Lords kraken pantser Pinochet Onderwijs noemt loonbod Hermans schokkend laag STUNT Heel wild, halve prijs. Vrijlating Priem komt dichterbij PRIJZEN Ambulancechauffeur vrijgesproken van schuld fataal ongeval 4 WEKEN Arrestatie Chileense oud-dictator was volgens Britse rechters terecht Jjk vrouw ligt wee weken in 'ontein Londen Appeltjes van Oranje veilig GROTE OPRUIMING! Israëli's vinden archief Harnas Pleidooi voor alcoholminister Euthanasiedokter in VS vervolgd Onzekerheid Schelde duurt voort Ajax verspeelt zijn kansen VOOR 15,00 JA, ik wil: CU Konijn, 81 Huistraiteur cranberry saus, zak 225 g 4.4gf| Bonus voordeel 2.25 2.24 Comte Signargues, oh 141 e jaargang no. 282 loraderdag 26 november 1998 osse siummers 1,75 loor Harm Harkema in Henk van den Boom Zachter Vrij veel bewolking, nevel of mist en plaatselijk een bui. Maximumtemperatu rond 7 graden. Matige westenwind. ONDEN - De Chileense aid-dictator Pinochet ilijft vooralsnog gevan- ;en in Groot-Biïttannië. Iet hoogste Britse rechts- irgaan, de vijf Law Lords, lordeelde gisteren met Irie tegen twee dat Pino- het zich niet kan beroe op diplomatieke on- chendbagrheid. )e Law Lords vernietigden de uitspraak van de Court dat Pinochet on- chendbaar was voor het Britse echtssysteem en moest worden rij gelaten. )e uitspraak van de Law Lords wam als een verrassing, omdat ij zich vaak achter het oordeel van de High Court scharen. Me nigeen had dan ook verwacht dat Pinochet nog gisteravond, op zijn 83e verjaardag, als vrij man terug had kunnen keren naar Chili. Volgens ingewijden heeft Pino chet kalm op de uitspraak ge reageerd. Hij vertelde tegen een Chileens parlementslid dat hij een rein geweten heeft en door zal vechten. Het lot van Pinochet ligt nu in handen van de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jack Straw. Die moet beslissen of hij kan worden uitgeleverd aan Spanje. Straw wordt geacht ui terlijk woensdag een besluit te nemen, maar hij kan uitstel af dwingen. Als Straw het Spaanse uitleve ringsverzoek inwilligt, dan staan Pinochet nog enkele be roepsmogelijkheden ter be schikking, waarmee naar ver wachting een jaar gemoeid is. De Chileense minister van Bui tenlandse Zaken, Insulza, vliegt vandaag naar Londen om te pleiten voor de vrijlating van Pinochet. De Chileense presi dent Frei zei eerder dat de uit spraak niets verandert aan het regeringsstandpunt. Chili blijft ijveren voor vrijlating. De Spaanse regeling reageerde gisteren neutraal op de uit spraak van de Lords. Premier Aznar herhaalde dat zijn rege ring de beslissingen van de jus titiële autoriteiten zal eerbiedi gen. Tegelijkertijd bevestigde minister Matutes van Buiten landse Zaken dat Spanje alles in het werk zal stellen om de goede relatie met de Chileense rege ring in stand té houden. Opluchting Direct na de uitspraak vielen buiten bij het House of Lords vele tientallen tegenstanders van Pinochet elkaar juichend en huilend in' de armen. Woord voerders van actiegroepen voor mensenrechten noemden de uit spraak 'een tot opluchting stemmende correctie van de High Court'. In een toelichting op de uit spraak zei Lord Van Zyl Steyn dat internationale wetgeving moord op en marteling van poli tieke tegenstanders niet als da den beschouwt die horen bij de functie van staatshoofd. „Net zo min als het vermoorden van bij voorbeeld zijn tuinman." Daar om kan Pinochet zich onder de Spaanse aanklacht ook niet be roepen op diplomatieke on- ONDEN- Een lijk van een jon- e vrouw heeft twee weken in en Londense fontein gelegen, len Amerikaanse toerist sloeg liteindelijk alarm. Voorbijgangers hadden park wachters medio november ge waarschuwd over een drijvend bject in een fontein in Ken- ington Gardens. Er werd ech- er niets ondernomen. De Ame- ikaan waarschuwde de. politie, tikvorsmannen doken het lijk it water van nog geen meter iepte op. De politie tast in het uister over de identiteit van de jrouw en de doodsoorzaak. RTR DEN HAAG - Twaalf 'Ap peltjes van Oranje' zijn sinds gisteren verdwenen uit de wandelgangen van de Tweede Kamer. De in een houten kistje onder gebrachte oranje kunst appeltjes, waarvan er volgens de geruchten één eigenhandig door konin gin Beatrix is beschilderd, zijn in veiligheid ge bracht. Zaterdag bevolken twee duizend jongeren de Tweede Kamer en voor het lot van dit kunstwerk van Auke de Vries werd ge vreesd. Argeloze bezoe kers troffen een lege vitri ne aan naast het bordje dat vermeldde dat het kunstwerk is aangeboden door de twaalf provincies. Volgens een woordvoer der van de Tweede Kamer is het niets bijzonders dat de Appeltjes uit hun vitri ne zijn gehaald. Bij grote re publieksmanifestaties gebeurt dat vaker. De jon geren sluiten zaterdag de herdenking van 150 jaar grondwet met een groot feest af. Ook een deel van de por tretten van vrouwelijke Kamerleden, onderdeel van een expositie, wordt weggehaald. GPD door Guus Mater DEN HAAG - Met een algehele salarisverbetering van in totaal 2,25 procent heeft minister Her mans van Onderwijs zich de wrevel van de vakbonden op de hals gehaald. De onderwijsbon den noemden het bod waarmee Hermans gisteren het overleg in ging, 'schokkend laag'. Toch zetten ze het gesprek voort, om dat ze de plannen van Hermans over bijvoorbeeld kinderop vang de moeite waard vinden. De kaderleden van de gezamen lijke bonden komen vandaag in Amersfoort bij een. De vakorga nisaties verwachten enige hon- derden leden. Zij besluiten of er acties komen. Daarvoor is ook al een datum (16 december) gere serveerd. Naast de salarisvei-betering biedt Hermans in de CAO, die een looptijd van anderhalf jaar heeft, in 1999 een eindejaarsuit kering van 0,2 procent. Met de zogeheten competentiebelo ning wil hij achterstanden in de beloning wegnemen. Hij wil de taak van schoolleiders in het ba sisonderwijs verlichten. Demi- nister zegt zijn bod nadrukke lijk in het kader van een nieuwe 'kwaliteitsslag' te plaatsen. Hij wil samen met werkgevers en werknemers de arbeidsvoor waarden en arbeidsverhoudin gen binnen het onderwijs mo derniseren. Volgens Hermans ligt dit 'gema tigde en verantwoorde bod' dicht bij de eisen van de bonden, die een totaalpakket van 6,25 procent in eën CAO van een jaar vroegen. Hij past een inflatie correctie toe op de cijfers, waar door het verschil aanzienlijk kleiner lijkt. Stevig signaal De bonden daarentegen menen dat Hermans niet eens de 1,5 procent gebruikt die hij op grond van het regeerakkoord kan bieden. „Werknemers gaan er per maand 1,37 procent op vooruit", heeft bestuurder T. Rol vink berekend. „De algeme ne loonsverhoging is voor ons de toetssteen." De bonden zijn boos dat de minister de algeme- Advertentie REIMS - De vrijlating van Cees Priem lijkt sinds gisteren een stuk dichterbij. Volgens de ploeglei der uit Wemeldinge en zijn advocaat Van Mierlo toonde onderzoeksrechter Madrolle voor het eerst enig begrip voor hun argumenten. De rechter houdt, zo bleek woensdag in een uren lang verhoor, nog vast aan de justitiële controle, ondanks een vormfout tijdens het hoger beroep dat afgelopen donderdag diende. Mevrouw Ma drolle was echter wel voor het eerst sinds juli, toen Priem samen met verzorger Jan Moors en arts Mi- chailov werd vastgezet, gevoelig voor de stand punten van het Nederlandse kamp. Joost van Mierlo overlegt vandaag opnieuw met Madrolle over een te treffen regeling in de zaak Priem. Hij gaat een nieuwe poging doen om de ploegleider van TVM, Moors en Michailov vrij te krijgen. Daarbij wordt de restrictie ingebouwd dat het drietal zich voor de Franse justitie be schikbaar houdt wanneer hen dat gevraagd wordt.We zoeken naar een deal", gaf Van Mierlo gisteravond toe. Hij is hoopvol gestemd: „Madrol le gaat al een heel eind met ons mee." zie ook pagina 25 Anita Gonzalez (1), die tijdens het regime van Pinochet haar man, twee zonen en schoondochters verloor, wordt in Santiago na de uitspraak van de Law Lords omhelsd door haar dochter Patricia. foto Chris Bouroncle/EPA ne achterstand in salaris van onderwijspersoneel niet erkent; dat hadden de bonden becijferd op 1,75 procent. Het bod van de minister is voor de bonden aan leiding de leden te vragen een 'stevig signaal' af te geven. De bonden reageerden al enigs zins geïrriteerd over het lang uitblijven van het bod. Toen de vergadering gisterochtend be gon, was er nog geen reactie op eisen van de bonden. Voor de verwezenlijking van zijn bod moet Plermans nog geld (voor kinderopvang) lospeuteren bij staatssecretaris Vliegenthart (Volksgezondheid). Om de lera ren royaler te belonen, moet hij aankloppen bij zijn collega Zalm van Financiën. ANP adidas FILA NU.. A ^MIDDELBURG VLISSINGEN GOES^ Cees Priem arriveert bij het gerechtsgebouw van Reims. foto Ed Oudenaarden/ANP JERUZALEM - Het Israëlische leger blijkt in september 'het centrale archief' van de moslim terreurbeweging Hamas in han den te hebben gekregen. Een niet met name genoemde mili taire bron zei dat de papieren gevonden zijn in een woning in Taybeh bij Hebron op de Weste lijke Jordaanoever. De documenten waren in het be zit van de broers Adel en Imad Awadallah, twee leiders van de Harnas waar het Israëlische le ger al lange tijd naar op zoek was. Bij de aanval van het leger op de woning werden de twee broers gedood. Adel, de militaire leider van Ha rnas op de Westoever, was voor Jeruzalem 'staatsvijand num mer 1'. Imad slaagde er in au gustus in uit een Palestijnse ge vangenis te ontsnappen. Plet tweetal werd verantwoordelijk gehouden voor twee zelfmoord aanslagen in Israël die aan 21 Is- raëli's het leven kostten. Het materiaal is nu in handen van Shin Bet, de Israëlische bin nenlandse veiligheidsdienst. De zegsman sprak over 'een van de belangrijkste vondsten over de organisatie ooit'. De Israëlische radio meldde gis teren dat Shin Bet dit jaar de in frastructuur van Harnas heeft blootgelegd en daarmee bom aanslagen wist te voorkomen. Volgens zegslieden wordt Ha mas geleid door Palestijnen in Israëlische gevangenissen. AFP schendbaarheid als oud-staats hoofd. Isabel Allende, dochter van pre sident Allende die in 1973 tij dens de coup om het leven kwam, noemde de uitspraak een 'geweldige overwinning voor de duizenden slachtoffers van de dictatuur'. In Chili waren de re acties verdeeld. In het centrum van Santiago vierden duizen den tegenstanders van Pinochet feest, maar aanhangers van de ex-dictator reageerden woe dend. Voor de televisie zei Pino chets zoon: „Mijn vader heeft op zijn verjaardag een sadistische en wrede klap gekregen die voorbij gaat aan de rechten van de mens." GPD zie ook pagina 2 PONTIAC - De omstreden Ame rikaanse euthanasiedokter Jack Kevorkian (70) wordt vervolgd voor moord. Het Openbaar Mi nisterie in de staat Michigan klaagde de arts gisteren aan na dat hij op televisie een man een dodelijke injectie had gegeven. Kevorkian kan rekenen op le venslange celstraf zonder kans op voortijdige vrijlating. Hij lokte zijn vervolging uit door het doden van een 52-jarige ze nuwzieke man in een documen taire die afgelopen zondag werd uitgezonden. De arts hielp al tientallen personen bij het ster ven. Hij is een vurig voorstander van euthanasie. Justitie vond nooit aanknopingspunten voor vervolging, omdat er mazen in de wet zitten wat zelfdoding be treft met hulp van een arts. RTR/DPA (Advertentie) Met een half miljoen pro bleemdrinkers in Neder land acht PvdA-Kamerlid Oudkerk de tijd rijp voor aanstelling van een alco holminister. Veel ministe ries zijn betrokken bij problemen rond drankge bruik. De nieuwe be windspersoon zou het al- coholbeleid moe ten coördineren en stroomlijnen. Een gesprek met vertegenwoordigers van ministeries in Den Plaag heeft nog geen duidelijkheid kunnen brengen over de positie van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. De onzekerheid over de toekomst van de scheepsbou- wer zal naar alle waarschijnlijkheid nog zeker tot na ""j het weekeinde voortduren. Ajax is na de 1-0-nederlaag tegen Croatia Zagreb nagenoeg uitgeschakeld voor de kwartfinales van de Champions Lea gue. De Amsterdammers vielen gisteravond cle hele wedstrijd aan, de Kroaten scoorden. PSV trok de stijgende lijn door. Dankzij drie treffers van Van Nistelrooij won - de ploeg van HJK Helsinki met 3-1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 15, 16,17,19 en 21; sport: 21 en 23 gen, adviseert de centrale post voor ambulancevervoer (cpa) uit Vlissingen aan plaatselijke brandweercommandanten en chauffeurs van ziekenwagens om tijdens oefeningen niet met zwaailichten en sirenes te rij den. Deze instructies bereikten de ambulancepost in Zierikzee pas na het fatale ongeluk op de Se- rooskerkseweg. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige ambulancechauf- feur uit Noordgouwe vrijge sproken. Bij een oefening' in oktober vorig jaar reed de am bulance op een kruising van de Serooskerkseweg in de gemeen te Schouwen-Duiveland door rood licht en botste daardoor op een auto. De bestuurster van die wagen, een 47-jarige vrouw uit Zonnemaire, kwam om het le- Officier van justitie C. Fetter achtte cle Noordgouwenaar schuldig aan het ongeval en eis te twee weken geleden tijdens de rechtzitting drie maanden gevangenisstraf en een rijver bod voor één jaar. De rechtbank acht wel bewezen clat cle verdachte tij dens de oefe ning met te hoge snelheid cloor rood licht reed. Maar omdat de alarmsignalen van de zieken wagen aan stonden, was er vol gens de rechtbank sprake van een 'dringende' taak. Overmacht Op de zitting twee weken gele den wees advocaat R. B. Milo op de onduidelijke instructies voor het ambulancepersoneel en deed een beroep op overmacht van zijn cliënt. Het. pleidooi bleek succesvol. „De rijksver- keerwet van 1990 omschrijft niet wanneer een ziekenwagen een sirene mag aanzetten. Het begrip 'dringend' sluit een oefe ning niet uit. Want het geldt ook ter voorkoming van rampen", liet de rechtbank gisteren we ten. Dat het bij oefeningen van belang is dat de werkelijkheid zo dicht mogelijk wordt bena derd, was voor de rechtbank een voorname reden om de verdach te vrij te spreken. Door het voeren van de geluid en lichtsignalen is de ziekenwa gen een bijzonder voorrangs voertuig. Niet onvoorzichtig De chauffeur heeft niet onvoor zichtig gereden en de ambulan ce was goed zichtbaar. Een ge tuige heeft de wagen gezien. „De chauffeur kon er vanuit gaan dat andere verkeersdeel nemers zich aan de regels hou den", meent de rechtbank.. Omdat er geen goede landelijke richtlij nen zijn voor het voeren van signalen tijdens oefenin- (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 kilo ',<w 14:98 litmus "oorsicc; i't ,49 Cöles du Hhöne Villages AC. /I O "7 flos 0.75 liter 'J.95 lïfmus voSftfeei 4 88 H.U s Unite grootste kruidenier blijft op (te kleintjes letten. Aanbisdlrtgeri rijn Jjèlcligt/ni 29 noyèntfeer&a,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1