strand schreeuwt om zand Stuk Jaartje onthaasten in Australië PZC EINDELIJK Autobedrijf Braai B.V. V RENAULT Laguna zeeland donderdag 26 november 1998 s 18 Ondernemers Westerschouwen willen snel suppletie Eerste ontwerp VOOF Brooddrogerij vecht dwangsom aan üan dËr hoeln door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - On dernemers in YVestenschouwen hebben kritiek op het zandsup- pletiebeleid van Rijkswater staat Zeeland. Het strand bij de duinovergang Rotonde is nage noeg helemaal weggeslagen. Toch staat dit stuk pas voor 2003 op het schema om te wor den hersteld. Wanneer daar aan wordt vastgehouden, zullen de toeristen massaal wegblijven en gaat met name de horeca een on zekere toekomst tegemoet, vreest R. Mooij van café-restau rant Zeelust. Het strandvak op het meest zui delijke puntje op de kop van Schouwen werd begin 1997 voor het laatst opgespoten. Stormen hebben dat werk de af gelopen anderhalf jaar echter helemaal weer teniet gedaan. Zo zeer zelfs dat bij hoog water amper nog een strook over blijft om te lopen of, straks in de zo mer, te liggen, voert Mooij aan. ,.Bij vloed loop je van de trap hup, zo het water in. En dat vin den de meeste mensen nu een maal niet leuk... Dat betekent dat we een écht probleem heb ben voor Burgh-Haamstede. Voor onze regio is een goed strand vreselijk belangrijk. Rijkswaterstaat mag dan met name de veiligheid als uitgangs punt nemen voor de prioriteit stelling van zandsuppletie, bij ons weegt ook het economisch belang zwaar mee. Want wat krijg je straks, mensen denken: jee. wat een klein rotstrandje. Je ziet ze nooit meer terug. Volgens de huidige planning zijn we pas in 2003 aan de beurt. Dat is na tuurlijk te laat. Als er volgend jaar niks gebeurt, mogen we blij zijn als we 1999 kunnen uitzin gen. Een beetje hoog water is geen probleem. Maar het ge beurt wél twee keer per dag en j e kunt er verder zo weinig mee Rekening Mooij heeft de kwestie aange kaart bij gedeputeerde J. Hen- nekeij (verkeer en waterstaat) en het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duive- land. Hennekeij heeft inmiddels toegezegd de problematiek te zullen bespreken met de verant woordelijke mensen van Rijks waterstaat. Los van het vei- ligsheidsaspect bestaat er Ondernemers in Westenschouwen vrezen dat toeristen wegblijven als het strand bij de Rotonde niet wordt opgespoten. volgens hem ook nog een urgen- tiecriterium. Alleen is de waag wel wie de rekening van de vooruitgeschoven suppletie gaat betalen, stelt Hennekeij. Hij houdt er rekening mee dat in een dergelijk geval een beroep wordt gedaan op de gemeente én de ondernemers die belang heb ben bij een snellere aanpak. Het afgevreten strand dupeert vooral de paviljoenhouders in dat gebied. Voorzitter J. van Hengel van de Vereniging Pavil joenhouders Schouwse Kust S-HEERENHOEK - De firma Remijn en Zoon uit 's-Heeren- hoek heeft de bestuursrechter gevraagd de bestuursdwang van de gemeente Borsele te schorsen. De firma Remijn heeft een brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. De gemeente heeft de firma al eerder vergeefs gepro beerd te bewegen te verkassen. Borsele heeft inmiddels be stuursdwang opgelegd, wat er op neerkomt dat Remijn een dwangsom moet betalen voor iedere dag die hij na 30 novem ber doordraait. Woensdagoch tend diende een schorsingsver- zoek van Remijn voor de bestuursrechter in Middelburg. De gemeente vindt dat het lang genoeg geduurd heeft. Het be drijf draait zonder de benodig de vergunningen en er zou regel matig sprake zijn van overlast. zegt nog geen aanleiding te heb ben gezien aan de bel te trekken. „Om de hele simpele reden dat ik van de mensen in kwestie nog geen klachten heb gehoord." Van Hengel, zelf exploitant van een strandtent in Renesse, deelt de kritiek op het beleid van Rijkswaterstaat niet helemaal. Tevreden is hij vooral over het feit dat komend voorjaar het strand tussen de Brouwersdam en de Oosterenban even voorbij Renesse wel wordt opgespoten. „Als ze daar toch bezig zijn, kunnen ze dan niet gewoon even een stukje doorvaren de bocht om", redeneert Mooij. Woord voerder J. Geluk van Rijkswa- foto Marijke Folkertsma terstaat sluit niet uit dat de sup pletie voor Westenschouwen alsnog naar voren wordt ge haald. De schema's die nu zijn opgesteld, hebben een voorlo pig karakter. De wijze van financiering zal bij een dergelijke verschuiving doorslaggevend zijn, benadrukt ook Geluk. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De Rijksgebou wendienst heeft woensdag een eerste ontwerp gepresenteerd voor het nieuwe maritieme mu seum in het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Het museum bestaat uit het uit 1641 daterende redershuis, het te slopen pand Nieuwendijk 13, het aan te kopen VW-kantoor en een tweetal voormalige pak huizen aan de Nieuwstraat 10 en 12. Met de verbouwing en inrich ting is een investering gemoeid van ruim elf miljoen gulden. Voor 8,7 miljoen gulden moet de exploitant, de stichting Mari tiem Museum Zeeland, nog een oplossing vinden. Het museum moet in 2001 opengaan. De toekomstige bezoeker komt het museum binnen via een gro te centrale ruimte, dat gevestigd is in de nieuwbouw. Een trans parante ruimte geeft direct zicht op de kelders. Dat gedeelte is gratis toegankelijk. Daarin bevinden zich onder meer de garderobe, het museumcafé, de museumwinkel en een le zing/ontvangstzaal, maar ook een introductie-tentoonstelling waar met behulp van multi-me- dia de bezoeker een voorproefje krijgt van hetgeen in het muse um te zien is. Onderdelen Het betaalde deel van het muse um bestaat uit drie onderdelen. In het eigenlijke Lampsinshuis komt een historisch maritiem deel, waarin met multi-mediale technieken het Zeeuws mari tiem verhaal verteld en beleefd wordt. In de aangrenzende nieuwbouw komt de 'Galery', waar de bezoeker kennis maakt met maritieme kunst. In de pak huizen achter het Lampsinshuis kunnen exposities met een bo venregionale uitstraling bezocht worden. De drie onder delen kunnen zowel los als ge schakeld bezocht worden. Schatkelders onder de panden en een tuin, die het Lampsins huis met de pakhuizen verbindt, completeren het Maritiem Mu seum Zeeland. Thema's Het museum belicht drie the ma's: zaken over zee, varen op zee en bouwen voor de zee. Het eerste gaat in op de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), de West-Indische Com pagnie (WIC), de maritieme handelhet alledaagse leven aan boord, koopvaardij en lading, de kaapvaart en zeeslagen. Bij varen op zee valt te denken aan scheepsrampen, archeologie, betonning en bebakening, het loodswezen, de admiraliteit (Michiel de Ruyter), marine en beurtvaart. Het laatste thema omvat de scheepsbouw en de maritieme techniek. Gebouwendienst Hoewel het Lampsinshuis in handen is van de stichting Mari tiem Museum Zeeland, heeft de Rijksgebouwendienst het ont werp gemaakt. De kosten daar van - ongeveer een half miljoen gulden - hoeft de stichting niet te betalen. De dienst zal ook nauw betrokken blijven bij de restauratie en verbouwing. Voorzitter G. Adanvande stich ting betoogde tijdens de presen tatie dat de plannen weliswaar veel geld kosten, maar dat een allesomvattende aanpak beter is dan de gebouwen in fases te restaureren. „Als we beginnen met een half gebouwd museum, hoef je er niet op te rekenen dat mensen voor een herhalingsbe- zoek komen. Het is ook geen goede mond-tot-mondrecla- me." Hij verwacht dat de stich ting moeite moet doen om het lij gat van 8,7 miljoen gulden te dekken, maar toonde zich bij voorbaat optimistisch. De stichting rekent onder meer op subsidies voor de restauratie. Daarnaast ging Adan er vanuit dat de stichting geen btw hoeft te betalen over de investering. Overstappen naar ISDN, nog steeds zonder entreekosten. Nu wellicht met behoud van uw huidige telefoonnummer(s) Vanaf nu mogelijk in Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, Sirjansland, Ouwerkerk, Burgh-Haamstede, Renesse en Bruinisse. Bel voor informatie uw PTT Telecom Dealer 0111-462789 automati/Erin^ teLECommunicatie Dealer PTT Telecom netaansluitingen, Primafoon, Het Mobiele Netwerken Hi! Verder leveren wij voor uw telefoonaansluitingen alle mogelijke (ISDN) apparatuur. Via ISDN bliksemsnel Internet op Bel ons van de zaak. Krachtige 16-kleppenmotor van de zaak. Meegespoten bumpers van de zaak. Afstandbedienbare sloten van de zaak. Twee airbags van de zaak. 15 inch wielen van de zaak. Hennie, Elien, Nikkie en Renee de Koster: voor een jaar down under. foto Marijke Folkertsma Zierikzees gezin De Koster gek van down under' door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het aftellen is begonnen in huize De Koster in Zierikzee. Zondag 29 no vember vertrekken Hennie (39), Elien (36), Nikkie (3) en Renee (2) De Koster voor een jaar naar Australië. „Voor ons was het nu of over twintig jaar. Nu zijn wij nog jong en de kin deren nog klein. En Australië is een fantastisch land." Vorig jaar bivakkeerden Hen nie en Elien vijf maanden down under. Na een bezoek aan Eliens naar dat land ge- emigreerde, zuster Erika, woonachtig in Sidney, trokken ze door het land van de abori gines, de kangoeroes en de di- dgeridoo. Dat beviel zo goed dat ze, eenmaal weer in Neder land, het plan opvatten om nog een keer terug te gaan. Vooral vanwege de mentaliteit en de manier van leven van de Au straliërs. Elien: „Het leven is daar veel minder jachtig dan in Nederland. De mensen daar hebben geen haast en dat sprak ons enorm aan." Australië is, zo zeggen Elien en Hennie, een land dat helemaal ingesteld is op rondtrekkende reizigers. Hennie: „Je mag er overal kamperen, het is er vei lig en er zijn in bijna elk dorp picknickplaatsen compleet met barbecue. Vaak zijn er grote parkeerplaatsen met wc's en douches erbij. Het is heel gemakkelijk om daar een busje te kopen om in rond te trekken. Verzekeren is ook geen probleem. Wat dat betreft kost het veel meer tijd en moei te om in Nederland je auto voor een jaar uit de verzeke ring te halen." Voorbereiding Het voorbereiden van een der gelijke reis kost tijd, veel tijd. Er moest iemand gemachtigd worden om de rekeningen - want dat gaat gewoon door - te betalen en een goed tehuis voor hond en kat gevonden worden. Voor hun huis in Zie rikzee vonden de De Kosters een perfecte oplossing. Het is voor een jaar verhuurd en de huurder heeft toegezegd voor de kat te zullen zorgen. De hond wordt bij familie onder gebracht. Hennie, werkzaam in 'de metaal' nam ontslag en Elien zegde haar baan als se cretaresse op. „Als we terug komen, zien we wel hoe het loopt. Ik denk dat het wel lukt om weer aan de slag te komen. Er is veel vraag naar werkers in de metaal en ook in de admi nistratieve sector is vrij mak kelijk werk 'te vinden", zegt Elien optimistisch. De reis er naar toe en het verblijf in Au stralië kosten behoorlijk wat. De spaarpot moest dan ook ge heel worden leeggeschud. „En als het nodig is, proberen we daar op boerderijen te werken voor kost en inwoning. Eenmaal gearriveerd in Au stralië gaat het gezin De Kos ter eerst 'bijslapen' bij Eliens zus in Sidney. Daarna begin nen ze aan een rondreis door het uitgestrekte, dunbevolkte land. Een vaste route hebben ze nog niet in hun hoofd. „We willen in ieder geval naar Tas- manië. Kangaroo Island, Perth, Darwin en Cairns. En twee maanden naar Nieuw- Zeeland." Hennie schat het aantal kilometers dat ze af gaan leggen in die twaalf maanden aan de andere zijde van de aardkloot op 30.000. „Over zo'n tijd gemeten is dat eigenlijk niet eens zo veel." Telefoon Heimwee naar Nederland ver wachten Hennie en Elien niet. Voor wat betreft de familie in Nederland ligt dat wat anders, veronderstellen ze. „Die heb ben zoiets van 'kunnen jullie nou niet iets dichterbij op va kantie?' Als je het zo bekijkt is het voor de achterblijvers er ger dan voor ons. Wij gaan voor een jaar een nieuw leven tje tegemoet. De grootouders zien hun kleinkinderen een jaar lang niet." Bijzondere voorzorgsmaatre gelen nemen Hennie en Elien de Koster niet. „We hebben wel een mobiele telefoon ge kocht. Voor het geval we er gens op het platteland stran den en hulp nodig hebben. Dus eigenlijk alleen voor noodge vallen. We gaan zeker niet om de haverklap naar Nederland bellen." Grevelingenstraat 1-3, 4301XZZierikzee. Tel. 0111-412529. RËNAULT a EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN ;..s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38