wil blijven Ouderenstichting PZC Provincie sluit wegen rond tunneltracé Plan voor speeltuin bij school Poortvliet verdeelt commissie Einde tijdperk bij gemeentewerken Bestemmingsplan Kortgene krijgt een duidelijke visie Thoolse raad mist begrotingsdebat Ontwerp maritiem museum Vlissingen zeeland donderdag 26 november 1998 b 18 Overname welzijnsactiviteiten door gemeente Borsele valt verkeerd Straks een drukke autoweg. foto Willem Mieras door Mieke van derJagt BORSSELE - De provincie wil, ter voor bereiding van de aanleg van het Wester- scheldetunneltracé, een aantal wegen en weggedeelten in de gemeente Borsele aan het openbaar verkeer onttrekken. Het gaat om wegen die in beheer zijn bij het waterschap Zeeuwse Eilanden, en die ge heel of gedeeltelijk moeten opgaan in de route die naar de tunnel loopt of die het tracé kruisen. Het geheel of gedeeltelijk sluiten van vijf van de zes wegen: de Wouter Jansweg, de Papethiendeweg, de Vaathoekweg, de Steendammeweg en de Heerenweg, heeft niet tot bezwaren geleid. De gedeeltelijke sluiting van de Korte Noordweg, over een lengte van ruim zestig meter, heeft wel tot bezwaren geleid. Twee landbouwers ver wachten schade te ondervinden omdat ze moeten omrijden om hun percelen te be reiken, omdat ze extra kosten denken te moeten maken voor nutsvoorzieningen, omdat ze geluidsoverlast verwachten en omdat voorzieningen en dorpen moeilij ker voor hen toegankelijk worden. Gedeputeerde Staten willen daarom de Korte Noordweg uitzonderen in het be sluit van onttrekking aan het openbaar verkeer. Pas als duidelijk is wat de hoogte van de schade is die de twee boeren lijden, zal over die weg worden beslist. Landbouwdreef Wie nog gebruik wil maken van de fraaie landwegen Wouter Jansweg, Papethien deweg, Heerenweg en Steendammeweg, moet snel zijn, want deze wegen gaan ver dwijnen. De Wouter Jansweg en de Steen dammeweg zullen opgaan in een aan te leggen natuurgebied en de Papethiende weg gaat geheel op het het tracé. De Heerenweg verdwijnt gedeeltelijk in het tracé. Noordelijk van het nieuwe natuur gebied zal, in plaats van de Papethiende weg een openbare landbouwdreef worden aangebracht. Omdat de Vaathoekweg als verbinding tussen de Bemhardweg en de Jurjaneweg vervaltzal ongeveer honderd meter naar het noorden een nieuwe ver binding worden gemaakt. Met het besluit van Gedeputeerde Staten kan meteen begonnen worden met de aan leg van het tunneltracé. Dan moet alleen wel eerst de uitspraak worden afgewacht van de Raad van State over de goedkeu ring van het Bestemmingsplan WOV. De zitting daarvoor heeft al in oktober plaatsgevonden. door Esme Soesman POORTVLIET - De commissie algemeen bestuur en welzijn van de gemeente Tholen heeft in haar vergadering woensdag de verdeeldheid over speeltuin De Speelhof in Poortvliet niet op kunnen lossen. Het aantal voor standers van het plan om 25.000 gulden te steken in de aanleg van een speeltuin bij de Jena planschool groeit echter ge staag. Dat was gisteren vooral te dan ken aan de SGP-fractie, die het oorspronkelijke collegevoorstel van de hand wees, omdat er geen garantie werd afgegeven dat de speeltuin op zondagen gesloten zal zijn. Inspreekster Nelissen, penningmeester en secretaris van het tijdelijk bestuur van de speeltuincommissie, liet weten dat die garantie inmiddels hard is gemaakt. Om de speelplaats wordt een afsluitbaar hek ge plaatst, voorzien van een bord met uitleg. Datzelfde punt is echter één van de redenen dat de wethouders I. C. Moerland (PvdA) en R. Ravensteijn (WD) eerder afstand namen van het collegevoorstel. Ook de locatie staat ter discussie. Koppeling Tegenstanders vrezen dat de koppeling aan één van de scho len in het dorp de toegankelijk heid van de speeltuin voor alle kinderen van Poortvliet niet ten goede zal komen. De zekerheid dat in de praktijk daadwerke lijk alle kinderen hun stekje op het nieuwe terrein zullen vin den, weegt, zo bleek tijdens de discussie tussen commissiele den, met name zwaar voor de fracties WD, PvdA en D66. De RPF/GPV en het CDA gingen wel met de investering akkoord. De 25.000 gulden die de ge meente in De Speelhof wil in vesteren was aanvankelijk bedoeld voor renovatie en ver nieuwing van de oude speel plaats aan de Deestraat. Hoewel alle partijen het er over eens zijn dat deze locatie op geen enkele manier voldoet, zijn de eisen die door betrokkenen worden ge steld niet hoog. „We hoeven geen superdeluxe speelplaats, maar gewoon een neutrale plek voor jong en oud, pleitte in spreekster R. van Akkeren na mens de Actiegroep Behoud Speeltuin Deestraat. M. A H. den Haan (PvdA) borduurde voort op die suggestie en stelde voor pas op de plaats te maken tot een betere locatie gevonden is. Het beschikbare geld kan tot die tijd worden gereserveerd. In zijn voorstel werd hij gesteund door J. van den Donker (D66). Burgemeester H. A van der Munnik gaf aan, evenals wet houder W. C. van Kempen, wei nig voor deze mogelijkheid te voelen. Risico Die zoektocht naar een andere plek is al eens uitgevoerd. Bo vendien zou een nieuwe locatie betekenen dat er op twee plaat sen speeltuinen worden inge richt. „Doe je als gemeente niet mee dan loop je het risico dat je een speeltuin krijgt die alleen voor de school is bedoeld. Doe je wel mee dan heb je in elk geval de zekerheid van een speeltuin die zes dagen geopend is voor ie dereen." Hij deed een dringend beroep op de betrokkenen niet te zwaar te hechten aan de locatie. „Dat verscherpt de tegenstellingen die er zijn." Walcheren heeft weer een vogeloverzicht VLISSINGEN - Met het woens dag verschenen boek Vogels van Walcheren heeft Walcheren na bijna dertig jaar weer een com pleet overzicht van alle vogel soorten op het voormalige ei land. Het boek is geschreven door Ja- co Walhout en Fred Twisk. Gis teravond werd het in het Vlis- singse Milieu Educatie Centrum De Kloek feestelijk overhan digd aan de auteurs van Avifau na uit 1969. Ben Smulders en Adrie Joosens schreven des tij het boek Avifauna Walcheren. Tijdens duizenden uren in het veld verzamelden liefhebben allerlei gegevens waaruit hei overzicht kon worden samenge steld. Van de meer dan driehon derd vogelsoorten wordt aange geven waar ze te zien zijn wanneer ze te zien zijn en hoe de aantallen zich hebben ontwik keld in de afgelopen dertig jaar. door Mieke van der Jagt 'S-GRAVENPOLDER - De Stichting Welzijn voor Ouderen Borsele (SWOB) heeft de ge meenteraad van Borsele ge vraagd eerst kennis te nemen van de alternatieven die de SWOB heeft ontwikkeld, alvo rens de stichting op te heffen en de uitvoering van de welzij us- functies te laten overnemen door de gemeente. De SWOB vindt dat het eigen plan: ver gaande samenwerking met ver zorgingscentrum De Kraayert in Lewedorp, onvoldoende in de beleidsvorming is meegenomen. De gemeente Borsele heeft in middels besloten tot herstruc turering van het welzijnswerk in de gemeente. De twee uitvoe rende stichtingen, SWOB en het Borsels Orgaan voor Samenle- vingsobouw (BOS) krijgen van af 1 januari 2000 geen subsidie meer en de taken zullen worden overgenomen door de gemeente. Dat beleid moet tijdens de Jongetjes in water geduwd GOES - Een jongeman heeft dinsdag in Goes omstreeks 13.00 uur twee jongens van res pectievelijk acht en tien jaar op zettelijk in het water geduwd. Dat gebeurde in de buurt van het zogenaamde witte brugge tje, nabij het winkelcentrum De Spinne. De slachtoffertjes zijn door de school in de buui-t opge vangen en aldaar onder de douche gezet. De politie is op zoek naar de da der. Eventuele getuigen kunnen zich melden bij het politiebu reau in Goes, telefoon 0113- 245000. Oldtimer weg GOES - Op het parkeerterrein Bleekveld in Goes is deze week een klassieke auto uit het jaar 1970 ontvreemd. Het gaat om een blauwe perso nenauto van het merk Ford, ty pe Escort 1300 XL, met als ken teken DM-81-15. Opvallende kenmerken zijn de verchroomde bumpers en de rechthoekige koplampen. De politie typeert het voertuig als een in zeer goe de staat zijnde oldtimer. raadsvergadering van donder dag 3 december met een begro tingswijziging definitief wor den gemaakt. De SWOB is het er niet mee eens dat dit de goede weg is. Omdat een duidelijk plan ontbreekt, vindt het stichtingsbestuur dat de het welzijnswek voor oude ren en de zorg niet gegarandeerd zijn. De stichting is ook boos omdat de SWOB-bijdrage aan de discussie nauwelijks is mee genomen in de besluitvorming van het college. De SWOB kwam aanvankelijk met een plan voor een eerste fase van een samenwerkingsverband met De Kraayert voor de ouderenzorg, wat ogenschijnlijk positief werd onvangen. In de uiteinde lijke plannenmakerij was er niets van terug te vinden en ook van de uitgewerkte tweede fase heeft het gemeentebestuur geen kennis genomen. Bezuiniging Het SWOB bestuur heeft in een brief de gemeenteraad dringend gevraagd eerst een gesprek aan te gaan met De Kraayei't en de SWOB, die een ondernemings plan voor ouderenzorg en wel zijn in de gemeente Borsele wil len toelichten. Het plan zou op termijn 55.000 gulden op jaar basis kunnen besparen. Het be stuur wijst erop dat de te ver wachten bezuiniging van het college, 165.000 gulden, op geen enkel plan gebaseerd is maar al leen op opheffing van BOS en SWOB. Voor de uitvoering van de welzij nsfuncties heeft het college nog geen plannen ge maakt. De taken die SWOB wil uitvoe ren in samenwerking met De Kraayert, lopen uiteen van maaltijdvoorziening en alarme ring tot coördinering van vrij- willigerwerk en ondersteuning van lokaal ouderenwerk. De gemeente zou voor de uit voering van zorgtaken als maal- tijdvoorziening en alarmering, nu nog een taak van het SWOB, zelf aansluiting willen zoeken bij de zorgcentra in de gemeente Borsele. De taken die helemaal op het welzijnsterrein liggen, bijvoorbeeld samenwerking tussen ouderenorganisaties en sociaal-cultureel werk, moeten, met de welzij nstaken van het BOS, bij de gemeente worden ondergebracht. Reimerswaalse directeur Huis soon sluit 37-jarige loopbaan af door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Opgestroop te mouwen, zuinig onderhan delen en oplossingen zoeken, zonder al te veel problemen er bij te maken. Dat heeft D. L. Huissoon, sectordirecteur ge meentewerken in Reimers- waal, het leukst gevonden ge durende zijn loopbaan. Een periode die 37 jaar beslaat. Binnenkort zet hij er een punt achter. „Ik ben begonnen als opzichter en ik eindig als ma nager. Teveel manager naar mijn zin, want door alle regel geving, door het steeds vaker uitbesteden van werk, kom je verderaf te staan van wat je in principe trekt in zo'n baan. Maar je hoort me niet moppe ren hoor. Integendeel. Ik heb het naar mijn zin gehad." Geboren in 's-Gravenpolder, zocht Huissoon na de HTS en nog tijdens zijn diensttijd bij de Marine, een baan in Zee land. Hij kon opzichter wor den bij de Dienst Gemeente werken Oost-Zuid-Beveland, een samenwerkingsverband tussen de gemeenten die later, in 1970, de gemeente Reimers- waal gingen vormen - op Yers- eke na. Korte tijd voor de herindeling werd Huissoon di recteur van de het samenwer kingsverband en in de eerste jaren van Reimerswaal deed hij het werk samen met de di recteur gemeenteweiken van Yerseke. „Alles ging in die tijd heel an ders. We deden alles zelf en we stonden heel dicht bij de men sen. Als we ergens iets ter hand namen, wasten burgers en be langhebbenden wat de bedoe ling was en waarom het ge beurde. Tegenwoordig is alles zodanig geregeld, dat voor iedere actie wel een paar inspraak- en besluitvormings ronden moeten worden gehou den." Huissoon wijt dat ge deeltelijk aan de tijd maar ook aan de schaal van het bestuur en het gemeentelijk apparaat. „Reimerswaal is wat betreft inwonertal niet eens zoveel groter geworden, maar wat be treft het gebouwde oppervlak, de wegen, het groen, de open bare gebouwen waarvoor de gemeente verantwoordlijk is, is de de gemeente gewoon ver dubbeld. Daar komt bij dat we alles met z'n allen kennelijk tot in de finesses geregeld wil len hebben." Dijkversterking Het meest heeft Huissoon ge noten van de tijd waarin de partiële dijkversterking langs de Oosterschelde moest plaatsvinden. „In Yerseke kre gen we natuurlijk een pro bleem met al die mosselboeren en oesterboeren. Omdat er haast bij was, het werk moest vóór 1980 klaar zijn, werd er creatief met regels omge sprongen. Dat kon ook omdat iedereen begreep dat het nodig was. Ik ben er nog altijd van overtuigd dat we toen de beste oplossing hébben gevonden. De gemeente heeft het haast geen geld gekost. Hetzelfde geldt voor de nieuwe haven in Yerseke. Een mooi werk was dat ook." Zijn vrije tijd zal Huissoon wel vol krijgen. Hij kocht jaren ge leden al een stukje grond waarop hij paarden, kippen en geiten houdt. Wat fruitbomèn maken voor hem het paradijs compleet. „Daar heb je han denvol werk aan. Bovendien heb ik afgesproken het vers- waterproject in Yerseke, waarbij uit de diepte van de Oosterschelde koel, schoon water wordt geleid naar de mosselverwa terplaatsen, tot het einde te begeleiden. Ik blij f dus nog een beetje op mijn ou de werkterrein bezig. Ja, na tuurlijk, omdat het leuk is." door Rolf Bosboom KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland gaat een be stemmingsplan opstellen voor het centrum van Kortgene. Dat is nu nog het enige gebied bin nen de bebouwde kom van de gemeente waar nog geen be stemmingsplan geldt. Daardoor is het ook moeilijk om onge wenste planologische ontwik kelingen te kunnen weren. Omdat het planologisch beleid voor andere delen van de kern Kortgene is verouderd, wil het college het nieuwe bestem mingsplan voor nagenoeg de he le kern laten gelden. Daardoor ontstaat één 'duidelijke en actu ele ruimtelijke visie' voor Kort gene, aldus B en W. Het college stelt de raad voor een voorbereidingsbesluit te ne men, dat aangeeft dat een nieuw bestemmingsplan in de maak is. Ongewenste ontwikkelingen kunnen daarmee worden voor- Brooddrogerij 's-Heerenhoek vecht bij rechter dwangsom aan MIDDELBURG - De firma Re- mijn en Zoon uit 's-Heerenhoek heeft de bestuursrechter ge vraagd de bestuursdwang van de gemeente Borsele te schor sen. De firma Remijn heeft een brooddrogerij aan de Molendijk in 's-Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. De gemeente Borsele heeft de firma al eerder geprobeerd te bewegen elders de industriële activiteiten voort te zetten. Dat is tot nu toe niet gelukt. De ge meente heeft inmiddels be stuursdwang opgelegd, wat er op neerkomt dat Remijn een dwangsom moet betalen voor iedere dag die hij na 30 novem ber doordraait met zijn brood drogerij Woensdagochtend diende een schorsingsverzoek voor de be stuursrechter in Middelburg. Remijn wil via een voorlopige voorziening de bestuursdwang opheffen. De gemeente Borsele vindt dat het lang genoeg ge duurd heeft. Het bedrijft draait zonder de benodigde vergun ningen en er zou regelmatig sprake zijn van overlast. komen. Ontwikkelingen die de gemeente wel toejuicht kunnen via een zogeheten artikel 19- procedure worden gerealiseerd. Het voorstel wordt dinsdag 1 december besproken in de com missie ruimtelijke ordening, economie en recreatie. Restauratie De commissieleden wordt ook een oordeel gevraagd over het restauratieprogramma 1999- 2004. In de categorie kerkelijke gebouwen is de toren van de Ne derlands-hervormde kerk in Kortgene als eerste aan de beurt. De werkzaamheden, die naar verwachting 100.000 gul den kosten, worden in 2000 uit gevoerd. In de categorie overige monu menten is het geld in eerste in stantie bestemd voor de molen in Wissenkerke. Het plan voor de restauratie, die een half mil joen gulden vergt, is bijna afge rond. De bedoeling is volgend jaar te beginnen met de uitvoe ring. In de categorie woonhui zen en boerderijen zijn geen panden opgenomen in het res tauratieprogramma. De reden is dat het de gemeente niet duide lijk is of er eigenaren zijn met restauratieplannen en, zo ja, wanneer deze staan gepland. Begin volgend jaar wordt daar van een inventarisatie gemaakt. De commissie vergadert in de commissiekamer in het gemeen tehuis in Wissenkerke. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Verlichtingsactie GOES - In het kader van het fietsverlichtingsproject heeft de politie woensdag tussen 19.00 en 21.30 uur een fietsver lichtingscontrole gehouden op verschillede plaatsen in Goes. In totaal werden negentien be keuringen uitgeschreven. Vlammen uit de schoorsteen 'S-HEER ABTSKERKE - De brandweer te 's-Gravenpolder is woensdagmorgen uitgerukt voor een schoorsteenbrandje in een woning aan de Van der Plas- schestraat in 's-Heer Abtskerke. Uit de schoorsteen kwamen flinke steekvlammen. Als mo gelijke oorzaak denkt de brand weer aan oververhitting van de houtkachel. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De jaarlijkse behandeling van de begroting door de gemeente Tholen bezorgt het merendeel van de betrokken raadsleden een katterig gevoel. Het ware debat ontbreekt, luidt de aan klacht. Dit bleek woensdag avond bij een evaluatie van de begrotingsprocedure in de ver gadering van de commissie al gemeen bestuur en welzijn. In 1997 is voor een nieuwe opzet gekozen, met onder meer de be doeling het 'voorlees-karakter' van de begrotingsbehandeling uit te bannen. Dat is niet goed gelukt, zo constateerden de le den van de fracties D66, RPF/GPV, PvdA en WD giste renavond eensgezind. Op de schriftelijke beantwoor ding van het college van burge meester en wethouders op de al gemene beschouwingen volgen de fracties in de begrotingsraad vervolgens opnieuw met op schrift gestelde verklaringen, die één voor één voorgedragen worden. Daarna trekt het colle ge zich terug om met een korte reactie voor te bereiden. „De al gemene beschouwingen en dt antwoorden daarop zijn geei probleem, maar daarna latei we iets liggen. Dan zou er een di cussie moeten losbarsten, zowe in de raad als in B en W", legdt A P. Kornaat (PvdA) z'n vingei op de zere plek. Monddood De raadsleden hebben name lijk, zo lichtten zij hun frustra ties toe, het gevoel monddood t( worden gemaakt in deze laatsti fase van de begrotingsbehande ling. „Niet dat ik denk dat d< uitslag anders zal worden als dii anders gaat, maar dit bezorg me na afloop een katterig ge voel. Je krijgt het gevoel of alle; voorgekookt is", aldu RPF/GPV-voorman P. van Bel zen. Burgemeester H.A van de Munnik speelde het balletje ge deeltelijk terug, want juist d raad heeft in zijn visie de taakt 'spetteren'. Wel zegde hij toe d. procedure opnieuw binnen he college van B en W te bespreker al gaf hij direct aan weinig hoo; op verbetering te koesteren Veel ligt al vast in bijvoorbeelc het collegeprogramma. „En he blijft een herhaling van zetten.' door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Rijksgebou wendienst heeft woensdag een eerste ontwerp gepresenteerd voor het nieuwe maritieme mu seum in het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Plet museum bestaat uit het uit 1641 daterende redershuis, het te slopen pand Nieuwendijk 13, het aan te kopen VW-kantoor en een tweetal voormalige pak huizen aan de Nieuwstraat 10 en 12. Met de verbouwing en in richting is ruim elf miljoen gul den gemoeid. Voor 8,7 miljoen gulden moet de exploitant, de stichting Maritiem Museum Zeeland, nog een oplossing vin den. Het museum moet in 2001 open gaan. De toekomstige bezoeker komt het museum binnen via een gro te centrale ruimte, dat gevestigd is in de nieuwbouw. Een trans parante ruimte geeft direct zicht op de kelders. Dat gedeelte is gratis toegankelijk. Daarin bevinden zich onder meer de garderobe, het museumcafé, d museumwinkel en een le zing/ontvangstzaal, maar oo een introductie-tentoonstellin waar met behulp van multi-me dia de bezoeker een voorproef) krijgt van hetgeen in het muse um te zien is. Het betaalde deel van het musf um bestaat uit drie onderdelei In het eigenlijke Lampsinshui komt een historisch maritie: deel, waarin met multi-medial technieken het Zeeuws mari tiem verhaal verteld en beleef wordt. In de aangrenzend nieuwbouw komt de 'Galen waar de bezoeker kennis maai met maritieme kunst. In de pa huizen achter het Lampsinshi kunnen exposities met een bi venregionale uitstralii bezocht worden. De drie onde: delen kunnen zowel los als g schakeld bezocht worde Schatkelders onder de pandt en een tuin, die het Lampsifi huis met de pakhuizen verbind completeren het Maritiem M' seum Zeeland. De vertrekkende directeur van gemeentewerken D. L.Huissoon: „Ik heb het geweldig naar mijn zin gehad." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32