Buurt tegen komst asielzoekers Corporaties moeten handen ineen slaan PZC PZC 15/0 KORTING Niet eerlijk dat iedereen de dupe wordt JÜbJJJD Veere wil gebruik van tweede woningen aan banden leggen zeeland 19 Omwonenden kazerne Middelburg schrijven gemeente protestbrief Stichting Dorp Stad en Land wordt commissie monumenten se»QQi~mm LTÖT lê.°°UURj ,Dfmf(fLn met 'mbèr /A/ff üift/£BB£A/ JUIÜE rBMNKBAt MN DE BRRMysriaf/EMs), elke dag beter Cerstcantates n Axelse kerk Zuiden wil contract met kabinet Kinderopvang na schooltijd Lichte toename fietsdiefstallen Dwangsom brooddrogerij terecht Gevang geëist voor campingdief PALLADIO's vrijdag 27 november 1998 [por Ab van derSluis MIDDELBURG - Bewoners in directe omgeving van de Ge- leraal-majoor Berghuijskazer- tie in Middelburg zijn tegen de ij del ij lte opvang van asielzoe- ;_ers. Zij schrijven dit in een irief aan het college van B en W. je buurt kan zich geen onge- likkiger locatie voorstellen. De icvvoners vinden daarnaast dat en eventuele opvang niet 'past li de plannen die de gemeente leeft voor de Zuidsingel en het °l! lolenwater, waar onder meer en appartementencomplex ordt gebouwd. De brief is on- ertekend door ruim veertig imwonenden. en W van Middelburg lieten 'brige week op schriftelijke ragen van de PvdA-fractie we en wel iets te zijn in het tij delijk Advertentie Groothandel biedt aan^ plavuizen p/m2 marmer wit 85(- I marmer zwart 90,- 1 terracotta 30x30 50,- Div. modellen Granito Tuinmeubelen Verkoop alleen zaterdag 28/11 N 10.00-17.00 uur Ind.terr. Vrijburg, Handelsweg 19, Vlissingen, 0118-490866. huisvesten van vluchtehngen in de Generaal-majoor Berghuijs- kazerne. Daarover vindt nog overleg plaats met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). De buurtbewoners zeggen ver ontrust te zijn door die medede ling, gedaan in de PZC van vori ge week. Ze zijn bang dat de eigenlijke beslissing al is geval len. Wethouder P. M. Bruinooge (onder meer Stadsvernieuwing) ontkende dat deze week overi gens met klem. De omwonenden hadden liever direct uit de mond van het gemeentebestuur ver nomen dat de kazerne in aan merking komt voor tijdelijke opvang. Zij vinden de nu geko zen weg niet netjes. De buurt pleit in de brief voor een voor lichtingsbijeenkomst. Haaks op plannen De omwonenden wijzen er in hun brief op dat er de laatste tij d veel aandacht is geweest voor de prestigieuze en verstrekkende plannen van de gemeente. Met het aanpakken van oude wijken is al een begin gemaakt. Ook zijn er ideeën voor het Molen water en de Zuidsingel, waar de Zweedse architect R. Erskine woningbouw plande. De bewoners vinden het daarom onbegrijpelijk dat juist de ka zerne, die een belangrijke scha kel is tussen het herstructure ringsgebied Molenwater en de binnenstad, aangeboden wordt voor de opvang van asielzoe kers. Die maatregel staat haaks op de plannen van het gemeen tebestuur om de stad aantrek kelijker te maken. De omgeving is bang dat projectontwikke laars zullen afhaken. Overlast Daarnaast vrezen de omwonen den voor overlast. De omliggen de huizenblokken (Korte Noordstraat, Achter het Hof plein, Koningstraat) liggen pal tegen de kazerne met de voor een deel onafgescheiden bin nenplaats van het militaire complex. De buurtbewoners wijzen er verder op dat 'zij heb ben vernomen dat er in een aan tal gevallen criminele subjecten de komst van nog niet in de sa menleving geïntegreerde asiel zoekers hebben aangegrepen voor het plegen van inbraken, waarbij asielzoekers ten on rechte werden geïncrimineerd'. De buurt wil daarom van het college van B en W weten wat de gemeente gaat doen om de Berg- huijskazerne geschikt te maken voor opvang en welke voorzie ningen er worden getroffen om geluidsoverlast en inbraken door derden te voorkomen. De bewoners zijn ook bang dat van een eventuele tijdelijke op vang geen sprake zal zijn. In dat verband wijzen zij op uitspra ken van de Terneuzense wet houder A E. Stahl-Hemelsoet. In die stad zouden vluchtelin gen maar voor vier maanden worden opgevangen, maar uit eindelijk bleven de asielzoekers tweeënhalf jaar. De omwonen den vragen het college dan ook om duidelijk aan te geven voor welke periode de opvang geldt. Scholieren boos over weigering toegang supermarkt VEERE - De gemeente Veere stelt een nieuwe monumenten verordening op. Hierin wordt onder meer de inschakeling ge regeld van een commissie die op het gebied van de monumen tenzorg het college van B en W adviseert over aanvragen over het afbreken, verstoren, verplaatsen en wijzigen van een rijksmonument. Het college wijst de stichting Dorp, Stad en Land aan als mo numentencommissie. Een gemeentelijke monumentenveror dening is noodzakelijk als de gemeente wil beslissen over aan vragen voor het wijzigen van een rijksmonument. Met een verordening kan een gemeente ook rechtstreeks geld aan het Rijk te vragen voor het restaureren van haar monumenten. door Jeroen Bos MIDDELBURG - Een kleine honderd scholieren verzamelen zich donderdagmorgen rond tien uur voor supermarkt Jum bo in de Middelburgse wijk Kla- renbeek. Sinds dinsdag wordt hen de toegang tot het filiaal ge weigerd. Aanleiding was een brand die maandagmiddag uit brak in een papiercontainer naast de winkel. Die is volgens filiaalhouder J. Hornman door scholieren aangestoken. De jon gelui reageren verbolgen op de maatregel. Zij laten weten da gelijks voor de deur te zullen wachten tot zij weer naar bin nen mogen. „Het is niet eerlijk dat iedereen de dupe wordt van dat brandje dat maar door een paar mensen is aangestoken", reageert David Magee verontwaardigd. Hij is leerling aan de Christelijke Scholengemeenschap Walche- ren (CSW), locatie Generaal Ei- senhowerlaan. Magee kondigt aan ondanks het verbod tijdens de pauzes naar de supermarkt te blijven komen. „Als wij naar binnen gaan, stuurt het perso neel ons gewoon naar buiten", legt hij namens de groep de situ atie uit. „Ze willen ons echt niet meer helpen terwijl wij niets met die brand te maken hadden. Onze school had tijdens de brand niet eens pauze." Om de houding van het winkel personeel te tonen, loopt hij de supermarkt binnen. Halverwe ge de zaak spreekt een perso neelslid hem aan. Magee wordt vriendelijk doch dringend ver zocht het pand te verlaten. Als hij probeert xxitleg te krijgen van de zaak op andere gedach ten te brengen. De jongeren gaan echter niet tot die actie over. Ze vullen inmiddels wel een aanzienlijk deel van de par keerplaats. Het winkelende pu bliek weet zich met moeite een weg te banen door de groep. Logisch Het gewraakte biljet voor het raam van de supermarkt. over het verbod weigert de me dewerkster hem te woord te staan. „Jullie hebben het voor jezelf verpest", laat zij kortweg weten. foto Ruben Oreel Als Magee zich onverrichterza- ke bij zijn medeleerlingen voegt, gaan er binnen de groep stemmen op desnoods de deur te blokkeren om zo het personeel Volgens de groep jongeren voor de deur van de winkel stimu leert de supermarkt op deze ma nier de baldadige houding van de scholieren. „We staan hier al tijd voor.de deur te wachten", voert Magee het woord. „Nogal logisch dat klanten er dan moei lijk tussendoor kunnen en zich gehinderd voelen. Maar dat komt allemaal omdat we niet naar binnen mogen en vroeger al omdat er dan maar twee scho lieren tegelijk naar binnen mochten." Filiaalhouder J. Hornman zegt nog niet te kunnen zeggen hoe lang het verbod van kracht blijft. Hij hoopt de jongerèn te ontmoedigen nog langer naar de supermarkt te komen. „Als wij de scholieren weer toe laten zijn wij twintig uur per week kwijt aan het begeleiden van de jongelui. Zij mogen dan namelijk maar in groepjes vaxx twee of drie naar binnen", aldus Hornman. Het is volgens hem geen probleem als er af en toe eens een scholier iets komt ko pen. Die wordt ook niet gewei gerd. „Maar nu staat er telkens een hele groep voor de deur die daar regelmatig de klanten in het gezicht spuugt en uit scheldt", vertelt hij. „Klanten hebben ons al laten weten niet te komen tijdens de schoolpau- XEL - Een gemengd koor, kin erkoor, solisten en instrumen- ilisten! treden zaterdag 12 de- anber vanaf 20 uur op in de ervormde kerk in Axel. ie christelijke zangvereniging saf voei"t twee kerstcantates it, samen met het kinderkoor e Regenboog, de twee vocale ilisten Pascale de Turck (so- raan) en Philippe Wesemael enor) en blazersensemble mici del Arte uit Vlaanderen, ie organist Jos Verpoorten en et blazersensemble Amici del rte brengen uit eigen repertoi- eveneens nog bijpassende luziek. Advertentie Alles voor kantoor op nummer reststrate verpakkingen ostperkweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen 'iCL E.L. Ramakers M.J. van der Schot piA.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN h( Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl nail: pzcredcity1@pzc.nl door Edith Ramakers De Walcherse woningbouwcorpora ties moeten hun handen ineen slaan. Dan zullen Walcheren Woning stichting, Basco Stichting Woningbe- heer, Woningbouwvereniging woning verbetering, Woongoed Middelburg, Vereniging Volkshuisvesting Vlissin gen gezonder worden. Een fusie ver groot de weerstand van de corporaties en dat is nodig want door een aantal maatschappelijke ontwikkelingen lo pen ze risico's. Dat is de mening van de Vlissingse wet houder Cees de Keijzer. Ook al is de band tussen de corporaties en de ge meenten minder hecht geworden door de toenemende verzelfstandiging van de corporaties, beide organisaties heb ben wel een gezamenlijk belang. „En dat is, kort samengevat, om ervoor te zorgen dat het woongenot van de bur gers in hun woonomgeving naar wens is", vult De Keijzer aan. „We hebben al lebei onze verantwoordelijkheid, waardoor gemeente en corporatie ook vaak gezamenlijk aan de herstructure ring van wijken beginnen." Corporaties hebben de laatste ja ren een nieuw evenwicht moeien vinden tussen hun traditionele taak, zoals woningbeheer, ver huur en onderhoud, tegenover projectontwikkeling en verkoop van onroerend goed. Schuilt daarin volgens u het gevaar dat de corporatie een noodlijdende organisatie Wordt? „Daarin ligt een van de problemen. Corporaties hebben altijd veel ver diend aan het onderhoud en beheer van hun huurwoningen. Toen bijvoorbeeld Basco zo'n tien jaar geleden begon te spreken over renovatie van Paauwen- burg, bewoog Basco zich voor de eerste keer schoorvoetend op die nieuwe markt. Twintig, dertig woningen wer den te koop aan geboden. Van lieverlee werden dat meer koophuizen, bij ande re vernieuwingsprojecten. Die weg sloegen veel corporaties in. In Vlissin gen bijvoorbeeld was de verhouding tussen koop- en huurwoningen zo'n acht, negen jaar terug nog 70 procent huur tegenover 30 procent koop. Nu is dat 56 huur en 44 procent koop. De ge meente wil naar een evenredige verde ling: 50 om 50. Als inkomsten uit de tradtionele taak wegvallen, zul je daar iets anders tegènover moeten stellen. Dat kan door je iets meer op de project ontwikkelaarskant te werpen." Is de gemeente gelukkig met cor poraties die zich als projectont wikkelaars ontiuikkelen? „Wat er nu bij Basco is gebeurd, hebben we gestimuleerd. Daarmee bedoel ik de nieuwe twee-eenheid die uit Basco is ontstaan: de afsplitsing in Opus, de Cees de Keijzer: „Een fusie vergroot de weerstand van de woningcorporaties. productontwikkelaarskant, en Basco, de corporatiekant. Het mag nooit zo zijn dat als de ontwikkeling van een project tegenvalt, dat er middelen wor den gebruikt uit de pot voor de sociale woningbouw. Projectontwikkelaars nemen risico's, zeker als vooraf niet be kend is hoeveel woningen er verkocht zullen worden. Want als de bouw be gint, wil de bouwer geld zien. Ik geloof dat Basco bij het project aan de Grave- straat in Vlissingen - de toren met de Dobberende Doosjes-, een groot risico als projectontwikkelaar heeft geno men. Basco is begomien voordat een be langrijk deel van de huizen was ver kocht. Er zijn projectontwikkelaars die pas gaan bouwen als 70 procent is ver kocht. Dat heeft Basco niet gedaan. Er- kwam in het begin van de bouw te wei nig geld binnen en op een gegeven mo ment is zelfs de verkoop van woningen stilgelegd. Ik geloof dat er daarna af spraken zijn gemaakt met de bouwer, in de vorm van een partnershipom het ri sico en later de winst te delen." De gemeente ziet op zo'n moment toe en kan niet ingrijpen „Dat willen we ook absoluut niet. Cor poraties zijn autonoom geworden. De gemeenteraad had haar stem laten ho ren dat er op de plaats waar Basco in de Gravestraat wilde herbouwen, een mo nument voor de toekomst moest ver schijnen. Er zijn zoveel tekenaars, ar chitecten, allerlei deskundigen aan te pas gekomen, want het was een heel moeilijk punt voor nieuwbouw met een parkeergarage. Als er dan zo'n bijzon der ontwerp uitkomt, dan moet je het blijven steunen. Ik vind het alleen treu rig dat ik een stichting niet heb kunnen overtuigen van de waarde van het nieu we bouwwerk. Daardoor heeft de bouw veel vertraging opgelopen." De gemeente heeft zich heel erg ingezet om de bouw in de Grave straat zo spoedig mogelijk te her vatten. D66-raadslid T. Veraart noemde Basco de organisatie voor de onmogelijke projecten, waarvoor ze applaus moet krij gen of een project mag realiseren waarvoor projectontwikkelaars in de rij staan. Heeft de gemeente zich daarom zo ingespannen voor Basco? „De gemeente vond het een morele plicht om Basco te steunen. Die nieuw bouw is een grote kwaliteitsverbete ring voor die buurt. Basco ging die uit daging aan, ter-wijl ze wist dat ze daar niet veel winst zou boeken. Met de cor- foto Ruben Oreel poraties pakken we gezamenlijk het verbeteren van een wijk aan. Dat is een vorm van compensatie. Een andere te gemoetkoming is dat we met de corpo ratie gelijk opgaan als ze begint aan groot onderhoud aan de huizen. Wij pakken dan die brandgang erbij, die in feite de verantwoordelijkheid van de corporatie is. Misschien hebben we vroeger te veel naar elkaar gekeken, te lang op elkaar gewacht en kon verpau pering toeslaan. We gaan nog verder. We willen een Vlissings Ontwikkelings Fonds opstellen waarin projectontwik kelaars die een gemakkelijke locatie toegewezen hebben gekregen, geld storten. Uit dat fonds kan een ontwik kelaar gefinancierd worden die de ver bouwing van bijvoorbeeld het Vestzak theater op zich neemt. Want dat is zo'n onmogelijk project, dat wel moet ge beuren, maar waarop weinig te verdie nen valt." Pleit u voor een fusie van alle wo- ningbouioverenigingen op Wal cheren omdat er dan directer overleg mogelijk is met corpora ties? „Het overleg loopt goed met de corpo raties. Maar corporaties nemen toch een zeker risico. Als ze groter worden, kunnen ze tegenslagen beter opvangen. In het land hoor ik wel eens berichten dat corporaties schilderwerk of ander- onderhoud aan hun huizen een jaar uit stellen, omdat ze niet zo'n voorspoedig periode doormaken. Dat moeten we hier natuurlijk niet hebben." DEN HAAG - Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zetten vaart achter de samenwerking met het Rijk. De zuidelijke provincies willen rond de jaarwisseling een intentieverkla ring tekenen met de rijksoverheid om in de eerste helft van 1999 tot een regiocontract te komen. Groningen, Friesland en Drenthe hebben al langer zo'n samenwerkingsovereenkomst. Het sluiten van een regiocontract kan voorkomen dat er in de toekomst nog vervelende discussies ontstaan over meerjaren afspraken tussen provincies en Rijk, zoals over de aanleg van wegen. De zuidelijke provincies hebben voor de voorberei dende werkzaamheden 90.000 gulden uitgetrokken, met de verdeling: Limburg 30.000 gulden, Noord-Brabant 45.000 gulden en Zeeland 15.000 gulden. Zeeland wil met name af spraken maken over plattelandsvernieuwing en de bereik baarheid van haventerreinen. KOUDEKERKE - Deze week is in Koudekerke de Naschoolse Opvang 'Ons Uus' begonnen. Woensdag 16 december kan ie dereen hier komen kij ken tijdens een open middag. Ons Uus is gehuisvest in het gebouwtje naast de basisschool De Sprong aan de Biggekerkse weg in Koudekerke. De op va ng is bedoeld voor kinderen van werkende of studerende ouders of verzor gers. De kinderen worden door de leidsters van school ge haald. Ook inde vakanties worden zij opgevangen. Ze kunnen er spelen, knutselen of hun huiswerk maken. De naam Ons Uus is bedacht door de scholiere Imke Stoffijn, die dinsdag 1 december een prijs krijgt voor het bedenken er-van. Het is een afkorting van Opvang Na School Huis. De open dag is van 14.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Het aantal fietsdiefstallen op Walcheren is ten opzichte van vorig jaar gestegen. Bij de politie deden tot nu toe 1265 gedupeerden aangifte. Vorig jaar kwamen er bij tussen 1 januari en eind november 1167 aangiftes binnen. Het merendeel van de fietsen wordt gestolen in Middelburg en Vlissingen. Ongeveer een kwart wordt teruggevonden. De politie houdt maandag 30 november haar maandelijkse kijkavond voor mensen die hun fiets kwijt zijn. Eigenaren die aangifte hebben gedaan kunnen tussen 19 en 20 uur terecht in het politiebureau aan de Molenstraat in Vlissingen. De fietsen zijn niet te koop voor particulieren. Als ze na drie maanden nog niet zijn opgehaald, worden ze te koop aangeboden. MIDDELBURG - De gemeente Borsele mag de firma Remijn en Zoon in 's-Heerenhoek bestuursdwang opleggen. De be stuursrechter in Middelburg heeft donderdag het verzoek van de firma om de bestuursdwang op te schorten afgewezen. De firma Remijn heeft een brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. Het bedrijf draait zonder vergunningen en er zou sprake zijn van overlast. Pogingen van de gemeente om het bedrijf te verplaatsen hadden geen resultaat. Remijn moet na 30 november- een dwangsom betalen voor iedere dag dat zijn bedrijf doordraait. MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige man uit de gemeente Sluis-Aardenburg is donderdag voor de Middelburgse recht bank vijftien maanden gevangenisstraf waar-van vijf voor waardelijk geëist. De man bekende afgelopen zomer op een aantal campings in Zeeuws-Vlaanderen uit tenten en cara vans geld en goederen te hebben gestolen. Ook gaf hij de dief stal van (schotel-)antennes toe. De man vroeg een werkstraf maar de officier van justitie vond de feiten hiervoor te ernstig. verordening is een overgangs bepaling opgenomen, die reke ning houdt met ontheffingen die in een eerder stadium zijn afge geven. De ontheffing heeft een persoonlijk karakter en komt te ver-vallen als de woning wissel t van eigenaar, Geen uitzondering Het college wil geen uitzonde ring maken voor de kernen Zou- telande en Domburg, waar sprake is van veel tweede wo ningen. Het aantal recreatieve woningen is in relatie tot het to tale aantal woningen zo hoog, dat het daar moeilijk is het tweede woningbezit op korte termijn terug te dringen. Het college streeft naar een algeme ne werking van de verordening en is dan ook niet van plan deze kernen als zogenaamde vrije plaatsen aan te wijzen, waar tweede woningbezit wordt toe gestaan. Het collegevoorstel komt don derdag 26 november aan de orde in de commissie Ruimtelij ke Or dening, Volkshuisvesting, Mo numentenzorg en Milieu, De vergadering in het gemeente huis in Koudekerke begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Rode Kruis - Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Welfare in Middelburg houdt maandag 30 november- een verkooptentoon stelling van handgemaakte arti kelen. Dat gebeurt in het verzorgingstehuis Swerfrust tussen 14.00 en 15.30 uur. Er zal ook een verloting plaatsvinden. door Lukas Fransen VEERE - Het college van B en W van Veere wil een halt toeroepen aan het gebruik van tweede wo ningen in haar kernen. Wonin gen die bedoeld en geschikt zijn voor permanente bewoning, mogen niet meer gebruikt wor den als recreatiewoning. Om controle te kunnen uitoefenen op het illegale tweede woning bezit, heeft Veere een extra me dewerker in dienst genomen. Het college is van mening dat tweede woningbezit het woon- en leefklimaat in de kernen be dreigt. Het dagelijks bestuur wil daarom een einde maken aan de ongecontroleerde uitbreiding van tweede woningen en legt de nadruk op permanente bewo ning in alle kernen van Veere... Om tegen illegale recreatiewo ningen te kunnen optreden, moeten er uniforme regels wor den opgesteld. B en W willen een gemeentelijke verordening in het leven roepen, waarin het verbod is opgenomen een wo ning als tweede woning te (la ten) gebruiken. Na de herinde ling beschikken de voormalige gemeenten ieder nog over hun eigen regels betreffende tweede woningen. Ontheffing De nieuwe gebruiksverorde- ning tweede woningen stelt dat iemand zijn hoofdverblijf heeft in een woning, als hij of zij gedu rende een aaneengesloten pe riode van 180 dagen ten minste 120 dagen in de woning woont. In bijzondere gevallen kan ont heffing worden verleend. In de (Advertentie) KERST&ALLEN*KUNSTKERSTBOMEN*SER<| -4Ê flV bij inlevering van deze bon Op al uw kerstaanlcopen bij: Country Kersthuis Westwal 13 Goes 0113-215838 lN"dHMSVTD*Mn33NSlSNDN*DNILHPrDI3A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19