Ziekenhuis vreest eeuwwisseling Regels staan huwelijk in de weg DOBERMANN, BOBTAIL, GOLDEN RETRIEVER. PZC Vakbonden raadplegen hun leden over sociaal plan Mare Chemicals McCain overweegt tijdelijk stilleggen van fritesfabrieken Paardenkeuring is net Miss-verkiezing zeeland 21 Personeel Oosterscheldeziekenhuizen geconfronteerd met mogelijke problemen Cunstfestival n kerk van leegstdijk Samenspel voor leerlingen muziekschool naf f 29.950,-. <a>HYunDHi vrijdag 27 november 1998 door Arjan van Westen GOES - Het millenniumpro bleem heeft ook de gezond heidszorg in zijn greep. 'Voor komen kan niet meer, de chaos moet zoveel mogelijk beperkt blijven.' Met deze boodschap zijn de werknemers van de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee donder dag naar huis gestuurd. Het personeel werd door een spe ciaal hiervoor opgerichte pro jectgroep geïnformeerd over de problemen, die het massaal uitvallen van computers in een ziekenhuis kunnen ver oorzaken. Drie miljoen gulden heeft het ziekenhuis op de komende be groting vrij gemaakt voor het millenniumprobleem. Dat is ongeveer rond de drie procent van de totale begroting. ,,Of dat voldoende is weten we nu niet. Het is moeilijk in te schatten wat ons nu precies in 2000 te wachten staat", aldus J. Broertjes van de raad van bestuur van het Oosterschel- deziekenhuis. Pro jectl eider E. Rutters vertelde dat het zie kenhuis op geen enkele ma nier kan garanderen dat er na de jaarwisseling 1999-2000 niets vervelends gebeurt. „Nagaan of systemen millen nium-bestendig zijn en het personeel op zijn verantwoor delijkheid aanspreken, dat kunnen we doen", aldus Rut ters. „Slechts een ding is ze ker: over de deadline valt niet te twisten. De komende jaarwisseling kan al problemen geven. Het getal 99 staat in sommige computersystemen voor on eindigheid. In de loop van vol gend jaar zal de spanning ver der toenemen. De datum 9 september 1999 wordt soms gebruikt als code om een ver valdatum aan te geven. Maar het grootste en moeilijkste vraagstuk is dat voor veel computersystemen het jaar 2000 een terugval naar het jaar 1900 betekent. De appa ratuur raakt dan totaal van slag. Ziekenhuizen staan vol met digitale systemen. Bij uit val van computers kan de zorg voor de patiënten in gevaar komen. Lichten vallen uit en beademings app ar atuur werkt bijvoorbeeld niet meer. Boze droom Om het ziekenhuispersoneel met de neus op de feiten te drukken werd gisteren een vi deo vertoond, die een beeld gaf van de wereld in januari 2000. Weinig is dan meer mo gelijk. Uiteindelijk bleek het een boze droom. Maar het aanvullende commentaar van oud- Philips topman J. Tim mer was onheilspellend: „Een accumulatie van problemen die leidt tot chaos in de sa menleving". sprak Timmer vanaf het scherm. Het personeel van het zieken huis moet zich voorbereiden op deze 'chaos'. Temeer omdat er ook veel externe factoren zijn, die het leven in het zie kenhuis zullen beïnvloeden. Zoals het uitvallen van de stroom. En als de bakker geen broodjes meer aan het zieken huis kan leveren leidt dat eveneens tot grote organisato- Ook het laboratorium van het Oosterscheldeziekenhuis moet zich voo op het millenniumprobleem. foto Willem Mieras rische inspanningen. Om de taten van de crisisanalyse eeuwwisseling geen vrije dag nemen, werd gisteren niet ge- nrnHliamn+i plr tr» inyontnricö- Txrrvrrlon nac in iomiari 1 QQQ b-riirron To\:onc ari-iri'racrA "Pi* 70I in iarlnn iTmnl problematiek te inventarise ren houdt het ziekenhuis een crisisanalyse. Daarbij is on dermeer NV Delta Nutsbe drijven betrokken. De resul- worden pas in januari 1999 bekend gemaakt. „Personeel van de ziekenhui zen mag," raadde minister Borst onlangs aan, „rond de krijgen." Tevens adviseert Borst een opnamestop van pa tiënten. Of het het personeel van het Oosterscheldezieken huis verboden wordt vrij te „Er zal in ieder geval van iedereen een extra in spanning worden verwacht", aldus projeetcoordinatior M. Teeuwen. oor Maurits Sep LISSINGEN - De vakbonden aan woensdag 2 en donderdag december in Middelburg hun iden raadplegen over het soci al plan voor Mare Chemicals, ccepteren de leden het laatste od van de directie niet, dan zijn cties onafwendbaar. an nog een keer met de directie raten, verwachten de bonden iets. „Nee betekent actie", zegt NV-bestuurder P. Janssen, e werknemers van Mare Che- icals weigerden eerder deze ENGSTDIJK - Het midzo- ïerfeestcomité Hengstdijk oudtin het weekeinde van vrij- ig 11 tot en met zondag 13 de- smber een kunstfestival in de arochiekerk. Hiermee verza- ïelt de organisatie geld voor de :stauratie van en het onder oud aan de H. Catharina van lexandrië kerk. let kunstweekeinde wordt me- ingevuld door deP&Gkunst- ep Gent. Wethouder F. van jriessche van Hontenisse en ladslid Ch. Peeters van Gent jrrichten vrijdagavond rond :ven uur de officiële opening, 'athieu van Bellen en Hilda in Eyck zorgen voor de muzi- ile omlijsting en Lidy de Brau- 'er leest voor uit eigen werk. de dorpskerk is een expositie jericht met beeldhouwwerk, ihilderijen, keramiek, glas en uarellen. Het werk is van de land van zo'n dertig regionale instenaars en leden van de P :G groep. laterdag is de expositie te be- ichtigen tussen 10.00 en 18.00 if. Lidy de Brauwer, Liesbeth (iesbroeck, Marian Dankaart Ed Steijns dragen voor uit ei- Jen werk, van 15.00 tot 16.00 ur in de kerk. Zondag is de irk vanaf 10.00 uur open. Om 00 uur vertellen vier kinde in verhalen. Een uurtje later left het Oost-Zeeuws-Vlaam- dubbelkwartet La Chorale kerstconcert. Tenslotte |ordt een aantal kunstwerken irloot. maand al in te stemmen met het sociaal plan zoals dat door de directie van het chemiebedrijf was gepresenteerd. Ook de bon den vonden dat bod onvoldoen de. Met name over het ontbre ken van een vertrekpremie voor werknemers die een andere baan vinden en over de pensi oenregeling bestaat onvrede. De directie zegt geen geld te hebben voor een beter plan, maar de werknemers en de bonden be strijden dat. Mare draait goed, net als het moederbedrijf, het Zwitserse chemieconcern Cla- riant. FNV Bondgenoten, CNV Be- drijvenbond en de Unie gaan volgende week hun leden raad plegen. Ongeveer vijftig van de 75 werknemers van Mare Che micals zijn via de bonden geor ganiseerd. Op de ledenraadple gingen moeten zij stemmen over het sociaal plan. „Zeggen ze ja, dan is het klaar. Wordt het nee, dan is de vraag wat ze dan wil len. Ze zullen wel meer willen dan nu in het plan staat, maar zijn ze ook bereid daarvoor actie te voeren, daar gaat het om", legt H. Verburg (CNV) uit. De 25 ongeorganiseerde leden zijn op de vergaderingen niet welkom. „Een sociaal plan is het primaat van de bonden. Niet-le- den kunnen individueel met de directie overleggen over hun positie", verklaart Verburg. „We moeten het nu zuiver hou den. Alleen de leden mogen stemmen, door handopsteken of met briefjes", voegt Janssen daaraan toe. Mare Chemicals produceert grondstoffen voor wasmidde len. Tot 1997 maakte het deel uit van Hoechst Holland. Het hui dige moederbedrijf Clariant wil de Vlissingse vestiging per 1 ja nuari 2000 sluiten. Gemeente Goes eist gelegaliseerde geboorteakte van Vietnamese door Esme Soesman GOES - Regels zijn regels en die moeten worden nageleefd. Dit standpunt van de ambtenaar van de burgerlijke stand van Goes dreigt het voorgenomen hu welijk van Yoyce Banh en Rolf Bos boom uit Goes in gevaar te brengen. Banh, die in 1980 als Vietnamese boot vluchtelinge naar Nederland is geko men en inmiddels ruim tien jaar de Ne derlandse nationaliteit bezit, moet een gelegaliseerde geboorteakte kunnen overleggen om - volgens voornemen - in april 1999 te kunnen trouwen. Dat betekent dat Banh de geboorteakte die zij bezit - het exemplaar dat in haar vaderland is uitgegeven op haar ge boortedatum - moet laten stempelen bij het Vietnamese Ministerie van Buiten landse Zaken en bij de Nederlandse Ambassade in Hanoi. Even een reisje Vietnam dus, waarbij het volgens Banh nog maar de vraag is of ze dit stempel - zonder steekpenningen toe te stoppen of keer op keer opnieuw naar Vietnam af te reizen - daadwerkelijk zal be machtigen. Frustrerend, vindt het tweetal, temeer omdat de inspanning die het verkrijgen van zo'n stempel kost niet in verhouding staat tot de waarde ervan. De negenentwintigjarige vrouw woont en werkt inmiddels al langer hier dan dat zij in haar geboorteland heeft gewoond. „Zo zijn de regels", verklaart ambte naar De Waaij van de gemeente Goes - die zich beroept op de eisen die door het ministerie van Justitie in mei 1996 in een circulaire zijn vastgelegd. Wanneer Yoyce Banh en Rolf Bosboom: „...frustrerend... foto Willem Mieras niet alle benodigde papieren kunnen worden overlegd, schrijft de wet voor het opmaken van de akte te weigeren. Dat het echter anders kan weten Bos boom en Banh uit eigen ervaring. Zo trouwde Banh's zus, eveneens zonder gelegaliseerde akte te overleggen, voor de burgerlijke stand van deelgemeente Prins Alexander in Rotterdam. De ambtenaar daar nam, na contacten met verschillende gemeenten en vreemde lingendiensten te hebben onderhou den, genoegen met een kopie van het B- document (waarin de toelating als vluchteling is vastgelegd). „Mensen moeten zelf met bewijzen komen, maar het ligt een beetje aan de ambtenaar hoe ver dat gaat", schetst de woord voerster van de burgerlijke stand van deelgemeente Prins Alexander haar standpunt. Als er sprake is van mensen uit Vietnam weet je eigenlijk wel dat het om echte vluchtelingen gaat, stelt zij. „De wetgeving is heel star, maar je pro beert soms een beetje te sturen. Ik heb zelf geprobeerd wat informatie te ach terhalen, maar dat kost wel heel veel werk. Ik zie dat zelf als een stukje klant vriendelij kheid De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) bevestigt dat de Goese aanpak correct is, maar dat de gemeen telijke autonomie verschillen in strikt heid wel mogelijk maakt. Eind zoek L. J. de Waaij-Goudzwaard, medewer ker van de Goese burgerlijke stand, zegt het evenmin prettig te vinden een afwijzende reactie te moeten geven aan een stel met trouwplannen. „Maar als ik dit toesta staat er volgende week weer iemand. Die zegt dan: vorige keer deed je ook niet zo moeilijk. Zo is het einde zo zoek", meent zij. Banh en Bos boom vinden juist dat het haar taak is die grens te stellen, mits inderdaad goed afgewogen. Daar hoort in hun opinie in ieder geval een onderzoek bij. Nu komt de kwestie noodgedwongen - in december - voor de rechter. „En ik zie niet in waarom de rechtbank beter in staat is om een be slissing te nemen dan de gemeente dat door Richard Sandee LEWEDORP - De ongeveer 175 werknemers van de fritesfa- briek McCain Foods Holland in Lewedorp moeten dit jaar en komend jaar wellicht tijdelijk het werk neerleggen. Dat zou een gevolg zijn van de 'crisis in aardappelland', zoals algemeen directeur van McCain Noord- Europa F. J. Sneep de toestand omschrijft. Sneep wil nog niet zeggen hoe lang de personeelsleden thuis zouden moeten blijven. „We moeten van week tot wgek en van dag tot dag keuzes maken. Feit is dat er door het slechte weer anderhalf miljoen ton aardappelen minder gerooid wordt. Alle fabrieken draaien nu nog full-time, maar ik sluit niet uit dat de verminderde toe voer gevolgen voor de productie met zich meebrengt. Scenario's De directeur heeft verschillende scenario's in gedachten om de problemen te ondervangen. Tij delijke sluiting van één of zelfs alle vestigingen in Nederland zou volgens hem een oplossing kunnen zijn, evenals 'langza mer draaien' in één of meerdere fabrieken. Sneep verwacht dat er op zijn vroegst half december besluiten vallen: „Dan maken we bekend of er bijvoorbeeld met kerst fabrieken één of twee weken dichtgaan." A Daverschot, bestuurder bij de vakbond CNV voeding, vindt een dergelijk 'extra verlof' voor de werknemers van de McCain- fabrieken in Nederland 'vrij ver' gaan. „Ik kan me voorstel len dat er problemen ontstaan als de toevoer minder is, maar ik denk liever aan andere oplos singen. Je zou bijvoorbeeld het aantal ploegen in bepaalde fa brieken tijdelijk kunnen terug brengen. In ieder geval kan de directie niet zonder overleg met de bonden besluiten om de werknemers met vakantie te sturen." Volgens Sneep zijn vertegen woordigers van de onderne mingsraad (or) van McCain al op de hoogte gebracht van het feit dat de directie erover denkt om de productie tijdelijk terug te brengen. „Die hebben het ter kennisgeving aangenomen", zegt hij. De or-leden zelf mogen niet reageren. Bij Lamb-Weston/Meijer, een frites-fabrikant in Kruiningen, verwacht men voorlopig geen grote gevolgen voor de produc tie. „In ieder geval sluit de fa briek niet, ook niet tijdelijk. De werknemers zullen hooguit een paar uur minder per week moe ten gaan werken. Maar dan be nutten we een stukje flexibili teit dat mogelijk is binnen de CAO", aldus joint venture part ner Meijer. Hoge prijs De aardappelprijs is door het slechte weer overigens al twee keer zo hoog als half september, laat Meijer verder weten. Hij denkt dat het nu wel is afgelo pen met de prijsstijgingen, maar zeker is hij daar allerminst van: „Je mag niets uitsluiten in de aardappelwereld." HULST - De regio Zeeuws- Vlaanderen van de Zeeuwse muziekschool heeft het initia tief genomen om jeugdige muzi kanten te stimuleren tot onder ling samenspel. In de week van maandag 30 no vember tot en met vrijdag 5 de cember krijgt dit initiatief con creet gestalte in de lesgebouwen in Hulst, Axel en Oostlmrg. De samenspelgroepen, die zich presenteren zijn een orkest in harmoniebezetting, koperen sembles, samenspelgroepen keyboard en accordeon, kamer- muziekensembles en ook een aantal samenspelgroepen lichte muziek. Ook wordt aandacht besteed aan samenspel in duo- en trio-vorm. Er wordt zoveel mogelijk samengewerkt tussen diverse instrumentengroepen. Daarnaast komen ook homoge ne groepen aan bod. Het resultaat brengen sommige samenspelgroepen dinsdag 8 december tijdens een concert in het Hulster Baudeloogebouw ten gehore. Aanvang 19.00 uur. door Denise de Boe GOES - De jaarlijkse najaars keuring voor trekpaarden, Shet landers en haflingers heeft en kele honderden liefhebbers naar de Zeelandhallen in Goes getrokken. Bijna 160 paarden en pony's uit Zeeland, Brabant en Zuid-Holland zetten gisteren hun beste beentje voor bij de keurmeesters. De keuring werd georganiseerd door de samenwerkende bon den van paardenfokkers in Zee land. Secretaris A Z. de Buck is zeer tevreden over de belang stelling voor de dag. Vergeleken met voorgaande jaren komen volgens hem steeds meer men sen een gedeelte van de dag een kijkje nemen. „De meesten zijn niet zo technisch om de hele keuring op de voet te volgen, maar komen wel even kijken om de sfeer te proeven." Gokken Het merendeel van de deelne mende fokkers zijn hobbyisten, maar er zitten ook professionals bij. „Als je maar lang genoeg meedoet, word je vanzelf pro fessional," aldus De Buck. „Fokken is voor een deel gok ken. Je moet dus ook geluk heb ben." Volgens de secretaris zijn de paardenkeuringen te verge lijken met een Miss-verkiezing. „Maar dan zonder wat er in het 'koppie-koppie' zit," lacht De Buck. „Het gaat om de uitstra ling." Ook moet het paard zich goed kunnen bewegen, omdat paarden heel veel recreatief ge bruikt worden, en is het van be lang of het beenmerk goed gebruikt wordt. „Hoe minder afwijkingen, hoe functioneler een paard en hoe minder slijta ge," stelt De Buck. Uitslagen Halverwege de middag waren alle kampioenen van deze na jaarskeuring bekend. Trekpaarden: Merrieveulens: Tulp van Waarde, eig. M. J. Mol en Zn uit Waarde; hengstveulens: Donja van Roosjes hof, eig. B. van der Wekken uit Kerkwerve; hengsten uit '97: Clou- seau van Sluishoek, eig. C. Maurice uit Nisse; merries uil '97: Odette uit de Bredeweg, eig. C. R Oele uit Kloetmge; merries uit '96: Linda van Vluchtenburg, eig. gebr. Ovaa uit Oost-Souburg; merries uit '95 en jeugdkampioen: Charlotte van Hooidonk, eig. A L. C. Brooijmans en Zn uit Steenbergen; kampioen: Eva van het Kruissewegje, eig. J. C. de Roo uit Heinkenszand; erekampioen: Ganda van Noord duin, eig. W. Maljaars uit Domburg; schoonste geheel: Albionne van Sluishoek, eig. C. Maurice uit Nisse. Shetlanders: jeugdkampioen: Little Lady van dé Hogewerf, eig. M. Goorden uit Roo sendaal; kampioen: Fluffy van Hainlt, eig. P. J. Aarts uit Etten- Leur; schoonste geheel: Merriville Fairy Queen, eig. R. Pelgrom uit Koudekerke. Haflingers: kampioen en schoonste geheel: Cal- lista van acht zaligheden, eig. A de Visser uit Domburg. chtige 1.9 liter dieselmotor. Zonder dat het u iets extra's kost. morgen een bezoekje aan de Hyundai dealer. En neem deze trouwe besparing van nog eens f 2.200,-. Breng dus nog vandaag of vierwieler gerust even mee uit. Hyundai Lantra Wagon en Lantra Wagon Diesel: tijdelijk tot f3.200,- voordeliger. iATjittt® IS EEN PRODUCT VAN HYUNDAI MOTOR COMPANY HYUNDAI GEEFT 3 MAR PRODUCTGARANTIE TOT MAXIMAAL 100.000 KM EN 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE, PRIJS- EN MODELWIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN, HET NIEUWE WERELDMERK l fi JAAR CARROSSERIEGARANTIË 'ICE 0252 - 240 300 (tijdens kantooruren) OF KIJK IN DE GOUDEN GIDS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21