Marine zit met kater na Mitch René van Vooren was wandelend geheugen op gebied van humor at varia Hulpactie bleek pr-stunt Groene vrede Tom Poes en het monster Trotteldom puzzel recept Donder 16.4f donderdac op 8.20 1 het weer door Peter de Kegt Tientallen mariniers die de afgelopen weken naar Nica ragua waren gestuurd om daar te helpen na de orkaan Mitch, zijn zwaar teleurgesteld. Hun actie was niet meer dan een pu bliciteitsstunt na de cocaïne-af- faire van afgelopen zomer. „In werkelijkheid was het een tota le flop", stellen mariniers die af gelopen vrijdag op hun basis op Curacao terugkeerden. „We hebben dagenlang niks zitten doen." Volgens de mariniers heeft ook de eigen leiding de uitzending als pr-stunt betiteld. „Zevertel den ons dat de marine op de An tillen wel een opkikker kon ge bruiken na al het slechte nieuws dit jaar. Op de televisie zag het er ook allemaal indrukwekkend uit, dat was mooi in elkaar ge zet. In werkelijkheid konden we daar niet doen waarvoor wij zijn opgeleid", is het breed gedragen oordeel van de mariniers. De mariniers zijn boos dat hun oefening in Belize werd afge broken en ze vervolgens een week lang op het marineschip Willem van der Zaan voor de kust moesten dobberen voordat er in het rampgebied iets kon worden gedaan. Timmerwerk Toen eindelijk groen licht werd gegeven, moest een deel, bij plaatsgebrek in de helikopter, op het schip achterblijven. De overige mariniers waren 'te laat ter plekke om nog iets zinnigs te kunnen doen' Andere hulpinstanties, bijvoor beeld van Amerikaanse zijde, hadden het werk al gedaan. „Voor ons bleef eigenlijk niets anders over dan wat timmer werk, maar timmermannen hebben ze daar zelf wel. Boven dien zaten we in een gebied waar het helemaal niet zo erg was. Die mensen hebben daar ieder jaar wind en water. Die za ten niet op ons te wachten." De mariniers zijn, volgens hen zelf, afgelopen week door de lei ding gewaarschuwd niet met journalisten uit Nederland te praten. „We zijn voor jullie ge waarschuwd en hebben een spreekverbod gekregen. De baas wist dat journalisten op Curacao waren naar aanleiding van de cocaïne-affaire." Spreekverbod De mariniers slaan massaal het spreekverbod in de wind omdat ze vinden, 'dat wat waar is moet worden gezegd'. „Als het een succes was, hadden we het ook verteld. We zijn hier helemaal niet trots op." Plaatsvervangend comman dant van de marine op Curasao, C. Hermsen, noemt de inzet van de mariniers in Nicaragua en Honduras wél een succes. „We hebben in die landen met vier honderd man in de modder ge staan." De meeste mariniers zijn na afloop van hun actie naar Nederland teruggereisd; een deel naar Curagao. Benefiet Een andere actie voor de or kaanslachtoffers was de bene fietvoorstelling De Nacht van Mitch, die gisteravond in een volledig uitverkocht Carré in Amsterdam ruim twee ton op bracht. Vele kopstukken uit de Neder landse cabaretwereld traden belangeloos op, zoals Thomas Acda Paul de Munnik, Lenet- te van Dongen, Hans Dorrestijn, Herman Finkers, Youp van 't Hek, Harrie Jekkers, Freek de Jonge en Jack Spijkerman. De benefietvoorstelling was een initiatief van cabaretier Jeroen van Merwijk en zijn Zeeuwse impresario Hans Kik die een ge baar wilden maken naar de be volking van de getroffen gebie den in Midden-Amerika. GPD Bronstbrommen OSLO Noorwegen De bemanningen van Noorse onderzeeërs zijn een onver wacht probleem tegengekomen: gepassioneerde vissen. Scholen vol krioelende kabeljauwen maken in het opwindende paar- seizoen zoveel lawaai dat de so- narsystemen van de onderzee boten niet meer werken. De kabeljauwen brommen re gelmatig om indruk te maken op potentiële partners. „Dit is de eerste keer dat we de frequentie van wilde kabeljauw hebben geregistreerd", aldus onderzoe ker Erling Kjellsby. Volgens het onderzoeksrapport raken de sonarsystemen over voerd door het geluid van de ris sen. De geluidsgolven van de sonar worden gemaskeerd, waardoor eventuele objecten in het Noorse zeewater niet meer kunnen worden waargenomen. Graf in zee TALLINN Estland De Estlandse regering is tegen een Zweeds plan om te trachten slachtoffers uit het wrak van de in 1994 vergane veerboot Estonia te bergen. Van de 852 mensen die vermoedelijk verdronken, zijn er maar 95 geborgen. Omwille van de rouwver werking van de nabe staanden deed een door de Zweedse regering aange stelde commissie de aan beveling om te proberen zoveel mogelijk slachtof fers te bergen. Maar de Estlandse regering liet weten vast te willen hou den aan de 'in 1995 met Zweden en Finland ge maakte afspraak om het wrak tot graf te verklaren 'en met rust te laten. „De plaats waar iemands le ven is genomen door de zee, is net zo heilig als ie der kerkhof", zei presi dent LennartMeri eerder. Vorige week kwam een rapportage uit waarin staat dat het vergaan van het schip de bemanning niet viel aan te rekenen. In de nota stond wel dat de veerboot in feite niet zee waardig was. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld. Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Hen misvatting. Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam. Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig DEN HAAG Nederland Hij is groen en loopt door het centrum van Den Haag. Hij gaat de straat op, knuffelt voetgangers, danst met hen en voert een ge sprek in de naam van vrede. Maar in zijn honger naar vrede is hij binnenkort ook te zien in andere Nederlandse en ook buiten landse steden. De drie artistieke Haagse broers Parmentier doopten hun groene verschijning 'Peaceman', maar nietsver moedende voorbijgangers spreken van alien, kikker en Tering- tubbie. En dat mag nog ook. Volgens A Parmentier maakt het niet uit hoe de mensen reageren, als ze dat maar doen. „Het alter ego van de mensen willen we wakkerschudden. We leven in een haastige wereld waarin niet iedereen stilstaat bij zoiets als vre de. Wij proberen dat juist wel bewerkstelligen en in de vier we ken dat we nu bezig zijn hebben we veel positieve energie ont vangen." foto Hans Steinmeier/ANP Blije slaven ARCHDALE Verenigde Staten Het Gemeentelijke Randolph College van Archdale in North Carolina heeft de laatste les van de cursus Geschiedenis van de Burgeroorlog geschrapt, waar in scholieren te horen zouden krijgen dat slaven gelukkig wa ren tijdens hun gevangenschap. De docenten van de cursus zijn lid van de organisatie Zonen van Confederate Veteranen. Ze beweren dat de slaven gelukkig waren, dat tienduizenden sla ven voor het Zuiden vochten en dat de Amerikaanse burgeroor log niet over de slavernij ging. Rubbersoldaatje KAMPALA Uganda In een poging de verspreiding van het aidsvirus tegen te gaan, gaat het Ugandese leger een miljoen condooms uitdelen, omdat de voorraden in zieken huizen en apotheken opraken. Uganda is het enige land ten zuiden van de Sahara waar het aantal nieuw geïnfecteerden te rugloopt. Meer dan 2 miljoen Ugandezen hebben aids en er overleden al 1,8 miljoen Ugan dezen aan de ziekte. Zonder wielen PESHAWAR Pakistan Het begrip 'Blij dat ik rij' wordt in de Noord-Pakistaanse stad Peshawar steeds meer omarmd. Tot groot chagrijn van auto- en motorbezitters, want vooral meer dieven rijden. De eige naars hebben het nakijken. De laatste maand is het aantal diefstallen in de stad enorm toe genomen. Soms werden er wel vier auto's op één dag ont vreemd. De politie heeft nog geen enkele auto teruggevon den. „Elke keer als ik ze bel, zeg gen ze dat ik contact moet hou den en dat ze hun best doen", klaagde een motorrijder Het betalen van losgeld aan de genen die je voertuig stalen is in Peshawar effectiever dan wach ten tot de politie je eigendom te rugvindt. Als stammen in de bergen je wagen hebben gesto len, dan kun je nog hooguit stukjes auto claimen. Die lieden hebben zich op de onderdelen- handel geworpen. Waterstanden ©Toonder Studio's van onze redactie binnenland De gisteren op 67-jarige leef tijd overleden René van Vooren kwam uit een beroemd theatergeslacht. Zijn vader was René Sleeswijk, de grote man achter de fameuze Snip en Snap-revues. Om misverstan den te voorkomen koos de jonge René voor de schuilnaam René van Vooren. Daarmee kwam hij tegemoet aan een eis van zijn vader, die erop tegen was dat zijn zoon als artiest de naam Sleeswijkzougebruiken. Liever zag Senior dat zoonlief theater producent werd, net als hij. Ooit begon hij als goochelaar en conferencier, werkte mee aan revues van Kees Manders (die de schuilnaam René van Vooren bedacht), de Snip en Snap-re- vues (1955 en 1956) en deed mee aan cabaretprögramma's van onder anderen Tom (Dorus) Manders. Radioluisteraars hoorden René van Vooren in programma's als 'Bonte Dins- dagavondtrein' en 'Tierelantij nen'. Voor het grote publiek Advertentie René van Vooren in 1972. werd René van Vooren een be grip, toen hij samen met Piet Bambergen de Mounties vorm de. Bijna twintig jaar was dit duo te zien, in theaters en op de Nederlandse en Duitse televisie, onder meer in de Rudi Carrell- show. In 1985 gooide René van Vooren het roer om. Hij vond dat de Mounties hun tijd hadden ge had. René van Vooren zette een punt achter zijn artiestencar rière en besloot in de voetsporen van zijn vader te treden. Vanaf die tij d ging hij weer door het le ven als René Sleeswijk. De seni or René Sleeswijk was inmid dels overleden. Sleeswijk junior ging als creatief producer wer ken achter de schermen bij Joop van den Ende Producties ('Mop pentoppers', 'André van Duin shows', '1,2,3-show') en stond komieken bij met raad en daad. André van Duin noemde René van Vooren 'een wandelende en cyclopedie op theater-, revue- en humorgebied'. Doek gevallen In mei 1996 werd René van Voo ren uitgebreid in het zonnetje gezet toen hij 65 werd. Tal van collega's met wie hij successen had gevierd, kwamen hem toen de hand drukken: Piet Bamber gen, Rudi Carrell, André van Duin, Johnny Kraaykamp, Frans van Dusschoten, Joop van den Ende. Piet Bambergen zou later in dat jaar op 65-jarige leeftijd overlijden. Twee jaar la ter is met het overlijden van Re né van Vooren het doek voor goed gevallen voor dit illustere duo. GPD Op een mooie zomerochtend zat heer Bommel voor het open venster de krant te lezen. Naast hem stonden versnaperingen en een verfris sing en achter hem maakte de bediende Joost op geruisloze wijze de kamer aan kant. 'Ik begrijp niet waarom iedereen naar vakantie haakt', sprak heer Ollie. 'Men kan zich nergens zo goed ontspannen als thuis, wat jij?' 'Het spijt mij, heer Olivier,' zei de knecht al redderend, 'ik voor mij ontspan beter in onbekende landstreken, als ik zo vrij mag zijn.' 'Onzin', hernam heer Ollie. 'Onbekende landstreken kan je ook wel uit de krant leren kennen. Hier lees ik bijvoorbeeld een interessant artikeltje over het eiland Trottel. Heb je daar ooit van gehoord?' 'Niet zo zeer', mompelde de bediende. 'Maar het Zuiden zou me wel lijken, met uw welnemen. Ik...' Cryptogram Horizontaal: 1Het zit in een bakje en het beurt op (6); 4. Ondanks de regen is het schraal weer (8); 6. Hofdichter (4); 8. Zij is ouder in dubbel opzicht (4); 9. Het bestaan van een geruchtmakende kikker (9). Verticaal: 1. Jongen die weer ruzie heeft (3); 2. Toegang van niets, daar zit een luchtje aan! ();3. Danspas van een kind (4); 5. Echtgenoot aan het water (6); 6. Bier om in de hand te houden (4); 7. Die hond is klaar (4); 8. Ruimte in een politievaartuig (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: JACHTMES en RATELAAR. Het sleutelwoord luidt: OCHTENDJAS. jerrycan academie catering hoefstal talkshow maaltand elastiek sprookje Gevulde flensjes uit de oven Flenjes met een vulling van ban ketbakkersroom waaraan échte Italiaanse bitterkoekjes worden toe gevoegd kunnen zowel koud als warm worden opgediend. Vandaag is gekozen voor de warme versie van het recept. Voor 18 gevulde flensjes (2 a 3 per persoon150 gram bloem, ge zeefd; 1 mespunt zout (ca. 2.5 gram); 2 eieren; 4 dl melk; 60 gram boter, gesmolten. Voor de vulling: 1 ei; 35 gram suiker; 3 dl melk; 30 gram custardpoeder of maïzena; 1 klein vanillestokje; 1 dl crème frai- che of slagroom; 75 gram amaretti morbidi (Sapori), in stukjes gesne den (geen kruim Maak een glad beslag voor de flens jes van bloem, zout, eieren en melk. Voeg eventueel nog een scheutje water toe en klop er gesmolten bo ter door. Laat het beslag een half uurtje rusten en roer het daarna krachtig door. Bak in een koeken pan met een middellijn van ca. 20 cm. achttien dunne flensjes. Houd de flensjes warm (tussen twee borden boven een pan waarin water tegen de kook aan wordt ge houden). Maak de vulling door eerst in een grote kom ei en suiker los te roeren. Vermeng in een klein kommetje custardpoeder en 4 eetlepels melk. Roer het mengsel, dat volkomen glad moet zijn, door het ei met de suiker. WOENSDAG Hoogwater Laag water 25 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 05.21 205 17.42 210 11.46 175 Terneuzen 05.41 229 18.02 235 12.16 184 Bath 06.36 26519.03 273 00.52 189 13.12 2 Roompot Buiten 05.20 15417.45 162 11.40 133 Zierikzee 06.40 148 19.15 155 00.25 115 12.50 1 Stellendam Buiten 05.50 14318.10 158 11.35 090 Wemeldinge 06.55 17019.20 178 0.30 13012.55 1 Philipsdam West 06.25 161 19.00 165 00.25 123 12.55 1 DONDERDAG Hoog water Laag water 26 NOVEMBER uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 06.09 18818.36 192 00.02 149 12.38 1 Terneuzen 06.29 212 18.56 216 00.30 159 12.59 1 Bath 07.26 248 19.58 254 01.33 184 14.00 Roompot Buiten 06.10 140 18.40 149 00.00 107 12.40 1 Zierikzee 07.30 140 20.05 150 01.05 111 13.40 1 Stellendam Buiten 06.40 13019.00 144 00.00 057 12.35 0 Wemeldinge 07.40 160 20.15 170 01.15 125 13.45 1 Philipsdam West 07.15 150 20.15 157 01.15 119 13.40 1 'Trottel schijnt een héél leerzaam land te zijn', voer heer Ollie voort. 'De gebruiken daar geven me veel te denken. Luister...' Hij wilde gaan voorlezen, doch hij werd gestoord door Tom Poes, die zijn hoofd door het raam stak. 'Dag, heer Bommel', zei die. 'Ik heb gelezen, dat de Albatros eergis teren in Rommeldam is aangekomen. Voelt u er niets voor om eens een zeereisje te maken voor uw vakantie?' Heer Ollie liet zijn krant zakken en schudde het hoofd. 'Ach neu', zei hij'Mijn hoofd staat niet naar vakantie, omdat ik be hoefte aan rust heb - en kapitein Wal Rus is zo'n druk iemand.' Op dat moment remde er buiten een auto en een luide stem verbrak de vredige morgenstemming. 'Daar meneer!' riep de stem. 'Zie je die overgehaalde steenklomp? Daar woont de landkwab Blommers!' Ll H Hogedrukgebied A A tie llchle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Minder koud Hans Belterman Breng de rest van de melk aan de kook. Voeg het opengesneden va nillestokje toe en laat alles 15 minu ten heel zachtjes trekken. Neem het vanillestokje uit de melk. Schraap het merg uit beide helften en houd het apart. Schenk, onder voortdurend roeren, de hete melk bij het ei- en custard- mengsel. Schenk daarna alles door een fijne zeef in de pan waarin de melk werd gekookt. Plaats de pan boven een laag afge stelde warmntebron. Blijf er zolang in roeren tot een vrij dikke gebon den vla is verkregen. Houd de vla nog 1 minuut tegen het kookpunt aan. Neem de pan daarna van de warmtebron en roer het merg uit de vanillestokjes er door. Laat de vla iets afkoelen. Roer de crème fraiche erdoor. Leg de flensjes op het werkvlak uit. Schep op elkflensje een deel van de vulling. Strijk het over de flensjes uit en strooi de in stukjes gesneden bit terkoekjes er over. Rol de flensjes op en leg ze naast elkaar in een pas sende licht beboterde ovenvaste schaal. Strooi er een dikke laag poedersui ker over. Plaats de schaal in een reeds tot 180 C. voorverwarmde oven. Verhoog na 20 minuten de oven- warmte tot 240 °C. of schakel de ovengrill (hoogste stand) in. Neem, zodra de flensjes beginnen te kleu ren,de schaal uit de ovenendien de flensjes onmiddellijk daarna op. Minder koud Vanuit het westen van Europa worden de winterse temperaturen richting het oosten gedreven. In de Benelux en Frankrijk klimmen de temperaturen vandaag al boven het vries punt uit en vooral in Frankrijk gaat een flinke plens regen vallen. I de Alpen zal vanaf ongeveer 1500 meter sneeuw vallen. In Duits land zet de temperatuurstijging langzamerhand ook in. In het wes ten gaat het regenen en hier en daar is kans op ijzel. Het oosten van Duitsland heeft nog temperaturen beneden het vriespunt. De Scandinavische landen hebben winterse temperaturen en er valt sneeuw. Een hogedrukgebied boven Rusland trekt zich de komen de dagen steeds verder terug, maar tot die tijd heeft het nog zijn invloed op Oost-Europa. Polen merkt daardoor nog niet veel van de veranderingen die vanuit het westen naderen. Het is droog en de temperatuur blijft beneden het vriespunt. Ook in de Balkanlan- den is het op de meeste plaatsen droog. Hier zijn bovendien flinke zonnige perioden en overdag ligt de temperatuur enkele graden boven het vriespunt. In Spanje en Portugal is veel zon. Noord- Spanje vormt een uitzondering. Bewolking heeft de overhand en er valt af en toe een bui. Nazomeren is nog steeds mogelijk in Zuid-Turkije. De zon schijnt uitbundig en het is 20 tot 23 graden. k 'e heus' uit de vafeantfej ■van 7999 Weet u nog? De slechte zomer van het afgelopen jaar? D reizen biedt uit de zomergldscn •99 van de vele Nederlandse tour operators. GRATIS VAKANTIEWEKEN j COSTA DORADA 2-kmrapp. ES] BH Salou Paolic/Salou. Wrtr. 18 me, 8 TflC. [uni, 24 aug., 21 sepL, S okL Al vanal 3/3» 173» RHODOS Appartement [DKin/ FaliraH. \fenrek 8 april, 3 juni, 116 september. Al vanaf /33i 3»; Genoemde prijzen zijn p.p. bij 2 personen. '■ij./' woensdag 25 november 1998 De vroege vorstperiode is voorbij. Door: De aangevoerde lucht komt de komende dagen uit het westen of zuidwesten en laat overdag temperaturen toe tussen 8 en 12 graden, 's Nachts gaat het in regio vrijwel nergens meer vriezen. Uit de westhoek komen ook storingen die vrij veel bewolking met zich meebrengen uit af en toe wat regen of een bui zal vallen. Het wordt dus niet alleen zachter, maar ook wisselvalliger. Vandaag is er geen Uit de bewolking valt af en toe wat regen, maar grote hoeveel heden worden niet verwacht. Er waait een matige zuidenwind het kwik loopt op naar 5 graden. Vanavond en vannacht wordt droog en klaart het wat op. De temperatuur zal gaan dalen graden. Plaatselijk kan er mist ontstaan. In de loop van de neemt de bewolking toe en kan er opnieuw regen vallen. Een voordeel; de mist wordt dan opgeruimd. Morgenochtend starten we grijs met wat regen. Morgenmiddag wordt het droo en breekt hier de zon door. Het wordt 8 graden bij een iets in kracht toenemende westenwind. Vrijdag brengt een volgende storing vanaf de Oceaan bewolking waar uit wat regen of motregen zou kunnen vallen. Erwaait een stevige zuidwestenwind, maar door de aanvoer van zachtere lucht loopt het kwik op naar 10 graden. Op zaterdag zijn zelfs tem peraturen boven de 10 graden mogelijk en komt de zon af en toe te voorschijn. Waarschijnlijk wordt het vanaf zondag minderzacht en neemt de kans op een (winterse) bui vanaf de Noordzee toe. Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag at» zondag max. 8° 10° 12° 9° min. 3° 5° 8° 4° wind W 4 ZW 4 ZW 5 W 5 Zon woensdag^ f Maan woensdagr onder 22.3f A donderdag Nautisch bericht Zuidelijke wind, matig kracht 3 a 4. Het zicht is goed. Temperatuu van het kustwater 10 a 11 graden. Geen kans op onweer of mist. Zeeland: Vorst voorbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4