fTTTA Servicepunten zijn niet te redden Goede wensen voor Cees Priem Arnemuidse vissers beschuldigd van gijzelen inspecteurs Rechter verbaast zich over alcoholgehalte Ouderenpartijen jagen samen op Statenzetels Nü OOK IN GOES! Man zakt weg in zandplaat Westerschelde Kikvorsmannen in de Schouwse kou zeeuwse almanak Schieten Midwinterschouw '98 Kom Technische Natuurkunde studeren Kies Eindhoven en word wijzer Meerderheid fracties legt zich neer bij bezuiniging zeeland i woensdag 25 november 1998 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vier Engelse visserij-inspecteurs zijn vol gens het Britse ministerie van Landbouw eind vorige week ge gijzeld door bemanningsleden van het Arnemuidse vissers schip Jozina (ARM 4). De Brit ten hebben aangifte gedaan. Justitie in Middelburg stelt een onderzoek in. Het incident met de Jozina deed zich voor in het Engelse Kanaal, op de grens van de Engels-Bel gische wateren. Blitse visserij inspecteurs aan boord van het marineschip Quern verdachten de ARM 4 ervan met illegale, te fijnmazige netten te vissen. De inspecteurs wisten op de kotter te komen, maar de kapitein wei gerde elke medewerking. Hij liet de netten kappen en zette met de inspecteurs koers rich ting Belgische wateren. Een maal op Belgisch grondgebied mochten de Britten gaan. Het Britse ministerie van Land bouw neemt het vooiwal hoog op, omdat de ARM 4 zich heeft onttrokken aan controle. Ern stiger vinden de Britten dat ambtenaren 'wederrechtelijk van hun vrijheid' zijn beroofd, oftewel gegijzeld. Een woordvoerder van het mi nisterie van Landbouw in Lon den vergeleek het incident met de aanhouding van een automo bilist. ,,En vervolgens rijdt hij door, met de politie-agenten nog in de auto." Veiligheid De Britten hebben direct aan gifte gedaan. De schipper van de ARM 4 is vrij dag na aan komst in Vlissingen gehoord door de wa- terpolitie. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie in Middel burg verklaard dat hij uit veilig heidsoverwegingen is weggeva ren. Dinsdag was een bemannings lid die de telefoon aan boord opnam, niet tot commentaar be reid. „Wij hebben het druk, meneer." Secretaris H. J. van Geesbergenvan de Zeeuwse vis-' sersvereniging Zevibel laat we ten dat de Federatie van Visse rijverenigingen het voorval heeft uitgezocht. „Er deden al lerlei geruchten de ronde, onder meer over een gijzeling. Maar de Federatie heeft geen strafbare feiten kunnen ontdekken." Justitie in Middelburg is nog be zig met het onderzoek. Waar schijnlijk zullen meer beman ningsleden worden gehoord en wordt volgende week besloten of tot vervolging wordt overge gaan. Tien en vier jaar cel voor smokkel cocaïne Fogo Isle DEN HAAG - Voor smokkel van 1.236 kilo cocaïne is de 55-jari- ge, in Vlissingen woonachtige eigenaar van het drugsschip de Fogo Isle dinsdag in hoger be roep door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot tien jaar cel. Het gerechtshof heeft het schip waarmee de drugs zijn gesmok keld. verbeurd verklaard. De 54-jarige Vlissingse kapitein van het schip moet voor vier jaar de gevangenis in. De straffen voor beide mannen zijn gelijk aan de eis van advo caat-generaal M. van der Horst. De duur van de celstraf is ook even lang als in de eerdere von nissen van de rechtbank in Mid delburg. Het tweetal hield zich bezig met de invoer van cocaïne van Cura cao naar Nederland. Voor dat doel werd de Fogo Isle gekocht. De mannen liepen tegen de lamp toen de douane het schip op 17 april vorig jaar na binnenkomst in de haven van Hansweert con troleerde en in de tanks 25 pak jes met cocaïne vond. door Aector Dooms MIDDELBURG - In de tabellen van de officier van justitie kwam het alcoholgehalte van 1.620 microgram (per liter uit geademde lucht) van de 31-jari- ge Middelburger niet eens voor. De bromfietser moest zich giste ren verantwoorden voor politie rechter J. T. Begheyn. De rechter verbaasde zich over de onwaarschijnlijk grote hoe veelheid alcohol die de Middel burger in zijn bloed had, toen de politie hem op 15 september in Nieuw- en Sint Joosland be trapte. De bromfietser viel door de mand met zevenenhalf keer de toegestane hoeveelheid drank in zijn lichaam. In de tabellen met alcoholgehaltes, aan de hand waarvan de officier van justitie haar eis bepaalt, viel de man ruim in de hoogste schijf: die vanaf 1080 microgram. De verdachte mazzelde dat dronken rijden op een bromfiets beduidend minder zwaar wordt aangerekend dan met drank op achter het stuur van een auto zitten. Hij verliet nu met 900 gulden boete en zes maanden rij-ontzegging niet ontevreden de rechtszaal. Blikjes „Ik was mezelf niet die dag", verwees de verdachte naar de bewuste dag. Met een blikje bier nog aan de mond werd hij rond middernacht aangehouden. Hoeveel de geboren Engelsman precies had gedronken, kon hij niet aangeven. Aanvankelijk hield de man het op twaalf blik jes bier, 'maar het zullen er best meer zijn geweest'. Daarvan was ook de politie rechter overtuigd. Na zijn werk was de Engelsman het café inge doken. Hij vertelde aan de drank te zijn gegaan, omdat hij na een slecht bericht tot zijn opluchting goed nieuws uit Engeland had ont vangen. Hij was toch wel ge schrokken van het voorval. „Het is een uitschieter geweest, maar ik ben vooral blij dat ik niemand heb aangereden", ver zuchtte de verdachte. Gewonden bij ongeval door overstekend dier OUDE-TONGE - Twee inwo ners van Middelburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag gewond geraakt bij een ongeval op de N59 bij Oude-Tonge. De beide Middelburgers reden in een bestelbusje. De 33-jarige bestuurder moest plotseling uitwijken voor een overstekend dier. Daarbij raakt hij de macht over het stuur kwijt. De bus be landde in de berm en kapseisde vervolgens. De bestuurder liep een kneuzing aan de rechter schouder op, zijn 35 -jarige pas sagier een kneuzing aan zijn lin ker enkel. De bestuurder van de bestelbus kreeg bovendien een bekeuring toen bleek dat hij alcohol had genuttigd. Het alcoholpromil lage was 0,7. Die imooonster van Goes is de vredelievendheid zelf. In huis aangetroffen spinnen zet ze zorgzaam buiten, ze ka?i een Icreet van afschuw niet onderdrukken wanneer ze langs de kant van de weg een doodgereden dier ont waart en ze geeft telkenjare mild aan de kerstpottenactie van het Leger des Heils. Ze heeft één voorkeur die bij dit alles een beetje uit de toon springt. Ze mag thuis graag een computerspelletje spelen waarbij het erom gaat zoveel mogelijk mensen neer te schieten. Het past dan wel weer bij haar karakter dat ze er meestal niet veel van bakt. Tot de laatst thuis werd ge beld door een collega van de avonddienst die op hoge toon opmerkingen begon te ma ken over het werk dat ze overdag had afgeleverd. Ze was net met haar favoriete computerspel bezig. ,,Nee", vertelde ze de volgejide dag op haar werk, „ik ben maar niet ingegaan op alle verwij ten die ik door de telefoon naar mijn hoofd kreeg geslin gerd. Maar ik heb nog nooit zo'n hoge score met dat spel letje gehad als toen." poor Richard Hoving 4IDDELBURG - De ouderen partijen Unie55+ en het AOV gaan samen meedoen aan de herkiezingen voor Provinciale Staten. Een lijstverbinding met jde Partij voor Zeeland (PvZ) is definitief van de baan. Advertentie 'i 'Mïfage Advertentie DE LEVERANCIER VOOR DE AUTOMOBIELBRANCHE IN ZEELAND Verrijn Stuartweg 8 Tel. 0113-215555 fax 211414 De leden van de Unie55+ heb ben zich onlangs voor samen werking met het AOV uitge sproken. De achterban van het AOV moet officieel nog zijn goedkeuring geven. Volgens de AOV-fractievoorzitter in Pro vinciale Staten L. J. van Doorn staan de leden in beginsel posi tief tegenover een gezamenlijke lijst met de Unie55+. Van Doorn verklaarde na Twee de-Kamerverkiezingen in mei van dit jaar, waarbij de oude renpartijen werden wegge vaagd, een overstap naar de PvZ te overwegen. Het AOV heeft dit volgens Van Doorn niet doorge zet omdat de nieuwe Zeeuwse politieke partij nog niet volledig op poten staat. Het bestuur van de Unie55+ heeft de leden ook gevraagd of ze zich wilden aansluiten bij de PvZ. Uiteindelijk was er meer steun voor samenwerking met het AOV, zegt secretaris W. Hordes van de afdeling Zeeland. Lijsttrekker De ouderenpartijen hebben nog geen overeenstemming bereikt over de kandidaat-Statenleden. Van Doorn rekent erop dat het AOV de lijsttrekker mag leve ren. „De leden van het AOV moeten begin volgende maand tijdens een algemene ledenver gadering maar beslissen of ik dat moet worden", aldus Van Doorn. De Unie55+ schuift P. Boerdam uit Kapelle naar vo- ren. BAARLAND - Een medewer ker van Rijkswaterstaat is dinsdagmiddag gered toen hij al tot zijn middel was wegge zakt in een plaat zacht, nat zand van de Westerschelde-oe- ver. Omstreeks twee uur kreeg brandweer Ovezande de mel ding dat de man tussen Elle- woutsdijk en Baarland in nood zat. Het slachtoffer was met een collega metingen aan het verrichten op de zandplaat toen hij opeens in een onbe trouwbaar stuk terecht kwam. Hij zakte al snel.tot zijn middel weg. Zijn collega slaagde er niet in hem uit zijn penibele situatie te verlossen, maar had een mo biele telefoon bij zich en belde het alarmnummer 112. Een kwartier later was de brand weer ter plaatse. Met ladders als loopbruggen kon de brand weer de man bereiken. Achter af bleek de hulp van het duik team van de brandweer Goes en de hovercraft van Hoondert, die voor de zekerheid waren opgeroepen, niet nodig te zijn. De man werd uitgegraven en in een ambulance opgevangen. Afgezien van een lichte onder koeling - hij had anderhalf uur in het natte zand gelegen - was het slachtoffer in orde. Volgens de brandweer heeft de goede, isolerende kleding die de man droeg daaraan bijgedragen. Alles bij elkaar heeft de red dingsoperatie een half uurtje geduurd. Een dieselkachel is de enige verwarming in het tentenkampje van de mariniers. door Peter van den Belt ZONNEMAIRE - Met een kajak het water op of een duik in de haven van Bommene- de bij Zonnemaire. De acht mariniers in opleiding die vorige week hun tenten langs de voormalige werkhaven hebben opgezet, draaien er hun hand niet voor om. „Koud? Ach, er zijn vele soorten mooi weer, en dit is er één van", stelt een van hen in stoere soldatentaal. De acht soldaten van de duik- en demon- teerschool van de Koninklijke Marine uit Den Helder worden opgeleid tot kikvors man. Hen wordt vooral de tactische toepassingen van de krijgskunde onder wezen. „We trainen hier op Schóuwen- Duiveland vanwege het heldere water in de Grevelingen. Voor ons is deze haven één groot binnenzwembad. Later in de opleiding gaan we naar donkerder wa ter", stelt luitenant J. Bruinewoud. Gistermiddag stuurde Bruinewoud vier rekruten met een kajak het koude water op. De andere groepsleden, onder wie P. Verdoom uit Terneuzen, kregen een duik- opdracht. Bruinewoud: „Het is een zware opleiding, maar als ze helemaal klaar zijn, behoren ze tot het neusje van de zalm van de mariniers." Guur Het kamp dat de mariniers in Zonnemaire hebben opgeslagen bestaat uit vier grote tenten. Een dieselkachel biedt enige ver warming, maar verder is het guur en koud Het eten bestaat gedurende deze weken louter uit legerrantsoenen: chocolade, foto Marijke Folkertsma biscuitjes, havermoutpap en nog wat in stant-voedsel voor de warme maaltijd. Naast Zonnemaire worden ook de Kop van Westenschouwen en de Brouwersdam bij tijd en wijle aangedaan. Dat is om de soldaten te trainen zich zo geruisloos mo gelijk te verplaatsen. De mariniers blijven nog tot vrijdag op het eiland, Volgens gemeenteambtenaar A Schiete- katte wordt er zo'n twee tot drie keer per jaar een oefening gehouden op Schou- wen-Duiveland. „Ieder keer een andere groep. De ene keer de marine, de andere keer de landmacht. Blijkbaar hebben we er een mooi gebied voor. met strand en een bosrijke omgeving. We werken er altijd graag aan mee. Zolang we tenminste niet het idee krijgen dat mensen er last van hebben." Advertentie voorlichtings avond 26 november 19.00 uur Fontys Hogescholen, Rachelsmolen 1, gebouw R1, Eindhoven (10 minuten lopen van het NS-station) Je gaat verder met j&atjit.J door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - In de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland tekent zich een meerderheid af voor sluiting van de servicepunten in Brui- nisse en Burgh-Haamstede. De meerderheid van de commissie externe contacten ging dins dagavond knarsetandend ak koord met het plan de service punten op te heffen. Zo'n veertien maanden geleden werden de gemeentelijke servi cepunten. in gebruik genomen. De burgers konden er enkele dagdelen per week terecht voor bijvoorbeeld het verlengen van rijbewijs of paspoort. Service die door de Schouwen-Duive- landers op prijs gesteld wordt, maar in de praktijk (te) duür blijkt te zijn. Door de service punten weer te sluiten bespaart Risico's vervoer VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten willen dat Rijkswater- staat snel over de brug komt met het onderzoek naar maatrege- i len om de risico's van het ver woei- van gevaarlijke stoffen lover de, Westerschelde te ver minderen. De risico 's kunnen een probleem vormen als de gemeente Vlissin- huizen wil laten bouwen op Scheldeterrein na de ver- Juizingen van de KSG. Dat ge- ied valt binnen de 'risicocon- yuren'. worden gemaakt, die de wieler ploegleider in Frankrijk kun nen helpen de moeilijke tijd door te komen. De steun van de school is ook be doeld voor de echtgenote van Priemdie in de ouderraad zit en voor hun achtjarige dochter. Trudy Smit, de moeder van een klasgenootje van Priems doch ter, heeft de actie samen met de leerkacht van groep 4, M. Steen- dijk, opgezet. „We vernachten dat het nog lang kan duren voordat onze dorpsgenoot in Frankrijk wordt vrijgelaten. We willen laten weten dat we mee leven en ouders en kinderen de mogelijkheid bieden iets per soonlijks bij te dragen", aldus Trudy Smit. „Het is de bedoe ling het pakket wensen met Priems echtgenote mee te geven, als zij hem gaat bezoeken. We hopen natuurlijk allemaal dat het niet meer nodig is, maar we houden er ernstig rekening mee dat Cees Priem ook de Kerst nog in Frankrijk moet doorbrengen. In dat geval is het goed dat we een ringbandsysteem hebben gekozen, want het kan wel eens een dik pak worden. Iedereen is meteen al begonnen in het boek." zie ook pagina 25 de gemeente veertig mille per jaar. D66-voorman J. van der Veer constateerde dat de servicepun ten in een behoefte voorzien. „Maar het is financieel gewoon niet verantwoord." Eenzelfde geluid kwam van J. A van den Berge (RPF). „Het werkt zoals het moet werken. Puur uit geld gebrek moeten we ze sluiten, maar dat staat in feite haaks op wat we de burgers willen bie den. Frisse tegenzin De fracties van de WD en PvdA sloten zich daarbij aan. Ak koord met sluiting, maar wel met frisse tegenzin. N. P. de Danschutter (CDA) pleitte voor openstelling van het gemeente huis in Zierikzee op zaterdag ochtend als doekje voor het bloeden. Alleen SGP/GPV en Groen- Links spraken zich onomwon den tégen het voorstel tot sluiting uit. „Voor ons is dit on bespreekbaar", stelde SGP/ GPV-commissielidG. E. Houte kamer. Verantwoordelijk wet houder G. J. W. van der Salm (PvdA) zei dat het college geen keus heeft. „We zitten als ge meente voor enorme financiële problemen." Armoedebeleid Dat geldgebrek bij de gemeente is er ook de reden van dat het ar moedebeleid nog niet goed uit de verf komt. De gemeente is momenteel te arm om een goed armoedebeleid te kunnen voe ren. Goed beschouwd is jaar lijks 2,5 a 3 ton nodig om het erg ste leed ónder mensen met een minimuminkomen te lenigen. Met veel moeite is nu ruim 110.000 gulden vrijgemaakt. De gemeente ziet zich, zo hield verantwoordelijk wethouder D. van der Wekken (PvdA) de com missie voor, gedwongen om bij voorbeeld gemeentelijke bijdragen in schoolkosten voor lopig alleen te verstrekken aan éénoudergezinnnen. Volledige gezinnen die ook op een houtje moeten bijten vallen buiten de boot. „Wij hebben het idee dat de nood het hoogst is bij de één oudergezinnen met een mini muminkomen. Vandaar de keu ze voor hen." De commissieleden legden zich daar node bij neer. Wel drongen bijna alle fracties er op aan dat eventuele financiële meevallers ten goede komen aan het armoe debeleid. De VVD sprak zich daar (nog) niet over uit. De reac tie van wethouder Van der Wek ken: „Ik beschouw dit als een belangrijk signaal. Ik zal dit ze ker in het college inbrengen." door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Ouders en leerlingen van de openbare ba sisschool in Wemeldinge gaan Cees Priem een hart onder de riem steken. Sinds dinsdag ligt in de school een losbladige systeemmap, waarin goede wensen, bemoedi gende woorden, gedichtjes, ver haaltjes en tekeningen kunnen De leerlingen van de openbare basisschool in Wemeldinge zijn gisteren direct begonnen met hun tekeningen, gedichtjes en wensen voor Cees Priem. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37