Politiek gunt Schelde adempauze midwinterschOUW Defensie stoot seen taken af Cees Priem voor de kerst thuis Slecht nieuws voor nep-Winnies Manusama Rechterhand van treinkaping Soekamo werkte voor Nederland 4 WEKEN VACATURES Jodiumpil smaakt goor Kamerfracties bepleiten overbruggingskrediet om tijd te winnen Geopend Auto Leasen? Uitbreiding kinderopvang in gevaar Excuses zonder handtekening Lex ter Braak staat voor kunst 18 Fusie zal Middelburg goed doen wist van plan n 1 Zware tegenslag voor expeditie naar Zuidpool VOOR 15,00 JA, ik wil: A ï9° JPI fl 7° ZW 4 Kans op regen Veel bewolking en vanaf vanmiddag mogelijk wat regen of motregen. Vrij zacht met maximumtemperatuur rond 9 graden. 141 e jaargang no. 283 rijdag 27 november 1998 osse nummers 1,75 loor Harmen van der Werf )EN HAAG - In de Twee- e Kamer ontstaat brede teun voor een versnelde anpak van de nijpende roblemen bij de Konink- ijke Schelde Groep (KSG) n Vlissingen. Het minis erie van Defensie moet zo poedig mogelijk duide- ijk maken welke marine- irders de Schelde nog kan erwachten, vinden diver- e fracties. Als minister F. Ie Grave die zekerheid op orte termijn niet kan ge en, moet Economische aken een overbruggings- rediet geven aan de KSG. )e PvdA in de Tweede Ka ter huldigt dit standpunt, at ook wordt gedragen oor CDA enD66. ;rtegenwoordigers van de VdA-fractie hebben gisteren let een delegatie van de onder- imiixgsraad van De Schelde /sproken. Economie-woord- oerder W. Bos en de twee defen- especialisten M. Zijlstra en F. mmermans waren aanwezig. Bij de ondernemingsraad be- :aat de angst dat het schip, de SG, dreigt te stranden in het cht van de haven", vertelt Bos. Want er spelen nu twee dingen. moet duidelijkheid komen ver toekomstige opdrachten an Defensie én voor de jaar- sseling loopt een bankgaran- e voor De Schelde af." olgens de PvdA moet Defensie snel mogelijk duidelijkheid :rschaffen. Bos: „De werf kan niet eindeloos wachten tot De fensie haar ei heeft gelegd. Dat zou de stomste zaak van de we reld zijn. Want stel dat Defensie over een half jaar zegt: 'we heb ben een nieuw bevoorradings schip nodig in 2003 of 2004'. Dan kan het al afgelopen zijn met de KSG." Tijd winnen De Schelde kan niet wachten tot het ministerie van Defensie met haar hoofdlijnennotitie, voor uitlopend op een brede toe komstvisie voor de strijdmacht, komt. De notitie zou volgens de planning begin 1999 verschij nen. „Als Defensie niet sneller kan werken, dan moet Econo mische Zaken een of andere vorm van overbrugging zien te vinden", verzucht Bos. „Om tijd te winnen." Besprekingen met banken zijn al gaande. De con touren van de hoofdlijnennoti tie lekten gisteren al uit, waar bij overigens de gevolgen voor de Schelde nog niet duidelijk werden. Het verlenen van een overbrug gingskrediet ligt niet gemakke lijk. De Tweede Kamer heeft zich na steun aan onder meer Daf en Fokker strenge eisen op gelegd. En de Europese Com missie en Algemene Rekenka mer kijken mee. De continuïteit van een bedrijf dat wordt gehol pen, moet gegarandeerd zijn. Bos: „Er moet door Defensie een bodem van zekerheid onder de KSG worden gelegd. Dat zal onderhandelingen met overna mekandidaten ook vergemak kelijken." Wie dat zijn, wil de PvdA'er niet zeggen. Damen Shipyards heeft interesse, zo heeft het bedrijf bevestigd, en de naam van het German Friga te Consortium met onder meer Blohm Voss doet de ronde. oor Cees van der Laan EN HAAG - Defensie hoeft een taken af te stoten om te vol- oen aan de bezuinigingsop- racht van 375 miljoen gulden er jaar. Met de kaasschaafme- ïode kunnen bij de marine, ichtmacht en landmacht op- ieuw voldoende middelen ■orden vrijgemaakt en worden ijnlijke keuzes vermeden, lit is de belangrijkste conclusie it de hoofdlijnennotitie. Debe- elhebbers en de chef defensie- ;af zijn het hierover in grote lij- en eens. Maandag hakken ze iet minister De Grave de knoop oor. Het stuk loopt vooruit op e Defensienota, dat de toe- omst van de krijgsmacht :hetst. lefensie moet de komende vier iar jaarlijks 375 miljoen bezui- igingen. Daar bovenop komt og 175 miljoen voor extra kos- in uit de arbeidsvoorwaarden. 1999 en 2000 wordt er bezui- igd door investeringen uit te ellen. De laatste twee jaar van aars-2 moeten de bezuinigin- ;n echter structureel zijn. (Advertentie) Lht (voorheen ROHA) A Segeersstraat 66 - Middelburg,, tel. 0118-625440 (Advertentie) Rectificatie Juiste toegangsprijs 7,50 (i.p.v. 17,50) 27-28-29 NOVEMBER RENESSE Slot Moermond .Stöofwekkch.5 Rerwssc Te:. Oiil 46!788 Op vrijdag 27 november van I 100 tlur i'i; 21 00 mm zaterdag 25 ('1: zondag 29 november van >0,00tot 17Muur Tóegttng f 7.50 per persoon, per dag, inclusief parkeren en pitutc grond, kinderen tot 10 jaar gratis i 'Itigatig rUt Stcjfvvekken 5) 1 aone 20 Henessc i Tel. 0111-46HHI EU ROPAJUIN De discussie of Nederlandse marineschepen bij de KSG moeten worden gebouwd, is volgens Bos achter de rug. „De enige vraag is: wat valt er straks te bouwen?" Bos heeft er vertrouwen in dat De Schelde te redden is. „Ik ben van nature een optimist. En De Schelde is voor de regionale economie van Vlissingen en om geving enorm belangrijk. Men sen die bij De Schelde werken, hebben loon ingeleverd en aller lei reorganisaties moeten door staan. De politiek is aan zet." CDA en D66 steunen het voor stel van Bos. „Maar een over bruggingskrediet biedt slechts soelaas voor de korte termijn", oordeelt J. van Walsem (D66). CDA'er G. Leers legt de nadruk op een snelle tegemoetkoming van Defensie. „Dat kan geen week meer wachten." Als dat niet lukt, ligt dat volgens Leers aan de regeringspartijen die een nieuwe bezuinigingsronde op Defensie hebben afgesproken. WD-Kamerlid H. Voüte-Dros- te spreekt hetzelfde verwijt uit naar D66 en PvdA De WD heeft extra bezuinigingen op De Grave zei enkele maanden geleden echter dat de krijgs macht dan taken zou moeten schrappen, omdat de kaas schaafmethode niet meer zou werken. De internationale vei ligheidssituatie vereist echter een uitgebreide 'mix' van uit eenlopende taken van land macht, mai'ine en luchtmacht. Transportschip In grote lijnen worden de bezui nigingen als volgt gehaald. De marine moet twee van de zestien fregatten en drie van de twaalf Orion-vliegtuigen inleveren. Marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden gaat dicht. Wel is af gesproken dat de marine een tweede amfibisch transport schip krijgt voor onder meer het Korps Mariniersdat al beschikt over de Rotterdam. De resterende Orions (voor on- derzeebootbestrijding en kust wacht) worden gemoderni seerd. De onderzeebootdienst wordt ongemoeid gelaten. De luchtmacht levert achttien F-16 gevechtsvliegtuigen in. Dit is de omvang van een squa dron. Bij de landmacht worden 'mobilisabele' eenheden opge heven, waaronder eenheden met tanks en pantservoertui gen. In ruil daarvoor krijgt de landmacht een paraat infante- riebataljon terug. De man schappen (800 tot 1.000) komen waarschijnlijk van het Defensie Interservice Commando, dat wordt afgeslankt, evenals het Nationaal Commando De ver wachting is dat enkele hondex*- den arbeidsplaatsen verloren gaan. GPD Cees Priem vierde het goede nieuws in Epernay samen met zijn vrouw Marjan en zijn dochtertje Megan. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frits Bakker REIMS - Het einde van de lijdensweg van Cees Priem is in zicht. De 48-jarige ploegleider van TVM, die op 23 juli tijdens een rustdag in de Tour de France werd opgepakt, kreeg gisteren te horen dat hij zijn vrijheid terugkrijgt. Na twee lange dagen onderhandelen op liet-ge rechtshof in Reims is er eindelijk een door braak in de slepende dopingaffaire. Cees Priem, verzorger Jan Moors en ploegai'ts Andreï Michailov van de wielerploeg mogen voor de kerst naar huis. De rechter-comrrïissa- ris heeft vastgesteld dat er geen reden is om tij dens het vooronderzoek de drie TVM-leden nog in Frankrijk te houden. Het is nog onzeker of er een aanklacht en een proces komt, want nog altijd wordt de ploeg verdacht van handel en transport van doping-geduide middelen. Joost van Mierlo, de' advocaat: „We mogen dit wel al zien als een ovexwinning op de Franse justitie. De vrijlating, die vóór de datum van 15 december is voorzien, geeft een gevoel van op luchting." Cees Priem vierde het goede nieuws samen met zijn vrouw Marjan en zijn achtjarige dochter tje Megan in een hotel in Epernay. Daar ver blijft hij sinds 10 augustus met Jan Moors. De ploegleider wordt onder justitiële controle ge houden in het kader van het onderzoek. De Russische arts Michailov zit sinds 23 juli in de gevangenis. Cëë's Priem werd woensdag verhoord in Reims. J an Moors en Andreï Michailov moesten giste ren voor de onderzoeksrechter verschijnen. Voor de rechter blijft dë verdenking van doping bij de Wielerploeg wel bestaan. pagina 32: vier maanden vast in Frankrijk BANGKOK - Er is geexx ont snappen meer aan voor deze Winnie-the-Pooh-poppen: ze zullen worden platgewalst. Gis teren liet de Thaise regering driehonderdduizend illegale ar tikelen vernietigen. Daax-onder waren behalve Winnie-the- Pooh-poppen cd's, zonnebril len, videobanden, speelgoed en kleding. De goedereix vertegeix- woordigden eexx waarde van vijf Advertentie least al een VW Passat vanaf/ 619,- per maand Betoffalj' -en otferte. AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 01 18 41ÓÓ99 miljoen gulden. Het Westen, nxet name de Verenigde Staten, voex*t een verbeten strijd tegen de ille gale namaak uit Oost-Azië. Wie een Winnie-the-Pooh-pop op de markt wil bx-engen, moet daar voor een contract afsluiten bij degene die de rechten op het fi guurtje heeft. Fabrikanten in China, Taiwan, Thailand en an dere laxxden hebben hier niet al tijd een boodschap aan. foto Pornchai Kittiwongsakul/EPA Defensie van 375 miljoen gul den per jaar met moeite geslikt. Voüte-Droste wil het vooi'stel van Bos alleen steunen als ex- zicht is op continuïteit van De Schelde. „En dan moet die rxiet alleen afhangen van marine-or ders." Burgemeester en wethoudex-s van Vlissingen zullen via een brief bij het kabinet aandringen op spoedige besluitvox-ming ten aanzien van de Schelde. DEN HAAG - De verdubbeling van het aantal kinderopvang plaatsen van 75.000 naar 150.000 zoals het kabinet die de komende vier jaar voor ogen staat, dreigt niet helemaal te lukken. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) wil ruim 40 van de 250 miljoen gulden die voor de uitbreiding zijn geresei-veerd, in het ge- nxeentefoixds stoppen. Dit geld kunnen de gemeenten daix voor andere dingen gebruiken. Staatssecretaris Vliegenthax-t van Welzijn heeft de Kamer on langs ingelicht over de wens van de VNG. Vooralsnog weigert het ministerie van Financiën het geld over te maken aan de VNG. D66 heeft Vliegenthart om op heldering gevraagd en wil even tueel met een motie de bewinds vrouw ondersteunen in haar po ging de volle 250 miljoen aan kinderopvang te besteden. Als de VNG haar zin krijgt, ko men omgerekend i'uim 10.000 nieuwe plaatsen voor kinderop vang in gevaar-. ANP De Chinese president Jiang Zemin (1) ontmoette gisteren in Tokio de Japanse premier Obuchi. Een toast kon er nog af, maar gezamenlijke ondertekening van Japanse excuses voor Chinees leed tijdens de bezetting was te veel ge vraagd. Het eeuwenoude wantrouwen tussen beide naties is nog niet weggenomen. Directeur Lex ter Braak van expositieruimte de Vleeshal in Middelbui'g is er de afgelopen vijf jaar in geslaagd om landelijk naam te maken met zijn tentoonstellingen. Dat succes past in zijn stx'even om over grenzen heen te kijken: „Het gepraat over de Zeeuwse identiteit er vaar ik als conservatief i'echts." 11 611 Tot driemaal toe werd de club gekroond tot landskampioen van de amateurs. Maar die hoogtijdagen heeft Middelburg ver achter zich liggen. De voetbalclub is anno 1998 weer een ge zonde verenigingEchter wel een met weinig vlees op de botten. Insider's bewei'en dat Middelburg er goed O "7 aan zou doen te fuseren met buux-man Zeelandia feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 27,28,29,30,31 en 32 ASSEN - De kaping van een trein bij Wijstex-, in december 1975, was geen verrassing voor de toenmalige Zuid-Molukse president in ballingschap, ir. J.A Manusama. De eind 1996 ovexdeden Moluk se leider wist, al enkele dagen voordat de kaping op 2 decem ber begon, dat er acties zouden komen. Een koerier bezorgde hem op zaterdag 29 november namens de kapers een brief waarin gewelddadige acties werden aangekondigd. De brief bevatte geen details over plaats en tijdstip van de actie. Dat blijkt uit het boek 'Koi'ban, het verhaal van een Molukse ac tivist' dat eind deze week ver schijnt bij De Arbeiderspers. Het is geschreven door Cornelis Thenu (41) uit Assen. Hij was één van de zeven Molukse jon geren die van 2 tot 14 december 1975 de passagiers van de inter city Groningen-Zwolle in gijze ling hielden. Ovex-igens blijkt uit het boek dat de gijzeling van personeel van het Indonesisch consulaat in Amsterdam, die vrijwel gelijk tijdig plaatsvond, een veiras- sing was voor de treinkapers. Hoewel beide groepen uit Bo- vensmilde kwamen, kenden ze eikaars plannen niet. GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - De Zuidpool-ex- peditie van Ronald Naar en Coen Hofstede heeft te kampen met tegenslag. De sledes die voor de tocht over Antarctica zijxx ontworpen, gaan kapot. Nieuwe sledes komen op z'n vx-oegst zondag aan. Expeditie leider Naar toonde zich gisteren texmeergeslagen. Het invliegen van andere sledes betekexxt dat één van de doelstellingen van de expeditie niet wordt gereali seerd: het oversteken van Ant arctica zonder hulp van buiten af ANP door Hans de Bruijn DEN HAAG - Een toppoliticus in de Indonesische regering is in de jaren vijftig en zestig jaren lang tegen betaling informant geweest vaix de Nederlandse geheime dienst. Tijdens de In donesische onafhankelijk heidsstrijd en het conflict om Nieuw-Guinea kende Den Haag daardoor tot in detail de onder handelingsposities van het be wind in Jakarta. Dat blijkt uit een boek over de in 1993 opgeheven Inlichtingen dienst Buitenland (IDB) dat vandaag verschijnt. De infor mant was, volgens de auteux's Cees Wiebes en Bob de Graaff, Roeslan Abdulgani, de rechter hand van president Soekarno. De nu 83-jarïge Abdulgani ont kende gisteravond ooit voor Ne derland actief geweest te zijn. „Misschien dat andex'e Indone- siërs destijds loslippig zijn ge weest", verklaarde hij. Abdulgani was onder meer mi nister van Buitenlandse Zaken en vice-premier van Indonesië. Zelfs in die functies bleef Ab dulgani volgens de schxdjvex's- van 'Villa Maarheeze' (genoemd naar het gebouw van de IDB in Wassenaax-), Den Haag van waai'devolle infonnatie voor zien. Deze gegevens bepaalden jax-enlang de Nedexdandse op stelling bij de contacten met In donesië. Ook wordt onthuld dat Nedei-- landse mariniers in 1986 op het punt stonden samen met Ameri kaanse eenheden vanuit Florida een invasie in Suxdname uit te voeren. De Nederlandse rege ling blies de actie op het aller laatste moment af, omdat er niemand was $ie de plaats van sterke man Desi Bouterse kon innemen. Ook zouden de inlich tingendiensten tot op de dag van vandaag alle berichtenver keer tussen de Surinaamse am bassade in Den Haag en Para maribo afluisteren. Voorts melden Wiebes en De Graaff dat de BVD in de jaren zestig lange tijd alle gesprekken in de Chinese ambassade in Den Haag afluisterde. Het aanwer ven van Abdulgani vonden de wetenschappei's echter het grootste succes van de Inlichtin gendienst Buitenland. GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste tWee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1