De angst voor een knock-out El Jilali vergroeid met zijn club PZC Yerseke uit dal en op oorlogssterkte sport vrijdag 27 november 1998 bw 31 vooruitzicht Bokscoach Lambert Busby leidt drie Zeeuwse talenten op door Vincent de Rijke VLISSINGEN - Vanaf de eerste speeldag van de amateurcom petitie worden de velden geteis terd door hevige regenval. Vorig weekend deed de vorst zijn in trede en legde een groot gedeelte van het amateurvoetbal lam met als gevolg dat sommige Zeeuwse voetbalclubs al weken op non-actief staan. IJs en we der dienende speelt tweedeklas ser Yerseke zaterdag op eigen veld tegen SKNWK. In de derde klasse A staat de topper GPC- Meeuwen op het programma. Rillandia en Tholense Boys tref fen elkaar in de derde klasse B. Na een een wervelende competi tiestart kende Yerseke een te rugslag door viermaal op rij te verliezen. Afgelopen week doorbrak Yerseke de negatieve spiraal door hekkensluiter DVO'60 te verslaan. Daardoor kreeg de ploeg van trainer Ad Poortvliet weer aansluiting met de subtop. De volgende tegen stander van Yerseke is SKNWK dat na de laatste speelronde bij de onderste drie ploegen staat. In het duel van afgelopen zater dag vertolkte Yerseke-spits Bart van Steveninck een hoofd rol. Hij scoorde tweemaal, gaf een assist en versierde ook nog eens een penalty. Op die manier had hij een aandeel in allevier de doelpunten van Yerseke. Van Steveninck neemt de huidi ge situatie van zijn ploeg onder de loep: „We zaten toch wel in een behoorlijk diep dal, maar daar kruipen we nu een beetje uit. Dat heeft ook te maken met het feit dat er nu gelukkig niet meer zoveel blessures zijn. Je zou kunnen zeggen dat we op di t moment topsterk zijn." De 21-jarige voorhoedespeler schrijft de resultaten ook ge deeltelijk toe aan het vernieuw de concept. „Sinds enkele weken is onze speelwijze veran dert", legt hij uit. „We spelen nu met twee centrale middenvel ders en met twee buitenspelers die de gehele flank moeten be strijken. Zelf fungeer ik als diepste spitsin principe speel ik voortdurend tegen de laatste man van de tegenstander aan. John Vette speelt daar weer ach ter. Er wordt op dit moment ge zocht naar een bepaalde balans in het team. Het zegt misschien niet alles, maar in de eerste ze ven competitiewedstrijden kre gen we 23 doelpunten tegen. In de laatste twee wedstrijden wa ren dat er slechts twee." Van Steveninck, die vijfmaal scoorde dit seizoen (naar eigen zeggen te weinig), ziet de wed strijd tegen SKNWK als een cruciaal duel. „Deze wedstrijd zie ik als een soort breekpunt in de competitie. Winnen we, dan kunnen we weer omhoog kijken. Maar verlies je deze wedstrijd, dan zullen we weer naar bene den moeten kijken. Het zal een open wedstrijd worden, want we hebben de punten allebei hard nodig." Middelburg Het eerste team van de zater- dagtak van Middelburg toonde vorige week wederom zijn wis selvalligheid door op eigen ter rein met maar liefst 7-0 onder uit te gaan tegen Kogelvangers. Middelburg-speler René Jagt verklaart: „Het was een samen loop van omstandigheden. We misten zo'n vijf basisspelei's. En als je reëel bent, moet je consta teren dat het verschil tussen het eerste en het tweede elftal te groot is. Afgelopen zaterdag waren er te weinig spelers die de boei konden opvangen",aldus Jagt. Binnen de zaterdagtak van Middelburg heerst al een poosje onvrede over het feit dat er geen A-junioren beschikbaar wor den gesteld ter versterking van het eerste elftal. Hierover zegt de laatste man van Middelburg: „Dat is de strijd binnen de ver eniging. Begin dit seizoen leek alles op de rails, maar nu 'de zondag' het zo hard nodig heeft, wordt de voorkeur daaraan ge geven, Het is jammer, maar ik denk dat dit voorlopig niet zal veranderen. Misschien moeten de A-junioren die bereidwillig zijn het zelf aangeven." Middelburg kan zijn wisselval lige status eer aan doen door morgen op eigen veld Kruinin- gen van zijn tweede seizoens overwinning te weerhouden. „We hebben zaterdag zeker iets recht te zetten", aldus Jagt. „Kruiningen staat opeens erg dichtbij na hun overwinning op KapeLle. We zullen er met z'n al len de schouders onder moeten zetten. Als iedereen weer terug is en op zijn vaste plek staat, moet dat lu klten. Dauwendaele Dauwendaele verloor vorige week voor eigen publiek met 1-0 van Temeuzense Boys. Terneu- zense Boys kwam daardoor op gelijke hoogte met lijstaanvoer der Kapelle dat enkele weken terug nog onaantastbaar leek. Morgen ontvangt Dauwendaele het Goese SSV dat stilletjes mee blijft doen om de hoofdprijs. Edwin Leonhart van Dau wendaele weet wat hem morgen te wachten staat: „Wij hebben de eerste competitiewedstrijd met 6-0 verloren van SSV Wij hebben dus heel wat goed te ma ken." Leonhart vindt SSV sa men met Dauwendaele een van de technisch betere ploegen in de tweede klasse. Maar het be haalde resultaat in het onder linge treffen aan het begin van het seizoen beangstigt hem niet. „Het zal afhangen van het eer ste kwartier van de wedstrijd. Als we dan niet achter komen moet het mogelijk zijn om de punten op de Kruitmolen te houden," aldus Leonhart. GPC De Meeuwen en GPC zijn de twee toonaangevende ploegen in de derde klasse A Ze staan respectievelijk op de eerste en de tweede plaats. GPC zal moe ten winnen om in het kielzog te blijven van de ploeg uit Zoute- lande dat vier verliespunten minder heeft. Vorig weekeinde verloor GPC zijn eerste compe titieduel met 6-3 van WIK. Meeuwen verloor dit seizoen slechts eenmaal, op de eerste speeldag van de aankomende tegenstander GPC. „De laatste wedstrijden loopt het niet bij ons", zegt GPC-spe- ler JohanTuin. „Wezullen tegen Meeuwen misschien wat behou dender moeten spelen, niet een- op-een achterin zoals anders." Tuin kent als geen ander de be langen van dit zespuntenduel.- Meeuwen is al weken in de 'winning mood', toch zullen we minimaal gelijk moeten spe len." Tholense Boys, In de derde klasse B lijkt Gra-. vendeel de te ltloppen ploeg als; het aankomt op de strijd om het kampioenschap. De twee ploe gen die qua verliespunten het kortst volgen zijn Tholense Boys en Rillandia. Morgen be slissen deze twee ploegen in een onderlinge confrontatie wie er aansluiting houdt met de soeve reine koploper. Waar Rillandia vorige week nog wist te winnen van NO AD'76, staan de zaken er voor Tholense Boys anders voor, „Tholense Boys heeft al een volle maand niet meer in competitieverband gevoetbald", aldus trainer Paul van Buuren. „Ik heb het gevoel dat we al een winterstop achter de rug hebben. En na de winter stop rest altijd weer de vraag hoe de ploeg daar uitkomt. Het enige houvast dat Tholense Boys heeft, is dat eerder dit sei zoen al met 4-2 gewonnen werd van Rillandia. Vlissingen Vlissingen speelde zijn laatste duel voor de competitie op 25 oktober. In die tussenliggende weken moesten de Vlissingers het met name hebben van de trainingsarbeid. En daar wringt de schoen. De trainingsvelden laten volgens de Vlissingers te wensen over. Trainer/speler Huib Meerman: „Er valt echt niet op te trainen, er wordt ge woonweg helemaal niks aan ge daan. En we gebruiken het toch zo'n drie keer in de week." De problemen beperken zich niet tot het trainingsveld. Het hoofdveld (dat begin deze week bestond uit rechtopstaande be vroren pollen) wordt op zater dag gebruikt door GPC. Nu de dooi zijn intrede heeft gedaan, krijgt GPC zaterdag de kans om het zaakje om te ploegen. Het is dus maar de vraag of de wed strijd tegen Dosko zondag door zal gaan. door Jasper van der Bliek BREDA - Ritmisch beuken de vuisten om en om tegen de boksbal. Na vijftien seconden klinkt een zoemer. „Oké, en nu even sparren. Let op dat voeten werk." Kritisch bekijkt de coach de verrichtingen van zijn leerlingen. „Ze doen het redelijk. Er moet nog behoor lijk wat verbeterd worden, maar ze kunnen best wat bereiken." Lambert Busby (34) is coach van een sport in de kantlijn. Boksen wordt in Zeeland weinig ge daan. De schaarse beoefenaars zijn wel bloedfanatiek. Busby geeft bokstrai- ning in Middelburg en heeft zo'n tien leerlingen onder zijn hoede. Eén keer per week geeft hij les in Breda. „Dat is omdat ze hier een wedstrij dring heb ben en in Zeeland niet. Het is daarom noodzakelijk dat we hier af en toe trai nen." Naast een aantal vrijetijdsbok- sers heeft Busby een drietal serieuze leerlingen. Raman en Dawoud Mo hammed, een 15-jarige tweeling, maakten onlangs hun debuut in het wedstrijdcircuit. Rocco Zandbergen (20) bokst al wat langer wedstrijden. Daarnaast traint het 28-jarige zwaar gewicht Lincoln Thomas uit Vlissingen ook mee in Breda Met zijn vieren vormen ze de Zeeuwse bokstop. „Ik vind top een groot woord", zegt Busby. „Meer wedstrijdboksers hebben we in de provincie eenvoudig weg niet." Lambert Busby bokst al ruim twintig jaar. „Ik ben geboren op Aruba en op mijn veertiende naar Ne derland gekomen. Toentertijd woonde ik in Breda en daar ben ik meteen be gonnen met de sport. Ik vond het toen al prachtig en nu nog steeds. Busby opereerde op A-niveau, het hoogste dat je in Nederland kan berei ken. Sinds hij in Zeeland woont bokst de gevangenisbewaker geen wedstrij den meer. „Toen ik drie jaar geleden verhuisde naar. Middelburg is mij ge vraagd om training te geven. Daar heb ik toen voor gekozen. En dat bevalt pri ma." Wie wil boksen, moet daar be hoorlijk veel voor over hebben. „De conditie moet top zijn", legt de coach uit. „Anders hou je het simpelweg niet vol, lig je na twee ronden plat. Daar naast is discipline heel belangrijk. Altijd volhouden, hard trainen. Bij sommige jongens is dat moeilijk bij te brengen. Die luisteren niet goed." Talent Busby's pittige trainingsmethoden sor teren wel effect. „Mijn trainer stimu leert mij enorm", vertelt Zeeland's grootste talent Rocco Zandbergen. „Ik doe dit pas anderhalf jaar en boks al Lambert Busby, Raman en Dawoud Mohammed en Rocco Zandbergen zijn stuk-voor-stuk bloedfanatiek. een behoorlijke tijd wedstrijden. Maar het is zwaar en vergt veel van je. Dat moet je wel kunnen opbrengen. De Arubaanse trainer denkt dat zijn pupillen best ver kunnen komen. „Ra- man en Dawoud Mohammed zijn nog jong, dat is hun grote voordeel. Als ze goed blijven trainen en aan hun condi tie werken, kunnen ze best de A-status halen. En Rocco heeft talent, dat zag ik meteen. Over een paar jaar is hij sterk genoeg om voor titels te gaan, daar ben ik van overtuigd. Hij kan best een grote worden." Boksen is een sport met een beetje een duister imago. „Er zijn een paar dingen die daar aan bijdragen", zegt Busby. Als de sport hier in het nieuws komt, is het vaak vanwege iets negatiefs. Dat was bijvoorbeeld zo toen profbokser Eddy Smulders in de gevangenis be landde. Dat wordt dan breed uitgeme ten en er onstaat een verkeerd beeld. Ook wordt er vaak gedacht dat boksers agressieve vechtersbazen zijn, die losse handjes hebben. Dat soort jongens zit ten er natuurlijk tussen, maar dat zijn uitzonderingen. De meesten doen die dingen niet." Voor Rocco Zandbergen is het zelfs an dersom. „Het boksen is een uitlaatklep. Ik kan mijn agressie er juist in kwijt." In de bokssport vallen regelmatig rake klappen. Denkt Busby nooit na over de gezondheidsriscio's van de sport? „Ook dat is zwaar overdreven. In films zie je vaak zwaar toegetakelde boksers half dood de ring uit strompelen, maar zo gaat het er in het echt niet aan toenHet is niet zoals Rocky." Toch is de verdediging één van de be langrijkste aspecten van de sport. „Ui teraard," roept Lambert Busby. „Klap pen vallen er natuurlij k wel, en het is de kunst om die te ontwijken of op te van gen. Daar train ik heel scherp op. Er is ook nog verschil tussen de zwaarge wichten en de wat lichtere klassen. Ik zeg het altijd zo: zwaargewichten knokken en de vedergewichten boksen. Die laatsten hebben veel meer techniek en souplesse. Toch vindt het publiek zo'n zware wedstrijd wel het leukst. Blijkbaar willen de mensen toch vech ten zien." Afwachten Hoewel het gek klinkt zijn boksers vaak onzeker en een beetje angstig. „Voor een wedstrijd altijd", lacht een bezwete Zandbergen. „Het is toch af wachten wat voor tegenstander je krijgt en hoe hij vecht. Ik bedoel, nie mand wil klappen krijgen. Ik ook niet. Het lijkt me ook vreselijk om knock out geslagen te worden. Ik hoop dat dat nooit gebeurt. Die angst zal ik altijd wel hebben." Voor de Middelburger is het individue le karakter van de sport doorslagge vend. „Ik speel al sinds mijn vijfde rug by bij Oemoemenoe en ik merk nu dat het heel prettig is om een sport te heb ben die helemaal van j e zelf isIk schep er voldoening in om op eigen kracht iets foto Dirk-Jan Gjeltema te bereiken." Rocco Zandbergen is am bitieus en heeft veel voor zijn sport over. „Maar niet alles. In Nederland is het bijna onmogelijk om als bokser door te breken. Daar hoop ik ook niet op. Ik probeer zo veel mogelijk te berei ken en hoop dat ik later terug kan kij ken op een mooie carrière." Over het boksklimaat in Zeeland ver schillen Busby en Zandbergen van me ning. „Het ziet er niet best uit," mijmert de coach. „Er melden zich weinig nieu we leerlingen aan. Ik hoop dat deze jongens mooie dingen laten zien, waar door de sport in Zeeland meer aan dacht krijgt. Want een positieve impuls is hard nodig. Het is toch te gek dat in een hele provincie maar vier redelijke boksers rondlopen." Zandbergen denkt daar anders over. „Het begint juist een beetje te leven. Meer mensen interesseren zich er voor. Maar het kan en het moet natuurlijk veel beter." Hij vuurt nog maar eens een salvo af op de boksbal. Bart van Steveninck heeft met Yerseke de stijgende lijn te pakken. foto Willem Mieras Lammerenburg neemt de leiding VLISSINGEN - Damclub Lam merenburg heeft de leiding ge nomen in de hoofdklas van de Zeeuwse dambond, door in de thuiswedstrijd titelverdediger BDV overtuigend met 11-5 te verslaan. Tholen was duidelijk te sterk voor Souburg en won met 12-4. Debutant Middelburg 2 was. in het onderlinge treffen te sterk voor PWG 's-Gravenpolder 3. Een 10-6-overwinning door ze ges van Kasse, Trapman en Van Eenennaam. Damclub Aagtekerke leek op een zware nederlaag af te steve nen in de wedstrijd tegen GZC. De damcombinatie Goes-Zie- rikzee nam een 6-0-voorsprong. Aagtekerke trok echter de stand echter nog gelijk. Matisse en ZVH in bekerfinale VLISSINGEN - Het Goese Ma tisse en ZVH/Morres uit Hulst hebben zich geplaatst voor de Zeeuwse bekerfinale zaalvoet bal. In de halve eindstrijd be haalde Matisse een 5-2-over winning op FC Dauwendaele en ZVH/Morres zegevierde pro bleemloos over ZW Zeeland. De enige Zeeuwse hoofdklasser ging met maar liefst 8-1 onder uit. De finale wordt woensdag 6 januari om 20.50 uur gespeeld in sporthal Baskensburg in Vlis singen. Matisse - FC Dauwendaele 5-2: Een leuke en faire wedstrijd waarin de thuisclub veel kansen verprutste. In de laatste minuut van de eerste helft schoot Mar- ciano Seedo de Goese ploeg naar een 1-0-voorsprong. Door nogmaals Seedo en Mischa Flo re werd de voorsprong tot 3-0 uitgebouwd. Robin van de Velde en Marcel Astroh brachten de bezoekers terug tot 3-2. Dat ge beurde in een overtalsituatie nadat de keeper van Matisse naar de strafbank was gestuurd. Marciano Seedo en Eric Flore bezorgden Matisse in de slotfase een finaleplaats. ZVH/Morres - ZW Zeeland 8- 1: De bezoekers waren zonder wisselspelers naar Hulst afge reisd en dat is om moeilijkheden vragen tegen een compleet Mor- res. Jurgen Verb ra eken en Arno Zwegers zorgden voor een 2-0- ruststand. Dirk Verdonk liet 3-0 aantekelcen voordat Pearl Doesburg tegenscoorde. Zonder problemen liep Morres uit naar 5-1, door treffers van Kees de Putter en Dirk Verdonk. Vervolgens kreeg Tristan van Acker het op zijn heupen. Met een zuivere hattrick bepaalde hij de eindstand op 8-1. Voetballer al 12,5 jaar steunpilaar in hoofdmacht van Tholense Boys door Alex Krappen STEENBERGEN - Hassan el Jilali (32) lijkt vergroeid met de Tholense Boys. Hij begon er met voetballen toen hij zes was en doorliep alle jeugdelftallen. Morgen (zaterdag) staat hem, ijs en weder dienende, een hul diging te wachten vanwege zijn twaalfenhalfjarig jubile um in de hoofdmacht. Hij heeft het wel bij een andere club ge probeerd, maar het avontuur bij Halsteren duurde welgeteld zes weken. Toen kreeg hij al heimwee naar de vrijheid bij zijn oude club. Bij Tholense Boys heeft hij al op bijna alle posities gespeeld. Het liefst zou hij als rechter middenvelder spelen, maar voor die positie zijn bij Tholen se Boys gegadigden genoeg. Daarom speelt El Jilali rechts back. „Ik ben toch een team speler. Als de trainer mij daar wil hebben, dan speel ik daar." Hij accepteert de trainer altijd als de man die alles bepaalt. „Dat is zijn taak." Toch kruipt het voetbalbloed waar het niet gaan kan. „Zo vaak als ik kan, ga ik mee naar voren. Dat lijkt soms wat overmoedig, maar ik ben snel genoeg om ook weer op tijd terug te zijn. Na het jaar waarin Tholense Boys in de tweede klasse speel de, verkaste hij naar Halste ren. Daar werd hem die vrij heid om op te komen direct ontnomen. „Alle lijnen lagen daar vast in een systeem. Twee mensen in het elftal mochten creatieve dingen doen, voor de rest lag vast waar de bal na ver overing heen gespeeld moest worden. En van opkomende verdedigers had de trainer van Halsteren helemaal nog nooit gehoord. Al snel had ik spijt als haren op mijn hoofd dat ik bij Tholense Boys weg was ge gaan. Ik hou van voetballen, en daar was ik gewoon een soort robot." Avontuur Na het kortstondige avontuur keerde hij terug naar zijn oude club, die een poging deed om overschrijving voor hem te krijgen bij de KNVB. Tever geefs. El Jilali zat bijna een jaar aan de kant. „Als een ere divisiespeler overschrijving vraagt, dan is dat binnen een week geregeld. Als een ama teur een dag te laat is zit hij een jaar aan de kant. Onbegrijpe- Hassan el Jilali probeerde het zes weken bij Halsteren. Toen kreeg hij alweer heimwee naar Tholense Boys. foto Willem Mieras lijk, want daar is niemand blij mee. Maar zo is de KNVB nu eenmaal." In zijn jeugdperiode kon El Jilali aardig meekomen, al was hij geen hoogvlieger. Toch werd hij na zijn jeugdperiode bij de selectie gehaald door de toenmalige trainer Jan Engel- bert. „Hij is een heel speciale trainer voor me geweest. We hebben ook nog steeds con tact." De overgang naar de se nioren viel El Jilali tegen. „Het was fysieker en het. ging altijd ergens om. Daar was ik men taal niet tegen opgewassen." Hij stopte met veldvoetbal, en ging in de zaal verder. Na zijn studie kwam hij weer terug bij Tholense Boys. „Ik ging bij een wedstrijd kijken tegen Dosko, en het trok me meteen weer." Inmiddels was hij ook volwas- sener geworden, en hij ging er volledig voor. „Bloedfanatiek was ik. Ik wou alleen spelen en trainen, en was zelfs bereid om er cüensten op mijn werk voor te ruilen. Na een paar wedstrij den zat ik weer in het eerste team." Prachtige tijd Er brak een goede periode aan voor Tholense Boys. De ploeg promoveerde naar de toenma lige derde klasse (nu tweede), en een paar j aar later zelfs naai de tweede klasse (nu eerste). „Dat was een prachtige tijd. Alles kon en mocht, en het pu bliek stond vierkant achter de ploeg." De ploeg kwam in een zware poule terecht, waarin onder andere de huidige hoofdklassers ASWH en Achilles Veen uitkwamen. Het opportunistische spel van de Boys zorgde voor veel spek takel, maar bleek onvoldoende verfijnd om garant te staan voor handhaving. „Onze te genstanders voetbalden ook vooruit, maar waren technisch en tactisch gewoon verder dan wij. Daar kwam bij dat we in een belangrijke fase van de competitie twee belangrijke spelers verloren door schorsin gen. Maar ondanks de degra datie was het een fantastisch jaar." Na dat seizoen ('93/'94) volgde het kortstondige avontuur bij Halsteren. „Ik had aan die tweede klasse geroken, en wil de meer. Maar dat ging dus niet." Laborant Na het jaar gedwongen rust was er direct weer plaats voor hem bij Tholense Boys. Hij ging er weer vol tegenaan. Ook nu is hij nog fanatiek, maar diensten ruilen om te kunnen trainen en spelen doet hij niet meer. „Ik heb nu een goede baan als laborant, en dat is be langrijk voor me. Je kunt niet tot in het oneindige bij je colle gae blijven aankloppen. Ze zien me al aankomen." El Jilali wil nog altijd winnen, en dat komt goed uit, want Tholense Boys speelt elk sei zoen wel voor een prijs. „Meestal spelen we in één of twee periodes mee voor de ti tel, en komen we in de nacom- petitie." Ondanks het belang van de wedstrijden blijft de ploeg vrolijk aanvallen. „Dat zit ons nu eenmaal in het bloed." Hoe lang hij nog doorgaat met voetbal weet El Jilali niet. „Ik heb er nog veel plezier in en ik voel me nog goed." Het wordt wel steeds moeilijker met zijn werk. „Het is de laatste tijd steeds drukker op mijn werk." Dat weerhoudt hem er ook van om nog één van zij n andere am bities te verwezenlijken. Graag zou hij nog eens een jeugdelftal trainen. „Maar dat is praktisch niet uitvoerbaar. Misschien kan ik het samen met iemand anders doen, maar ook dat is nog niet zo makke lijk." Daarom houdt hij het voorlopig bij zijn positie als rechtsback. „Daarvoor hoef ik niet zoveel meer te trainen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31