Scholen vragen Goes te veel We willen welzijnssector versterken PZC 15 70 KORTING Regen verjaagt kinderen van plein Lesmarathon school Tholen voor hulp orkaanslachtoffers zeeland b 19 1 PALLADIO's I Zuiden wil contract met kabinet Dwangsom brooddrogerij terecht Geen millenniumlinde in Tholen Kinderopvang voor na school Tien maanden geëist voor diefstal snel gereden Stapel huisvestingswensen noopt gemeente tot stellen prioriteiten Commissie voor monumenten gemeente Veere induidelijkheid (apelle over vijktoezicht bestuu vrijdag 27 november 1998 [istperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 00151 KERSTBALLEN*kUNSTKERSTBOMEN*SER<| Country Kersthuis Westwal 13 Goes 0113-215838 JOT bij inlevering van deze bon Op al uw kerstaankopen bij: M^gMSViD*Mng3NisiSNn^^üNiiHDn>iaA' DEN HAAG - Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zetten vaart achter de samenwerking met het Rijk. De zuidelijke provincies willen rond de jaarwisseling een intentieveidda- ring tekenen met de rijksoverheid om in de eerste helft van 1999 tot een regiocontract te komen. Groningen, Friesland en Drenthe hebben al langer zo'n samenwerkingsovereenkomst. Het sluiten van een regiocontract kan voorkomen dat er in de toekomst nog vervelende discussies ontstaan over meerjaren afspraken tussen provincies en Rijk, zoals over de aanleg van wegen. De zuidelijke provincies hebben voor de voorberei dende werkzaamheden 90.000 gulden uitgetrokken, met de verdeling: Limburg 30.000 gulden, Noord-Brabant 45.000 gulden en Zeeland 15.000 gulden. Zeeland wil met name af spraken maken over plattelandsvernieuwing en de bereik baarheid van haventerreinen. MIDDELBURG - De gemeente Borsele mag de fix-ma Remijn en Zoon in 's-Heerenhoek bestuursdwang opleggen. De be stuursrechter in Middelburg heeft donderdag het verzoek van de firma om de bestuursdwang op te schorten afgewezen. De firma Remijn heeft een brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. Het bedrijf draait zonder vergunningen en er zou sprake zijn van overlast. Pogingen van de gemeente om het bedrijf te verplaatsen hadden geen resultaat. Remijn moet na 30 november een dwangsom betalen voor elke dag dat zijn be drijf doordraait. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen plant geen millenniuxnlinde. Dat heeft het college van burgemeester en wethoudei-s besloten naar aanleiding van een verzoek van E. Frigge-Hogesteeger (WD) om bijzondere aandacht te beste den aan het jaar 2000. Het college voelt weinig voor dit idee, omdat zij eerder besloten heeft niet meer mee te werken aan Boomfeestdag. De organisatie die het initiatief heeft geno men om millenniumbomen te verkopen, is ingehaakt op de or ganisatie van Boomfeestdag.Fx-igge is teleurgesteld over het besluit. Burgemeester H. A van der Munnik meent dat 'een stukje nuchterheid' niet misstaat. KOUDEKERKE - Deze week is in Koudekerke de Naschoolse Opvang 'Ons Uus' begonnen. Ons Uus is gehuisvest in het ge bouwtje naast de basisschool De Sprong aan de Biggekerkse- weg" in Koudekerke. De opvang is bedoeld voor kinderen van werkende of studerende ouders of verzorgers. De kinderen wox-den door de leidsters van school gehaald. Ook in de vakanties worden zij opgevangen. Ze kunnen er spelen, knutselen of hun huiswerk maken. De naam Ons Uus is bedacht door de scholiere Imke Stoffijn, die dinsdag 1 de cember een prijs krijgt voor het bedenken ex-van. Het is een af korting van Opvang Na School Huis. De open dag is van 14.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige man uit de gemeente Sluis-Aardenburg is donderdag voor de Middelbux-gse recht bank vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voor- waardelijk geëist. De man bekende afgelopen zomer op een aantal campings in Zeeuws-Vlaanderen uit tenten en cara vans geld en goederen te hebben gestolen. Ook gaf hij de dief stal van (schotel-)antennes toe. De man bekende spijt en smeekte de i-echtbank hem een werkstraf te geven in plaats van zitten. Officier van justitie mi: C. Fetter vond de gepleeg de misdrijven hiervoor echter te ernstig. OES - De politie heeft donder - ig bij snelheidscontroles in oes en 's-Gravenpolder in to- al 79 bestuurders op de bon plingerd. Goes controleerde de politie de 's-Gravenpolderseweg, aar hooguit 50 kilometer per ïr mag worden gereden. Van 11605 passanten hadden er 52 it gaspedaal te diep ingedrukt, p de Goesestraatweg in 's- ravenpolder negeerden 27 van 725 gecontroleerde bestuur- ;rs de maximumsnelheid van I kilometer per uur. (Advertentie) Groothandel biedt aan^ plavuizen p/m! marmerwit 85,- I marmer zwart 90,- 1 terracotta 30x30 50,- m Div. modellen Granito Tuinmeubelen Verkoop alleen zaterdag 28/11 I 10.00-17.00 uur Ind.terr. Vrijburg, Handelsweg 19, Vlissingen, 0118-490866. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Esme Soesman THOLEN - Een wat actiever lesprogramma dan gebruike lijk, maar het blijft hoe dan ook een flinke zit. Om geld bijeen te zamelen voor slachtoffers van de orkaan Mitch hebben leerlin gen en docenten van het Calvijn College in Tholen de afgelopen 24 uur de langste schooldag uit gezeten die de school in haar be staan kent. Het idee voor deze onderwij s- marathon kwam van klas 2F. De bereidheid en het enthousiasme om actie te onderriemen breidde snel uit, zodat in totaal driehon derd leerlingen zich voor de uit puttingslag aanmeldden. Gekat De betrokkenheid van de leer lingen met de slachtoffers in Midden-Amerika, trok ook het docententeam over de streep. „Er wordt toch altijd veel gekat op jongeren, maar als je ziet wat ze nu weer uit de kast halen. Voor ons was dat reden om er di rect onze schouders onder te zetten", aldus de coördinator van de tweede klassen, J. Geluk. Onder continue begeleiding van negen docenten, aangevuld met een steeds verse ploeg van zo'n zes personen, doorliepen de leeiiingen hun lesroosters van donderdag en vrijdag achter el kaar in viex-entwintig uur tijd. Voor elk uur les laten zij zich met een rijksdaalder sponsoren. Tot in de avonduren werden bo vendien nog spontane giften binnengebracht. Om de oogjes een beetje ge opend te houden, pasten de do centen hun lessen enigszins aan. Waar mogelijk werd gekozen voorpx-aktijkoefeningen, waar- bij ook steeds relaties met Mid den-Amex-ika wei-den gelegd. Om de twee uur was er boven dien pauze. Aanvankelijk met een frietkraam op het plein, in de latex-e uux-tjes met broodjes gemaakt door de klassen ver- zorging. Thoolse ondei-nemers droegen aan de marathon bij door etenswaren gratis te leve ren. Het bijeengebrachte geld wordt via Woord en Daad op de goede bestemming gebracht in de getroffen landen. VEERE - De gemeente Veere stelt een nieuwe monumenten verordening op. Hierin wordt onder meer de in schakeling geregeld van een commissie die op het gebied van de monumentenzorg het college van B en W adviseert over aan vragen over het afbreken, ver storen, verplaatsen en wijzigen van een rijksmonument. Het college wijst de stichting Dorp, Stad en Land aan als mo numentencommissie. Een ge meentelijke monumenten veror dening is noodzakelijk als de gemeente wil beslissen over aanvragen voor het wijzigen van een rijksmonument. (Advertentie) vervanging nu nodig. Ook de uitbreiding met een theorielo kaal van De Wissel (dependance van de Koningin Wilhelmina- school) gaat voorlopig niet door. Dat geldt eveneens voor de ver vanging van een deel van de fietsenstalling van het Calvijn- college. De gemeente overlegt met de scholen over hun huisvestings plannen. Dat leidt tot een aantal verzoeken uit het onderwijs. Voor het komend j aar is het ech ter zoveel, dat het budget van de gemeente overschreden wordt. Dat budget is een maximumbe drag van net iets boven de zeven ton. In Goes is het gebruikelijk dat de onderwijsinstellingen en de gemeente overeenstemming bereiken over de huisvestings plannen. Voor 1999 lukt dat echter niet. De gemeente wil een aantal ont wikkelingen die op stapel staan vast in de huisvestingsplannen verwerken. De achterliggende gedachte is dat het wellicht kos tenbesparend kan werken als nu al rekening wordt gehouden met die toekomstplannen. Zo heeft het bestuur van De Vliedberg aangegeven op zoek te zijn naar andere huisvestingsmogelijk- heden. Het huidige gebouw is eigenlijk een noodgebouw en de school heeft geen uitbreidings mogelijkheden op deze locatie. De Anne Fi-ankschool en de Koningin Wilhelminaschool fu seren en zoeken andere huisves ting. De directie van Groot Stel le heeft aangekondigd dat de school overweegt het gebouw aan de Bergweg 6 af te stoten. Na aanpassing van het hoofdge bouw zou het mogelijk zijn alle leerlingen in het hoofdgebouw, eveneens aan de Bergweg, onder te brengen. Verder ontstaat er bij het Goese Lyceum leegstand als de nieuwbouw van het ROC gereed is. De gemeente wilde de nieuwbouw van de noodlokalen van het Sint Willibrordcollege in deze ontwikkelingen betrek ken, maar daar waren de inder- wijsinstellingen het niet mee eens. Bouwgrond Een ander plan, waar overigens in het huisvestingsplan voor 1999 wel rekening mee wordt gehouden, is de vervangende nieuwbouw van de Zuidwest- door Rolf Bosboom joor René Schrier SOES - Het college van burge- iieester en wethouders van Soes en het onderwijs zijn het liet met elkaar eens over de toe- ïomstige huisvestingsplannen an de scholen in die gemeente. lo laat de vervanging van de loodlokalen van het Sint Willi- irordcollege in Goes nog wel ■iiige tijd op zich wachten. De ;emeente heeft er geen geld oor. Het onderwijs vindt de (APELLE - Het is de Kapelse lurgemeester G. C. de Groot olstrekt onduidelijk of er van- if 1 januari wel of geen wijkge- iclit politietoezicht functio- leert. lij merkte dat donderdagavond p in een commissievergade- mg'. De Groot constateerde dat Ie hoogste politieman in Zee and in een openbare vergade- ing garandeert dat het wel ge- eurt. En de hoogste politieman q het district Oostersche'lde- iekken zegt daarna dat het ab- oluut onmogelijk is. De Groot: Ik heb er geen behoefte aan dat et lokaal politietoezicht alleen p papier bestaat. Ook zitten we ier niet te wachten op een poli- iefunctionaris die om de vijf rinuten wordt weggeroepen m assistentie te veiienen. Lo- aal toezicht betekent dat ie- land er is en beschikbaar is. Nu ebben we die helderheid niet, hoop dat die er wel komt." hoek en de Beatiixschool in Goes-zuid (locatie ijsbaan) In het huisvestingsplan worden geen twintig nieuwe lokalen vernield, maar slechts zestien permanente en twee tijdelijke. De twee scholen hadden aange geven dat ze minimaal twintig lokalen nodig hebben. De ge meente heeft zich op het stand punt gesteld dat het aantal van twintig lokalen pas in 2000 of daarna nodig is, zodat de exacte omvang van de schoolpas in dat jaar actueel is. Wel houdt de ge meente, ook al in het huisves tingsplan voor 1999, rekening met voldoende bouwgrond om alle door de school gewenste lo kalen te kunnen realiseren. Het huisvestingsplan voor de scholen wordt besproken in een de commissie i-uimtelijke orde ning, financiën en onderwijs van de gemeenteraad van Goes. Deze commissie vergadert maandag 30 november in het stadhuis, vanaf 19.30 uur. Het opbouw- en ouderenwerk in Borsele moeten flink op de schop. In het kader van de 'herstructerering van de welzijnssector' gaat de geld kraan op 1 januari 2000 dicht voor het Borsels Orgaan voor Sameiilevingsop- bouw (BOS) en de Stichting Welzijn voor Ouderen Borsele (SWOB). De ge meente neemt hun taken over. Af braakbeleid of noodzakelijke stap? „De gemeente beoogt juist versterking van de sector", zegt wethouder E J. Tol lenaar (SGP/GPV/RPF). Waarom moet het welzijnsioerk zonodig gereorganiseerd wor den ,Bij de vaststelling van het collegepro gramma hebben we afgesproken dat we op korte termijn zouden kijken naar het welzijnswerk. Wij denken namelijk dat een herschikking van de sector de kracht en het maatschappelijk rende ment ervan aanzienlijk kan vergroten. Daarom is uit de raad een werkgroep gevormd om te bekijken hoe je dat kunt doen. Daarin is de beslissing genomen om de lijnen tussen beleid en uitvoering zo kort mogelijk te maken." Waarom niet één welzijnsorgani satie gevormd? „Er loopt al enkele jaren een discussie over samenwerking tussen BOS en SWOB. Het BOS heeft gezegd: we zijn bereid mee te denken, maar de SWOB is van mening dat het ouderenwerk daar voor te specifiek is en wil daarom niet onder één dak met het BOS. Ze zijn er- dus samen niet uitgekomen. Dan moet j e als gemeente iets doen. De twee stich tingen verrichten op zich prima werk, maar een aantal taken zou anders geor ganiseerd kunnen worden. De mensen komen dus niet op straat te staan. Ze worden wel ambtenaar en dus aange stuurd vanuit het gemeentehuis, zodat we daar een directer zicht op krijgen." Het opbouwwerkbijvoorbeeld, vreest haar rol als intermediair tussen gemeente en burger te ver liezen. Vindt u dat terecht? „De angst die leeft is van: we zijn niet meer onafhankelijk. Maar wij gaan er van uit dat de mensen in het veld hun werk op dezelfde wijze kunnen blijven verrichten. We gaan als beleidsmakers echt niet naast hen lopen. De onder steuning van hieruit moet vooral een versterkend element zi jn Hoe moeten we ons de uitvoering voorstellen? „Dat behoef t nog uitwerking. Vanaf j a- nuari gaan we alle taken tegen het licht houden. Daarbij kijken we naar alle welzijnsonderdelen, dus ook bijvoor beeld het sociaal-cultureel werk. Dat De Borselse wethouder F. J. Tollenaar: „De mensen worden ambtenaar en dus aangestuurd vanuit het gemeentehuis." foto Willem Mieras hoeft helemaal niet te betekenen dat de nieuwe organisatie er compleet anders uit gaat zien. Het is ook niet belangrijk hoe die organisatie heet, als er maar aan het uitvoerende werk dat op dit mo ment op juiste wijze gebeurt opnieuw gestalte wordt gegeven. Volgend jaar maken we daar- een begin mee en op 1 januari 2000 moet dat gereed zijn." De gemeente moet dat uiteinde lijk 165.000 gulden besparen. Is het vooral een bezuinigingsope ratie? „In het verleden is de stichtingen een bezuiniging van 65.000 gulden opge legd. Dat kon worden behaald door sa men te gaan, wat een einde aan de ver snippering van kosten had betekend. Daar is dus nog geen uitvoering aan ge geven. Nu denken we een extra bezuini ging te bereiken door het verkorten van de lijnen. Dat bedrag hebben we voor lopig op een ton gesteld. Maar we ver wachten dat de slagkracht in uitvoe rende zin juist groter wordt en daar is het ons allemaal om te doen. Uiteraard snij je ergens in, maar we garanderen dat alles waar in het maatschappelijk veld waarde aan wordt gehecht ge handhaafd wordt." Probeert u eens concreet te wor den. Neem bijvoorbeeld de maal tijdvoorziening voor ouderen. Waar zit de winst? „De uitvoering daarvan is nu al goed geregeld. De vrijwilligers die het doen blijven ook hetzelfde. Daar hoef je niet aan te tornen. Waar we wel naar kijken is: wat kost het als een SWOB-functio- naris de beleidsmatige voorbereiding doet en wat kost het als wij het doen. Ik denk dat daar schaalvoordelen zijn te behalen. Ik heb absoluut waardering voor het werk van zowel BOS als SWOB - laat daar geen misverstand over be staan - maar het is lastig om als kleine stichting eens op een andere wijze aan cle slag te gaan." Er is al veel gesproken met beide organisaties, maar uw boodschap lijkt met name bij de SWOB niet echt over te komen. De stichting vroeg zich deze xoeek nog af waar om de alternatieven voor ophef fing, bijvoorbeeld samenwerking met zorgcentrum De Kraayert in Lewedorp, niet zijn onderzocht. „Dat is nu niet aan de orde, Dat gaan we pas hierna bekijken. Ik heb hun dat ook meegedeeld." De onrust is niettemin groot. „Nogmaals: we willen korte lijnen en dan kun je linksom of rechtsom. Nu hebben we gezegd: die kant gaan we op en in heel korte tijd hebben we beslis singen genomen. Dat was ook nodig. Dat geeft inderdaad onrust, maar ik zal er alles aan doen om die onrust zo be perkt mogelijk te houden." Maaruioilt beioijzen dat de angst van de stichtingen niet terecht is? „Zeker, anders waren we er ook niet aan begonnen. Dit is voor ons een uitdaging en ik voel me daar als verantwoordelijk wethouder nauw bij betrokken. We zul len het op een goede manier uitvoeren, zodat de mensen in het veld later zullen zeggen: we zijn er ten onrechte van uit gegaan dat dit afbraak zou betekenen. Het wordt geen afbraak maar opbouw. Dit zal zijn vruchten afwerpen voor de hele organisatie. We hebben in het ver leden al veel geïnvesteerd in het wel zijnswerk en ik garandeer dat we dat ook in de toekomst blijven doen." /eststrate verpakkingen (Advertentie) /Vlies voor kantoor op nummer foto Willem Mieras gaat het er vooral om kinderen die niet graag sporten aan te moedigen wel te bewe gen. „We moeten voorkomen dat ze hele da gen achter de computer zitten", lacht hij. Om de kinderen meer bij de sport te betrek ken mogen zij iedere donderdag zelf aange ven wat ze willen doen en wat ze willen le ren. Naast de Bisschop Emstschool, zijn de basisscholen de Zuidwesthoek en 't Noor derlicht donderdag ook begonnen met de pleintjesactiviteiten. Over vier weken zijn andere scholen in de gemeente aan de beurt. Dan maar naar de gymzaal, besloten ze donderdag op de Bisschop Emstschool in Goes. door Lineke Broos GOES - De pleintjesactiviteiten van de Bis schop Ernst-basisschool in Goes zijn don derdag letterlijk in het water gevallen. Door de regen konden de activiteiten niet op het schoolplein plaatsvinden. De leerlingen van de groepen vijf, zes zeven en acht gingen nu naar de gymzaal van de school om daar als nog te sporten. De vier studenten van het Centraal Insti tuut voor Opleiding in de Sport (CIOS), die de leerlingen van de basisschool begeleid den, moesten door de beperkte ruimte wat geplande onderdelen van deze dag laten va ren. „Gelukkig houden we altijd een alter natief achter de hand", zegt Jeffrey Emor, één van de studenten. „En in de gymzaal kunnen we ook van alles doen, zoals basket en korfballen. Twee jaar De pleintjesactiviteiten worden op basis scholen in de gemeente Goes gehouden. Het is een onderdeel van het twee jaar durende project 'Jeugd in beweging'. Volgens Emor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33