op door elkaar een vas- AMSTERDAM - De rechter maakt het provinciaal bestuur monddood. De Haagse problemen blijven zo onopgelost. Dat stellen Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland in een reactie op de uitspraak van de ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam die gisteren de provincie verbood vandaag te besluiten over de grenswijzigingen van Den Haag. Door die beslissing lijkt het onwaarschijnlijk dat de door de provincie Zuid-Holland voorgestelde grenscorrecties van Den Haag per 1 januari 1999 kunnen ingaan. GS moeten op nieuw een adviesaanvraag indienen bij de ondernemingsra den van onder meer de te annexeren Haagse randgemeenten Leidschendam, Voorburg, Rijswijk en Nootdorp. ANP LEEUWARDEN - Oud-minister Ed Nijpels is de voornaam ste kandidaat voor de post van Commissaris der Koningin (CdK) in Friesland. Hij krijgt de voorkeur van minister Peper van Binnenlandse Zaken. De ministerraad neemt volgende week vrijdag een besluit over de opvolging van de naar het ka binet vertrokken Loek Hermans. Nijpels is niet de uitgesproken favoriet van de provinciale vertrouwenscommissie. Die had in eerste instantie haar aan dacht gericht op oud-minister Pieter Winsemius. Deze liet vo rige week weten niet beschikbaar te zijn. Friesland zoekt niet alleen een CdK. maar ook diens stoel. Gisteren is bekendgemaakt dat de fauteuil uit het provincie huis is verdwenen. De provincie gaat ervan uit dat het om een stunt van een oudj aars vereniging gaat. GPD/ANP AMSTERDAM - Het Gerechtshof in Amsterdam heeft een 45- jarige man uit Delft veroordeeld tot vijf jaar cel, omdat hij zes jonge meisjes op de Filipijnen seksueel heeft misbi'uikt en kinderpornografie heeft vervaardigd, ingevoerd en in bezit heeft gehad. Tegen hem was zes jaar geëist. De man reisde herhaaldelijk naar de Filipijnen, waar hij zich in hotels vergreep aan minderjarige meisjes. Daarnaast acht te het hof twee op video opgenomen verkrachtingen bewezen. De zaak kwam aan het rollen toen een ontwikkelcentrale, die de negatieven van de foto's van de man in handen kreeg, naai de politie stapte. ANP AMSTERDAM - Vier geldlopers die in dienst waren van de Amsterdamse dienst Parkeerbeheer, zijn gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 tot 24 maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank in Amsterdam acht te gezamenlijke diefstal van geld uit parkeerautomaten be wezen. De politie becijferde de buit op 7,2 miljoen gulden. De diefstal had plaats in 1996 en 1997. Er waren in totaal elf mensen bij betrokken. Een van hen was al veroordeeld tot 100 uur taakstraf. Zes anderen staan op 17 december terecht. Bij de strafmaat woog de rechtbank zwaar mee, dat het ging om gemeenteambtenaar. GPD DEN HAAG - De berichtenservice van Libertel is zeer slecht beveiligd. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) blijkt dat de berichtenservice 'zo lek als een mandje is'. Het gevaar bestaat met name als gebruikers van Libertel hun standaardveiligheidscode '3333' van de mailbox niet wijzi gen in een persoonlijke code. Als de standaardcode niet is ver anderd, dan is het een koud kunstje de mailbox van iemand anders uit te luisteren. Libertel erkent het probleem.Het is lullig, maar we proberen er sterk op te wijzen in de voorlichting", zegt een woordvoer der. Libertel zoekt naar betere beveiligingsmethoden. ANP infiltrant bij het onderzoek rechtmatig is geweest. De advo caten zijn tijdens de verhoren van rechercheui-s en Antilliaan se mariniers ervan overtuigd ge raakt dat het onderzoek naar de cokesmokkel al in 1997 op 'volle toeren draaide'. Justitie beweert pas een 'zaak' te hebben gehad, nadat een ma rineman begin dit jaar de smok- kelplannen van zijn collega doorvertelde aan de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van de Marechaussee. Buiten proportie „Het gepresenteerde begin van het onderzoek is de inzet van de infiltrant. Als die inzet onrecht matig blijkt, want onzorgvuldig en buiten proportie, dan kan dat veel gevolgen hebben voor alles wat daarna is ontdekt", aldus Jahae, advocaat van een ver dachte ex-marinier. De advoca ten menen dat een 'niet-crimi- nele burgerinfiltrant' alleen mag worden ingezet bij levens bedreigende zaken zoals ont voering. Volgende week volgen meer ge tuigenverhoren in Nederland. Voor begin januari staat een pro-forma zitting gepland. Ad vocaten verwachten in januari opnieuw naar Curasao af te rei zen. Het Openbaar Ministerie hoopt in februari met de strafzaak te beginnen. De mariniers en tussenhandela ren wordt (in ieder geval) het lidmaatschap van een criminele organisatie en drugsmokkel ten laste gelegd. GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Het aantal gevallen van spieken, voor zeggen, overschrijven van werkstukken en andere on regelmatigheden tijdens schoolonderzoeken is de af gelopen vijf jaar verdubbeld. Dat blijkt uit een rapport van de Onderwijsinspectie dat gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. De inspectie kreeg dit jaar 528 meldingen van onregel matigheden. Voor de heLft betrof dit het ongeoorloofd afwezig zijn bij een onder deel van het schoolonder zoek. In eenderde van de gevallen was er sprake van examenfraude, zoals afkij ken. De onregelmatigheden werden meestal bestraft met het toekennen van het cijfer 1. De inspectie noemt de toe name van de onregelmatig heden zorgelijk. Een ander punt van zorg van de inspec tie is dat het opstellen van de opgaven en de cijfernorme- ring meestal in handen is van één docent, zonder controle daarop van andere leraren. De inspectie vindt dit onge wenst, omdat docenten vrij wel nooit speciaal geschoold zijn in het samenstellen van opgaven. Hierdoor is soms het bijstellen van de normen nodig of keurt de schoollei ding de opgaven zelfs hele maal af. ANP City OnLine in Zeeland te vergoeding per gastgebruik te betalen. Het duurde echter ja ren voordat de banken het eens werden over de hoogte van deze vergoeding. Ook Telfort en KPN zijn al enige tijd in onderhandeling over de ze kwestie, maar tot dusver zon der succes. Woordvoerders van beide be drijven achten het dan ook waarschijnlijk dat er in het be gin twee systemen zullen be staan. Het probleem zal zich langzaam openbaren, omdat Telfort niet in één klap per 1 ja nuari alle cellen van KPN kan vervangen. De cabines van KPN mogen open blijven, zolang Tel fort geen alternatief aanbiedt. GPD door Monique de Kneqt ANDEL - De misstanden bij de hulporganisaties Awepa (parle mentariërs voor Afrika) en AEI (Afrika-Europa-Lnstituut) zijn volgens senator Jan Nico Schol ten ontstaan door de snelle groei ervan. „Een bekend en normaal probleem van snelgroeiende or ganisaties", meent hij. „Maar dat het zo breed is uitgemeten, is niet normaal. Als ik niet in de Eerste Kamer had gezeten, was dit niet zo gebeurd. Het gaat niet om de zaak. Het gaat erom mij te beschadigen." Scholten reageert verongelijkt op de vernietigende uitkomsten van een rapport van zijn belang rijkste geldschieters: Scandina vië en Ierland. De onderzoekers noemen de cultuur van Schol- tens stichtingen 'geheimzinnig' en 'autocratisch'. Het financieel overzicht over 1997 is incom pleet, de maandelijkse rekenin gen van het eerste kwartaal van 1998 zijn niet beschikbaar, er worden maandsalarissen con tant uitbetaald en er is sprake van een financiële verweven heid tussen Awepa en AEI. voor een nader onderzoek dat in het voorjaar wordt gepresen teerd. Scholten vreest de uit komsten niet. Nadat hem vorig*jaar de wacht is aangezegd door de Europese Commissie heeft hij zijn organi satie opgetuigd met deskundi gen op het gebied van financiën en management. De Europese Commissie oordeelt nu weer po sitief over Awepa en AEI. GPD Achterhaald Volgens Scholten kloppen de aantijgingen niet of zijn ze ach terhaald. Dit weekeinde reist hij naar Finland om tekst en uitleg te geven. De vijf donorlanden hebben KPMG ingeschakeld (Advertentie) aanbiedingen OP ALLE AFDELINGEN MET KORTINGEN BRADERIEHOEK 50-70% KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3