PKK-rel krijgt Europese dimensie PZC Afscheid van liberaal boegbeeld Apotheker trotseert collega's met steunen hulpactie voor Rusland Lords bruskeren koningin Elizabeth buitenland Brussel dreigt met vergeldingsmaatregelen tegen Turkije laai bijt voor uist Florida jongetje dood Koningin Paola leert Nederlands U£K laat Servische agent vrij Japan biedt China excuses aan Franse spoorwegen staken Kopstuk junta Argentinië vast Gore ontspringt dans bij onderzoek naar campagnefinanciering Diplomaten Irak teruggeroepen Puntjes op de i woensdag 25 november 1998 an onze redactie buitenland iRUSSEL - De rel tussen Italië a Turkije over de Koerdische eider Öcalan heeft gisteren een ieuwe dimensie gekregen. De luropese Unie (EU) mengde ich direct in de discussie rond e linkse onafhankelijkheids- trijder, die in Italië asiel wil trijgen om uit handen van de Urkse justitie te blijven. )e Unie dreigde met vergel- ingsmaatregelen tegen Turkije ls de regering in Ankara een oycot van Italiaanse produc- en ondersteunt om op die ma- lier een uitlevering van Öcalan if te dwingen. Voorzitter Santer in de Europese Commissie ■aarschuwde dat er binnen de !U 'absolute solidariteit' heerst iet de opstelling van Rome. lerder schaarde de Unie zich ik al achter Italië, zonder daar msequenties aan te verbinden, len officiële boycot van Italië is strijd met het associatiever- rag en de douane-unie tussen Ie EU en Turkije, waarin af- traken over handel en goed na- niurschap zijn vastgelegd, rildus Santer. Ankara kondigde %aandag aan Italiaanse bedrij- ;n uit te sluiten bij aanbeste dingen voor militaire appara- 'mtr. Ook verdwenen twee Italiaanse zenders van de televi se. uitlatingen van Santer kwa- ïen gisteren tijdens het bezoek lat de Italiaanse premier D'Ale- ïa onder strenge veiligheids- ïaatregelen aan de commissie Brussel bracht. In de Belgi- [IAMI - Een negenjarig jonge- jje is voor de kust van Florida loor een haai doormidden gehe len. 9pnerikaanse deskundigen be gisteren dat het ging Ween dodelijke aanval, de der de voor de kust van Florida in pen jaar. Het jongetje speelde ginet familieleden en vrienden in 3fte branding toen hij plotseling 'fbnder water verdween. De on derste helft van het lichaam is -jater teruggevonden. De rest is niet meer teruggevonden. RTR sche hoofdstad waren vorige week nog Turkse aanslagen op Koerdische organisaties. Volgens D'Alema is de Turkse regering verantwoordelijk voor het klimaat van opruiing en zelfs geweld waarmee Italië krijgt te maken. ,,We willen geen handelsoorlog met Tur kije; maar we zullen onze belan gen verdedigen", zei hij. Over het lot van Öcalan, de lei der van de Koerdische Arbei derspartij (PKK), heerste ook gisterennog onduidelijkheid. In Duitsland pleitte de christen democratische oppositiepartij CDU voor een uitleveringsver zoek door Bonn. Binnenland- woordvoerder Rüttgers vindt het absurd dat Duitsland Koer den vervolgt voor hun lidmaat schap van de verboden PKK, terwijl Bonn niet probeert de leider van die partij te straffen. Italië hield Öcalan op 12 no vember op het vliegveld van Ro me aan wegens internationale an-estatiebevelen uit Duitsland en Turkije. Uitlevering aan Tur kije is niet mogelijk omdat Italië geen mensen wegstuurt naar staten die de doodstraf nog niet hebben afgeschaft. Ankara be schuldigt Öcalan van terroris me en acht hem verantwoorde lijk voor tienduizenden doden. Duitsland vaardigde in 1990 een internationaal arrestatie bevel uit tegen Öcalan wegens moorden op PKK-dissidenten en brandstichtingen in de jaren tachtig. De aanklacht is onlangs uitgebreid. Ondanks groeiende internatio nale druk voelt Bonn nog niets voor een berechting van Öcalan in Duitsland. De Duitse rege ring vreest problemen met de grote Turkse en Koerdische be volkingsgroepen in de Bondsre publiek. Italië is verbolgen over het feit dat Duitsland Öcalan niet wil hebben. De Koerd heeft momenteel huisarrest. De ai-restatie leidde overal tot protesten van Koerden. De tien tallen Koerden die sinds 15 no vember dag en nacht demon streerden bij het Vredespaleis in Den Haag zijn maandagavond laat vertrokken. Een woord voerder wijst op de 27e novem ber, een 'heilige datum'. In 1978 is op die dag de PKK opgericht. Verder wordt verwacht dat Ita lië over drie dagen een beslis sing neemt over het lot van de PKK-leider. ANP/DPA/RTR Een bezoekster van de uitvaart van Starovoitova laat haar tranen de vrije loop. foto Dmitri Lovetsky/AP door Hans Hoogendijk MOSKOU - Met asgrauwe, maar vastbe raden gezichten heeft de liberale Russische politieke elite gisteren in Sint Petersburg afscheid genomen van het de mocratische boegbeeld Galina Starovoit ova. Duizenden Russen, velen met tranen in hun ogen, bewezen de 52-jarige parle mentariër de laatste eer. Galina Staro voitova werd vrijdagnacht vermoord bij haar huis. De ex-premiers Tsjernomyrdin, Gajdar en Kirijenko zaten naast de open kist in de Marmeren Zaal van het Etnografische Museum in de oude tsarenstad. „Ze ver moorden onze kameraden, onze vrienden. Willen ze ons stoppen? Ze zullen geen suc ces hebben. Dit zeggen we hier luid en dui delijk over het graf van onze dode kame raad". zei de felle anti-communist en ex- vice-premier Tsjoebais. Hij verklaarde de oorlog aan 'bandieten' en 'communisten' die volgens hem de moord op Starovoitova op hun geweten hebben. Ook Tsjernomyrdin zei alles te zullen doen om de democraten te vereni gen 'opdat we niet op een ochtend wakker worden in een ander land'. De dood van deze onkreukbare, compro misloze verdedigster van de vrijheid heeft de Russische samenleving diep geschokt. Volgens de liberalen moeten de daders van deze moord worden gezocht in extremisti sche kringen, waarbij de beschuldigende vinger vooral naar de communisten uit gaat. Maar waarnemers sluiten niet uit dat met de partij van de ultra-nationalist Zjirinovski verbonden groepen achter de moord zitten. Na de rouwplechtigheid is Starovoitova's stoffelijk overschot bijgezet op de be graafplaats van het Aleksandr Nevski- klooster in het centrum van de stad. GPD BRUSSEL - De Belgische koningin Paola werkt aan haar Ne derlands. Zij volgt deze week een cursus in Spa. het plaatsje in de Ardennen dat vooral bekendstaat als een kuuroord maar ook een gerenommeerd taleninstituut herbergt. De koningin, die van Italiaanse afkomst is en sinds 1959 ge trouwd is met koning Albert, heeft er volgens de Gazet van Antwerpen een maand geleden ook al een week doorgebracht om Nederlands te leren. Ze zou worden onderworpen aan een streng regime, waarbij ze 'ondergedompeld' wordt in het Nederlands. ANP PODUJEVO - Rebellen van het Bevrijdingsleger van Kosovo (U£K) hebben gisteren een ontvoerde Servische politieman vrijgelaten nadat buitenlandse waarnemers daarop hadden aangedrongen. Naast de Serviër verdwenen op 17 november ook twee et- nisch-Albanese burgers die welwillend zouden staan tegen over de Servische autoriteiten. Vermoed wordt dat zij nog in handen zijn van het UQK. Het Bevrijdingsleger zou vele Servische politieagenten en burgers hebben aangevallen en ontvoerd sinds vorige maand het akkoord werd gesloten dat een einde moest maken aan de vijandigheden in de Servische provincie. AP TOKIO - Japan en China zijn gisteren overeengekomen dat de Japanse premier Obuchi morgen 'duidelijk hoorbaar' zijn ex cuses aanbiedt over Japanse gewelddadigheden in China tij dens de Tweede Wereldoorlog. Volgens het Japanse persbureau Kvodo wordt de verklaring echter niet opgenomen in een gezamenlijke verklaring. De Chinese president Jiang Zemin begint vandaag aan zijn bezoek aan Japan, dat tot maandag duurt. Obuchi betuigt aan Zemin zijn spijt over de schade die Japan tijdens de oorlog met China (1937-1945) heeft aangericht. Chinese bronnen schatten dat twintig miljoen Chinezen zijn gedood onder de Japanse agressie. AFP/RTR UTRECHT - Het personeel van de Franse spoorwegen, de SN- CF, gaat morgen vanaf 20.00 uur actie voeren. De duur van de acties is onbekend. De Nederlandse Spoorwegen hebben dit gisteravond bekend gemaakt. Het is nog niet te overzien wat de precieze gevolgen van de stakingsacties zullen zijn. Reizigers zullen in ieder geval van af donderdagavond rekening moeten houden met vertraging en uitval van treinen in Frankrijk, zo waarschuwen de NS. Maandag beten België en Frankrijk het spits af in de Europese spoorwegstaking. De bonden protesteren tegen de liberaliseringsplannen van de Europese Commissie. ANP BUENOS AIRES - De nummer twee van de Argentijnse junta in de jaren 1976-1983, ex-admiraal Emilio Massera, is giste ren gearresteerd wegens kinderroof. De handlanger van pre sident Videla ontvreemdde pasgeboren baby's van linkse po litieke gevangenen. Massera is gisteren in Buenos Aires ruim 4,5 uur ondervraagd over zijnrol bij deontvoering van twee minderjarige kinderen tijdens de zogeheten Vuile Oorlog. Ex-juntaleider Videla is al sinds juni onder huisarrest wegens de diefstal van jonge kin deren. Videla en bevelhebber Massera waren wegens moord en ande re misdaden tot levenslang veroordeeld. Maar president Me nem verleende de militairen in 1989 amnestie. AFP/RTR door Mare Peeperkorn kRUSSEL - De Europese Unie kelpt Rusland de winter door toet voèdselhulp ter waarde van bijna negenhonderd miljoen julden. De EU-landbouwmi- 4iisters gingen gisteren akkoord .met deze operatie, inclusief de Nederlandse bewindsman Apo theker. Dat laatste is opmerke lijk omdat zijn collega's Zalm en Van Aartsen eerder juist grote bezwaren tegen de noodhulp hadden. HHun kritiek richtte zich zowel jjop de vermeende noodzaak van Jde hulp, alsook op de kosten. JExtra uitgaven staan haaks op ijhet kabinetsbeleid om te bezui- Ofnigen op de EU-uitgaven. Apo theker reageerde laconiek op de ijverdeeldheid in het kabinet. „Landbouwministers maken nu eenmaal andere keuzes dan die van Financiën." Volgens Apotheker kan de be nodigde negenhonderd miljoen zonder problemen uit de Euro pese landbouwbegroting be taald worden. Staatssecretaris Benschop van Buitenlandse Za ken - eveneens in Brussel aan wezig - benadrukte dat Neder land wel moest instemmen: „Wij stonden alleen met onze bezwa- De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - zal komende dagen met Rusland onderhandelen over de precieze hulpverlening. Het gaat om gra nen, vlees en melkpoeder. De verwachting is dat de eerste do zen met voedsel in januari Rus land zullen bereiken. De EU eist garanties dat de hulp niet in verkeerde handen (maf fia) komt, en tegen gewone Rus sische prijzen wordt verkocht om de lokale markt niet te ver storen. De opbrengst van de ver koop moet naar sociale doelen gaan. De ministers van Buiten landse Zaken controleren begin december of die voorwaarden zijn vervuld. Ook het Europees parlement moet nog instem men, maar dat heeft eerder al enthousiast gereageerd. Minister Van Aartsen plaatste onlangs vraagtekens bij de hulp aan Rusland omdat het land nog steeds graan exporteert. Daar naast verzette de minister zich hevig tegen de financiering uit de landbouwbegroting. Hij kreeg de steun van Zalm die wil dat reserves in begroting direct terugvloeien naar de lidstaten. Extra uitgaven passen boven dien niet in de 'nullijn' (geen ex tra's) die Nederland komende jaren aan de EU wil opleggen. Gevraagd naar deze strijdig heid met het kabinetsstreven antwoordde Apotheker: „Dat moetje maar aan Zalm vragen." De minister van Financiën be vindt zich momenteel in China. Volgens staatssecretaris Ben schop heeft het kabinet zijn zui nige streven geenszins opgege ven. Bij 'principiële' zaken zal Nederland voet bij stuk houden, aldus Benschop. Ook als het daarin alleen staat. Apotheker maakte duidelijk dat de voedselhulp naast een humanitaire vooral een zakelijk belang dient. Op deze manier komt de EU immers op een goedkope manier van haar voedsel overschotten af. Daar naast zijn de landbouwminis ters zeer bevreesd voor de Ame rikanen die nu reeds volop voedsel aan de Russen tegen zeer lage prijzen verkopen. Dat ondergraaft op den duur de marktpositie van de Europese vleesexporteurs. GPD van onze redactie buitenland "WASHINGTON - De Ameri kaanse vice-president Al Gore [kan zich onbekommerd opma ken voor de race om het presi dentschap in 2000. Er komt igeen onderzoek naar misstap- pen van de Democraat tijdens de verkiezingscampagne voor Clinton in 1996. I Minister Reno van Justitie he lsloot gisteren geen opdracht te ^verstrekken voor een onafhan kelijke raad die de fondsenwer ving van Gore tijdens de cam- pagne had moeten natrekken, De bewindsvrouw verklaarde dat ze weliswaar over bewijzen [beschikt die aantonen dat Gore [loog tegen agenten van de fede rale recherche FBI. Maar de be lwijzen zijn zo licht dat er geen redelijk motief bestaat voor verder onderzoek, aldus Reno. FBI-directeur Louis Freeh had aangedrongen op een onder zoek van een onafhankelijk aanklager. De Republikeinen gingen er al vanuit dat Reno het niet op een onderzoek door een onafhanke lijk aanklager zou laten aanko men. „Reno beschermt de presi dent", luidde de conclusie bij voorbaat van de Republikeinse afgevaardigde Dan Burton. De dreiging van justitiële ver volging hing als een donkere wolk boven Gore, die als ge doodverfde kandidaat van de Democraten voor het president schap geldt. De vice-president gaf eerder toe dat hij vanuit het Witte Huis tientallen telefoon tjes pleegde om geld in te zame len voor zijn partij. ANP/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse regering Ip heeft haar ambassadeurs voor de Verenigde Naties vervangen, si Vergaande veranderingen bin nen de diplomatieke dienst tref- 5 j fen nog 23 andere functionaris- I sen in het buitenland, aldus een regeringsfunctionaris gisteren. De VN-ambassadeurs in New York en Genève waren respec tievelijk Nizar Hamdoun en ejBarzan Takriti, de halfbroer van de Iraakse president Sad- dam Hoessein. Takriti was al in juni van zijn post teruggeroe pen, maar hij verblijft nog altijd in Zwitserland. Hij zou op ge spannen voet leven met Uday Saddam Hoessein, de oudste zoon van de Iraakse leider. Een hoge juridische adviseur van de Iraakse buitenlandse dienst, Mohammed Al-Douri, vervangt Takriti. Saeed Hasan, een hoge Iraakse diplomaat die in 1993 naar New York kwam, volgt Nizar Hamdoun op. Ook de Iraakse ambassadeur van de Arabische Liga, Nabil Nejm, verliest zijn post. Het is de eerste keer sinds het einde van de Golf oorlog in 1991 dat Irak heeft be sloten tot veranderingen op di plomatiek gebied. AFP/RTR NEW DELHI - Een schoonmaker veegt nog even snel wat onge rechtigheden bij elkaar, terwijl een erewacht van het Indiase le ger al stram in het gelid staat, in afwachting van de aankomst van de Zwitserse regeringsleider Flavio Cotti. Die brengt momenteel een bezoek aan India, met een zakendele- gatie in zijn kielzog. Gisteren maakte Cotti zijn opwachting bij het presidentiële paleis. foto Kamal Kishore/RTR door Harm Harkema LONDEN - Normaal heerst er een gepaste stilte als koningin Elizabeth voor een gezamenlij ke bijeenkomst van Hoger- en Lagerhuis haar jaarlijkse troonrede voorleest. Dit jaar werd de vorstin voor het eerst in mensenheugenis met minder respect bejegend. Toen zij giste ren vanaf haar troon aankon digde dat het feodaal samenge stelde Hogerhuis hervormd gaat worden, kon een aantal Lords zich niet inhouden. Een boos gemurmel klonk op uit hun rijen, een enkeling riep zelfs 'shame' (schande), en in reactie hierop zetten tientallen anderen een brommend 'hear, hear' in als blijk van instemming met de voorstellen. Heel eventjes keek de koningin verstoord op. Het incident toonde aan hoe hoog de spanningen oplopen over de omstreden regeringsplannen. Nieuw zijn die echter niet. Sterker nog, de Lords in het Ho gerhuis hebben er een maand geleden zelfs al een uitgebreid en geëmotioneerd debat aan be steed. Maar de voorstellen zijn ingrijpend en doen de Britse constitutie op haar grondvesten schudden. Op het ogenblik bestaat het Ho gerhuis (dat in Engeland voor een deel de rol vervult die in ons land aan de Eerste Kamer is toe bedeeld) uit een kleine twaalf honderd leden. Zo'n vijfhon derd van hen zijn voor het leven benoemd door opeenvolgende regeringen. Maar het grootste deel van het Hogerhuis, onge veer 650 zetels, wordt bezet door edelen die hun stemrecht louter ontlenen aan hun af komst. De zetels zijn al eeuwen in het bezit van hun familie. De regering-Blair wil nu een eind maken aan dit 'schandalig ondemocratische' fenomeen, niet in de laatste plaats omdat de 'peers' zoals ze genoemd wor den in grote meerderheid Con servatief zijn. Weliswaar kun nen ze wetgeving die de regering wil doorvoeren niet tegenhou den, ze kunnen wel voor langdu rig oponthoud zorgen. Dat bleek ook afgelopen week weer toen het Hogerhuis voor de vijfde keer een wet van de rege ring afwees die een nieuwe sys tematiek beoogt in te voeren voor de verkiezingen van het Europarlement volgend jaar. Blair heeft inmiddels -aange kondigd het zwaarste wettel i j ke geschut aan te rukken om de wil van de Lords te breken. Het is de slechts zelden gebruikte 'Par liament Act' die de regering het recht geeft de Lords te negeren, zij het pas na een adempauze van minimaal een jaar. De regering-Blair zal ook niet schromen dezelfde wet in stel ling te brengen bij het verdrij ven van de 650 edelen uit het Hogerhuis. Want hoewel een meerderheid van de Lords zelf ook wel ziet dat hun erfelijke ze tels niet meer van deze tijd zijn, dreigen ze toch dwars te gaan liggen. Ze willen pas meewer ken aan hun vertrek als duide lijk is hoe een vernieuwd Hoger huis eruit komt te zien. GPD (Advertentie) Het geluid is minder bescheiden. De BeoSound Century kunt u overal neerzetten of ophangen U krijgt altijd een kamerbreed geluid. Verrassend, van een systeem dat er zo bescheiden uitziet. En dat ook nog zo compleet is. CD-speler, cassette recorder, FM radio en actieve luidsprekers. 3 jaar garantie BANG S.OLUFSEN GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4 MIDDELBURG Expert Kamperman Lange Noordstraat 20 TERNEUZEN El, Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25 VUSSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 OOIT KIEST U VOOR MOOIST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5