Tarief peuterspeelzaal stijgt fors Plan Maasvlakte bedreigt Zeeuws containerproject Oesterboeren slechten barrières Gedwongen ontslagen blijven uit bij grote reorganisatie KPN Kwadendams huis brandt volledig uit de DRVKKERY Ear Eye Muziek jj^| Schouwse ouders duurder uit door gelijktrekken subsidieregelingen LIBERTEL Zuiden mikt op regiocontract met Den Haag Axelse verliest hartpillen Midwinterschouw '98 ƒ49,95 zeeuWse almanak Contact door René Schrier YERSEKE - Het ziet er naar uit dat de twee oesterclubs Vervo- ex en Ostrea hun langste tijd hebben gehad. Het product schap is bezig met een enquête naar de oprichting van een Producenten Organisatie voor de Oesters, een zogenoemde PO Oesters. In de kringen van Vervoex en Ostrea wordt geredeneerd dat voortzetting van de verenigin gen weinig zinvol is als het tot een PÖ Oesters mocht komen. Nederland kent al producen tenorganisaties voor de mos sels en de kokkels. Ostrea en Vervoex trokken eni ge tijd geleden al samen op toen het ging om de herverdeling van percelen. De oude tegen stellingen tussen de verenigin gen zijn in de loop van de jaren vervaagd. Meer en meer gingen de leden hand in hand om hun belangen te verdedigen. Zo ontstond de suggestie van de oplichting van een eigen pro ducentenorganisatie naar het voorbeeld van de mossel- en kokkelbranches. Die hebben een functionaris, in dienst die tal van zaken regelt en hun be langen onder meer in Den Haag verdedigt. Als de Vervoex wordt opgehe ven, komt er een eind aan een roemrucht bolwerk van oester- baronnen, tot voor enkele jaren geleden onder leiding van P. K. M. Verwijs. Ruim vijftien jaar geleden werd de strijd in gezet tegen het monopolie van de Vervoex. De leden van die organisatie waren doorgegaan met de oesterkwekerij nadat in de strenge winter van 1963 na genoeg het hele bestand aan Zeeuwse oesters kapot was ge vroren. Ze hielden hun perce len aan, met alle risico's van dien, en konden hun slag slaan toen bleek dat in het Grevelin- genmeer platte Zeeuwse oes ters lagen die de strenge winter wel hadden overleefd. Vanaf dat moment gingen de zaken de Vervoex-leden voor de wind. Ook anderen wilden daar een graantje van meepik ken. Zo ontstond de strijd tegen het Vervoex-monopolie. Dat leid de er na een jarenlange discus sie toe dat ook niet-Vervoex- leden oesterpercelen van het rijk mochten pachten en het monopolie werd geslecht. Zo ontstond een tweede oester club, Ostrea genaamd met M. Scheele als voorman. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Ouders die hun kinderen naar de peuterspeel zaal sturen, zijn de komende ja ren aanzienlijk meer geld kwijt. De jaarlijkse ouderbijdrage gaat op Schouwen-Duiveland inet sprongen omhoog. De stij ging bedraagt uiteindelijk (ge rekend tot en met het jaar 2006) ruim 300 gulden per kind. Nu is de bijdrage nog vastge steld op 440 gulden per jaar. In J999 wordt dat 495 gulden. Ook de daaropvolgende jaren wordt een verhoging toegepast; in 2000 wordt 550 gulden ver langd, in 2001 gaat het om een bedrag van 605 gulden. Het da gelijks gemeentebestuur gaat ervan uit, dat de ouderbijdrage da jaarlijkse stijgingen oploopt tot bijna 750 gulden in 2006. Dat blijkt uit een voorstel dat bet college van burgemeester en wethouders aan de gemeente raad heeft gestuurd. De voorge nomen verhoging van de ouder lij drage is een rechtstreeks gevolg van de harmonisatie van bet peuterspeelzaalwerk op Schouwen. De gemeente telt elf peuterspeelzalen, waarvan on geveer 440 kinderen gebruik naken. )e gemeenteraad dringt al min- itens een jaar aan op gelijkstel- ing van de normen waaraan de peuterspeelzalen moeten vol doen. Ook is behoefte aan een eenduidig subsidiebeleid. De huidige situatie herbergt veel onrechtvaardigheden in zich. De ene peuterzaal krijgt meer subsidie dan de andere. Dat komt doordat de zes voormalige gemeenten op het eiland alle maal hun eigen regels hanteer den en de nieuw gevormde ge meente Schouwen-Duiveland daarin nog geen lijn wist te brengen. Ook bestaan verschil len in de honorering van de leid sters. Daarin komt - stapsgewijs - ver andering. Dat kost de gemeente geld. Mede tegen die achter grond gaat de ouderbijdrage flink omhoog. Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg (CDA; welzijn) vindt de verhoging al leszins redelijk. „De ouders krijgen er een stukje professio naliteit voor terug." Volgens Berrevoets is de hoogte van de toekomstige ouderbijdrage niet buitensporig, vergeleken met de tarieven die in andere gemeen ten gelden. Binnen het peuterspeelzaal- werk op Schouwen-Duiveland wordt daar echter anders over gedacht. Directeur R. Prager van de Lichtboei (twee peuter speelzalen: Kwibus en Harle kijn) reageerde gisteren veront rust op de plannen van het college. Hij noemt de voorgeno men tariefsstijgingen 'veel te fors'. Prager vreest dat een aan tal ouders straks uit financieel oogpunt niet meer in staat is ge bruik te maken van de peuter speelzaalvoorzieningen. Wet houder Berrevoets acht dat risico niet zo heel groot. „Voor ouders die het echt niet kunnen betalen, kan een regeling wor den getroffen." Ongelijk Niet alleen vanuit de peuter speelzalen wordt al geruime tij d geroepen om een eerlijker ver deling van subsidiegelden. Ook muziekgezelschappen op Schouwen-Duiveland klagen over een ongelijke behandeling. Volgens wethouder Berrevoets zijn daarover gesprekken gaan de. Zij verwacht in het voorjaar in de raad met voorstellen te (Advertentie) Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-2155^5 fax 211414 Schouwen-Duiveland telt elf peuterspeelzalen, met in totaal 440 kinderen. Advertentie De leukste cadeaus zijn iZi: mobiel bellen zonder abonnement. Wil je dit jaar iemand eens echt verrassen? OF, als je al een toestel'hebt, Libertel iZi GO! f Dan hebben wij nog een leuke cadeautip. ToGive. Daarmee bel je al vanaf f 49,-. Heel iZi. Het Libertel iZi. Mobiel bellen zonder abonnement. enige nadeel is: het is niet zo warm aan je voeten. Tijdelijk voor de feestdagen iZi ToGive. Neem Bel voor meer informatie of de bijvoorbeeld Libertel iZi Totaal ToGive. Inclusief dichtstbijzijnde verkooppunten gratis pJKja toestel al vanaf f 249,-.. Libertel Klantenservice: 0800 05 60. Iedereen bereikbaar, bereikbaar voor iede door Harmen van der Werf DEN HAAG - Havenschap Zee land Seaports krijgt het moei lijk om een grote containerter- minal in Vlissingen-Oost te bouwen. De Rotterdamse lobby heeft donderdag de aanval inge zet met een grootschalig, flexi bel uitbreidingsplan voor de Rotterdamse haven. Het contai neroverslagbedrijf ECT diende zich alvast als klant aan. DEN HAAG - Zeeland, Noord- Brabant en Limburg zetten vaart achter de samenwerking met het Rijk. De zuidelijke pro vincies willen rond de jaarwis seling een intentieverklaring te kenen met de rijksoverheid om in de eerste helft van 1999 tot een regiocontract te komen. Groningen, Friesland en Dren the hebben al langer zo'n sa menwerkingsovereenkomst. Het sluiten van een ï'egiocon- tract kan voorkomen dat er in de toekomst nog vervelende dis cussies ontstaan Over meerja renafspraken tussen provincies en Rijk, zoals over de aanleg van wegen. De zuidelijke provincies hebben voor de voorbereidende werk zaamheden 90.000 gulden uit getrokken, met de verdeling: Limburg 30.000 gulden, Noord- Brabant 45.000 gulden en Zee land 15.000 gulden. Zeeland wil met name afspraken maken over plattelandsvernieuwing en de bereikbaarheid van haven terreinen. Terwijl Zeeland Seaports als re latief klein havenschap zelf een onderzoek naar de kansen voor een containerterminal verricht, kwamen gisteren in Den Haag de 'grote jongens' in het geweer: de baggerondememing Ballast Nedam, de ING Bank en ook ECT. Zij lanceerden gezamen lijk een voorstel voor een Twee de Maasvlakte,- het Binnen meer-concept. Het uitgangspunt is dat er vóór de huidige Maasvlakte vijfdui zend hectare Noordzee wordt omsloten door een ringdijk, met aan de noordkant een havenuit gang. De vijfduizend hectare is niet onmiddellijk nodig. Het ge bied kan Rotterdam tot ver in de eenentwintigste eeuw 'lucht' geven en zal slechts geleidelijk worden opgespoten. Ideeën voor een invulling zijn er genoeg, waarvan een nieuwe containerterminal voor ECT de meest concrete is. ECT is bereid 2,5 miljard gulden te investeren. Minder concreet zijn: een vrachtvliegveld, windmolen park, getij dencentrale, groot schalige opslag van LN Gen wa terstof én offshore-activiteiten. Overheid en bedrijfsleven moe ten samen de kosten dragen. De investering voor de overheid is geraamd op 4,2 tot 4,7 miljard gulden. De particuliere initia tiefnemers dragen zorg voor de haventerreinen, kades en de in richting a 3 miljard gulden. Deze financiële samenwerking sluit aan bij het beleid dat het kabinet voorstaat. Minister Ne telenbos van Verkeer en Water staat juichte het initiatief 'uit de markt' toe, riep anderen op het voorbeeld te volgen, maar hield zich verder op de vlakte. Het kabinet moet begin volgend jaar nog beslissen over de nood zaak van een Tweede Maasvlak- kunnen komen, die de heersen de onvrede onder de harmonie- en fanfaregezelschappen (deels) kunnen wegnemen. De plannen voor de harmonisa tie voor het peuterspeelzaal- werk op Schouwen-Duiveland en de daaraan gekoppelde ver hoging van de ouderbijdrage komen dinsdagavond 1 decem ber aan de orde in de raadscom missie voor maatschappelijke aangelegenheden. Die vergade ring begint om 19.30 uur in het voormalige stadhuis van Brou wershaven. door Maurits Sep GOES - De vakbonden en Ko ninklijke PTT Nederland (KPN) hebben een akkoord bereikt over een sociaal plan. Bij de re organisatie gaan landelijk drie duizend banen verloren. In Goes wordt de telefonische inlichtin gendienst, waar 29 mensen wer ken, opgeheven. Ook raakt een nog onbekend aantal Zeeuwse monteurs de komende jaren hun banen kwijt. De reorganisatie kan plaatsvinden zonder ge dwongen ontslagen. Bij de inlichtingendienst in Goes werken achttien mensen in vaste dienst en elf uitzend krachten. De contracten van de uitzendkrachten worden niet verlengd. De vaste medewer kers worden niet ontslagen, maar gaan naar een andere ves tiging, buiten Zeeland. „KPN brengt het aantal vesti gingen terug van achttien naar zes. Alles in de periferie moet dicht, is het beleid. Wij hadden gehoopt vier extra vestigingen te kunnen behouden, onder meer in Zuid-West-Nederland. Dat is helaas niet gelukt", rea geert CFO-bestuurder C. van der Wal. Toch is hij tevreden over het sociaal plan. „Dat gaat verder dan bij vorige reorgani saties. We vertrouwen erop dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Bovendien is een vacaturestop afgekondigd. Er wordt alleen personeel van bui ten aangenomen als intern geen goede kandidaten zijn." Voor de Zeeuwse medewerkers van de telefonische inlichtin gendienst is de reorganisatie desondanks ingrijpend, beaamt Van der Wal. „De vestigingen die moeten sluiten, gaan de ko mende twee jaar gefaseerd dicht. De vaste medewerkers behouden hun banen, maar moeten wel naar een andere plaats. Als je daar in de buurt woont, heb je geluk, anders niet. Het probleem is echter dat de meeste mensen in deeltijd wer ken. Het is de vraag of zij ver willen reizen voor hun werk. Bovendien werken de partners vaak in Zeeland, zodat ze niet zomaar kunnen verhuizen." Scholing Werknemers die om deze rede nen niet elders voor KPN willen werken, kunnen vrijwillig 'bo ventallig' worden. Het sociaal plan voorziet volgens Van dei- Wal in veel geld voor omscho ling en goede hulp bij uitstroom. „Het is uiteraard wel zo dat KPN alleen scholing betaalt als die tot ander werk bij het bedrijf leidt. Mocht na verloop van tijd blijken dat het geld niet toerei kend is, dan gaan we opnieuw met KPN om de tafel zitten." De technische dienst (Appara ten Systemen) in Zuid-West- Nederland telt vijfhonderd ba nen. Daarvan worden er twee honderd geschrapt. Van der Wal noch voorlichter B. Oudshoorn van KPN kunnen zeggen hoe veel Zeeuwse monteurs daar door hun werk verliezen.,Dat is nog niet gespecificeerd", aldus Oudshoorn. AXEL - Een inwoonster van Axel verloor donderdagochtend haar portemonnee in Axel. Hierin zat een flesje met twintig tabletten Nitrostat. Bij ondes kundig gebruik kunnen de hart- pillengevaar opleveren. (Advertentie) door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Een felle brand heeft donderdagmiddag grote schade aangericht in een huis in Kwadendamme. Het huis moet als verloren worden beschouwd. De woning ernaast liep ook schade op. Comman dant J. de Feijter van de brand weer Borsele schat de schade op een half miljoen gulden. De brand ontstond rond vier uur. De bewoonster hoorde een explosie in de keuken, vermoe delijk ontstaan door een gaska chel of een frituurpan. Direct ontstond een grote vuurzee. Toen de brandweer arriveerde was er al sprake van een uit slaande brand. De brandweer lieden richtten zich vooral op het redden van de aangrenzende bakkerij en woning. De bakkerij bleef gespaard. Het vuur slaagde er via de zolder wel in de woning aan de andere kant te bereiken. De bewoner, die op het moment van de explosie in zijn werkplaats aan het werk was, had inmiddels zijn kind dat boven lag te slapen in veiligheid gebracht. Ook wist hij nog enke le kostbare bezittingen te red den. Een derde woning liep lichte waterschade op. Pas om zeven uur was de brand definitief onder controle. (Advertentie) te. „En daarbij zal ook serieus worden gekeken naar de moge lijkheden van bestaande haven en industrieterreinen in Rotter dam en Zuidwest-Nederland", stelde Netelenbos. Stukgoed Wat betreft een grootschalige containeroverslag zien ECT-di- recteur W. den Duik en commer cieel directeur S. Lak van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) alvast niets in Zeeland. „Erg waarschijnlijk is zo'n ontwikkeling niet", drukte Den Duik zich nog voorzichtig uit. „Tussen Le Havre en Bre men zijn al vijf grote container havens. Een verdere versprei ding ligt niet voor de hand.Lak dacht er net zo over. „De markt zal het uiteindelijk bepalen, maar Vlissingen kan zich beter concentreren op stukgoed." Hij erkende dat Zeeland voldoende ruimte biedt, maar 'de ruimte moet ook op de geschikte plaats liggen'. Het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam is blij met het initiatief van Ballast Ne dam, ING Bank en ECT. Zuid-Hollandse milieu-organi saties verwerpen het plan als 'voorbarig en absurd', vooral omdat er een claim van vijfdui zend hectare op de Noordzee wordt gelegd. In een zeegebied, vlakbij de Voordelta, de duinen van Voorne en Goeree. Als het plan wordt uitgevoerd, schuift het Rotterdamse haven gebied ruim acht kilometer die per in zee. Met gevolgen voor stromingen en bijvoorbeeld het uitzicht vanaf het strand op Schouwen en Goeree. De vraag is ook welk effect deze landaan winning heeft op de bereikbaar heid van de vissershavens van Goedereede en Stellendam. Recorded live at the Tearro Olimpico] Cecile Bartoli 'Live in Italy' Haar stem, haar dictie, haar sotto voce en virtuositeit vervullen het grote genoegen, dat muziek kan zijn. Markt 51, Middelburg tel. (0118) 886874 KERY Beeld Geluid Omstandigheden noopten een Middelburger voor zijn beroep contact te zoeken met iemand ter andere zijde van de oostgrens van het land. Het telefoongesprek verliep ivat stroef, uiant de kennis aan Duits dateerde uit een ver vervlogen schooltijd. Op een vraag van Nederland se kant bleef het zorgwek kend stil aan het andere eind van de vlasvezelkabel. Durchfür, ohne, um", pro beerde de Middelburger, licht in paniek. Daar had de aangesprokene in Duitsland weinig van te rug. IJlings werd aanstalten gemaakt de verbinding te verbreken. Nog net op tijd lukte het de Middelburger het gesprek af te sluiten met een oprecht ge meend „iiber, unter, vor und zwischen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39