Telefoontarieven dalen licht lurger onwetend over invoering euro PZC Stel, er zijn géén 750.000 carpoolers. economie woensdag 25 november 1998 VS constateren dumpen staal Amerikaanse economie groeit Rotterdam schermt radar af Vertrouwen consument stabiel Geen verkoop Cindu Chemicals Scepsis over noodzaak levensverzekeringen fors duurder te maken Belgisch bureau waarschuwt voor groeivertraging Ajax in de min Sigaretten in VS duurder na schikking KPN en Opta bereiken akkoord over aanpassing prijzen nternational aper neemt nion over Belang Stork in oude Fokker-divisie Snel dubbele prijsaanduiding nodig WASHINGTON - Staalproducenten in Japan en Rusland overspoelen de Amerikaanse markt met producten die ze te goedkoop aanbieden. De Japanse fabrikanten weten of zou den moeten weten dat hun producten in de Verenigde Staten beneden een redelijke marktprijs worden verkocht, terwijl Rusland een hele geschiedenis heeft van het dumpen van staal. Dit maakte het Amerikaanse minstede van Handel be kend in een voorlopige conclusie in een onderzoek naar aan leiding van klachten van de Amerikaanse staalindustrie en de bonden. Een definitief oordeel komt vermoedelijk in mei. Als Japan en Rusland schuldig worden bevonden, dan kun nen de Verenigde Staten op het staal uit deze landen extra in voerrechten heffen. RTR WASHINGTON - De economische groei in de Verenigde Sta ten is in het derde kwartaal van dit jaar uitgekomen op 3,9 procent op jaarbasis. Het percentage is hoger dan de 3,3 procent die het ministerie van Handel in zijn eerste opgave van eind oktober meldde en het komt vrijwel overeen met de 4 procent die analisten al hadden genoemd. De opgave is nog niet definitief, want er komt nog een tweede, laatste herziening. ANP/KRF ROTTERDAM - Tien radars in het Rotterdamse haven- en in dustriegebied zenden hun radiogolven voortaan alleen uit over het water. Het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam (GHR) wil met deze maatregel tegemoetkomen aan de onrust gevoelens van omwonenden. Overigens zegt het GHR weinig vragen of opmerkingen te hebben gekregen. De radarpost langs de Oude Maas bij Spijkenisse is deze week als eerste voorzien van 'sector blanking'. Dat betekent dat de apparatuur automatisch uitschakelt als de bundel niet ge richt is op het water. Voor het einde van het jaar worden negen andere radarposten ook aangepast. De tien radars maken deel uit van het verkeersbegeleidend systeem (VBS) van het havenbedrijf. ANP VOORBURG - Het vertrouwen van de consument in de econo mie is stabiel. De sterke daling in oktober heeft zich in novem ber niet doorgezet, constateerde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Het pessimisme over de ontwikkeling van de algemene econo mische situatie is in november wat afgenomen. De kooplust van de consumenten blij ft'onverminderd hoog. Volgens onderzoeker W. Ludwig zijn de consumenten in okto ber flink geschrokken. „Ze kregen een opeenstapeling van ne gatieve berichten over zich heen. De koersen stortten in, in het Verre Oosten ging het slecht, grote bedrijven gaven winst waarschuwingen en ga zo maar door. Nu blijkt dat het wel meevalt", verklaart Ludwig. ANP UITHOORN - De verkoop van Cindu Chemicals aan Sasol Carbo Tar gaat niet door. Het Zuid-Afrikaanse bedrijf heeft laten weten af te zien van een eventuele overname. Als reden geeft Sasol Carbo Tar de gewijzigde economische omstandigheden in Zuid-Afrika op. Cindu Chemicals, een joint venture van Cindu International en Hoogovens, gaat nu samen met de Zuid-Afrikanen kijken of andere vormen van samenwerking mogelijk zijn. Cindu Chemicals kampt met omzetdalingen en druk op de prijzen. Het bedrijf maakt producten op basis van koolteer. De omzet ligt rond de 65 miljoen. Er werken honderd men sen. ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De vereniging Consument Geldzaken twij felt aan de noodzaak om de pre mies voor levensverzekeringen volgend jaar fors te verhogen. De nieuwe eisen van de Verzeke ringskamer kunnen ook anders worden opgevangen. Verzeke raars gaan er vooralsnog vanuit dat polissen met een gegaran deerd eindkapitaal 10 tot 20 procent duurder worden per 1 januari 1999. Verzekeraars zouden nog eens goed kunnen kijken naar hun kosten", zegt een woordvoerder van de vereniging Consument Geldzaken. „Wellicht dat geld kan worden bespaard op de pro visies voor de tussenpersonen. Wij hopen dat de concurrentie in de markt zijn werk zal doen." De kans daarop lijkt gering. De meeste levensverzekeraars stel len een 'substantiële' verhoging in het vooruitzicht. „Met welk percentage weten we nog niet", zegt Fortis. „Een flinke stijging is zeker", zegt Nationale Neder landen, de grootste partij op de markt. ASR Verzekeringen (Stad Rotterdam) vermoedt dat geen enkele verzekeraar zal kunnen ontkomen aan een pre mieverhoging van 15 tot 20 pro cent. Verzekeraars moeten jaarlijks minimaal 4 procent rendement behalen op polissen met een vastgesteld eindbedrag. De Ver zekeringskamer, de toezicht houder in de branche, heeft deze 'rekenrente' deze week echter verlaagd. Vanaf 1999 is het 3 procent. Nieuwe polissen Voor bestaande polissen heeft de aanpassing geen gevolgen. Maar nieuwe verzekeringen zullen duurder worden. „Mag je maai' met 3 procent rekenen, dan moeten de premies om hoog", zegt een woordvoerder van Nationale Nederlanden. „Doe je dat niet, dan kom je niet aan het afgesproken eindbe drag." De lagere rekenrente is een ge volg van de sterk gedaalde rente op de kapitaalmarkt. Premies voor traditionele levensverze keringen worden veelal belegd in obligaties. Het rendement daarop ligt maar net iets boven de 4 procent. Na aftrek van pos ten halen de verzekeraars het minimumrendement niet meer. Het Verbond van Verzekeraars verwacht dat de polissen tussen de 10 en 20 procent duurder worden, der. „Het hangt sterk af van het soort contract", zegt een woordvoerder.- Een precieze on derbouwing van de schatting kan hij niet geven. GPD BRUSSEL - De Belgische eco nomie kampt met tegenwind. Het Belgische planbureau waarschuwde gisteren dat de groei in 1999 als gevolg van de verslechtering van de wereld economie uitkomt op 2,2%. In juli ging het planbureau nog uit van een stijging van 2,6%. Dat was te optimistisch, gezien de onzekere ontwikkelingen die verband houden met de crises in Azië, Rusland en Latijns-Ame- rika. Als de particuliere con sumptie zou afnemen, waar het planbureau nog niet op rekent, dan zou 2% groei zelfs moeilijk haalbaar zijn. De Belgische centrale bank ziet het ook somber in. Haar con junctuurbarometer bereikte vo rige maand het laagste niveau sinds maart 1996. De bank ver wacht dat deze tendens zich de komende maanden zal voort zetten. ANP AMSTERDAM - Ajax heeft in het boekjaar 1997/'98 een negatief net toresultaat na belastingen behaald van 5,4 miljoen, tegenover een plus van 12,9 miljoen in het jaar daarvoor. Ook de omzet kwam lager uit, op 85,6 miljoen tegenover 90,7 miljoen. Belangrijkste oorzaak zijn de dalende inkomsten door het niet deelnemen van de voetbalclub in de Champions League in het seizoen 1997/'98. Verder drukten de stijgende loonkosten het resultaat. De cijfers betreffen het hele seizoen 1997/'98. Ajax heeft sinds mei een notering aan de Amster damse effectenbeurs. ANP NEW YORK - Dc Ameri kaanse tabaksfabrikan ten berekenen de juridi sche schikking die zij met de staten overeen zijn ge komen door aan de rokers. Philip Morris en R.J. Rey nolds, marktleiders onder de fabrikanten, hebben bekendgemaakt dat een pakje sigaretten voor de groothandelaren 45 dol larcent 0,86) duurder wordt. Verwacht wordt dat een pakje gemiddeld 2,45 dollar (ƒ4,70) gaat kosten. De tabaksfabrikanten te kenden maandag een ak koord met 46 staten, het District of Columbia en vijf Amerikaanse territo ria. De fabrikanten beta len over een periode van 25 jaar in totaal 206 mil jard dollar. De staten had den een rechtszaak aan gespannen waarbij zij van de fabrikanten een ver goeding eisten voor de ex tra kosten die de gezond heidszorg voor rokers moet maken. AP !W YORK - De Amerikaanse lapiergigant International Pa- neemt branchegenoot Jnion Camp Corporation over. Ie jaaromzet van International 'aper groeit daardoor van 20,1 lot 24,5 miljard dollar 47 mil jard) en het aantal werknemers itijgt van 80.000 tot 98.000. ie gisteren bekendgemaakte ,-ansactie vindt plaats via een landelenruil. Daarmee is een ledrag gemoeid van 6,6 miljard lollar 12,7 miljard), inclusief le overneming van schulden, ie gefuseerde onderneming 'ordt voor ongeveer 75% ei van de aandeelhouders International Paper en voor 5% van die van Union Camp. Paper is het •ootste papierconcern ter we- ild. Die positie gaat verloren ils de eerder dit jaar aangekon- "e fusie van het Zweedse itora en het Finse Enso een feit KRF/ANP doorCorde Horde en Wim Molog DEN HAAG - De drastische ver laging van de telefoontarieven die toezichthouder Opta begin september had voorgesteld, is van de baan. Deze week hebben de Opta en KPN overeenstem ming bereikt over een veel ge ringere verlaging. De voormali ge PTT heeft op vrijwel alle punten zijn zin gekregen. Vanaf 1 januari gaat de prijs voor interlokaal bellen niet, zo als Opta wilde, met 30% om laag, maar met 10%. Plet lokale tarief, dat met een kwart zou moeten dalen, gaat alleen op zondag omlaag. Er komt een apart zondagstarief, dat 33% goedkoper is. De prijs, van het bellen naar een mobiel toestel daalt slechts 5%, terwijl de Op ta een verlaging met 10 tot 15 procent wilde. De toezichthou der verdedigt zijn draai door te wijzen op de hoge kosten van KPN. Het bedrijf voert een dure reorganisatie door en legt bo vendien veel nieuwe infrastruc turele voorzieningen aan. De Consumentenbond is positief over de nieuwe tarieven. Teveel winst Op 2 september liet de Opta de KPN flink schrikken. De toe zichthouder oordeelde dat vrij wel alle tarieven fors omlaag moesten, omdat de KPN teveel winst zou maken. Het telecombedrijf KPN rea geerde furieus en vond dat de Opta zich niet met zijn rende ment moest bemoeien. Ruim twee maanden later hebben de kemphanen vrede gesloten. Niet de kostenstructuur van 1997, maar de prognoses voor 1998 zijn uitgangspunt voor het be palen van de tai'ieven. Toch zegt Opta-voorzitter J. Arnbak dat hij in september niet anders kon handelen. De komende maanden gaat de toezichthouder praten met KPN en andere telefoonmaat schappijen om afspraken te ma ken over tariefplafonds. In zo'n systeem gaan de telefoontarie ven jaarlijks omlaag. De pla fonds moeten in juli ingaan. De prijsplafonds zijn altijd al een wens geweest van KPN. Ambak zei gisteren dat ook hij al sinds begin dit jaar zo'n sys teem wenst, maar dat de overige marktpartijen er nog niet rijp voor waren. KPN is blij met de nieuwe syste matiek. De tariefsverlaging kost de onderneming jaarlijks 330 miljoen omzet. De gemid delde telefoonrekening gaat vanaf januari met 10% omlaag. ISDN Opta en KPN zijn het ook eens over de ISDN-abonnementen, populair onder computerge bruikers. Aanvankelijk dacht de Opta dat de KPN het product met verlies aanbood om concur renten de loef af te steken. De toezichthouder eiste daarom dat het telefoonbedrijf het abonnementsgeld zou verho gen. Inmiddels is gebleken dat KPN vanaf volgend jaar verdient aan ISDN. De verhoging is dus van de baan. Verder zijn KPN en Op ta het eens over kortingsregelin gen voor grote bedrijven. De Consumentenbond vindt dat de nu overeengekomen tariefsver lagingen gunstig zijn voor par ticuliere bellers. Het grote voor- KPN-topman Dik zei kortgele den nog voor het voortbestaan van zijn onderneming te vrezen als de telefoontarieven werke lijk fors omlaag moeten. foto Harmen de Jong/GPD AMSTERDAM - Stork breidt zijn belang in de vliegtuigwe reld uit. Het concern neemt een belang van 43% in de Belgische vliegtuigonderdelenfabrikant Sabca over van de Fokker-cura toren. De overname kost Stork, die zich sinds de ondergang van Fokker richt op de vliegtuig- markt, 80 miljoen. De aankoop is nog niet defini tief. Eerst wil Stork een boeken onderzoek afronden. De stap is logisch. Stoi'k heeft enkele jaren geleden al enkele divisies van Fokker overgeno men na het faillissement van de vliegtuigfabrikant. Met Fokker Aerostructures ver koopt het bedrijf voortaan vliegtuigonderdelen aan onder anderen de eigenaars van Fok ker-machines. Het pakket in Sabca zat nog in de boedel van Fokker. De curatoren hadden al eerder aangegeven van dat pakket af te willen. Binnen regio DE NIEUWE TELEFOONTARIEVEN deel van het huidige akkoord vindt de bond dat het ISDN- abonnement in prijs gelijk blijft, terwijl dat in de eerdere maatregelen flink duurder zou worden. De Consumentenbond waar deert het tevens dat er voor ana loge aansluitingen specifieke tariefpakketten komen. ANP Buiten Standaard zondag Naar mobiel Standaard zondag Abonnementen Stork is niet de enige eigenaar van de onderdelenfabrikant. De 350 miljoen aan omzet moet het bedrijf delen met de Franse meerderheidseigenaar Das sault. Op de Brusselse beurs zweeft nog 4,3% van de aande len rond. Sabca heeft 1500 werknemers die in 1997 een nettowinst pro duceerden van bijna 17 mil joen. Eind vorig jaar kende Sab ca een orderportefeuille van ruim 650 miljoen. ANP Telefoonnet ISDN Overige tarieven Entree telefoon Entree ISDN (Prom.tarief) 225,- Verhuistarief 225.- 225,- Tarieven in guldens inclusief BTW De nieuwe tarieven gaan in per 1 januari 1999 Dal= maandag t/m vrijdag 20.00 tot 08.00 uur en zaterdag door Erik van der Struijs Oké dan, zegt de burger tegen de politiek. Als jullie zo de euro willen, dan moet [dat maar. Maar laat ons er niet oor opdraaien. Wij willen geen inflatie. De pensioenen togen niet worden aangetast. In meebetalen aan die geldver- isters in Zuid-Europa, daar ,.kan natuurlijk helemaal geen Jsprake van zijn. jHet was grofweg de reactie die (onderzoekers kregen in het eer- jste (en tot dusverre enige) Euro pese onderzoek naar 'de bele- •jving' van de euro. Ruim 15.000 jjburgers in vijftien landen vul pen vorig jaar een enquête in him gevoelens ten aanzien van de nieuwe eenheidsmunt. grootschalige steekproef, initiatief van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, wees ook uit dat de kennis over de eu ro bedroevend was. Op vragen naar de toekomstige waarde van de munt liepen de antwoor den uiteen van twee kwartj es tot vier gulden (het wordt ongeveer 2,22). De Europese Centrale Bank werd door sommigen in Portu gal gelokaliseerd, terwijl ande ren er vast van overtuigd waren dat Londen de zetel was gewor den (het is Frankfurt). Volgens de meesten zou het bovendien in 1999 mogelijk worden om met euromunten en -biljetten te be talen (terwijl dat pas in 2002 kan). Binnenkort wordt het onder zoek in Nederland herhaald. Met deels dezelfde vragen. En waarschijnlijk veel dezelfde antwoorden, verwacht de Rot terdamse hoogleraar marketing management Fred van Raaij. „Zo'n vraag over de centrale bank, dat zullen de meesten nu wel weten. Na alle aandacht in de media is de naam Frankfurt er inmiddels ingehamerd. Maar verder nee, ik denk niet dat de kennis over de euro met spron gen vooruit is gegaan." „Je staat versteld van de onwe tendheid", zegt universitair do cent Yvonne van Everdingen, mede-initiatiefnemer van het onderzoek. „Ook bij mensen die beroepshalve goed geïnfor meerd zouden moeten zijn. Een vriend van mij, directeur van een eigen bedrijf, vroeg onlangs of de euro in Nederland straks net zoveel waard wordt als in Frankrijk." Van Raaij: „Ik kan me zo'n waag ook wel voorstel len. Ieder land mag zijn eigen Een werkneemster van een chocoladefabriek in Luserna bij Turijn maakt chocoladerepen in de vorm van biljetten van 500 euro. Om de consument te laten wennen aan de euro, worden de biljetten van cho colade sinds vorige week geëtaleerd in Italiaanse snoepwinkels. euro's slaan met zijn eigen sym bolen. Wij zetten Beatrix erop, de Fransen Marianne. Niet gek dat ze dan de vraag krijgen of je met al die munten wel overal in de muntunie kunnen betalen en of ze overal evenveel waard Advertentie zijn." Opvallend in het onder zoek is de relatieve voorspel baarheid van de antwoorden. Vrouwen blijken pessimisti scher over de euro dan mannen: ouderen zijn somberder dan jongeren en lager opgeleiden negatiever dan hoger opgelei den. Waarom dat zo is, is niet duide lijk. De deelnemers werd niet gevraagd hun antwoorden te motiveren. Mwah In Nederland was niemand echt positief. Op een schaal van 1 (zeer negatief) tot 5 (zeer posi tief) scoorde de grootste opti mist een 3,4. Op meer dan een neutraal 'mwah' hoeft de euro van deze jonge, hoger opgeleide man niet te rekenen. foto Mauro Pilone/AP Is dat raar? „Ik vind van niet", zegt Van Everdingen. „Multina tionals plukken direct de vruch ten van de komst van de euro. Zij hoeven niet meer in al die verschillende Europese valuta te rekenen. Maar wat schiet de gemiddelde Nederlander nu concreet op met de euro? Vrijwel niets toch." Ja natuurlijk, aan de grens hoeft de Europese toe rist geen geld meer te wisselen. Prettig voor zakenreizigers die veel in het vliegtuig zitten, me nen beide onderzoekers. Maar voor toeristen? „De meeste mensen vinden het juist wel leuk om in Spanje met peseta's te betalen. Dat is juist de charme van een vakantie in het buiten land." De euro is tot dusverre vooral een zaak van politici en ban kiers geweest. Het publiek heeft er in de meeste landen niets over te zeggen gehad. Alleen Frank rijk en Denemarken schreven een referendum uit over de munt. Tot ontsteltenis van de politiek zeiden de Denen prompt 'nee'. „De euro is geen show-staaltje van democratie", constateert professor Van Raaij. „Misschien kon het niet anders, dat kan ik moeilijk beoordelen. Maar nu is de munt verreweg de meeste Eu ropese burgers gewoon opge legd." In de voorlichtingscam pagne is de positie van de burger niet veel beter. De inspanningen van overheid en banken richten zich vooral op bedrijven, met het argument dat zij na 1 janua ri het meest te maken krijgen met de girale euro. Van Raaij: „De consument is be wust dom gehouden. Natuurlijk krijgt hij pas in 2002 echt met de euro te maken. Maar ondertus sen leven er wel veel vragen. Wat gebeurt er met mijn hypotheek, met mijn pensioen. Moeten wij straks bloeden voor misstappen in Italië enzovoort? Die vragen hadden veel eerder beantwoord moeten worden. Roepen dat 'de euro van ons al lemaal wordt' heeft geen enkele zin, meent de professor. Bozig: „Vreselijk, die reclames. Alsof Colijn uit zijn graf herrijst en roept: 'Gaat u allemaal maar rustig slapen. U hoeft zich ner gens zorgen over te maken. Er is niets aan de hand'. Wij zijn toch geen kleuters meer." Omdenken Voor het vertrouwen in de euro is evenwel geen reden tot vrees, denken de onderzoekers. Zodra eemnaal betaald kan worden met de nieuwe munt, zullen bur gers dat ook doen. Het 'omden ken' zal hooguit enkele dagen in beslag nemen. „Wie een paar dagen in Spanje is, vindt het de gewoonste zaak van de wereld om in peseta's te betalen. Dat zal met de euro niet anders zijn." GPD DAN ZIT ER MEER IN JE AUTO door Marieke de Vries DEN HAAG - Op een pak koffie, een televisie of een spijkerbroek moet de prijs zo snel mogelijk zowel in guldens als in euro's komen te staan. Win keliers moeten op korte termijn artikelen dubbel gaan prijzen. „Dit is de enige manier om consu menten te laten wennen aan de euro", zegt D. Wes tendorp, directeur van de Consumentenbond. Het kabinet neemt waarschijnlijk vrijdag een be sluit over hoelang de euro en gulden na 1 januari 2002 wettig betaalmiddel blijven. Het Nationaal Forum heeft een overgangsperiode van maximaal vier weken geadviseerd. Die is nodig om banken de mogelijkheid te geven de gulden in te wisselen voor de euro. De detailhandel wil dat dit in één dag gebeurt. De winkeliers voelen er weinig voor om mee te werken aan een lange periode. Onderzoek moet uitwijzen hoelang de consument erover doet om aan de euro te wennen. De Consu mentenbond gaat ervan uit dat het enige jaren kost. Westendorp wil voorkomen dat winkeliers de komst van de euro als een gelegenheid zien om hun prijzen te verhogen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7