EU belooft verlaging van lasten Turks parlement brengt regering- ilmaz ten val PZC [tinM* Congo in april naar de stembus Zware nederlaag regeringspartij India buitenland Tarieven gelijkgetrokken Nummertje trekken voor een baan Bedreigingen in St Petersburg Twintig jaar voor pandadoder Pakistan krijgt 5,5 miljard dollar SNCF-staking zaterdag voorbij Markt voor ongeboren kinderen Taliban laat laatste Iraniër vrij Ill Half miljoen IT-banen zijn in EU nog onbezet Bouw van Eems-dam gestaakt Netanyahu versterkt positie met terugkeer van ex-minister Levy donderdag 26 november 1998 oor Mare Peeperkorn 5RUSSEL - Burgers en bedrij en gaan minder belasting beta- ;n door de Europese plannen m de tarieven op elkaar af te temmen. Doemscenario's over ogere lasten - vooral door Jroot-Brittannië geventileerd - porden door Europees commis saris Monti van Fiscale Zaken tan tafel geveegd. Wel voorziet Monti op de lange termijn een Europees minimumtarief voor He vennootschapsbelasting die bedrijven over hun winst beta len. De Europese Unie praat al ge ruime tijd over het op elkaar af stemmen van de verschillende nationale belastingstelsels. De komst van de euro heeft deze ge sprekken in een stroomversnel ling gebracht. Maandag buigen je ministers van Financiën in de EU zich over de voortgang, baar Engeland dreigt roet in jet eten te gooien. De Britse mi nisters Brown zei deze week de Brusselse plannen met een veto te torpederen, als die leiden tot pen Europees afgedwongen be lastingverhoging. Monti benadrukte gisteren dat je Europese Commissie - het jagelijks bestuur van de EU - absoluut niet uit is op lastenver- 5INT-PETERSBURG - Mede- verkers van Galina Starovojto- ■a, het Doemalid dat afgelopen vrijdag in het trapportaal van laar woning in St Petersburg loor onbekenden is doodge- choten, zijn de afgelopen da len met de dood bedreigd, folgens het Russische persbu reau Interfax hebben onbeken- ien hen gemaand zich terug te bekken uit de lokale verkiezin gen in St Petersburg. RTR/D- fA/AFP zwaring. De EU zal zich sowieso nooit bemoeien met de tarieven voor de inkomstenbelasting van burgers, bezwoer de eurocom missaris. De Commissie richt haar pijlen vooral op oneigenlij ke belastingvoordeeltjes voor bedrijven (concurrentieverval sing) en op de belastingontdui king door spaargeld in het bui tenland te stallen. Code ,Een belastingparadij s voor en kelen, maakt een hel voor ve len", motiveerde Mónti zijn strijd. Volgens de eurocommis saris bestaat er langzamerhand overeenstemming over de ge dragscode die schadelijke be lastingconcurrentie moet te gengaan. Het gaat daarbij om speciale fiscale constructies die regeringen nu nog opzetten, om investeerders en bedrijven te lokken. De code zal medio vol gend jaar gereed zijn. Tegen die tijd moeten de EU- landen ook een akkoord berei ken over het belasten van bui tenlandse spaartegoeden (bron belasting). Rijke Nederlanders die hun vermogen in België of Luxemburg hebben onderge bracht - zonder de belasting dienst in te lichten - kunnen dan alsnog een aanslag verwachten. Als het misbruik en oneigenlijk gebruik van de belastingwetten afneemt, leidt dat volgens Mon ti tot lagere tarieven voor ieder een. Binnen de totale belastingdruk die overblijft, zullen verschui vingen plaatsvinden. Arbeid wordt goedkoper om meer ba nen te scheppen, in mil voor zwaardere lasten op energie en kapitaal. De eurocommissaris voorziet op den duur een Europees mini mumtarief voor de vennoot schapsbelasting. Het bedrijfsle ven zal daar zelf om vragen, denkt Monti. Ook verwacht hij meer uniformiteit in de BTW- tarieven. GPD MOSKOU - Voor de ineenstorting van de Sovjetunie moesten Rus sen vaak in de rij wachten als ze iets wilden kopen. Eén item was volop voorradig: banen. Hieraan is in Rusland anno 1998 juist een groot gebrek, getuige de enorme rij van honderden wachtenden bij een vestiging van het arbeidsbureau in Moskou. Ongeveer acht mil joen Russen zijn werkloos. Veel van hen verloren hun werk door de financiële crisis die het land parten speelt. Een van de problemen die de regering moet overwinnen, is de enorme schuldenlast. Het Kremlin bereikte gisteren met binnenlandse schuldeisers overeen stemming over een regeling voor de kortlopende staatsobligaties waarvan de aflossing in augustus werd bevroren. Eind vorige week kwam er al een principeakkoord met buitenlandse obligatiehou ders, vooral banken. foto EPA van onze redactie buitenland NEW DELHI - De verkiezingen voor nieuwe deelstaatparle menten in vier Indiase staten lij - ken gisteren te zijn uitgelopen op een zware nederlaag voor de regeringspartij B JP van premier Vajpayee. Deze conclusie is gebaseerd op zogeheten 'exit polls', opinie peilingen bij de stemlokalen. Het tellen van de stemmen be gint pas zaterdag. De definini- tieve uitslag wordt een dag later verwacht. Volgens waarnemers hangt het lot van de nationale regering en dat van de twee politieke kemp hanen Vajpayee en Gandhi me de van de stemming af. Er staat heel wat meer op het spel dan de verdeling van 630 zetels in de re gionale wetgevende kamers. Een nederlaag voor de B JP bete kent het einde van de nationale regering, is de algemene ver wachting. Tachtig miljoen mensen waren opgeroepen naar de stembus te gaan in Rajasthan, Madhya Pradesh, Mizoram en New Del hi. De opkomst was 58 procent. Er deden 5.000 kandidaten mee en er waren 100.000 kieslokalen ingericht. Uit de 'exit polls' kan worden opgemaakt dat de BJP haar macht in New Delhi en Ra jasthan zal kwijtraken aan de Congrespartij, die wordt geleid door Sonia Gandhi. De Congre- spartij op haar beurt raakt mo gelijk Madhya Pradesh kwijt aan de BJP. In Mizoram, waar de nationale politiek van weinig invloed is, en waar tot nog toe de Congrespartij de macht had, lij ken plaatselijke partijen ge wonnen te hebben. Onder de Indiase bevolking heerst ongenoegen nadat in sep tember de pri js van uien, een be langrijk voedingsmiddel in India, met 700 procent was ge stegen. Kandidaten van de op positie hebben in de campagne volop ingespeeld op de uiencri- sis. AP/RTR/AFP (Advertentie) AIRCONDITIONING PEKING - De Chinese boer Tang Xianlin is veroordeeld tot twintig jaar cel omdat hij drie panda's heeft gedood en zich vervolgens tegen zijn arrestatie verzette. Ook moet hij een boete van drieduizend yuan (bijna zevenhonderd gulden) be talen. Dit meldde het persbureau Nieuw China gisteren. Tang ver kocht de huiden van de panda's voor prijzen oplopend tot bo ven de drieduizend gulden. De panda waarvan er in China minder dan duizend over zijn, is een internationaal symbool en geniet bescherming. Vroeger stond op het doden van panda's zelfs de doodstraf. AFP/RTR ISLAMABAD - Na twee weken onderhandelen zijn het Inter nationale Monetaire Fonds en de regering van Pakistan het gisteren eens geworden over een pakket van 5,5 miljard dollar om Pakistan te helpen zijn economie op orde te brengen. Door de overeenstemming kan Pakistan voldoen aan zijn af lossingsverplichtingen over zijn uitstaande schuld van ,'3.2 miljard dollar. Met het akkoord komt een einde aan maanden van economische onzekerheid waarin de aandelenmarkt kel derde en investeerders het lieten afweten. De raad van bestuur van het IMF moet zich volgende maand nog met de bereikte overeenkomst akkoord verklaren. Aan de hulp zijn voorwaarden verbonden, zoals hervorming van de banken, belastingverhoging en bestrijding van corruptie. AP UTRECHT-Het personeel van de Franse spoorwegen, deSN- CF, staakt van vanavond 20.00 uur tot zaterdagmorgen 08.00 uur. De Thalys Amsterdam-Brussel-Parijs, Eurostar Londen en de nachttreinen Amsterdam-Parijs rijden alle in beide richtingen normaal. De Nederlandse Spoorwegen hebben dit gisteren bekendgemaakt. Binnen Frankrijk moeten reizigers met uitval van treinen (ook de TGV en Grandes Lignes) en grote vertragingen reke ning houden. De NS raden reizigers af naar andere bestem mingen dan Parijs te reizen. De bonden protesteren tegen de plannen van de Europese Commissie om het spoor te liberaliseren. ANP HANOI - Echtparen die geen kinderen kunnen ki-ijgen, kun nen ze kopen op een zwai-te markt in Ho Chi Minh Stad. Dat maakte de Vietnamese krant Dai Daon Ket gisteren bekend. In een park tegenover de centale markt van de stad, Ben Thanh, staan bijna elke dag wel een paar zwangere vx-ouwen die hun ongeboren kind te koop aanbieden. De prijs varieert van 400 tot 2.000 gulden, afhankelijk van het geslacht van het kind en de aanwezigheid van een officieel geboortebewijs. De handel in ongeboren kinderen is ontstaan door een grotere vraag uit het buitenland, stelde de Dai Daon Ket. Vrouwen op de markt vexdelden dat zij in het verdeden meestal abortus lie ten uitvoeren als zij zwanger werden. Maar nu er geld mee te vei'dienen is, zetten zij de zwangerschap dooi-. AP TEHERAN - De Afghaanse Taliban hebben gisteren de laat ste van ongeveer zeventig Iraanse gevangenen op vrije voeten gesteld. De man, een vrachtwagenchauffeur, werd ovex-gedx-agen aan een functionaris van het Lraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Afghanistan. Volgens Iran hield Afghanistan sinds augustus zeventig Ii-aniërs vast. Zij zouden humanitaire goederen in Afghanistan hebben af geleverd. Volgens de Taliban brachten de chauffeurs wapens naar hun tegenstanders. AP door Jessica Lutz en Hans Geleijnse ISTANBOEL - Het Turkse par lement heeft gisteren met een ruime meerderheid een motie van wantrouwen aangenomen en de regering ten val gebracht. Premier Yilmaz legde gister avond zijn fimctie neer, maar zal aanblijven tot er een nieuwe regering is gevormd. Hij riep te vens op tot vervroegde verkie zingen: op 7 februari in plaats van op 18 april. De nu demissionaire premier (Advertentie) Voor wie er oor voor heeft.. De Speciaalzaak Voor Geluid S Beeld Goes Kreukelmarkt9,TeLor 13-232S36 Middelburg Langeviele 76.Tel .0118-651525 Temeuzen Delongescr. 1.Tel, 0115-695058 Yilmaz profileerde zich als be strijder van de georganiseerde misdaad. Juist hij wordt er nu van beschuldigd staatsfondsen aangewend te hebben om een obscure zakenman de gelegen heid te geven zich te ontwikke len tot bankier en mediamag naat, die zijn kranten en televisiestations de lof zou laten zingen van de px-emier en zijn Moederlandpartij Toen de zakenman, Korkmaz Yigit onlangs door de rechter ter verantwoording werd geroepen over zijn banden met de maffia, sleepte hij het kabinet mee in zijn val. Hij liet een van zijn te levisiezenders een videoband uitzenden waarop hij zelf ver telt hoe de maffia hem in zijn greep heeft, maar ook dat hij de premier en de minister van Fi nanciën hiervan op de hoogte had gesteld. Desondanks be loofden die hem staatskredie- ten. President Demii-el moet in de komende dagen een fox-ma- teur benoemen. Gesproken wordt van een neutrale figuur, die alle partijen onder zich zou kunnen verenigen. Eerder op de dag legde de Turk se regering zich neer bij de mo gelijkheid dat PKK-leider Öca- lan uitgeleverd wordt aan een derde land. De Koerdische lei der bevindt zich onder huisai-- x-est in Italië. Die woorden van de Tui-kse premier Yilmaz heb ben zijn Italiaanse collega D'A lema tevreden gestemd, omdat 'daaruit blijkt dat Yilmaz aan vaardt dat Italië een rechtsstaat BRUSSEL - De vijftien landen van de Europese Unie laten honderdduizenden banen in de informatietechnologie (IT) lig gen. In deze sector staan een half miljoen vacatures open, waarvoor nauwelijks vakkun dige mensen te vinden zijn, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerd rapport van de Europese Commissie. Politiek en ondernemingen doen te weinig om deze gouden kans op meer werkgelegenheid te grijpen, signaleexT de com missie. Het potentieel in de in formatietechnologie is enox-m, aldus het rappoxd. Het is nu al een van de grootste en snelst groeiende sectoren in de Eui-o- pese economie en goed voor meer dan vijf px-ocent van het Europees bruto binnenlands product. Meer dan vier miljoen Europa- nen werken in de informatie technologie, waar tussen 1995 en 1997 300.000 nieuwe banen bij zijn gekomen. In de nabije toekomst worden nog eens 450.000 banen verwacht in de telecomsector en de audio-visu- ele markt. De commissie wil dat de lidsta ten voor juni 1999 met een na tionale sti-ategie komen. Euro pese initiatieven op het gebied van elektronische handel, tele communicatie, onderzoek en opleiding dienen topprioriteit te krijgen. ANP is, die zijn eigen wetten niet kan overtreden', aldus D'Alema. Eerder deze week kwam de rela tie EU-Tui-kije in zwaar weer terecht, omdat Ankara met een boycot van Italiaanse produc ten dreigde. De Em-opese Com missie schaarde zich achter Ita lië en stelde Turkije sancties in het vooruitzicht. Ankara ziet trouwens xiiet af van het verzoek om Öcalan's uitlevering, meldde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. In Italië verklaarden de twee advocaten van Öcalan gisteren dat de PKK-leider 'zonder enige v.ooiwaarde' akkoord gaat met berechting in een land van de Europese Unie. Volgens een van hen was Italië de meest aange wezen plaats, 'omdat hij hier de meeste kans heeft op een objec tieve beoordeling.' GPD OLDENBURG - Een Duitse rechtbank heeft gisteren de bouw van een omstreden stuw dam in de Eems bij Groningen voorlopig gestopt. De rechters in Oldenbiug vinden dat de re gionale autoriteiten te weinig naar alternatieven hebben ge keken. De uitspraak volgt na klachten van milieugroeperingen. De wex-kzaamheden bij Gandex-- sum liggen zeker stil tot de defi nitieve uitspraak van de administratieve i'echtbank in Oldenburg. De provincie Groningen en de water-schappen Dollardzijlvest en Eemszijlvest tekenden be roep aan tegen de waterkering in de Duits-Nederlandse grens- riviei'. De Nedexiandse watei'be- heerders weten niet of zij de dij ken moeten verhogen. Ook vrezen zij afwateringsproble men en vissterfte door een ver mindering van het zuurstofge halte in de Dollard en Eems. De Duitse regering wil de stuw dam aanleggen voor de werf Meyer in Papenburg, die gx-ote zeeschepen bouwt. Met de dam kan de waterstand in de Eems met 2,7 meter woi'den verhoogd. De kering moet ook het achter land tegen stonnvloeden be schermen. ANP/DPA ABS AIRBAG AAN PA S S AGIE RS Z IJ DE ALUMINIUM VELGEN AFSTANDSBEDIENING OP HET ALARM TJA, EEN ROVER RIJDER MAG HET NU EENMAAL AAN NIKS ONTBREKEN De Rover 400 Richmond laac niets ce wensen over. Zowel qua veiligheid als qua comfort is aan werkelijk alles gedacht. Van ABS tot en met in hoogte verstelbare hoofdsteunen achter. Van een lederen stuur tot en met een middenarm- steun op de achterbank. Maar zoals het een Rover betaamt, blijft de prijs bescheiden. De Rover 400 Richmond is er in een vijfdeurs- (fl 38.990,-) en in een sedan uitvoering (benzine: fl 39.990,-, turbodiesel: fl 45.490,-). door Paul Koopman BRUSSEL - Politieke partijen mogen vanaf januari vrij opere ren in Congo. In april volgen verkiezingen, die de autoritei ten 'absoluut' zullen respecte ren. Deze belofte deed de Congolese president Laurent- Désirée Kabila gisteren tijdens zijn tweedaagse werkbezoek aan België. Het is voor het eerst dat de Afri kaanse leider de al vaker beloof de democratisering van zijn land aan concrete data koppelt. Met zijn handreiking trachtte Kabila de critici in België tegen zijn bewind wat wind uit de zei len te nemen. Vanmiddag voeii hij op het Eg- mondpaleis in Bx'ussel met pre mier Dehaene en de minister's Derycke van Buitenlandse Za ken en Moreels van Ontwikke lingssamenwerking volgens Belgische diplomaten een 'hard en bijzonder moeilijk' gesprek over de situatie in zijn land. Congo is een slagveld van bui tenlandse troepen, sedex-t deze zomer een rebellie tegen Kabila uitbrak. Volgens Derycke moet de president gesprekken over een vreedzame oplossing niet langer blokkeren. Erg groot was het enthousiasme niet om de Afrikaanse leider in België te ontvangen. Kabila had zichzelf via een brief, in Brussel afgeleverd door zijn minister van Transport Moba, uitgeno digd. België is de eerste EU-lid- staat die de nieuwe Congolese leider aandoet. Maar het twee daags werkbezoek, dat vandaag eindigt, volgt een haast Spar taans protocol. Het Belgisch enthousiasme voor het nieuwe leiderschap is het af gelopen jaar snel weggeëbd. Kabila wordt mede verant woordelijk gehouden voor de klopjacht op Tutsi's in Kinshasa deze zomer en de moord op dui zenden Hutu's in oost-Congo, kort na zijn coup voxig jaar. Belgische Tutsi-dissidenten eis ten de arrestatie van Kabila en twee van zijn minister's. Slechts moet moeite kreeg de delegatie de verzekering dat het staats hoofd het lot van Pinochet be spaard zou blijven. Een ont moeting gistermiddag met de Congolese gemeenschap in een auditorium werd om veilig- heidsi-edenen verboden, GPD ROVER 400 Prijs- en specificariewijzigingen voorbehouden. De Rover infolijn: 0800 -022 12 12. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Israëlische pre mier Netanyahu is er gisteren in geslaagd zijn in gevaar verke rende coalitiekabinet te versterken. DaVid Levy, de in ja- nuai'i afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, keert te rug. Hij wordt waarschijnlijk minister van Infrastructuur. Levy is leider van de kleine Gesher-partij, een afscheiding van de Likud, Het is de bedoe ling dat Gesher weer wordt op genomen in de moederpartij, al kan dat nog wel even duren. Maandag stemt de Knesset over een motie van wantrouwen, waarin wordt opgeroepen tot het houden van vervroegde ver kiezingen. Met de terugkeer van Levy wil Netanyahu zich verze keren van een meerderheid, maar het is mogelijk dat diep gaande problemen met extreem rechtse coalitiegenoten hem toch de kop zullen kosten. Bij de stemmingen over het met de Palestijnen gesloten Wye-ak- koord is de afgelopen weken ge bleken dat de premier niet lan ger het vertrouwen geniet van een meerderheid van zijn minis ters. De beide ministers van de extreem rechtse Nationaal Reli gieuze Partij (NRP) stemden zelfs openlijk tegen hun eigen i-egering, toen Wye in de Knesset aan de orde kwam. Naar aanlei ding daarvan heeft Netanyahu de NRP een ultimatum gesteld: verleen mij nu onvoorwaarde lijke steun of ik ga mijn kabinet uitbreiden. De NRP toonde zich hevig ont steld over de toetreding van Le vy tot het kabinet. Het heeft er alles van weg dat het streven nu is naar een brede regering, waarvan ook de Arbeiderspartij deel moet gaan uitmaken. In dat geval zal Netanyahu de NRP, die vooral steun geniet in kringen van militante kolonisten, niet langer nodig hebben. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5