Landbouwsluis stuit op protest Belgische ziekte bedreigt Atomium PZC PZC Vlaamse windmolens lijken gebakken lucht §as krijgt D. Sinke [lit Kruiningen als gemeentesecretaris Warm welkom voor Haïtiaantjes Gemeente wil duinen scheppen tussen twee Cadzandse hotels zeeland woensdag 25 november 1998 z 19 Bewoners Hulsterseweg bestrijden veiligheidsmaatregel waterschap ubileumconcert an Vocalitas n Terneuzen zuider 1~| buren Respijt Sagro voor legen depot Van Gelder in Sluis-Aardenburg Instituut voor Asbestslachtoffers Geen korting op voet/fietsveer Stelen afwasmachine 'foutje' Waterschappen in grensgebied voeren overleg door René Hoonhorst ilXEL - Een zogeheten land bouwsluis moet de Hulsterse- iveg tussen Axel en Hulst veili ger maken. De sluis moet ter ïoogte van de Tweede Verkor- [ing komen. Langs de Hulster seweg en de Derde Verkorting sijn bovendien aan weerszijden rode asfaltstroken voorzien, be doeld voor fietsers. De ver keersmaatregelen, die worden litgevoerd in het kader van het Ruit-project, kosten bijna an derhalf miljoen gulden. De al gemene vergadering van /atersehap De Drie Ambachten beslist in december over het foorstel van het dagelijks be duur. Het waterschap kan rekenen op irotest van bewoners van de lulsterseweg, die net ten oosten tan de aan te leggen verkeers- sluis wonen, kondigt S. van loeve aan. Volgens Van Hoeve s de sluis voor Hulstersewegbe- poners die naar Axel willen een «iding, Aanleg van een sluis bij Ie Tweede Verkorting is volgens rem ook niet nodig', omdat het uitzicht in de bocht een stuk be ter is geworden sinds de kap van bomen, enkele jaren geleden. „Vroeger waren er nogal eens ongelukken te betreuren in die bocht bij de Tweede Verkorting. De laatste jaren is er niets meer gebeurd. Aanleg van een land bouwsluis is een overdreven maatregel, die bij de Ruitverga- deringen ook nooit ter sprake is gekomen", aldus Van Hoeve. Sluipverkeer Hoofd waterkeringen en wegen A de Putter van De Drie Am bachten stelt echter dat tijdens twee hoorzittingen over te ne men verkeersmaatregelen juist uitgebreid is gesproken over de landbouwsluis. Het waterschap kiest voor een sluis om het sluip verkeer over de Hulsterseweg substantieel terug te dringen. Verkeersdrempels en plateaus veroorzaken veel meer overlast voor omwonenden en remmen snelheidsduivels niet altijd af. Een landbouwsluis werkt echt heeft, aanleg van zo'n sluis aan de Vissersverkorting bij West- dorpe de afgelopen jaren bewe zen, betoogt De Putter. Ook de aanleg van fietspaden aan weerszijden zal remmend wer ken. „De weg hoeft daar niet echt voor te worden verbreed. Alleen de fundering aan de zij kanten dient te worden verste vigd. Door de fietspaden in rood asfalt uit te voeren en door mid del van onderbroken belijning aan te geven, wordt de snelheid van automobilisten verder te ruggedrongen. Aanleg van een landbouwsluis heeft ook ais voordeel dat de bussen van de ZWN, net als landbouwvoertui gen, door kunnen rijden." De Putter voegt er aan toe dat hulpdiensten als ambulance, brandweer en politie geen be zwaren tegen de aanleg van een landbouwsluis ter hoogte van de Tweede Verkorting hebben laten horen. Het waterschap had in eerste instantie ook een sluis voorzien aan Kijkuit in het verlengde van de Derde Verkor ting. Die maatregel blijft ach terwege, ook al omdat een land bouwer in cle problemen komt met zijn bedrijfsvoering. De Putter: „Maar ik kan me voor stellen dat in een later stadium alsnog besloten moet worden om ook aan Kijkuit een land bouwsluis aan te leggen, omdat de weg door het buurtschap door nogal wat automobilisten en vrachtwagenchauffeurs als sluipweg wordt gebruikt." loor Conny van Gremberghe IAS VAN GENT - Kruininge- laarD. Sinke (41) wordt zo goed ls zeker de nieuwe gemeente- ecretaris van Sas van Gent. linke prijkt bovenaan de voor- Irachtslijst waarover de raad /an Sas van Gent zich donder- agin een ingelaste raadsverga- lering zal uitspreken. )ver de voordracht van Sinke estaat grote eenstemmigheid Sas van Gent. Zowel voor het allege van burgemeester en 'ethouders als voor de onder- emingsraad, management- ;am en seniorenconvent is de ruiningenaar als beste kancli- aat uit de uitgebreide sollicita- eprocedure gerold. inke is nu nog hoofd concern- ERNEUZEN - Het Terneuzen- Kamerkoor Vocalitas bestaat it jaar twintig jaar. Vrijdag 11 ecember wordt het jubileum evierd met een speciaal concert de Emmaüskerk (de Trini- iitskerk) in Terneuzen. [et jubileumconcert staat in het ïken van advent en kerst. Op et programma staan het be ende Hodie Christus natus est an Sweelinck en het achtstem- t dge koorwerk Frohlocket ihr t ölker van Mendelssohn. Het elangrijkste werk is echter de erstcantate Die Weihnachts- eschichte van Bachs tijdge- oot A Brunckhorst. Naast dit arokstuk brengt het koor ook en moderne Weihnachtsge- echichte ten gehore en wel die an de Duitse componist Paul berhard Kxeisel. Verder wor- en er nog Engelse carols en Ne- ërlandse kerstliederen ver- ilkt. Aan het concert werken aast Vocalitas mee, Jos Ver- oorten op orgel, een orkest met iegiomale musici. De muzikale iding is in handen van Arie l iarreman. de oprichter en diri- ent van Vocalitas. Het jubile- mconcert begint om 20.00 uur. middelen en eerste loco-secre taris in Roosendaal. Daarvoor was hij van 1991 tot 1996 ge meentesecretaris in Wouw. Een gemeentelijke herindeling maakte daaraan een eind. Voor dien was hij ook nog werkzaam bij het ministerie van Sociale Zaken. Sinke woont nu nog met zijn gezin in Kruiningen' maar zal op korte termijn verhuizen naar Sas van Gent. Zijn feitelij ke indiensttreding wordt ver wacht op 1 februari 1999, maar Sinke sloot zelf niet uit al wat •eerder aan de slag te gaan. Sinke zei blij te zijn met de una nieme voordracht door alle ge ledingen. „Dat is een extra sti mulans om straks met een gemotiveerde ploeg mensen in Sas van Gent aan de slag te gaan", reageerde hij. Bewoners versieren het woonerf Uranus in Oostburg om de Haïtiaanse zoontjes van het echtpaar Jansen een warm welkom te berei den. foto Charles Strijd doorïreesvan Herpen OOSTBURG - Ondanks de snerpende kou togen alle bewoners van woonerf Uranus in Oostburg dinsdag aan de slag met vlag getjes en ballonnen. Want na vijf jaar was het eindelijk zover: Perry en Marian Jan sen werden vader en moeder. Terwijl de aanstaande ouders naar Schip hol gingen om hun Haïtiaanse zoontjes Jimmy en Jean-Renel af te halen, kreeg het pleintje een feestelijke tooi. In de tuin van de familie verrezen een gro te teddybeer met blauwe strik en de naambordjes van de 4- en 5-jarige ventjes. Kris kras over de straat werden vrolijk ge kleurde vlaggetjes gespannen. Overal hingen trossen gele ballonnen. Iemand had zelfs de driekleur uitgestoken. Ruim twee uur voor de vernachte aan komst brak bij initiatiefneemster Janine de Koeijer lichte paniek uit. De familie Jansen was al in Breskens gearriveerd, zo bleek, en de kaarsjes moesten nog worden aangestoken. Met vereende krachten werden meer dan honderd glazen potjes, voorzien van een waxinelichtje langs de route naar het huis geplaatst, ,,'t Is net een landingsbaan", verzuchtte Janine, „maar die kinderen zijn verzekerd van een warm welkom in de buurt."- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman De plannen van de stad Brussel leken zo goed doortimmerd. Het Atomium, al veertig jaar het visitekaartje van de Belgische hoofdstad, zou eindelijk grondig worden opgeknapt. En daar is de schepping van ir. A Waterkeyn al sinds jaar en dag heel erg aan toe. Het Atomium werd halverwe ge de. jaren vijftig gebouwd om als symbool van de onstuitbare wetenschappelijke vooruit gang als dé publiekstrekker van de Wereldexpo te dienen. Na zes maanden zou de gigan tische uitvergroting van het ijzerkristal met z'n negen bol len alwéér worden afgebroken. Maar het Atomium werd een monument, de laatste jaren met ontelbare gebreken en zonder enige glans. In goede staat Op zich is de constructie nog in goede staat. Alleen, het ge vaarte staat er triest bij. Dof, vuil, onderkomen. Een drasti sche opknapbeurt kost, heb ben deskundigen voorzichtig berekend, een slordige 50 mil joen, een minimale renovatie nog altijd de helft. De vraag wie voor de kosten opdraait, wordt maar niet be antwoord. „Het is weer eens de Belgische ziekte", stellen Bel gische journalisten zuur vast. Premier Jean-Luc Dehaene vond het een prima gedachte om cle negen bollen met het oog op het Europees Kampioen schap voetbal van 2000 eens een fikse poetsbeurt te geven. Ook andere dringende werk zaamheden moesten nu snel worden uitgevoerd. Roltrap pen zouden worden vervangen, vluchtwegen aangepast, het restaurant in de bovenste bol zou een grondige opknapbeurt krijgen, er zouden tot verbeel ding sprekende tentoonstellin gen worden ingericht. En - heel belangrijk - de stad zou de ne gen bollen voortaan ook te huur aanbieden aan sponsors van grote evenementen, zoals het EK en Brussel, culturele hoofdstad van Europa, ook in 2000. Het stadsbestuur ver wachtte - het is nog maar een maand geleden - heel veel van die sponsoring. De bollen ver kleed als use wedstrijdballen bijvoorbeeld, met reclame na tuurlijk. Er was al een princi pe-overeenkomst gesloten met de EK-organisatoren. En toen... moesten de federale regering, de regionale instan ties en de stad het nog even eens worden over de verdeling van de opknapkosten. En ja wel, daar ging het - de Belgi sche ziekte indachtig - hele maal mis. Samen dienden de regering, de regio en de stad ongeveer 36 miljoen gulden op te hoesten. Krap bij kas De eerste twee wilden niet ver der gaan dan iets meer dan 13 miljoen. We zijn al genoeg geld kwijt aan het onderhoud van de monumenten van Brussel, luidde het simpelweg. Tja., en helaas zitten Brussel en de uit bater, de vereniging zonder winstoogmerk Atomium, wel heel erg krap bij kas. Dus zijn de plannen na een maand onderhandelen alweer opgeborgen in de onderste la van de verantwoordelijke ambtenaren. En wordt niet heel snel een nieuwe reddings operatie verzonnen, dan ligt het Atomium over een paar jaar op de schroothoop. Als symbool van 'de Belgische ziekte'. foto archief PZC door Wout Bareman De bouw van windmolenparken in Vlaanderen wil maar niet van de grond komen. Al jaren wordt er tussen de Vlaamse regering en de provinciale en lokale overheidsinstanties gebakke leid over de manier waarop windener gie - zonder al teveel landschapsvervui ling te veroorzaken - gestalte moet krijgen. En intussen stapelen de dossiers van in gediende projecten zich op. Alleen al van de Britse projectontwikkelaar Ae olus liggen er meer dan honderd aan vragen voor het plaatsen van windmo lens op locaties in de West-Vlaamse polders, bij Zeebrugge en benoorden Antwerpen in de omgeving van het Schelde-Rij nkanaal Aeolus wil snel duidelijkheid over plaatsing. In de meeste gevallen is er nog geen overeenstemming bereikt met de grondeigenaren; het gaat in de eerste plaats om de principiële toestemming van de overheid om op al die locaties windmolens neer te zetten. Volgens een woordvoerder van cle pro jectontwikkelaar zijn er vergevorderde plannen - en is er ook zo goed als over eenstemming met de grondeigenaren - voor drie grote windmolenparken die het enige bestaande park :in Vlaande ren, in de voorhaven van Zeebrugge, qua omvang verre overtreffen. In Zee brugge wordt bijna bijna 5 megawatt aan energie opgewekt, goed voor het jaarverbruik van iets meer dan 2000 huishoudens. Richtlijnen Maar het wachten is nog steeds - en dat nu al jaren - op duidelijke richtlijnen van de Vlaamse overheid. Zolang die er niet zijn, kunnen het energiebedrijf Electrabel en distributeur Interelectra weinig uitrichten. De nieuwe minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, Steve Stevaert, heeft nu ech ter beloofd serieus werk te maken van het windenergie-dossier. Hij wil nog vóór het eind van het jaar duidelijkheid scheppen. Het ziet ernaar uit dat de bouw van individuele windmolens maar mondjesmaat zal worden toege staan en dat de totstandkoming van parken juist zal worden gestimuleerd. In landbouwgebieden zijn de molens straks absoluut taboe. De twee grote projecten, op de westelij ke strekdam van de voorhaven van Zee brugge en benoorden Antwei-pen, wor den openbaar aanbesteed. Er is wel een wijziging van het gewestplan voor no dig. Electrabel en Interelectra onder zoeken momenteel ook de mogelijkheid om windmolenparken in het oostelijk deel van België te verwezenlijken. WESTDORPE - Vuilverwerker Sagro Recycling Zeeland bv in de Dekkerspolder bij Westdorpe krijgt van cle provincie nog een half jaar respijt om een depot met verontreinigde grond op het terrein bij de Axelse Vlakte te legen en schoon te maken. Ruimt de vuilverwerker de boel voor 1 juni 1999 niet op, dan zal het provinciebestuur niet aarzelen om een dwangsom op te leggen. De provincie wilde dit eigenlijk deze maand al doen - na twee eerdere waarschuwingen - maar heeft daar dinsdag vanaf gezien, omdat de slechte weersomstandigheden van de voorbije weken (overvloedige neerslag en nu cle vorstperiode) Sagro parten hebben gespeeld. De opslag in het depot in de Dekkerspolder is in strijd met de vergunningen. SLUIS - Commissaris van de koningin W. T. van Gelder brengt 9 december een bezoek aan de gemeente Sluis-Aar denburg. Onderwerpen van gesprek met het college van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad zij n ondermeer het bedrijfsterrein De Vlasschaard in Eede en het Zwingeul- project in relatie tot het toeristisch koopcentrum Sluis. Ook wordt een diapresentatie over het volkshuisvestingsbeleid gehouden en een bezoek gebracht aan het nieuwe woonzorg centrum Coensdike in Aardenburg. DEN HAAG - Het Instituut voor Asbestslachtoffers gaat vol gend jaar aan de slag. Het akkoord dat in september werd be reikt over oplichting van het instituut, is door alle betrokken organisaties aanvaard. Vakbonden, werkgeversorganisaties, het Verbond van Verzekeraars en het aan de SP gebeerde Ac tiecomité Asbestslachtoffers hebben deze week officieel de overeenkomst getekend. Het instituut zal tussen asbest slachtoffers, bedrijven en verzekeraars bemiddelen over een schadeloosstelling, die standaard is vastgesteld op 90.000 gulden smartengeld plus 10.000 gulden voor onder meer loon derving. De instelling gaat ook voorlichting geven aan (po tentiële) asbestslachtoffers, werkgevers, medici en verzeke- MIDDELBURG - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die ge bruik gaan maken van het voet/fietsveer Vlissingen-Bres- kens, krijgen geen speciale korting. De veerverbi.nd.ing die in de vaart komt na de opening van de Westerscheldetunnel be gin 2003, geldt als een vorm van openbaar vervoejf Dat bete kent dat de tarieven van het openbaar vervoer er ook op van toepassing zijn. Veelgebruikers - dat zullen veelal Zeeuws- Vlamingen zijn - kunnen een jaar- of maandabonnement te nemen. Dat blijkt uit het antwoord van het dagelijks provin ciebestuur op vragen die de statenfracties van GroenLinlcs en Delta Anders hebben gesteld. Beide fracties wezen op de uit spraak van de Tweede Kamer dat bij de opening van de tunnel gezorgd zou moeten worden voor speciale regelingen voor veelgebruikers, vergelijkbaar met de voor de huidige veer diensten bestaande meerrittenkaarten. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner uit Den Bosch zei dinsdag tegen de Middelburgse politierechter een gevange nisstraf te prefereren boven een werkstraf. De Brabander, die een fors strafblad heeft, zei slechte ervaringen te hebben met de alternatieve sanctie. De verdachte werd gisteren door poli tierechter J.T. Begheyn voor poging tot diefstal conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man probeerde 10 september in Yerseke een afwasmachine te stelen: „Het is een foutje ge weest. Ik heb er oprecht spijt van." door Pascalle Cappetti CADZAND - De gemeente Oostburg ziet in de uitbreiding van Hotel Noordzee in Cadzand aanleiding om de Noordzee straat in de kustplaats onder handen te nemen. De gemeente wil, zo meldt het beeldkwali teitsplan dat bij het ontwerp- bestemmingsplan Cadzand- West is gemaakt, de hotels Noordzee en De Wielingen op nemen in een kunstmatig duin gebied. De ruimte tussen de ho tels wordt gebruikt om het duinlandschap door te trekken naar de voorzijde van de hotels. Het openbaar parkeren aan de Noordzeestraat komt te verval len. Het parkeerterrein bij het hotel wordt voorzien van een groenstrook. De gemeente schat in dat het verdwijnen van de 24 openbare parkeerplaatsen niet tot capa citeitsproblemen voor strand- bezoekers hoeft te leiden. Zij ziet er niets in om, zoals de buurtbewoners willen, een be perkt aantal plaatsen te hand haven. Volgens burgemeester en wethouders ontstaat er dan een chaotische en ongewenste situ atie, omdat zoekende automo bilisten dan een doodlopend smal straatje inrijden. Overleg met omwonenden heeft er wel toe geleid dat het nieuwe zwembad wat lager wordt ge bouwd dan het plan was. De hoogte aan de Noordzeestraat wordt verlaagd van zes tot 3,5 meter. Ook aan de wens van de bewoners om zelf de mogelijk heid te krijgen hun woningen te vergroten, wil de gemeente te gemoet komen. Daarbij is een aantrekkelijke vormgeving echter essentieel. De exploitant van jjotel De Wie- CLINGE Vogeltentoonstelling - De Clingse vogelvereniging De Vlaamse Gaai houdt van vrijdag 27 tot en met zondag 29 novem ber haar jaarlijkse expositie. De leden stellen in zaal De Trouba dour ruim vierhonderd vogels tentoon. De dieren worden door keurmeesters van de Neder landse Bond van Vogelliefheb bers onder de loep genomen. Vrijdag zijn de vogels vanaf 20.00 uur te bezichtigen, zater dag van 13.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17,00 uur. Als omlijsting is er een loterij en draait geregeld het rad van avontuur. lingen, die eveneens bezwaren heeft tegen de uitbreiding van zijn buurman, krijgt zijn zin niet Hij vond dat de uitbreiding van hotel Noordzee teveel scha duw op zijn terras zou veroorza ken en het uitzicht richting land enigszins zou verstoren. De ge meente erkent dat er sprake is van enige schaduwwerking in het voor- en najaar, en straks ook in de zomerperiode, maar vindt dat deze beperkt blijft. Ook de belemmering van het uitzicht is niet zo groot dat dit wijziging van de bouwplannen rechtvaardigt. Wei wil de ge meente voor het hotel in het be stemmingsplan de gelegenheid open laten om in de toekomst ook uit te breiden. Donderdag 26 november wordt het onderwerp vanaf 19.30 uur opnieuw besproken in de com missie planologie en volkshuis vesting. Daarin komt ook de uit breiding van tuincentrum Du Bois in Nieuwvliet aan de orde. De openbare verkoop van het pand Dorpsplein 13 in Schoon- dijke heeft nog geen resultaat gehad. De gemeente wil het op nieuw proberen via een plaatse lijke makelaar. Dit geldt ook voor het pand aan de Willems- weg 11 in Schoondijke. VERREBROEK - Een aantal Belgische polders en de drie Zeeuws-Vlaamse waterschap pen houden morgen, donder dag, een gecombineerde verga dering over de wateroverlast in het grensgebied de afgelopen maanden. De vergadering, waarbij water kwaliteitsspecialisten van de drie Zeeuws-Vlaamse schappen aanwezig zijn, begint om 14.00 uur in jachthuis Annabel in Ver rebroek. Tijdens de vergadering zullen de Belgische poldervertegen woordigers op de hoogte worden gesteld van de stand va n zaken over de fusie van de drie Nederlandse waterschappen. Het beleidsplan over het grens overschrijdend kreekbeheer komt aan de orde en er wordt ge sproken over verschillende grensoverschrijdende afwate ringssystemen, de ontwikkelin gen in natuurreservaat het Zwin en de muskusrattenbestrijding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47