Critici jagen jagers drijfjacht op Menopauze PZC varia 4 puzzel recept Faunabescherming volgt deelnemers aan Veluwse safari op de voet Tom Poes en het monster Trotteldom ©Toonder Studio's het weer donderdag 26 november 1998 ,e keus' u't de "alcantiej r van 1999 Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar? D-relzen biedt u nu de eerste keus uit de zomergidsen V9 van de vele Nederlandse tour operators. BljVOORBEELD •062.? N'J 7 DAGEN PER WEEK IOTV L-^-ï/ 08.00 UUR - 22.00 UUR gji. |.:iW),n,lEBBg' Of C/t mmOfBll) ÜN MM ONZf D-K/HN VAMWfi MVttlS (in vooi ulk'mwm ses-mmc soi ofcouDiNcmi COSTA BRAVA 10-daagse busreis inclusief appartement met zwembad. Vertrek 2, 9. 16, 23 en 26 april. Nü bij D-reizen H op O 'Dat is hem', zei Tom Poes verrast en hij liep snel naar de weg, waar een oude taxi halt gehouden had.De kapitein was juist uitgestapt en sprak op luide toon tot iemand die in het voertuig zat.'Kom er maar uit, meneer!riep hij. 'We zijn, waar je wezen moet.En ik moet voort, want de Albatros vertrekt vanavond."Dag, kapitein', zei TomPoes- .De aangesprokene draaide zich om en er verscheen een brede glim lach op zijn verweerd gelaat.'Hallo, maatjeriep hij uit. 'Je kunt me mooi helpen. Ik vaar hier rond met een passagier die ik opgepikt heb op het eiland Trottel. Breng hem even naar de oude Bolders, jongen, dan ben ik van hem af .'Nu klonk er een licht geschuifel in de auto en met een sprongetje kwam de inzittende aan het daglicht.'Mag ik me even voorstellen?' vroeg hij. 'De naam is Travelijn Trot. En doe vooral geen moeite. Ik vind het wel. Dag. kapitein. Goeie reis.'Na deze woorden stapte hij kittig in de richting van slot Bommelstein en Wal Rus keek hem glimlachend na.'Dat is dat', zei hij opgelucht. 'Blij, dat ik er af ben, want die Trot had heel wat aan zijn ketting hangen. Maar ja, de vaart op zijn eiland was winstgevend en dan doe je wat, als eerlijk zeeman zijnde.' Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de om schrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Stalen bekleedsel; 2. verschiet; 3. rolletje tabak om te roken; 4. been; 5. groot bedehuis; 6. deel v.h. lichaam; 7. bos, pak; 8. kussenovertrek; 9. hansworst; 10. larie; 11. verfbordje; 12. brede lijfgordel; 13. erwtensoep; 14. hevige wind. Oplossing woensdag: troost o-d-t- miezerig --u-p--e perk-mama a--e-e-a- levenspad ms - s -1 - Hans Beiterman 1 H M A R E N A S 2 V E N R T M E O 3 S E I G A T A R 4 K N A O L O K T 5 T IJ E M P D E L 6 H E O E O F N D 7 B U T N I D E L 8 K S L J O O E P 9 P A O L J N A S 10 O W N A z I A N 11 R P S A L C E T 12 S H J IJ E R N P 13 S N L E IJ R T K 14 Z S T IJ O R N M Blanc manger '1998' De blanc manger is een ouderwetse gladde roompudding meteen amandelsmaak. Vroe ger gebruikte men voor dergelijke puddin gen bitterkoekjes die men voor de smaak van depuddingindemelken/of room liettrekken. Vandaag wordt de pudding bereidt met melk, room, likeur, geraspte sinaasappelschil en uiteraard ook bitterkoekjes. Maar dan wel zó dat de bitterkoekjes in de pudding worden verwerkt. Of je zo'n pudding dan nog een Blanc mangermag noemen of eraan mag re fereren trek ik eerlijk gezegd in twijfel. Voor 6 (of meer) personen: 6 dl melk; 8 blaadjes gelatine (16 gr.); 75 gram suiker; 2 theel. Geraspte sinaasappelschil; 2.5 dl slagroom; 4 eetl. Oud-Hollandse aman dellikeur; 50 gram bitterkoekjes (amaretti morbidi Sapori) en 50 gram amandelkoekjes (amaretti Sapori). Laat de gelatineblaadjes tenminste 5 minu ten in ruim koud water weken. Breng de melk aan de kook. Voeg de goed uitgeknepen gela tineblaadjes toe. Schakel onmiddellijk daar na de warmtebron uit. Laat de gelatine onder voortdurend roeren (met houten lepel) op lossen. Voeg daarna suiker en geraspte si naasappelschil toe. Blijf roeren tot de suiker is opgelost. Roer er daarna de room en ver volgens de likeur door. Laat alles staan tot het mengsel lobbig begint te worden. Snijd intussen de bitterkoekjes (amaretti morbidi) in stukjes. Spatel ze door de lobbige massa. Vul er een met koud water omge spoelde puddingvorm (of bolronde schaal) mee. Plaats de pudding op een koele plek en geef hem de tijd (ca. 3 uur) om volledig op te stijven. Stortde pudding op een platte schaal of scho tel en strooi de inmiddels verkruimelde amandelkoekjes (amaretti) erover. Westenwind, kracht 4. Zicht is matig. Temperatuur van het water bedraagt 10 graden. Geen kans op onweer, wel kans op mist. Waterstanden DONDERDAG 26 NOVEMBER Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur 06.09 188 06.29 212 07.26 248 06.10 140 07.30 140 06.40 130 07.40 160 07.15 150 uur cm 18.36 192 18.56 216 19.58 254 18.40 149 20.05 150 19.00 144 20.15 170 20.15 157 uur 00.02 00.30 01.33 00.00 01.05 149 12.38 159 12.59 18414.00 203 107 12.40 111 13.40 00.00 057 12.35 01.15 125 13.45 15(jd( 01.15 119 13.40 148a, VRIJDAG 27 NOVEMBER EK Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 07.11 171 07.36 193 08.25 229 07.20 125 08.25 131 07.35 112 08.40 149 08.40 138 uur cm 19.56 180 20.16 202 21.08 238 20.05 140 21.15 146 20.15 128 21.20 164 21.30 158 Laag water uur cm uur ent11 01.06 137 13.40 16'f< 01.26 148 14.06 17; ei 02.19 175 15.01 19(P; 00.55 099 13.40 12!., 02.10 105 14.45 13i v 01.20 051 13.50 02.15 118 14.45 147" 02.10 11414.40 144vf L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied —kA_ lichle snei matjge sn 2 lichte regen matige regen zwaar bewolkt wareregen door Jacq. van Dam Menopauze wil zeggen dat de menstruatie stopt door veroudering. Het kan echter ook het gevolg zijn van een chirurgi sche ingreep waarbij beide ei leiders zijn verwijderd. Ook de term climacterium doet opgeld. Het climacterium is de periode tussen het einde van de geslachtsrijpheid en het func tieverlies van de eierstokken. Ongeveer in het midden van het climacterium ligt de menopau ze. Het climacterium beslaat een periode van 12 tot 15 jaar. Klachten De menopauze duurt 1 tot 3 jaar. Ze treedt gemiddeld op rond het het 50e levensjaar, soms al eer der (40 jaar en jonger). In deze periode kunnen zich enkele las tige klachten voordoen. De be- kendstezijn 'opvliegers'. Verder overmatig transpireren, vet- aanwas, osteoporose, ver schrompeling van weefsels (wat pijn kan veroorzaken), afname van de vochtigheid van de vagi na, wat bij de coïtus tot pijn kan leiden en een afkeer van seks. Opvliegers en transpiratie komt voorbij 80% van de vrouwen. Er zijn wel grote individuele ver schillen wat de frequentie en Advertentie ernst van de klachten betreft. Ook emotionele veranderingen (klachten) doen zich vaak voor. Klachten van depressieve aard kunnen te maken hebben met het gevoel van ouder worden, het feit dat de kinderen het huis uitgaan, echtscheiding of fysiek ongemak. Het kan belangrijk zijn te lezen over de problema tiek dan wel zich aan te sluiten bij een 'patiëntengroep' zoals VIDO (vrouwen in de overgang). Homeopathische behandeling geeft vaak goede resultaten. Praktijk Twee voorbeelden uit de prak tijk. De gegevens van de patiën ten zijn in verband met privacy gewijzigd, maar geven een goed beeld van een behandeling. Het eerste voorbeeld betreft een vrouw die eerder is behandeld in verband met een maagslijm- vliesontsteking en een slijm beursontsteking. Bij het tweede consult komen de overgangs klachten ter sprake. De opvlie gers geven het meeste ongemak. Die gaan gepaard met transpi ratie en een rood gezicht. Ook 's nachts doen deze klachten zich voor. Het hittegevoel wordt ge volgd door koude. De seksuali teit is in orde. Het is een drukke vrouw, ze is bezig met veel ver schillende zaken en voelt zich daar goed bij. Ze is ongeduldig en gehaast. Maar tijdens de menstruatie voelt ze zich veel beter. Ze heeft een sterk zelf beeld, maar ze is bang voor on weer en slangen. Met andere informatie leidde dit tot het voorschrift Lachesis (gif van de bosmeesterslang). Direct na in name verdwenen de opvliegers. De maagslijmvliesontsteking genas binnen twee weken. Het tweede voorbeeld betreft een wouw die al-drie jaar kampt met opvliegers. De menstruatie is al 5 jaar onregelmatig. De op vliegers komen om het kwartier, zonder transpiratie, 's Avonds en 's nachts is het erger. Daar door slaapt ze slecht. Ze kan niet tegen ruzie, maar kan wel heel kwaad worden en schelden. In principe is het een kalme, rus tige vrouw die goed kan luiste ren, maar gesloten van aard is. Ze heeft last van een droge huid en kampt vaak met koortsuit slag rondom de mond. Natrium- muriaticum (NaCl) gaf een ver betering van de klachten tot 80%. Ze slaapt beter maai- de opvliegers zijn niet helemaal weg. Er zijn dagen zonder klachten. Bij anderen werd met succes voorgeschreven: Pulsa tilla (anemoon), Sepia (zeekat) en Graphitis (grafiet). Jacq. van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle. Europa: Gladheid door Henk van 't Veen De Faunabescherming had er dinsdag een dagje van ge maakt. Nee, niet om de zwijnen jacht op landgoed Weina bij Epe te dwarsbomen, maar om de pers nu eens te laten zien wat een drijfjacht op zwijnen bete kent. Voor alle duidelijkheid: ze hadden de jachtpartij niet zelf georganiseerd. De 'drijfjachtsa fari' was een zaak van jachtver- eniging Noord-Veluwe waarvan de faunabeschermers lucht hadden gekregen. Het bijwonen van deze jacht was op eigen risico. Het ging im mers om een zwijnenjacht en daarbij wordt met kogels met een holle punt gevuurd, zo bleek uit de briefing. Tegen elf uur vertrekken vanaf parkeerplaats 't Soerel bijna twintig ATB-fietsen. Ze zijn door de Faunabescherming be schikbaar gesteld om de jacht partij te kunnen volgen. Maar eerst zal de met pen, papier, fo to- en filmcamera's in het zadel geklommen pers deze - onder aanvoering van de faunabe schermers - moeten traceren. Drie groepen doorkruisen ver spreid het jachtgebied. Alles is nog gerucht. Via mobiele tele foons wordt er over en weer ge vraagd of er al iets te zien is. Nee. Na een uur nog niet. Stil staan en luisteren. Geschut, heel grof. Een paar mompelende vuurmonden die ver weg op schietterein Oldebroek tegen de wolken staan te oefenen. Dan op de grens van landgoed Weina en het Kroondomein fietst het hele ploegje ineens tussen de jagers. In een mum van tijd zijn alle an dere ingelichte fietsers ter plaatse. Dreigement De jagers zitten om de tien, twintig meter langs een bospad. Meneer Schaap uit Usselmonde zit er aanvankelijk heel ont spannen bij op een houten drie poot. Het geweer tegen een boom geparkeerd. Lekker zon netje over de rijp. Wat wil een mens eigenlijk nog meer?Ja, de wildstand regelen. Maar", zegt hij er meteen overheen, „ik doe het met plezier want anders zou ik hier echt niet zitten." Fauna beschermers en cameralieden staan dicht om hem heen. Voor Schaap zijn ze niet van elkaar te onderscheiden: allemaal dezelf de lekkere wandelschoenen aan de voeten. Als een fotogi'aaf en een came raman Schaap te lang en te dichtbij in beeld nemen, houdt hij zich niet langer goed. Hij waarschuwt. „Als je dat ding nu niet meteen weghaalt, dan sla ik hem in elkaar." Hij staat op en loopt naar de cameraman. Dan verschijnt collega-jager H.C. Heuvelman ten tonele. Hij sust en mengt zich in het gesprek. Is hij misschienzo'n jagendeindu- strieel waarover Faunabescher- mingin in de briefing sprak? Nee, en daar wil hij het helemaal niet over hebben. „Ik woon ge woon op een boerderij in Ouder- kerk aan de IJssel. En ik jaag al vanaf mijn twaalfde. Nu ben ik vijftig. En ik heb nooit anders gedaan. Altijd in de natuur ge zeten. Eigenlijk is de scheiding tussen ons en de Faunabescher ming flinterdun. We staan beide dichtbij de natuur." Beschuldigingen Het aardig ingezette praatje blijkt al snel weinig kans van slagen te hebben. Voor je het weet regent het beschuldigin gen over en weer. Dat een jager twee weken geleden een geweer op een faunabeschermer had gelicht. Over verdwenen var kens uit een koelcel. (Heuvel man: 'Nee, ik beschuldig nie mand, maar raar is 't wel'). Of veertien jaar oud zeer over een afspraak tussen Heuvelman en mevrouw Stockmann van Fau nabescherming - toen nog Kri tisch Faunabeheer - die in de soep was gelopen. Het dierenleven trekt zich van al het gediscussieer weinig aan; diijvers jagen de beesten uit de dekking. Er klinkt een geweer knal, maar aan deze kant van de diift laten de zwijnen zich niet zien. Een hinde trekt een sprint je. Overbodig, want ze mag toch niet via drijfjacht bejaagd wor den. Van jagen komt door al dat ge hakketak niets meer terecht. Heeft meneer Schaap er niet vreselijk de pest over in? Jagen onder het vergrootglas van die natuurlui en de media? „Ach ie der zijn hobby", zegt hij onaan gedaan. Is hij dan een van die in dustriëlen uit het westen? Ja, hij komt wel uit het westen. „IJs- selmonde. Maar ik heb een klein timmei-bedrijf. Meer niet hoor. Ik ben lid van jachtvereniging Noord-Veluwe die eens per twee, drie weken een jacht orga niseert. Soms doe ik mee." Knal Na de middagpauze zijn de ja gers, die tussen de buurtschap pen Wissel en Tongeren een nieuw bosperceel onderhanden nemen, snel getraceerd. Weer een enkele knal en een vluch tend hért. Geen zwijn te zien. Rond vieren lijkt de jacht ten einde. De jagers verzamelen zich bij hun clubhuis, de Schaapskooi. Op eerbiedige af stand 'verdere doorgang verbo den' zegt een bordje) draalt de achtervolgende groep. Nog even wachten tot de jagers er echt mee ophouden Dan komt een jager op de groep afgelopen. Het is Heuvelman. Ja, hij zou nog even vertellen hoe groot de buit was. Hij heeft de zwijnen wel gezien. Vier stuks. TWee biggen, een overlo per (een eenjarige zeug) en een zeug, meldt hij trouw. En eigen lijk kan zijn dag niet kapot. Eén big kwam voor zijn rekening. „Ik schoot eerst nog in een boom. Dat was jammer. Maar het volgende schot was goed raak." Een beetje triomf, een beetje de kin omhoog. Maar Heuvelman erkent dat de drijfjacht een aflopende zaak is. Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en verschillende ge meenten (onder meer Nunspeet) verbieden deze vorm op hun ter reinen. Zo mogen de Welna-ja- gers nog hooguit drie jaar het Vierhouterbos in. Dan is hun contract met de gemeente Nun speet afgelopen. En de nieuwe Flora- en Faunawet die nog door de Tweede Kamer moet, kan volgend jaar een einde ma ken aan de drijfjacht op zwij nen. „Ach weet je, als jagers zijn we er te laat bij geweest", zegt Heuvelman. „Te lang hebben we de zaak gesloten gehouden voor de buitenwereld. En nu staan we er in de publiciteit slecht voor." GPD Dierenvrienden maken zich op voor de jacht op de jagers. foto Cees Baars/GPD Vanaf de oceaan wordt zachte lucht verder het Europese continent opgestuwd. De koude lucht is erg hardnekkig in Duitsland en het oosten van Frankrijk. Het binnendringen van de milde luchtmas- sa's gaat er met veel wolken en wat neerslag gepaard. De wegen kunnen glad worden door ijzel en sneeuw. Kleine hoeveelheden zijn al genoeg om verkeersproblemen te veroorzaken. De westelij ke Alpen krijgen een paar centimeter verse sneeuw. Ook Scandina vië is (wederom) in de ban van licht winters weer met vooral in het zuiden van Noorwegen, in het noorden van Zweden en geheel Finland geregeld sneeuw. Aan de westkust van Noorwegen staat bovendien vrij veel wind vanuit de zuidhoek. Het kwik komt aan daar overigens ruim boven het vriespunt, terwijl diep landin waarts de temperatuur over het algemeen om het vriespunt schommelt. Zonnig, droog en nog vrij warm is het in Spanje en Portugal met langs de Algarve 19 graden en nabij Malaga nog 20 graden. Griekenland, Albanië en het westen van Turkije krijgen flinke buien te verwerken. De noordelijke Balkanlanden hebben rustig weer met wolkenvelden en plaatselijk valt een beetje regen. De middagtemperatuurvarieert van 4 graden in Hongarije tot 8 langs de Zwarte Zee. Zeeland: Wisselvallig Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 9° 10° 8° 9° min. 4° 6° 4° 4° wind W 4 W 4 W 4 W 4 donderdag onder 16.43 i Maan donderdag onder 23.41 vrijdag op 13.53 Nautisch bericht Het verdrijven van de koude lucht Door: Margot Ribberin leverde gisterenochtend behoorlijk wat problemen op in Zeeuws Vlaanderen. Een gebied met buien schoof vanuit het Kanaal richting de Belgische kust en Zeeuws Vlaanderen. Regen op een bevroren ondergrond leverde daar tot ver in de ochtend spekgladde wegen op. Ook takken van bomen werden bedekt met een dunne laag ijs. Vandaag liggen de tempe raturen ruim boven hèt vriespunt. De enkele bui die er in de loop van de dag kan vallen, levert geen problemen meer op. Verder is er wel vrij veel bewolking en kan het plaatselijk wat nevelig zijn. Uiteindelijk zal de temperatuurvanmiddag een maximum bereiken van 7 graden bij een matige naar west gedraaiende wind. Vanavond neemt de bewolking vanuit het westen verder toe en gaat het vanaf middernacht regenen. Het kwik blijft komende nach ruim boven het vriespunt. Morgen begint de dag grijs en regenach tig. Morgenmiddag wordt het vanuit het noorden droog en klaart het op. Er waait een matige westenwind en het wordt 9 graden. Na morgen blijft het wisselvallig. Vanuit het Zachter R~D 4°1 westen trekken vrijwel dage lijks storingen over ons land waardoor de kans dat er regen valt vrij groot blijft, maar er zijn ook dagdelen die droog verlopen met wat zon neschijn. De wind blijft uit de zachte westhoek komen en trekt wat aan, af en toe komt er langs de kust een wind kracht 5 a 6 te staan. Het is daarbij wel zacht met tempe raturen die overdag oplopen naar 9 a 10 graden, 's Nachts is het ook niet meer koud met temperaturen rond 3 a 4 gra- oInÏSbdIguidda°gR' den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4