Eerste ontwerp maritiem museum iiéfcié Ifïlfl Broches met houten hamer of zaag PZC PZC Walcheren heeft weer vogeloverzicht Lampsinshuis met aangrenzende panden moet in 2001 open zeeland donderdag 26 november 1998 w 17 Brooddrogerij vecht bij rechter dwangsom aan Waterschap inventariseert ^knelpunten Wateroverlast Drankrijder uit de bocht Lampert erelid van Vekabo Grensoverschrijdend windpark Zes maanden voor mishandeling Dienstverlening voor verkrachter Werkstraf voor plegen ontucht Dealer vijftien maanden cel in mensenwerk i Feest rond honderdste Walcherse aanvraag subsidie erfbeplanting door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Rijksgebou wendienst heeft woensdag een eerste ontwerp gepresenteerd voor het nieuwe maritieme mu seum in het Lampsinshuis aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Het museum bestaat uit het uit 1641 daterende redershuis, het te slopen pand Nieuwendijk 13, het aan te kopen WV-kantoor en een tweetal voormalige pak huizen aan de Nieuwstraat 10 en 12. Met de verbouwing en in richting is een investering ge moeid van ruim elf miljoen gul den. Voor 8,7 miljoen gulden moet de exploitant, de stichting Maritiem Museum Zeeland, nog een oplossing vinden. Het muse um moet in 2001 open gaan. De toekomstige bezoeker komt het museum binnen via een gro te centrale ruimte, dat gevestigd is in de nieuwbouw. Een trans parante ruimte geeft direct zicht op de kelders. Dat gedeelte is gratis toegankelijk. Daarin e MIDDELBURG - De firma Re- mijn en Zoon uit 's-Heerenhoek heeft de rechter gevraagd de be- I stuursdwang van de gemeente 0 Borsele te schorsen. De firma heeft een brooddrogerij in 's- il Heerenhoek, op een perceel waarop een agrarische bestem ming rust. De gemeente heeft het bedrijf al eerder geprobeerd te he wegen de industriële activitei- jen voort te zetten. Dat is nog niet gelukt. De gemeente heeft inmiddels bestuursdwang op- 1 gelegd, wat erop neerkomt dat Remijn een dwangsom moet be- j talen voor elke dag dat hij na 30 november doordraait met zijn j. brooddrogerij. Woensdagochtend diende een schorsingsverzoek voor de be- stuursrechter in Middelburg, Remijn wil via een voorlopige voorziening de bestuursdwang opheffen. De gemeente vindt het lang genoeg heeft ge duurd. Het bedrijft draait zon- gier de benodigde vergunningen m zou regelmatig overlast ver oorzaken. - Het waterschap i(Zeeuwse Eilanden is begonnen de inventarisatie van de hknelpunten ten tijde van de wa medio september. icNa de interne evaluatie van de ^wateroverlast trekt het water schap nog eens het gebied in met J werkgroepen die. naar plaatse- lijke geluiden zullen luisteren. Daartoe zijn werkgroepen op gericht die bestaan uit mede werkers van het waterschap, le ien van de LTO-raad Zeeland en gemeenten. Zij zullen de in ventarisatie uitvoeren. De werkgroepen staan onder voorzitterschap van gebiedsge- wvorene J. L. C. Mol van het waterschap. Ze beginnen in de- 3 :ember met hun werkzaamhe- f ien. Als alle informatie binnen s, werkt het waterschap de ge uit. Er wordt bij deze in gebruik gemaakt de inbreng van de land- 1 louworganisaties en hun leden, naar ook van de ervaringen en waarnemingen van particulie- en. bevinden zich onder meer de garderobe, het museumcafé, de museumwinkel en een le zing/ontvangstzaal, maar ook een introductie-tentoonstelling waar met behulp van multi-me dia de bezoeker een voorproefje krijgt van hetgeen in het muse um te zien is. Het betaalde deel van het muse um bestaat uit drie onderdelen. In het eigenlijke Lampsinshuis komt een historisch maritiem deel, waarin met multi-mediale technieken het Zeeuws mari tiem verhaal verteld en beleefd wordt. In de aangrenzende nieuwbouw komt de 'Galexy', waar de bezoeker kennis maakt met maritieme kunst. In de pak huizen achter het Lampsinshuis kunnen exposities met een bo venregionale uitstraling bezocht worden. De drie onder delen kunnen zowel los als ge schakeld bezocht worden. Schatkelders onder de panden en een tuin, die het Lampsins huis met de pakhuizen verbindt, completeren het Maritiem Mu seum Zeeland. Drie thema's Het museum belicht drie the ma's: zaken over zee, varen op zee en bouwen voor de zee. Het eerste gaat in op de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC), de West-Indische Com pagnie (WIC), de maritieme handel, het alledaagse leven aan boord, koopvaardij en lading, de kaapvaart en zeeslagen. Bij varen op zee valt te denken aan scheepsrampen, archeologie, betonning en bebakening, het loodswezen, de admiraliteit (Michiel de Ruyter), marine en beurtvaart. Het laatste thema omvat de scheepsbouw en de maritieme techniek. Hoewel het Lampsinshuis in handen is van de stichting Mari tiem Museum Zeeland, heeft de Rijksgebouwendienst het ont werp gemaakt. De kosten daar van - ongeveer een half miljoen gulden - hoeft de stichting niet te betalen. De dienst zal ook nauw betrokken blijven bij de restauratie en verbouwing. Voorzitter G. Adan van de stich ting betoogde tij dens de presen tatie dat de plannen weliswaar veel geld kosten, maar dat een allesomvattende aanpak beter is dan de gebouwen in fases te restaureren. ,,Als we beginnen met een half gebouwd museum, hoef je er niet op te rekenen dat mensen voor een herhalingsbe- zoek komen. Het is ook geen goede mond-tot-mondrecla- me." Hij verwacht dat de stich ting moeite moet doen om het gat van 8,7 miljoen gulden te dekken, maar toonde zich bij voorbaat optimistisch. De stichting rekent onder meer op subsidies voor de restauratie. Daarnaast ging Adan ervanuit dat de stichting geen btw hoeft te betalen over de investering. „Zoals het er nu naar uitziet, moet het ons lukken." door Jeroen Bos GRIJPSKERKE - De familie Van der Zanden uit Grijpskerke krijgt morgen, vrijdag, een pre sentje aangeboden van de Dienst Landelijk Gebied Zee land te Goes. De familie diende namelijk de honderdste aan vraag in voor subsidiëring van een erfbeplantingsproject in het kader van de landinrichting op Walcheren. C. J. Bierens, vice- voorzitter van de landinrich tingscommissie en vertegen woordiger van de landbouw, zal het cadeautje overhandigen. Bij landinrichtingsprojecten in uitvoering kunnen bewonei's van buitengebieden een subsi die van zeventig procent krijgen op de aanleg en het onderhoud van nieuwe beplantingen op het erf. De subsidie komt van het ministerie van Landbouw. Voorwaarde is dat de beplan ting past in het landschap. De Dienst Landelijk Gebied pro beert op deze manier de kwali teit van het landschap te verho gen. De eerste aanvraag voor subsidie kwam binnen in 1994 en de regeling loopt tot 2006. De Dienst Landelijk Gebied heeft een lijst opgesteld met bo men en struiken die goed in het Zeeuwse klimaat gedijen. Zij geven tevens advies over de in richting van de kavels. Zo raden zij aan minimaal drie rijen randbeplanting aan te leggen. Dat biedt de overige beplanting bescherming tegen de zeewind. Rond de woning van de familie Van der Zanden staat al een bos. Door de ruilverkaveling werden zij gedwongen een extra stuk land aan te kopen. „Het is een onbeplant stuk land dat een overgang vormt van het bos naar een waterloop", legt M. van der Zanden uit. Hij wil het gebied een natuurlijker beeld te geven door aan de rand van het bos struiken te planten. „Door opgaande struiken te planten en verschillende soorten gras te zaaien, hopen we het landschap meer kleur te geven en dus visu eel aantrekkelijker te maken." Van der Zanden hoopt in de toe komst vaker van de subsidiere geling gebruik te maken. „Het bos rond ons'erf bestaat voor een groot gedeelte uit iepen", vertelt hij. „Die zijn ziek en moeten al lemaal gerooid worden. De vrij gekomen grond willen 'wij op nieuw beplanten." Een andere wens van de Grijpskerkenaar is het planten van knotwilgen langs de watergang. Maar het ambtelijk apparaat werkt daar volgens hem nog niet aan mee omdat er een strook langs het water onbeplant moet blijven. Daar moeten machines langs voor onderhoud. MIDDELBURG - De politie heeft woensdagochtend om half zes een 42-jarige automobilist uit Veere aangehouden voor rij den onder invloed. De man reed op de Prins Hen drik weg in Vlissingen. Hij had de bocht gemist en was met zijn auto over enkele betonblokken gereden. Een blaasproef wees uit dat de Veerenaar veel te veel had gedronken. De politie heeft het rijbewijs van de man inge nomen en hem een dagvaarding uitgereikt. MELISKERKE - Voorzit ter P. Lampert van de Ver eniging van kampeerboe- ren Vekabo is bij zijn af scheid van de afdeling Walcheren benoemd tot erelid. De leiding wordt voorlo pig overgenomen door B. Gideonse. In een later sta dium worden de leiders van het gewest Zeeland en de landelijke Vekabo-or- ganisatie gekozen. Lam pert stond aan de wieg van de oi'ganisatie. Tijdens de afscheidsbij eenkomst gaf gastspreker H. van Koeveringe van Roompotrecreatie, een van de grootste reguliere campinguitbaters in Zee land, aan geen moeite te hebben met optrekken van de 90-dagen regeling voor het kleinschalig kamperen naar 120 dagen per jaar. Hij ziet ook een aantal van 25 of meereen heden per minicamping niet als een probleem. „De markt regelt wat dat be treft zichzelf". De auteurs Jaco Walhout en Fred Twisk bekijken het nieuwe vogelboek met Ben Smulders, Jurian Brasser en Adrie Joosens (vlnr). foto Ruben Oreel door Jeroen Bos VLISSINGEN - Met het woensdag ver schenen boek Vogels van Walcheren heeft Walcheren na bijna dertig jaar weer een compleet overzicht van alle vogelsoorten op het voormalige eiland. Het boek is ge schreven door Jaco Walhout en Fred Twisk. Woensdagavond werd het in het Vlissing- se Milieu Educatie Centrum De Kloek feestelijk overhandigd aan de auteurs van Avifauna uit 1969. Ben Smulders en Adrie Joosens schreven destijds het boek Avi fauna Walcheren. Tijdens duizenden uren in het veld verza melden vogelliefhebbers allerlei gegevens waaruit het overzicht kon worden samen gesteld. Van de meer dan driehonderd vo gelsoorten wordt aangegeven waar ze te zien zijn, wanneer ze te zien zijn en hoe de aantallen zich hebben ontwikkeld sinds dertig jaar geleden voor het laatst zo'n overzicht werd opgesteld, Aparte hoofd stukken behandelen de vogeltrek en de betekenis van het landschap voor ver schillende vogelsoorten. Auteur Fred Twisk noemt het boek een vorm van geschiedschrijving; sommige broedvogelsoorten verdwenen, andere verschenen, terwijl weer andere zijn te ruggekeerd nadat ze Walcheren noodge dwongen moesten verlaten. Vogels van Walcheren is naast een geschiedenisboek ook een boek dat als inspiratiebron voor nieuwe natuurverkenningen kan dienen. Jongste De jeugdige Jurian Brasser uit Westka- pelle ontving daarom eveneens een exem plaar. Als lid van de Vri j e Vogelclub van de Vogelbescherming vertegenwoordigt hij de jongste generatie vogelaars. Twisk ziet in Brasser een mogelijke auteur van de volgende avifauna van Walcheren. RILLAND - Delta Nutsbedrijven uit Zeeland zet samen met de Belgische elektriciteitsproducent Electrabel een wind energiepark ten oosten van Rilland op langs de Nederlands- Belgische grens. Er komen zeven windturbines aan de Neder landse kant te staan en zeven aan de Belgische. De twee be drijven nemen elk de helft van de investeringskosten van zo'n vijftig miljoen gulden voor hun rekening. Zij delen verder op gelijke basis de exploitatie, aldus hoofd milieu W. Zweemer van Delta. Het is het eerste Nederlands-Belgische windener giepark in Zeeland. De windturbines met elk een capaciteit van 1,5 megawatt zullen op zijn vroegst medio 2000 in ge bruik worden genomen. Samen produceren zij genoeg stroom om de behoefte van zes- tot achtduizend gezinnen te dek ken. ANP/BEL GA MIDDELBURG - Een 27-jarige illegale vluchteling heeft een straf van zes maanden cel gekregen voor diefstal en een po ging tot zware mishandeling. De rechtbank volgde de eis van de officier van justitie. De officier had de voormalige Middel burger ook graag tbs laten opleggen, maar dat was onmoge lijk omdat hij illegaal in Nederland verblijft. Deskundigen menen dat de man vanwege ernstige persoonlijkheidstoor nissen een gevaar voor de samenleving is. In juni stak hij ie mand neer met een zwaard. Dezelfde maand heeft hij ook ie mand met een bierfles op het hoofd geslagen. De politie trof bij hem in huis bovendien gestolen spullen aan. MIDDELBURG - De 26-jarige Noord wellenaar die in juni na een discotheekbezoek in Renesse een kennis verkrachtte, heeft een werkstraf van 240 uur gekregen, Verder heeft de rechtbank in Middelburg hem een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar op gelegd. Gedurende deze periode zal hij zich moeten gedragen "naar de aanwijzingen van het Zeeuws Consultatiebux-eau voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Hij moet ook de ZCAD-cur- sus Terugvalpreventie seksuele delinquenten volgen. De man verkeerde onder invloed van alcohol toen hij de vrouw tot ongewenste seksuele handelingen dwong. Hij ken de het slachtoffer, een dove vx*ouw, al acht jaar. Tegen de man was een straf van twee jaar geëist. MIDDELBURG - Tweehonderdveertig uur dienstverlening en een half jaar voorwaardelijke gevangenisstx-af met een proeftijd van twee jaar. Deze straf heeft de x-echtbank in Mid delburg de 63-jarige Amemuidenaar opgelegd voor de on tucht met zijn buux-meisje. Tegen de man was tien maanden geëist. Bijna tien jaar lang betastte hij regelmatig zijn buur meisje. Hij gebruikte daarbij fysieke en emotionele dwang. Als bijzondei-e voorwaarde moet de man zich ook twee jaar lang gedragen naar de aanwijzingen van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de cursus Te rugvalpreventie seksuele delinquenten volgen. MIDDELBURG - De x-echtbank in Middelburg heeft een 35- jarige Vlissinger veroordeeld tot vijftien maanden cel met af- tx-ek van voorarrest voor het dealen van drugs en heling van gestolen spullen. Zijn 42-jarige kompaan, die ook wex-d be schuldigd van diefstal, kreeg 240 uur dienstvexiening in plaats van zes maanden cel, met aftrek van voorarrest. Hij werd in onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het tweetal dealde tot 11 augustus van dit jaar drugs vanuit een woning aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Tegen hen waren straffen ge- eist van respectievelijk twaalf en achttien maanden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) I. Huibers A.M.van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl 4 City OnLine/Internet http://www.pzc.nl c| e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Josette van Velzen Het eerste Technika 10 Blok is woensdagavond ixx het Zuiderba- ken in Middelburg afgesloten. Behalve een expositie van de gemaakte werk stukken, verzorgden de deelneemster - tjes, allen tussen de tien en twaalf jaar, tevens een demonstratie timmeren. Ze lieten nauwkeurig zien, hoe je hamer en spijkers moet gebruiken en houten boe kensteunen kunt maken. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm was aanwezig om de meiden een certificaat te overhandigen. Vervolgens kregen de deelneemstertjes, hun begeleidsters, coördinatrice Maxiska Burger en Carla van der Schraaf van het SKWM een wel heel bijzondere onderscheiding opge speld: een zelfgemaakte bx-oche met daai-op heel toepasselijk een houten ha mertje of zaag. „Die houten broches waren een idee van onze begeleidsters. Max-ian en ik hebben ze zelf van triplex gemaakt", vertelt Judith Huijsman. Zij is een van de vier vrijwilligsters die dit eerste blok 'Houtbewerken' van het eex-ste Tl 0-project in Middelburg begeleiden. Toen ze daarvoor benaderd werd, hapte ze onmiddellijk toe. „Ik werk graag en veel met hout. Ik heb het mezelf aange leerd en heb er al behoorlijk wat erva- xing mee." Om de meiden goed te kunnen begelei den volgden de vrijwilligsters zelf een cursus, verzorgd door Technika 10. Voor het houtbewerken verdiepten ze zich in de verschillende materialen en bepaalde technieken. „Daardoor leer je zelf dan ook weer wat t>ijEn ik vind het heel leuk, om met zo'n groep meiden te wex-ken. We moeten ze iedere keer bijna dwingen om te stoppen", lacht Huijs man. Toekomst Technika 10 (T10) is een technische clubje voor meisjes van tien tot twaalf jaar. Het is een aantal jaren geleden ontstaan vanuit de idee, dat wanneer meisjes al op jonge leeftijd vertrouwd x'aken met techniek, hxin zelfvertx'ou- wen en zelfredzaamheid groter wordt en daarmee hun toekomstperspectief vex-betex-t. In Zeeland is Technika 10 al tien jaar actief met negentien clubs ver spreid over negen gemeenten. Voor be geleidsters en coördinatoren verzorgt Technika 10 per j aar een aantal trainin- gen. Het px-ovinciaal coördinatoren- overleg is ondergebracht bij SCOOP. „T10 is destijds voortgekomen uit de emancipatiegedachte", legt coördina trice Mariska Bm-ger van het SKWM uit. „Het richt zich op meiden uit de hoogste groepen van het basisonder wijs en wil de houding van die meisjes ten opzichte van techniek verandex-en Technica-10'ers in Middelburg. via een methodiek die heel specifiek voor hen is ontwikkeld. Het is dan ook zeker niet zomaar een knutselclub. De meiden leren een techniek aan. Ze lex-en de vex-schillende matex-ialen en hun ei genschappen kennen, leren wat je het beste waarvoor kunt gebruiken en hoe je bijvoorbeeld een vex-binding in hout moet maken. T10 beoogt voor meiden de keuzemogelijkheden na het basison derwijs te vergroten." Technika 10 bestaat uit vier blokken, meestal uitgesmeerd over twee jaar. Het eerste blok is vaak houtbewex-ken, ge volgd door het blok metaalbewerken. Dat zijn de twee basistechnieken. Ver der kunnen meiden aan de slag gaan met elektriciteit, elektronica, compu ters, architectuur, fotografie, fietsrepa- ratie en natuurkundige proeven. „Zo komen er ieder jaar wel een paar nieu we dingen bijaldus Burger. Subsidie De idee om een T10 club op te xichten, leefde al een paar jaar in Middelburg. „Vorig jaar hebben we het in december tijdens de .vrij williger smarkt gepresen teerd. Wethouder Van Dijk was meteen enthousiast en we kx-egen er subsidie voor", veivolgt de coördinatrice. In het najaar ging in de Magistraatwijk in Middelburg het eerste blok van start met maar liefst zestien meiden en vier vrijwilligsters. Er was subsidie voor vier blokken en voor het geven van trai ningen voor de begeleidsters. „Het tweede blok gaan we in twee clubs verder We geven er dan een bij in het Tx'efpunt in Nieuw Middelburg, waar een paar deelneemsters wonen", legt Bm-ger uit. „Het enthousiasme is zo gi-oot, clat we hebben besloten om de groep op te splitsen. Nor-maal werk je met twaalf meiden en wij hadden al een groep van zestien, die ook nog eens in een ex-g kleine x-uimte gehuisvest was. Gelukkig beschikken we ook over vol doende vrijwilligsters om twee clubs te draaien, iets dat landelijk gezien nogal eens een probleem vormt. Het is name lijk heel tekenend, maar wouwen zijn vaak niet zo te spreken over hun techni sche kwaliteiten." Eén van de regels van Technika 10 is, dat alleen meisjes mogen deelnemen en alleen vrouwen mogen begeleiden. Burger en Huijsman staan daar hele maal achter. „Daax-mee voorkom je dat een man het wel gauw even doet, omdat liet wellicht wat zwaar of moeilijk voor een meisje zou zijn. Of dat jongens een foto Lex de Meester beetje de stoere binken gaan uithangen. De meiden moeten vrij hun gang kun nen gaan in een x-uimte waar geen man nen of jongens aanwezig zijn." Zelfvertrouwen Na een blok van acht bijeenkomsten is het misschien wat vx-oeg om al duidelij ke effecten te kunnen verwachten. „Maar de meiden hebben er nu wel op- eexxs interesse voor hoe iets in elkaar zit. En dan vanuit de achtergrond van hoe ze het eventueel zelf zouden kunnen na maken", glundert Pluijsman. „Greetje zag het laatst helemaal niet meer zitten. Ze gooide haar wex-kstuk aan de kant, omdat ze dacht dat het helemaal niet zou lukken. Toen hebben we het hele maal uit elkaar gehaald en samen weer opnieuw in elkaar gezet. En toen lukte het wel. Daar gx-oeit je zelfvertrouwen wel van." Deelneemster Greetje Woltering beaamt dit volmondig. Ze vond de cur sus heel leuk om te doen en erg leer zaam. „Als je maar doorzet, dan lukt het wel. En ik weet nu ook dat je niet te véél lijm moet gebruiken, want het komt er toch alleen maar weer uitlopen. Reken maai-, dat ik me voor het volgen de blok weer inschrijf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17