Oliebestrij ding schiet te kort PZC Zorgen over Molukse familie Kat-en-muis-spel Arnemuidse vissers met de Engelsen Maatwerk werft jongeren voor vrij willigers werk Havengebied Terneuzen wordt veiliger voor fietsers Actie nodig voor behoud diversiteit van muurplanten Transportbedrijf wil forse wasstraat voor containers bouwen zeeland donderdag 26 november 1998 19 Onvoldoende hulpmiddelen voor ondiepe wateren en schorren door Harmen van der Werf DEN HELDER - Het ontbreekt Rijkswaterstaat aan voldoende hulpmiddelen om olievervui ling in ondiepe wateren en schorrengebieden te bestrijden. Tot die conclusie zijn deskundi gen woensdag gekomen op een symposium in Den Helder. Met het materiaal voor oliebestrij- ding op de Noordzee en in diepe zeearmen, zoals de Westerschel- de, zit het goed. Er is een nieuw oliebestrijdingsvaartuig, de Ar ea, dat bij een calamiteit voor alle onderdelen van Rijkswater staat oproepbaar is. En in Zeeland beschikt de rijks dienst over zes opslagplaatsen voor oliebestrijdingsmaterieel. Die zijn verspreid over de pro vincie. De opslaglocaties zijn doelbewust gekozen, aan de hand van een analyse door Rijkswaterstaat Zeeland. Dat is in 1994 gebeurd. Er is een inschatting gemaakt van de kans op calamiteiten met milieugevaarlijke stoffen op Boeren bekeurd voor mestlucht STAVENISSE - De politie Tholen heeft woensdag ver schillende processen-verbaal uitgeschreven, nadat bleek dat landbouwers in de omgeving van Stavenisse de uitgereden mest niet hadden onderge werkt. De politie ging tot controle over nadat gisteren en eergisteren zo'n twintig klachten binnen kwamen over stank. Ook de ge meente Tholen nam contact op met de politie. Na overleg met justitie en de Algemene Inspec tiedienst is besloten tot het uit schrijven van processen-ver- baal. Het precieze aantal is nog niet bekend. TERN EU ZEN Toonbeeld - Het instituut Toon beeld in Terneuzen zal dit jaar, om organisatorische redenen, geen kerstuitvoering verzorgen. Wel werken cursisten van Toon beeld momenteel aan een mid winterconcert, dat naar alle waarschijnlijkheid begin fe bruari samen met de harmonie van Sluiskil, wordt uitgevoerd. Zeeuwse rijkswateren. Op basis daarvan is apparatuur opgesla gen in Vlissingen, Veere, Kapel- Ie, bij de Kreekraksluizen aan het Schelcle-Rijnkanaal, in Ter- neuzen en bij de Krammerslui zen in de Philipsdam. Het gaat om olieschermen, op slagtanks, pompen, pontons en één oliebestrijdingsvaartuig, de Sepia. Dat schip, bestemd voor het Schelde-Rijnkanaal, is nau welijks inzetbaar in stromend water, zoals de Westerschelde. Daarvoor kan Rijkswaterstaat Zeeland beschikken over een hopperzuiger, de Lesse, die met veegarmen kan worden uitge rust. Met het Belgische bedrijf J. de Nul bestaat een zogenaamde waakvlamovereenkomst, over de inzet van de DN 31 Volgens Rijks waterstaat-mede werker J. Suvaal die op het sym posium in Den Helder sprak, wordt er ook geregeld geoefend. Oefenen is noodzakelijk om alert te blijven, want calamitei ten doen zich zelden voor. De laatste was de olievervuiling door de Aya I, die na een succes volle berging olie verloor in Vlissingen-Oost. Dat was vijf jaar geleden. ,,Van de Aya I hebben wij veel geleerd", aldus Suvaal. ,,Het oliebestrijdingsvaartuig was constant standby tot het schip in de haven was aangekomen. Toen is het weggestuurd. Dat zal nooit meer gebeuren." Handkracht Door de lozing uit de Aya I ont stond een vervuiling waarover cle deskundigen in Den Helder zich zoveel zorgen maken. Het Rammekensschor bij Ritthem werd vervuild. Alleen met handkracht kon de troep wor den opgeruimd. „En dat is net het probleem", vatte W. Slob van het organise rend milieuadviesbureau EnSa- Co de conclusies samen. „Het bestrijden van een vervuiling met olie of chemicaliën is in on diep water en schorgebieden heel lastig. Rijkswatei-staat is daar ook nog niet op ingericht, terwijl het wel gaat om de kwetsbaarste gebieden." Samenwerking Rijkswaterstaat zal een nieuwe strategie moeten ontwikkelen voor de bestrijding van de ver vulling in ondiepe wateren, aldus Slob. „Grootschalige be strijding kan niet in die gebie den. Je maakt dan misschien meer kapot dan dat je goed doet." Slob stelt zich voor dat er voor elk gebied een aparte bestrij- dingsmethode op papier wordt gezet. „Met eenvoudige midde len bereik je daar vaak meer dan met groot materieel." In het Rammekensschor is dat in 1993 gebleken. Toen is de vegetatie handmatig gemaaid om de olie weg te krijgen. Helemaal nieuw lijkt de aanbe veling van het symposium niet. Al in 1982 zijn de provincies Zeeland en West-Vlaanderen een samenwerkingsverband aangegaan om vervuiling van het grensoverschrijdende na tuurreservaat 't Zwin te voorko men. 't Zwin wordt afgesloten met een zanddam, als er vanaf de Noordzee verontreiniging dreigt. Het is nog niet voorgeko men dat die noodgreep moest worden toegepast. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het incident dat zich vorige week heeft voor gedaan tussen de bemanning van de Arnemuidse viskotter Jozina en de Engelse visserij-in spectie, staat niet op zichzelf. Nederlandse vissers hebben het niet op de Britse controleurs. Ze vinden hen veel te streng, op het muggenzifterige af. Engelsen schromen ook niet schepen op te brengen. Nederlandse vissers, zeker die uit Zeeland, zitten zó in de En gelse wateren. België heeft maar een klein stukje van de Noordzee. Naar het zuiden toe begint al snel het Britse grond gebied, waar het goed vissen is op de specialiteit van de Neder landse vloot: platvis. „In de Engelse wateren is het altijd oppassen", laat een. vis sersvoorman uit Axnemuiden weten. „Niet dat wij iets te ver bergen hebben, maar Engelse visserij-inspecteurs zijn enorm streng, op het muggenzifterige af. Het gaat bij hen echt op de millimeter. Zowel wat betreft de maas wijdte van de netten als de visaanbooi'd." Het komt volgens de Arnemui- denaar geregeld voor dat Engel se inspecteurs aan boox-d komen van Nedexiandse schepen. „En bij het minste of geringste word je gedwongen naar een Blitse haven te gaan. Voor verdei'e conti'ole. Dat komt weinig in de publiciteit, maar het overkomt jaaxiijks wel één of twee Nedex-- landse schepen." Controles Nederlanders houden daarom in de Engelse wateren goed in de gaten of er Britse controlevaar tuigen, vaak kleinere maxine- schepen, rondvaren. „Je probeert die schepen zoveel mo gelijk te vexinijden. Het is altijd een soort kat-en-muis-spel." Of de Engelsen het speciaal heb ben gemunt op Nederlandse vis sers, laat zich moeilijk bewij zen. Volgens een medewerkei- van het Productschap Vis in Rijswijk is de Britse visserij-in spectie niet sti-enger dan bij voorbeeld de Duitse. Het is wel zo dat in Engeland met ax-gusogen naar de Neder landse visserij wox-dt gekeken. Niet zozeer omdat Nederlandse vissex-s zich niet aan de Europe se regels zouden houden, maar omdat zij kapitaalkrachtiger zijn dan hun collega's. Na de aanschei-ping van de vis serijcontrole in Nedeiiand, eind jaren tachtig, zijn veel Engelse schepen door Nederlandse fir ma's overgenomen. P. Salz van de afdeling visserij van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) schat het aantal op veeidig tot vijftig. In niet één an der land zijnzoveel schepen Ne derlands bezit. Dat heeft volgens Salz te maken met het sooi-t vis dat de Engelse vissersvloot mag vangen, plat vis (schol en tong). Die visserij sluit direct aan bij de speciali teit van de Nedexiandse vloot. „En", weet de visserijspecialist, „visquota zijn in Groot-Brit- tannië vrij gemakkelijk verhan delbaar." Kwijt Tot ergernis van de Britse rege ring wox-dt de meeste vis door Engels-Nederlandse schepen niet in Engeland, maar in Ne derlandse vissershavens aange voerd. Engeland is die vis 'kwijt'. Londen wil daar een stokje voor steken door te eisen dat de scheepsbemanning voor de helft Engels moet zijn of de hel ft van de vangst in Engeland wordt aangevoex-d. De maatregelen gaan naar ver wachting per 1 januaxi 1999 in. Nedeiiandse vissexij-ox-ganisa- ties overwegen jux-idische stap pen, omdat de Europese vi-ije markt in het geding is. Niet al leen Nedeiianders worden e.r- door geti-offen, maar ook Span jaarden. Zij hebbenin Engeland ruim 200 vaai-tuigen gekocht. Bunker verhuist VLISSINGEN - Het bunkertje op het terrein van de voormalige marechausseekazerne aan de Van Dishoeckstraat in Vlissin gen wordt binnenkort ver plaatst naar de Commandowcg. Daar krijgt het een plaats tussen monumenten ter nagedachtenis aan de Tweede Wex-eldoorlog. Tot de verplaatsing wordt over gegaan omdat het tei-rein van de voormalige kazerne bouwrijp gemaakt wox-dt. Voor het bun kertje is dan geen plaats meer. door Ben Jansen TERNEUZEN - Het havenschap Zee land Seaports wil de veiligheid voor fietsers in het Kanaalhavengebied in Terneuzen ingrijpend verbeteren. Een fietspad langs de Finlandweg (vanaf de vestiging van HCG tot aan de kruising met de Hoofdweg nabij de brug Sluiskil) roodgeschilderde fietsstroken op andere wegen, beperking van de maximum snel heid tot 50 km per uur en - op termijn - vex-legging van de weg tussen het kantoor van het havenschap en HCG moeten dat bei-eiken. Gebleken ris dat fietsers zich tijdens spitsuren en zeker bij slecht weer niet veilig voelen op de wegen van het Ka naalhavengebied. Bovendien zijn de we gen door hun op het vrachtverkeer bex-e- kende afmetingen voor personenauto's uitnodigend als een i-acebaan. Begin juni heeft zich op de Finlandweg ter hoogte van het voox-malige bedrijf Engelhai-d een ongeluk vooi-gedaan, waarbij een fietser ernstig letsel heeft opgelopen. Het havenschapsbestuur meent dat maatre gelen moeten worden genomen, zeker in een tijd waarin het gebruik van de fiets als vervoermiddel in het woon-werkver- keer van alle kanten wordt gestimuleerd. Adviezen Het havenschap heeft het ingenieursbu reau Haskoning gevraagd adviezen uit te brengen over verbetei-ing van de situatie. Behalve maatx-egelen als de aanleg van fietspaden en het aanbrengen van fiets stroken, zullen waarschuwingsborden wox-den geplaatst en zal op scholen en be- dx-ijven voorlichting worden gegeven. Het is ook de bedoeling dat de directie van De Hoop zijn werknemers met klem zal verzoeken niet langer gebruik te ma ken van de Duitslandweg, maar van de Engelandweg. Met de op korte tex-mijn uit te voeren maatregelen is 625.000 gulden gemoeid. Het algemeen bestuur van het haven schap praat er woensdag 2 demcember door Richard Sandee VLISSINGEN - De Molukse gemeen schap in Zeeland volgt gespannen de be richtgeving over de onlusten in Jakarta en de rest van Indonesië. Zeker nu er melding wordt gemaakt van geweld tegen Moluk- kers, wordt meer dan ooit telefonisch con tact met de familie ver weg gezocht. Velen krijgen echter geen verbinding. Wie daar wel in slaagt, hoort hetzelfde als in het nieuws: dat de situatie zeer ernstig is. „Volgens mensen die contact hebben ge had met Jakarta mogen we ons grote zor gen maken om de Molukkers daar", zegt de uit Koudekei-ke afkomstige voorzitter F. Patty van de Zeeuwse organisatie voor Molukkers Pemuda (=jongeren) RMS. Hijzelf behoox-t tot de ongelukkigen die hun familieleden niet te pakken kregen. Maar zijn grootste zorg gaat niet uit naar zijn eigen bloedvei-wanten; de toestand van het Molukse volk als geheel is waar hij zich met name om bekommert. „Het volk staat op nummer één, daarna komt de fa milie. Dat er Molukkei's zijn omgebracht in Ja- kax-ta, betwijfelt Patty niet. Die berichten worden bevestigd. Maar wie achter de ge welddadigheden zitten, is hem minder duidelijk. Zijn de dadex-s dan geen radica le moslims zoals de media berichten? „Persoonlijk geloof ik van niet. Onder Molukkers bevinden zich ook islamieten, net zo goed als mensen van andere reli gies. Dat is altijd goed samengegaan." Plij vermoedt eerder dat, net zoals bij het op roer op Ambon en omliggende eilanden, politie en leger het geweld tegen de Mo lukkers in de Indonesische hoofdstad ple gen. „Al valt dat natuurlijk moeilijk te be wijzen." Twijfels Ook M. Leiwakabessy, die zichzelf om schrijft als één van de vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap in Middel burg, heeft zijn twijfels over de vermeen de daders achter sommige acties. Zoals met die moskee op Ambon, die volgens verschillende media door Molukkers zou zijn aangevallen: „Als Molukse gemeen schap denken wi j dan meteen 'hé, dat kan niet'. Molukse moslims en christenen kunnen namelijk niet in onmin met elkaar leven, dat is uitgesloten," De Molukse gemeenschap in Zeeland, die ongeveer duizend zielen telt en hoofdza kelijk op Walcheren woont, reageert vol gens Patty 'vol emotie' op een en ander. Die compassie uit zich onder meer in het meewex'ken aan tal van geweldloze acties. „Zeker geweldloos", benadrukt hij voor de zekerheid. „Als Pemuda RMS zoeken we aansluiting bij de landelijke organisa ties. Daarmee hebben we bijvoorbeeld al een demonstratie gehouden voor de Indo nesische ambassade in Den Haag. Ook hebben we solidariteitsbrieven naar bij ons bekende Molukkers in Jakarta ge stuurd." Hoewel de organisatie waarvan hij voor zitter is alleen Zeeuwse leden heeft, enke le tientallen naar zijn zeggen, denkt Patty niet aan acties die zich tot de provincie be perken. „We moeten landelijk werken, want daarmee bereiken we gewoon meer. Daai'om is onze organisatie ook aangeslo ten bij nationale netwerken. In Zeeland gebeurt wel veel in de zin dat we met een hoop gedachten en ideeën komen die we landelijk overch-agen." Onafhankelijkheid Alle acties, zo laat Patty verder weten, moeten 'ten dienste zijn' van de Moluk kers in Indonesië. Wat de gemeenschap in Nederland wil, is van ondergeschikt be lang. Daarom zal hij nu geen actie gaan voeren voor een onafhankelijke republiek der Molukken, hoewel verschillende Mo lukkers in Nederland daar als gevolg van de onrust weer extra kansen voor zien. „De Molukkers daar demonstreren op dit moment voor democratie in Indonesië, en dat moeten wij in Nederland dus ook doen. Pas als zij om onafhankelijkheid gaan ï'oepen, gaan we daarin mee." door Richard Sandee VLISSINGEN - Onder de noe mer Maatwerk begint vrijdag 27 november een wervingscam pagne om jongeren in Zeeland warm te maken voor vrijwilli gerswerk voor en met gehandi capten. Posters, flyers, stickers !en voorlichting moeten de jeugd ;zover krijgen dat ze bijvoor beeld 'dansmaat', 'automaat' of Msmaat' van een gehandicapte willen zijn; vandaar de naam Maatwerk. ;Het initiatief komt van de Com- 'irmnicatiekring Zeeland, die 'nauw is verbonden met de 'Stichting Het Klaverblad en het Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg. Woordvoerder A C. Luteijn van Stichting Het Kla verblad zegt 'heel blij' te zijn met de campagne, die wordt be kostigd door sponsors uit het bedrijfsleven. Volgens de woordvoerder zijn er zo'n honderd extra vrijwilligers Hogeschool houdt open dag VLISSINGEN - Scholieren van Middelbaar Beroepsonderwijs, Havo en "VWO kunnen zaterdag, 28 november, een kijkje nemen op de Hogeschool Zeeland. Tij dens de open dag die van 10.30 tot 15.00 uur duurt, worden de bezoekers geïnformeerd over de j opleidingen die de hogeschool biedt. Medewerkers en studenten van de afzonderlijke opleidingen beantwoorden vragen over de studie, voorzieningen, het vin den van kamers en stages. Aan de Edisonweg kunnen geïnte resseerden terecht voor de op leidingen: aquatische ecotech- [nologie (watermanagement), i AOT-Techniek (energie- en pro cestechnologie), bouwkunde, [chemie, civiele techniek, elelc- jtrotechriiek, werktuigbouw- jkunde, bedrijfseconomie, commerciële economie, mana- jgement, economie en recht, economisch- linguxstisch (economie en ta len), leraar basisonderwijs (Pa bo) en verpleegkunde (HBO-V). |0p de Boulevard Bankert 156 jworden de volgende opleidin gen gegeven: Logistiek [Technische Vervoerskunde, Ma ritiem Officiex- en de Rangenop- lleidingen. nodig, die zich minimaal een dagdeel per week willen inzet ten. De campagne is op jongeren gericht, omdat die momenteel maar zo'n tien procent van het totale vrijwilligersbestand van alle dei-tien 'Werkgroepen Ge handicapten' in Zeeland uitma ken. Nijpend gebrek Luteijn: „Je kan dus gerust zeg gen dat het gebrek aan vrijwilli gers nijpend is, en zeker in de leeftijdsgroep van 16 tot en met 26 jaar-. Onder die groep zie je dat 'iets voor iemand andei's doen' er niet meer bij is in deze tijd. Maar nu krijgen ze de kans om hun beste beentje voor te zetten." De nieuwe krachten die de cam pagne moet opleveren, zijn al vast onderverdeeld in 'denkers' en 'doeners'. Met die laatsten wordt gedoeld op chauffeurs en begeleiders voor Zeeuwse ge handicapten die er eens uit wil len. De denkers kunnen aan de slag bij een telefonische hulplijn die de Stichting Het Klaverblad in de loop van volgend jaar lan ceert voor Zeeuwen met vragen over gezondheidszorg, gehandi captenvoorzieningen en uitke ringen rondom arbeidsonge schiktheid. Daarnaast zijn er belangenbe hartigers nodig, die ook onder de denkers vallen. Deze moeten bijvoorbeeld gemeenten aan sporen om de toegankelijkheid van openbare voorzieningen te vergroten voor gehandicapten. Ook kunnen ze opkomen voor de belangen van hun achterban op gebieden als werk en gezond heidszorg. Met name voor deze lobby-werkzaamheden wil men graag jongeren binnenhalen. Luteijn: „Daar verwachten we hele verfrissende ideeën van op dit gebied, bijvoorbeeld met de inzet van Internet als medium. De campagne, die loopt tot eind december, gaat vrijdag om 16.00 uur officieel van start met onder meer een speciale rap-act in de Drukkeiy op de Markt in Mid delburg. Voor de campagnepos ter die bij de aftrap gepresen- teex-d wordt, poseerden onder meer twee Zeeuwse toppers uit de gehandicaptenspoi-t. Model Angela Maas uit Koudekerke is doorgedrongen tot de nationale rolstoeltennistop en de slecht ziende Arnold Polderman uit Axel is een internationaal be kende hax-dloper en langlaufer. door Richard Hoving MIDDELBURG - De muur- planten komen in het gedrang. Door restauratie van monu menten en vervanging van oude muren verdwijnen veel geschik te leefmilieus. In opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visser-ij is een inventarisatie gemaakt van 'Muurplanten in Zeeland'. Uit het rapport blijkt dat de meeste planten in de ge meente Middelburg voor-ko men. Het zijn vooral de kade- mux-en die rijk zijn begx-oeid. In Middelburg wei-den 109 ver schillende soorten aangetrof fen. De diversiteit op de kademuren in Terneuzen, Hans- weert, Brouwershaven en We- meldinge is eveneens groot. Foi-t Rammekens bij Ritthem is volgens onderzoeker P. A Maas een van de belangrijkste groei plaatsen in Nederland. Hondex-- den soorten muur-planten sieren de muren van het fort. Het Slot Haamstede is een belangrijke groeiplaats in Westei'schouwen. De stadspoort de Stenen Beer in Sluis wox-dt een 'bijzondere' lo catie genoemd. Volgens Maas kent Zeeland wel iswaar nog ruim tweehonderd soox-ten, maar nemen de bedrei gingen toe. In 'Muurplanten in Zeeland' wordt een aantal aan bevelingen gedaan om de over gebleven muurplanten te be schermen. De onderzoeker- maakt onderscheid tussen pas sief en actief beheer, Zonder meer het beste is 'niets doen'. Hierdoor kan het natuurlijke proces van verwering van de muren gestaag zijn gang gaan. Een actieve beheei-smaatregel is het overplanten van muurplan ten, als een muur waarop ze voorkomen niet kan worden be houden. Wethouder P. M. Bruinooge van de monumentenstad MiddeL bux-g nam woensdag het eerste exemplaar van 'Muurplanten in Zeeland' in ontvangst. Bi-uinoo- ge onderstreepte het belang van muurplanten. „De groene mu- ren moeten behouden worden, Fort Rammekens zonder plan ten is voor niemand voor te stel len." door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het vracht vervoerbedrijf Scheerders Transporten in Vogelwaarde wil een open wasstraat voor contai ners en laxwlbouwvoertuigen aanleggen op het. terrein aan de Bosschcstraat. De firma heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor een milieuvergunning voor een dergelijke installatie. In 1993 nam de vx-achtvex-voerder een nieuwe, overdekte wasstraat in gebx-uik om verneveling naar omringende per-celen te beëin digen, maar al gauw bleek dat de voorziening niet berekend is op vrachtcontainers en zware landbouwmachines. De vloer kan het afladen van containers niet aan en door het enorme ge wicht van landbouwvoex-tuigen i-aakte de bodem beschadigd. De transportfix-ma wil de nieu we wasplaats aan de westkant laten optrekken. De gemeente heeft Scheerders goede maatre gels gevraagd om overlast voor omwonenden te voorkomen. Het afvalwater moet geschei den blijven van het omringende: terreingedeelte en apart opge vangen worden. Ook mag er ab soluut geen waternevel buiten de wasplaats terecht komen. Containers Dit laatste geldt overigens ook- voordebinneninstallatie. Op de, afscheiding tussen de nieuwe wasplaats en het aangrenzende perceel komt een drie meter ho ge wand om vex-waaien van het reinigingswater tegen te gaan. Bovendien zal er in de open lucht niet gereinigd worden vanaf een bordes maar vanaf de vloer. Scheerders beweert dat er maximaal twintig containers per week in de open wasinstal- latie onder handen genomen worden. Het reinigen van land bouwmachines blijft bepex-kt tbt maximaal tien per jaar. Kinderen nemen een bad in de Kalirivier op Ambon. foto ANP De DN 31hier voor de wal bij Terneuzen, kan snel worden ingezet bij de oliebestrij ding. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19