Maasvlaktelobby zet aanval in brandt volledig uit ttt~m Kwadendams huis 1 Nü OOK N GOES! Zestien en vijftien maanden geëist tegen ontuchtplegers Oesterboeren slechten barrières Steuntje in rug voor boerderij enstichting Gedwongen ontslagen blijven uit bij grote reorganisatie KPN I de DRVKKERY Ear Eye Muziek Rotterdams plan bedreigt containerproject Zeeland zeeuwse almanak Contact mmammmmmmm LIBERTEL door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Een felle brand heeft donderdagmiddag grote schade aangericht in een woning aan de Johan Friso- straat in Kwadendamme. Het huis moet als verloren worden beschouwd. De naastgelegen woning liep ook forse schade op. Commandant J. de Feijter van de brandweer Borsele schat de totale schade op een half mil joen gulden. De brand ontstond rond vier uur. De bewoonster hoorde een explosie in de keuken, vermoe delijk ontstaan door een gaska chel of een frituurpan. Direct ontstond een grote vuurzee. Toen de brandweer arriveerde was er al sprake van een uit slaande brand. De brandweer lieden richtten zich vooral op het redden van de aangrenzende bakkerij en woning. De bakkerij bleef gespaard. Het vuur slaagde er via de zolder wel in de woning aan de andere kant te bereiken. De bewoner, die op het moment van de explosie in zijn werkplaats aan het werk was, had inmiddels zijn kind dat boven lag te slapen in veiligheid gebracht. Ook wist hij nog enke le kostbare bezittingen te red den. Een derde woning liep lichte waterschade op. Pas om zeven uur was de brand definitief on der controle. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse boerderijenstichting wordt voor de derde keer nieuw leven ingeblazen. Deze toezegging deed gedeputeerde G. de Kok (PvdA cultuur) donderdag bij de presentatie van het boekje Jonge Bouiukunst geselecteerd. Rijksmonumenten in Zeeland 1850-1945 in het Minitheater in Middelburg. Het was de consulent regionale geschiedbeoefening A P. de Klerk die aandacht vroeg voor het kwijnende bestaan dat de stichting alweer enige tijd leidt. Volgens De Klerk heeft een groep enthousiaste vrijwilligers de afgelopen jaren tot tweemaal toe geprobeerd om het onder zoek naar historische boerderij en weer op poten te zetten. „Bei de keren is het stukgelopen omdat we geen budget hadden om een persoon aan te stellen die als aanspreekpunt kon fun geren", verklaarde De Klerk. De stichting kende begin jaren tachtig een korte bloeitijd waarin een inventarisatie van het boerderijenbestand in Zee land werd gemaakt. De Kok reageerde direct op het verzoek van De Klerk om een derde po ging te wagen. Het steunpunt cultureel erfgoed in oprichting biedt mogelijkheden, aldus De Kok. Geschiedenisconsulent De Klerk reageerde na afloop van de boekpresentatie sceptisch. „Het steunpunt krijgt zo lang zamerhand wel heel veel taken, maar als de gedeputeerde moge lijkheden ziet zullen we hem daar aan houden." Voorafgaand aan de uitreiking van het eerste exemplaar van Jonge bouwkunst geselecteerd werd er in het Minitheater ge sproken over de problematiek rond hergebruik van monumen tale agrarische bebouwing. De algemene opvatting was dat het streekplan Zeeland moet wor den verruimd. Boerderijen in het buitengebied mogen vol gens het huidige streekplan al leen voor agrarische doeleinden worden gebruikt. door Maurits Sep GOES - De vakbonden en Ko ninklijke PTT Nederland (KPN) hebben een akkoord bereikt over een sociaal plan. Bij de re organisatie gaan landelijk drie duizend banen verloren. In Goes wordt de telefonische inlichtin gendienst, waar 29 mensen wer ken, opgeheven. Ook raakt een nog onbekend aantal Zeeuwse monteurs de komende jaren hun banen kwijt. De reorganisatie kan plaatsvinden zonder ge dwongen ontslagen. Bij de inlichtingendienst in Goes werken achttien mensen in vaste dienst en elf uitzend krachten. De contracten van de uitzendkrachten worden niet verlengd. De vaste medewer kers worden niet ontslagen, maar komen op een andere ves tiging, buiten Zeeland, te wer ken. „KPN brengt het aantal vesti gingen terug van achttien naar zes. Alles in de periferie moet dicht, is het beleid. Wij hadden gehoopt vier extra vestigingen te kunnen behouden, onder meer in Zuid-West-Nederland. Dat is helaas niet gelukt", rea geert CFO-bestuurder C. van der Wal. Toch is hij tevreden over het sociaal plan. „Dat gaat verder dan bij vorige reorgani saties. We vertrouwen erop dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Bovendien is een vacaturestop afgekondigd. Ex- wordt alleen personeel van bui ten aangenomen als intern geen goede kandidaten beschikbaar zijn." Voor de Zeeuwse medewerkers van de telefonische inlichtin gendienst is de reorganisatie desondanks ingrijpend, beaamt Van der Wal. „De vestigingen die moeten sluiten, gaan de ko mende twee jaar gefaseerd dicht. De vaste medewerkers behouden hun banen, maar moeten wel naar een andere plaats, bijvoorbeeld Rotterdam. Als je daar in de buurt woont, heb je geluk, anders niet. Het probleem is echter dat de meeste mensen in deeltijd werken. Het is de vraag of zij ver willen rei zen voor hun werk. Bovendien wex-ken de partners vaak in Zee land, waardoor ze niet zomaar kunnen verhuizen." Scholing Werknemers die om deze rede nen niet elders voor KPN willen wei-ken, kunnen vrijwillig 'bo ventallig' worden. Het sociaal plan voorziet volgens Van der Wal in veel geld voor omscho ling en goede hulp bij uitsti-oom. „Het is uiteraard wel zo dat KPN alleen scholing betaalt als die tot ander werk bij het bediï j f leidt. Mocht na verloop van tijd blijken dat het geld niet toerei kend is, dan gaan we opnieuw met KPN om de tafel zitten." De technische dienst (Appara ten Systemen) in Zuid-West- Nederland telt vijfhondei-d ba nen. Daaxwan worden er twee honderd geschrapt. Van der Wal noch voorlichter B. Oudshoom van KPN kunnen zeggen hoe veel Zeeuwse monteurs daar door hun werk verliezen. „Dat is nog niet gespecificeerd", aldus Oudshoorn. Het sociaal plan wordt in de loop van de komende twee we ken door de bonden aan hun le den voorgelegd. Omstandigheden noopten een Middelburger voor zijn beroep contact te zoeken met iemand ter andere zijde van de oostgrens van het land. Het telefoongesprek verliep wat stroef, want de kennis aan Duits dateerde uit een ver vervlogen schooltijd. Op een vraag van Nederland se ka7it bleef het zorgwek kend stil aan het andere eind van de vlasvezelkabel. „Durch, für, ohne, um", pro beerde de Middelburger, licht in paniek. Daar had de aangesprokene in Duitsland weinig van te rug. Ijlings werd aanstalten gemaakt de verbinding te verbreken. Nog net op tijd lukte het de Middelburger het gesprek af te sluiten met een oprecht ge meend „über, unter, vor und zwischen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Havenschap Zee- t land Seaports krijgt het moei- lijk om een grote containerter- minal in Vlissingen-Oost te bouwen. De Rotterdamse lobby - heeft donderdag de aanval inge- - zet met een grootschalig, flexi- - bel uitbreidingsplan voor de C Rotterdamse haven. Het contai- neroverslagbedrijf ECT diende zich alvast als klant aan. t Terwijl Zeeland Seaports als re- t latief klein havenschap zelf een onderzoek naar de kansen voor een containerterminal verricht, kwamen gistei-en in Den Haag i ie'grote jongens'in het geweer: ie baggeronderneming Ballast s Nedam, de ING Bank en ook t ECT. Zij lanceei-den gezamen- - [ijk een voorstel voor éen Twee- de Maasvlakte, het Binnen- - meer-concept. - Het uitgangspunt van dit con cept is dat er vóór de huidige Maasvlakte vijfduizend hectare i Noordzee wordt omsloten door i een ïlngdijk, met aan de noord zijde een havenuitgang. De vijf duizend hectare is niet onmid dellijk nodig. Het gebied kan Rotterdam tot ver in de eenen twintigste eeuw 'lucht' geven en zal slechts geleidelijk worden opgespoten. Het binnenmeer wordt langzaam ingevuld. ^rachtvliegveld Ideeën voor een invulling zijn er ;enoeg, waarvan een nieuwe :ontainerterminal voor ECT de neest concrete is. ECT is bereid 1,5 miljax-d gulden te investeren. Minder concreet zijn: een zrachtvliegveld, windmolen- >ark, getij dencentrale, groot- ichalige opslag van LNG en wa- :erstof én offshore-activiteiten. )verheid en bedrijfsleven moe- en samen de kosten dragen., De nvestering voor de overheid is jeraamd op 4,2 tot 4,7 miljax-d <ulden, waaxwan 3,2 miljard ruiden voor de ringdijk. De par- iculiere initiatiefnemers dra- ;en zorg voor de haventerx-ei- Advertentie DÉ LEVERANCIER VOOR DE AUTOMOBIELBRANCHE IN ZEELAND Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-215555 fax 211414 gedwongen aan seksspelletjes mee te doen en zich aan seksuele handelingen te onderwerpen. Uit het psychiatrisch rapport bleek dat de jongste verdachte sterke pedofiele neigingen heeft. Een- eerdex-e behandeling voor zijn seksueel probleem was niet gelukt. De ontucht vond meestal plaats onder invloed van alcohol en softdrugs. In de tenlastelegging was het tongzoenen als vorm van bewijs opgenomen. Maar volgens de vei'dediging kon de vex-krach- ting niet bewezen worden, om dat er geen spx-ake was geweest van seksueel binnendringen van het lichaam van het slachtoffer. Raadsman D. J. Olie meende dat het slachtoffer vrijwillig in de caravan was gebleven. „Ook de gebx-ekkige ontwikkeling, waarop de officier zinspeelt, is niet kenbaar geweest voor mijn cliënt. Hij zag er uit als een jon gen van achttien." Olie zag geen enkel bewijs. Raadsman A H. J. Neels onderschreef die stelling. „Het hele dossier is te tendenti eus. Er is geen vorm van geweld toegepast. Van een verkrachting kan geen sprake zijn. Dus moet er vrijspraak volgen." De 55-jarige Eindhovenuar is inmiddels met zijn stacaravan van De Roompot verwijderd. „Ze hebben daar iets tegen ho mo's. Ik liep er schijnbaar te veel met te koop." De rechtbank doet 9 december uitspraak. (Advertentie) Recorded live at the Teatro Olimpico GcCllc Bclftoli Haar stem, haar ill dictie, haar sotto voce en virtuositeit K::i vervullen het grote yj^" j muziek kan zijn. de li Winkel F «KERY QBceld &Geluid| Markt 51, Middelburg tel. (0118) 886874 nen, kades en de inlichting a 3 miljard gulden. Deze financiële samenwerking sluit aan bij het beleid dat het kabinet-Kok voorstaat. Minis ter T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat juichte het initiatief 'uit de markt' toe en zij riep an deren op het voorbeeld te vol gen, maar hield zich verder op de vlakte. Het kabinet moet begin volgend jaar nog beslissen over de nood zaak van een Tweede Maasvlak te. „En daarbij zal ook serieus worden gekeken naar de moge lijkheden van bestaande haven en industrieterreinen in Rotter dam en Zuidwest-Nederland", stelde Netelenbos. Stukgoed Wat betreft een grootschalige containeroverslag zien ECT-di- recteur W. den Duik en commer cieel directeur S. Lak van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) alvast niets in Zeeland. „Erg waarschijnlijk is zo'n ontwikkeling niet", drukte Den Duik zich nog voorzichtig uit. „Tussen Le Havre en Bre men zijn al vijf grote container havens. Een verdere vex-sprei- ding ligt niet voor de hand.Lak dacht er net zo over. „De markt zal het uiteindelijk bepalen, maar Vlissingen kan zich beter concentreren op stukgoed." Hij erkende dat Zeeland voldoende ruimte biedt, maar 'de ruimte moet ook op de geschikte plaats liggen'. Het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rottex-dam is blij met het initiatief van Ballast Ne- dam, ING Bank en ECT. Zuid-Hollandse milieu-ox-gani- saties, verenigd in Stichting Consept, verwerpen het plan als 'voorbarig en absurd', voox~al omdat er een claim van vijfdui zend hectare op de Noordzee wordt gelegd. In een zeegebied, vlakbij de Voox-delta, de duinen van Voorne en Goex-ee. Als het plan van de drie grote concerns wordt uitgevoerd, schuift het Rotterdams haven gebied ruim acht kilometer die per in zee. Met gevolgen voor stx-omingen en bijvoorbeeld het uitzicht vanaf het strand op Schouwen en Goeree. De vraag is ook welk effect deze landaan winning heeft op de bereikbaar heid van de vissershavens van Goedereede en Stellendam. Die aspecten moeten nog uitge werkt worden-, aldus de initia tiefnemers. Advertentie ledereen bereikbaar voor iedereen. door Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie Y. A C. C. Willems acht te gisteren voor de rechtbank in Middelburg bewezen dat een achttienjarige verstandelijk ge handicapte jongen deze zomer in Kamperland door twee man nen uit Eindhoven is verkracht. Tegen een 25-jarige verdachte eiste ze twee jaar gevangenis straf, waarvan acht maanden voorwaai-delijk. In haar eis hield de officier er re kening mee dat de man, die zich ook moest verantwoorden voor het plegen van ontucht met twee twaalfjarige jongens, vermin derd toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. Verder vond ze het van belang dat de Eindhove- naar onder reclassexingstoe- zicht blijft en deelneemt aan een behandelingsprogramma voor seksuele delinquenten in Utrecht. De verdachte is al eer der veroordeeld voor het plegen van ontucht bij kinderen van de scouting. Zijn 55-jarige vriend, met wie hij een relatie onder hield, hoorde als medepleger vijftien maanden cel eisen. Volgens de officier hadden de twee het slachtoffer-, die het ver stand heeft van een jongen van acht jaar, samen met twee vrien den vanuit een café in Kamper land op 14 augustus meegelokt naar de stacax-avan van de oud ste verdachte op camping De Roompot. Daar hadden ze hem Advertentie Kijk in deze krant De leukste cadeaus zijn iZi: mobiel bellen zonder abonnement. Wil jc dit jaar iemand eens echt verrassen? Dan hebben wij nog een leuke cadeautip.. Libertel iZi. Mobiel bellen zonder abonnement. Tijdelijk voor de feestdagen iZi ToGive. Neem bijvoorbeeld Libertel iZi Totaal ToGive. Inclusief toestel al vanaf f 249,-. Of, als je al een toestel hebt, Libertel iZi GO! ToGive. Daarmee bel je al vanaf f 49,-. Heel iZi. Het enige nadeel is: het is niet zo warm aan je voeten. Bel voor meer informatie of de fjW(jy. dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Wföt? Libertel Klantenservice: 0800 05 60. U Jarenlang waren de oesterproducenten verdeeld over de clubs Vervoex en Ostrea, maar binnenkort worden ze wellicht verenigd in één organisatie, foto Wi 11 e m M ie ras a door René Schrier YERSEKE - Het ziet er naar uit dat de twee oesterclubs Vervoex en Ostrea hun i langste tijd hebben gehad. Het pro ductschap is bezig met een enquête naar de oprichting van een Producen ten Organisatie voor de Oesters, een zo- genoemde PO Oesters, f In de leringen van Vervoex en Ostrea wordt geredeneerd dat voortzetting 'i van de verenigingen weinig zinvol is als I het tot een PO Oesters mocht komen, f Nederland kent al producentenorgani- saties voor de mossels en de kokkels Ostrea en Vervoex trokken enige tijd geleden al samen op toen het ging om de herverdeling van percelen. De oude te genstellingen tussen beide verenigin gen zijn in de loop van de jaren ver vaagd. Meer en meer gingen de leden van de twee clubs hand in hand om hun belangen te verdedigen. Zo ontstond de suggestie van de oprichting van een ei gen producentenorganisatie naar het voorbeeld van de mossel- en kokkel branches. Die hebben een functionaris in dienst die tal van zaken regelt en hun belangen onder meer in Den Haag ver dedigt. Als de Vervoex wordt opgeheven, komt er een eind aan een roemrucht bolwerk van oesterbaronnen, tot voor enkele ja ren geleden onder leiding van P. K. M. Vexwijs. Ruim vijftien jaar geleden wex-d de strijd ingezet tegen het mono polie van de Vervoex. De leden van die organisatie waren doorgegaan met dé oesterkwekerij nadat in de strenge win ter van 1963 nagenoeg het hele bestand aan Zeeuwse oesters kapot was gevro ren. Ze hielden hun percelen aan, met alle risico's van dien, en konden hun slag slaan toen bleek dat in het Greve- lingenmeer platte Zeeuwse oesters la gen die de strenge winter wel hadden ovexieefd. Vanaf dat moment gingen de zaken de Veryoex-leden voor de wind. Ook ande- x~en wilden daar een graantje van meepikken. Zo ontstond de strijd tegen het Vex-vo- ex-monopolie die onder meer via de Tweede Kamer werd gespeeld. Dat leidde er na een jarenlange discussie toe dat ook niet-Vervoex-leden oesterper- celen van het rijk mochten pachten en het monopolie werd geslecht. Zo ont stond een tweede oesterclubOstrea ge naamd met M. Scheele als voorman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17