Jodiumpillen bijna over datum f~UT4 Kappers houden zich stil over deelname aan actie Aidsfonds NU OOK IN GOES! Gilde doet goede zaken voor basiliek Toekomst Schelde blijft voorlopig nog in zwijgen gehuld GGD bekijkt of 1,2 miljoen noodmedicijnen moeten worden vervangen Vlissingers voor stichting Caruso naar New York Twijfel aan noodzaak stormvloedkering gaat bewindsvrouw te ver zeeuwse almanak Stoute Pietjes door Wout Bareman TERNEUZEN - De Gemeen schappelijke Gezondheids dienst GGD Zeeland onderzoekt of de 1,2 miljoen jo diumpillen, die liggen opgesla gen op verschillende plaatsen in de provincie, moeten worden vervangen of mogelijk nog en kele jaren bruikbaar zijn. De pillen zijn nodig bij een eventu ele calamiteit in een kerncen trale. De houdbaarheidsdatum van de pillen loopt nog dit jaar af. De GGD is daarvan op de hoogte gesteld door de brand weercommandant van Borsele, die de pillenverstrekking in Zeeland coördineert. De GGD heeft de zaak doorge speeld aan de ministeries van Volksgezondheid en van Bin nenlandse Zaken, die verant woordelijk zijn voor cle verde- (Advertentie) Vrijdag 27 november 16.00- 18.00 uur start van de publiciteitscampagne iVlaatWerk met voor de DRVKKERY een optreden van THE PER Multimedia Maand bij Turning Point zaterdag 28 november, van 13.00 - 16.30 uur COLIN McRAE RALLY PLAYSTATION WEDSTRIJDEN zondag 29 november, van 14.00 - 16.00 uur Rijmen met de Rijmschijf en Zwarte Piet Kantoor boekhandel De Ruiter luxe schrijfwaren van Parker, Waterman, Lamy, Pelikan, Graf von Faber, Yard-o-let Boekhandel Fanoy zaterdag 28 november 11.00 uur opening tentoonstelling van de kunstwerken uit het project HOEVEEL WEEGT BLAUW Brasserie de DRVKKERY elke donderdagavond tussen 17.00 en 20.00 uur 'ZEEUWSE POT'ƒ11,- reserveren gewenst Diners en recepties op afspraak Ear Eye Muziek zaterdag 28 november 14.30- 16.30 uur het KINDERKOOR van de Muziekschool Middelburg in de binnentuin van de DRVKKERY NIEUW BL0FXXLI live met Het Zeeuws Orkest 34,95 Kaartenkabinet een zeer uitgebreide collectie kerst- en nieuwjaarskaarten KERY Beeld &Geluid ling en de kwaliteit van de pillen. De verwachting is dat het Rijksinstituut voor Geneesmid delenonderzoek opdracht krijgt de kwaliteit te onderzoeken. Hygiënisch Advertentie DE LEVERANCIER VOOR DE AUTOMOBIELBRANCHE IN ZEELAND Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-215555 fax 211414 Volgens GGD-directeur V Slen ter is er geen enkele reden tot ongerustheid. „Dat die termijn wordt overschreden, hoeft op zich helemaal niets te beteke nen. Het j odium in de pillen gaat immers niet verloren, Het is al leen de vraag of het allemaal nog wel hygiënisch is. Als de pil len gaan 'zweten',' zoals dat heet, verkleuren ze. Of ze clan rijp zijn voor vervanging, moet worden bekeken en vervolgens moet worden beslist, wie uitein delijk opdraait voor de kosten." Het onderzoek wordt steek proefsgewijs verricht. Blijken de pillen nog in orde, dan kun nen ze worden voorzien van een nieuwe sticker met houdbaar heidsdatum. De pillen - met de werkzame stof kaliumjodaat - moeten voorkomen dat radioac tief jodium, dat kan vrijkomen bij een calamiteit in een kern centrale, in de schildklier wordt opgenomen. De pillen zorgen ervoor dat de schildklier vooraf al is verzadigd. De Zeeuwse instanties besloten enkele jaren geleden de pillen niet huis-aan-huis te versprei den, maar ze centraal op te slaan, op strategische plaatsen. In Heinkenszand telt de voorraad een kleine miljoen pillen, in de brandweerkazerne in Terneu- zen zijn het er ongeveer 250.0000. Doet zich een ramp voor dan worden de pillen in al lerijl afgeleverd op strategische plaatsen in Borsele, Goes, Vlis- singen, Middelburg, Veere, Oostburg en Terneuzen, stuk voor stuk gemeenten die als eer ste getroffen kunnen worden door een calamiteit in de centra le bij Borsele. Wie de pillen op voorhand in huis wil halen, kan ze via de ge meenten bestellen. In de Zeeuwse gemeenten rond de kerncentrales van Doel liggen al sinds 1994 een half miljoen pil len opgeslagen. Van de moge lijkheid om ze op te halen is tot nu toe maar weinig gebruik ge maakt. De pillen in Hulst, Hon- tenisse en Reimerswaal hebben de houdbaarheidsdatum nog niet overschreden, constateerde een woordvoerder van de ge meente Hulst woensdag. Brochures In België stuitte de distributie van de pillen jarenlang op grote organisatorische problemen. Jaar na jaar werd de verstrek king uitgesteld. Op centrale plaatsen waren wel pillen be schikbaar, maar die waren aan vervanging toe. De nieuwe voorraad van dertig miljoen pil len wordt begin volgend jaar door de fabrikant afgeleverd. Daarna begint een omvangrijke voorlichtingscampagne. Ex- worden brochures verspreid en wie binnen een straal van tien kilometer van de centrales woont ontvangt tegelijkertijd een bon, waaxxneebij de apothe ker gratis een doosje met tien pillen kan worden opgehaald. Bedrijven, culturele centra, scholen en andere instellingen krijgen een grotere voorraad pillen. Een deel van de miljoenen jodiumpillen, die voor het geval van een calamiteit in een kerncentrale, lig gen opgeslagen. foto Charles Strijd Honderden bezoekers bogen zich over de producten van Hulster creativiteit. door René Fioonhorst. HULST - De kerstmarkt van het Ka tholiek Vrouwengilde Hulst trok woensdag honderden belangstellen den. Speelgoed, bloemstukken, kanten kleedjes, kaarsen, sier- en gebruiks voorwerpen, zelfgemaakt speelgoed en lekkernijen - de traditionele warme wafels voorop - vonden gretig aftrek. Het gildebestuur verwacht dat er een behoorlijk bedrag overschiet als bij drage voor de restauratie van de Hul ster Willibrordusbasiliek. Vele tientallen dames van het 450 leden tellende vrouwengilde hadden iets gemaakt voor de marktverkoóp. Daar naast kreeg het gilde spullen van ande re organisaties. De verkoop winst hier- van is ook voor het goede doel, maar de kostprijs van materialen dient terug te vloeien naar de gevers. Daarom zal het nog enkele dagen duren voor de op- bx-engst precies bekend is, verklaaxden seci-etaris D. Steenbeek-Arends en voorzitter M. van der Berg-Blommaart. Plet was de derde keer dat het gilde een kerstmarkt hield, Het bestuur weet nog niet of de markt tot een jaarlijkse tradi tie uitgroeit of dat wordt gekozen voor een frequentie van eens in de twee jaar. De kerstmarkt werd gisteren geopend foto Charles Strijd door P. Hamelink, de coöidinator van de restauratie-activiteiten. Hij wist een goede en toepasselijke besteding voor de opbrengst: de restauratie van het schilderij De barmhartige Samaritaan. Na het schoonmaken en opknappen van het doek wordt het oude schilderij - dat de basiliek in bruikleen heeft van het Rijksmuseum - weer teruggehan gen in de kerk. Markt 51 Middelburg (0118) 886886 door Lineke Broos GOES - De Nationale Kappers actie, aanstaande zondag ten bate van het Aidsfonds, wordt omgeven door een waas van ge heimzinnigheid. Het motto van de actie is 'Bestrijd aids met je schaar'. De Zeeuwse organisa tor, de Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst (GGD) in Goes, en het Amsterdamse Aidsfonds willen de volledige deelnemerslijst niet geven. Ook niet alle kappers willen kenbaar maken dat ze aan de liefdadig heidsactie meedoen. Het feit dat de actie op zondag is, wordt ge zien als een van de problemen. Niet alle kappers willen tegen over hun reformatorische klan ten te kennen geven dat ze op zondag aan de actie meedoen. Om die reden zoeken de deelne mers niet de publi citeit, ook al is het voor het goede doel. Overi gens staat er wel een deelne merslijst op een Internetpagina van het Aidsfonds, maar ook die is niet volledig. De actie wox'dt in lunchcafé 'Pauze... eten en di-inken' te Goes gehouden. Omdat sommi ge kappers de actie in hun eigen salon houden, zijn niet alle deel nemers hier aanwezig. „Wij respecteren de kappers die niet in de publiciteit willen", zegt J. van Tuyl, medewei'ker van het Aidsfonds in Amster dam en organisator van de kap persactie op nationaal niveau. „We zijn allang blij dat ze mee willen doen en als we de volledi ge lijst zouden geven, kunnen we kappers voor het hoofd sto ten." Goed doel Kapsalon Henk van de Veen uit Middelburg schreeuwt het niet van de daken dat hij aan de actie meedoet. „Vorig jaar bleek dat er toch een gxeep mensen was, waarbij het niet in goede aarde is gevallen dat de actie op zon dag was. Het gaat dan vooma- melijk om mensen van de kerk. Dit vind ik op zich begrijpelijk, maar het is gewoon een ontzet tend goed doel, dus daarom doen wij mee." Robèr Leeuwenburg van Kap salon Robèr en Knipschaar in den studio in Vlissingen, had voorgesteld om met deelnemen de kappers te adverteren. Maar de meeste mensen wilden niet meedoen. Omdat daardoor de kosten erg hoog zouden worden, is de advertentie afgeblazen. Waarom bepaalde kappers niet mee willen doen, weet Leeu wenburg ook niet. „We moeten nu maar hopen dat er mensen komen", aldus Leeuwenburg. Jeroen van Gastel, eigenaar van Charlie Ham Goes advei'teert wel. Maar hij knipt de mensen in zijn kapsalon zelf en geeft er daarom individueel publiciteit aan. De zondag zit hem ook niet echt lekker, maar het doel gaat voor en daarom doet hij toch mee. „Ek wil mijn steentje bij dragen. En dan gaat het niet alleen om het aidsfonds. We zouden ook meedoen als het bij voorbeeld voor het kankerfonds was." Ook eigenaar van René de Kap per in Goes, R. van den Velde, maakt een uitzondering om op zondag te werken. „Ik heb nog nooit gehoord dat klanten weg lopen omdat de actie op zondag is. Ik ben niet bang om klanten kwijt te raken." Geen interesse Niet alle kappers in Zeeland doen mee aan de actie. De een kan niet aanwezig zijn omdat hij het te druk heeft, de ander heeft gewoon geen interesse. Sommige eigenaren van de coif fures willen niet zeggen waarom ze niet deelnemen, weer ande- ren doen om principiële redenen niet mee. Ruth Schepers van Christine Haarverzorging in Vlissingen knipt zondag niet in verband met haar gezondheid. Zij snapt wel dat sommige kap pers niet meedoen. „Zij kunnen het gewoon niet maken tegen over hun gereformeerde klan ten." VLISSINGEN - Rien en Tilly Hoogesteeger uit Vlissingen vertrekken vandaag naar New York. De oprichters van de Stichting Vrienden Museum Enrico Caruso zijn uitgenodigd door de directeur van het Ca- rusomuseum in Brooklyn. De directeur maakt zich samen met Giovanni Caruso, een ach terneef van de wereldberoemde tenor, sterk voor één wereldwij de stichting. „Ik ben samen met andere op richters van stichtingen voor Caruso, uitgenodigd om naar New York te komen", zegt Rien Hoogesteeger. „Het is de bedoe ling dat onze stichting onder deel gaat uitmaken van één overkoepelende stichting. Dat is een goede zaak. Zo blijven mensen over de hele wereld op de hoogte van wat er te doen is met betrekking tot Caruso. Voor de rest weet ik nog niet goed wat ons te wachten staat. De Vlissingers blijven ruim een week in New York. door Ben Jansen VLISSINGEN - De onzekerheid over de toekomst van de Ko ninklijke Schelde Groep duurt nog ten minste tot na het ko mende weekeinde voort. Maan dagavond is in Den Haag opnieuw beraad gepleegd tus sen vertegenwoordigers van mi nisteries en de top van de Schel de Groep. De komende dagen wordt nog koortsachtig overleg gevoerd om het draagvlak in de Haagse politiek voor verbete ring van de vooruitzichten voor de Vlissingse onderneming te vergroten. De in Vlissingen vurig velheide oplossing die voor de KSG de mogelijkheid moet openen om het bedrijf naar het Sloegebied te verhuizen en afscheid te ne men van het Rijk als aandeel houder; is nog steeds niet be reikt. Dinsdagavond keerde een ■vertegenwoordiging van het be drijf weer onverrichterzake te rug van een bespreking op het ministerie van Economische Zaken. Over de inhoud werden zoals gebruikelijk geen mededelin gen gedaan. De woordvoerder van De Schelde wilde slechts kwijt dat vóór het eind van de maand verder wordt gepraat, dat het dan hopelijk tot een af- ïending komt en dat vertrou wen blijft bestaan in een goede afloop. Kampen Het uitblijven van die oplossing verdeelt werknemers van de KSG en andere betrokkenen in twee kampen. Er is een catego rie die er een blijk in ziet dat geen behoefte meer bestaat aan een onderneming die een com plex systeem zoals een fregat kan bouwen; een conclusie die, als ze bewaarheid wordt, de po sitie van De Schelde uiterst wankel maakt. En er is een greep die meent dat het Haagse talmen een kenmerkend onder deel vormt van de rituelen die zich om het Binnenhof plegen af te spelen. Daaraan wordt de veiwachting verbonden dat het Rijk uiteindelijk zijn verant- woordelijk als grootste aan deelhouder van de Schelde Groep zal nemen. Voor elk argument dat zwartki j- lcers aanvoeren om te onderstre pen dat De Schelde zich in een uiterst penibele situatie be vindt, is wel een tegenargument te bedenken. Zo woi-dt beweerd dat de civiele schepen die de KSG onderhan- den heeft nog steeds verlies zul len opleveren. Daar valt tegen in te brengen dat er vandaag de dag maar weinig weiven in Ne derland zijn die winstgevend koopvaai'dijschepen kunnen bouwen. Fregat En dan is er de onzekerheid over defensie-orders na de voltooi ing van het laatste luchtverde- digings- en commandofregat in 2004. De KSG denkt haar in marine- bouw gespecialiseerde ontwer pers en tekenaars aan het werk te kunnen zetten bij de ontwik keling van een fregattenpro- gramma voor de Noorse marine, waarin de ondernemingen Kvaemer, Umoe en Kongsberg het voortouw nemen. Verder biedt wellicht de moder nisering van de vroeg in de jaren tachtig in Vlissingen gebouwde Griekse fregatten Elli en Lim- nos soelaas. Als deze projecten niet door- gaan en orders van de Neder landse marine uitblijven, gaapt een diep, zwart gat, verzekeren de pessimisten. Betrokkenen met een zonniger instelling wei- pen evenwel de vraag op welke Nederlandse werf zich op dit moment tot en met het jaar 2004 al voor een belangrijk deel van zijn capaciteit verzekerd weet van orders. door IHarmen van der Werf DEN HAAG - De Zeeuwse Rijkswaterstaat-ambtenaar A Hoekstra heeft eind oktober op een symposium Ln Yersekc zijn mond voorbijgepraat over de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Hij liad volgens staats secretaris J. M. de Vries van Ver keer en Waterstaat de 'politiek gedragen beslissing' tot bouw van de kering niet in twijfel mo gen trekken. De Vries distanti eert zich van Hoekstra's uit spraken. Hoekstra zette vraagtekens bij de gevolgen van de stormvloed kering voor het milieu in de Oos- terschelde. Hij vroeg zich af of in deze tijd eenzelfde besluit als in de jaren zeventig zou zijn ge nomen. Door de bouw van de kering heeft de natuur in de Oosterschei de een klap gekre gen, die nog steeds doorwerkt. Omdat er minder water de zee arm instroomt, is de waterdruk afgenomen. Zandplaten en schorren kalven af. Zand ver dwijnt in de diepe geulen. De WD-Kamerleden J. Geluk en A J. te Veldhuis vonden dat Hoekstra te ver was gegaan met zijn uitspraken. Zij stelden Ka mervragen. Staatssecretaris De Vries antwoordt deze week dat er geen enkele reden is om op het besluit over de storm vloedke ring terug te komen. De besluit vorming in de jaren zeventig is volgens haar zeer zorgvuldig geweest, met aandacht voor vei ligheid én ecologie. Tot ergernis van de twee WD- Kamerleden lanceerde Hoek stra in Yerseke ook verschillen de ideeën om de natuur in het zuidwestelijk deel van Neder land te herstellen. Hij stelde on der meer voor de Oosterschelde weer te verbinden met de Wes- terschelde. En hij pleitte ervoor de onnatuurlijke harde schei dingen tussen zoet en zout water in het Deltagebied te slechten, in het Haringvliet en tussen de Oosterschelde en het zoete Vol kerak-Zoommeer. „Wie zegt dat deze plannen ook niet op vergis- singen berusten?", vroegen Ge luk en Te Veldhuis zich af. Staatssecretaris De Vries heeft daar minder moeite mee. Het toekomstbeeld dat Hoekstra schetste, past naar haar oordeel in de visie die het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft op de waterhuishouding in het Deltagebied. Zij laat weten het belangrijk te vinden dat die vi sie ook breed bediscussieerd wordt, maar: 'de bestuurlijke en politieke besluitvorming is uit eindelijk bepalend, na afweging van alle belangen'. Voorzichtiger Kamerlid Geluk .liet woensdag weten tevreden te zijn met de antwoorden. „Ze geven een dui delijke vingerwijzing voor Rijkswaterstaat Zeeland, dat er niet allerlei ideeën kunnen wor- den geopperd zonder bestuur lijke dekking. In het vervolg zullen ambtenaren voorzichti ger moeten zijn." Terloops meldt staatssecretaris De Vries ook dat zij 'voorne mens is in 2000 te beginnen met de bouw van een doorlaatmid- del in de Zandkreekdam', om de waterkwaliteit van het Veerse Meer te verbeteren met zout wa ter uit de Oosterschelde. Nu is Sinterklaas een goed aardige lobbes bij wie kinde ren niets fout kunnen doen. Maar eens was hij een echte vent. Wie niet wilde deugen ging in de zak naar Spanje waar hij de rest van zijn leven moest slijten in dienst van de bisschop, als Zwarte Piet. Maar alsof ze niets geleerd hadden huppelden een paar dagen geleden voor de ver baasde ogen van Ron en Car- la vier Zwarte Pietjes - de jongste naar schatting vijf tien - zonder blikken of blo zen een Middelburgse seks shop binnen. Ron - altijd braaf geweest - kon hel niet verkroppen. Hij beende op de winkel af, gooi de de deur open en riep naar de verbaasde Pietjes dat hij 'zeer teleurgesteld' was. „We moesten bij iedere ivinkel strooien", probeerde het jongste Pietje nog. Wij hopen dat Sint dit leest. En de roede deze keer niet zal sparen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45