Voetbalclub Middelburg en zijn dilemma's Fusie met buurman Zeelandia ligt zeer voor de hand foto Ruben Oreel jaarlijks 15.000 gulden meer dan een. Al in de afdeling. Die jongens moeten met de bus naar uitwedstrijden. Ze reizen het he le land door" Er gaan zelfs stemmen op om de zondag afdeling maar op te heffen. Voor de oude garde is dat vloeken in de kerk. Middel burg was en is een zondagclub. Sal Si- monse: „Ik weet dat het zaterdagvoetbal steeds populairder wordt. De jeugd wil zaterdagavond stappen en zondag uitsla pen. Maar ik vind dat Middelburg het zondagvoetbal koste wat het kost moet behouden." Simon Harinck: „Ik sluit niet uit dat er ooit nog eens een kentering komt. Steeds meer jeugd gaat op zaterdag werken. Wel licht kiezen ze dan weer voor het zondag voetbal." Lau Eikenhout helpt het hem hopen. Hij ziet nog geen eind komen aan de neergaande tendens. De onderwijzer is zeer verknocht aan de zondagtak. Hij kijkt wel naar het zaterdagelftal en ook naar de zaterdagploeg, maar niet naar het eerste op zondag. „Ik kon er vroeger niet van slapen wan neer ze weer verloren. Ik maak me druk om het niveau. Ik kan m'n club niet zien verliezen." Eikenhout draait - als secreta ris van de barcommissie - op zondag liever bardienst. Hij wil zijn troetelkind niet zien spelen, maar verdwijnen mag het niet. Hij weet dat er velen zo over denken: „Middelburg een zaterdagclub? Sommige mensen overleven dat niet. Keuze Voor de tweede keer ziet Harinck zich voor en dilemma geplaatst. Wil j e hoger op met de club dan zul je een keuze moe ten maken. Of met de zaterdagtak verder, of met de zondagtak. Maar in deze situatie kun je die keuze niet maken. Het gaat bij Middelburg niet alleen om prestaties. Als je nu zegt, de zaterdag of de zondag weg, dan heeft dat grote gevolgen voor de club. Er rest niets anders dan concessies te doen aan de kwaliteit van beide elftallen." Eikenhout komt met een ander idee op de proppen. „Volgens mij moet Middelburg als een speer om de tafel gaan zitten met Zeelandia. Waarom fuseren die twee clubs niet? Ze hebben elkaar nodig. Straks zitten we samen op een sportpark, ver weg van de wijken met veel kinderen. Ik ben als voetballer en als scheidsrechter het hele land doorgereisd. Van Emrne- loord tot Purmerend. Al die jaren ben ik nooit op één sportcomplex geweest waar op twee zondagclubs voetbalden." „Zeelandia was vroeger de arbeidersclub en Middelburg de ambtenarenclub. Maar daar moet je overheen stappen. Het is al leen nog de oude garde die daarover spreekt. Kijk maar eens naar het eerste van Zeelandia. Er spelen wel vijf of zes oud-Middelburgers in. Ik vind dat die fu sieclub er moet komen. Noem hem voor mijn part FC Luctor et Emergo of FC Maeneblusschers." Simon Harinck is het volmondig met Eikenhout eens, net als Sal Simonse trou wens. Hij zegt: „Een fusie? Geen enkel be zwaar. Als mensen hun verstand gebrui ken doen ze dat. Eén gezonde club, met één goed bestuur. Het zou een prima op lossing zijn." Harinck ziet net als Simonse alleen maar voordelen. „Er zou een sterke club ont staan. Zeelandia heeft een flinke zondag afdeling, wij hebben veel jeugd en een sterke zaterdagtak. Zo'n stap ligt zeer voor de hand. Ik zeg er wel bij: we moeten er nü over praten. Dat kan niet meer als het nieuwe complex gebouwd wordt. We hebben al eens een balletje opgegooid bij het bestuur van Zeelandia. Tot nu toe hebben we echter nog niets terugge hoord," Oud-voorzitter Van Koetsveld van Zee landia bevestigt dat Middelburg al eens avances heeft gemaakt. Zijn club is er destijds niet op ingegaan. „Het toenmali ge bestuur was er falikant op tegen." Maar binnen niet al te lange tijd ziet een nieuw bestuur het levenslicht en het zou wel eens zo kunnen zijn dat daarin men sen komen met heel andere ideeën. Van Koetsveld: „Ik wil best mijn persoonlijke mening zeggen. Wat mij betreft gaan we op niet al te lange termijn met elkaar pra ten." Koen de Vries In 1967 liep Middelburg uil om het landskampioenschap te vieren. Het eerste elftal werd met een Jan Plezier door het centrum van de stad gereden. foto archief PZC Een snerpende oostenwind waait over het trainingsveld van voetbalvereniging Middelburg. In een hoekje trotseren tweede trainer Wim Groenewegen en een paar spelers van de tweede selectie de kou. Verderop rennen de spelers van Zeelandia 2 zich met een partijtje op kleine doeltjes warm. De kersverse eerste trainer Henk Patty is op het veld van rugbyclub Oemoemenoe aan het werk. Gadegeslagen door een man met een rillend hondje draven elf spelers achter de bal aan. Patty ziet wat zijn voorganger Cees Houtepen tot een zekere wanhoop dreef. Want van die elf spelers behoren er slechts vijf tot de eerste selectie. De zes anderen zijn A-junior of lid van de tweede selectie. Houtepen kon het niet meer aanzien. Wanneer hij zondags in de dug-out zat, wist hij dat de meerderheid van zijn spelers die week slechts één keer had getraind. Disciplinair straffen kon niet. De spelers van Al weigerden namelijk voor het eerste zondagelftal uit te komen. De vertrekkende voorzitter Simon Harinck: „Een fusie met Zeelandia ligt voor de hand. Je moet er niet mee wachten." Het is met Middelburg net zoals bij bloembollen in het voorjaar. Wanneer het moment daar is, komen de kleurrijke anekdotes over het verleden automatisch naar boven. Als de negatieve verhalen over het eerste elftal de kop weer opsteken, wordt er gemijmerd over vroeger. Over Jan Bostelaar die ooit de keeper van RKC met bal en al in het doel schoot, over het fameuze duo De Vos/Vogel dat een plaag was voor elke verdediging, over Bert Pentury, die ook na zijn doelpunten in de kampioenswedstrijden stoïcijns naar de middenstip terugliep, zijn van vreugde gek geworden medespelers van zich afduwend, en over Piet Lindenberg, de trainer die Middelburg drie keer naar het landskampioenschap van de amateurs loodste. Dat de club zijn hoogtijdagen al dertig jaar achter zich heeft liggen, maakt niet uit'. Wanneer Middelburg koorts heeft, wordt Sal Simonse door oudge dienden naar een medicijn gevraagd. Si monse is inmiddels 82, net zo oud als de club. Hij wandelt nog, hij fietst nog, hij heeft zojuist van de keuringsarts te horen gekregen dat hij de komende vijf jaar ge woon mag autorijden. De man die de club destijds het land van melk en honing bin nenvoerde, bezoekt elke thuiswedstrijd van het eerste en weet van de hoed en de rand. „Ze zijn aan het afzakken tot en met." Vijf jaar geleden nog vestigde Simonse de aandacht op zich, toen hij voorzitter werd van de commissie die Middelburg een nieuw bestuur moest bezorgen. Nu zou hij dat niet meer doen. „Ik ontzi e dat toch een beetje op deze leeftijd. Daarbij komt, ik zou te veel terugkijken naar vroeger. En ik weet dat het zoals het toen ging, nu niet meer kan." Faillissement Het is niet alleen het verre verleden dat Middelburg achtervolgt. Vijf jaar geleden balanceerde de drievoudige landskampi oen op de rand van het faillissement. De toenmalige sponsorstichting had dure spelers aangetrokken om de jaren van weleer te laten herleven. Onder leiding van trainer Cees Vermunt stond Middel burg op de drempel van de hoofdklasse. Promotie werd gemist, het verval trad in. Het zittende bestuur trad af, onder het mom dat er onoverkomelijke menings verschillen waren. Toen de boeken wer den geopend bleek Middelburg met een tekort van 140.000 gulden te zitten en werd er wekelijks duizend gulden meer uitgegeven dan dat er inkomsten waren. De door Sal Simonse benaderde Simon Harinck werd voorzitter en saneerde met strakke hand de schulden. Simonse: „Het is aan Harinck te danken dat Middelburg nog bestaat. De club was technisch fail liet." Uit die tijd dateert de angst spelers te'be- talen. Hoewel die angst bij sommigen nog Het laatste kampioenselftal van de zondagtak van Middelburg. De ploeg promoveerde in 1991 naar de eerste klasse. Een jaar later stond het elftal op de drempel van de hoofd klasse. De stap werd niet gemaakt. Vanaf dat moment begon de vrije val, die nog steeds voortduurt. foto archief PZC De toekomst Ere-voorzitter Sal Simonse (82) volgt nog aan het afzakken tot en met." levensgroot aanwezig is, is van betalen in de verste verten geen sprake meer. Mid delburg heeft nu al alle moeite de eindjes aan elkaar te knopen. De inkomsten uit contributie dekken de uitgaven bij lange na niet. Jaarlijks komt de club 60.000 gul den te kort om de begroting rond te krij gen, De stichting 'voetbalpromotie Mid delburg' zorgt met geld uit sponsoring, reclame, rommelmarkten etcetera dat het gat gedicht wordt. Ie verrichtingen van Middelburg: „Ze zijn foto Lex de Meester Jaar-in-jaar-uit levert de jeugdtak van Middelburg talentvolle spelers af. Ook nu floreert de jeugdafdeling, mede dankzij de bezielende leiding van Hans Koole en Jaap de Jonge. Meer dan de helft van de 450 leden bestaat uit jeugd. Waar ze blij ven, is niet altijd bekend. Zeker is wel dat ze zelden of nooit bij Middelburg blijven. Lau Eikenhout, de vader van Gerrie. Daan en Evert, is zo'n 25 jaar bij Middel burg betrokken en heeft veel talenten zien komen en zien gaan. „In 1975 was ik lei der van BI. Het was een fantastisch ploeg'je. We wonnen de beker en werden kampioen van Zeeland. Het hele seizoen verloren we één wedstrijd, van RCS. Voorzitter Kees de Keijzer had het toen over het elftal van de toekomst. Na drie jaar waren ze op Nico Koster na allemaal gestopt. Ze werden senior en het was over en uit." Eikenhout: „Het is zo vreemd bij Middel burg. Ik kan tal van namen noemen van leden die nooit bereid waren om iets voor de club te doen. Toen ze overstapten naar een andere club staken ze binnen de kort ste keren de handen uit de mouwen. Daar begrijp ik niks van. Waarom daar wel en bij ons niet?" Eikenhout: „Waar zijn de mensen geble ven die ooit zeiden dat ze zoveel aan Mid delburg te danken hebben? Simon Ha rinck, Wim Groenewegen en Dick van Westenzijnuitzonderingen. Van de ande ren hoor je nooit meer iets of ze zijn aan de slag bij andere clubs: John But, Anton Schoenmakers, Gerard Rijn, Ko Groene wegen, Wim de Vos, Juul Vogel en ga maar door." Ritueel Plet jaarlijks x'itueel bestaat nog steeds. Met dien verstande dat de getalenteerde aankomende senior van tegenwoordig verhuist naar een betalende club. De overstap van Geert Bosschaaxd, Jorxit Schuurman en Plax-vey Sibelo naar Veere is het x'ecentste voorbeeld. Het is daarom niet vreemd dat de roep oxxi de A-junioren terug te trekken uit de eer ste divisie steeds groter wordt. De net op gestapte Cees Houtepen is er in elk geval duidelijk over. Wanneer hem gevraagd wox-dt naar een oplossing van de huidige misère is het eerste wat hij zegt: „Ze moe ten de A-junioren terugtx-ekken. Middel burg leidt op voor andere verenigingen." Al kost de club, die nog steeds elk dubbel tje moet omdraaien, handenvol geld. Si mon Harinck: „Dit is een zaak waarover het nieuwe bestuur zich serieus zal moe ten buigen. De Al in de eerste divisie kost Harinck heeft die hang naar het verleden niet zo. Hoewel hij maandag aftreedt als voox'zitter en opgevolgd wordt door vice- voorzitter Wessel Schulting, wil hij toch alleen naar de toekomst kijken. „Ik kan ook wel een duit in het zakje doen. In mijn tij d voetbalden we nog in de eerste klasse. Je schiet alleen zo weinig op met dat soort dingen. Mij zal je nooit horen zeggen dat vroeger alles beter was." Middelburg is anno 1998 weer een gezon de vereniging, echter met weinig vlees op de botten. „Ik had gehoopt dat het eerste zondagelftal weer hogerop zou komen. Het is altijd een publiekstrekker geweest. Nu komerx er 200, 250 toeschouwers bij een thuiswedstrijd. Als je dat aantal zou kunnen verdubbelen dan zou dat voor een enorme inkomstengroei zoi'gen." Het ziet er niet naar uit. Middelbxirg staat op de voorlaatste plaats en de trainer is opgestapt. De A-juniox'en wilden niet in het eerste spelen, omdat ze hun pijlen wil len richten op hun competitie in de eerste divisie. De zaterdagtak heeft de zondag tak prestatief en kwantitatief oveivleu- geld. Kortom, het Zeeuwse vlaggenschip van weleer staat weer in het centrum van de belangstelling. Voorzitter Harinck had gehoopt dat de zondagtak van Middelburg de club een financiële impuls zou geven. Maar het is al weer lang geleden dat de tribune zo vol zat als bij de kampioenswedstrij d in 19 91foto a rch i ef PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27