Vernedering doet het meeste pijn PZC Sampras vestigt legendarisch record sport vrijdag 27 november 1998 29 Hemmer ziet af van kortgeding Sier enkele weken uitgeschakeld Grandprixrecord voor Jaspers Dagvaarding Alberto Tomba UEFA verwerpt protest RC Genk Vitesse en Ajax spelen 's middags Bas van de Goor hevig geraakt door afstraffing Italië Arbiter Temmink klaagt Korbach aan Topselectie KNAU tot 24 leden uitgebreid KNWU-preses Atsma wil inventarisatie van sportaccommodaties Roussel negeert oproep van Franse wielerbond MIDDELBURG - Marcel Hemmer ziet af van een kortgeding tegen de KNVB. De Middelburgse voetbalscheidsrechter, die- momenteel geschorst is wegens het uitdelen van een kopstoot volgt daarmee het advies op van zijn advocaat Keje Molenaar- Volgens Molenaar is het niet de moeite waard om 5000 gulden (de kosten die een proces met zich mee brengt) neer te tellen. Bovendien zou Hemmer bij eventueel verlies van het koil-ge- ding de door de KNVB gemaakte kosten moeten vergoeden. Hemmer moet nog Vier maanden van zijn straf uitzitten, maar maakt binnen twee weken bekend of-ie zal stoppen met flui ten of niet. Op dinsdag 1 december is Hemmer te gast in het RTL 4-televisieprogramma 'Heb ik dat?'. AMSTERDAM - Tom Sier kan enkele weken niet in actie ko men. De verdediger van Ajax viel woensdagavond in de Champions League-wedstrijd tegen Croatia Zagreb gebles seerd uit. Gisteren bleek dat hij een verrekking in de linker- hamstring heeft. Vorige week zondag tegen RKC had Sier ook al last van de hamstring. Uit voorzorg werd hij gewisseld, maar tegen Zagreb kreeg hij er opnieuw last van. ANP OLDENZAAL - Biljarter Dick Jaspers heeft tijdens een Ne derlandse Grandprixwedstrijd driebanden in Oldenzaal een nationaal GP-record gevestigd. Hij won zijn eerste ronde te gen Henk Overmars in zestien beurten (50 caramboles) wat een recordmoyenne van 3,125 betekende. Henk Habraken was de oude recordhouder, die in mei tijdens een GP-toernooi in Heeswijk-Dinther Jan Arnouts in zeventien beurten ver sloeg (2,941 moyenne). Bij toeval is Jaspers' prestatie ook de honderdste keer dat in Nederlandse GP-wedstrijden een par tijgemiddelde van 2,000 of meer is behaald. Wereldwijd maakte Jaspers, wereldbekerhouder en Nederlands kampi oen, curieus genoeg de honderdste partij met een moyenne van minimaal 3,000 vol. ANP BOLOGNA - Alberto Tomba moet op 29 maart 2000 voor de rechtbank in Bologna verschijnen op verdenking van groot scheepse belastingfraude. De flamboyante Italiaan, die on langs zijn skicarrière afsloot, zou in de periode 1990-1996 geen inkomstenbelasting hebben betaald over een bedrag van 27 miljoen gulden. De Italiaanse justitie maakte gisteren be kend dat Tomba en zijn vader, die tevens zijn zaken behartigt, een dagvaarding hebben gekregen. DPA GENEVE - De Europese voetbalunie (UEFA) heeft ook in tweede instantie het protest van RC Genk tegen de uitslag van het Europacupduel uit tegen Real Mallorca (0-0) afgewezen. De Belgische bekerhouder tekende beroep aan omdat de neu trale zone langs het veld van Mallorca te klein zou zijn. De reclameborden stonden zodoende te dicht op het veld. De UEFA bestreed die zienswijze niet, maar vond het gebrek niet voldoende om de uitslag nietig te verklaren. Twee weken gele den verwierp de UEFA een eerste klacht van Genk, waarna de club in hoger beroep ging. Mallorca versloeg Genk in het EC toernooi voor bekerwinnaars (thuis 0-0, uit 1-1). SID ARNHEM - Het duel tussen Vitesse en Aj ax begint zondag om 14.30 uur in de Gelredome in Arnhem. De wedstrijd is van de avond (18.00 uur) verschoven naar de middag op gezag van burgemeester Scholten van Arnhem. ANP looft hij heiüg in het overbrug gen van die kloof. „Bij die ande re teams zit er misschien nog rek in, maar bij ons zeker. We heb ben nog twee zomers. Dit WK heeft duidelijk gemaakt dat wij ons op een aantal dingen zwaar moeten verbeteren. We doen nu een stapje terug, maar ik denk dat het reëel is om te zeggen dat wij in Sydney een medaille kun nen halen." Twijfel De discussie of hij op dat traject de leider is, die het team nodig heeft, komt Van de Goor inmid dels de keel uit. Hij bespeurt twijfel. Niet in het team, maar daarbuiten. „Als je ziet wat er binnen het team gebeurt, dan is daar geen enkele discussie over. Ik word moe van de vergelijking .met de persoon waar iedereen mij kennelijk mee wil vergelij ken. Die persoon (Peter Blangé, red.) ben ik niet en word ik niet. Ik vind het te ver gezocht om de teamprestatie op mij af te schui ven. Ik zit niet voor niets een potje te janken. Ik stop er heel veel energie in en vind dat abso luut niet terecht." De huidige ploeg is een andere dan het team dat in Atlanta goud won, benadrukt Van de Goor. „Liet team dat vanaf 1992 alleen maar finales speelde is een superlichting geweest. Wij hebben het doel om dat te her halen, maar dat wil niet zeggen dat we dat ook maar even doen. Dat is te mooi om waar te zijn. Niet alleen de namen zijn an ders, ook de karakters. Op dit moment is een aantal spelers minder extravert dan de vorige lichting. Als er dan eens ge vloekt' werd om dat het slecht ging, werden de ballen er wel in geramd. Als ik nu een keer 'gvd' zeg, dan denkt een speler: 'oei, de volgende bal moet ik goed slaan'. Moet ik dan iedereen als een gek opnaaien? Dat werkt bij deze ploeg niet. Ik moet ze op een andere manier prikkelen. Dat probeer ik." Dat het niet altijd effect heeft, weigexd Van de Goor als zijn te kortkoming te zien. „Je hebt ie mand die die prikkel geeft, maar ook iemand die die prikkel ont vangt en er iets mee moet doen. Het is daarom niet rechtvaardig om dan zomaar te roepen dat ik niet kan motiveren en mijn lei derschap in twijfel trekken." GPD door Edwin Alblas HAMAMATSU - Vernederd voelde Bas van de Goor zich. De afgang tegen Italië op het WK in Japan vulde zijn ogen met tra nen. Hij was niet opgestaan als leider van de nationale volley- balploeg om te worden neerge sabeld als een hulpeloze front soldaat. Verliezen mag, maar niet zo. Niet in 47 minuten, niet met gebogen hoofd. Na mis schien wel de pijnlijkste erva ring als sportman waagt Van de Goor zich aan een bespiegeling en beschouwing. „Er bestaat ook nog zoiets als eer, als je in dat oranje shirt speelt. Dan laat je je niet zo vernederen." De vergelijking met vier jaar ge leden drong zich gisteren op, meende Van de Goor. Maar toen ging het om een WK-finale te gen Italië, werden er vijf sets ge speeld en raakte Nederland, in clusief de destijds net 23-jarige Ossenaar, pas in de laatste set (15-1) het spoor volledig bijster. „Daar heb ik ook een potje zit ten janken", herinnerde Van de Goor zich bovenal. Veegpartij Toch waren er meer verschillen dan overeenkomsten. Italië speelde gisteren voor een plaats in de halve finales, Nederland had die kans al eerder ver speeld. Trots had Oranje, dat zonder de woensdag zwaar ge blesseerde Richard Schuil ope reerde, moeten inspireren. Zo was het vooraf ook afgesproken, beweerde Van de Goor.We zou den er ieder geval voor zorgen dat op ons spel niets aan te mer ken zou zijn. Nooit opgeven, al tijd vol erin. Maar daar kwam niets van. Het werd een veeg partij Je zou toch denken dat op een gegeven moment bij de spe lers iets van eergevoel opkomt als je in een oranje shirt staat te spelen. Dan laat je je niet verne deren. Het is heus niet gek dat we onder deze omstandigheden een wedstrijd van Italië verlie zen. Op Bernardi na staat hier de olympisch finalist van 1996. Maar zó verliezen is wel gek. Daar ben ik pissig over. Voor Nederland is het wereld kampioenschap uitgedraaid op teleurstellingen. Van de Goor: „We hebben hoog ingezet. We hadden ook veilig kunnen roe pen dat we voor een plaats bij de eerste zes zouden gaan of de eer- De gezichten van volleybalcoach Toon Gerbrands (links) en Bas van de Goor spreken boekdelen na de nederlaag tegen Italië. foto Toussaint Kluiters/ANP ste vier. Maar als olympisch en Europees kampioen wilden we wereldkampioen worden." Startpunt De oorvijg die Joegoslavië uit deelde was volgens Van de Goor geen teken van verval. „Kan het misschien ook zo zijn dat Joego slavië een heel goed team is? Ita lië krijgt tegen die ploeg ook met 3-0 aan de broek. De drie betere aanvallers in onze ploeg zaten niet in de wedstrijd. Dat kan ge beuren. Er zijn twee momenten geweest op dit toernooi, waar door het slechter is gaan lopen. De wedstrijd tegen Joegoslavië en de blessure van Richard Schuil. Het gaat het er bij een WK niet om dat je op één mo ment de beste bent, maar op twaalf momenten. In de eerste zeven wedstrijden hebben we bewezen dat we nog aardig mee kunnen doen, terwijl dat ook nog niet vlekkeloos ging." Het WK heeft de kennis van de technische staf en die van Van de Goor verrijkt. „Als het ons te genzit, als we moeilijk zitten, dan kunnen we daar niet uitko men. Dat is de conclusie van dit moment. Er zijn een aantal din gen die dit team nog moet leren. We weten nu goed waar we staan. Plaats vijf tot en met acht. Dat is een nieuw start punt. De wereldranglijst wordt om de twee jaar herzien. De Olympische Spelen zijn de vol gende afrekening. We hebben een tijdje ongestraft mensen kunnen wisselen. Nu kan dat dus niet meer." Die constatering moet niet wor den uitgelegd als een pleidooi voor de terugkeer van betere spelers. Druk op spelers die nog actief zijn maar als internatio nal zijn gestopt, juicht de cap tain niet toe. Van de Goor: „Moet je dan iedereen tot zijn 35e erbij houden? Dan kun je nog twee jaar mee aan de abso lute wereldtop, maar dan nog ben je op een WK of de Olympi sche Spelen niet zeker van één van de eerste drie plaatsen. En dan had Reinder (Nummerdor) nog geen minuut gespeeld, Mike (van de Goor) niet, Misha (niet). Denk je eens in wat er clan na de Olympische Spelen was ge beurd. Dan zou ik misschien wel zijn gestopt, Guido en dan had je zes nieuwe spelers moeten in passen. Waar zouden we dan bij het eerstvolgende WK staan. Misschien niet eens bij de plaat sen vijf tot en met acht. Karakters Van de Goor onderschrijft de olympische trajecten van vier jaar. Ploewel niet mag" worden verondersteld dat de concur rentie (Italië, Joegoslavië, Cuba, Brazilië en Rusland) voor die tijd aan kwaliteit inboeten, ge van onze sportredactie DOETINCHEM - Fritz Kor bach moet zich bij de gedrags commissie van de KNVB verantwoorden voor zijn uit spraken waarin hij scheids rechter René Temmink ernstig beledigde. De trainer van De Graafschap wenste, na afloop van de wedstrijd op de Vijver berg tegen Willem II, Temmink de hemel in. Korbach foeterde na de wed strijd tijdens de persconferen tie op Temmink en zei dat de scheidsrechter met z'n hoofd in de hemel liep. Waarop de trai ner de gewraakte uitspraak deed: „Misschien wordt het tijd dat Temmink zelfs eens naar de hemel vertrekt." De opmerking schoot bij Tem mink in het verkeerde keelgat en de scheidsrechter deponeer de een klacht bij de gedrags commissie. Naar aanleiding daar van kreeg Korbach woensdag een brief in de bus van de aanklager van de KNVB, waarin hem wordt ge vraagd te reageren op de be schuldiging van Temmink. Korbach: „Na het incident heb ik Temmink nog gebeld. Toen vertelde hij al dat hij een klacht zou indienen. Prima, het was ook niet mijn bedoeling hem via een telefoontje op andere gedachten te brengen. Ik heb de uitspraak gedaan en had ei genlijk willen zeggen dat Tem mink - als hij zo blijft fluiten - nooit in de hemel komt. Ik zal wel een paar zinnetjes op pa pier zetten voor de aanklager. Verder maak ik me er niet druk om." GPD van onze sportredactie NIEUWEGEIN - De Koninklij ke Nederlands Atletiek Unie (KNAU) heeft zich coulant op gesteld ten opzichte van de top selectie voor 1999. Tijdens de presentatie gisteren in Nieuwe- gein bleek het aantal atleten te zijn opgeschroefd van zestien naar 24, evenveel als twee jaar geleden. Technisch directeur Bert Paau w hief echter meteen een waar schuwende vinger. „Het voor- olympische seizoen met als hoogtepunt de WK in Sevilla wordt het jaar van de waarheid voor de geselecteerden", zei hij met nadruk. „Als iemand dan niet meer aan de normen vol doet, kan hij het vergeten. In de aanloop naar de Olympische Spelen van Sydney zullen we een stuk strenger zijn. Men moet echt iets op het podium van de Spelen te zoeken hebben." Voordeel Baarde de KNAU eind 1997 nog opzien door ex-olympisch kam pioene Ellen van Langen, ach tervolgd door blessures en inmiddels gestopt, keihard te laten vallen, dit keer viel nie mand uit de boot. Ook (inmid dels herstelde) blessuregevallen als discuswerper Pieter van der Kruk en steepleloper Simon Vroemen werd het voordeel van de twijfel gegund. Nieuw in de Sevilla/Sydney se lectie (genoemd naar de WK in 1999 en de Olympische Spelen in 2000) zijn Troy Douglas (sprint), Lieja Koeman (kogel stoten), Wilbert Pennings (hoog), Greg van Hest, Bert van Vlaanderen, Luc Krotwaar (al len marathon), Christian Tam- minga en Monique de Wilt (bei den polshoog). Van Hest, Tamminga en Van Vlaanderen maken hun rentree nadat zij een jaar geleden waren gepasseerd. De topselectie voor 1999 is: Pa trick van Balkom, Corrie de Bruin, Marcel Dost, Troy Doug las, Ester Goossens, Jacqueline Goormachtigh, Greg van Hest, Sharon Jaklofsky, Stella Jong- mans, Lieja Koeman, Marko Koers, Robin Korving, Luc Krotwaar, Pieter van der Kruk, Marcel Laros, Gert-Jan Liefers, Laurens Looije, Kamiel Maase, Wilbert Pennings, Jack Rosen- daal, Christian Tamminga, Bert van Vlaanderen, Simon Vroe men en Monique de Wilt. Meerkampers Rosendaal en De Wilt komen gezien hun presta ties in 1998 in aanmerking toe gevoegd te worden aan de Delta Lloyd selectie. Daarvoor staat een plaats bij de top twintig van de geschoonde wereldranglijst garant. Deze groep uitverkore nen bestaat sinds begin dit jaar uit zes leden: Jaklofsky, De Bruin, Korving, Maase, Laros, Vroemen. Stella Jongmans werd daar in de loop van het baansei- zoen aan toegevoegd. De hoofd sponsor van de KNAU doneert deze atleten een jaarlijks be drag van 25.000 gulden plus bonussen bij aansprekende prestaties. Een beslissing over uitbreiding van deze selectie wordt binnenkort genomen. ANP Lijmpoging tussen coach en atleten heeft geen succes NIEUWEGEIN - Een lijmpo- ging tussen de sprintploeg en bondscoach Ilans Vijfvinkel is gisteren mislukt. In een vertrouwelijk gesprek tussen de atleten Troy Douglas en Patrick van Balkom - als be langrijkste leden van het esta fetteteam - bondscoördinator Marjan Olyslager en Vijfvinkel, is de coach bij zijn standpunt gebleven om te stoppen. Volgens hem is er niets wezenlijks ver anderd aan de situatie. Olyslager zei voor het gesprek nog wel een basis te zien om ver der te kunnen. „Maar als er een maal aan je stoelpoten wordt gezaagd, is het moeilijk terug te keren", aldus Olyslager na af loop van het gesprek. De KNAU-coördinator wil nu snel op zoek naar een opvolger. Enkele weken geleden besloot Vijfvinkel zijn functie neer te leggen, nadat tijdens een ge sprek met Henk Kraayenhof (Douglas' trainer) was gebleken dat de atleten en hun trainers het de bondscoach kwalijk na men dat het budget niet werd verhoogd. Ook kwam tijdens dat gesprek uit dat Douglas de training zou willen overnemen, Vijfvinkel: „Toen Troy me dat vervolgens bevestigde, heb ik mijn consequenties getrokken," Olyslager heeft begrip voor het standpunt van Vijfvinkel. „Het plan van Douglas is niet goed geweest voor het onderling ver trouwen." Toch is er volgens de bondscoach geen probleem in de persoonlijke sfeer. „We heb ben een groep fantastische atle ten, daarvoor moet alles wijken. Maar als ik niet iedereen op één lijn krijg, dan verzwakt dat het plan. En willen we een medaille op de Spelen, dan moet alles perfect zijn." GPD van onze sportredactie WOERDEN - De Nederlandse sportbonden en de sportkoepel NOCNSF moeten inventarise ren welke topsportaccommoda ties in Nederland geschikt zijn voor Olympische Spelen. Die oproep deed gisteren voorzitter Joop Atsma van de Nederlandse wielrenunie (KNWU). Atsma reageerde op een voorstel van WD-Kamerlid Rijpstra om de Olympische Spelen in 2012 of 2016 naar Nederland te halen. ,,De sportwereld zal zelf moeten aangeven of zij wil proberen de Olympische Spelen naar Neder land te halen. Daarvoor moet echter onder meer in beeld ge bracht zijn aan welke accom modaties het nog schort. Alleen op basis van de juiste gegevens kan men tot een afgewogen standpunt komen", zei Atsma. Volgens de KNWU-preses zijn er honderden miljoenen nodig om de topsportaccommodaties op olympisch niveau te krijgen. Voor het wielrennen is in Neder land bijvoorbeeld geen interna tionale A-locatie. „Indien dat niet haalbaaris, is in ieder geval het belangrijke signaal gegeven dat er nog meer in de sport geïn vesteerd moet worden. Voor het organiseren van de Spelen in 2012 moet op zijn minst de fi nanciering van de accommoda ties in 2006 rond zijn." ANP van onze sportredactie PARIJS - Bruno Roussel, de oud-ploegleider van Festina, weigert gehoor te geven aan de oproep van de Franse wieler bond voor de tuchtcommissie te verschijnen. De Fransman be schuldigt zijn bond van schijn heilig gedrag. Diego Maradona verhoord in Italië MILAAN - Uitgerekend Diego Armando Maradona mag van daag klaarheid brengen in het dopingschandaal dat de Itali aanse sportwereld beheerst. De voormalige ster, in 1991 door de Italiaanse voetbalbond we gens cocaïnegebruik voor vijf tien maanden geschorst, wordt vandaag door procureur Guari- niello in Turijn verhoord. Mara dona werd ook tijdens de WK in 1994 betrapt, op gebruik van efedrine, en aansluitend ge schorst. AFP/SID In een brief aan de wielerbond, gedateerd op 21 november, schrijft Roussel dat de bond door haar hypocriete gedrag in het verleden op alle niveaus, be roeps en amateur, voor een be langrijk deel verantwoordelijk is voor de huidige situatie in de sport. „De huidige praktijken in de sport waren al jaren bekend bij de bond en werden stilzwij gend getolereerd. De bond heeft zijn verantwoordelijkheid niet genomen." Roussel was de ploegleider van Festina op het moment dat de wielerploeg uit de Tour werd ge zet. Vóór de Tour werd een wa gen van Festina, bestuurd door de Belgische soigneur Willy Voet, in de buurt van Lille aan gehouden. De wagen bleek vol geladen met EPO-ampullen en andere verboden medicamen ten. Roussel gaf bij verhoor toe dat er een doping-netwerk bin nen de ploeg bestond. Hij werd door de sponsor ontslagen. De Fransman had gisteren voor de Franse tuchtcommissie moe ten verschijnen. AFP Tim Henman (links) versloeg Alex Corretja, Greg Rusedski (rechts) klopte Alberto Costa. Vandaag spelen Henman en Rusedski tegen el kaar. foto Michael Probst/AP van onze sportredactie HANNOVER - Pete Sampras heeft gisteren bij het WK tennis in Hannover zijn felbe geerde, legendarische record gevestigd. De 27-jarige Amerikaan besluit voor de zesde (achtereenvolgende) keer het tennis jaar als de nummer één van de wereld. Daarmee verdringt hij zijn landgenoot Jimmy Con nors, die tot vijf jaren kwam (1974-1978). „Ik heb een mijlpaal bereikt", besefte Sampras. „Ik geloof niet dat dit een andere speler ooit gaat lukken." De ChileenMarce- lo Rios, nummer twee en voornaamste bela ger van Sampras, was vastbesloten de Amerikaan van het record af te houden. Uit gerekend Rios wierp Sampras echter de prijs in de schoot door uit het toernooi te stappen wegens een rugblessure. De Zuid- Amerikaan had in Duitsland verder moeten komen dan Sampras om hem te passeren op de wereldi'anglijst. Sampras kreeg vleugels door de 'blijde' boodschap van Rios' opgave (de twee zijn bepaald geen Vrienden) en blies 's avond Ka- rol Kucera van de baan in zijn derde wed strijd in de zogenoemde rode groep. In drie kwartier was het voorbij. De Slowaak scoorde slechts drie games: 6-2 6-1. Na zijn optreden kreeg de Amerikaan een huldiging voor zijn record. Hij mocht een enorme taart in de vorm van een zes aansnij den en werd daarna overgoten met cham pagne. Sampras greep de fles, nam een slok en goot de rest van het vocht vervolgens over de hoofden van ATP-spelersdirecteur Mark Miles en Ion Tiriac, oud-manager van Boris Becker. Sampras komt uit in de halve eindstrijd, Kucera mag naar huis. De Rus Jevgeni Ka felnikov en de Spanjaard Carlos Moya strij den vrijdag tegen elkaar om het andere be wijs voor de halve finale. Door de opgave van Rios ('de pijn was te erg') plaatste de Brit Tim Henman zich in de witte groep voor de laatste vier. In een hoog staande wedstrijd voor 10.000 toeschou wers klopte de 24-jarige Henman de Span jaard Alex Corretja mét 7-6 6-7 6-2. Het aanvallende spel van de Brit won het van de vaak messcheipepasseerslagen van zijn op ponent. „Toch heeft Corretja hier laten zien dat hij niet alleen op gravel kan spelen", vond de winnaar. Henman speelt vandaag zijn laatste groeps wedstrijd tegen zijn landgenoot Greg Rusedski, die invalt voor Agassi, en mag die zelfs verliezen. Rusedski won gisteren sim pel (7-6 6-1) van Albert Costa. De Span jaard neemt de plek van Rios in. De Kroaat Ivanisevic en de Tsjech Korda kwamen daarvóór eerder in aanmerking, maar had den geen zin. Rusedski en Corretja behouden uitzicht op de vierde en laatste plaats in de halve finale. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29