Verbittering over stuklopen fusie Brielle aast op intocht van de originele Sint PZC PZC Schouwen-Duivelandse economie heeft perspectief Gevangenen in De Schie mogen toch '06' bellen Fors tekort gemeente jaagt FOS schrik aan Opstelling GGD zit Reimerswaal dwars zeeland 19 OBZ-bestuursleden: alijd al aversie bij bewonerscommissie Poortershof Geen korting op voet/fietsveer Instituut voor Asbestslachtoffers Respijt Sagro voor legen depot Stelen afwasmachine 'foutje' Werkstraf voor winkeldief herdachten nsluipingen langehouden Irote controle ïetsverlichting noorder és^ü buren woensdag 25 november 1998 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze zijn zwaar verbitterd over het stuklopen van de fusie tussen woonzorg complex Poortershof in Brou wershaven en zorgcentrum De Wieken in Zierikzee. Voorzitter T. C. Hekman en secretaris C. M. Padmos van de stichting Oude renhuisvesting en -verzorging Brouwershaven en Zierikzee en omstreken (OBZ) schudden mismoedig het hoofd over de handelwijze van de bewoners commissie in Poortershof die, volgens hen, tot de breuk heeft geleid. Padmos: „Er is van begin af aan aversie geweest tegen de fusie." jHet verwijt dat er 'onrust, on vrede en wantrouwen' heerst jonder de bewoners van Poor- tershof zit Padmos en Hekman bijzonder hoog. De samenwer kingsovereenkomst werd begin dit jaar ondertekend. Doel was de vorming van een krachtig overlegplatform en meer effici ency in de. zorgverlening. Bin nen enkele maanden liep het spaak. De klacht van de bewo ners van Poortershof over ver gaande betutteling, stelt De Wieken onterecht in een kwaad daglicht, vindt Hekman. „De Wieken zou geen ervaring heb ben met zelfstandig wonen? We leveren al dertien jaar zorg op maat aan de bewoners van veer tig aanleunwoningen", aldus de voorzitter. Padmos erkent de cultuurver schillen tussen Poortershof en De Wieken. „Misschien hebben we die als OBZ ook wel een beet je onderschat, maar de bewo- nerscommissie heeft alle punt jes ook handig uitgespeeld." fusie brengt aanlooppro blemen met zich meeD at is bij OBZ ook het geval geweest, maar hier werd alles met een vergrootglas bekeken", ver- jucht Hekman. j heeft er, zegt hij, alles aan <edaan om tot overleg te komen iet de bewonerscommissie, iaar die bewandelde niet de hi- marchieke weg. Klachten wer- len niet via de cliëntenraad in- ;ebraeht en na een eerste lespreking begin juni, werd 5 september plotseling een motie 'an wantrouwen tegen OZB in- [ediend. „Ja, dan valt elke basis roor overleg weg." lewoners van Poortershof •eesden een deel van hun recre atiezaal kwijt te raken aan de dagbehandeling vanuit De Wie ken. „Dat is een eigen leven gaan leiden", menen Hekman en Padmos. De werkelijke gang van zaken: het was, leggen zij uit, directeur P. Markesteijn die een voorstel in die richting in diende, 'maar het bestuur van OBZ besliste anders, geen dag behandeling in een woonzorg complex'. Honderd procent Padmos is sinds de start van het woonzorg-experiment bij het bestuur van Poortershof be trokken. Juist hij stond niet te springen om een fusie met De Wieken en meende dat Poor tershof heel goed in staat was op eigen kracht het experiment tot een succes te maken. „Toen de meerderheid toch tot samen gaan besloot, heb ik me voor de volle honderd procent voor de stichting OZB ingezet", zegt Padmos. Hij voelt zich nu zwaar op zijn ziel getrapt door de bewoners commissie van Poortershof. Voor het woonzorgcentrum is inmiddels een nieuw stichtings bestuur gevormd. Twee leden van het voormalige OZB, G. van de Schaaf en J. Weil, maken daar deel van uit. Ook voor De Wieken komt er een nieuw be stuur met vertegenwoordigers vanuit een bredere regio dan Zierikzee. Het bestuur van de OBZ bij de start van de inmiddels stukgelopen fusie, vlnr: C. M. Padmos, J. Weil, T. C. Hekman, G. van de Schaaf, P. Mar kesteijn, P. Bambelt, A Bogerd en W. de Leeuw. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het economisch potenti eel van de regio Schouwen-Duiveland is groter dan tot dusver werd aangenomen. Recente cijfers tonen dat de werkgele genheid er de afgelopen drie jaar aan merkelijk meer is gegroeid dan gemid deld genomen over de gehele provincie. Daarentegen bestaat bij de regionale fe deratie van ondernemersverenigingen FOS forse twijfels over het perspectief voor de nabije toekomst, zo bleek dins dag op een bijeenkomst van die organisa tie in Zierikzee. Met name van de zakelijke dienstverle nende sector uit het Rijnmondgebied is grote belangstelling voor vestiging op Schouwen-Duiveland, aldus Hennekeij. Daarbij gaat het ondermeer om gegadig den die een kantoor willen beginnen in de buitengebieden. Planologische belem meringen verhinderen die mogelijkheid nu echter nog. In het kielzog van Meul- blok spoorde de WD-gedeputeerde de gemeente aan tot 'het alert inspelen' op een dergelijke vraag, temeer om de voor de regio 'noodzakelijke bedrijvendyna- miek' te stimuleren. Minder kwetsbaar Hoewel Schouwen-Duiveland hard op weg is de doelstellingen uit het vier jaar geleden verschenen rapport 'Econo misch Perspectief' te halen, onderstreep te Hennekeij het belang van verdergaan de diversificatie van de bedrijvigheid. De werkgelegenheid groeide vooral in de handel, horeca, financiële instellingen, zakelijke dienstverlening en ('opmerke lijk', aldus de gedeputeerde) industriële sector. Daarmee is de nadruk op de tradi tionele takken van landbouw en toeris me afgenomen, wat de regio minder kwetsbaar maakt. Tussen 1995 en 1998 kwamen ér op Schouwen-Duiveland in totaal 1.780 arbeidsplaatsen bij, een stij ging van veertien procent tegen zes pro cent voor de gehele provincie. Een belangrijk knelpunt blijft de regio nale bereikbaarheid en dan vooral tij dens het toeristisch hoogseizoen. Een verbetering van de Midden-Zeelandrou te mag daarom niet achterwege blijven, verwees Hennekeij naar de vraag van de provincie om een investeringsbijdrage van vier miljoen gulden door de drie om liggende gemeenten. Onzekerheid is er ook nog steeds voor de toekomst van de visserij. Het plan is de Bruinisser vissersvloot voor een belang rijk deel te verleggen naar de vluchtha- ven. De infrastructurele werken die daarmee gepaard gaan, vergen een investering van ongeveer vijftien mil joen gulden. Cruciaal is het verkrijgen van subsidie uit Brussel. Hennekeij schat de kans daarop 'redelijk' en verwacht daarover begin volgend jaar meer duide lijkheid. Gezamenlijk front Hennekeij verving gisteren zijn collega en portefeuillehouder economische za ken D. Bruinooge, die wegens verplich tingen elders was verhinderd. Hij hamer de op de totstandkoming van een hecht Zeeuws promotie- en acquisitiebeleid, een gezamenlijk front van provincie en gemeenten, dat volgend jaar gestalte moet krijgen. De provincie is alvast bereid tot een sub stantiële bijdrage in de jaarlijke exploi tatie van zo'n gezamenlijk acquisitiebe leid. „Het woord is de komende maanden aan de gemeenten of zij ons hierin willen volgen." MIDDELBURG - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen die ge bruik gaan maken van het voet/fietsveer Vlissingen-Bres- kens, krijgen geen speciale korting. De veerverbinding die in de vaart komt na de opening van de Westerscheldetunnel be gin 2003, geldt als een vorm van openbaar vervoer. Dat bete kent dat de tarieven van het openbaar vervoer er ook op van toepassing zijn. Veelgebruikers - dat zullen veelal Zeeuws- Vlamingen zijn - kunnen een jaar- of maandabonnement te nemen. Dat blijkt uit het antwoord van het dagelijks provin ciebestuur op vragen die de statenfracties van GroenLinks en Delta Anders hebben gesteld. Beide fracties wezen op de uit spraak van de Tweede Kamer dat bij de opening van de tunnel gezorgd zou moeten worden voor speciale regelingen voor veelgebruikers, vergelijkbaar met de voor de huidige veer diensten bestaande meerrittenkaarten. DEN HAAG - Het Instituut voor Asbestslachtoffers gaat vol gend jaar aan de slag. Het akkoord dat in september werd be reikt over oprichting van het instituut, is door alle betrokken organisaties aanvaard. Vakbonden, werkgeversorganisaties, het Verbond van Verzekeraars en het aan de SP gelieerde Ac tiecomité Asbestslachtoffers hebben deze week de overeen komst getekend. Plet instituut zal tussen asbestslachtoffers, bedrijven en verzekeraars bemiddelen over een schadeloos stelling, die standaard is vastgesteld op 90.000 gulden smar tengeld plus 10.000 gulden voor onder meer loonderving. De instelling gaat ook voorlichting geven aan (potentiële) as bestslachtoffers, werkgevers, medici en verzekeraars. WESTDORPE - Vuilverwerker Sagro Recycling Zeeland bv in de Dekkerspolder bij Westdorpekrijgt van de provincie nog een half jaar respij t om een depot met verontreinigde grond op het terrein bij de Axelse Vlakte te legen en schoon te maken. Ruimt de vuilverwerker de boel voor 1 juni 1999 niet op, dan zal het provinciebestuur niet aarzelen om een dwangsom op te leggen. De provincie wilde dit eigenlijk deze maand al doen - na twee eerdere waarschuwingen - maar heeft daar dinsdag vanaf gezien, omdat de slechte weersomstandigheden van de voorbije weken Sagro parten hebben gespeeld. De opslag in de Dekkerspolder is in strijd met de vergunningen. MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner uit Den Bosch zei dinsdag tegen de Middelburgse politierechter een gevange nisstraf te prefereren boven een werkstraf. De Brabander, die een fors strafblad heeft, zei slechte ervaringen te hebben met de alternatieve sanctie. De verdachte werd gisteren door poli tierechter J.T. Begheyn voor poging tot diefstal conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk. De man probeerde 10 september in Yerseke een afwasmachine te stelen: „Plet is een foutje ge weest. Ik heb er oprecht spijt van." MIDDELBURG - Een 35-jaiïge man uit Oost-Souburg kon dinsdag de Middelburgse politierechter geen verklaring ge ven voor de winkeldiefstal waarvoor hij terecht stond. Poli tierechter J. T. Begheyn wees de verdachte erop dat het win kelpersoneel van de Edah hem 10 september in VI issi ngen met geweld moest tegenhouden, nadat hij tubes tandpasta, een pak koffie en douchecrème had weggenomen. Bovendien was de verdachte binnen een maand na afloop van zijn detentie weer in de fout gegaan. De officier van justi Lie eiste dertig uur dienstverlening en een week voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter vonniste conform. IEINKENSZAND - De politie leeft dinsdag in Heinkenszand lrie mannen aangehouden die vorden verdacht van insluiping n verschillende woningen in ferseke en Kapelle. reden tijdens hun aanhou- ling in een rode Opel Kadett, lie eerder was gesignaleerd bij enbungalow aan de Drieweg in leinkenszand. Diezelfde mid- lag rond half twee kwamen bij de politie meldingen binnen uit ferseke, waar het drietal met de i uto was gesignaleerd op ver lachte locaties. Op grond van iet signalement van de mannen "erdenkt de politie het drietal 10k van insluipingen in wonin- [en in juni van dit j aar in Kapel- en Yerseke. De verdachten ijn op last van de officier van ustitie in verzekering gesteld. lOES - De politie heeft dins op verschillende lo- aties in Goes fietsers op ver gecontroleerd. Zijdeel- en tussen zeven en tien uur 22 ekeuringen uit. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf De gemeente Brielle wil volgend jaar de landelijke in tocht van Sint Nicolaas organiseren. Dat idee werd vo rige week tijdens de intocht van dé 'lokale' Goedheiligman door burgemeester T. van der Kluit geopperd. Ze verraste er vriend en vijand mee. „Het was een cri de coeur, een hartenkreet, van onze burge meester tijdens de plaatselijke Sinterklaasintocht", zegt gemeentesecretaris W. van Noord. Hoewel naar aanleiding van die hartenkreet nog geen concrete stappen ondernomen zijn, is de gemeente volgens Van Noord inmiddels wel voor bereidingen aan het treffen. „We weten niet hoe we de lan delijke intocht hierheen moeten halen en dus gaan we daar bij andere gemeenten naar informeren, gemeenten die dat al wel eens hebben georganiseerd. Binnenkort gaan we in elk geval praten met de gemeente Wijkbij Duurstede, waai de Sint dit jaar is aangekomen." De landelijke Sint-intocht zou een mooie bekroning zijn voor het culturele evenement Cultuurregio, in het kader waarvan volgend jaar in Brielle en op de rest van Voorne- Putten tal van culturele activiteiten en evenementen wor den georganiseerd. „Het zou een mooie publiciteitsstunt zijn als het zou lukken", zegt Van Noord. „En het zou hier niet misstaan. Brielle is een mooi stadje en we hebben hier een haven." Wachtlijst In het verleden zijn vanuit Brielle ook al pogingen gedaan om de landelijke intocht, naar de Geuzenstad te halen. Beide keren was de winkeliersvereniging daarvoor verantwoor delijk. „Het is nooit gelukt", zegt voorzitter E. van Digge len. „Een jaar of twintig geleden waren de kosten schrikba rend hoog en was er een wachtlijst van tien jaar. Later bleek de haven bovendien te klein voor tv-opnames. Ik kan me nog vaag herinneren dat de NOS daar toen over ging. Die had de organisatie in handen." door Andries Molengraaf Gedetineerden in penitenti aire inrichting De Schie in Rotterdam mogen toch 06- nuinmers bellen. Dat heeft de beklagcommissie van de ge vangenis bepaald, nadat 152 gevangenen door middel van een gezamenlijke petitie het verbod hadden aangevochten. De directie van de gevangenis, waarin zwaargestrafte en vluchtgevaarlijke gedetineer den zitten, verbood het bellen van 06-nummers enige tijd ge leden omdat die niet traceer baar zijn. Dat zou gedetineer den met vluchtplarmen in de kaart spelen. Mocht een uit- braakpoging immers slagen, dan kan, anders dan bij gewo ne telefoonnummers, bij mo biele nummers niet achter haald worden met wie de voortvluchtige voorafgaand aan zijn ontsnapping heeft ge beld en van wie hij dus moge lijk hulp heeft gehad. Afgezien van het feit dat het niet wense lijk is dat gedetineerden ontsnappen, kunnen vlucht pogingen voor het gevangenis personeel levensgevaarlijk zijn. De gevangenen voelden zich door het verbod echter zeer ernstig beperkt in het onder houden van contacten met hun familie, vrienden en advoca ten. Vooral die laatsten zijn, zo luidde het argument van de ge detineerden, eerder mobiel dan 'gewoon' bereikbaar. De beklagcommissie heeft de de linquenten in het gelijk ge steld. De commissie vindt dat gedetineerden, als zij dat wen sen, zo snel mogelijk contact met hun advocaat moeten kun nen opnemen. Omdat veel ad vocaten vooral mobiel bereik baar zijn, moet het verbod op het bellen van 06-nummers worden opgeheven, aldus de commissie. Pas als de directie het vermoeden heeft dat een gedetineerde vluchtplannen heeft, kan worden overgegaan tot beperking van de belmoge- lijkheden. Toch zijn de gedetineerden in De Schie er nog niet. „We gaan tegen deze uitspraak van de beklagcommissie in beroep", zegt woordvoerder W. Kok van De Schie. „We vinden onze vei ligheidsoverwegingen derma te sterk dat we ons niet bij deze uitspraak neerleggen. We heb ben het over vluchtplannen en bij vluchtpogingen kan de vei ligheid van het gevangenisper soneel in het geding zijn." Het al dan niet mogen bellen van 06-nummers verschilt per ge vangenis. Er is geen algemene regel voor, ,,Ik denk dat de tijd er rijp voor is dit landelijk te regelen", aldus Kok. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) maakt zich grote zorgen over de financiële positie van de ge meente. De begroting voor vol gend jaar en dan met name het geconstateerde miljoenentekort en de daaruit voortvloeiende bezuinigingen 'doet mij grieze len', zo zei voorzitter D. Meul- blok dinsdag tijdens de leden vergadering van het FOS in Zierikzee. De gemeente Schouwen-Duive land schudt naar mening van de voorzitter van de regionale koe- pelo.rganisatie op haar funda menten, De gemeentelijke her indeling heeft tot dusver weinig positiefs tot gevolg gehad. Wan neer op dit moment opnieuw over de bestuurlijke samenvoe ging zou moeten worden beslist, was die er nooit gekomen, stelde Meulblok. Het stemt hem som ber dat de komende jaren amper ruimte is voor nieuw beleid. Bo vendien vereist het wegwerken van begrotingskrapte heel wat impopulaire bezuinigingsmaat regelen, die het leef- en onder nemersklimaat op Schouwen- Duiveland volgens hem geen goed zullen doen. „Het aantas ten van het voorzieningenni veau treft de burger direct en veroorzaakt een gevoel van on vrede." Klemmend beroep Hij deed een klemmend beroep op de gemeenteraad om volgen de maand bij de feitelijke be handelingvan de begroting toch vooral een 'gezonde discussie' te voeren, in het belang van de ge meente. Wat Meulblok betreft mag daarin de 'enorme omvang' van het ambtelijk apparaat niet onvernoemd blijven. De'FOS- voorzitter suggereerde het af stoten van een aantal lokale overheidstaken naar het parti culierebedrijfsleven. Ook onderstreepte Meulblok het belang van de verhuizing van camping De Prinsenhoeve in Renesse. Essentieel voor het slagen van de herverkavelings plannen Schouwen-West en Oost en daarmee voor het al dan niet doorgaan van de ongeveer zestig miljoen gulden investe ringen die de 27 recreatiebedrij- ven in het gebied de komende tien jaar in het vooruitzicht hebben gesteld. door Rolf Bosboom KRUININGEN - De directie van de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) heeft ten onrechte gewaar schuwd dat de GGD wordt op geheven als de Zeeuwse ge meenten niet met twee miljoen gulden extra over de brug ko men. Volgens de directie heeft de In spectie voor de Gezondheids zorg gedreigd met een zogehe ten 'aanwijzing', maar in een brief aan het Samenwerkings verband Welzijnszorg Ooster- schelderegio ontkent de inspec teur dit nadrukkelijk. Raadslid M. Weststrate van Bewoners Be langen Reimerswaal uitte dins dagavond in de gemeenteraad zijn ongenoegen over de strate gie van de GGD. „Ik denk dat de GGD op een lepe manier druk heeft uitgeoefend op de ge meenten." De GGD komt momenteel veel geld tekort. Om de kwaliteit op peil te houden en te voorkomen dat er gaten vallen in de dienst verlening, is volgens de organi satie een bedrag van twee mil joen gulden extra nodig. De Zeeuwse gemeenten moeten dat opbrengen. Burgemeester A Verbree van Reimerswaal zei dinsdag dat hij 'een sik' krijgt van de GGD-discussie. „De dis cussie krijgt een bedenkelijk ni veau." De gemeenten in de Ooster- schelderegio, behalve Noord- Beveland, hebben voorgesteld een provinciaal samengestelde ambtelijke werkgroep te laten kijken naar een oplossing voor de GGD en naar wat de taken zijn die de organisatie volgens de gemeenten zou moeten ver vullen. Het dagelijks bestuur van de GGD houdt echter vast aan het oorspronkelijke voor stel. Als dat wordt geaccep teerd, legt dat volgens de ge meente een 'bom' onder de GGD. Verbree: „Het bestuur is dan dei-mate verdeeld dat een goede samenwerking niet meer mogelijk zal zijn. Ik hoop dat het niet zo ver komt." foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39